کارآفرینی در بلژیک - شرایط و مراحل - هزینه ها 2024

بدون نظر

راه اندازی کسب و کار و کارآفرینی در بلژیک با توجه به موقعیت جغرافیایی این کشور، اقتصاد قوی و سیستم چند فرهنگی اش احتمال پیروزی و موفقیت را برای افراد بالا می برد. افراد برای کارآفرینی در بلژیک با داشتن یک طرح تجاری قوی و اثبات تمکن مالی مناسب و داشتن دانش زبانی مناسب با منطقه در این کشور و نداشتن سوء سابقه کیفری یا بین المللی به راحتی می توانند در این کشور درآمد مناسب کسب کنند. در ادامه شما عزیزان را با مراحل مختلف کارآفرینی در بلژیک آشنا خواهیم کرد.

این مقاله جهت افزایش اطلاعات عمومی شما عزیزان به نگارش درآمده است، لذا در صورتی که قصد دارید بهترین شرایط و کشور برای انتخاب مقصد مهاجرت را انتخاب کنید می توانید با کارشناسان ما در موسسه MIE تماس برقرار نمایید و پس از ذکر شرایط کلی خود منتظر پاسخ مناسب از سوی کارشناسان ما باشید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

پناهندگی اسپانیاکارآفرینی در بلژیک

شرایط کلی راه‌اندازی کسب و کار در بلژیک

به طور کلی شرایط راه اندازی یک کسب و کار جدید و کارآفرینی در بلژیک دارای مراحل و مدارک مختلفی نیاز می باشد که به طور خلاصه به آنها اشاره می کنیم.

شرایط مالی:

به طور کلی راه اندازی یک کسب و کار جدید و کارآفرینی در بلژیک بسته به نوع بیزنس میزان سرمایه گذاری متفاوتی را می طلبد. به طور مثال برای برای راه اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود حدود 18000 یورو و یک شرکت سهامی خاص حدود 60000 یورو سرمایه نیاز دارد. البته راه اندازی بیزنس نیز به طرح و بیزنس پلن طرح وابسته است که آن نیز میزان سرمایه گذاری را تعریف می کند.

سابقه کاری:

سرمایه گذاران و کارآفرینان می بایست در زمینه کسب و کار خود تجربه کاری موفق داشته باشند تا در زمینه جذب مشتریان به صورت موفق عمل کنند و در این راستا تخصص در زمینه مدیریت و داشتن مهارت تصمیم گیری و حل مسئله از عوامل بسیار تاثیر گذار در روند کار افراد می باشد.

شرایط کارکنان:

کارآفرینی در بلژیک در صورتی به موفقیت می رسد که کارکنان به درستی انتخاب و همچنین در ادامه روند کاری شان اختلالی ایجاد نشود. به طور مثال استخدام یک فرد بر اساس قوانین کار این کشور و حداقل دستمزد، ساعت کار و مرخصی برای وی در نظر گرفته شود. همچنین مالیات بر درآمد و بیمه افراد به درستی باید پرداخت گردد.

 وضعیت اقتصادی بلژیک برای کار آفرینی

با توجه با آمارهای سال های گذشته وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور بلژیک ثبات مناسبی داشته که این موضوع برای بسیاری از استارتاپ ها بسیار مهم می باشد. فردی که قصد راه اندازی یک بیزنس و سرمایه گذاری در بلژیک را دارد برای وی بسیار مهم می باشد که اختلافات سیاسی در روند کاری و بیزنسی وی خللی ایجاد نکند و نرخ مصادره اموال به این دلایل برای کارآفرینی در بلژیک پایین باشد. رشد اقتصادی در کشور بلژیک تا سال 2024 در حدود 5.5 بوده است.

با توجه به نرخ بیکاری پایین در این کشور و برنامه های حمایتی دولت و همینطور توجه دولت به نوآوری و حمایت از استارت آپ ها و زیر ساخت هایی که در زمینه حمل و نقل و ارتباطات پیشرفته فراهم آمده است بلژیک را به مقصدی مناسب جهت سرمایه گذاری در این کشور تبدیل کرده است. البته در این میان مواردی همچون بروکراسی اداری، نرخ مالیات شرکتی بالا، و رقابت در شهر های صنعتی تر و هزینه زندگی در شهر های بزرگ همیشه سرمایه گذاری در این کشور را با چالش هایی مواجه می کند.

در ادامه در نمودار های زیر که با استفاده از سایت    theglobaleconomy فراهم شده است وضعیت اقتصادی بلژیک را بررسی می کنیم.

نمودار نرخ بیکاری در طول بازه زمانی 1 ساله:

کارآفرینی در بلژیک

نمودار نرخ بیکاری در طول بازه زمانی 40 ساله:

کارآفرینی در بلژیک

نمودار نرخ تورم در بازه 1 ساله:

کارآفرینی در بلژیک

نرخ تورم در طول بازه زمانی 40 ساله:

کارآفرینی در بلژیک

نمودار رشد اقتصادی 1 ساله:

کارآفرینی در بلژیک

نمودار رشد اقتصادی 40 ساله:

کارآفرینی در بلژیک

مزایا و معایب کارآفرینی در بلژیک

به طور قطع همیشه راه اندازی کسب و کار جدید و کارآفرینی در بلژیک همیشه همراه و با مزایا و موانعی می باشد که به طور اجمالی برخی از آنها را بازگو می کنیم.

در رابطه با مزایای کارآفرینی در بلژیک و قوانین کار در این کشور می توان به بازار بزرگ تجاری در این کشور با کشور های اطراف، نیروی کار ماهر، برنامه های حمایتی دولت، ثبات اقتصادی و سیاسی، کیفیت بالای زندگی به لحاظ بهداشت و درمان، محیط حمایتی از طرح های نوآورانه، زیر ساخت های توسعه یافته حمل و نقل و ارتباطات، و موقعیت جغرافیایی و استراتژیک و محیط چند زبانه اشاره کرد که بستر مناسبی را برای علاقه مندان به سرمایه گذاری در این کشور فراهم می آورد.

البته در این میان همواره معایبی افراد را مسیر با چالش هایی رو به رو می کند که می توان در این رابطه به بوروکراسی اداری در این کشور، مالیات های شرکتی، رقابت های شدید در برخی بخش های خاص، هزینه های بالای زندگی در شهر های بزرگ، نداشتن تسلط به چند زبان به صورت همزمان و همچنین سیستم تجاری رسمی در این کشور اشاره کرد.

 حمایت‌های دولت بلژیک برای کار آفرینی

با توجه به ایجاد بستر های مناسب و برنامه های حمایتی دولت در بلژیک بسیاری از کارآفرینان ترغیب می شوند که در این کشور سرمایه گذاری کنند. حمایتی های دولتی می توانند در زمینه های مختلف از کارآفرینی در بلژیک صورت پذیرد که به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

حمایت های دولتی

توضیحات

کمک های مالی

کمک های مالی در زمینه های تحقیق و توسعه، خرید تجهیزات، استخدام کارکنان و بازاریابی

وام

وام سرمایه گذاری: بیش از 60 هزار یورو

وام سرمایه در گردش: بیش از 40 هزار یورو

وام های استارت آپ: بسته بهنوع بیزنس ولی حداقل از 25 هزار یورو

وام های میکرو: تا سقف 25 هزار یورو

مشاوره

مشاوره ها می تواند در زمینه های مختلفی مانند امور حقوقی، مالی، بازاریابی و مدیریت به صورت رایگان و یا هزینه کم صورت می گیرد.

آموزش

آموزش مهارت های لازم برای راه اندازی و مدیریت یک کسب و کار موفق برای ایجاد فرصت های شغلی متناسب با محیط

معافیت های مالیاتی

 • مالیات بر سود سرمایه: در صورتی که یک استارت آپ داشته باشید سود حاصل از آن دارای معافیت مالیاتی می باشد و زمان خاصی ندارد.
 • معافیت مالیاتی بر افزایش سرمایه: افزایش سرمایه برای ارتقاء شرکت معاف از مالیات دائمی می باشد.
 • معافیت مالیاتی منطقه ای:بسته به منطقه های بلژیک در صورتی که  بیزنس درآمد زایی داشته باشد متفاوت می باشد.
 • معافیت مالیاتی برای استخدام:کاهش سهم کارفرما برای استخدام کارکنان جدید به خصوص جوانان و افراد با تجربه.

معافیت های مالیاتی بسته به نوع معافیت و برنامه متفاوت می باشد به صورتی که می تواند از بازه یک ساله تا معافیت های دائمی را شامل شود.

 

مراحل کار آفرینی در بلژیک

کارافرینی در بلژیک و ایجاد یک کسب ور کار جدید در این کشور همواره ملزوماتی دارد که افراد قبل از ایجاد سرمایه لازم بستر آن را فراهم آورند. در ادامه به طور اجمالی مراحل راه اندازی یک بیزنس را برای شما ازگو می کنم.

 • ایده تجاری: ارائه ایده تجاری مناسب با بازار و محیط کسب و کار در این کشور بستهخ به میزان تقاضا
 • بیزنس پلن: ارائه بیزنس پلن در راستای معرفی خدمات و بیزنس و همینطور پلن کاری و اقتصاد
 • انتخاب نوع شرکت:
 •    شرکت با مسئولیت محدود (BVBA/SRL)
 •    شرکت سهامی عام (NV/SA)
 •    شعبه شرکت خارجی
 • نام تجاری: یک نام تجاری مناسب با توجه به قوانین و مقررات برای شرکت انتخاب کنید
 • ثبت شرکت: پس از این مراحل افراد باید شرکت را در اداره ثبت شرکت ها در بلژیک ثبت نمایند.
 • اخذ مجوز: بسته به نوع بیزنس از اداره مربوطه باید مجوز اخذ گردد همچون یک شرکت موارد غذایی که باید از اداره بهداشت و سلامت مجوز فعالیت اخذ کند.
 • افتتاح حساب: برای انجام تراکنش مالی مربوط به بیزنس افراد باید یک حساب داشته باشند که بعد از مراحل بالا صورت می گیرد.
 • استخدام نیرو: کارفرما بسته به نوع بیزنس باید از نیروی کار متخصص در داخل و یا خارج از این کشور استفاده کند تا با دانش آنها به حداکثر میزان درآمد زایی برسند و همچنین بیزنس آنها به مراکز رشد نیروی کار مبدل گردد.
 • بیمه و مالیات: انتخاب بیمه مناسب برای خود و پرسنل و پرداخت مالیات بر درامد به طور منظم.

هزینه‌های کار آفرینی و راه‌اندازی کسب‌وکار در بلژیک

کارآفرینی در بلژیک برای سرمایه گذارن همواره هزینه هایی را قبل از ورود در پی خواهد داشت که در جدول زیر به آنها اشاره می کنیم.

 

نوع هزینه

هزینه

هزینه ثبت شرکت

800 یورو

هزینه های قانونی

حدود 1000 یورو

هزینه های مجوزها

بسته به نوع بیزنس متغیر می باشد

هزینه های افتتاح حساب بانکی

بسته به نوع بانک و خدمات متفاوت می باشد

هزینه های بیمه

از 1000 یورو به بالا

مالیات

بسته به سود حاصل از کسب و کار از 25 درصد سود درآمد به بالا

هزینه اجاره یا خرید محل کار

هزینه اجاره محل بسته بهنوع بیزنس متفاوت هست ولی در شهر های بزرگ همواره دو چندان می باشد.

حقوق

میانگین حقوق در بلژیک بالای 1700 یورو می باشد

هزینه های جانبی

هزینه های حامل های انرژی و اینترنت مناسب می باشد.

سایر هزینه ها

هزینه های بازاریابی و تبلیغات

هزینه های تحقیق و توسعه

هزینه های سفر

هزینه های فناوری اطلاعات

 

هزینه راه اندازی برخی مشاغل

هزینه ( یورو)

کافه

10.000 تا 50.000 €

رستوران

20.000 تا 100.000 €

فروشگاه خرده فروشی

15.000 تا 75.000 €

شرکت IT

5.000 تا 25.000 €

شرکت مشاوره ای

3.000 تا 15.000 €

 مالیات در بلژیک

کارآفرینان همواره برای موفقیت در بیزنس خود باید منابع مالی خود را متناسب با نوع بیزنس فراهم آورند که در این بین همیشه موارد مالیاتی چالش هایی را برای این افراد فراهم می کند. سیستم مالیاتی برای کارآفرینی در بلژیک پیچیده و چند سطحی است و شامل مالیات های مختلفی از جمله مالیات بر درآمد، مالیات شرکت ها، مالیات بر ارزش افزوده (VAT)، مالیات بر دارایی و مالیات های محلی می شود.

در ادامه در جدول و نمودار های زیر که با استفاده از سایت    theglobaleconomy فراهم شده است موارد مختلف مالیاتی را بررسی می کنیم.

نوع مالیات

توضیحات

مالیات بر درآمد

نرخ مالیات بر درآمد به صورت تصاعدی بین 25 تا 45 درصد افزایش می یابد و همچنین ساکنین در این کشور مالیات بر سود سهام، اجاره املاک و سایر درآمد ها را هم بایستی پرداخت کنند.

مالیات شرکت ها

نرخ مالیاتی برای شرکت ها تا 50 درصد امکان افزایش دارد.  

مالیات بر ارزش افزوده (VAT)

نرخ استاندارد VAT در بلژیک 21 درصد است

مالیات بر دارایی

مالیات بر دارایی سالانه بر ارزش املاک و مستغلات پرداخت می شود و منطقه به منطقه متفاوت است

مالیات های محلی

شامل مالیات برای جمع آوری زباله، مالیات بر ارث و مالیات بر هدیه می باشد

 نرخ مالیات تجاری در بازه کوتاه مدت:

کارآفرینی در بلژیکنرخ مالیات تجاری در بازه 15 ساله:

کارآفرینی در بلژیکنرخ مالیات بر درآمد در بازه 7 ساله:

کارآفرینی در بلژیکنرخ مالیات بر درآمد در بازه 26 ساله:

کارآفرینی در بلژیک

بهترین شهر‌های بلژیک برای کارآفرینی

همواره انتخاب یک شهر مناسب جهت کارآفرینی در بلژیک و سرمایه گذاری در این کشور بسته به نوع فعالیت، علایق شخصی، شبکه های کاری و منابع مالی افراد بستگی دارد. از این رو برخی موارد همچون هزینه های پیش رو، تنوع شغلی، نرخ تورم و بیکاری و همچنین برنامه های حمایتی دولت از مورادی می باشد که می توانند به افراد در انتخاب شهر مناسب برای سرمایه گذاری و کارآفرینی در بلژیک کمک کند. در ادامه برخی از شهر های بلژیک و نکات مثبت برای راه اندازی کسب کار در آنها را برای شما بازگو می کنیم.

 

نام شهر

هزینه های راه اندازی کارآفرینی(یورو)

مشاغل پر درآمد

امار بیکاری استان

سایر توضیحات

بروکسل

3000 تا 60000

مدیر ارشد مالی

مدیر ارشد فناوری اطلاعات

پزشک متخصص

مدیر بازار یابی

مهندس نرم افزار

وکیل

5.3 تا 6.8 درصد

به طور کلی با توجه به شهریت بروکسل بسیاری از سرمایه گذارن بیزنسی در این شهر راه اندازی می کنند.

گنت

3000 تا 50000

استاد دانشگاه

حسابدار

پزشک متخصص

مدیر بازار یابی

مهندس نرم افزار

مدیر عامل

 مدیر ارشد فناوری اطلاعات

وکیل

3.7 تا 4.1 درصد

با توجه به اینکه این شهر مانند بروکسل زیاد مطرح نمی باشد ولی به لحاظ موقعیت صنعتی این شهر شرایط کاری مناسبی دارد.

لئون

3000 تا 40000

استاد دانشگاه

حسابدار

پزشک متخصص

مدیر بازار یابی

مهندس نرم افزار

مدیر عامل

مدیر ارشد فناوری اطلاعات

وکیل

6.5 تا 6.8 درصد

این استان با توجه به پتانسیلی که دارد میزبان شرکت های فناوری پیشرفته و موسسات تحقیقاتی می باشد.

آنتورپ

3000 تا 60000

استاد دانشگاه

حسابدار

پزشک متخصص

مدیر بازار یابی

مهندس نرم افزار

مدیر عامل

مدیر ارشد فناوری اطلاعات

وکیل

6.3 درصد

با توجه به زمینه های گردشگری و صنعتی همچون مواد شیمیایی و پتروشیمی  در این شهر و دسترسی به بنادر در این به عنوان یک شهر لجستیکی شناخته می شود.

ویزای کارآفرینی بلژیک

افراد برای کارآفرینی در بلژیک همیشه نیاز دارند که بعد از انجام مراحل اولیه راه اندازی کسب و کار خود مجوز ورود به خاک این کشور را دریافت کنند تا هم بتوانند بیزنس خود را مدیریت کنند و هم از شرایط کار و زندگی مناسب بهره ببرند. افراد با این ویزا می توانند به همراه خانواده وارد خاک بلژیک شوند. البته این نوع ویزا بیشتر برای طرح های تجاری نو و  به افرادی که تاثیر مثبت در سیستم اقتصادی بلژیک دارند ارائه می گردد. در ادامه مراحل و ملزومات اخذ ویزا را برای شما شرح می دهیم.

 

مراحل

توضیحات

بیزنس پلن

داشتن یک طرح تجاری نو و قوی که توسط اداره مهاجرت بلژیک ارزیابی و تایید می شود

تمکن مالی

بسته به نوع بیزنس حداقل نیاز به 10000 یورو به بالا می باشد

سوابق کاری

بسته به طرح تجاری باید افراد سابقه کاری مرتبط ارائه دهند

تسلط به زبان

افراد باید به یکی از زبان های هلندی، آلمانی و یا فرانسوی مسلط باشند

گواهی عدم سوء پیشینه

فرد نباید سابقه کیفری داشته باشد

تکمیل فرم درخواست

از طریق سفارت یا کنسولگری درخواست دهید

مصاحبه

فرد با آفیسر ویزا مصاحبه در رابطه با این ویزا خواهد داشت

بررسی درخواست

بررسی درخواست ویزا در اداره مهاجرت بلژیک صورت می گیرد

 

سوالات متداول

✔️ چه نوع حمایت هایی از کارآفرینی در بلژیک می شود؟

 دولت بلژیک برنامه های حمایتی مختلفی را به کارآفرینان ارائه می دهد، از جمله کمک های مالی، وام، مشاوره، آموزش و معافیت های مالیاتی.

✔️از اصلی ترین مراحل و الزامات کارآفرینی در بلژیک چه مواردی می باشد؟

داشتن یک بیزنس پلن قوی که تایید اداره مهاجرت بلژیک را اخذ نماید و همچنین فراهم کردن منابع مالی متناسب با بیزنس و طی مراحل ثبت شرکت اعم از اخذ مجوز و انتخاب نام و افتتاح حساب از مورادی می باشد که در این راستا بایستی صورت گیرد.

✔️هزینه های کارآفرینی در بلژیک چقدر است؟

افراد برای راه اندازی یک کسب کار در بلژیک حداقل نیاز به 3000 تا 70000 هزار یورو تمکن مالی دارند.

✔️بهترین شهرهای بلژیک برای کارآفرینی کدامند؟

بهترین شهر های بلژیک برای کارآفرینی در این کشور شامل بروکسل، گنت، لئون، آنتروپ و لوفن می باشد. البته شهر هایی دیگری هم می باشند که برای کارآفرینان مناسب می باشند ولی نوع بیزنس، فرصت های شغلی و همچنین کیفیت زندگی در انتخاب شهر تاثیر گذار می باشد.

____________________ سخن پایانی _____________________

برای کارآفرینی در بلژیک باید در نظر داشته باشند که داشتن یک طرح تجاری نو و قوی به افراد بسیار در زمینه راه اندازی یک بیزنس موفق و درآمد زایی مناسب کمک می کند. با توجه به نرخ بیکاری بین 5 تا 7.8 به طور متوسط در شهر های مختلف بلژیک و همچنین نرخ تورم 1.5 درصدی در این کشور شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری وجود دارد. دولت با حمایت هایی همچون وام از حداقل 25000 یورو برای بیزنس های مختلف تا معافیت های بیزنسی و دائمی برای طرح های نو تجاری و همچنین سرمایه گذارانی که در طرح های استارت آپی سرمایه مناسبی وارد می کنند موقعیت مناسبی را فراهم آورده اند. در این میان شهر هایی همچون آنتورپ، لئون، گنت و بروکسل از مطرح ترین شهرها به لحاظ نرخ بیکاری و شرایط راه اندازی بیزنس می باشد که بسیار مورد توجه سرمایه گذارن قرار می گیرد.

شما عزیزان برای کسب مشاوره تخصصی در مورد شرایط کارآفرینی توانید با استفاده از مشاوره تلفنی رایگان با مشاورین موسسه MIE ارتباط برقرار نمایید و پس از ارائه شرایط کلی خود منتظر پاسخ مناسب از سوی کارشناسان این موسسه باشید.

نویسنده این مطلب

نام : حسین کیانیان (kianian)

کارشناس مهاجرتی موسسه mie

دارای بیش از 2 سال سابقه کار در موسسه آشنا به قوانین مهاجرتی عمومی

مشاور مهاجرتی در زمینه اخذ ویزا های کار، تحصیل و روشهای سرمایه گذاری و مبتنی بر سرمایه داری و روش اشخاص خاص

آیدی اینستاگرام: mie.kiani


آیدی کانال تلگرام: MIE consultant agency

 


ثبت پرسش
مشاوره رایگان