برای استفاده از تخفیفات ویژه موسسه MIE کلیک کنید

تحصیل در بلژیک

9 مرداد 1401 بدون نظر

تحصیل در بلژیک

کشور بلژیک کشور شناخته شده به داشتن دانشگاه بسیار مشهور در سطح جهان و مقر سازمان اتحادیه اروپا و همچنین مقر سازمان ناتو(سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) می باشد. مهاجرت تحصیلی و تحصیل در بلژیک در واقع راهی جهت اشتغال به کار و دریافت اقامت این کشور زیبا است. تحصیل در بلژیک با توجه به دانشگاه های بسیار سطح بالای این کشور و همچنین هزینه های پایین و مناسب تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی در کنار کیفیت زندگی و ثبات اقتصادی این کشور، دارای متقاضیان بین المللی بسیاری است. شرایط دریافت بورسیه ها و کمک هزینه های مختلف تحصیلی نیز در بلژیک عامل جذاب دیگری جهت جذب دانشجویان از سراسر جهان می باشد. ما در این مقاله تحصیل در بلژیک، تحصیل در مدارس بلژیک و دانشگاه های برتر این کشور را به صورت کامل مورد بررسی علمی قرار می دهیم. این مقاله به کمک وکای محلی در ایتالیا و جستجو در سایت های معتبر نگارش شده موسسه ملک پور با سالها تجربه در زمینه امور مهاجرتی آماده ارائه هرگونه خدمات و مشاوره در این زمینه و تحصیل در سایر کشورهای جهان می باشد و شما همراهان همیشگی می توانید از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره مند گردید.

 

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تحصیل تقریبا مجانی در رشته های عالی


فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل تقریبا مجانی در رشته های عالی

 

در این مقاله عناوین زیر بحث و بررسی می گردند:

کشور بلژیک برای زندگی و تحصیل

بلژیک یکی از کشورهای اروپای غربی می باشد. شهر زیبای بروکسل پایتخت این کشور بوده و مردم آن به سه زبان آلمانی، فرانسوی و هلندی تکلم می نمایند و اکثر آنها به زبان انگلیسی تیز تسلط دارند. واحد پولی کشور بلژیک با توجه به عضویت در اتحادیه اروپا، یورو است. اکثر دانشگاه ها و کالج های موجود در این کشور ارائه دهنده دوره های زبان از جمله فرانسوی، آلمانی و انگلیسی می باشند. برای دریافت اقامت این کشور از طریق تحصیل در بلژیک دانشجویان باید رشته دارای بازار کار مناسب در این کشور را انتخاب و مهارت زبانی خود را بهبود بخشند. کیفیت زندگی در کشور بلژیک با توجه به ثبات اقتصادی این کشور و شرایط مطلوب اقتصادی و داخلی بسیار مناسب بوده و مردمان و مهاجرین به این کشور از رفاه اجتماعی مطلوبی برخوردار می باشند. کارشناسان مجرب موسسه ملک پور مقاله تحصیل در بلژیک را به نگارش درآورده و لذا هرگونه رونوشت از آن بدون ذکر منبع از نظر قانونی حرام می باشد.

 

تحصیل در مدارس بلژیک

تحصیل در مدارس بلژیک در این بخش از مقاله بررسی می گردد. تحصیل در مدارس بلژیک برای سنین 6 تا 18 سال اجباری است. دوره شش سال اول تحصیلی برای سنین 6 تا 12 سال بوده و سپس دانش آموزان وارد مقطع دبیرستان میگردند و در واقع جهت ورود به دانشگاه آماده می شوند. مدارس دولتی و مدارس بین المللی و شبانه روزی بسیاری با سیستم آموزشی بریتانیایی، فرانسوی، هلندی و آمریکایی در این کشور وجود دارند. در دوران مدرسه دانش آموزان طیف گسترده ای از موضوعات را بررسی نموده و یادگیری یک زبان خارجه از برنامه های درسی مدارس این کشور است. مدارس شبانه روزی برای دانش آموزان بین المللی با امکانات مناسب وجود دارد. اما تحصیل در بلژیک در این مدارس گران بوده و نیازمند هزینه ای حدود 18 الی 35 هزار یورو در سال است. امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده دانش آموزان علاقه مند به تحصیل در مدارس بلژیک وجود ندارد و آن ها تنها از طریق ویزای توریستی می توانند مدتی در کنار فرزند خود باشند.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی

 تحصیل در بلژیک در دوره کارشناسی 3 الی 4 سال بوده و یک فرصت مناسب جهت مهاجرت تحصیلی به کشور زیبای بلژیک می باشد. شرایط تحصیل در بلژیک با مدرک دیپلم در دوره کارشناسی در اکثر دانشگاه های بسیار پیشرفته  و در سطح جهان شناخته شده بلژیک، فراهم می باشد. جهت تحصیل کارشناسی به زبان انگلیسی در بلژیک دانشجویان بین المللی باید دارای مدرک آیلتس 6 باشند. افراد دارنده دیپلم که تمایل دارند تا در رشته های پزشکی، هنر و یا علوم مهندسی به تحصیل در بلژیک بپردازند باید در آزمون ورودی شرکت نمایند. آزمون مربوط به رشته های مهندسی و رشته های هنری یک آزمون عملی است.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور بلژیک 2 سال بوده که شامل چندین واحد درسی و پایان نامه است و دانشجویان باید در این مدت بر روی پایان نامه خود کار نموده و در پایان تحصیلات خود از آن دفاع نمایند. با توجه به این که دروس در این مقطع در کشور بلژیک به زبان انگلیسی ارائه می گردند لذا دانشجویان حدقال باید دارای مدرک آیلتس با نمره 6.5 باشند. دانشجویان در حال تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی می توانند به 20 ساعت کار پاره وقت در هفته با حقوق 160 الی 200 یورو در هفته مشغول گردند. شرایط تحصیل رایگان در بلژیک در مقطع دکترا فراهم می باشد و لازم است که شخص بتواند در مقطع ارشد رزومه علمی خوبی فراهم آورد.

تحصیل در بلژیک در مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا 4 سال بطول می انجامد و پذیرش در دانشگاه های تاریخی با رنکینگ بین المللی  برای متقاضیان امکان پذیر است. تحصیل در بلژیک در این مقطع، دانشجویان باید در ابتدا یک استاد راهنما داشته باشند تا وی همانند یک کارشناس ارشد تمامی مسئولیت های مربوط به نظارت و بررسی تحقیقات دانشجو و تایید وی جهت دریافت پذیرش دوره دکترا در بلژیک را بر عهده گیرد. اکثر دانشجویان دوره دکترا در بلژیک به عنوان دستیار استاد  استخدام شده و حقوق دریافت می نمایند. اگرچه دانشگاه های بلژیک چند زبانه می باشند، اما دروس دوره دکترا اکثراً به زبان انگلیسی ارائه می گردند. تحصیل در مقطع دکترا نیازمند ارائه مدرک آیلتس با نمره 7 می باشد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در بلژیک

دانشجویان بین المللی در مقاطع گوناگون تحصیلی می توانند اقدام به دریافت بورسیه تحصیلی جهت تحصیل در بلژیک نمایند. یکی از ایتم های مهم برای اخذ بورسیه در مقطع ارشد و دکترا سن می باشد و میانگین سنی 35 تا 40 سال شانس خوبی خواهند داشت. با توجه به نوع بورسیه اعطایی به دانشجویان در کشور بلژیک، دانشجو از پرداخت بخشی از شهریه و یا کل شهریه معاف می شود. رزومه علمی و تحصیلی هر دانشجو، داشتن استاد راهنما، ریز نمرات عالی، معدل بالا و مقالات معتبر مشخص کننده داشتن و یا نداشتن شرایط دریافت بورسیه برای دانشجویان می باشند. اتباع کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لایتن با دریافت بورسیه ای تحت عنوان VLIR می توانند هزینه های مربوط به تحصیل در بلژیک وهزینه های زندگی و اقامت بلژیک را پوشش دهند. در کل با توجه به شرایط تحصیلی دانشجو نوع بورسیه دریافتی می تواند متفاوت باشد.

 

چند نمونه از بورسیه های تحصیلی بلژیک

1

بورسیه ­ تحصیلی VLIR-UOS

بورسیه کامل برای کل دوره آموزشی

2

بورسیه ­ تحصیلی Leuven

اخذ بورسیه تا سقف 10 هزار یورو در سال

3

بورسیه ­تحصیلی ARES 

مختص کشورهای در حال توسعه

 

تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان

یکی از دغدغه های دانشجویان علاقه مند به تحصیل در یک کشور خارجی نظیر تحصیل در بلژیک مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه است، زیرا دریافت مدرک زبان آیلتس یا مدرک زبان آلمانی و سایر زبان ها تا حدودی دشوار است. برخی از دانشگاه ها در برخی از کشورها ممکن است نیازی به مدرک زبان جهت اعطای پذیرش نداشته باشند. تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان در برخی از رشته ها و در برخی از دانشگاه ها امکانپذیر می باشد لذا دانشجویان برای اقدام به تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان باید جهت کسب اطلاعات به وبسایت دانشگاه مربوطه مراجعه نموده و یا از راهنمایی موسسات مهاجرتی معتبر نظیر موسسه ملک پور استفاده نمایند. در برخی از مواقع امکان شرکت در دوره های زبان برای دانشجویان بین المللی و سپس شرکت در رشته مورد نظر در دانشگاه وجود دارد.

هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک

هزینه های مربوط به زندگی و تحصیل در بلژیک می توانند از عوامل موثر در زمینه تصمیم گیری در رابطه با مهاجرت تحصیلی به این کشور باشند. امکان تحصیل رایگان در بلژیک تنها برای شهروندان بلژیکی و اتباع اتحادیه اروپا امکان پذیر است. میزان هزینه تحصیل در دانشگاه های بلژیک همانگونه که بیان نمودیم مناسب بوده و تحصیل در دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بین المللی حدود2 الی 5 هزار یورو است. دانشجویان بین المللی علاوه بر هزینه تحصیل در بلژیک، باید توانایی پرداخت هزینه های زندگی در این کشور را نیز داشته باشند. هزینه یک زندگی دانشجویی در کشور بلژیک با توجه به محل اقامت و همچنین سبک زندگی دانشجو حدود 750 الی 1100 یورو در ماه است. جدول زیر نشان دهنده برخی از هزینه های مربوط به زندگی در کشور بلژیک است.

اقلام

قیمت(یورو)

غذا در رستوران گران قیمت

 15.00

غذا برای دو نفر در رستوران معمولی

 60.00

بطری آب یک و نیم لیتری

 0.90

شیر یک لیتری

 0.95

نان

 1.64

هزینه های پایه یک آپارتمان 85 متری

 142.62

باشگاه ورزشی برای یک فرد بالغ

 26.20

اجاره یک منزل یک خوابه در مرکز شهر

 736.03

اجاره یک منزل 3 خوابه در مرکز شهر

 1,150.17

اجاره یک منزل یک خوابه در خارج از شهر

 609.93

اجاره یک منزل 3 خوابه در خارج از شهر

 936.91

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل با هزینه کم

آیا تا به حال در مورد بلژیک و شرایط تحصیل در بلژیک شنیده اید؟بلژیک یکی از کشورهایی است که تحصیل در آن تقریباً رایگان است. در واقع می توانید مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل با هزینه کم داشته باشید، هزینه تحصیل در دوره لیسانس آن حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو می باشد که در مقایسه با سایر کشورها هزینه مناسبی برای تحصیل می باشد. از دیگر مزایای که تحصیل در کشور بلژیک دارد این است که مدرک زبان با نمره بالایی نمیخواهد. یعنی شما اگر نمره زبان آیلتس 5.5 یا دولینگو ۱۰۵ یا تافل 7.5 داشته باشید،شما را پذیرش خواهند کرد و این یک موقعیت استثنایی برای شما خواهد بود، زیرا نیاز به داشتن نمرات زبان بالا ندارید، فارغالتحصیلان اکثر رشته ها بعد از فارغ التحصیلی می‌توانید کار پیدا کنید، زیرا بلژیک از کشورهای اروپایی می باشد که نیاز به نیروی کار دارند. برای اینکه شما بتوانید در این کشور پیشرفت کنید لازم نیست که حتماً رشته های خیلی تاب مثل دندانپزشکی پزشکی داروسازی و غیره را بخوانید شما می توانید با تحصیل در رشته هایی مثل انرژی های پایدار و غیره به موقعیت های شغلی بسیار مناسبی دست پیدا کنید همچنین در زمان تحصیل امکان کار دانشجویی دارید و میتوانید خانواده تان را همراه خود وارد این کشور کنید. هزینه زندگی در بلژیک بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد و برای پرداخت این هزینه ها قبل از ورود به این کشور باید حدود ۹ هزار یورو در حساب خود بلوکه کنید و نیاز به بلوکه کردن مبالغ هنگفت نیست از دیگر مزایایی که کشور بلژیک دارد این است که زبان این کشور فرانسوی و آلمانی است و اما درس خواندن به زبان انگلیسی است. به عبارتی و به دلیل اینکه در محیط قرار میگیرید بسیار سریع می توانید به زبان فرانسه و آلمانی مسلط شویم یعنی شما با دانش زبان انگلیسی معمولی می توانید به سه زبان زنده دنیا یعنی انگلیسی آلمانی و فرانسوی تسلط پیدا کنید. دوره تحصیل در بلژیک بسیار کوتاه است دوره لیسانس سه ساله و دوره فوق لیسانس یک ساله می باشد و بعد از آن بدون معطلی می توانید وارد بازار کار شوید و این یعنی یک موقعیت استثنایی

شرایط اخذ ویزای همراه بلژیک

برخی از دانشجویان دریافت کننده پذیرش جهت تحصیل در بلژیک ممکن است متاهل باشند، لذا امکان و یا عدم امکان دریافت ویزای همراه برای این افراد دارای اهمیت بسیار است. متقاضیان دارای تابعیت اتحادیه اروپا می توانند در هنگام تحصیل خانواده خود را نیز به بلژیک آورده و در کنار آن ها زندگی نمایند. دانشجویان بین المللی تحصیل در بلژیک نیز در صورت تاهل می توانند همسر و فرزندان خود را از طریق دریافت ویزای همراه جهت زندگی در بلژیک کنار خود داشته باشند. برای انجام این کار متقاضی باید فرم مربوط به درخواست ویزای همراه را در کنسولگری بلژیک تکمیل و به سفارت این کشور تحویل دهند. برای درخواست ویزای همراه فرد باید از طریق مدارک هویتی ازدواج خود را اثبات نموده و دارای تمکن مالی جهت تامین هزینه های خود و خانواده در کشور بلژیک باشند. شرایط تحصیل فرزندان متقاضی در بلژیک از طریق ویزای همراه فراهم می باشد.

معرفی دانشگاه های برتر بلژیک

یکی از نکات مثبت تحصیل در بلژیک و مزایای تحصیل در بلژیک، دانشگاه های موجود در این کشور است. دانشگاه های کشور بلژیک از نظر علمی در سطح بالا و مطلوبی قرار دارند. دروس رشته های مختلف در اکثر دانشگاه های بلژیک به زبان های گوناگون ارائه می گردند. در جدول زیر تعدادی از بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل در بلژیک و رتبه جهانی آنها نشان داده شده است:

دانشگاه

رتبه جهانی

KU Leuven

81

Université Catholique de Louvain

165

Ghent University

138

University of Antwerp

223

Université Libre de Bruxelles

239

Vrije Universiteit Brussel

188

University of Liège

391

 

کار پس از تحصیل و اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در بلژیک

یکی از موارد مهم در رابطه با تحصیل در بلژیک، شرایط کار و اقامت پس از تحصیل در این کشور است. فارغ التحصیلان از دانشگاه های این کشور در صورت تسلط به زبان های رایج این کشور، با شانس بیشتری جهت یافتن کار در بلژیک مواجه می باشند. در صورت یافتن کار در کشور بلژیک، شما می توانید به اداره مهاجرت این کشور مراجعه نموده و پس از اخذ مجوز جهت دریافت ویزای کاری از سفارت بلژیک اقدام نمایید. جهت دریافت تابعیت بلژیک، فرد باید بتواند توانایی تکلم به یکی از سه زبان رایج بلژیک و ادغام با جامعه این کشور را به اثبات رسانده و هیچگونه سابقه کیفری نداشته باشد. از مزایای تحصیل در بلژیک نرخ پایین بیکاری جهت اشتغال به کار پس از تحصیل در این کشور است که در نمودار زیر قابل مشاهده است:

نرخ بیکاری بلژیک

 

 

مزایای تحصیل در بلژیک

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در بلژیک باید با مزایای تحصیل در بلژیک آشنا گردند تا بتوانند به نحوه صحیح در این رابطه تصمیم گیری نمایند. در این قسمت می خواهیم بخشی از مزایای تحصیل در بلژیک را بررسی کنیم:

  • کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی سطح بالا
  • وجود یک شبکه حمل و نقل عمومی و عالی در سرتاسر بلژیکسرمایه گذاری در استرالیا
  • داشتن دانشگاه های با اعتبار جهانی سطح بالا
  • پایین بودن میزان هزینه تحصیل
  • وجود امکانات بسیار در دانشگاه ها
  • داشتن اساتید معروف و بسیار مجرب جهت تدریس
  • امکان و اجازه انجام کار دانشجویی در حین تحصیل

 

پیشنهاد می گردد جهت اطلاع از روش های قانونی مهاجرت جهت اتخاذ تصمیمات صحیح در این زمینه محصول راهنمای گام به گام اخذ اقامت ارائه شده توسط استاد ملک پور را مشاهده نمایید و با آگاهی کامل جهت مهاجرت خود تصمیم گیری نمایید.

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول راجع به تحصیل در بلژیک

هزینه تحصیل در مدارس بین المللی کشور بلژیک چقدر است؟

هزینه تحصیل در مدارس بین المللی کشور بلژیک حدود 20  الی 32 هزار یورو در سال است.

جهت تحصیل دوره کارشناسی ارشد در بلژیک چه مدرک زبانی نیاز است؟

جهت تحصیل دوره کارشناسی ارشد در بلژیک مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 نیاز است.

آیا جهت دریافت بورسیه تحصیلی در کشور بلژیک محدودیت سنی وجود دارد؟

دانشجویان علاقه مند به اخذ بورسیه تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد و دکترا بهتر است که حداکثر در محدوده سنی 35 یا 40 باشند.

هزینه زندگی ماهیانه یک دانشجو در بلژیک چقدر است؟

هزینه زندگی ماهیانه یک دانشجو در بلژیک بین 750 الی 1100 یورو متغیر است.

آیا امکان تحصیل در بلژیک بدون نیاز به مدرک زبان وجود دارد؟

بله، در برخی از رشته ها بدون نیاز به ارائه مدرک زبان می توان مشغول به تحصیل شد.


_____________سخن پایانی درباره تحصیل در بلژیک__________

ما در این مقاله به بررسی تمامی شرایط مربوط به تحصیل در بلژیک، هزینه های زندگی و تحصیل در بلژیک و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های کشور بلژیک پرداختیم. دانشگاه های موجود در کشور بلژیک اکثراً چند زبانه بوده و دانشجویان باید این مورد را قبل از اقدام به دریافت پذیرش مورد توجه قرار دهند. شرایط تحصیل در بلژیک با مدرک دیپلم برای دانشجویان بین المللی فراهم می باشد. برای تحصیل به زبان انگلیسی دانشجویان باید مدرک ایلتس با نمره مورد نظر دانشگاه را ارائه نمایند. تحصیل رایگان در بلژیک برای اتباع اتحادیه اروپا و اتباع خود کشور بلژیک امکان پذیر است اما هزینه تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی بسیار مناسب است. در صورت تمایل به دریافت مشاوره در ارتباط با تحصیل در بلژیک و یا بررسی شرایط خود برای مهاجرت تحصیلی به این کشور با موسسه ملک پور ارتباط برقرار نمایید و یا سوالات خود را در قسمت مشخص شده در زیر همین متن مطرح نمایید و منتظر پاسخ سریع ما باشید.


ثبت پرسش