تحصیل پزشکی در ژاپن

18 دی 1401 2 نظر

تحصیل پزشکی در ژاپن، مزایای تحصیل در ژاپن و تحصیل تخصص پزشکی در ژاپن، آزمون ورودی، هزینه و شرایط پذیرش پزشکی ژاپن در مقاله پیش رو با استفاده از منابع معتبر علمی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. برای تحصیل پزشکی در ژاپن چگونه می بایست اقدام نمود؟ چه مدارکی برای تحصیل پزشکی در ژاپن مورد نیاز می باشد؟ بازار کار ژاپن برای فارغ التحصیلان رشته پزشکی چگونه است؟ با مطالعه مقاله پیش رو می توانید پاسخ سوالات فوق و دیگر موضوعات مطروحه در زمینه تحصیل پزشکی در ژاپن را دریافت نمایید. در صورتی که قصد مهاجرت به ژاپن را دارید می توانید با موسسه مشاوره ای MIE تماس حاصل نمائید و از طریق مشاوره رایگان تلفنی با مشاورین با تجربه و مجرب این موسسه پس از بررسی شرایط خود به صورت علمی بهترین مسیر مهاجرت برای خود را بیابید.

 • شرایط کلی تحصیل در ژاپن
 • ورود به رشته پزشکی در ژاپن
 • معرفی دانشگاه های پزشکی ژاپن
 • مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در ژاپن
 • هزینه های تحصیل پزشکی در ژاپن
 • هزینه زندگی در ژاپن
 • تحصیل سایر رشته های علوم پزشکی در ژاپن
  • تحصیل داروسازی در ژاپن
  • تحصیل دندان پزشکی در ژاپن
  • تحصیل پرستاری در ژاپن
 • دریافت ویزای تحصیلی ژاپن
 • شرایط و قوانین کار پس از تحصیل پزشکی در ژاپن
 • تحصیل پزشکی در ژاپن و سخن پایانی

تحصیل پزشکی در ژاپنشرایط کلی تحصیل در ژاپن

ژاپن کشوری جذاب با قدرت اقتصادی و تجاری و فرهنگ غنی است. ژاپن بیش از ۴۰ سال از ۱۹۶۸ تا ۲۰۱۰ عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان را در اختیار داشت. توکیو، پایتخت ژاپن، بزرگترین کلان شهر جهان با ۳۷,۳ میلیون نفر جمعیت است. ژاپنی ها انگلیسی را از راهنمایی (کلاس ۷) تا دبیرستان (کلاس ۱۲) در مدارس یاد می گیرند، بنابراین از دانش پایه انگلیسی برخوردارند. دولت ژاپن مشتاق جذب بیشتر دانشجویان بین المللی است و جذب ۳۰۰,۰۰۰ دانشجوی خارجی در این کشور را تا سال ۲۰۲۰ هدف گذاری کرده بود که این میزان در سال ۲۰۰۳ به مرز ۱۰۰,۰۰۰ نفر رسید. در نتیجه، دانشگاه های این کشور در کل روند، از درخواست پذیرش تا پایان کار و یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی، بر آسان سازی زندگی دانشجویان خارجی تمرکز کرده اند. یکی از مواردی که مطمئناً به جذب دانشجویان بین المللی کمک کرده است ارائه دوره هایی است که به طور جزئی یا کامل به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

استخدام کارمندان ویژه برای حمایت از دانشجویان بین المللی، اجازه دادن به دانش آموزان برای شروع دوره ها در ماه سپتامبر (به جای آوریل، زمانی که معمولاً سال تحصیلی ژاپن شروع می شود) و افزایش برنامه های تبادل با دانشگاه های کشورهای دیگر از جمله طرح های دیگری است که برای جذب بیشتر دانشجویان بین المللی ارائه می شود. با توجه به این که زندگی و تحصیل در ژاپن در مقایسه با بسیاری از کشورها گران است، دولت از دانشجویان خارجی حمایت مالی نیز کرده است. کمک هزینه های تحصیلی و کمک هزینه های مختلف دانشگاهی از طریق وزارت آموزش، فرهنگ، ورزش، علوم و فناوری (MEXT) و سازمان خدمات دانشجویی ژاپن (JASSO) در دسترس است. تقریباً ۷۸۰ دانشگاه در ژاپن وجود دارد که حدود ۸۰ درصد آنها خصوصی هستند. همچنین در این کشور مدارس و کالج های تخصصی وجود دارد که مدارک تحصیلی معتبری را ارائه می دهند.

کار در یونان

تحصیل در ژاپن

ورود به رشته پزشکی در ژاپن

اگر به دنبال تحصیل پزشکی در مراکز پیشرفته با آزمایشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی عالی هستید، ژاپن یک انتخاب عالی است. با این حال، تحصیل در ژاپن مستلزم داشتن سطح بالایی از دانش زبان است بنابراین نمی توانید برای تحصیل در ژاپن برنامه ریزی کنید مگر این که به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشید. طول دوره تحصیل پزشکی در دانشگاه های ژاپن به طور معمول ۶ سال است که ۴ سال از این دوره مربوط به تحصیل و ۲ سال آن شامل آموزش های بالینی می باشد.

برای تحصیل پزشکی در ژاپن شما باید در یک آزمون ورودی به نام CATO شرکت نمایید و در صورت کسب نمره لازم می توانید از دانشگاه های این کشور پذیرش دریافت نمایید. آزمون CATO تنها یک بار در سال برگزار می شود و شامل ۲ مرحله می باشد. آزمون CBT که به مدت ۶ ساعت و به صورت کتبی برگزار شده و آزمون OSCE که به صورت شفاهی می باشد. در جدول زیر اطلاعات مربوط به این آزمون به صورت خلاصه ارائه شده است.

 

آزمون CATO

اصول پزشکی

20٪

اصول کلی علوم طبیعی

40٪

پاتوفیزیولوژی

10٪

علم فیزیولوژیکی

10٪

مراقبت از بیمار و ارتقای سلامت بیماران

15٪

پزشکی بالینی

مرحله CBT

1

شامل مصاحبه پزشکی و ارزیابی سطح اطلاعات دانشجو می باشد.

مرحله OSCE

2

 

علاوه بر شرکت در آزمون دانشجویان برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پزشکی ژاپن نیازمند ارائه مدارکی مانند نتیجه آزمون ورودی، مدارک تحصیلی سال های قبل به همراه ریز نمرات، تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه مورد نظر، ارائه مدرک معتبر زبان ژاپنی یا انگلیسی با توجه به درخواست دانشگاه مورد نظر، ارائه انگیزه نامه، ارائه توصیه نامه از جانب اساتید و گواهی تمکن مالی نیز می باشند. دانشگاه مورد نظر فرد متقاضی پس از بررسی مدارک ارائه شده با توجه به شرایط و مدارک وی ممکن است با درخواست او جهت تحصیل پزشکی در آن دانشگاه موافقت نموده و یا آن را رد نماید. این مقاله توسط موسسه موسسه MIE تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی می باشد.

معرفی دانشگاه های پزشکی ژاپن

کشور ژاپن دارای دانشگاه های پزشکی دولتی و خصوصی متعددی می باشد که گرایش های مختلف رشته پزشکی را ارائه می دهند. کشور ژاپن دارای ۸۳ دانشگاه در زمینه تحصیل رشته پزشکی و ۲۰ دانشگاه در زمینه تحصیل رشته داندانپزشکی می باشد. مدرک بسیاری از این دانشگاه ها مورد قبول وزارت علوم و همچنین وزارت بهداشت در ایران می باشد. بنابرین افراد پس از تحصیل پزشکی در ژاپن در صورت تمایل می توانند با دریافت پروانه طبابت در ایران مشغول به کار شوند. در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه های برتر پزشکی در ژاپن می پردازیم.

 • University of Tokyo

دانشکده پزشکی دانشگاه توکیو دارای بالاترین رتبه در میان دانشکده های پزشکی در کشور ژاپن است و همچنین جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر پزشکی بالینی در جهان می باشد. هدف این دانشگاه ارائه یک آموزش جامع است که علاوه بر مطالعات بالینی، در زمینه تحقیقات پزشکی با پزشکان جامعه ژاپن و در سطح بالاتر با سایر پزشکان جهان مشارکت و تمرکز داشته باشد. دانشگاه توکیو یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در شهر توکیو ژاپن واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۸۷۷ تاسیس شد و اولین دانشگاه از دانشگاه های شاهنشاهی ژاپن بود.

این دانشگاه دارای ۱۰ دانشکده و ۱۵ مدرسه تحصیلات تکمیلی است و حدود ۳۰,۰۰۰ دانشجو در آن تحصیل می کنند که ۲۱۰۰ نفر از آن ها دانشجویان بین المللی هستند. این دانشگاه دارای پنج پردیس می باشد که در Hongō، Komaba، Kashiwa، Shirokane و Nakano واقع شده اند. فارغ التحصیلان دانشگاه توکیو، اعضای هیئت علمی و محققان شامل هفده نخست وزیر، شانزده برنده جایزه نوبل، سه برنده جایزه پریتزکر، سه فضانورد و یک مدالز فیلدز هستند.

 • Kyoto University

دانشکده پزشکی دانشگاه کیوتو در سال ۱۸۹۹ تاسیس شد. از آن زمان به دلیل کیفیت بالای آموزش و تجربه عملی در زمینه های پزشکی، مانند یک آهنربا برای جذب دانشجویان پزشکی در کشور ژاپن و سراسر جهان بوده است. این دانشکده دارای دو بخش علوم پزشکی و علوم انسانی می باشد. بخش علوم پزشکی برای آموزش و پرورش پزشکان و همچنین دانشمندان و محققان پزشکی است و بخش علوم انسانی برای آموزش پرستاران و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی می باشد.

 • Osaka University Faculty of Medicine

ریشه دانشکده پزشکی دانشگاه اوزاکا به مدرسه ای باز می گردد که توسط اوگاتا کوان در سال ۱۸۳۸افتتاح شد. وی به دانشجویان دروس غربی و پزشکی را آموزش می داد. در سال ۱۹۳۱ این مدرسه به دانشگاه اوزاکا تبدیل شد که شامل دو دانشکده پزشکی و دانشکده علوم می باشد. امروزه دانشکده پزشکی دانشگاه اوزاکا یک برنامه ۶ ساله برای تحصیلات پزشکی ارائه می دهد. به دانشجویان آموزش داده می شود که مهارت های کار تیمی خود را توسعه دهند و با آن چه که تصور می شود یک رشته پویا و همیشه در حال تغییر است سازگار باشند. این دانشکده پزشکی همچنین فرصت های تحقیقاتی پیشرفته را در زمینه های جدید مانند پزشکی ژنومیک، رباتیک پزشکی و پزشکی احیا ژن فراهم می کند. این به دلیل اعتقاد راسخ این دانشگاه به تربیت و آموزش متخصصان پزشکی برای آینده و رهبران فکری در حرفه خود است.

در جدول زیر نام برخی از دانشگاه های پزشکی کشور ژاپن و رتبه جهانی و کشوری آن ها ارائه شده است.

 

رتبه کشوری

رتبه جهانی

نام دانشگاه

1

89

The University of Tokyo

2

131

Kyoto University

3

181

Keio University

6

317

Osaka University

7

412

Tohoku University

11

536

Kyushu University

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در ژاپن

به منظور تحصیل پزشکی در ژاپن ابتدا باید شرایط دانشگاه های پزشکی این کشور را مورد بررسی قرار دهید. زیرا هر یک از دانشگاه های ژاپن جهت ارائه پذیرش به افراد متقاضی برای تحصیل ممکن است که مدارک متفاوتی از آن ها درخواست کنند. شما برای کسب اطلاعات در این زمینه می توانید به وبسایت این دانشگاه ها مراجعه کنید. زیرا بهترین و معتبر ترین منبع برای کسب اطلاعات در زمینه شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش و ورود به یک دانشگاه سایت رسمی آن دانشگاه می باشد. همچنین شما می توانید از یک مشاور مطلع و آگاه در این زمینه کمک بگیرید تا شما را به طور کامل و صحیح راهنمایی کند. زیرا در صورت هر گونه نقص و یا ایراد هر چند کوچک در مدارک ممکن است که با درخواست شما موافقت نشود.

به طور معمول برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ژاپن بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی نیازمند شرکت در یک یا چندین آزمون ورودی می باشید. به طور کلی شرایط ورود به دانشگاه های ژاپن به ویژه دانشگاه های پزشکی این کشور بسیار سخت و پر رقابت بوده و نیازمند اخذ نمرات خوب در آزمون های ورودی می باشد. دانشجویان بین المللی که می خواهند در دانشگاه های ژاپن تحصیل کنند باید مدارک زیر را ارائه بدهند:

 • ارائه گذرنامه معتبر
 • ارائه دیپلم ۱۲ساله معتبرکشور خود و یا مدرک دیپلم بین المللی
 • ارائه ریز نمرات و یا مدارک تحصیلی دبیرستان
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر برای دانشجویان بین المللی که زبان انگلیسی زبان رسمی کشور آن ها نمی باشد.
 • اثبات اینکه می توانید تمام هزینه های خود را هنگام تحصیل پرداخت کنید
 • داشتن مهارت های زبان ژاپنی
 • دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا نیازمند ارائه توصیه نامه می باشند
 • دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا نیازمند ارائه انگیزه نامه قوی می باشند
 • در صورت لزوم ارائه نمرات هر یک آزمون های استاندارد (SAT/ACT/TOEFL/IELTS/EJU)

هزینه های تحصیل پزشکی در ژاپن

تحصیل پزشکی در ژاپن با توجه به رنکینگ بالای دانشگاه های پزشکی در این کشور مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در رشته پزشکی هستند قرار می گیرد. اما باید به این نکته اشاره کرد که هرچند ژاپن به عنوان یک کشور مدرن و پیشرفته در دنیا شناخته می شود اما در مقایسه با سایر کشورهای مدرن از جمله کشورهای اروپای غربی، کانادا، استرالیا و آمریکا در زمینه مهاجر پذیری از رتبه بسیار پایین تری برخوردار می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ژاپن بسته به رشته و نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) می تواند از ۳۰۰۰ تا ۴۰,۰۰۰ دلار در سال متفاوت باشد. دانشجویان بین المللی پس از اتمام تحصیل و فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های ژاپن در صورتی که موفق به پیدا کردن شغل مناسب نشوند نمی توانند در این کشور اقامت داشته باشند. همچنین برای استخدام در ژاپن شما نیازمند این هستید که از طرف یک کارفرما و یا شرکت پیشنهاد شغلی داشته باشید. برای دریافت تابعیت و پاسپورت ژاپن فرد ابتدا باید اقامت این کشور را بدست آورد اما با توجه به شرایط ذکر شده بسیاری از دانشجویان بعد ار اتمام دوره تحصیلی نمی توانند اقامت خود را در ژاپن تمدید کرده و مجبور به ترک این کشور می شوند. یکی از نکات جالب توجه، امکان تحصیل پزشکی به صورت رایگان در کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و اتریش می باشد. با مراجعه به مقالات زیر می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

هزینه زندگی در ژاپن

ژاپن به دلیل هزینه های بالای زندگی اش شهرت دارد، به ویژه توکیو که سالانه در لیست ده شهر گران جهان قرار دارد. مانند اکثر شهرهای بزرگ جهان، اجاره بها قسمت عمده ای از هزینه های زندگی در ژاپن را تشکیل می دهد. با این حال، زندگی در ژاپن همیشه گران نیست و بسته به محل زندگی خود، با انتخاب محصولات محلی و زندگی معقول می توانید هزینه ها را مدیریت کنید. هزینه اجاره مسکن در ژاپن به محلی که قصد دارید در آن زندگی کنید بستگی خواهد داشت. مسلماً اقامت در شهر هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت. به عنوان مثال، اجاره مسکن در توکیو در هر ترم حدود ۴۰۰۰ دلار هزینه دارد، در حالی که اجاره مسکن در مناطق روستایی فقط ۲۰۰۰دلار است. به غیر از اجاره مسکن، شما باید هزینه های دیگر مانند غذا، حمل و نقل و آب و برق را نیز در نظر بگیرید.

به طور کلی هزینه زندگی در ژاپن بدون در نظر گرفتن اجاره مسکن ۱۱۳,۳۹ درصد بیشتر از ایران و هزینه اجاره مسکن در ژاپن ۵۲,۹۹ درصد بیشر از ایران می باشد. در جدول زیر قیمت بعضی از اقلام و هزینه های خدماتی در کشور ژاپن ارائه شده است.

 

نام کالا و یا خدمات

هزینه (دلار آمریکا)

غذا برای 2 نفر در رستوران متوسط

8.19

1 لیتر شیر

1.91

1 کیلوگرم برنج

4.95

12 عدد تخم مرغ

2.27

1 کیلو گرم پنیر

18.21

1 کیلو گرم مرغ

8.06

1 کیلو گرم سیب

7.08

1 کیلو گرم موز

2.86

1 کیلو گرم پرتقال

5.74

1 کیلو گرم پیاز

6.21

1 کیلو گرم سیب زمینی

3.81

1 لیتر بنزین

1.37

برق، گرمایش، سرمایش و … برای آپارتمان 85 متری

207.90

ADSL با سرعت 60 Mbs

46.41

آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

818.28

آپارتمان 1 خوابه در خارج از مرکز شهر

546.09

آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر

1836.61

آپارتمان 3 خوابه در خارج از مرکز شهر

1108.81

 تحصیل سایر رشته های علوم پزشکی در ژاپن

 علاوه بر تحصیل پزشکی در ژاپن، امکان تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی مانند داروزسازی، پرستاری و دندانپزشکی در ژاپن نیز وجود دارد که شرایط آن ها را در این بخش از مقاله بررسی خواهیم کرد.

 • تحصیل داروسازی در ژاپن

رشته داروسازی در کشور ژاپن یکی از پر مخاطب ترین رشته های تحصیلی این کشور می باشد. یکی از دلایل این موضوع ارائه این رشته تحصیلی در بیش از ۱۰ دانشگاه این کشور به زبان انگلیسی می باشد. بیش از ۱۳۰,۰۰۰ دانشجوی بین المللی در دانشگاه های کشور ژاپن مشغول به تحصیل می باشند. در جدول زیر نام برخی از برترین دانشگاه های ژاپن در زمینه داروشناسی و سم شناسی ارائه شده است. این دانشگاه ها به خاطر رنکینگ بالای جهانی و پروژه های تحقیقاتی در زمینه داروسازی دارای شهرت می باشند.

 

University of Tokyo

Kyoto University

Hokkaido University

Osaka University

Tohoku University

 • تحصیل دندانپزشکی در ژاپن

در صورت تمایل به تحصیل در رشته داندانپزشکی در کشور ژاپن ابتدا لازم است که مدارک لازم را برای دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور ارائه نمایید. تحصیل داندانپزشکی در ژاپن به زبان انگلیسی و ژاپنی امکان پذیر می باشد. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور شما نیازمند شرکت در یک یا چندین آزمون ورودی می باشید. یکی از این آزمون های ورودی آزمون EJU می باشد که هزینه شرکت در آن هر سال متفاوت است اما به صورت میانگین بین ۶۷ تا ۱۲۶ دلار آمریکا می باشد. این آزمون شامل سوالات ریاضی، مهارت های عمومی در زمینه های علمی و اطلاعات عمومی درباره ژاپن و جهان می باشد.

طول دوره تحصیل دندانپزشکی در ژاپن ۵ سال است و هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های این کشور بسته به نوع دانشگاه (خصوصی یا دولتی) معمولاً بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار در سال می باشد. دانشگاه های توکیو، کیوتو، هوکایدو و اوزاکا برخی از دانشگاه های برتر کشور ژاپن در زمینه تحصیل داندانپزشکی می باشند.

 • تحصیل پرستاری در ژاپن

یکی از شرایط دریافت پذیرش به منظور تحصیل در رشته پرستاری در کشور ژاپن ارائه مدرک ۱۲ ساله دیپلم می باشد. طول دوره تحصیل در رشته پرستاری معمولاً ۴ سال است که پس از گذراندن آن فرد موفق به دریافت لیسانس علوم پرستاری می شود. دانشجویان رشته پرستاری در کشور ژاپن دروس مربوط به آناتومی، سلامت بزرگسالان، سلامت کودکان، پرستاری تخصصی برای بیماران جراحی شده، پشتیبانی سلامت و سیستم اجتماعی و سایر دروس مربوطه را آموزش می بینند. همچنین دانشجویان رشته پرستاری پس از اتمام تحصیل باید در امتحانات شرکت نمایند و در صورت کسب نمره قبولی و موفقیت در این امتحانات می توانند مجوز لازم را از وزارت بهداشت، کار و رفاه دریافت نمایند. به علاوه پرستاران خارجی در صورت تمایل برای کار در کشور ژاپن باید در آزمون پرستاری این کشور شرکت کرده و در صورت قبولی در آن می توانند گواهی و جوایز لازم برای کار در این کشور را دریافت نمایند.

دریافت ویزای تحصیلی ژاپن

افراد متقاضی و دانشجویان بین المللی در صورت تمایل برای تحصیل پزشکی در ژاپن و یا تحصیل رشته های دیگر در مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه های این کشور نیازمند دریافت ویزای دانشجویی این کشور می باشند. برای دریافت ویزای تحصیلی فرد پس از دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های کشور ژاپن می تواند به سفارت این کشور مراجعه کرده و با ارائه نامه پذیرش دانشگاه و سایر مدارک مورد نیاز اقدامات لازم را جهت دریافت ویزای تحصیلی ژاپن انجام دهد. خوشبختانه کشور ژاپن در شهر تهران دارای سفارتخانه می باشد و متقاضیان ایرانی می توانند به راحتی اقدامات لازم را به منظور اخذ ویزا انجام دهند و برای مراجعه به سفارت این کشور نیازی به سفر به کشورهای همسایه ندارند.

اعتبار ویزای تحصیلی ژاپن بین ۲ تا ۶ ماه می باشد و فرد دانشجو بسته به مدت زمان دوره تحصیل می تواند اعتبار ویزا را تمدید نماید. پس از ارائه درخواست و تشکیل پرونده در سفارت ژاپن حدود ۶ ماه طول می کشد تا مدارک و پرونده شما مورد بررسی قرار بگیرد. از آن جایی که هرگونه نقص و اشکال در پرونده ممکن است منجر به رد شدن ویزای شما بشود پیشنهاد می شود برای انجام امور مربوط به ویزا در درجه اول حتماً به سایت سفارت ژاپن مراجعه کرده و آن را به طور دقیق مطالعه بفرمایید و در صورت نیاز نیز از یک وکیل مهاجرتی با تجربه کمک بگیرید. مدارک لازم برای ارائه به سفارت جهت دریافت ویزای تحصیلی ژاپن در زیر ارائه شده است.

 • ارائه گذرنامه معتبر به همراه کپی آن
 • ارائه ۸ قطعه عکس جدید با زمینه روشن
 • ارائه اسناد دانشگاهی و تحصیلی سال های قبل به همراه ریز نمرات
 • ارائه گواهی تمکن مالی که نشان دهد فرد متقاضی توانایی پرداخت شهریه دانشگاه های ژاپن و هزینه زندگی در آن کشور را دارد
 • تکمیل فرم درخواست ویزا و ارائه آن
 • ارائه رسید پرداخت هزینه های مربوط به اخذ ویزای دانشجویی
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه گواهی عدم سابقه کیفری تایید شده
 • ارائه گواهی اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کشور ژاپن
 • تمامی مدارک باید دارای ترجمه رسمی و تایید شده باشند
 • ارائه مدارک کافی جهت مشخص شدن محل اقامت در کشور ژاپن در طول دوره تحصیل

شرایط و قوانین کار پس از تحصیل پزشکی در ژاپن

دانشجویان بین المللی هنگام تحصیل پزشکی در ژاپن می توانند از شرایط کار ضمن تحصیل برخوردار باشند اما باید به این نکته توجه کرد که تمام دانشجویان بین المللی اجازه کار دانشجویی را ندارند. به عبارت دیگر صرف داشتن اقامت تحصیلی در کشور ژاپن شما مجاز به کار در این کشور نمی باشید و دانشجویان خارجی که مایل به کار حین تحصیل می باشند باید برای دریافت یک مجوز کار تحت عنوان shikakugai katsudo kyoka درخواست بدهند. در صورت کسب این مجوز دانشجویان مجاز هستند که به صورت پاره وقت و تا ۲۸ ساعت در هفته کار کنند. همچنین دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن می توانند در صورت توافق به عنوان دستیاران پژوهشی در پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی به اساتید دانشگاهی کمک کرده و حقوق نسبتاً خوبی دریافت نمایند.

تعداد دانشجویان بین المللی که می خواهند پس از فارغ التحصیلی در ژاپن مشغول به کار شوند، طی چند سال گذشته به طور پیوسته در حال افزایش بوده است و بسیاری از شرکت ها نیز مایل به استخدام دانشجویانی با تجربه بین المللی هستند. اگر قصد کار در ژاپن را دارید، ما به شما پیشنهاد می کنیم در مورد موضوعات مربوط به قوانین شغلی ژاپن اطلاعات کسب کنید. همچنین باید به خاطر داشته باشید که بیشتر شرکت ها بر مهارت های زبان ژاپنی تأکید دارند. نرخ بیکاری، یکی از بهترین شاخص های موجود برای ارزیابی بازار کار هر کشور است. در نمودار زیر می توانید نرخ بیکاری ژاپن را مشاهده نمایید که حاکی از بازار کار مناسب این کشور می باشد.

تحصیل پزشکی در ژاپن

دانشجویان بین المللی بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه در صورت یافتن شغل مناسب می توانند نوع اقامت خود را از اقامت تحصیلی به اقامت کاری تغییر دهند و از طریق کار در این کشور اقامت موقت خود را به اقامت طولانی مدت تبدیل کنند. قانون استاندارد برای دریافت ویزای اقامت دائم کشور ژاپن این است که فرد متقاضی ۱۰ سال به طور متوالی و قانونی در ژاپن زندگی کرده باشد. همچنین یک جدول امتیاز بندی در این کشور وجود دارد که اگر متقاضی نشان دهد در این جدول ۷۰ امتیاز کسب کرده است می تواند برای دریافت ویزای اقامت دائم ژاپن اقدام نماید.


سوالات متداول راجع به تحصیل پزشکی در ژاپن

طول دوره تحصیل پزشکی در ژاپن چقدر است؟

به طور معمول 6 سال است که چهار سال آن به آموزش تئوری و دو سال آن به آموزش عملی می گذرد.

آیا تحصیل پزشکی در ژاپن آزمون ورودی دارد؟

بله؛ دانشجویان بایستی نمره قبولی در آزمون ورودی به نام CATO را کسب کنند تا بتوانند پذیرش دانشگاه های پزشکی ژاپن را دریافت نمایند. این آزمون از دو مرحله کتبی و شفاهی تشکیل شده است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ژاپن چقدر است؟

بسته به دانشگاه بین 5 تا 10 هزار دلار در سال متغیر است.


_____________تحصیل پزشکی در ژاپن و سخن پایانی____________

تحصیل پزشکی در ژاپن، آزمون ورودی، هزینه و شرایط پذیرش پزشکی ژاپن، ویزای تحصیل پزشکی در ژاپن و عناوین دیگر در این مقاله مورد بررسی علمی قرار گرفت. همان طور که در این مقاله ذکر گردید ژاپن یک کشور کوچک و مدرن است که دارای دانشگاه های زیادی با رنکینگ های جهانی بالا می باشد. یادآور می شود که ورود به دانشگاه پزشکی برای تحصیل پزشکی در ژاپن نیازمند کسب نمره بالا در آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور و همچنین اخذ نمره قبولی در آزمون CATO می باشد در حالی که می توان به راحتی برای تحصیل پزشکی در کشورهایی مانند چک و یا مجارستان اقدام به اخذ پذیرش و ویزا نمود. جهت کسب اطلاعات تکمیلی در باب تحصیل پزشکی در ژاپن و یا بررسی شرایط خود برای امر مهاجرت می توانید با مشاوران ما در موسسه مشاوره ای MIE تماس تلفنی رایگان داشته باشید. در صورت راضی بودن از محتوای این مقاله لطفاً ۵ ستاره برای آن لحاظ بفرمایید. شما عزیزان می توانید در پایان این مقاله نظرات و پیشنهادات خود را بیان نمائید و یا پرسش های خود را در زمینه تحصیل پزشکی در ژاپن و یا تحصیل پزشکی در دیگر کشورها اعلام نمائید و از پاسخ سوالات خود توسط مشاورین مجرب موسسه در اسرع وقت بهره مند گردید.

امتیاز 3.69 از 5 ( 15 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
صافدل
سلام. من خیلی از فرهنگ کشور ژاپن خوشم میاد و دوست دارم در برای تحصیل پزشکی در ژاپن اقدام کنم. الان 27 سالمه و از نظر مالی شرایط خوبی داریم. خواستم بدونم آیا می تونم مستقیم پذیرش دانشگاه پزشکی بگیرم و درس بخونم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست عزیز شما برای تحصیل پزشکی در ژاپن باید بتوانید وارد این کشور شده و در آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت نمایید و در صورت قبولی بتوانید وارد دانشگاه شوید. نکته دیگر اینکه شرایط سنی شما ریسک ویزا ایجاد میکند و توصیه میکنیم از مشاوره رایگان تلفنی استفاده نمایید تا سایر کشورهای مناسب برای شرایط شما بررسی گردد.
عاطفه
سلام میخواستم بپرسم امکان اینکه ژاپن متقاضیان تخصص های پزشکی هم بورسیه کنه هست؟ درصورتی ک فارغ التحصیل از یک دانشگاه معتبر باشیم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دریافت بورسیه بر اساس شرایط و رزومه شما است و باید توجه داشته باشید که باید مدرک شما نیز معادلسازی شود و صرف تحصیل در یک دانشگاه معتبر کفایت نمی کند.
مشاوره رایگان