زندگی در فنلاند

24 دی 1400 بدون نظر

فنلاند کشوری اروپایی است که تحت عنوان کشوری که شاد ترین مردم را دارد؛ شناخته می شود. همین امر سبب شده افراد زیادی متقاضی زندگی در فنلاند شوند. کشورفنلاند 5.5 میلیون نفر جمعیت دارد. زبان های ملی فنلاندی و سوئدی هستند (حدود 5 درصد از فنلاندی ها به زبان سوئدی به عنوان زبان مادری خود صحبت می کنند). سامی ها نیز در فنلاند ساکنند. سامی ها تنها مردم بومی اتحادیه اروپا هستند. بسیاری از فنلاندی ها به زبان انگلیسی تسلط دارند. 8 درصد از مردم به زبان های دیگرصحبت می کنند. موسسه مشاوره MIE اتریش قصد دارد در این مقاله به انعکاس زندگی در فنلاند بپردازد و اطلاعات مفیدی را که شامل هزینه زندگی در فنلاند، معایب زندگی در فنلاند را برای کسانی که تجربه زندگی در فنلاند را نداشته اند؛ منتقل نماید. چنانچه علاقه مند به زندگی در فنلاند هستید؛ می توانید با موسسه مشاوره MIE اتریش تماس تلفنی برقرار کرده و از مشاوره رایگانی که توسط کارشناسان خبره این موسسه ارائه می شود نهایت استفاده را ببرید. همچنین امکان پاسخگویی به سوالات احتمالی شما وجود دارد.

 • توضیحات موسسه ملک پور در مورد راز خوشبختی مردم فنلاند

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد راز خوشبختی مردم فنلاند

مباحثی که در این نوشتار بررسی می‌گردد:

تماس با ما

زندگی در فنلاند

درباره کشور فنلاند

فنلاند کشور واقع‌شده در قسمت شمالی اروپا که جزئی از اتحادیه اروپا است. وسعت این کشور 338455 کیلومتر عنوان‌شده که 5.5 میلیون جمعیت را در خود جای‌داده است. مردم این کشور به دو زبان سوئدی و فنلاندی صحبت می‌کنند. Helsinki پایتخت کشور فنلاند و پر جمعیت‌ترین شهر این کشور به‌حساب می‌آید. هلسینکی مهم‌ترین مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی در فنلاند به‌حساب می‌آید.

نظام آموزشی فنلاند:

آموزش در فنلاند از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ تا جایی که حتی در پکیج‌هایی که در موقع زایمان به مادران فنلاندی اهدا می‌شود 3 کتاب در نظر گرفته‌شده که برای هردو والدین و یک کتاب هم برای نوزاد متولدشده در نظر گرفته‌شده است. متخصصان رشد کودک در فنلاند معتقدند که بیشترین رشد ذهنی و مغزی کودکان در 5 سال اول زندگی او شکل می‌گیرد. آموزش و تحصیل در فنلاند از مهدکودک استارت می‌خورد و کودکان زیر شش سال در این دوره تحت آموزش‌های اولیه و برنامه‌های مناسب رده سنی خود شامل خواندن و ریاضیات قرار می‌گیرند این دوره فرصتی غنی برای رشد فردی کودکان، مهارت‌های اجتماعی و تعاملی است. متخصصان رشد کودک در فنلاند معتقدند که بیشترین رشد ذهنی و مغزی کودکان در 5 سال اول زندگی او شکل می‌گیرد. والدین هم سو با مربیان به حمایت کودکان در مسیر یادگیری می‌پردازند و اشتیاق به یادگیری در آنها شکل می‌گیرد. پس‌ازآن نو آموزان یک سال را به آموزش پیش‌دبستانی می‌پردازند. آموزش اصطلاحاً اجباری از هفت سالگی شروع می‌شود و در طی 11 سال تا سن هجده سالگی ادامه می‌یابد.

خصوصیات مردم فنلاند:

آموزش صحیح سبب شده رشد فکری و منطقی مردم فنلاند به سطح بالایی برسد. همانگونه که احتمالا مطلعید مردم فنلاند از نظر سازمان های بین المللی شادترین مردم جهانند. حتی پایین های رده های اجتماعی دارای اعتماد بنفس بالا و سطح بالایی از شادمانی را احساس می کنند. رضایت واقعی از زندگی شخصی و عدم چشم و هم چشمی از دلایل این شادی است؛ قناعت یکی از صفات بارز مردم فنلاند به حساب می آید. تضاد طبقاتی در این کشور بسیار کمرنگ است و فساد در این کشور جایگاهی ندارد. احترام به هم نوع در نحوه رانندگی در خیابان ها هم قابل مشاهده است اهمیت به قوانین و مقررات در فرهنگ مردم نهادینه شده است. اعتماد متقابل بین مردم و دولت سبب شده مردم با حس آرامش بیشتری زندگی کنند. نقش تاثیر گذار آموزش بر افکار مردم بسیار ملموس است. راز خوشبختی مردم که از خصوصیات بارز آنها است حاصل آموزش صحیح و فرهنگ سازی ریشه ای در این کشور است.

آب و هوای فنلاند:

آب و هوای فنلاند نسبت به بسیاری از کشورهای دیگرخنک تر است. با این حال، آب و هوا در فصول مختلف به طور قابل توجهی دارای تنوع قابل ملاحظه ای است. فنلاند طبیعت زیبایی دارد و زندگی در فنلاند می تواند خارج از فضای شهری و فعالیت های روزمره شهری در طبیعت هم لحظات زیبایی از اوقات فراغت را برای افراد همراه آورد. در فنلاند فصل زمستان ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه را شامل می شود. هوا در زمستان های فنلاند زیر صفر درجه سانتیگراد است و می تواند تا -20 درجه سانتیگراد کاهش یابد. در شمال فنلاند، هوا سردتر از جنوب بوده و دما می تواند تا -30 درجه سانتیگراد نیز نزول کند. در جنوب فنلاند، بهار در پایان ماه مارس آغاز می شود، در حالی که، در قسمت شمالی، بهار در پایان آوریل است. هوای بهار اغلب خنک بوده، اما گرمتر از زمستان عنوان شده. در بهار، طبیعت تغییرات زیادی رو به رو می شود؛ برف ها ذوب می شوند و طبیعت با رشد برگ گیاهان و درختان سبزمی شود. ماه های تابستان در فنلاند ژوئن، جولای و آگوست است. گرم ترین ماه اغلب جولای است. در جنوب فنلاند، متوسط ​​دما در تابستان حدود 20 درجه سانتیگراد است در حالی که دما در شمال حدود 15 درجه سانتیگراد عنوان شده. شب ها در فنلاند در طول تابستان روشن است، زیرا خورشید دیر غروب می کند و از طرفی طلوع زود هنگام آن دلیلی بر این ادعا است. شمال فنلاند ساعات روشنایی بیشتری نسبت به جنوب فنلاند دارد. پاییز معمولاً از اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر شروع می شود. سپتامبر و اکتبر در فنلاند زمان رنگ های پاییزی است. بسیاری از برگ های گیاهان و درختان که در تابستان سبز هستند، زرد، نارنجی و قرمز می شوند.

مناطق توریستی فنلاند:

فنلاند به دلیل زیبایی طبیعی باورنکردنی خود دارای شهرت فراوان است. دریاچه های شفاف، مجمع الجزایر خیره کننده شمالی، مناطق بکر زمستانی همه و همه حکایت از توریستی بودن فنلاند دارند. قلعه تورکو ین قلعه ای که در اصل به عنوان یک قلعه نظامی ساخته شده بود، بارها در طول قرون وسطی دست به دست شده و امروزه قلعه تورکو یکی از پربازدیدترین موزه های فنلاند است و به خاطر عظمتش دارای شهرت فراوان است. کلیسای جامع هلسینکی یکی دیگر از مناطق توریستی فنلاند بشمار می رود. شهرهلسینکی کلیسای باشکوه را در خود جای داده که به مکانی پر بازدید بدل شده است. نمایشگاه هایی تحت عنوان فرهنگ سامی در ایناری وجود دارد؛ مردم سامی تنها مردم بومی هستند که به طور رسمی در اتحادیه اروپا زندگی می کنند. بسیاری معیشت سنتی خود را که شامل شکار و جمع آوری، کشاورزی در مقیاس کوچک و گله داری گوزن شمالی است، حفظ کرده اند، اگرچه اخیراً به سمت گردشگری و صنایع دستی حرکت کرده اند. دریاچه سایما مکانی دیدنی دیگر است که تحت عنوان بزرگترین دریاچه فنلاند شناخته می شود بیش از ده هزار جزیره را در خود جای داده است. این منطقه در واقع به لیکلند لقب گرفته است. از آبراه های پیچ در پیچ، جزایر سرسبز و جنگل های انبوه تشکیل شده است و در میان فنلاندی ها و گردشگران بازدیدکننده بسیار محبوب است.

ویزای فنلاند

این مقاله را از دست ندهید: ویزای فنلاند

در این مقاله ما تمام راه های ویزای فنلاند را به شما خواهیم آموخت.

معرفی شهرهای مهم فنلاند

فنلاند که دربین کشورهای اروپایی از نظر وسعت رتبه هشتم را به خود اختصاص داده است دارای 16 شهر است که پایتخت آن شهرهلسینکی است. در اینجا به 5 شهر از مهم ترین شهرهای فنلاند می پردازیم:

 • هلسینکی:

پر جمعیت‌ترین منطقه شهری کانادا که به‌عنوان پایتخت انتخاب‌شده و مهم‌ترین شهر ازنظر سیاسی، اقتصادی، آموزشی شناخته می‌شود. این کلان‌شهر 1.5 میلیون نفر جمعیت دارد. هلسینکی یکی از بالاترین استاندارهای جهان برای زندگی را دارا است.  رتبه نهم میان 140 شهر باکیفیت زندگی بالا به این شهر اختصاص داده‌شده.

 • تورکو:

یکی دیگر از شهرهای پر اهمیت فنلاند شهر تورکو عنوان شده. این شهر در نزدیکی پایتخت کنونی فنلاند قرار دارد و اتفاقاً پایتخت پیشین فنلاند بوده است. قدمت بالای این شهر به بیش از صد سال می‌رسد. این شهر میزبان یکی از دانشگاه‌های برتر فنلاند به نام دانشگاه تورکو فنلاند است. همواره فستیوال‌های موسیقی در این شهر برقرار بوده و بهانه‌ای برای جذب بالای توریست است.

 • اولو:

اولو نام یکی از شهرهای مهم استان استروبوسنیای شمالی فنلاند است. وجود جزیره‌هایی که به‌واسطه پل‌های عابر پیاده به هم متصل شده‌اند و در این شهر فضایی مناسب برای دوچرخه‌سواری پدید آورده سبب جذابیت این شهر شده است. یکی دیگر از دلایل معروف بودن این شهر شناخته شدن آن به‌عنوان مرکز تکنولوژی با فعالیت افراد ماهر و متخصص باشهرت جهانی می‌باشد.

 • تامپره:

در بخش جنوبی کشور فنلاند شهری به نام تامپره وجود دارد که تحت عنوان شهر دانشجویی شناخته می‌شود. وجود رودخانه های زیاد سبب شده به مرکزی تفریحی و فرهنگی هم تبدیل شود. یک دانشگاه معروف و برجسته تحت عنوان دانشگاه تامپره فنلاند در این شهر قرار دارد.

هزینه زندگی در فنلاند

هزینه زندگی در فنلاند هم مانند بسیاری از کشورهای دیگر بستگی زیادی به شهر محل زندگی، سبک زندگی متغیر است. پایتخت این کشور به‌عنوان گران‌ترین شهر در فنلاند شناخته می‌شود و شهرهای مقرون‌به‌صرفه برای زندگی شامل شهرهایی مانند پوری، تامپره، لااپرانتا می‌شوند. هزینه تخمینی زندگی برای یک خانواده 4 نفره بدون احتساب اجاره مسکن چیزی حدود 2945 یورو در طول ماه خواهد بود. در جدول‌های زیر سعی شده لیست کاملی از هزینه‌های زندگی در فنلاند قابل پرداخت است انعکاس داده شود.

عنوان هزینه خوررد و خوراک

مبلغ هزینه

سرو یک وعده غذایی در رستوران

12.00یورو         

یک بطری آب

1.51 یورو

یک بطری شیر

0.95 یورو

نان سفید تازه

2.06 یورو

برنج یک کیلو

2.03 یورو

تخم مرغ یک کیلو

2.13 یورو

پنیر محلی یک کیلو

7.17 یورو

فیله مرغ یک کیلو

10.05 یورو

گوشت گاو یک کیلو

14.07 یورو

پرتقال یک کیلو

2.16 یورو

سیب زمینی

1.06 یورو

 

عنوان هزینه کالا و خدمات

مبلغ هزینه

تعرفه تلفن همراه پیش پرداخت محلی

0.07 یورو

اینترنت مگابایت بر ثانیه

23.47 یورو

مراقبت از کودک دبستانی سالانه

7,248.13 یورو

باشگاه بدنسازی

38.23 یورو

آپارتمان با یک تاق خواب در مرکز شهر

726.58 یورو

شلوار جین

84.44 یورو

یک جفت کفش کتانی

80.88 یورو

 

خدمات بهداشت عمومی

هزینه خدمات بهداشت عمومی

ویزیت پزشک

حدود 20 یورو در یک مرکز بهداشتی

ویزیت پزشک

حدود 40 یورو در یک کلینیک سرپایی

هزینه درمان در بیمارستان

حدود 50 یورو در روز

مجموع هزینه ها خدمات بهداشت عمومی

می تواند تا حدود 700 یورو در سال

هزینه داروها در طول یک سال

تقریباً 600 یورو

بازار کار و درآمد مشاغل مختلف در فنلاند

یکی از مباحث مهم زندگی در فنلاند بحث کار در این کشور است. ازآنجایی‌که اشتغال به‌کار در فنلاند به اجازه اقامت نیاز خواهد داشت متقاضی زندگی در فنلاند می‌بایست برای اشتغال به‌کار باید اقامت داشته باشد در غیر این صورت متحمل جریمه خواهد شد. مادامی‌که متقاضی قصد دریافت اقامت به‌واسطه کار داشته باشد بسته به نوع کار اقامت او هم ممکن است متفاوت باشد. اگر فردی تحصیلات خود را در فنلاند به‌پایان برده باشد و اقامت معتبری برای تحصیل دریافت کرده باشد می‌تواند با سهولت بیشتری برای مجوز کار اقدام کند. اگر چنانچه فردی به هر طریقی اقامت فنلاند را کسب کرده باید به‌احتمال‌زیاد مجوز کار را هم خواهد داشت و نیاز به اخذ مجوز مجدد نخواهد داشت. دریافت حقوق کافی ناشی از کار در فنلاند تا جایی گه کفاف هزینه زندگی فرد را بدهد ضروری است. اگر اجازه کار متقاضی مبتنی بر کار صادرشده باشد؛ به این معنی که تنها اجازه کار برای یک کارفرمای خاص در یک حوزه شغلی خاص را داشته باشد درصورتی‌که مجوز کار منقضی نشده باشد و شغل بعدی هم در همان زمینه باشد نیاز به اخذ مجدد مجوز نمی‌باشد و تغییر آزادانه شغل امکان‌پذیر است. جدول زیر گویای بازار کار در فنلاند است شاخص های تاثیر گذار بر بازار کار به خوبی بررسی شده اند.

شاخص های تاثیر گذار بر بازار کار در فنلاند

نرخ هر کدام از شاخص ها

نرخ بیکاری

            6.00 درصد

افراد بیکار

            164.00 هزار

افراد شاغل

            2563.00 هزار

نرخ مشارکت نیروی کار

            66.20 درصد

نرخ بیکاری جوانان

            12.10 درصد

دستمزد

            3692.00 یورو در ماه

دستمزد در تولید

            107.60

جمعیت

            5.53 میلیون

نرخ اشتغال

            72.30 درصد

رشد دستمزد

            8.20 درصد

دستمزدها در فنلاند در سه ماهه سوم سال 2021 از 3677 یورو در ماه در سه ماهه دوم سال 2021 به 3692 یورو در ماه افزایش  داشته است. نمودار زیر گویای این ادعا است.

دستمزد در فنلاند

درآمد مشاغل مختلف در فنلاند در جدول زیر آمده است:

عنوان شغل

درآمد حاصله

پزشک

67916 دلار

تحلیلگر مالی

60988 دلار

مدیر تولید

60609 دلار

مهندس عمران

58,162 دلار

مدرس

51,259 دلار

طراح صنعتی

48097 دلار

معلم

30983 دلار

 • مالیات در کشور فنلاند:

در فنلاند افراد بر اساس حقوق و سایر در آن های خود مالیات می‌پردازند. بنابراین میزان مالیات در ارتباط مستقیم با میزان درآمد افراد است. مادامی‌که فرد متقاضی نیروی کار خارجی است مالیات قابل پرداخت او منوط به مدت‌ زمان اقامت در فنلاند خواهد بود. دو نوع مالیات در این زمینه اخذ می‌شود مالیات بر درآمد و مالیات بر سرمایه. مالیات بر در آمد به درآمد افراد بسته است و مالیات بر سرمایه ناشی از سرمایه و درآمدی است که افراد از سرمایه خود حاصل می‌کنند. افراد علاوه بر مالیات بر دستمزد می‌بایست بر درآمدهای زیر هم مالیات بپردازند:

  • پرداخت مالیات برای کار یا خدمات
  • درآمد و کسب‌وکار
  • مزایای اجتماعی مختلف مانند کمک‌هزینه بیکاری، کمک‌هزینه والدین، کمک‌های مالی دانشجویی
  • حقوق بازنشستگی
  • درآمد سرمایه مانند درآمد حاصل از سود یا اجاره یا سود حاصل از واگذاری دارایی

از خصوصیات مالیات پرداختی درآمد این است که به‌صورت تصاعدی در ارتباط مستقیم با درآمد است تا جایی که هرچه درآمد بیشتر مالیات نیز بیشتر است. در فنلاند مالیات‌های حاصله درزمینه‌هایی صرف می‌شود که به‌اصطلاح عام‌المنفعه هستند.

  • مراقبت‌های بهداشتی
  • تحصیلات
  • آموزش و مراقبت در دوران کودکی
  • دفاع

مزایا و معایب زندگی در فنلاند

زندگی در فنلاند هم مانند سایر کشورها ممکن است با مزایا و معایبی همراه باشد. اگر بخواهیم مزایای زندگی در فنلاند را ذکر کنیم بدون شک لیستی طولانی خواهد شد. یکی از چیزهایی که می‌توان به‌عنوان مزایا از آن یادکرد تحصیل رایگان در این کشور است. نه تنها در مقاطع ابتدایی و متوسطه بلکه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هم رایگان خواهد بود. به‌طور واضح‌تر اینکه تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به‌صورت رایگان است. علاوه بر رایگان بودن تحصیلات کیفیت آموزش در فنلاند هم در سطح بالایی قرار دارد و با جدیت بیشتری دنبال می‌شود؛ قانون فنلاند تضمین می‌کند که دانش آموزان حتماً در روز یک وعده‌غذای گرم دریافت کرده‌اند و تمام کتاب‌ها و لوازم‌تحریر به‌صورت کاملاً رایگان در اختیار آنان قرار می‌گیرد. درآمدها در فنلاند بالاست. معلمان در فنلاند حقوق خوبی دارند البته این بالا بودن میزان حقوق که از مزایای زندگی در فنلاند محسوب می‌شود تنها مربوط به معلمان نیست و وضعیت اقتصادی در فنلاند به‌گونه‌ای رضایت‌بخش است.  مردم از زندگی در فنلاند رضایت دارند  و برای دومین سال متوالی به‌عنوان شادترین مردم جهان شناخته می‌شوند. مراقبت‌های بهداشتی در این کشور به بهترین نحو اجرا می‌شود و در این مسئله با کشوری مانند آمریکا برابری می‌کند. معماری شگفت‌انگیز سبب شده مردم در حضور در مکان‌های مختلف احساس شادی و لذت را تجربه کنند. آب‌وهوای پاک، امنیت بالا نیز از مزایای زندگی در این کشورند. تجربه زندگی در فنلاند با رویارویی با پدیده‌هایی طبیعی منحصر به فرد همراه خواهد. بدون شک همراه مزایای بی‌شمار زندگی در فنلاند معایب زندگی در فنلاند نیز قابل تأمل خواهد بود. زمستان‌های سرد و سخت که به‌طور طاقت‌فرسایی دما هوا کاهش پیدا می‌کند؛ کاهش دما به‌طور شگفت‌انگیز و تا منفی 50 درجه هم رسیده است تا جایی که تحمل زندگی در فنلاند را در طول زمستان سخت می‌کند. بارش برف‌های سنگین تا جایی که ماه‌ها برف بر روی زمین می‌ماند و همه‌جا را غرق در سرما می‌کند. مسئله‌ای دیگر که برای خارجی‌ها می‌توانند در لیست معایب زندگی در فنلاند قرار گیرد این است که روزهای طولانی در تابستان و شب‌های طولانی در زمستان است که عادی شدن این روند می‌تواند زمان‌بر باشد. بالا بودن هزینه زندگی در فنلاند هم از معایب محسوب می‌شود چراکه هزینه ها در فنلاند از 80 درصد کشورهای دیگر گران‌تر است. مسائلی مانند افسردگی و اعتیاد به الکل در فنلاند به‌وفور مشاهده می‌شود زمستان‌های سرد و تاریک یکی از دلایل اصلی این مسئله است.

⬅️ چنانچه علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در باب زندگی در فنلاند هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سؤالات متداول

هزینه زندگی در فنلاند برای یک خانواده 4 نفره در طول ماه چقدر خواهد بود؟

هزینه تخمینی زندگی برای یک خانواده 4 نفره بدون احتساب اجاره مسکن چیزی حدود 2945 یورو در طول ماه خواهد بود.

نرخ بیکاری جوانان برای زندگی در فنلاند چقدر است؟

12.10 درصد

مالیات بر درآمد در زندگی در فنلاند چگونه است؟

 • پرداخت مالیات برای کار یا خدمات
 • درآمد و کسب‌وکار
 • مزایای اجتماعی مختلف مانند کمک‌هزینه بیکاری، کمک‌هزینه والدین، کمک‌های مالی دانشجویی
 • حقوق بازنشستگی
 • درآمد سرمایه مانند درآمد حاصل از سود یا اجاره یا سود حاصل از واگذاری دارایی

مالیات های حاصله طی زندگی در فنلاند در چه راه هایی صرف می شوند؟

 • مراقبت‌های بهداشتی
 • تحصیلات
 • آموزش و مراقبت در دوران کودکی
 • دفاع

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی زندگی در فنلاند پرداخته شد. این کشور اروپایی در دو سال پیاپی به عنوان شادترین کشور جهان شناخته‌شده و مردم در شرایط رضایت بخشی زندگی می‌کنند و اعتماد به دولت و امید به آینده از رموز شادی آنها به‌حساب می‌آید. هزینه‌های زندگی در این کشور بالاست تا جایی که از 80 درصد از کشورهای جهان گران‌تر است. مردم از تحصیل رایگان در تمامی مقاطع تحصیلی بهره‌مند می‌شوند. مالیات نقش پررنگی در درآمدهای دولت دارد و صرف امور عام‌المنفعه مانند بهداشت و تحصیل و امنیت می‌شود. در کنار مزایای بی‌شمار زندگی در فنلاند مواردی مانند آب‌وهوای سرد و طاقت‌فرسا و زمستان‌های طولانی و تاریک سبب شده افسردگی و اعتیاد به الکل در فنلاند افزایش یابد. کار در این کشور منوط به داشتن مجوز بوده و درآمد بالایی خواهد داشت. چنانچه علاقه‌مند به زندگی در فنلاند هستید می‌توانید با موسسه مشاوره MIE اتریش تماس تلفنی برقرار کنید و از مشاوره رایگان این مرکز استفاده نمایید. امکان دریافت پاسخ‌های کارشناسانه برای سؤالات شما نیز وجود خواهد داشت.


مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش