دانشگاه های جمهوری چک

12 اسفند 1401 بدون نظر

دانشگاه های جمهوری چک

دانشگاه های جمهوری چک، دانشگاه های برتر کشور چک و هزینه تحصیل و زندگی در جمهوری چک در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. امروزه افراد بسیاری از سرتاسر جهان علاقه مند به تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی می باشند و هزینه تحصیل و زندگی در اکثر کشورهای اروپایی در سطح بالایی قرار دارد؛ اما امکان تحقق این رویا با تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک با توجه به هزینه های سطح پایین زندگی و تحصیل در این کشور وجود دارد. جمهوری چک به عنوان یکی از بهترین کشورها جهت تحصیل رشته های مختلف به زبان انگلیسی تلقی می گردد. اگر علاقه مند به تحصیل در قاره اروپا می باشید، پیشنهاد می گردد که تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک را نیز در لیست علایق خود قرار دهید. نظام آموزش و کیفیت آموزش و پرورش در این کشور در سطح بسیار بالایی بالاخص در رشته هایی نظیر مهندسی، پزشکی و علوم قرار دارد و دانشگاه چارلز چک که در سال 1348 تاسیس گردیده است و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جمهوری چک است، گواه این موضوع می باشد. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات کامل در خصوص هر یک از دانشگاه های جمهوری چک و اعزام دانشجو به این کشور می توانید از مشاوره تلفنی رایگان موسسه ملک پور بهره مند گردید. در ادامه در کنار شما عزیزان، عناوین موجود در زیر را بررسی خواهیم نمود:

 • شرایط عمومی تحصیل در جمهوری چک
 • رتبه بندی دانشگاه های جمهوری چک
 • معرفی دانشگاه های برتر جمهوری چک
 • هزینه تحصیل و زندگی در جمهوری چک
 • سوالات متداول درخصوص دانشگاه های جمهوری چک
 • سخن پایانی

تحصیل در مدارس کاناداشرایط عمومی تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک، امکان تجربه یک تحصیل عالی در قلب اروپا را برای متقاضیان تحصیل در اروپا فراهم می نماید. این کشور که از اعضای حوزه شنگن و همچنین از اعضای اتحادیه اروپا است، گزینه بسیار مناسب و مطلوبی جهت تحصیل دانشجویان بین المللی با هزینه اندک تحصیل و زندگی است. امکان تحصیل در چک بدون مدرک زبان با شرکت در دوره های زبان برگزار شده در دانشگاه های این کشور امکان پذیر است. جمهوری چک از نظر امنیت در رتبه شش جهان قرار دارد و همین امر باعث جلب توجه بسیاری از مهاجرین به این کشور شده است.

 • توضیحات مختصر مؤسسه ملک پور در زمینه بهترین دانشگاه های جهان برای تحصیل

 

 • فایل تصویری موسسه ملک پور در زمینه بهترین دانشگاه های جهان برای تحصیل

 

 • فایل صوتی موسسه ملک پور در زمینه بهترین دانشگاه های جهان برای تحصیل

 

دانشگاه های جمهوری چک متشکل از 26 دانشگاه عمومی، 44 مرکز تحصیلات عالی و 2 دانشگاه دولتی است. امکان تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک در اکثر رشته ها و در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است. در کل دانشگاه های موجود در این کشور به دو دسته دانشگاه های چک زبان و دانشگاه های انگلیسی زبان تقسیم می گردند. در حال حاضر بیش از 42 هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه های مختلف این کشور در حال تحصیل به زبان انگلیسی می باشند. با مطالعه مقاله زیر می توانید اطلاعات بیشتری در خصوص تحصیل در چک به دست آورید.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در جمهوری چک

رتبه بندی دانشگاه های جمهوری چک

همانگونه که بیان نمودیم دانشگاه های جمهوری چک از کیفیت آموزشی سطح بالایی برخوردار بوده و متشکل از 26 دانشگاه عمومی و 2 دانشگاه دولتی و نهاد و مؤسسات خصوصی متعددی می باشند. تحصیل در هر یک از این دانشگاه ها دارای شرایط مختص به خود است که دانشجویان با مراجعه به وبسایت دانشگاه مربوطه می توانند به اطلاعات مربوطه در این زمینه دست پیدا نمایند. همچنین متقاضیان تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک بهتر است از اطلاعات کارشناسان مجرب مؤسسات معتبر مهاجرتی جهت اعزام دانشجو به این کشور استفاده نمایند تا فرایند اخذ پذیرش آن ها با موفقیت انجام پذیرد. تهیه و نگارش این مقاله توسط موسسه ملک پور انجام شده است و هرگونه کپی برداری از هر یک از بخش های متن شرعاً و قانوناً حرام و دارای پیگرد قانونی است. در جدول زیر نام دانشگاه ها و مؤسسات موجود در جمهوری چک و موقعیت جغرافیایی آن ها ارائه گردیده است:

 

ردیف

مؤسسات دولتی

مؤسسات خصوصی

1

آکادمی هنر، معماری و طراحی در پراگ

کالج AKCENT

2

آکادمی هنرهای زیبا در پراگ

دانشگاه انگلو-آمریكا

3

آکادمی هنرهای نمایشی در پراگ

کالج روانشناسی کاربردی

4

دانشگاه صنعتی برنو

کالج AKCENT

5

کالج پلی تکنیک جیهلاوا

کالج روانشناسی کاربردی

6

دانشگاه فنی چک در پراگ

مؤسسه معماری در پراگ

7

دانشگاه چارلز در پراگ

مؤسسه هنر و طراحی

8

دانشگاه علوم پزشكي جمهوري چک

مؤسسه CEVRO

9

مؤسسه فناوری و کسب و کار در چشمه بیدجوویس

کالج تجاری و مدیریت هتل

10

Jan Evangelista دانشگاه Purkyne در Usti nad Labem

کالج کارآفرینی و حقوق

11

آکادمی موسیقی و صنایع دستی Janáček برنو

کالج مطالعات اروپایی و منطقه ای

12

دانشگاه ماساریک

کالج لجستیک

13

دانشگاه مندل در برنو

کالج توسعه منطقه ای و مؤسسه بانکیAMBIS

14

دانشگاه پالاکی اولوموچ

کالج Westmoravian

15

دانشگاه سیلزی Opava

دانشگاه نیویورک در پراگ

16

دانشگاه فنی لیکرز

دانشگاه امور مالی و اداره

17

دانشگاه توماس بتا در زلین

دانشگاه اقتصاد و مدیریت

18

دانشگاه هادسک کرولو

دانشگاه خلاقیت

19

دانشگاه شیمی و فناوری، پراگ

دانشگاه کالج روابط بین الملل و روابط عمومی پراگ

20

دانشگاه اوستراوا

دانشگاه ŠKODA AUTO

21

دانشگاه Pardubice

کالج املاک و مستغلات – مؤسسه Frank Dyson

22

دانشگاه بوهم جنوب در České Budějovice

کالج خصوصی مطالعات اقتصادی Znojmo

23

دانشگاه دامپزشکی و داروسازی برنو

Jan Amos Komenský University پراگ

24

دانشگاه غرب بوهمیا

کالج پزشکی پرستاری

25

دانشگاه فنی اوستراوا VSB

کالج انگلستان

معرفی دانشگاه های برتر جمهوری چک

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک بهتر است جهت تحصیل در این کشور با بهترین و معتبرترین دانشگاه ها آشنا شوند. در این بخش از مقاله به بررسی دانشگاه های برتر جمهوری چک می پردازیم.

 • Charles University: دانشگاه چارلز چک به عنوان یکی از بهترین و قدیمی ترین دانشگاه های جمهوری چک شناخته می شود و یکی از بهترین گزینه ها جهت تحصیل در رشته های پزشکی، هنر، صنعت، پیراپزشکی و مهندسی است. این دانشگاه بر اساس آخرین آمار در رتبه 317 قرار داشته و در حال حاضر حدود 49 هزار دانشجو در مقاطع مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند.
 • Masaryk University: دانشگاه ماساریک واقع در شهر برنو یکی از معتبرترین دانشگاه های جمهوری چک جهت تحصیل رشته هایی نظیر هنر، تاریخ، اقتصاد، پزشکی و رشته های مدیریت مالی است. بر اساس آخرین آمار رنکینگ این دانشگاه در سطح جهان 571 است. لازم به ذکر است که مدرک این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران است.
 •  Palacký University Olomouc: دانشگاه پالاک با رتبه 651 از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران بوده و از بهترین دانشگاه های جمهوری چک جهت تحصیل رشته هایی نظیر حقوق، هنر، پزشکی و مهندسی است.
 • Brno University of Technology: دانشگاه فنی مهندسی برنو واقع در شهر برنو دارای رتبه 651 است و دارای بهترین امکانات جهت تحصیل رشته های شیمی، IT، رشته معماری، رشته مهندسی مکانیک، حقوق تجارت و مدیریت است. مدارک این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد.
 • Czech Technical University: دانشگاه تکنیکال، از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های اروپای مرکزی با رنکینگ 531 است که هر سال پذیرای بیش از 25 هزار دانشجو می باشد. از بهترین رشته های ارائه شده در این دانشگاه می توان به مهندسی مکانیک، رشته مهندسی عمران، رشته مهندسی الکترونیک و مهندسی علوم هسته ای اشاره نمود.
 • Czech University of Life Sciences Prague: دانشگاه پراگ یکی از دانشگاه های ارائه دهنده رشته های جنگلداری، کشاورزی و محیط زیست است دارای رتبه 1023 می باشد. لازم به ذکر است که صرفاً مدرک مربوط به رشته های ذکر شده در این دانشگاه مورد پذیرش وزارت علوم ایران است.
 • Ostrava University: دانشگاه استراوا واقع در شهر استراوا ارائه دهنده رشته های هنرهای زیبا، رشته مطالعات اجتماعی، رشته پیراپزشکی و پزشکی است و دارای رتبه 1023 می باشد.
 • University of Chemistry and Technology Prague: دانشگاه شیمی و تکنولوژی پراگ واقع در پایتخت جمهوری چک ارائه دهنده رشته های تکنولوژی محیط یست، رشته مهندسی شیمی، رشته بیوشیمی و رشته تکنولوژی غذایی است. این دانشگاه بر اساس آخرین آمار دارای رتبه 1093 است.
 • Technical University of Liberec: دانشگاه لیبرگ واقع در شهر لیبرگ ارائه دهنده رشته های طراحی مد، رشته مهندسی مکانیک، رشته مدیریت اجرایی، انفورماتیک و رشته طراحی تجهیزات می باشد. رشته این دانشگاه در میان دانشگاه های جهان 1159 است.
 • Technical University of Ostrava : دانشگاه صنعتی استراوا واقع در شهر استراوا یک گزینه عالی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک است. بهترین رشته های ارائه شده در این دانشگاه رشته مهندسی الکترونیک، رشته مهندسی مکانیک، رشته علوم کامپیوتری و اقتصاد است. رتبه این دانشگاه در میان دانشگاه های جهان 1159 است.

انتخاب دفتر مهاجرتی

دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC)

هزینه تحصیل و زندگی در جمهوری چک

هزینه های زندگی و تحصیل در جمهوری چک نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است. میانگین هزینه زندگی در جمهوری چک برای یک دانشجو حدود 350 الی 750 دلار در ماه است که شامل هزینه های خوراک، حمل و نقل، مسکن و غیره است. البته باید توجه داشت که هزینه زندگی هر فردی با توجه به سبک و استایل و محل زندگی وی متفاوت می باشد. بسیاری از دانشجویان همزمان با تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک به کار پاره وقت نیز مشغول می باشند تا بتوانند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را پوشش دهند. تحصیل به زبان رسمی جمهوری چک برای تمامی دانش آموزان و دانشجویان رایگان است اما تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های برتر جمهوری چک نیازمند پرداخت شهریه است. هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی و در رشته های مختلف متفاوت است اما میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک حدود 5 الی 15 هزار یورو در سال است. در جداول زیر می توان هزینه برخی از اقلام مصرفی در جمهوری چک و هزینه تحصیل در برخی از رشته ها را مشاهده نمود:

 

ردیف

رشته ها

شهریه

1

کشاورزی، جنگلداری،دامپزشکی

4000 الی 15.000

2

کسب و کار، اداری، قانون

3.500 الی 15.000

3

مهندسی و ساخت و ساز

4.500 الی 12.000

4

فناوری اطلاعات و ارتباطات

5.000 الی 15.0000

5

علوم اجتماعی، روزنامه نگاری و اطلاعات

2.500 الی 6.000

6

علوم طبیعی، ریاضیات، آمار

3.600 الی 10.000

7

بهداشت و رفاه

2.000 الی 6.500

8

مشاوره، گفتاردرمانی، آموزشی

2.000 الی 4.000

9

هنر و علوم انسانی

4.000 الی 15.000

10

دوره های MBA

8.000 الی 15.000

11

دوره های زبان

4.200

 

آب

نیم لیتر 0.95 دلار

شیر

هر لیتر 0.79 دلار

نان

0.97 دلار

برنج

هر کیلو1.49 دلار

تخم مرغ

بسته 12 عددی 1.89 دلار

پنیر محلی

هر کیلو8.08 دلار

سیب

هر کیلو 1.34 دلار

موز

هر کیلو 1.34 دلار

گازوئیل

هر لیتر 1.42 دلار

بلیط یک طرفه مترو

1.07 دلار

تاکسی برای یک ساعت

13.33 دلار

اینترنت ADSL

1994 در ماه

اجاره خانه تک خوابه در مرکز شهر

593 دلار

اجاره خانه تک خوابه در خارج از شهر

469 دلار

 شلوار جین

68 دلار

کفش نایک

79 دلار

 

در مقاله زیر به صورت خاص هزینه های زندگی و تحصیل در چک بررسی می شود.

تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل و زندگی در جمهوری چک


سوالات متداول راجع به دانشگاه های جمهوری چک

✅ بهترین دانشگاه جمهوری چک کدام است؟

دانشگاه چارلز چک بهترین دانشگاه جمهوری چک است.

✅ آیا امکان تحصیل در چک بدون مدرک زبان وجود دارد؟

بله امکان تحصیل در چک بدون مدرک زبان با شرکت در دوره های زبان قبل از ورود به دانشگاه امکان پذیر می باشد.

✅ بهترین دانشگاه جهت تحصیل رشته شیمی در جمهوری چک کدام است؟

دانشگاه پراگ بهترین دانشگاه جهت تحصیل رشته شیمی است.

✅ متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک به زبان انگلیسی چقدر است؟

متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک به زبان انگلیسی حدود 5 الی 15 هزار یورو در سال است.


_____________________سخن پایانی_____________________

دانشگاه های جمهوری چک، دانشگاه های برتر جمهوری چک و رتبه بندی دانشگاه های چک در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. دانشگاه های موجود در جمهوری چک از بهترین و معتبرترین دانشگاه های موجود در جهان می باشند که امکان تحصیل به زبان انگلیسی با هزینه اندک را برای دانشجویان بین المللی فراهم می نمایند. هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه های جمهوری چک در سطح بسیار پایینی قرار دارد. اکثر رشته ها در تمامی مقاطع تحصیلی در جمهوری چک ارائه می گردند و مدارک ارائه شده توسط بیشتر دانشگاه های این کشور در سطح جهان دارای اعتبار بوده و مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند. متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک حدود 5 الی 15 هزار یورو در سال است. هزینه زندگی دانشجویی در چک نیز حدود 350 الی 750 یورو در ماه است. در صورت نیاز به دریافت هر گونه اطلاعات بیشتر درخصوص دانشگاه های جمهوری چک و اعزام دانشجو به این کشور از مشاوره تلفنی رایگان موسسه ملک پور بهره مند شده و یا سوالات خود را در قسمت انتهایی این متن مطرح نمایید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان باشند.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان