بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان

بدون نظر

آلمان، واژه آشنایی برای جویندگان کار و متخصصین می باشد. کشور آلمان همواره به عنوان یک کشور صنعتی و پیشرو می باشد که در صنایع مختلفی مانند تولید تجهیزات صنعتی، خودرو، هواپیمایی و... در دنیا شناخته می شود. مهندسی مکانیک در آلمان همیشه مورد تقاضا بوده است و در این زمینه به عنوان رهبر جهانی عمل می کند. در این نوشتار علمی تصمیم داریم شرایط و بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان را مورد بررسی قرار دهیم.

  • بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان چگونه است؟
  • میزان درآمد یک مهندس مکانیک در آلمان چقدر است؟
  • راه های اخذ اقامت آلمان از طریق کار چگونه می باشد؟

رشته مهندسی مکانیک همواره به عنوان یکی از مشاغل مورد نیاز آلمان و به عنوان یک رشته پولساز در کشورهای مختلف شناخته می گردد. از آنجایی که اقتصاد کشور آلمان بر اساس صنعت هایی مانند خودرو، تولید ماشین آلات صنعتی و ... میچرخد، مهندسی مکانیک از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است. در ادامه بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان را بررسی می نماییم و چنانچه شما عزیزان در خصوص این موضوع سوال یا پرسشی داشتید می توانید با کارشناسان موسسه MIE تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

کار تحصیل آلمان در 30 ثانیه

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
شغل مهندسی مکانیک در آلمان

وظایف مهندس مکانیک در آلمان

همانطور که می دانید هر رشته کاری چندین زیر شاخه دارد. به طور مثال افرادی که قصد ورود به رشته مهندسی مکانیک را دارند می توانند در زمینه مکانیک سیالات، جامدات، مکاترونیک و... فعالیت نمایند. ولی به صورت کلی یک مهندس مکانیک می تواند مشکلات دستگاه های مکانیکی و ترمودینامیکی را بررسی نماید و آنها را برطرف کند. یک مهندس مکانیک می تواند توسط نرم افزار و سیستم های کامپیوتری انواع ماشین آلات و دستگاه ها را طراحی نماید و حتی نمونه اولیه آن را نیز تولید نماید. یک مهندس مکانیک می تواند عملکرد سیستمی یک دستگاه و ماشین را بررسی نموده و آن را تجزیه و تحلیل نماید. وظیفه نظارت بر چگونگی عملکرد یک دستگاه مکانیکی به عهده مهندس مکانیک می باشد. مهندسین با انجام آزمایشات مختلف عملکرد یک دستگاه یا ماشین را تحلیل می نمایند. مهندسی مکانیک می توانند در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، پالایشگاه ها، صنایع هواپیمایی، صنعت کشتی سازی، صنایع تولید قطعات فلزی و سایر مراکز صنعتی و... مشغول به کار گردند.

  • توضیحات موسسه ملک پور در مورد کار تحصیل آلمان

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد کار تحصیل آلمان

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد کار تحصیل آلمان

شرایط بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان

آلمان همیشه به عنوان یکی از بهترین کشورها برای مهندسین قلمداد می گردد و وقتی صحبت از مهندسان مکانیک می شود، به دلیل افزایش مداوم ماشین آلات و نوآوری های فنی، نیاز به متخصصان این حوزه نسبت به سایر رشته های دیگر بیش از پیش احساس می شود. آلمان همواره در میان رقبای برتر نوآوری و پیشرفت های فناوری در جهان بوده است و این دلیل آشکاری است که این کشور همواره پذیرای مهندسان مکانیک از نقاط مختلف جهان باشد. اگر تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک به اتمام رسانده اید و در کار خود تخصص و تجربه دارید، شانس بسیار زیادی وجود دارد که بتوانید با داشتن یک شغل مناسب و مطمئن در یکی از شرکت های برتر آلمان اقامت خود را دریافت نمایید. در قسمت ذیل به میزان نرخ بیکاری کشور آلمان برای مهندسین مکانیک که قصد مهاجرت به آلمان را دارند، خواهیم پرداخت.

نرخ بیکاری آلمان برای مهندسان مکانیک

آلمان با جمعیتی در حدود 83 میلیون نفر، چهارمین اقتصاد و پایگاه صنعتی جهان شناخته می گردد و سومین کشور بزرگ صادرات صنعتی می باشد. آلمان به دلیل شرکت های بزرگ خود در زمینه خودرو، مواد شیمیایی، الکترونیک و... فرصت های شغلی بسیار زیادی برای جویندگان کار و متخصصین دارد. در طی یک و دو سال اخیر به دلیل شیوع بیماری همه گیر که بر اقتصاد تمام دنیا تاثیر گذار بود، که کشور آلمان نیز از این مستثنا نبود؛ میزان نرخ بیکاری در این کشور افزایش یافت ولی در حال حاضر میزان نرخ بیکاری کاهش یافته است و به عدد 5.1 درصد رسیده است. در نمودار زیر نیز میزان نرخ بیکاری در آلمان بیان گردیده است. البته در رشته مهندسی مکانیک میزان نرخ بیکاری پایین تر می باشد.

نرخ بیکاری در المان

کاریابی و استخدام مهندس مکانیک در آلمان

اولین گام برای پیدا کردن کار در آلمان داشتن CV و رزومه کاری بسیار مناسب و داشتن تسلط به زبان آلمانی است. سپس متقاضیان می توانند رزومه تحصیلی و کاری خود را با شرکت ها و موسسات کاریابی مختلف یا شرکت هایی که نیاز به نیروی کار دارند به اشتراک بگذارند و از این طریق پیشنهاد شغلی دریافت نمایند. شما سروران عزیز از طریق ویدیو گام به گام تا کار در خارج از کشور که یکی از بهترین مرجع برای پیدا کردن کار در خارج از کشور می باشد، نحوه CV نوشتن، قوانین کشورهای مختلف، نحوه ایمیل زدن به شرکت های مختلف و... را آموزش ببینید و بدون نیاز به وکیل مهاجرتی می توانید برای کاریابی و ویزای کار در آلمان اقدام نمایید.

 

محصول گام به گام کاریابی موسسه mie

شرکت‌های کارفرمای آلمانی برای مهندسان مکانیک

در حدود 61 درصد از نیروی کار آلمان در شرکت های کوچک و متوسط مشغول به کار هستند بنابراین متقاضیان می توانند با داشتن رزومه کاری و تحصیلی مناسب در این شرکت ها مشغول گردند.علاوه بر این کشور آلمان به دلیل داشتن شرکت هایی مانند زیمنس، BMW، BASF، مرسدس بنز، آئودی، بوش و... تقاضای زیادی برای مهندسی مکانیک دارد. در جدول ذیل شرکت هایی که در حال حاضر نیاز به نیروی کار مهندس مکانیک در آلمان را دارند را ذکر نموده ایم:

شرکت های متقاضی نیروی کار مهندس مکانیک در آلمان

FLAMMIA

PerkinElmer

Baker Hughes

Coherent, Inc

Rain Carbon Inc

Mercury Engineering

Siemens Energy

LTG Lofts to go GmbH 

Bishop Aeronautical Engineers

Cubestech

Dematic

Vitesco Technologies

Airbus

 

بازار کار معماری در آلمان

این مقاله را از دست ندهید: بازار کار معماری در آلمان

در این مقاله ما جوانب بازار کار معماری در آلمان را به شما خواهیم آموخت.

پیش نیازهای مهارتی شغل مهندسی مکانیک در آلمان

قطعا برای استخدام شدن در هر شغلی متقاضیان بایستی مهارت هایی داشته باشند. یکی از مهم ترین پیش نیاز های استخدام شدن در هر رشته داشتن دانش زبان می باشد. بنابراین با توجه به مناسب بودن بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان افرادی که تصمیم به کار در این رشته شغلی را دارند بایستی به زبان آلمانی تا سطح حداقل B1 مسلط باشند. علاوه بر این افرادی که قصد دارند در رشته مهندسی مکانیک در آلمان مشغول به کار شوند علاوه بر اینکه بایستی روحیه کار جمعی، کار کردن در فشار، مسئولیت پذیری و ... را داشته باشند بایستی به عنوان یک مهندس مکانیک به انواع نرم افزار هایی مانند اتوکد CATIA ، POWER MILL ،MATLAB و انواع نرم افزار های طراحی آشنایی کامل داشته باشند. یکی از فعالیت هایی که مهندسین مکانیک انجام می دهند ارزیابی عملکرد انواع ماشین آلات صنعتی و حل کردن مشکلات آنها می باشد. بنابراین این افراد بایستی افرادی خلاق باشند و همچنین از قدرت تشخیص بالایی برخوردار باشند. افرادی که دارای سابقه کار بالایی در مهندسی مکانیک هستند شانس کاریابی در آلمان بالاتری دارند.

حقوق مهندس مکانیک در آلمان

علاوه بر اینکه بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان بسیار ایده آل می باشد و یکی از رشته های پرتقاضا برای کار به حساب می اید، میزان درآمدی که یک مهندس مکانیک در آلمان کسب می نماید نیز از دلایل اصلی متقاضیان برای کار در آلمان می باشد. ذکر این نکته ضروری است که در آلمان به تخصص ها پاداش داده می شود، هر چه متخصص تر باشید، کارمند ارزشمندتری در بازار کار خواهید شد. همچنین داشتن مدرک تحصیلی در حقوق و درآمد افراد بسیار تاثیر گذار است. به عنوان مثال، فردی که دارای مدرک کارشناسی ارشد است بیشتر از کسی که مدرک لیسانس یا شخصی که مدرک ندارد حقوق دریافت می کند. به طور متوسط میزان درآمدی که یک مهندس مکانیک در ماه دریافت می نماید از مبلغ 2600 یورو (کم ترین حقوق) تا 5000 یورو (حقوق متوسط) متغیر می باشد. البته در بسیاری از شرکت ها مهندسین مکانیک بر حسب نوع کاری که ارائه می نمایند حقوق های بالاتری دریافت می نمایند. در جدول ذیل به بررسی حقوق مهندسی مکانیک در برخی از شرکت های معتبر آلمانی پرداخته ایم:

نام کمپانی

متوسط درآمد در سال - یورو

شرکت BMW

61600

شرکت مرسدس بنز

63200

شرکت زیمنس

69800

شرکت تسلا

69800

شرکت بیکر هیوز

63100

شرکت بوش

57600

ایرباس

62300

شرکت فورد

50 هزار الی 80 هزار یورو

شرکت VALEO

59 هزار یورو الی 87 هزار یورو

شرکت ورلی

65 هزار یورو الی 70 هزار یورو

شرکت جیکوبز

48 هزار یورو

درآمد ماهانه مهندس مکانیک در شهرهای مختلف آلمان

علاوه بر اینکه میزان درآمد بر حسب شرکت و نوع کار مهندسان مکانیک متفاوت می باشد، میزان درآمد در شهرهای مختلف یک کشور نیز متفاوت است. به طور مثال معمولا در پایتخت کشورها به دلیل هزینه های زندگی بالا میزان درآمد هایی که نیز افراد کسب می نمایند بالاتر می باشد. یا در شهرهای بزرگتر جمعیت بالاتر و فرصت های شغلی نیز متعدد می باشد و حقوقی که متقاضیان دریافت می نمایند رقابتی شده و افرادی که دارای مهارت های بیشتری هستند درآمد بالاتری را کسب می نمایند. در جدول ذیل به میزان حقوق و درآمد مهندس مکانیک در شهرهای مختلف آلمان می پردازیم.

شهرهای آلمان

میانگین حقوق سالانه (به یورو)

درسدن

50120

لایپزیگ

52350

برلین

58900

مونیخ

60250

هامبورگ

61860

فرانکفورت

65500

کلن

67100

اشتوتگارت

71860

 

نرم افزارهای مهندسی مکانیک در آلمان

بهترین گرایش مکانیک در المان

همانطور که خاطر نشان کردیم کشور آلمان یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه صنعت و تکنولوژی نوین در جهان شناخته می گردد و بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان بسیار مناسب و متنوع می باشد در قسمت ذیل به برخی از شاخه های رشته مهندسی مکانیک اشاره نموده ایم:

مکاترونیک

همانطور که از نام آن پیداست، ترکیبی از مهندسی الکترونیک و مکانیک است. این دانش هر دو زیر شاخه مهندسی در ساخت، طراحی و نگهداری محصولات با اجزای مهندسی مکانیک و برق را در بردارد. 

مهندسی سیستم رباتیک

یکی از هیجان انگیزترین رشته های مهندسی مکانیک مهندسی رباتیک می باشد. به عنوان یک مهندس رباتیک، شما باید در عملکردهای مختلفی مانند طراحی، ساخت، آزمایش و تجزیه و تحلیل ربات ها شرکت کنید. برای انجام کارهای مختلف مربوط به رباتیک باید از طراحی و سیستم های ساخت به کمک رایانه (CADD/CAM) استفاده کنید. اگر می خواهید با ربات ها سرگرم شوید، گزینه های شغلی زیادی در آلمان در انتظار شما هستند. علاوه بر این رشته هایی مانند مهندسی سیستم، مهندسی مکانیک و مدیریت، مهندسی خودرو و... نیز زیر شاخه های مهندسی مکانیک شناخته می گردند.

رشته مکانیک خودرو در آلمان

تمام دنیا می داند، آلمان یکی از پیشتازترین کشورها در زمینه مهندسی خودرو است. این کشور همواره جهان را با نوآوری های خود در صنعت خودرو مسحور می کند. صنعت خودروسازی آلمان یکی از بزرگ‌ترین صنعت‌های جهان است و بخش زیادی از تولید ناخالص داخلی آلمان به این صنعت بر میگردد. افراد علاقه مند به صنعت خودرو می توانند به عنوان مهندس مکانیک خودرو در شرکت هایی مانند بنز، پورشه، آئودی، بی ام و، فولکس واگن و ... مشغول به کار شوند. این کمپانی ها به عنوان پرتقاضا ترین شرکت ها در بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان می باشند که مقصد بسیار جذابی برای متخصصین این حوزه می باشد.

چشم انداز مشاغل مهندسی مکانیک در آلمان

در حال حاضر بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان کشش و تقاضای بسیار بالایی برای جذب نیروی کار را دارد و بر اساس بررسی های انجام شده مشخص شده است که بیش از 6419 شرکت وجود دارد که 1000000 کارگر در بخش صنعت استخدام می کنند. بنابراین دانشجویان با مدرک مهندسی مکانیک، چشم‌اندازهای شغلی درخشان و فرصت‌هایی زیادی برای کار در صنایع مختلف دارند. انجمن مهندسان آلمانی پیش بینی می کند تا سال 2029 در حدود 42 درصد از نیروی کار در سن بازنشستگی قرار دارند و بایستی جایگاه آنها با نیروی های جدید تکمیل گردد، بنابراین آینده شغلی مهندسین مکانیک در آۀمان بسیار مناسب است.

دریافت ویزای آلمان برای کار مهندس مکانیک

همانطور که بیان نمودیم مهندسی مکانیک جز مشاغلی می باشد که در کشور آلمان بسیار پرتقاضا می باشد و متقاضیانی که قصد دارند از طریق کار در آلمان اقامت داشته باشند بایستی از کارفرمایی در کشور آلمان پیشنهاد شغلی دریافت نمایند. البته طبق قانون کشور آلمان متقاضیانی که رشته آنها مانند رشته مهندسی مکانیک جز رشته های مورد نیاز می باشد می توانند از طریق ویزای جستجوی کار در آلمان که یک ویزای 6 ماهه می باشد نیز در محیط آلمان حضور داشته باشند و با پیدا کردن کار اقامت کاری این کشور را دریافت نمایند. برای اخذ پیشنهاد شغلی متقاضیان بایستی دارای حداقل 3 سال سابقه کار مرتبط و مدرک زبان آلمانی باشند. پس از پیدا کردن کار متقاضیان بایستی برای اخذ ویزای کار آلمان مدارک خود را به یکی از سفارت ها یا کنسول گری های آلمان ارائه نمایند.

اخذ تابعیت آلمان برای مهندسان مکانیک

افرادی که در آلمان مشغول به کار هستند و اقامت کاری این کشور را دارند، به طور معمول می توانند پس از 4 سال کار و زندگی در این کشور برای اقامت دائم و تابعیت آلمان اقدام نمایند. افرادی که نیروی کار ماهر یا محقق هستند پس از مدت 4 سال می توانند اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند ولی افرادی که دارای مدارک آموزش حرفه ای یا مدرک دانشگاهی در آلمان هستند می توانند پس از 2 سال برای اقامت دائم آلمان اقدام نمایند. افرادی که نیز دارای بلوکارت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا هستند پس از گذشت 33 ماه می توانند برای اقامت دائم آلمان اقدام نمایند. متقاضیانی که نیز به عنوان خویشتن فرما در آلمان مشغول به فعالیت می باشند پس از 3 سال امکان اخذ اقامت دائم این کشور ار خواهند داشت. شرایط اخذ اقامت دائم به شرح ذیل می باشد:

  • شما باید به اندازه کافی درآمد داشته باشید تا هزینه های خود و خانواده خود را بدون استفاده از بودجه عمومی پوشش دهید.
  • شما باید فضای زندگی مناسبی را داشته باشید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا شما و اعضای خانواده تان را در خود جای دهد.
  • شما باید در طول مدتی که در آلمان زندگی و کار کرده اید به صندوق بیمه بازنشستگی حق بیمه خود را پرداخت کرده باشید.
  • در طول اقامت خود در آلمان، شما در موقعیتی کار کرده اید که با مدارک یا مدرک تحصیلی شما مطابقت داشته است.
  • شما بایستی بتوانید حداقل در سطح B1 به زبان آلمانی مسلط باشید.
  • شما باید اطلاعات کافی در مورد فرهنگ آلمان و نظم قانونی و اجتماعی را داشته باشید.

افرادی که نیز دارای اقامت دائم هستند و در آلمان زندگی کرده باشند در سال هشتم از زندگی خود در آلمان می توانند برای اخذ پاسپورت یا تابعیت این کشور اقدام نمایند.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان چگونه است؟

آلمان یکی از پیشروترین کشورها در زمینه تولید و صادرات محصولات صنعتی می باشد، از همین رو بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان دارای شرایط بسیار خوبی است.

میزان درآمد نیروی کار مهندس مکانیک در آلمان چقدر است؟

میزان درآمد مهندسی مکانیک در آلمان بسته به نوع شغل، شهر و شرکتی که قصد استخدام دارد بسیار متفاوت می باشد ولی به طور میانگین یک مهندس مکانیک در حدود 40 تا 70 هزار یورو در سال درآمد دارد.

آیا امکان اخذ اقامت و تابعیت آلمان از طریق کار میسر است؟

بلی، افرادی که در آلمان مشغول به کار می باشند به طور معمول پس از 4 سال می توانند برای اقامت دائم و سپس برای اخذ پاسپورت اقدام نمایند. افرادی که نیز دارای مدرک آموزش حرفه ای و دانشگاهی در آلمان هستند و مشغول به کار می باشند، پس از 2 سال می توانند اقامت دائم آلمان را کسب نمایند.

سخن پایانی

بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان، حقوق و دستمزد مهندس مکانیک در این کشور و آینده شغلی این رشته در این مقاله علمی مورد بررسی قرار گرفت. آلمان به عنوان صنعتی ترین کشور اروپا و به عنوان یکی از تولیدکنندگان پیشرو ماشین آلات در جهان، تعدادی از مهم ترین شرکت های جهانی مکانیک و خودرو را نیز در خود جای داده است. مرسدس بنز، پورشه آئودی، بی‌ام‌و، زیمنس، بوش، همه مارک های آلمانی هستند. همچنین، شرکت‌های کوچک و متوسط و استارت‌آپ‌های زیادی وجود دارند که مهندسین مکانیک می توانند در آنها استخدام گردند. بنابراین بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان بسیار ایده آل می باشد و شانس کاریابی در این کشور بالاست. افرادی که نیز در آلمان کار می کنند می توانند پس از گذشت 4 سال از اقامت خود برای تبدیل شدن به مقیم دائم این کشور درخواست نمایند. امیدواریم شما عزیزان از طریق این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان کسب نموده باشید. در صورت داشتن سوالی در این زمینه می توانید با کارشناسان موسسه MIE تماس حاصل نمایید و مشاوره رایگان اخذ نمایید. قسمت دیدگاه این مقاله نیز برای مطرح کردن سوالات شما عزیزان طراحی گردیده است.

امتیاز 2 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان