مهاجرت به آلمان از طریق تولد – اقامت و اخذ پاسپورت

7 نظر

برای توضیح شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تولد  باید به 2 اصل خاک و خون اشاره کرد. اصل خاک و خون تعیین کننده وضعیت تابعیت افراد در کشورهای گوناگون می باشد. به این معنی که در کشورهایی که از قانون خون تبعیت می نمایند، فرزند تابعیت والدین خود را دریافت می نماید و در کشورهایی که از قانون خاک پیروی می کنند، تابعیت با تولد فرزند در خاک آن کشورها بدون در نظر گرفتن ملیت والدین، اعطا می گردد. برخی از کشورهای اروپایی مانند اتریش، آلمان، ایتالیا، سوئیس و... بر اساس قانون خون و در کشورهایی مانند برزیل، آمریکا و کانادا و... افراد متولد شده بر اساس قانون خاک در این کشورها پاسپورت و تابعیت دریافت می نمایند.

کشور آلمان هم به صورت کلی بر اساس قانون خون عمل می نماید اما استثنائاتی نیز وجود دارد که ادامه به بررسی دقیق تر این موارد خواهیم پرداخت. شاید برای شما نیز جالب باشد که با تولد در آلمان بدون در نظر گرفتن تابعیت والدین نیز امکان دریافت تابعیت برای فرزند وجود دارد. لذا می توان بیان داشت که تابعیت و اقامت آلمان از طریق تولد بر اساس خون و خاک نسبی است. برای کسب اطلاعات دقیق تر می توانید با شماره تماس های موسسه در ارتباط باشید.

 

ویدئو موسسه MIE در مورد راه های اخذ اقامت آلمان


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند

از آنجایی که آلمان از قانون خون پیروی میکند اگر یکی از والدین آن آلمانی باشد به راحتی اقامت و تابعیت آلمان را دریافت میکند ولی در غیر این صورت شرایط اقامت برای فرزندانی که در آلمان متولد می‌شوند، ممکن است بستگی به وضعیت اقامتی والدین داشته باشد. در اینجا چند نکته کلی ذکر می‌شود.

 • حق شهروندی: اگر یکی از والدین فرزند حداقل 8 سال پیش از تولد فرزند در آلمان اقامت دائم داشته باشد، فرزند حق شهروندی آلمانی را دارد.
 • حق اقامت دائم: اگر والدین فرزند دارای اقامت دائم در آلمان باشند، فرزند نیز می‌ تواند اقامت دائم دریافت کند.   
 • وضعیت اقامتی والدین: وضعیت اقامت والدین به عنوان فرزند نیز تأثیرگذار است. برخی از اقامت‌ های والدین ممکن است فرزند را نیز در معرض حقوق و مزایای متناسب قرار دهد.

اخذ اقامت بر اساس تولد فرزند در آلمان

افرادی که در آلمان متولد می شوند بر اساس وضعیت تابعیت و اقامت پدر و مادر در آلمان اقامت یا پاسپورت آلمان را دریافت نمایند. اگر یکی از والدین فرزند متولد شده، تبعه آلمان باشند، به صورت مستقیم فرزند می تواند پاسپورت کشور آلمان را داشته باشد. اما اگر والدین فرزند متولد شده غیر آلمانی باشند، اقامت فرزند بر اساس وضعیت اقامت والدین مشخص می گردد. به طور مثال اگر والدین دارای اقامت کاری یا تحصیلی در آلمان باشند، فرزند نیز بر اساس مدت اقامت پدر و مادر در آلمان، اقامت موقت کشور آلمان را دریافت می نماید و با تغییر وضعیت اقامت والدین، اقامت فرزند نیز تغییر می کند. اما اگر والدین اقامت دائم داشته باشند شرایط متفاوت است که در قسمت بعدی به آن خواهیم پرداخت.

اخذ پاسپورت آلمان از طریق تولد فرزند

اخذ پاسپورت آلمان از طریق تولد فرزند به سه حالت زیر می باشد:

 • دریافت تابعیت آلمان از طریق تولد به صورت متقسیم از والدینی آلمانی: طبق قانون کشور آلمان در صورتی که فرزند از والدینی آلمانی چه در آلمان چه در خارج از آلمان ( برای گفتن تابعیت تا قبل از تولد یکسالگی باید تولد فرزند به سفارت آلمان گزارش شود) متولد شود به صورت مستقیم می تواند تبار آلمانی خود را دریافت نماید.
 • دریافت تابعیت آلمان از طریق تولد در خاک این کشور: جالب است بدانید اگر فرزندی در خاک آلمان از سال 2000 به بعد از والدینی غیر آلمانی متولد شده باشد و والدین آنها به مدت 8 سال در آلمان زندگی کرده باشند و یکی از والدین اقامت دائم آلمان را داشته باشد، فرزند می تواند در بدو تولد پاسپورت آلمان را کسب نماید. لازم به توضیح است که بین سن 18 تا 23 سالگی باید وی تصمیم بگیرد که می خواهد پاسپورت آلمان را حفظ نماید یا تابعیت پدر و مادر خود را داشته باشد.
 • دریافت پاسپورت آلمان با بی تابعیتی: اگر والدین فرزندی که در آلمان متولد شده است مشخص نباشد، برای اینکه کودک بی هویت نباشد به وی پاسپورت آلمان تعلق می گیرد.

اخذ اقامت والدین از طریق تولد فرزند

به طور کلی تولد فرزند در آلمان نمیتواند منجر به اخذ تابعیت برای والدین شود اما روش هایی وجود دارد که شما با کمک یک وکیل مهاجرتی و مشاوره تخصصی با مشاورین مجرب ممکن است بتوانید در شرایطی تابعیت خود را دریافت کنید. موسسه MIE نیز میتواند در این زمینه به شما کمک کند شرایط به طور کلی به صورت زیر است:

 • حداقل 8 سال در آلمان زندگی کرده باشید
 • تسلط کامل بر زبان آلمانی
 • گذراندن آزمون شهروندی
 • داشتن تمکن مالی
 • عدم سوء پیشینه

مدارک لازم جهت اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد

مدارک لازم جهت اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد به شرح ذیل می باشد:

 • شناسنامه: شناسنامهٔ فرزند و شناسنامه والدین فرزند که تاریخ تولد وی را نشان دهد الزامی است.
 • گواهی تولد: گواهی تولد کودک که توسط محل تولد صادر شده و اطلاعات مربوط به والدین وی را شامل می‌شود.
 • گواهی از تابعیت والدین: مدارکی که نشان دهد والدین کودک چه تابعیتی دارند، مثل گواهی تابعیت آلمانی والدین یا پاسپورت.
 • مدارک اثبات هویت والدین: شناسنامه یا پاسپورت والدین کودک.
 • ممکن است مدارک اضافی مورد نیاز باشند: بسته به شرایط خاص، ممکن است مدارک دیگری مورد نیاز باشد. به طور مثال والدینی که غیر آلمانی هستند و 8 سال و بیشتر در این کشور زندگی می کنند برای درخواست پاسپورتشان حتما بایستی کارت اقامت دائم خود را ارائه نمایند.

هزینه تولد فرزند در آلمان

هزینه تولد فرزند در آلمان بسته به بیمارستان های دولتی و خصوصی، زایمان با جراحی یا بدون جراحی، بسته به بیمه متقاضی و... بسیار متغییر می باشد. به صورت کلی افرادی که غیر مقیم هستند و یا به صورت گردشگری در آلمان اقامت دارند بایستی دارای بیمه نامه مسافرتی باشند. میانگین کل صوتحساب بیمارستان برای افرادی که غیر مقیم هستند یا گردشگر می باشند و بیمه ندارند بین 1600 تا 7500 یورو و برای متقاضیانی که زایمان آنها با عمل جراحی می باشد بین 2500 تا 5400 یورو می باشد. در صورتی که هزینه زایمان با بیمه دولتی باشدف میانگین هزینه ها تا حداکثر 500 یورو می باشد.  در جدول زیر به متوسط هزینه های مراقبت های بارداری در آلمان و هزینه زایمان اشاره نموده ایم:  

 

روش پزشکی زایمان در آلمان

هزینه متوسط بدون  بیمه

هزینه متوسط با بیمه

ویزیت و مراقبت پزشکی قبل از تولد

200 یورو

20 یورو

سونوگرافی قبل از تولد

300 یورو

0-40 یورو

زایمان در بیمارستان بدون جراحی

1600 الی 2500 یورو

0-350 یورو

زایمان در بیمارستان با جراحی

2500 الی 5400 یورو

0-420 یور

مزایای اخذ اقامت آلمان از طریق تولد

در قسمت زیر شما عزیزان می توانید مزایای اخذ اقامت آلمان از طریق تولد را مشاهده فرمایید.

 • حقوق و آزادیهای شهروندی: فرزندان متولد شده در آلمان از حقوق و آزادی های شهروندی بهره‌ مند می‌شوند، از جمله حقوق بهداشت، تحصیل در آلمان و کار در آلمان و غیره.
 • تحصیلات: این امر به فرزندان اجازه دسترسی به سیستم تحصیلات عالی آلمان را می‌دهد، که معتبر و کیفیت بالایی دارد. حتی در مهدکودک نیز برای خانواده هایی که درآمد کمی دارند، تقریبا رایگان است.
 • سیستم بهداشتی: فرزندان متولد در آلمان از سیستم بهداشت عالی کشور بهره‌مند می‌شوند و مشمول بیمه سلامت می‌شوند.
 • گرفتن پشتیبانی مالی در صورتی که خانواده از درامد کمی برای مراقبت از فرزند برخوردار است.
 • داشتن مرخصی با حقوق از محل کار برای پدر و مادر بین 3 تا 12 ماه
 • دولت به والدینی که فرزند خود را در آلمان به دنیا می آورند، کمک هزینه جدا برای فرزند پرداخت می نمایند.

تابعیت فرزند متولد شده در آلمان

تابعیت فرزند متولد شده در آلمان به وضعیت اقامت و تابعیت والدین آنها بستگی دارد. در جدول زیر به شرایط تابعیت فرزند متولد شده در آلمان اشاره نموده ایم :

 

شرایط

وضعیت اقامت و تابعیت فرزند متولد شده در آلمان

پدر تابعیت آلمان را داشته باشد

فرزند تابعیت آلمان را دریافت می نماید.

مادر تابعیت آلمان را داشته باشد

فرزند تابعیت آلمان را دریافت می نماید.

والدین غیر آلمانی هستند و اقامت موقت دارند

فرزند نیز اقامت موقت آلمان را کسب می نماید.

والدین غیر آلمانی هستند و اقامت دائم دارند

در صورتی که والدین حداقل 8 سال در آلمان اقامت داشته باشند، فرزند تابعیت دریافت می نماید.

والدین فرزند مشخص نباشند

فرزند تابعیت آلمان را دریافت می نماید.

دریافت ویزا برای زایمان در آلمان

افرادی که قصد دارند فرزند خود را در آلمان به دنیا بیاورند می توانند برای ویزای توریستی کشور آلمان اقدام نموده و در مدت زمانی که در این کشور حضور دارند بتوانند فرزند خود را به دنیا بیاورند. برای دریافت ویزا برای زایمان در آلمان متقاضیان بایستی از سفارت آلمان در ایران اقدام نمایند. ذکر این نکته ضروری است که معمولا افردی که در ماه های آخر بارداری خود هستند برای سفر و پرواز ممکن است اجازه پرواز نداشته باشند. همچنین گرفتن بیمه نامه مسافرتی برای گرفتن ویزای توریستی و برای انجام زایمان در آلمان الزامی است. شایان ذکر است با مهاجرت به آلمان و تولد فرزند در آلمان والدین نمی توانند اقامت کشور آلمان را کسب نمایند.

سوالات متداول

✔️ شرایط دریافت تابعیت و اقامت آلمان از طریق تولد چگونه است؟

اگر فرزند از والدینی آلمانی در این کشور یا خارج از آلمان متولد شده باشد می تواند به صورت مستقیم تابعیت آلمان را دریافت نماید؟

✔️ آیا با تولد در آلمان، امکان اخذ اقامت پدر و مادر در آلمان وجود دارد؟

خیر، اخذ اقامت آلمان از طریق تولد فرزند برای والدین امکان پذیر نمی باشد.

✔️ آیا برای فرزندی که از والدینی غیر آلمانی متولد شده است، امکان دریافت تابعیت آلمان وجود دارد؟

بلی، اگر فرزندی در خاک آلمان متولد گردد، والدینشان اقامت دائم آلمان را داشته باشند و به مدت حداقل 8 سال در آلمان زندگی کرده باشند، می توانند تابعیت آلمان را اخذ نمایند.

✔️ هزینه مهاجرت به آلمان از طریق تولد برای خارجی ها به چه میزان است؟

میانگن هزینه های زایمان برای افرادی که مقیم نیستند و امکان استفاده از بیمه را ندارند بین 1500 تا 6000 یورو متغیر است.

سخن پایانی

اقامت آلمان از طریق تولد فرزند، هزینه های مراقبت پزشکی در زمان بارداری در آلمان و هزینه های زایمان، شرایط گرفتن تابعیت آلمان از طریق تولد در خاک این کشور، از جمله مهم ترین مواردی بود که در این مقاله به آنها پرداختیم. به صورت کلی تابعیت از طریق تولد در آلمان به صورت اتوماتیک از والدین به فرزند منتقل می شود. به این معنی که اگر والدین فرزند متولد شده، دارای تابعیت آلمان باشند، فرزند نیز پاسپورت یا تابعیت آلمان را کسب می نماید. همچنین اگر والدین فرزند متولد شده غیر آلمانی باشند، ولی به مدت 8 سال در این کشور زندگی کرده باشند و یکی از والدین داری اقامت دائم آلمان باشد، فرزند می تواند بدو تولد پاسپورت آلمان را کسب نماید. امیدواریم از طریق این مقاله که به شرایط اخذ تابعیت و اقامت آلمان از طریق تولد پرداختیم، اطلاعات مفیدی را کسب نموده باشید. شما عزیزان می توانید برای بررسی شرایطتان و بررسی راه های مهاجرت به آلمان با مشاورین موسسه MIE تماس حاصل نمایید و مشاوره رایگان دریافت کنید.


ثبت پرسش
احمد
سلام. خسته نباشید. اگر فرزندمون‌رو در آلمان به دنیا بیاریم، چند سال بعد میتونیم ما هم پاسپورتش رو دریافت کنیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. تولد فرزند شما در آلمان منجر به دریافت اقامت و تابعیت برای فرزندتان و شما نمی گردد.
کردانی پور
سلام و عرض ادب بنده ۳۷ساله لیسانس پرستاری و همسرم ۴۱ساله راننده پایه ۱هست و دیپلم داره کل دارایی ما ۲میلیارد هست ایا اگر فرزندی در المان به دنیا بیارم بعد چندسال پاس بهمون میدن و شهروند المان حساب میشیم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز تولد فرزند موجب اخذ پاسمورت در المان نمی گردد. شما میتوانید از طریق ویزای کار اقدام نمایید که معمولا پس از ۱۰ سال می توانید برای پاسپورت درخواست دهید‌
خیرعلی
سلام درود بنده ۳۵ساله فوق دیپلم مکانیک نامزدم المان هست ایا بعد از ازدواج و اوردن فرزند میتونیم درخواست پاسپورت اون کشور رو بدیم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. در صورتی که همسرتان پاسپورت آلمانی داشته باشد، فرزند شما نیز پاسپورت دریافت میکند.
دانیال خسروی
عرض ادب و ارادت الان سریع ترین راه مهاجرت به المان چه روشی هست و چقدر سرمایه نیازه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. سریع ترین روش بسته به شرایط شما میتوانید متفاوت باشد و به طور کلی تحصیل و یا کار و سرمایه گذاری بسته به شرایط افراد میتواند راه های سریعی باشد.
عرشیا غلامی
من همسرم باردار هستش. کدوم کشور میتونیم بریم که با تولد فرزندم اقامت اون کشور رو بگیریم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. شما با تولد فرزندتان امکان دریافت اقامت نخواهید داشت اما فرزندتان با تولد در کشورهایی مانند آمریکا و کانادا از ابتدا پاسپورت این کشورها را بدست خواهد آورد.
محمدعلی دیناروند
من و همسرم در المان زندگی میکنیم. و از طریق روش کاری اینجا هستیم . ایا اگر فرزندمون اینجا متولد بشه فقط مثل ما اقامت موقت خواهد داشت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز اقامت فرزندتان موقت خواهد بود.
Mina
سلام خسته نباشيد اگر اقامت المان داشته باشيم فرزندمون به دنيا بياد ميتونه تابعيت المان رو دريافت كنه،،؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام خیر دوست عزیز المان از قانون خون پیروی میکند و پدر یا مادر بایستی تابعیت المان را داشته باشند.
مشاوره رایگان