اقامت بلژیک

7 اسفند 1401 6 نظر

کشور بلژیک یکی از کشورهای قاره سرسبز و زیبای اروپا و از اعضای اتحادیه اروپا بدون شک به عنوان قطب اقتصادی اروپا یکی از جذاب‌ترین کشورها جهت مهاجرت و دریافت اقامت می باشد. با توجه به کیفیت زندگی، شرایط داخلی، وجود دانشگاه های دارای رنکینگ بالا، ثبات اقتصادی، سیستم های مالیاتی بسیار مناسب و بسیاری از مزایای دیگر امروزه به کشوری پر طرفدار و پر متقاضی جهت مهاجرت تبدیل شده است. مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت بلژیک از راه های مختلف نظیر اقامت بلژیک از طریق کار، اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری، ازدواج، تحصیل، تولد فرزند و پناهندگی امکان‌پذیر می باشد که هر یک از متقاضیان با توجه به شرایط خود باید یکی از آن ها را انتخاب نمایند. افرادی که موفق به دریافت اقامت بلژیک و تابعیت این کشور می گردند می توانند بدون ویزا به 126 کشور جهان سفر نمایند. در صورت تمایل می توانید با موسسه ملک پور ارتباط برقرار نموده و شرایط خود را جهت دریافت اقامت بلژیک و مهاجرت به این کشور و یا دیگر کشورهای دنیا به صورت رایگان مورد بررسی قرار دهید.

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت به بلژیک


در ادامه عناوین زیر در این مقاله بررسی خواهند گردید:

 • کشور بلژیک برای زندگی
 • اقامت بلژیک از طریق کار
 • اقامت بلژیک از طریق تحصیل
 • اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت بلژیک از طریق ازدواج
 • اقامت بلژیک از طریق تولد فرزند
 • اقامت بلژیک از طریق پناهندگی
 • هزینه های زندگی در بلژیک
 • اخذ اقامت دائم و تابعیت بلژیک
 • سوالات متداول در زمینه اقامت بلژیک
 • سخن پایانی

اقامت بلژیک

کشور بلژیک برای زندگی

بلژیک به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا در غرب این قاره قرار گرفته است. سه زبان آلمانی، هلندی و فرانسوی، زبان های رایج و مرسوم میان مردمان این کشور است و افراد دارای مهارت زبانی به حتم با شرایط بهتری جهت مهاجرت و زندگی در این کشور روبرو خواهند بود. مساحت کشور بلژیک بیش از سی هزار کیلومتر مربع بوده و دارای جمعیتی حدود یازده میلیون نفر است. شهر بروکسل به عنوان پایتخت این کشور یکی از زیباترین شهرهای جهان است. کشور بلژیک با توجه به عضویت در اتحادیه اروپا دارای واحد پول یورو است. این کشور به ظاهر کوچک در عرصه بین الملل دارای فعالیت و نقش های بسیاری است و بطور حتم اقامت بلژیک یکی از بهترین انواع اقامت در میان کشورهای اروپایی است. با توجه به وجود مهاجرین در این کشور، امکان آشنایی با فرهنگ های مختلف در این کشور چند فرهنگ وجود دارد. در کل استانداردهای زندگی در کشور بلژیک در سطح بالایی قرار داشته و شرایط یک زندگی خوب و با کیفیت را برای مهاجران فراهم می نمایند. از جمله مزایای این کشور می توان اشاره داشت که:

 • بسیاری از شخصیت های مشهور جهان دارای اقامت بلژیک بوده و در این کشور زیبا زندگی می نمایند.
 • پایتخت این کشور یعنی شهر بروکسل یکی از شهر های زیبا و و با انرژی مثبت هست به صورت خلاصه میتوان گفت: تمدن، هنر، مدرنیته و زیبایی همه و همه در این شهر جمع شده و به عبارتی بهشت ناشناخته است.
 • راه های مهاجرتی به این کشور بسیار گسترده است و شما می توانید از هر یک از راه های تحصیلی مهاجرتی و... با هزینه های بسیار مناسب به این کشور مهاجرت نمایید.
 • هزینه های زندگی در این کشور پایین است.
 • شهر پر از جاهای تفریحی و گردشگری و طبیعت بسیار زیباست.
 • کشور چند زبانه که مردم در این کشور به زبان آلمانی، فرانسه و هلندی صحبت می کنند.
 • دارای نظام قضایی سالم می باشد.


تحصیل در کالج لافبورو

 

پرسش: لطفا در مورد کشور بلژیک کمی بیشتر توضیح بدید.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد بلژیک و زیبایی هایش


اقامت بلژیک از طریق کار

یکی از روش های موجود جهت دریافت اقامت بلژیک و مهاجرت به این کشور، روش کاری است. نرخ بیکاری در کشور بلژیک در سطح پایینی قرار داشته و شرایط کار در این کشور برای مهاجران مناسب است. بصورت کلی میزان حقوق و دستمزد در کشور بلژیک به صورت میانگین حدود 3401 یورو است .هر یک از مهاجرین جهت کار در کشور بلژیک و دریافت اقامت بلژیک از طریق کار باید یکی از انواع ویزای نوع A، B و یا C را دریافت نماید که در این قسمت از مقاله بررسی می گردند.

ویدیو موسسه MIE در مورد اقامت بلژیک


 • ویزای کاری نوع A:

این نوع ویزا برای افرادی صادر می گردد که در طی ده سال اخیر، چهار سال آن را با داشتن ویزای نوع B در کشور بلژیک مشغول به کار بوده اند و در مدت زمان اقامت خود در این کشور، کمتر از یک سال از این کشور خارج شده اند.

 • ویزای کاری نوع B:

این نوع ویزای کاری نیازمند دریافت جاب آفر از جانب کارفرمای بلژیکی است. بدون توجه به مدت قرارداد کاری، اعتبار ویزا یک سال بوده و قابل تمدید است.

 • ویزای کاری نوع C :

ویزای کاری نوع C برای افراد دارای اقامت موقت در بلژیک نظیر دیپلمات ها و خانواده آن ها و یا دانشجویان و حتی پناهجویان صادر می گردد و امکان کار در بلژیک را برای این دسته از افراد فراهم می نماید. مدت اعتبار این نوع ویزا نیز یک سال است.

کار در کشور بلژیک را با توجه به میزان نرخ بیکاری موجود در این کشور نیز می توان مورد بررسی قرار داد که میزان نرخ بیکاری کشور بلژیک طی سال های متمادی با کاهش روبرو بوده است که در نمودار زیر قابل مشاهده است:

با تهیه محصول زیر می توانید شخصاً نسبت به اخذ ویزای کار در کشورهای مطرح اروپایی، کانادا و استرالیا اقدام نمایید و اطلاعات کاملی در باب کاریابی در خارج از کشور، نحوه ارسال رزومه کاری و اخذ پیشنهاد کاری بدست آورید.

کار در جمهوری چک

اقامت بلژیک از طریق تحصیل

آن دسته از دانشجویانی که در خارج از اتحادیه اروپا زندگی نموده و قصد ادامه تحصیل و دریافت اقامت بلژیک از این طریق را دارند، باید جهت دریافت ویزای تحصیلی و دانشجویی تحت عنوان نوع D اقدام نمایند. مهاجرت تحصیلی به بلژیک جهت تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و یا گذراندن دوره های زبان در کالج ها و دانشگاه های این کشور امکان‌پذیر است. برای دریافت ویزای تحصیلی بلژیک طول مدت تحصیل و دوره دانشجو باید بیش از سه ماه باشد و متقاضیان اقامت بلژیک تنها با هدف تحصیل در این کشور این نوع ویزا را دریافت نموده باشند. بلژیک یک کشور بسیار مدرن و زیباست که شما می توانید به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل داشته باشید، و برای تحصیل نیاز به مدرک زبان بالا نیست و هزینه تحصیل بسیار معقول می باشد.

ویدیو موسسه MIE در مورد شرایط عالی بلژیک برای تحصیل


افراد متاهل دارای ویزای تحصیلی بلژیک، می توانند برای خانواده خود نیز درخواست ویزای همراه داشته باشند. تحصیل کارشناسی در بلژیک چهار سال، کارشناسی ارشد دو سال و دوره دکترا چهار سال بطول می انجامد و مدرک زبان مورد نیاز برای هر کدام از این دوره ها به ترتیب آیلتس 6، 6.5 و 7 است. هزینه تحصیل در کشور بلژیک مناسب بوده و حدود 2 الی 5 هزار یورو برای دانشجویان بین المللی می باشد، شرایط انجام کار دانشجویی پاره وقت در حین تحصیل نیز برای دانشجویان فراهم می باشد. گفتنی است که شرایط پیدا کردن شغل مناسب بعد از تحصیل در این کشور بسیار مطلوب و دست یافتنی می باشد. با توجه به تحصیل در دانشگاه های خصوصی و یا دولتی بلژیک هزینه تحصیل متغیر می باشد. دانشجویان ممتاز و دارای رزومه علمی قوی می توانند جهت دریافت بورسیه از دانشگاه های بلژیک اقدام نمایند. برخی از بهترین دانشگاه های کشور بلژیک را در جدول زیر می توانیم مشاهده نماییم:

دانشگاه

رتبه جهانی

KU Leuven

81

Université Catholique de Louvain

165

Ghent University

138

University of Antwerp

223

Université Libre de Bruxelles

239

Vrije Universiteit Brussel

188

University of Liège

391

 


تحصیل در کالج لافبورو

 

پرسش: آیا آیا امکان تحصیل رایگان در بلژیک وجود دارد؟

 


اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش های مهاجرت و دریافت اقامت بلژیک سرمایه گذاری در این کشور دارای ثبات اقتصادی است. سرمایه گذاری در بلژیک  و دریافت اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری دارای روش ها و شرایط مختلفی است و هر کدام نوع خاصی از اقامت بلژیک را به دنبال خواهند داشت که متقاضیان با توجه به شرایط و میزان سرمایه خود می توانند یکی از آن ها را انتخاب نمایند. یکی از بهترین روش ها جهت سرمایه گذاری در کشورهای خارجی از جمله کشور بلژیک، خرید ملک است. خرید ملک در بلژیک در صورتی آثار اقامتی به همراه خواهد داشت که علاقه مندان به اقامت بلژیک از طریق خرید ملک مبلغی حدود 350 الی 500 هزار یورو هزینه نمایند. یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری جهت دریافت اقامت بلژیک، روش ثبت شرکت است. برای ثبت شرکت در کشور بلژیک سرمایه گذاران باید دارای سرمایه اولیه ای حدود 10 الی 60 هزار یورو باشند. با توجه به شرایط اقتصادی و شرایط داخلی کشور بلژیک سرمایه گذاری در این کشور امن بوده و شرایط اقامتی مناسبی را برای سرمایه گذاران فراهم می نماید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از مطالعه مقالات مربوطه در سایت های موسسه ملک پور بهره مند گردید.

تحصیل در خارج از کشور

سرمایه گذاری در اروپا

اقامت بلژیک از طریق ازدواج

یکی از راه های موجود جهت دریافت اقامت بلژیک، ازدواج با فرد دارای تابعیت بلژیکی است. افراد خارجی که با اتباع بلژیکی ازدواج می نمایند باید مدت زمانی را با همسر بلژیکی خود زندگی کنند تا شرایط دریافت اقامت بلژیک و تابعیت این کشور برای آنان فراهم گردد. افرادی که در کشور بلژیک ازدواج می نمایند در زمان ازدواج باید مجرد بوده و بالای 18 سال سن داشته باشند. همچنین افرادی موفق به دریافت اقامت بلژیک و تابعیت این کشور از طریق ازدواج می شوند که اثبات نمایند این ازدواج واقعی بوده و صوری نمی باشد که جهت اثبات این امر باید بطور حتم با همسر خود چند سالی زندگی نمایند و مدارکی را جهت اثبات واقعی بودن ازدواج خود ارائه نمایند.

اقامت بلژیک از طریق تولد فرزند

یکی از روش های مهاجرت و اخذ اقامت در تمامی کشورهای جهان از جمله دریافت اقامت بلژیک، تولد فرزند است. اما دریافت اقامت و تابعیت از این طریق در هر کشوری بر اساس دو اصل حاکم در این زمینه تحت عنوان اصل خاک و اصل خون است. با توجه به اصل خاک، کودک متولد شده در یک کشور فارغ از تابعیت پدر و مادر خود می تواند تابعیت کشور محل تولد خود را بدست آورد. در اصل خون، کودک متولد شده در یک کشور در صورتی تابعیت آن کشور را دریافت می نماید که پدر و یا مادر وی نیز دارای تابعیت کشور محل تولد وی باشند. دریافت اقامت بلژیک از این طریق نیز بر اصل خون استوار است و کودک متولد شده در بلژیک در صورتی که یکی یا هر دو والدین وی دارای تابعیت بلژیکی باشند، تابعیت این کشور را دریافت خواهد نمود. همچنین در کشور بلژیک در صورتی که یک خانواده بلژیکی سرپرستی یک فرد زیر 18 سال را قبول نمایند، می توانند شرایط اقامت و تابعیت بلژیک را برای وی فراهم نمایند.

اقامت بلژیک از طریق پناهندگی

کشور بلژیک یکی از کشورهای امضا کننده کنوانسیون ژنو است و لذا بر اساس این امضاء کشور بلژیک باید از پناهجویان حمایت نماید. با توجه به کنوانسیون ژنو و قوانین مربوط به آن، پناهنده به افرادی اطلاق می گردد که بخاطر داشتن عقاید مذهبی، سیاسی و یا عضویت در گروه های خاص با خطر مرگ و یا مجازات در کشور خود روبرو می باشند. برای دریافت اقامت بلژیک از طریق پناهندگی پرونده پناهجویان چندین بار به دقت توسط مقامات مربوطه بررسی می گردد و در صورت تایید شرایط زندگی و کار در این کشور برای فرد پناهجو فراهم می گردد. خوانندگان عزیز توجه داشته باشند که موسسه ملک پور در زمینه پناهندگی هیچگونه خدماتی را به متقاضیان عزیز ارائه نمی نماید و تحت هیچ شرایطی این روش را پیشنهاد نمی کند.

 • می توانیم تعداد پناهجویان در کشور بلژیک را بر روی نمودار زیر مشاهده نماییم:

 

هزینه های زندگی در بلژیک

افرادی که علاقه مند به مهاجرت به بلژیک و زندگی در بلژیک برای ایرانیان می باشند بطور حتم تمایل دارند تا با هزینه های مربوط به زندگی در این کشور زیبا آشنا گردند. هزینه های مختلف زندگی در کشور بلژیک نسبت به دیگر کشورهای موجود در قاره اروپا مناسب بوده است و همین امر یکی از نکات جالب توجه و جذاب برای مهاجرین به این کشور است. زندگی در بلژیک برای یک نفر حدود 1680 یورو و برای یک خانواده چهار نفره حدود 3426 یورو در ماه است. جدول زیر نشان دهنده برخی از هزینه های مربوط به زندگی و اقامت بلژیک است.

 

اقلام

قیمت(یورو)

غذا در رستوران گران قیمت

 15.00

غذا برای دو نفر در رستوران معمولی

 60.00

بطری آب یک و نیم لیتری

 0.90

شیر یک لیتری

 0.95

قرص نان (500 گرمی)

 1.64

هزینه های پایه یک آپارتمان 85 متری

 142.62

باشگاه ورزشی برای یک فرد بالغ

 26.20

اجاره یک منزل یک خوابه در مرکز شهر

 736.03

اجاره یک منزل 3 خوابه در مرکز شهر

 1,150.17

اجاره یک منزل یک خوابه در خارج از شهر

 609.93

اجاره یک منزل 3 خوابه در خارج از شهر

 936.91

اخذ اقامت دائم و تابعیت بلژیک

یکی از موضوعات دارای اهمیت بسیار برای مهاجرین به یک کشور و علاقه مندان به دریافت اقامت بلژیک، امکان یا عدم امکان دریافت تابعیت در آن کشور است. در زمینه اعطای تابعیت، کشور بلژیک در اتحادیه اروپا به عنوان یکی از انعطاف پذیرترین کشورها تلقی می گردد. علاقه مندان به زندگی در بلژیک برای ایرانیان در صورت 5 سال زندگی در این کشور و حتی در برخی از موارد پس از دو الی سه سال زندگی در بلژیک و داشتن اقامت بلژیک می توانند جهت دریافت تابعیت آن اقدام نمایند. علاقه مندان به دریافت تابعیت بلژیک باید بطور حتم به یکی از زبان های مرسوم در این کشور تسلط داشته، اثبات نمایند که با محیط و مردمان این کشور ادغام شده و همچنین در طی 5 سال اقامت خود کمتر از یک سال آن را در خارج از بلژیک به سر برده اند. شرکت در فعالیت های اقتصادی نظیر دریافت اقامت بلژیک از طریق خرید ملک و یا دریافت اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری دارای تاثیرات مثبت بسیاری بر روند دریافت تابعیت این کشور است. پاسپورت بلژیک از نظر اعتبار در رتبه چهارم جهان قرار داشته و شرایط سفر به 126 کشور بدون ویزا و تنها با داشتن پاسپورت بلژیک امکان پذیر است.

تحصیل در خارج از کشور

پاسپورت بلژیک


سوالات متداول در رابطه با اقامت بلژیک

برای خرید ملک در کشور بلژیک به چه میزان سرمایه نیاز است؟

برای خرید ملک در کشور بلژیک متقاضیان به 350 الی 500 هزار یورو سرمایه نیاز دارند.

آیا امکان شرکت در دوره های زبان در کشور بلژیک وجود دارد؟

بله یکی از راه های مهاجرت تحصیلی به کشور بلژیک شرکت در دوره های زبان در کالج ها و دانشگاه های این کشور است.

بهترین روش های مهاجرت به بلژیک کدامند؟

تحصیل، کار و سرمایه گذاری از بهترین روش های مهاجرت به بلژیک می باشند. کشور بلژیک برای اعطای تابعیت از طریق تولد از اصل خون پیروی می نماید.

هزینه زندگی در کشور بلژیک به چه صورت است؟

زندگی در بلژیک برای یک نفر حدود 1680 یورو و برای یک خانواده چهار نفره حدود 3426 یورو در ماه است.


_____________سخن پایانی در خصوص اقامت بلژیک__________

ما در این مقاله تلاش نمودیم تا اقامت بلژیک و تمامی شرایط  و راه های مربوط به چگونگی دریافت اقامت این کشور زیبا را  و زندگی در بلژیک برای ایرانیان را مورد بررسی قرار دهیم. همانگونه که بیان نمودیم روش های مختلف کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی جهت دریافت اقامت بلژیک وجود دارد که روش پناهندگی به هیچ وجه توصیه نمی گردد. تحصیل در کشور بلژیک برای تمامی دانشجویان امکان‌پذیر می باشد و شرایط کار در این کشور از طریق دریافت ویزای نوع A، Bو یا C فراهم می گردد. خرید ملک و ثبت شرکت از بهترین روش های سرمایه گذاری در بلژیک جهت دریافت اقامت بلژیک می باشند که هر کدام دارای شرایط مربوط به خود هستند. کشور بلژیک جهت اعطای تابعیت به کودکان متولد شده در این کشور از اصل خون پیروی می نماید. ازدواج با اتباع بلژیکی نیز  در صورت تایید صحت ازدواج باعث دریافت اقامت و تابعیت بلژیک می شود. متقاضیان دریافت اقامت بلژیک جهت بررسی شرایط خود برای مهاجرت به این کشور می توانند از همکاری و مشورت موسسه ملک پور بهره مند شده و یا سوالات احتمالی خود را در قسمت مشخص شده در زیر همین مقاله مطرح نمایند تا در اسرع وقت پاسخگوی آن ها باشیم.

امتیاز 5 از 5 ( 2 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مهران علوی
سلام وقت بخیر، من دانشجوی کارشناسی رشته معماری داخلی هستم و قصد ادامه تحصیل مقطع کارشناسی در کشور بلژیک دارم؛ چگونه باید اقدام کنم و آیا مدرک سرتفیکیشن زبانی که از دانشگاه تهران دریافت کردم میتواند پوان مثبت در پروسه مهاجرت من باشد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست گرامی، داشتن سرتیفیکیت زبان برای دانشگاه و سفارت کفایت نمی کند و شما برای دریافت پذیرش و ویزا باید مدرک زبان بین المللی آیلتس داشته باشید و البته باید بتوانید شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی خود را نیز تامین نمایید.
علي فروتن
سلام كار خدماتي ميشه رفت بلژيك
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز برای برخی از کشورهای حوزه شنگن امکان کاریابی وجود دارد. برای دریافت مشاوره با موسسه تماس بگیرید.
مجتبی خوشی
سلام درخصوص شرایط اقامت یک آمریکایی در بلژیک سوالی داشتم چطور میتونم اطلاعاتی در این زمینه ازشما بگیرم باتشکر مجتبی خوشي
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز میتوانید با کلید واژه ملکپور سرچ نمایید و از مقالات موسسه اطلاعات کسب نمایید و یا با مشاوران موسسه ملک پور تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند
هادی علیزاده
من وخانواده وخانواده همسرم میخوام درکشوربلژیک پناهجوشویم چوبین که خانومم وبرادروخاهرش دراین جاجانشون درامان نیست
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز موسسه MIE هیچگونه خدمات و مشاوره ای در مورد پناهندگی ندارد.
محمد کریم ایوبی
من یک شهروند افغان هستم فارغ التحصیل رشته ژورنالیسم هستم مدت یک سال ۶ در بعضی از رسانه های افغانستان کار میکردم از زمان که طالبان افغانستان تصرف کردن فرار کردم آمدم ایران با خانمم اینجا میباشم میخواهم با خانمم از اینجا به بلژیک بروم چی چیز ها لازم است
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما درست تر راهنمایی بکنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط شما بصورت رایگان بررسی شود.
احمد مهدی
سلام،۵۲ سالمه ومغازه الکتریکی دارم همسرم لیسانس کامپیوتره دوپسر ۶و۱۹ ساله دارم قصد مهاجرت به بلژیک دارم لطفا راهنمایی کنید از چه راهی اقدام کنم.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز اطلاعات دریافتی ناقص می باشد و نیاز با جزییات بیشتری می باشد لطفا با شماره موجود در سایت تماس گرفته تا مشاورین شما را راهنمایی نمایند.
مشاوره رایگان