تحصیل تخصص پزشکی در کانادا

5 آذر 1400 بدون نظر

امروزه ادامه تحصیل به امری ضروری بدل شده است. افراد فارغ از اینکه در چه رشته‌ای تحصیل‌ کرده اند؛ به دنبال ادامه تحصیل و کسب مدارج بالاتر در سطوح بین‌ المللی هستند. فارغ التحصیلان رشته پزشکی هم از این قاعده مستثنا نیستند؛ اکثر پزشکان پس از اخذ مدرک پزشکی به دنبال دانشگاهی معتبر برای ادامه تحصیلات خود و اخذ تخصص هستند؛ این مسئله که پزشک تخصص خود را از چه کشور و دانشگاهی اخذ کند، بسیار با اهمیت است چراکه سطح علمی و اعتبار مدرک دانشگاهی آن‌ هم برای تخصص در زمینه پزشکی بسیار حیاتی است. موسسه مشاوره MIE اتریش در این نوشتار قصد دارد، اطلاعاتی مفید در رابطه با تحصیل تخصص پزشکی در کانادا را منتشر کند. چنانچه به دنبال مقصدی مناسب برای ادامه تحصیل و اخذ تخصص در رشته‌ های پزشکی هستید می‌توانید با موسسه مشاوره MIE اتریش تماس برقرار کنید و از مشاوره رایگان این موسسه استفاده کنید و همزمان سؤالات خود را نیز از کارشناسان و مشاوران موسسه بپرسید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل تخصص پزشکی در کانادا

شرایط تحصیل تخصص پزشکی در کانادا

همانگونه که احتمالاً مطلعید دوره تخصص پزشکی به دوره سه تا پنج ساله ای اطلاق می شود که پزشکان پس از فارغ التحصیلی از دوره عمومی تحصیل خود به منظور اخذ تخصص آن را سپری می کنند. پزشکان زیادی از سراسر دنیا برای سپری کردن این دوره مهم، کشور کانادا را برمی گزینند چرا که کانادا از نظر علمی و آموزشی سرآمد است. حال به چگونگی اخذ تخصص در کانادا می پردازیم. فارغ التحصیل رشته پزشکی در ابتدا می بایست برای معادل سازی مدرک تحصیلی خود اقدام کند که این پروسه مهم طی مراحلی شامل آزمون های آنلاین و حضوری انجام می گیرد. در آغاز این پروسه که به منظور معادل سازی استارت خورده است؛ درخواست کننده برای شرکت در آزمونی در دو مرحله تحت عنوان Medical Council of Canada Qualifying Examination که به اختصار MCCQE اعلام آمادگی می کند. در بخش نخست که MCCQE به صورت آنلاین برگزار می شود؛ داوطلب 4 ساعت را در این آزمون سپری می کند و از نظر چگونگی مراقبت های پزشکی و فعالیت های پزشک، که بازتاب دامنه عملکرد و رفتارهای پزشک می باشد؛ مورد ارزیابی قرار می گیرد. پارت نخست این آزمون 1330 دلار هزینه خواهد داشت؛ پس از قبولی در این آزمون آنلاین، پزشک می بایست برای شرکت در مرحله بعد آزمون دو مرحله ای MCCQE در کانادا حضور داشته باشد. مادامی که پزشک در مرحله دوم آزمون مذکور هم موفق شود؛ اجازه طبابت یا LMCC  کسب می کند و می تواند در کانادا مشغول به کار شود و بواسطه آن اقامت دائم اخذ کرده و سپس متقاضی تحصیل تخصص پزشکی شود. لازم به ذکر است تنها پزشکانی که دارای اقامت دائم کانادا هستند، می توانند دراین کشور تخصص بگیرند؛ به این ترتیب که متقاضی تخصص پزشکی در این کشور ابتدا پس از معادل سازی مدرک خود، مجوز طبابت دریافت کند و بواسطه کار در کانادا و به عنوان یک پزشک مورد تایید اقامت دائم کانادا را بگیرد و در ادامه برای اخذ تخصص درخواست دهد. متقاضی برای پذیرفته شدن در دانشگاه مد نظر خود جهت تحصیل تخصص پزشکی در کانادا لازم است مدارکی را ارائه دهد که در ادامه مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

تحصیل پزشکی در کانادا

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل پزشکی در کانادا

در این مقاله ما تمام راه های تحصیل پزشکی در کانادا را به شما خواهیم آموخت.

بررسی دوره های رزیدنتی یا تخصص پزشکی در کانادا

تحصیل تخصص پزشکی در کانادا بسته به رشته تخصص از 3 تا 5 سال به طول می انجامد. برای مثال پزشکانی که قصد تحصیل تخصص پزشکی در رشته اطفال را دارند؛ اخذ تخصص آنها 4 سال به طول می انجامد. در کانادا رشته های تخصص پزشکی زیادی در دسترس پزشکان قرار دارد. اما طبق تحقیقاتی که در این مورد انجام شده اخیرا تنها 38 مورد از 93 رشته تخصصی پزشکی ارائه می شود. در جدول زیر این 38 رشته تخصص پزشکی در کانادا همراه با توضیحاتی مختصر و مفید آورده شده است.

عنوان تخصص رشته پزشکی

توضیحات

آسیب شناسی تشریحی

شاخه ای از پزشکی که در آن به مطالعه جنبه های مورفولوژیک بیماری ها پرداخته می شود.

بیهوشی

تخصص با تنوع بالا که پزشکان را ملزم می کند از دانش داروسازی و فیزیولوژی بهره ببرند و از مهارت های فنی خود در مورد مراقبت های بعد از عمل جراحی، مراقبت های ویژه، مراقبت های اورژانسی و مدیریت درد به موقع استفاده کنند.

 

قلب و عروق

تخصص قلب و عروق شامل طیف گسترده ای از فعالیت های مراقبت از بیمار که شامل: معاینات پیشگیرانه اولیه سلامت فیزیکی و تشخیص، مدیریت بیماری های قلبی عروقی از طریق روش های درمانی غیر تهاجمی می شود.

جراحی قلب و عروق و قفسه سینه

جراحی قلب با بیماری های پریکارد، قلب و عروق سروکار دارد، در حالی که جراحی قفسه سینه به شاخه ای از جراحی گفته می شود که به بیماری های مادرزادی و اکتسابی دیواره قفسه سینه، مدیاستن، ریه ها، نای، جنب، مری و دیافراگم در ارتباط است.

 

ایمونولوژی بالینی / آلرژی

این تخصص گسترده بر اختلالاتی تمرکز دارد که با پاسخ های معیوب سیستم ایمنی بدن تشخیص داده می شوند.

پزشکی مراقبت های ویژه

مراقبت های ویژه از بیمارانی که به دلیل بیماری یا جراحت دچار نارسایی سیستم تک یا چند عضوی شده اند یا در معرض خطر تهدید کننده زندگی قرار گرفته اند.

پوست

تخصص متنوعی که با اختلالات و بیماری های خوش خیم و بدخیم پوست، دهان، اندام تناسلی خارجی، مو و ناخن و همچنین شماری از بیماری های مقاربتی در ارتباط است.

رادیولوژی تشخیصی

دراین تخصص به استفاده از متد های تصویربرداری در مطالعه، تشخیص و درمان بیماری پرداخته می شود. نقش اصلی رادیولوژیست به عنوان مشاور سایر پزشکان شناخته می شود.

طب اورژانسی

یک تخصص حساس و سریع که بر تشخیص، ارزیابی و مراقبت از بیمارانی که به شدت بیمار یا مجروح شده اند تمرکز دارد.

غدد درون ریز / متابولیسم

شاخه ای از علم پزشکی که در آن به مطالعه غدد درون ریز، اختلالات سیستم هورمونی و اندام های هدف آنها و اختلالات مسیرهای متابولیسم گلوکز و لیپید پرداخته می شود.

پزشکی خانواده

اصلی ترین تخصص پزشکی مراقبت های اولیه در کانادا. پزشکان خانواده (منظور پزشکان خانواده و پزشکان عمومی است) بدون در نظر گرفتن سن، جنس یا وضعیت بیمار، خدمات کاملی را ارائه می دهند.

 

گوارش

فوق تخصص داخلی و/یا اطفال که با تشخیص و درمان بیماری دستگاه گوارش در ارتباط است.

داخلی عمومی

یک تخصص گسترده است که برپایه مراقبت های اولیه است که این مراقبت ها در مورد بزرگسالان اجرا می کنند.

آسیب شناسی عمومی / بالینی

این تخصص مربوط به تمام جنبه های تحقیقات آزمایشگاهی می باشد.

طب سالمندی

به پیشگیری، تشخیص، درمان، راه های درمان بیماری در افراد سالمند، محدوده سنی 75 سال پرداخته می شود.

هماتولوژی

یک فوق تخصص از شاخه های طب داخلی محسوب می شود و مربوط به ماهیت، چگونگی بیماری های خون می باشد.

ژنتیک پزشکی

تخصصي كه نيازمند دانش عميق اصول ژنتيكي پايه و بيماري هاي ژنتيكي می باشد، زيرا بر تمام ارگانهای بدن اثرگذاراست.

میکروبیولوژی پزشکی و بیماری های عفونی

این تخصص بر تشخیص و درمان بیماری های عفونی متمرکز است؛ و به بیماری های انسانی ناشی از میکروارگانیسم ها مربوط است.

انکولوژی پزشکی

یک فوق تخصص پزشکی داخلی در ارتباط نزدیک با هماتولوژی است و با تومورهایی که در تمام سیستم های اندام بوجود می آیند، مرتبط است.

 

نفرولوژی

تخصصی که در آن بیماری های کلیه و سیستم ادراری تشخیص داده می شود و درمان می شوند.

عصب شناسی

شاخه ای از پزشکی که در آن به مطالعه سیستم عصبی در سلامت و بیماری پرداخته می شود.

جراحی مغز و اعصاب

این تخصص بر روی سیستم عصبی مرکزی، محیطی و خودمختار تمرکز دارد. مشکلات را از طریق معاینه فیزیکی با کمک ابزارهایی مانند MRI، سی تی اسکن و تست های آزمایشگاهی قابل تشخیص هستند و اکثراً درمان جراحی را اجرا می کنند.

 

پزشکی هسته ای

در تخصص پزشکی هسته ای بهره گیری از منابع رادیواکتیو در مطالعه، تشخیص و درمان بیماری انجام می شود.

زنان و زایمان

تخصصی که شامل دانش و مهارت های پزشکی، جراحی، مامایی و زنان است و برپیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های زنان متمرکز است.

حرفه پزشکی

شاخه ای از علم پزشکی که بر پیشگیری تاکیدمی کند و از نظر بالینی و اداری به نیازهای بهداشتی افراد و گروه ها با توجه به محیط های کاری آنها متمرکز است.

چشم پزشکی

تخصصی مربوط به تشخیص و مدیریت اختلالات و بیماری های چشمی، پزشکی و جراحی است.

جراحی ارتوپدی

این تخصص بر تشخیص، درمان، توانبخشی و پیشگیری از بیماری های مربوط به استخوان، مفاصل، رباط، ماهیچه ها، تاندون ها و اعصاب متمرکز است.

گوش و حلق و بینی

این تخصص با غربالگری، تشخیص مشکلات گوش و جراحی گوش، دستگاه تنفسی فوقانی و دستگاه گوارش فوقانی و ساختارهای مربوط به سر و گردن در ارتباط است.

اطفال

متخصصان اطفال متخصصانی هستند که بر سلامت جسمی، عاطفی و اجتماعی نوزادان، نوزادان، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان تمرکز دارند.

طب فیزیکی و توانبخشی

در طب فیزیکی و توانبخشی به تشخیص ، مدیریت پزشکی و توانبخشی افراد مبتلا به اختلالات عصبی-عضلانی اسکلتی درهمه سنین پرداخته می شود.

جراحی پلاستیک

این تخصص شامل ترمیم و بازسازی ناهنجاری های بعد تولد، سوختگی ها و جراحی زیبایی می شود.

روانپزشکی

تخصصی در رابطه با بیماری های ذهنی که سبب برنامه درمانی برای بیماری های روانی و توانبخشی می شود.

بهداشت عمومی و پزشکی پیشگیری

این تخصص شامل شاخه ای از علم پزشکی است که درآن سلامت جامعه پرداخته می شود.

تشعشع انکولوژی

تخصصی منحصر بفرد که به تشخیص و مراقبت بیماری های بدخیم می پردازد.

پزشکی تنفسی / تنفس شناسی

تخصصی در حوزه داخلی که به بررسی بیماری های تنفسی می پردازد.

روماتولوژی

در این تخصص به درمان بیماری های روماتیسمی که عصب و عضله و استخوان را درگیر می کند پرداخته می شود.

اورولوژی

تخصصی که به بیماری های کلیه و مجاری ادراری و مشکلات باروری مردان می پردازد.

مدارک مورد نیاز اپلای برای تخصص پزشکی در کانادا

با توجه به بحث رقابتی بودن تحصیل تخصص پزشکی در کانادا پزشکان می بایست دارای رزومه علمی قوی و سطح علمی بالایی باشند تا در دوره تخصص مد نظر خود پذیرفته شوند. علاوه بر ارزیابی بر اساس مدارک ارائه شده؛ ارزیابی متقاضیان تحصیل تخصص پزشکی در کانادا به صورت مصاحبه و بعضاً آزمون ورودی هم انجام می شود. تحصیل تخصص پزشکی در کانادا شرط معدل می باشد؛ به طبع معدل بالاتر شانس پذیرش را بیشتر می کند. ارائه مدارک تحصیلی و هویتی زیر لازم است:

  • مدارک تحصیلی قبلی
  • فرم کامل شده ثبت نام به صورت آنلاین
  • مدرک زبان انگلیسی که شامل مدارک آیلتس با نمره 7 و یا تافل می شود
  • پاسپورت
  • توصیه نامه
  • انگیزه نامه
  • رزومه علمی که شامل جوایز علمی و تحقیقاتی می شود
  • اثبات پرداخت هزینه درخواست پذیرش

هزینه تخصص پزشکی در کانادا

در مورد بحث هزینه های تحصیل در کانادا، تمام رشته های تحصیلی یک تعرفه برای دانشجویان بومی و یک تعرفه برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود. اما در مورد تحصیل تخصص پزشکی اینگونه نیست چرا که تا متقاضی دارای اقامت دائم و یا شهروندی کانادا نباشد نمی تواند برای تحصیل تخصص پزشکی در کانادا اقدام کند؛ بنا برین تعرفه شهریه برای تمام دانشجویان دوره تخصص پزشکی تعرفه ای واحد بوده و هزینه ای در حدود هزار تا 30 هزار برای یک سال تحصیلی در نظر گرفته شده. میزان شهریه هر کدام از رشته های تخصص پزشکی می تواند تفاوت داشته باشد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب تحصیل تخصص پزشکی در کانادا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول در مورد تحصیل تخصص پزشکی در کانادا

آیا در تحصیل تخصص پزشکی در کانادا پزشکان به امتحان ورودی نیاز دارند؟

بله، در اکثر دانشگاه های کانادا از متقاضی تحصیل تخصص پزشکی علاوه بر مصاحبه آزمون ورودی هم گرفته می شود.

تحصیل تخصص پزشکی در کانادا پس از چند سال منجر به اخذ تخصص می شود؟

بسته به رشته انتخابی در تخصص از 3 تا 5 سال به طول می انجامد.

در تحصیل تخصص پزشکی در کانادا چه سطح زبان انگلیسی مورد نیاز است؟

شما برای تحصیل در این رشته به مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 7 نیاز دارید.

در تحصیل تخصص پزشکی در کانادا و معادل سازی مدرک پزشکی چه آزمون هایی از متقاضی گرفته می شود؟

شرکت در آزمونی دو مرحله ای تحت عنوان Medical Council of Canada Qualifying Examination که به اختصار MCCQE به منظور معادل سازی مدرک پزشکی برگزار می شود، لازم است.

سخن پایانی درباره تحصیل تخصص پزشکی در کانادا

در این مقاله به واکاوی در زمینه تحصیل تخصص پزشکی در کانادا پرداختیم و اطلاعات مفیدی را به دست آوردیم. متقاضیان تحصیل تخصص پزشکی در کانادا نمی توانند مستقیماً به این دوره ورود کنند چرا که علاوه بر بحث معادلسازی مدرک پزشکی مسئله بازدارنده دیگر داشتن اقامت دائم کانادا برای ورود به این حوزه است. بنابرین متقاضی ابتدا در آزمون هایی جهت معادل سازی مدرک خود شرکت می کند و پس از موفقیت در آزمون های دو مرحله ای امکان اخذ پروانه طبابت یا LMCC فراهم خواهد شد. در این صورت متقاضی به عنوان یک پزشک می تواند به منظور کار در کانادا به این کشور وارد شود و پس از اخذ اقامت دائم می تواند برای تحصیل تخصص پزشکی در کانادا درخواست دهد و پس از ارائه مدارک و انجام مصاحبه و امتحان ورودی به دانشگاه مد نظر خود وارد شود. مادامی که متقاضی تحصیل تخصص پزشکی در کانادا هستید می توانید با موسسه مشاوره MIE اتریش تماس بگیرید و از مشاوره رایگان استفاده کرده و سوالات خود را نیز بپرسید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش