تحصیل دندانپزشکی در بلژیک

15 آذر 1401 بدون نظر

تحصیل دندانپزشکی در بلژیک

دندانپزشکی یکی از گرایش های خاص و ویژه ای می باشد که محصلان با انتخاب آن به مرور به بیماری های دهان و دندان آشنا می شوند و در نهایت در پایان دوره به عنوان یک دندانپزشک در محیط کشور مربوطه حضور به عمل می آورند. یکی از اساسی ترین وظایف دندانپزشکان حل مشکلاتی می باشد که به بیماری های دهان و دندان مرتبط است. مقاله تحصیل دندانپزشکی در بلژیک را برای متقاضیانی که قصد دارند در برنامه های دندانپزشکی دانشگاه های بلژیک ثبت نام نمایند، تهیه نمودیم و نکاتی را در خصوص این امر ذکر نمودیم. در حال حاضر تعدادی از دانش آموختگان غیر شهروند، قصد دارند بدون اتلاف وقت به منظور شرکت در دوره های دندانپزشکی به بلژیک سفر کنند. در هر یک از بخش های زیر مقاله پیش رو علاوه بر ذکر نکات اساسی و قابل تأمل می‌ خواهیم راجع به اخذ ویزای دانشجویی بلژیک، تحصیل دندانپزشکی در بلژیک به زبان انگلیسی و مسائل پیرامون آن نیز بحث نماییم. مطالعه دقیق مقاله تحصیل دندانپزشکی در بلژیک را برای متقاضیان این امر به شدت توصیه می کنیم. حال برای این که دقیقا بدانید، کدام یک از دانشگاه های بلژیک گرایش دندانپزشکی را ارائه می دهند و برای این که مطلع شوید شرایط شما را کدام یک از دانشگاه‌ های معتبر بلژیک می پذیرند، توصیه می‌کنیم با کارشناسان موسسه مشاوره ای MIE که جزئیات رزومه شما را رایگان مورد آنالیز قرار می‌ دهند و سازگار با شرایطتان یکی از دانشگاه‌ های کشور بلژیک را معرفی می‌ کنند، ارتباط بگیرید.

 

در موضوعات زیر، تحصیل دندانپزشکی در بلژیک مورد آنالیز قرار گرفته است.

 • شرایط کلی تحصیل دندانپزشکی در بلژیک
 • مدارک مورد نیاز جهت تحصیل دندانپزشکی در بلژیک
 • نحوه اپلای دندانپزشکی بلژیک
 • معرفی دانشگاه های دندانپزشکی بلژیک
 • شرایط اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های دندانپزشکی بلژیک
 • هزینه تحصیل دندانپزشکی در بلژیک
 • هزینه زندگی در بلژیک
 • کار و اقامت پس از تحصیل دندانپزشکی در بلژیک
 • سوالات متداول در رابطه با تحصیل دندانپزشکی در بلژیک
 • سخن پایانی در خصوص تحصیل دندانپزشکی در بلژیک

شرایط کلی تحصیل دندانپزشکی در بلژیک

درست در مرکز قاره اروپا کشور زیبای بلژیک نهفته است. این کشور در حال حاضر به عنوان شبکه های بین المللی و مرکز بزرگ همکاری ها در سراسر دنیا معروف و به عبارتی شناخته شده است. بلژیک از آموزش با تجربه، غنی و منحصر به فرد برخوردار می باشد. بنا به گزارشی که از سوی اتحادیه اروپا راجع به شرایط کلی دانشگاه های این کشور، بازار کار و زندگی به دست آمده است، کیفیت و سطح اجتماعی زندگی در بلژیک نسبت به برخی از کشورها بالا می باشد. شهرهایی نظیر: برلین، لندن، آمستردام و پاریس در نزدیکی بلژیک قرار دارند. ساکنین کشور بلژیک به یکی از ۳ زبان فرانسوی، آلمانی و یا هلندی مسلط می باشند. البته جمع کثیری از ساکنین شهر بروکسل به زبان انگلیسی با یک دیگر صحبت می کنند. بروکسل یکی از شهرهای مدرنیته بلژیک می باشد که به دلیل وجود دانشگاه‌ های معتبر عموماً دانشجویان تصمیم می‌ گیرند، رزومه تحصیلی مقطع قبلی خود را برای یکی از دانشگاه‌ های این شهر ارسال نمایند. به طور کلی تحصیل دندانپزشکی در بلژیک را برای اشخاص علاقه مند به کشور بلژیک توصیه می‌ کنیم. به منظور مطلع شدن از شهریه دانشگاه های دندانپزشکی بلژیک و نحوه اپلای به دانشگاه های دندانپزشکی بلژیک عناوین زیر مقاله تحصیل دندانپزشکی در بلژیک را با دقت و تمرکز بیشتری مطالعه نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل دندانپزشکی در بلژیک

لازم است قبل از این که به مطالعه رشته دندانپزشکی در یکی از دانشگاه های بلژیک بپردازید، مدارک تعیین شده ای را ارائه دهید. مدارک شما بایستی به گونه ای جمع‌ آوری شوند که مورد تایید و یا به‌ عبارتی مورد قبول دانشگاه های دندانپزشکی کشور بلژیک باشند. گواهی پذیرش تحصیلی زمانی در دسترستان قرار می‌ گیرد که دیپلم ۱۲ ساله داشته باشید‌. علاوه بر دیپلم ۱۲ ساله شما می بایستی به یکی از زبان های مورد قبول دانشگاه دندانپزشکی بلژیک تا حد بسیار زیادی تسلط داشته باشید. شرایط یاد شده، شرایط ابتدایی پذیرش در بلژیک می‌ باشند. به جهت آگاه شدن از دیگر مدارک مورد تایید دانشگاه‌ های معتبر دندانپزشکی بلژیک به زیر این متن توجه نمایید. تحصیل دکترا در اتریش

 • پر کردن فرم درخواست ویزا با اطلاعات کامل و صحیح
 • تهیه و ارائه رزومه
 • ارائه ریز نمرات
 • ارائه دیپلم در گرایش هایی چون ریاضی و تجربی
 • ارائه مدرک زبان (آلمانی، هلندی، فرانسوی )

نحوه اپلای دندانپزشکی بلژیک

تمامی دانش آموختگان خارجی در صورت تمایل می توانند، رزومه تحصیلی مقطع قبلی خود را در اختیار یکی از دانشگاه های دندانپزشکی بلژیک قرار دهند. در واقع دانش آموختگانی که ۱۲ سال مشغول به مطالعه در مقاطع مدارس بوده اند و در پایان دوره دیپلم ۱۲ ساله را از مسئولین مربوطه دریافت کرده‌ اند، می‌توانند بدون فوت وقت در آزمونی که دانشگاه‌ های بلژیک برای دانشجویان علاقه مند به رشته دندانپزشکی طراحی نموده اند، شرکت کنند. به عبارتی بدون شرکت در آزمون ورودی نمی توانید یکی از برنامه‌ های دندانپزشکی بلژیک را مطالعه کنید و بر سر کلاس ها حضور داشته باشید. پس از این که به اکثر سوالات آزمون پاسخی صحیح دادید و به عبارتی نمره قبولی را کسب نمودید، می توانید با ارائه مدارک، در یکی از دانشگاه های دندانپزشکی بلژیک ثبت نام نمایید. متقاضیان عزیز و مخاطبان محترم مقاله تحصیل دندانپزشکی در بلژیک را  موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE به منظور مطلع کردن شما عزیزان از نحوه اپلای و شرایط اخذ ویزای دانشجویی بلژیک، با تلاش‌های بسیار فراوان به تحریر در آورده است. بنابراین استفاده غیرمجاز از مطالب ارزشمند این مقاله حرام است.

معرفی دانشگاه های دندانپزشکی بلژیک

دانشگاه هایی که در نقاط مختلف کشور بلژیک تاسیس شده‌ اند، معمولاً دوره های آموزشی با سطح کیفی خیلی خوب را در دسترس دانش‌ آموختگان خارجی قرار می‌ دهند و مدارک معتبر را در پایان دوره تحصیل به دانشجویان غیر بومی و شهروند اعطا می کنند. برای شناخت بیشتر دانشگاه های دندانپزشکی کشور بلژیک، به مطالعه این بخش از مقاله متمرکز شوید. عموماً تعداد محصلانی که دانشگاه های بلژیک را برای تحصیلات دندانپزشکی خود انتخاب می نمایند، بالا می باشند. البته دانش‌ آموختگان ایرانی به نسبت دیگر دانشجویان میل کمتری به تحصیل در دانشگاه‌ های متعدد بلژیک دارند. زیرا افسران ویزای بلژیکی از محصلان ایرانی می خواهند که دست‌ کم به دو زبان رایج شهرهای مختلف بلژیک تسلط و شناخت کافی داشته باشند. از آن جا که ارائه دو مدرک زبان برای دانشجویان ایرانی طاقت‌ فرسا می باشد، محصلان ایرانی ترجیح می‌ دهند در دیگر کشورها تحصیل نمایند. البته در این بین برخی از دانشگاه‌ ها رزومه دانشجویانی که یک مدرک زبان ارائه می‌ دهند را نیز تایید می‌ کنند. به طور معمول تمامی دانشگاه های دندانپزشکی کشور بلژیک در لیست دانشگاه های وزارت بهداشت ایران قرار دارند. بنابراین اگر دانشجویی هستید که نگران آینده شغلی خود می باشید می توانید با خیال راحت و پس از دریافت مدرک دندانپزشکی خود به ایران بازگردید و در مطب شخصی خود به ارائه خدمات دندانپزشکی به ایرانیان هم وطن بپردازید. نام برخی از دانشگاه های دندانپزشکی بلژیک، در زیر مشهود است.

دانشگاه لوون

دانشگاه گنت

کالج دانشگاه ARTEVELDE

دانشگاه لیژ

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های دندانپزشکی بلژیک

برای استفاده از کمک هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلژیک می بایستی از شرایط ویژه‌ و بخصوصی برخوردار باشید. دانشگاه های دندانپزشکی، کمک هزینه های تحصیل را به منظور پوشش بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فراگیران غیر بومی و خارجی طراحی نموده اند. البته اگر در برنامه های دندانپزشکی دانشگاه های دولتی ثبت نام کرده باشید، نیازی به دریافت بورسیه تحصیلی نخواهید داشت. زیرا دانشگاه های دولتی برنامه های ارزان و مقرون به صرفه ای را ارائه می دهند. در واقع اگر قادر به ارائه مدرک زبان معتبر از یک آموزشگاه معتبر باشید و بتوانید یک رزومه تحصیلی بسیار پیشرفته و قوی ارائه دهید، برای بورسیه های تحصیلی رشته دندانپزشکی بلژیک در نظر گرفته می شوید. در ادامه لیستی از چند بورسیه معتبر بین المللی ارائه داده‌ ایم.

 • بورسیه‌ های آرس
 • بورس تحصیلی مستر فلندرس( مختص دانشجویان بین المللی)
 • برنامه های اراسموس موندوس

 قابل ذکر است دانشجویان بورسیه مستر فلندرس در صورت ارائه مدارک کافی سالانه مبلغ ۷۵۰۰ یورو دریافت می کنند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در بلژیک

تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلژیک برای آن دسته از دانش آموختگانی مناسب می باشد که با یک برنامه ریزی مشخص شده و بسیار دقیق پروسه مهاجرتی خود را پشت سر می گذرانند و قبل از تنظیم برنامه هزینه های دانشگاه های دولتی و خصوصی بلژیک را محاسبه می کنند. دانشگاه‌ ها در سراسر جهان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌ شوند که دانشگاه‌ های دولتی سیستم آموزشی ارزان را به زبان رسمی کشور ارائه می دهند. محصلانی که تحصیل ارزان در رشته دندانپزشکی در بلژیک را برای ادامه تحصیل برمی‌ گزیند می بایست، مدرک زبان آلمانی، فرانسوی و یا هلندی ارائه دهند. در واقع، دانشجویان ثبت نام شده در این نوع دانشگاه ها موظفند، برای تکمیل پروسه پذیرش تحصیلی خود سالانه مبلغ ۱۰۰۰ الی ۴۰۰۰ یورو را به دانشگاه مربوطه بپردازند. البته مبلغ ذکر شده، برای دانشجویان داخلی تعیین شده است‌ دانشجویان ایرانی و غیر بومی معمولاً باید چهار برابر مبلغ ذکر شده را پرداخت کنند. در حالت کلی می توان گفت امکان تجربه تحصیل ارزان در بلژیک وجود دارد.

هزینه زندگی در بلژیک

زندگی دانشجویی در نقاط مختلف بلژیک نیز هزینه بر می باشد. در واقع شما محصلان بسته به سبک و نوعی که برای زندگی دانشجویی خود برمی گزینید، می بایستی هزینه هایی را ماهانه در کنار اجاره مسکن متقبل شوید. البته منطقه ای  که برای زندگی دانشجویی خود انتخاب می کنید نیز بر کاهش و یا افزایش هزینه‌ های زندگی موثر می‌ باشد. به عنوان یک مثال کوتاه اما قابل تامل، هزینه‌ های زندگی یک دانشجویی که به تنهایی در بلژیک سکونت دارد، ماهانه تقریبا ۹۳۲ یورو و هزینه های زندگی یک دانشجو به همراه سه نفر از اعضای خانواده، ماهانه تقریباً ۳۳۰۰ یورو می باشد. با توجه به اعداد یاد شده در این بخش می‌ توان گفت که هزینه‌ های ماهانه زندگی در شهرهای متعدد بلژیک به نسبت شهرهای متنوع ایران ۸۵ درصد بیشتر می باشد. حال برای این که دقیقا بدانید قیمت اقلام ضروری در این کشور به چه صورت است، جدول زیر را مشاهده نمایید.

اقلام مصرفی

قیمت(یورو)

برنج 1 کیلو گرم

1.86

شیر 1 لیتر

0.96

پنیر 1 کیلو گرم

12.56

گوشت قرمز 1 کیلو گرم

14.39

تخم مرغ 12 عدد

2.49

سیب 1 کیلو گرم

2.27

فیله مرغ 1 کیلو گرم

8.80

1.5 لیتر آب معدنی

0.91

خیار 1 کیلو گرم

2.05

کار و اقامت پس از تحصیل دندانپزشکی در بلژیک

معمولا محصلان خارجی برنامه های تحصیلی خود را طولانی مدت تنظیم می کنند. به این صورت که اکثر آنان شرایط خود را از هر نظری می سنجند و به منظور وارد شدن به بازار کار بلژیک برنامه‌ ریزی می‌ کنند بخصوص که بعد از پایان تحصیل امکان حضور یک ساله برای انها جهت یافتن کار وجود دارد. در واقع دائمی کردن اقامت پس از تحصیل دندانپزشکی در بلژیک یکی از هدف های اساسی دانش آموختگان غیر بومی می‌ باشد. خوشبختانه، امکان دائمی کردن اقامت در کشور بلژیک پس از دریافت مدرک تحصیلی دندانپزشکی وجود دارد. ولی مطمئنا می دانید که برای دائمی شدن اقامت می بایست یک سری مراحل نسبته پیچیده ای را طی کنید و چند سال در محیط کاری بلژیک حضور داشته باشید. در این صورت کارت اقامت دائم بلژیک را دریافت خواهید کرد. این کارت شما را تا حد زیادی به تابعیت بلژیک نزدیک می کند. برای دسترسی به تابعیت بلژیک در مدت زمان کوتاه ، می بایستی در آزمونی که به نام آزمون تابعیت معروف است، شرکت نمایید. قبولی شما در این آزمون به معنای نزدیک شدن شما به تابعیت بلژیک می باشد. با توجه به نکات ذکر شده در این بخش از نوشتار می توان گفت، اخذ اقامت و تابعیت بلژیک در رشته دندانپزشکی برای ایرانیان مقیم وجود دارد.

پیشنهاد میکنیم برای صحت اطلاعات ارائه شده در این مقاله، از این لینک مرجع دیدن نمایید. 

در صورت تمایل برای کسب آگاهی در خصوص شرایط مهاجرت پزشکان به اروپا و دیگر کشورها می توانید محصول گام به گام اخذ اقامت را به تدریس استاد ملک پور تهیه کرده و مشاهده نمایید.

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول در رابطه با تحصیل دندانپزشکی در بلژیک

آیا تحصیل دندانپزشکی در بلژیک به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

خیر، در حال حاضر دانشگاه های دندانپزشکی بلژیک دوره هایی را به سه زبان هلندی، فرانسوی و آلمانی ارائه می دهند.

✅آیا امکان تجربه تحصیل ارزان در رشته دندانپزشکی در بلژیک وجود دارد؟

بله، اکثر دانشگاه های دندانپزشکی این کشور از سیستم آموزشی نسبتاً ارزانی برخوردار هستند.

✅تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلژیک برای دانش آموختگان ایرانی چه شرایطی دارد؟

فراگیران ایرانی می بایست یک الی دو مدرک زبان مورد قبول ارائه دهند.

✅آیا امکان اخذ اقامت و تابعیت بلژیک در رشته دندانپزشکی وجود دارد؟

 بله، البته تحصیل به تنهایی منجر به تبدیل شدن شخص به مقیم بلژیک نمی‌ شود ولی اگر پس از اتمام آن مشغول به کاری ثابت در بلژیک شوید، پس از چند سال می‌ توانید اقداماتی را در رابطه با تغییر اقامت خود انجام دهید.

 


_____________سخن پایانی در خصوص تحصیل دندانپزشکی در بلژیک__________

هدف اصلی ما از نگارش مقاله تحصیل دندانپزشکی در بلژیک این است که  فراگیران به طور قطع مطلع شوند که، برای ورود به برنامه دندانپزشکی در بلژیک می بایستی چه رزومه ای ارائه دهند و چه شرایطی داشته باشند تا به عنوان واجد شرایط بتوانند درانتها  مسیر مهاجرتی نامه پذیرش تحصیلی خود را از دانشگاه مربوطه اخذ نمایند. بورسیه های تحصیلی رشته دندانپزشکی بلژیک و اخذ اقامت و تابعیت بلژیک در رشته دندانپزشکی تنها بخشی از موضوعات حائز اهمیتی بودند که در مقاله فوق مورد آنالیز قرار گرفتند. به دلیل این که برنامه های دندانپزشکی بلژیک به زبان هلندی، فرانسوی و آلمانی به دانش آموختگان علاقه مند ارائه می شوند و به دلیل این که سفارت بلژیک در خصوص تایید فراگیران ایرانی حساسیت به خرج می‌ دهد، پیشنهاد می کنیم رشته دندانپزشکی را در کشورهایی چون انگلستان، ایرلند، مجارستان و... که دوره های دندانپزشکی را  زبان رایج و قابل فهم انگلیسی ارائه می دهند، بخوانید. توصیه می شود قبل از انتخاب کشور  برای تحصیل دندانپزشکی  یک مشاوره اولیه رایگان از کارشناسان همیشه آماده موسسه ملک پور  دریافت کنید. البته اگر مایلید مشاوره شما به صورت پرسش و پاسخ باشد، می توانید سوالات خود را در زیر این مقاله  مطرح نمایید. مشاورین ما  ما سریعاً به پرسش شما پاسخ خواهند داد. لطفاً ستاره های زیر را به منظور افزایش مقالات تحصیلی و دیگر مقالات روشن نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان