بررسی تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور

بدون نظر

همواره اتریش به دلایل متعددی یکی از مقاصد جذاب برای ادامه تحصیل در بین دانشجویان بین المللی به حساب می آید. از  عمده دلایل محبوبیت این کشور رایگان بودن سیستم آموزشی و کیفیت بالای دانشگاه ها در سطح بین المللی می باشد. حال این موضوع مطرح می باشد که آیا تحصیل در اتریش با مدرک پیام نور و غیرانتفاعی نیز امکان پذیر می باشد که در ادامه مقاله به پاسخ آن خواهیم پرداخت. جهت ورود به دانشگاه های دولتی اتریش فرد می بایست قبولی در آزمون سراسری ایران را داشته باشد. از این رو ممکن است برای آن دسته از دانشجویانی که قصد تحصیل در اتریش با مدرک پیام نور و غیر انتفاعی را دارند این سوال مطرح شود که ایا مدارک آن ها نیز مورد تایید می باشد یا خیر. با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله جزئیات بیشتری در خصوص شرایط تحصیل در اتریش با مدرک پیام نور و غیر انتفاعی را خدمت شما عزیزان ارائه نماییم. چنان چه پس از مطالعه این مقاله هم چنان در خصوص شرایط تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور ابهامی داشتید، می توانید با موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و به صورت کاملا رایگان و تلفنی شرایط خود را بررسی نمایید.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در اتریش


 

تحصیل رایگان در اتریش در 30 ثانیه

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور

شرایط تحصیل در اتریش با مدرک غیر انتفاعی و پیام نور

برای آن دسته از عزیزانی که قصد ادامه تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه های ایران را دارند بایستی گفت که شرایط در هر دانشگاه کاملا متفاوت می باشد. مثلا دانشگاه ملی وین به دارندگان مدرک دانشگاه آزاد عموما پذیرش نمی دهد. به همین جهت آن دسته از دانشجویان متقاضی تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی و پیام نور قبل از اینکه دست به اپلای بزنند، بایستی سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی نمایند. جهت ورود به دانشگاه های دولتی اتریش نامه عدم منع تحصیلی مورد نیاز می باشد. به عبارتی دیگر جهت ورود به دانشگاه های دولتی اتریش دانشجویان بایستی در آزمون سراسری ایران شرکت نموده و پذیرفته شده باشند و یا در همان رشته از دانشگاه های معتبر دولتی ایران فارغ التحصیل شده باشند. دانشجویان متقاضی تحصیل در اتریش با مدرک پیام نور و غیرانتفاعی در صورتی که از دانشگاه های معتبر ایران فارغ التحصیل شده باشند و  شرایط ذکر شده در بالا را داشته باشند، می توانند از دانشگاه های دولتی نیز پذیرش اخذ نمایند. 

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت به کشور اتریش بدون مدرک زبان


دانشگاه های معتبر پیام نور و غیرانتفاعی برای تحصیل در خارج از کشور

دانشگاه های معتبر بسیار زیادی در ایران وجود دارد که دانشجویان علاقه مند به تحصیل در اتریش با مدرک پیام نور و غیر انتفاعی می توانند در آن ها تحصیل نمایند و پس از آن به اتریش مهاجرت کنند. شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه های دولتی اتریش لیست کاملی از دانشگاه های معتبر را مشاهده نمایید. در این راستا سایت های معتبر متعددی نظیر zab، anabin و uni-assist وجود دارد که با مراجعه به آن ها می توانید دانشگاه مورد نظر خود را بررسی نمایید. با مراجعه به این سایت های نام برده شده، شما می توانید دانشگاه مورد نظر خود را جست و جو نمایید و از اعتبار آن اطلاع یابید. در ادامه لیست برخی از دانشگاه های معتبر دولتی پیام نور و غیرانتفاعی که برای تحصیل در خارج از کشور معتبر هستند را خدمت شما عزیزان تقدیم می نماییم:

 • دانشگاه پیام نور واحد تهران
 • دانشگاه پیام نور واحد مشهد
 • دانشگاه پیام نور واحد اصفهان
 • دانشگاه پیام نور واحد شیراز
 • دانشگاه پیام نور واحد کرج
 • دانشگاه پیام نور واحد تبریز
 • دانشگاه پیام نور واحد رشت
 • دانشگاه پیام نور واحد کرمانشاه
 • دانشگاه پیام نور واحد اهواز

لیست برخی از دانشگاه های غیرانتفاعی معتبر در ایران به شرح زیر می باشد:

 • دانشگاه جامع علمی کاربردی
 • موسسه آموزش عالی آپادانا شیراز
 • دانشگاه امام رضا
 • دانشگاه علم و فرهنگ

ویدیو موسسه MIE در مورد شرایط تحصیل در اتریش


میزان هزینه تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در اتریش به عوامل مختلفی بستگی دارد. دانشجویان عضو اتحایه اروپا و شنگن جهت تحصیل در دانشگاه های اتریش هیچ هزینه ای پرداخت نمی نمایند. دانشجویان ایرانی و آن دسته از دانشجویان با ملیتی غیر از اتحادیه اروپا که قصد تحصیل در اتریش را دارند جهت تحصیل در دانشگاه های اتریش بایستی هزینه پرداخت نمایند. البته هزینه دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی کاملا متفاوت می باشد. متوسط هزینه های تحصیل به مقطع تحصیلی، دانشگاه و رشته کاملا متغیر می باشد. دانشگاه های خصوصی اتریش به طور تقریبی بین 10 تا 15 هزار یورو در سال ممکن است هزینه داشته باشند. تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش برای دانشجویان بین المللی بسیار ارزان و مقرون به صرفه می باشد. به طوری که هزینه تحصیل در هر ترم در حدود 300 یورو برآورد می شود. البته دانشجویان در کنار هزینه تحصیل، هزینه زندگی نیز دارند که بایستی برای آن نیز برنامه ریزی داشته باشند. میزان هزینه های زندگی به سبک زندگی هر دانشجو بستگی دارد و به طور متوسط بین 900 تا 1300 یورو در ماه تخمین زده می شود.

تحصیل در اتریش با مدرک غیر انتفاعی و پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد

کشور اتریش دارنده دانشگاه های با رنکینگ بالای متعددی می باشد. تحصیل در اتریش با مدرک پیام نور و غیر انتفاعی بسته به نوع دانشگاهی که قصد اپلای در آن را دارید کاملا متفاوت می باشد. جهت اخذ اپلای و ورود به دانشگاه های دولتی و علمی کاربردی اتریش دانشجو بایستی قبولی در کنکور سراسری ایران را داشته باشد. به عبارتی دیگر اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه دولتی اتریش مستلزم پاس نمودن کنکور سراسری در مقطع کارشناسی ارشد در همان رشته در ایران می باشد. البته شرایط ذکر شده تنها برای دانشگاه های دولتی و رایگان می باشد. به عبارتی دیگر برای آن دسته از متقاضیان تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی و پیام نور هیچ محدودیتی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی وجود ندارد. زبان تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش عموما آلمانی می باشد، به همین دلیل دانشجویان جهت اخذ پذیرش از این دانشگاه های بایستی بتوانند مدرک زبان آلمانی را ارائه نمایند.

تحصیل در اتریش با مدرک غیر انتفاعی و پیام نور در مقطع دکترا

اخذ پذیرش در مقطع دکترا نسبت به سایر مقاطع تحصیلی تفاوت هایی دارد. جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا دانشجو بایستی مدرک کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه دولتی ایران در همان رشته داشته باشد. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده از دیگر شرایط مهم جهت اخذ پذیرش دکترا در اتریش داشتن سوپروایزر و یا استاد راهنما می باشد. به این منظور دانشجو متقاضی بایستی پروپوزال قوی تهیه نماید و با اساتید دانشگاه های اتریش مشغول به مکاتبه شود. در صورت موفق شدن به گرفتن تایید از یک استاد راهنما امکان اخذ پذیرش دکترا میسر می شود. تحصیل در اتریش با مدرک غیرانتفاعی و پیام نور در مقطع دکترا کاملا به نظر استاد راهنما بستگی دارد.  داشتن مقالات چاپ شده بین المللی و یا داخلی، تسلط به زبان آلمانی و یا انگلیسی، داشتن معدل بالا همکی از عواملی هستند که می توانند در پذیرش دکترا در اتریش تاثیرگذار باشند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های اتریش

چک لیست مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش ممکن است در هر دانشگاه تفاوت هایی داشته باشد. به همین دلیل پیشنهاد می شود قبل از اقدام برای اپلای حتما به دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نمایید و لیست کامل مدارک مورد نیاز را بررسی نمایید. به طور کلی برخی از مدارک مورد نیاز که در اکثر دانشگاه های اتریش یکسان هستند به شرح زیر می باشد:

 • مدارک هویتی نظیر اسکن پاسپورت و غیره
 • ارائه مدرک دیپلم 12 ساله
 • ارائه مدرک زبان معتبر
 • ارائه ریز نمرات سنوات قبل
 • پر نمودن فرم های درخواست پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • داشتن نامه تمکن مالی
 • ارائه توصیه نامه از استاد دانشگاه
 • داشتن انگیزه نامه قوی

بهترین دانشگاه های اتریش برای تحصیل

همان گونه که در قسمت های بالا اشاره نمودیم، امکان تحصیل در اتریش با مدرک پیام نور و غیرانتفاعی نیز برای دانشجویان ایرانی وجود دارد. دانشگاه های اتریش در سطح جهانی دارای رنکینگ بسیار بالایی می باشند. هم چنین تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش بسیار مقرون به صرفه و ارزان می باشد. از جمله دانشگاه های با رنک بالا در این کشور می توان به دانشگاه ملی وین با 800 سال قدمت اشاره نمود. دانشمندان و افراد مشهوری نظیر زیگموند فروید و یا اروین شرودینگر در این دانشگاه تحصیل نمودند. البته دانشگاه های برتر دیگری نیز در این کشور وجود دارند که در جدول زیر به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

 

نام دانشگاه

رتبه جهانی

دانشگاه وین

130

TU وین    

184

دانشگاه اینسبروک

362

دانشگاه صنعتی گراتس

421

دانشگاه یوهانس کپلر لینز

446

Alpen-Adria-Universität Klagenfurt      

580

دانشگاه گراتس

661

دانشگاه سالزبورگ

681

 

شرایط اخذ ویزای تحصیلی اتریش

آن دسته از متقاضیانی که موفق به اخذ پذیرش و تحصیل در اتریش با مدرک پیام نور و غیرانتفاعی شده اند، بایستی تمامی شرایط اخذ ویزای تحصیلی را مطلع باشند و به الزامات آن پایبند شوند. در صورتی که مدت تحصیل متقاضی بیشتر از 6 ماه باشد، بایستی درخواست ویزای تحصیلی را به کنسولگری اتریش در کشور خود ارائه نمایید. هنگام ثبت درخواست ویزا می بایست تمامی مدارک مورد نیاز ویزا را به سفارت ارائه نمایید. چک لیست مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزا عبارتند از:

 • پر نمودن فرم درخواست ویزا
 • داشتن پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • ارائه چند قطعه عکس در ابعاد پاسپورت
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه های اتریش
 • ارائه نامه تمکن مالی
 • ارائه بیمه سفر و پزشکی
 • ترجمه مدارک به زبان آلمانی و یا انگلیسی
 • پرداخت هزینه های ویزا
 • در برخی مواقع انجام مصاحبه

بهتر است قبل از اینکه مدارک را تحویل سفارت دهید، به طور دقیق درستی آن ها را چک نمایید. چرا که هر گونه نقص در ارائه مدارک مورد نیاز ممکن است سبب ردی ویزا گردد.

شرایط اخذ ویزای همراه در اتریش

بر اساس قوانین کشور اتریش کسی که با ویزای تحصیلی وارد این کشور می شود می تواند برای همراهانش یعنی همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز درخواست ویزای الحاق نماید. بنابراین بر طبق این قانون اتریش دغدغه بسیاری از خانواده ها برطرف می شود. از نکات مثبت قوانین ویزای همراه در اتریش این است که متقاضی اصلی می تواند به صورت هم زمان برای همسر و فرزندان خود درخواست الحاق نماید. از مهم ترین شرایط درخواست ویزا برای همراهان این است که متقاضی نفر اثبات نماید که از پس هزینه های خود و خانواده برمی آید و تمکن مالی مناسبی را ارائه نماید. همسر نیز می تواند پس از ورود به کشور اتریش و پس از یافتن شغلی مناسب، پس از کسب اجازه از اداره کار کشور اتریش به صورت تمام وقت وارد بازار کار شود و کسب درآمد نماید. تحصیل فرزندان نیز در بهترین مدارس اتریش می تواند کاملا رایگان باشد.

اخذ تابعیت و اقامت پس از تحصیل در اتریش

اخذ ویزای تحصیل اتریش به تنهایی آثار اقامتی برای دانشجو نخواهد داشت. لیکن می تواند مسیری در راه رسیدن به اخذ تابعیت و اقامت دائم این کشور باشد. به این منظور دانشجویان بایستی پس از اتمام تحصیل به جست و جوی شغل مناسب باشند و به عبارتی جاب آفر دریافت نمایند. لازم به ذکر است که بر طبق قوانین کشور اتریش دانشجویام پس از فارغ التحصیلی می توانند به مدت حداقل 6 ماه در خاک اتریش بمانند و به جست و جوی شغل بپردازند که این مدت قابل تمدید به مدت 6 ماه دیگر نیز می باشد. چنان چه افراد 5 سال در خاک اتریش حضور داشته باشند و بیمه و مالیات برای آن ها پرداخت گردد، می توانند درخواست اقامت دائم دهند. از سال ششم نیز متقاضیان با رعایت نمودن یک سری شرایطی می توانند برای پاسپورت درخواست نمایند. تسلط داشتن به زبان آلمانی، عدم ارتکاب به جرم و جنایت، ادغام شدگی در فرهنگ اتریشی از جمله مهم ترین شرایط اخذ پاسپورت اتریشی به شمار می رود.

سوالات متداول

✔️ آیا می توان با مدرک دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی از دانشگاه های اتریش پذیرش گرفت؟

بله، دانشجویان می توانند با داشتن این مدارک از دانشگاه های خصوصی و برخی دانشگاه های دولتی اتریش پذیرش دریافت نمایند.

✔️ متوسط هزینه های تحصیل در اتریش چقدر می باشد؟

دانشگاه های دولتی بسیار ارزان می باشد و متوسط هزینه ها حدود 300 یورو برای هر ترم می باشد لیکن تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین 10 تا 15 هزار یورو در سال برآورد می شود.

✔️ آیا امکان بردن همزمان همراه نیز در ویزای تحصیلی اتریش هست؟

بله، کشور اتریش اجازه درخواست برای همراهان یعنی همسر و فرزندان زیر سنی قانونی را نیز به دارندگان ویزای تحصیلی می دهد.

✔️ آیا ویزای تحصیلی اتریش منجر به اخذ تابعیت نیز می گردد؟

ویزای تحصیلی اتریش به خودی خود منجر به اخذ تابعیت نمی گردد، بلکه دانشجو بایستی پس از فارغ التحصیلی وارد بازار کار گردد و پس از چند سال کار کردن و پرداخت بیمه و مالیات فرد می تواند درخواست اقامت دائم و سپس پاسپورت نماید.

سخن پایانی

کشور اتریش با داشتن دانشگاه های با رنک بالا و رایگان بودن دانشگاه های دولتی از جمله کشورهای محبوب و پرطرفدار در بین دانشجویان بین المللی به شمار می رود. برای آن دسته از دانشجویانی که از دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی فارغ التحصیل شده اند همواره جای سوال است که آیا امکان اخذ پذیرش با مدارکشان وجود دارد یا خیر. در پاسخ این پرسش بایستی گفت که دانشجویان بین المللی جهت ورود به دانشگاه های دولتی بایستی بتوانند نامه عدم منع تحصیلی را ارائه نمایند. دانشجویان قبل از هر گونه اقدام جدی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی بایستی به سایت دانشگاه مراجعه نمایند و اعتبار دانشگاه خود را بررسی نمایند. البته داشتن رزومه قوی و تسلط به زبان آلمانی نیز از دیگر شرایط مهم در هنگام اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش به شمار می رود. چنان چه شما نیز مایل به اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش هستند و از دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی فارغ التحصیل شده اید، می توانید با مشاورین موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و رزومه خود را به صورت رایگان و تلفنی بررسی نمایید.

چکیده

اتریش انواع مختلفی از دانشگاه ها رو داره. دانشجوهای ایرانی می تونن در انواع دانشگاه های اتریش اعم از دانشگاه های خصوصی، دانشگاه های علمی کاربردی و دانشگاه های دولتی در صورت واجد شرایط بودن پذیرش بگیرن.  دانشجوهایی که از دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی پذیرش گرفتند، می تونن به راحتی از دانشگاه های خصوصی اتریش پذیرش بگیرن، ولی برای دانشگاه های دولتی باید به دانشگاه مورد نظرشون مراجعه کنن و ببینن که آیا دانشگاهی که ازش فارغ التحصیل شدند جزء لیست دانشگاه های معتبر از دید آن دانشگاه می باشد یا خیر. به این معنی هستش که کلا برای ورود به دانشگاه های دولتی شرایط خاصی مورد نیازه و دانشجو باید بتونه نامه عدم منع تحصیلی ارائه بده و یا از دانشگاه های دولتی فارغ التحصیل شده باشه و یا قبولی در ازمون سراسری داشته باشه. مدارک دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور باید توسط دانشگاه بررسی بشه و در صورتی که دانشگاه جایگاه علمی خوبی داشته باشه احتمال پذیرش از دانشگاه وجود داره. داشتن مدرک زبان و رزرومه شایسته از دیگر شرایطی هست که میتونه شانس پذیرش رو بالا ببره. دانشگاه های اتریش در سطح جهانی دارای رنک بالایی هستن.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان