تولد فرزند در سوئیس و اخذ اقامت

بدون نظر

امروزه از روش‌های مختلف می‌ توان به سوئیس مهاجرت کرد و اقامت این کشور را به دست آورد‌‌. یکی از روش‌ ها، مهاجرت به سوئیس از طریق تولد فرزند است ولی شما باید به این موضوع توجه کنید که تولد در سوئیس همانند آمریکا و کانادا صرفاً به خاطر به دنیا آمدن نوزاد در خاک کشور اقامت و تابعیت نمی‌ دهد. نه تنها به والدین بلکه به خود فرزند نیز تابعیت نمی‌ دهد. در واقع برای اخذ اقامت از طریق تولد باید یکی از والدین حتماً شهروندی سوئیس را داشته باشند. مثلاً اگر تبعه خارجی با یکی از شهروندان سوئیس ازدواج کند، فرزند متولد شده در خاک سوئیس تابعیت می‌ گیرد‌ جالب است بدانید که سوئیس چند تابعیتی را می پذیرد ولی ممکن است کشوری که تابعیت آن را دارید با این مسئله موافق نباشد. برای اینکه با تمام قوانین مهاجرت به سوئیس از طریق تولد آشنا شده و بدانید که آیا راهی برای اخذ تابعیت سوئیس وجود دارد یا نه این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید‌. همراهان عزیز مقاله مهاجرت به سوئیس از طریق تولد توسط کارشناسان خبره و با تجربه موسسه ملک پور به نگارش درآمده است اگر سوالی در خصوص مهاجرت به سوئیس و یا سایر کشورها دارید، می توانید آن را از طریق مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان ما در جریان بگذارید و یا از بخش دیدگاه مقاله استفاده کنید‌‌. در واقع می توانید سوالات خود در خصوص تولد فرزند در سوئیس و اخذ اقامت و یا سایر مسائل مهاجرتی را در این بخش ذکر نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

قوانین اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد

در این بخش نکات مهمی در خصوص مهاجرت به سوئیس از طریق تولد و قوانین اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد را قرار داده ایم که پیشنهاد می‌ کنم حتماً با دقت مطالعه کنید. هریک از ایالت‌ های سوئیس مقررات خاص خود را دارا می‌ باشند. بنابراین با توجه به اینکه فرزند در چه ایالتی متولد می‌ شود، شورای آن ایالت برای اخذ تابعیت وی از طریق تولد تصمیم می‌ گیرد. در حالت کلی قوانین تمامی ایالت‌ ها در خصوص مهاجرت به سوئیس از طریق تولد و تابعیت این کشور به شرح زیر می باشد؛

 • باید پدر و مادر و یا یکی از والدین شهروندی سوئیس را داشته باشند تا فرزند تابعیت این کشور را بگیرد.
 • اگر پدر و مادر فرزند متولد شده با یکدیگر ازدواج نکرده باشند ولی مادر سوئیسی باشد، فرزند تابعیت سوئیس را می‌ گیرد.
 • اگر پدر و مادر ازدواج نکرده باشند، فرزند تابعیت سوئیس را می‌ گیرد البته پدر باید قبل از اینکه فرزندش به سن قانونی برسد تابعیت این کشور را برای فرزند متولد شده خود بگیرد.
 • اگر پدر و مادر هر دو شهروند سوئیس باشند و نوزاد در خاک کشورهای دیگر به دنیا بیاید، تابعیت سوئیس را می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت تولد در سوئیس

اگر علاقمند به مهاجرت به سوئیس از طریق تولد هستید باید این را بدانید که سوئیس به فرزند متولد شده از پدر و مادر شهروند (پدر شهروند و یا مادر شهروند) تابعیت می دهد. سوئیس به دلیل اینکه از قانون خون پیروی می‌ کند به فرزند متولد شده از پدر و مادر شهروند تابعیت می‌ دهد. قبل از اینکه مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت تولد در سوئیس را ذکر کنیم این را بدانید که اگر مرد خارجی با زن شهروند سوئیس ازدواج کند، نه تنها فرزندی که از آنها متولد می‌ شود تابعیت سوئیس را می‌ گیرد، بلکه تبعه خارجی نیز بلافاصله می‌تواند برای اخذ تابعیت اقدام کند. در ادامه مقاله مهاجرت به سوئیس از طریق تولد مدارک لازم را ذکر کرده‌ ایم.

 • ارائه پاسپورت والدین
 • ارائه مجوز اقامت والدین
 • ارائه گواهی شهروندی پدر و یا مادر
 • ارائه یک قطعه عکس ( عکس باید حتماً پاسپورتی باشد)
 • ارائه مدارکی که در آن میزان درآمد مشخص باشد
 • ارائه گواهه مالکیت و اجاره مسکن والدین در یکی از ایالت‌ های کشور سوئیس

هزینه های زایمان در سوئیس

در حال حاضر هزینه‌ های زایمان در سوئیس نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته بالا است. با این حال برخی از والدین دوست دارند که فرزندشان در کشور بسیار توسعه یافته و بینظیر سوئیس به دنیا اید. در واقع هزینه‌ های زایمان برای آنها مهم نیست. در حال حاضر اگر فرزند در سوئیس به دنیا بیاید هزینه تولد وی به طور میانگین 22500CHF است. این هزینه تولد نوزاد و مراقبت‌ های پس از زایمان می‌باشد. البته اگر والدین بیمه درمانی داشته باشند، می توانند از بیمه خود استفاده کنند. بیمه درمانی بخش قابل توجهی از این هزینه را پوشش می‌ دهد. در نظر بگیرید که هزینه‌ های زایمان به محلی که نوزاد به دنیا می‌ آید و اینکه آیا نوزاد در خانه و یا بیمارستان متولد می‌شود بسیار وابسته است.

تولد در سوئیس و اخذ اقامت والدین

جالب است بدانید که تا سال 1983 میلادی کشور سوئیس صرفاً به خاطر به دنیا آمدن فرزند در خاک کشور به وی تابعیت می‌ داد. در واقع بدون توجه به اینکه والدین کودک متولد شده شهروند می‌باشند یا خیر به کودک متولد شده تابعیت اعطا می کرد و تابع اصل خاک بود ولی بعد از سال 1983 سوئیس از قانون خون پیروی کرد. بنابراین فرزندی که متولد می‌ شود حتماً باید از پدر و مادر شهروند و یا پدر شهروند و یا مادر شهروند باشد. با توجه به مواردی که در این قسمت از مقاله مهاجرت به سوئیس از طریق تولد ذکر شد باید گفت که، والدین خارجی از طریق تولد تابعیت سوئیس را نمی‌ گیرند. مگر اینکه مادر شهروند باشد در این صورت پدر بلافاصله بعد از تولد نوزاد می‌تواند اقدامات لازم در خصوص اخذ تابعیت سوئیس را به انجام برساند.

ثبت هویت نوزاد متولد شده در سوئیس

ممکن است تولد نوزاد در خانه و یا در بیمارستان رخ دهد، هر دو صورت مهمترین مسئله‌ ای که وجود دارد در خصوص ثبت هویت نوزاد متولد شده در سوئیس می‌ باشد. برای اینکه ثبت هویت نوزاد با موفقیت انجام شود والدین باید مدارکی را به درستی جمع آوری کنند. نوع مدارک جمع آوری شده به محل زندگی والدین بستگی دارد.

گفتنی است که تمامی والدین موظفند تا ظرف مدت حداکثر سه روز هویت نوزادشان را در دفتر مخصوص ثبت هویت نوزاد به اثبات برسانند. لازم است بدانید که اگر کودک در یکی از بیمارستان‌ های سوئیس به دنیا آمده باشد ثبت هویت توسط کادر بیمارستان انجام می‌ گردد. ناگفته نماند که، مسئله اخذ اقامت و تابعیت نوزاد به تابعیت پدر و مادر وابسته است و این مسئله حتماً توسط کادر بیمارستان مورد بررسی قرار می‌گیرد. ممکن است بگویید ثبت هویت نوزادی که در خانه به دنیا می‌ آید به چه صورت انجام می‌ گردد؟ کودک اگر در خانه متولد شود پدر و مادر او و یا شخصی که به هنگام تولد نوزاد در محل حضور دارد موظفند اقدامات لازم برای ثبت هویت نوزاد را انجام دهند. آنها باید به دفتر ثبت محل زندگی خود مراجعه کرده و تمام مشخصات نوزاد را با مسئول مربوطه در جریان بگذارند. ذکر این نکته ضروریست که اگر والدین کودک تازه متولد شده به طور قانونی ازدواج نکرده باشند پدر موظف است که کارهای مربوط به ثبت هویت را انجام دهد، چه کودک در بیمارستان متولد شده باشد چه در خانه.

در مورد مهاجرت به سوئیس از طریق تولد و مدارک لازم برای ثبت هویت نوزاد باید گفت که، شما در حالت کلی به این مدارک نیاز دارید:

 • گواهی و سند ازدواج در صورت وجود
 • والدین کودک متولد شده باید مجوز اقامت سوئیس را داشته باشند.
 • ارائه مدارک اقامتی
 • ارائه فرم ثبت نام در فرم حتماً باید اطلاعات درست هویتی ثبت شود پرداخت هزینه‌ های مربوط به زایمان و ارائه فیش پرداختی
 • ارائه گواهی وضعیت شهری و مدنی ارائه این گواهی زمانی ضروری است که پدر و مادر فرزند متولد شده ازدواج نکرده باشند.

سوالات متداول

✔️ آیا اتباع خارجی می‌ توانند از طریق تولد فرزند اقامت و تابعیت سوئیس را به دست آورند؟

خیر

✔️ در چه صورت می‌ توان از طریق تولد تابعیت سوئیس را به دست آورد؟

در صورت ازدواج با شهروند سوئیسی

✔️ آیا فرزند متولد شده از والدین سوئیسی در خاک کشور دیگر، تابعیت سوئیس را می‌گیرد؟

بله

✔️ آیا سوئیس به فرزندی که والدینش با یکدیگر ازدواج نکرده‌ اند، تابعیت می‌دهد؟

بله، البته اگر یکی از والدین شهروند باشند.

سخن پایانی

به طور خلاصه وار باید گفت که، مهاجرت به سوئیس از طریق تولد شرایط خاص خود را دارد. اگر تبعه خارجی با یکی از شهروندان سوئیسی ازدواج کند، فرزند متولد شده در خاک کشور سوئیس تابعیت می‌ گیرد ولی اگر والدین تابعیت کشورهای دیگر را داشته باشند، در واقع شهروند سوئیس نباشند نمی‌ توانند اقدامی در خصوص اخذ تابعیت این کشور برای فرزند خود انجام دهند و یا تابعیت این کشور را برای خود بگیرند. حال اگر به دنبال اخذ تابعیت سوئیس هستید، از طریق روش‌ های دیگر مهاجرتی اعم از روش کار، تحصیل و سرمایه‌ گذاری اقدام کنید. مهاجرین عزیز، اگر سوالی در خصوص مهاجرت به سوئیس از طریق تولد یا مهاجرت از طریق دیگر روش‌ ها دارید می‌ توانید آن را از طریق مشاوره تلفنی رایگان از کارشناسان موسسه ملکپور بپرسید و یا در بخش دیدگاه مقاله ذکر کنید. کارشناسان ما در اولین فرصت ممکن به تمامی سوالات شما مهاجرین عزیز پاسخ می‌ دهند.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان