تحصیل پزشکی در بلژیک

15 آذر 1401 بدون نظر

تحصیل پزشکی در بلژیک

تحصیل پزشکی در بلژیک یکی از موضوعاتی است که همه ساله مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در اروپا قرار می گیرد.شاخه های متعددی از رشته پزشکی در بلژیک (پزشکی عمومی، پزشکی خانوادگی ، پزشکی تخصصی ...) برای اشتغال به کار به عنوان یک پزشک حرفه ای موجود است که فرد می تواند با گذراندن دوره های تحصیلی پزشکی در بلژیک به عنوان یک پزشک فارغ التحصیل شود.کشور بلژیک از جمله کشورهایی است که هر سال مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار می کیرد. از این رو در این مقاله اطلاعات جامعی را در خصوص تحصیل پزشکی در بلژیک و شرایط آن و نیز موضوعاتی همچون مهاجرت پزشکان به باژیک در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم. پیشنهاد می کنیم برای تکمیل اطلاعات خود و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما با تلفن های موسسه ملک پور تماس حاصل فرمایید.

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرارداده ایم به شرح زیر می باشند:

 • کشور بلژیک  برای زندگی و تحصیل
 • تحصیل پزشکی در بلژیک و شرایط ورود به رشته پزشکی
 • مدارک لازم جهت پذیرش تحصیل پزشکی در بلژیک
 • هزینه های تحصیل پزشکی در بلژیک
 • هزینه های زندگی در بلژیک
 • برترین و معتبرترین دانشگاه های پزشکی بلژیک
 • تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در بلژیک (پرستاری، داروسازی، دندانپزشکی)
 • شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلژیک
 • شرایط کار و اقامت پس از تحصیل در بلژیک
 • پاسخ به سئوالات متداول در زمینه تحصیل پزشکی در بلژیک
 • سخن پایانی در زمینه تحصیل پزشکی در بلژیک

کشور بلژیک  برای زندگی و تحصیل

کشور بلژیک به لحاظ موقعیت جغرافیایی یکی از مهمترین کشورهای اروپایی به حساب می آید.علاوه بر این موضوع، بلکه تنوع فرهنگی در بلژیک بر محبوبیت این کشور به عنوان کشوری برای مهاجرت می افزاید.جالب است بدانید متقاضی به عنوان یک دانشجوی بین المللی، به دلیل وجود ۳ زبان رسمی در بلژیک و همچنین تسلط اکثر افراد به زبان انگلیسی در این کشور در تطابق فرهنگی با جامعه مشکلی نخواهد داشت.کشور بلژیک به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورها در بخش های اقتصاد ، تجارت و صنعت و فن آوری و به ویژه در زمینه پزشکی ، به حساب می آید.همچنین کیفیت آموزشی بالا، امکانات مناسب، وجود تجهیزات مدرن و نیز مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل پزشکی در این کشور از جمله فاکتورهایی هستند که بلژیک را به کشوری مناسب برای تحصیل پزشکی تبدیل می نماید.

چارت بلژیک

تحصیل پزشکی در بلژیک و شرایط ورود به رشته پزشکی

در نظام آموزشی بلژیک ، طول دوره تحصیلی در رشته پزشکی 6 سال است و طول این دوره ها در اکثر کشورهای اروپایی به صورت میانگین 7 سال می باشد. مراحل تحصیل در رشته پزشکی در بلژیک عبارتند از:

 • 6 سال تحصیل در دوره های پزشکی
 • 2 سال تحصیل اضافه تر برای تبدیل شدن به یک پزشک عمومی
 • 3 تا 6 سال تحصیل برای تحصیل در دوره های تخصص

لازم به ذکر است با توجه به قانونی که دولت بلژیک در تاریخ مارس 2017 تصویب کرد،دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در این کشور را دارند برای دریافت شماره ثبت ملی بلژیک و ثبت نام در بیمه درمانی می بایست در آزمون فدراسیون والونی-بروکسل قبول شوند.

این آزمون دانش داوطلبین را در رشته های علوم پایه مانند شیمی، زیست شناسی، فیزیک و ریاضیات می سنجد. همچنین متقاضی می بایست از مهارت های ارتباطی خوب و تحلیل و مهارت های انتقادی قوی برخوردار باشد. نکته قابل توجه این است که چنانچه دانش آموزان در آزمون اولیه ماه سپتامبر امتحان موفق به قبولی نشدند بازهم برخی از دانشگاه ها این فرصت را به آن ها می دهند تا برای سال اول دوره تحصیلی خود در یک دوره علوم زیست پزشکی ثبت نام نمایند شانس قبولی خود را در آزمون سال بعد افزایش دهند.

مدارک لازم جهت پذیرش تحصیل پزشکی در بلژیک

وجود ۳ زبان رسمی در کشور بلژیک موجب شده است تا شرایط تحصیل در دوره های پزشکی در این کشور در دانشگاه ها و مراکز گوناگون متفاوت باشد. با این حال برخی از الزامات برای اخذ پذیرش پزشکی در بلژیک را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 • دیپلم ۱۲ ساله دبیرستان
 • اثبات اینکه شخص در کشور خود واجد شرایط است
 • قبولی در آزمون ورودی که هر ساله توسط وزارت آموزش و پرورش در بلژیک برگزار می شود
 • تسلط کامل به زبان فرانسه ، آلمانی یا هلندی این زبان به دانشگاه انتخابی فرد بستگی خواهد داشت. با این وجود ، اگر متقاضی قصد تحصیل پزشکی در بلژیک به زبان انگلیسی را دارد می بایست مدرک زبان آزمون آیلتس یا تافل را ارائه نماید.
 • اخذ ویزای دانشجویی و اقامت تحصیلی بلژیک

 

شما همراهان گرامی می توانید برای تقویت سطح زبان خود از محصول بی نظیر آموزش زبان انگلیسی با تدریس استاد ملکپور بهره مند شوید.

انتخاب دفتر مهاجرتی

دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC)

هزینه های تحصیل پزشکی در بلژیک

در رابطه با میزان هزینه تحصیل پزشکی در بلژیک می توان گفت دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی بلژیک هستند می بایست سالانه در حدود 1500 تا 4000 یورو بابت شهریه به دانشگاه پرداخت نمایند.در دانشگاه های خصوصی نیز به طور معمول هزینه شهریه به صورت سالانه از حدود 5000 یورو شروع می شود.مقاله ای که در حال حاضر مطالعه می فرمایین توسط کارشناسان و متخصصان مهاجرت در موسسه ملک پور نوشته شده است و هر گونه کپی برداری از آن شرعاً حرام بوده و پیگرد قانونی دارد.

هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه ها در بلژیک را در جدول زیر مشاهده می فرمایید:

شهریه سالیانه به یورو

نام دانشگاه

2400 تا 4175 یورو

دانشگاه لیژ

University of Liege

906 تا 1450

دانشگاه وریج

Vrije Universiteit Brussel (VUB)

906 تا 4000

دانشگاه کاتولیکه لوون

Katholieke Universiteit Leuven

 

تحصیل در خارج از کشور

?تحصیل در بلژیک?

 

هزینه های زندگی در بلژیک

موضوع مهم دیگر در رابطه با هزینه تحصیل پزشکی در بلژیک اهمیت دارد هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور است.میزان پولی که برای زندگی در بلژیک خرج می کنید به موضوع مورد مطالعه و استاندارد زندگی شما بستگی دارد. لازم به ذکر است ، تحصیل در شهرهای بزرگ در مقایسه با شهرهای کوچک هزینه بسیار بیشتری برای شما خواهد داشت.بر اساس آمارهای موجود، هزینه تحصیل و زندگی یک دانشجوی متوسط ​​بین المللی در بلژیک از 850 تا 1500 یورو در ماه خواهد بود. این هزینه ها شامل کتاب ، مراقبت های بهداشتی ، حمل و نقل ، غذا ، محل اقامت و....خواهد بود.

 

15 یورو

یک وعده غذا در رستوران

0.89 یورو

یک لیتر شیر

2.15 یورو

یک بطری آب

1.66 یورو

یک کیلوگرم برنج

2.61 یورو

۱۲ عدد تخم مرغ

2.25 یورو

یک کیلوگرم سیب

1.72 یورو

یک کیلوگرم موز

2.28 یورو

یک کیلوگرم پرتقال

46.48 یورو

اینترنت

721.47 یورو

اجاره ملک در مرکز شهر

610.13 یورو

اجاره ملک خارج از مرکز شهر

49.00 یورو

رفت و آمد ماهانه

 

برترین و معتبرترین دانشگاه های پزشکی بلژیک

سیستم آموزشی بلژیک از کیفیت بسیار مناسبی در سطوح جهانی برخوردار است و می توان گفت این موضوع در رشته های گوناگون از جمله پزشکی در این کشور صدق می کند.کشور بلژیک از وجود دانشگاه های پزشکی قابل قبولی در رتبه بندی جهانی قرار دارد که نام  برخی از این دانشگاه ها را در ادامه مشاهده می فرمایید:

 

دانشگاه کاتولیکه لوون

Katholieke Universiteit Leuven

دانشگاه کاتولیک لوین

The Université catholique de Louvain

دانشگاه آزاد بروکسل

Université Libre de Bruxelles

دانشگاه آنتورپ

University of Antwerp

دانشگاه گنت

Ghent University

دانشگاه وریج

Vrije Universiteit Brussel (VUB)

دانشگاه لیژ

University of Liege

 

تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در بلژیک (پرستاری، داروسازی، دندانپزشکی)

 • پرستاری:

به طور کلی در بلژیک دو سطح مختلف تحصیلات پرستاری وجود دارد - مدرک دیپلم و لیسانس.

متقاضیان برای تبدیل شدن به یک پرستار معتبر در بلژیک، متقاضی می بایست به مدت چهار سال در بلژیک در رشته پرستاری تحصیل کند.دوره های پرستاری در بلژیک شامل 2300 ساعت آموزش عملی است و با 240 اعتبار ECTS مطابقت دارد. پس از اتمام دوره تحصیلی، فارغ التحصیلان، لیسانس پرستاری را از دانشگاه خود و نیز مجوز کار را از کمیسیون تشخیص شورای فدرال پزشکی و پرستاری و کمیسیون پزشکی استان مورد نظر دریافت می نمایند.

همچنین افرادی که دارای مدرک لیسانس پرستاری هستند، می توانند با ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه های بلژیک به ادامه تحصیلات خود بپردازند.

 • داروسازی:

رشته داروسازی شامل شاخه هایی همچون تولید دارو، ایمنی بیمار و دوز مصرفی و استفاده از دارو را در بر می گیرد.دوره های داروسازی در بلژیک در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس عمدتاً به زبان هلندی برگزار می گردند و متقاضیان می بایست برای اخذ پذیرش در این دوره ها از دانش زبان هلندی برخوردار باشند. دانشکده های برتر داروسازی، ضمن ارائه دروسی همچون شیمی، زیست شناسی و پزشکی متقاضیان را برای نوآوری در سلامت انسان ها آماده می نمایند. مشاغلی که برای فارغ التحصیلان رشته ی داروسازی در بلژیک فراهم است شامل کار در کلینیک، دامپزشکی، داروسازی، سم شناسی و... می باشد.

 • دندانپزشکی:

دندانپزشکی از جمله رشته های بسیار محبوب در میان دانشجویان به حساب می آید.هر ساله تعداد بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، مشتاق هستند تحصیلات خود را در این زمینه ادامه دهند. افراد به عنوان یک دانشجوی دندانپزشکی در بلژیک می آموزند که چگونه می توان سلامت دهان و دندان افراد را تشخیص ، حفظ و بهبود بخشید. تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلژیک شامل برخی از دروس پزشکی، زیست شناسی، آناتومی، داروشناسی و همچنین مهارت ها و دانش عملی می باشد.تحصیل در دوره دندانپزشکی در بلژیک به طور متوسط در حدود ۵ تا ۶ سال به طول می انجامد.لازم به ذکر است متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلژیک می بایست از دانش زبان هلندی نیز برخوردار باشند.

تحصیل در خارج از کشور

?تحصیل دندانپزشکی در بلژیک?

شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

همانطور که پیش تر گفته شد دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی در بلژیک می بایست با در دست داشتن مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند.

به طور کلی مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی بلژیک عبارتند از:

 • دو قطعه عکستحصیل دکترا در اتریش
 • پاسپورت معتبر
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • نامه تمکن مالی
 • بیمه نامه
 • رزرو محل اقامت
 • فرم ترجیح زبان آلمانی،هلندی و یا فرانسوی
 • انگیزه نامه
 • گواهی ثبت نام
 •  نامه پذیرش

 شرایط کار و اقامت پس از تحصیل در بلژیک

موضوع کار بعد از تحصیل پزشکی و نیز مهاجرت پزشکان به بلژیک از جمله موارد بسیار مهم است که می بایست مورد بررسی قرار گیرد.متقاضیان اشتغال به کار به عنوان یک پزشک در بلژیک می بایست پس از اتمام دوره تحصیلی خود امکان اقامت 1 ساله را برای جستجو کار خواهند داشت.

همچنین لازم است بدانید که متقاضیان و فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی هنگام اقدام به کار به عنوان یک پزشک در بلژیک، با رقابت زیادی روبرو خواهند شد چرا که می بایست با افراد محلی و شهروندان اتحادیه اروپا که ممکن است نسبت به دانشجویان غیر اروپایی برتری داشته باشند، وارد رقابت شده و به زبان های محلی تسلط کافی داشته باشند، این موضوع در رابطه با بحث مهاجرت پزشکان به بلژیک نیز صادق است. بنابراین پیشنهاد می شود متقاضیان در طول تحصیل پزشکی در بلژیک دانش زبان خود را تقویت نمایند اما در مجموع اگر متقاضی تحصیل پزشکی در اروپا و کار پس از تحصیل در کشور مورد نظر هستید توصیه می شود در کشورهایی همچون آلمان، فرانسه، اسپانیا و... اقدام به تحصیل نمایید چراکه هزینه تحصیل به زبان رسمی این کشورها رایگان بوده و شرایط مناسب تری را برای ورود به بازار کار فراهم می نمایند.

مدارک لازم برای کار به عنوان پزشک در بلژیک و مهاجرت پزشکان به بلژیک برای کار را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 • مدرک تحصیلات از دانشگاه معتبر
 • دانش و مهارت در زمینه پزشکی
 • سطح خوبی از مهارت های زبان هلندی، آلمانی یا فرانسوی
 • اقامت و اجازه کار

با تهیه محصول زیر می توانید شخصاً نسبت به اخذ ویزای کار در کشورهای مطرح اروپایی، کانادا و استرالیا اقدام نمایید و اطلاعات کاملی در باب کاریابی در خارج از کشور، نحوه ارسال رزومه کاری و اخذ پیشنهاد کاری بدست آورید.

کار در جمهوری چک

 

⬅️ چنانچه علاقمند به مطالعه جامع تری درباره تحصیل پزشکی در بلژیک هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

انتخاب دفتر مهاجرتی

?نظرات موکلین?

پیشنهاد می گردد جهت اطلاع از روش های قانونی مهاجرت جهت اتخاذ تصمیمات صحیح در این زمینه محصول راهنمای گام به گام اخذ اقامت ارائه شده توسط استاد ملک پور را مشاهده نمایید و با آگاهی کامل جهت مهاجرت خود تصمیم گیری نمایید.

گام به گام تا اخذ اقامت


پاسخ به سئوالات متداول در زمینه تحصیل پزشکی در بلژیک

هزینه تحصیل پزشکی در بلژیک چقدر است؟

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی بلژیک سالانه در حدود 1500 تا 4000 یورو می باشد.در دانشگاه های خصوصی نیز به طور معمول هزینه شهریه به صورت سالانه از حدود 5000 یورو شروع می شود.

آیا تحصیل در رشته پزشکی در بلژیک نیازمند قبولی در آزمون ورودی است؟

بله قبولی در آزمون ورودی که هر ساله توسط وزارت آموزش و پرورش در بلژیک برگزار می شود برای اخذ پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی در بلژیک لازم است.

آیا امکان اخذ اقامت پس از تحصیل برای جست و جوی کار دانشجویان فارغ التحصیل در بلژیک وجود دارد؟

بله شما امکان اقامت یکساله جهت جستجو کار را خواهید داشت.

هزینه ماهانه زندگی در بلژیک برای دانشجویان چقدر است؟

بر اساس آمارهای موجود، هزینه تحصیل و زندگی یک دانشجوی متوسط ​​بین المللی در بلژیک از 850 تا 4175 یورو در ماه خواهد بود.


_____________سخن پایانی در زمینه تحصیل پزشکی در بلژیک__________

تحصیل در رشته پزشکی در بلژیک به طور کامل در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفت.همانطور که گفته شد ۳ زبان آلمانی، فرانسوی و هلندی زبان های رسمی این کشور محسوب می شوند و متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی در بلژیک می بایست حداقل به یکی از این زبان ها تسلط کامل داشته باشند.هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی بلژیک بسیار مقرون به صرفه است اما با این حال به دلیل نیاز به کسب قبولی در آزمون و نیز شرایط سخت کاریابی پس از تحصیل در این کشور، پیشنهاد می شود علاقه مندان به تحصیل پزشکی در اروپا کشورهای دیگری همچون فرانسه، آلمان، اسپانیا و... اقدام نمایند. در همین راستا شما همراهان محترم می توانید به منظور دریافت اطلاعات کافی و مشاوره رایگان با تلفن های موسسه ملک پور تماس تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید سؤالات خود را در زمینه تحصیل پزشکی در بلژیک در انتهای همین بخش مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان باشند. 


مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان