تحصیل در عمان

2 نظر

تحصیل در عمان

تحصیل در عمان، شرایط اخذ اقامت تحصیلی عمان و هزینه تحصیل در عمان در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. آیا تحصیل رایگان در عمان امکان پذیر است؟ هزینه های زندگی در عمان چقدر است؟ دانشگاه های برتر عمان کدام هستند؟ و سوالات مشابه در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرند. برای ادامه تحصیل در عمان لازم است شرایط کلی این کشور مورد بررسی قرار گیرد. اصولا برای انتخاب مقصد مهاجرت لازم است شرایط مهمی را در نظر قرار دهیم. از جمله شرایط سیاسی اقتصادی و ثبات سیاسی، آب و هوا، وضعیت دموکراسی و توجه به مردم، وضعیت توجه به زیرساخت های آموزشی و سیستم آموزشی کشور برای مقاصد تحصیلی و غیره. در این مقاله بر آنیم که شرایط تحصیل در عمان را بصورت کامل مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را خواهید یافت اما در هر صورت می توانید پاسخ سوالات و ابهامات احتمالی خود را ضمن برقراری تماس با موسسه ملک پور از طریق مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمائید. در ادامه این مقاله مباحث زیر مورد بررسی قرار می گیرد.

 • شرایط تحصیل در عمان
 • تحصیل در مدارس عمان
 • تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در عمان در مقطع دکتری
 • شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در عمان
 • هزینه های تحصیل و زندگی در عمان
 • شرایط کار دانشجویی در عمان
 • شرایط اخذ ویزای همراه عمان
 • معرفی دانشگاه های برتر عمان
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی عمان
 • کار پس از تحصیل در عمان
 • اخذ اقامت دائم و پاسپورت عمان از طریق تحصیل
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در عمان
 • سخن پایانی درباره تحصیل در عمان

تحصیل در لتونی

شرایط تحصیل در عمان

تحصیل در عمان، یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان عرب، از یک دانشکده واحد در سال 1995 به 30 موسسه آموزش عالی در زمان کنونی گسترش یافته است. دولت عمان در سال های اخیر بودجه آموزش و پرورش را افزایش داده و تعهد خود را در زمینه جذب استعدادهای جدید از خارج از کشور ثابت کرده است. تحصیل در عمان در رشته های انگلیسی، فرصت های شغلی با درآمد بهتر در کشور یا خارج از کشور را برای شما فراهم می کند. در مقایسه با سایر مقصدهای تحصیلات بین المللی، عمان دارای مدارج کارشناسی و کارشناسی ارشد با قیمت مناسب تر است. بسته به اینکه از کجا آمده اید، تحصیل در عمان می تواند به کشور محل زندگی شما نزدیکتر باشد، بنابراین مجبور نخواهید شد هزینه زیادی را برای سفر صرف کنید و دیدار با خانواده و دوستان در تعطیلات راحت تر است.

 

 • توضیحات موسسه ملک پور در زمینه تحصیل در خارج از کشور

فایل صوتی موسسه ملک پور در زمینه تحصیل در خارج از کشور

فایل تصویری موسسه ملک پور در زمینه تحصیل در خارج از کشور

 

در اکثر موارد، تحصیل در عمان در دانشگاه هایی که مدرک انگلیسی ارائه می دهند توسط دولت ملی معتبر هستند و می توانند به طور کامل یا جزئی توسط دانشگاه های کشورهای دیگر شناخته شوند. بنابراین، چون در حال تحصیل در عمان در مقطع بین المللی هستید، شانس بیشتری برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، در مقاصد محبوب تر تحصیل و دانشگاه های معتبر از اروپا، ایالات متحده، کانادا یا استرالیا خواهید داشت.

اگر می خواهید به تحصیل در عمان بپردازید، باید بدانید کدام دانشگاه آن برای شما به لحاظ آموزش، تحقیق، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی، مناسب است. برخی دانشگاه های عمان، رتبه مناسبی در سطح دانشگاه های جهانی دارند. عالی ترین دانشگاه عمان دانشگاه سلطان قابوس است که با شماره 801–1000 رتبه بندی شده است. انتخاب محل تحصیل برای تحصیل در عمان یکی از مهمترین تصمیماتی است که باید گرفته شود.

تحصیل در عمان در مدارس

تحصیل در عمان تا پایان تحصیلات متوسطه به صورت رایگان ارائه می شود، هرچند حضور در هر سطح اجباری نیست. در سال 1970 فقط سه مدرسه رسمی با 900 دانش آموز در کل کشور عمان  وجود داشت. برنامه آموزشی ملی تحصیل در عمان طی دهه های 1970 و 1980 به سرعت گسترش یافت. در سال 2006-2007 حدود 560 هزار  دانش آموز در 1053 مدرسه دولتی تحصیل کردند. همچنین عمان برنامه های گسترده ای برای از بین بردن بی سوادی بزرگسالان از ظریق تحصیل در عمان فراهم کرده است. گزارش ها میزان سواد را در بزرگسالان 93 درصد نشان می دهد.

آموزش پیش دبستانی به کودکان کمتر از 10 سال ارائه می شود که توسط بخش خصوصی و برخی از سازمان های دولتی انجام می گردد. نظارت بر نحوه انجام این کار بر عهده وزارت آموزش و پرورش و وزارت امور اجتماعی است. آموزش مقدماتی در دو دوره سازماندهی می شود دوره اول پایه های 1 تا 4 و دوره دوم کلاس های 5 تا 10 را پوشش می دهد. این دو دوره با دو سال سیستم آموزش مقدماتی (آموزش متوسطه) دنبال می شود.

عمان تعدادی مدارس بین المللی دارد و اکثر آنها موسسات آموزشی خصوصی هستند که سطح آموزشی مناسبی دارند. از جمله موارد برجسته می توان به مدارس آل صحوه، مدرسه بین المللی آمریکایی مسقط، مدرسه پاکستانی مسقط، مدرسه پاکستانی صلاح، مدرسه هندی مسقط، آکادمی انگلیس آمریکا، مدرسه بریتانیایی مسقط، مدرسه هند الغبرا و مدرسه سلطان اشاره کرد. هزینه های تحصیل در مدرسه بین المللی مسقط عمان در مقاطع مختلف بصورت جدول زیر است:

 

مقطع

کودکستان

مقدماتی

دبیرستان

دوره

Pre

KG1

KG2

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

شهریه

2000

2300

2500

3450

3575

3575

3575

3775

3775

3950

4250

4500

4500

5150

5150

شهریه مقاطع تحصیلی مدرسه بین المللی مسقط عمان براساس ریال عمان

 

هزینه های تحصیل در عمان در مدرسه، ابتدای سال تحصیلی پیش پرداخت می شود یا درصورت امکان، فقط با هماهنگی قبلی، در دو قسمت (هفته اول سپتامبر ، هفته اول فوریه) قابل پرداخت است. هزینه مدرسه نه قابل بازگشت است و نه متناسب با حضور در مدرسه کاسته می شود. در صورت عدم پرداخت هزینه های یک ماه تقویمی پس از موعد مقرر، معمولا هزینه های اضافی (حدود 20 ریال عمان) در مورد هر شخص اعمال می شود.

تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی

تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی به زبان های عربی و انگلیسی صورت می پذیرد. موارد زیر برخی از محبوب ترین رشته های دانشگاهی در بین دانشجویان بین المللی در عمان است

 • مدارک بازرگانی در عمان
 • مدارک مهندسی در عمان
 • مدارک پزشکی در عمان

و همچنین برخی از دانشگاه هایی که می توانید در عمان تحصیل کنید شامل موارد زیر است.

 • دانشگاه سلطان قابوس
 • کالج خاورمیانه
 • دانشگاه ملی علم و صنعت
 • دانشگاه آزاد عرب
 • دانشگاه سوهار

برای شرکت در دوره های لیسانس بین المللی در عمان، باید ثابت کنید که مهارت های زبان شما برای شرکت در کلاس ها و درک سخنرانی ها به اندازه کافی خوب است. شما می توانید در دوره های زبان انگلیسی در این کشور نیز شرکت نمائید. برای تحصیل در عمان، باید مدارک مهارت انگلیسی خود را ارائه دهید. برخی از گواهینامه های پذیرفته شده توسط دانشگاه های عمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • PTE Academic
 • TOEFL iBT
 • آیلتس آکادمیک
 • مهارت C1 پیشرفته یا C2

البته برای تحصیل در عمان باید همیشه باید وب سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که چه مدرک زبانی دقیقا مدنظر است.

تحصیل در عمان در رشته های های زیادی در دوره های کارشناسی ممکن است. رشته هایی که در این مقطع در دانشگاه های عمان ارائه می گردد رشته هایی از جمله هنر، اقتصاد، حقوق، رشته های فنی و مهندسی، علوم پزشکی، علوم اجتماعی، آموزش و غیره می باشد. برای تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی در نظر داشته باشید که دوره کارشناسی حدود 5 سال به طول می انجامد. به منظور تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی لازم است موارد زیر قابل ارائه باشد:

 • مدارک دوره دبیرستان (دیپلم 12 ساله)
 • مدرک آشنایی کافی با زبان انگلیسی (حداقل آیلتس 5.5)
 • گذراندن آزمون ورودی برای برخی از دانشگاه ها

آزمون ورودی برای دانشجویان بیشتر موضوعات فناوری اطلاعات، زبان انگلیسی و ریاضیات را شامل می شود. دانشگاه های بین المللی خصوصی که در کشور عمان فعالیت می کنند ، از سطح آموزشی مناسبی برخوردار هستند و سالانه دانشجویان زیادی را به خود جذب می کنند. متقاضیان تحصیل در عمان در دانشگاه های بین المللی، باید دانش زبان انگلیسی خود را به سطح مطلوب برسانند. دوره های مختلف به سطح متفاوتی از مهارت های زبانی نیاز دارند.

میزان هزینه های تحصیل در عمان، براساس رشته و دانشگاه مورد نظر ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال تحصیل در رشته های پزشکی هزینه های بالاتری دارد. اما بطور متوسط سالانه در حدود میانگین 1500 تا 4000 یورو هزینه تحصیل خواهد بود. هزینه های تحصیل برای بومیان و تابعین عمان، رایگان است.

تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های زیادی ممکن است که برای تحصیل در عمان می توان برای آن برنامه ریزی کرد. همچنین دانشگاه های خصوصی برای تحصیل در عمان سعی دارند شرایط مساعدی را فراهم نمایند تا دانشجویان با رغبت بیشتری برای این دانشگاه ها اقدام نمایند. از جمله امکان تحصیل تمام وقت، نیمه وقت و تحصیل از راه دور که می تواند برای تحصیل در عمان مدنظر قرار گیرد. دوره کارشناسی ارشد در عمان حدود 2 الی 3 سالبه طول می انجامد و کیفیت تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد مناسب است. برای تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد لازم است مدارک زیر را تهیه و ارائه نمائید.

 • مدرک تحصیل در مقطع کارشناسی
 • مدرک زبان انگلیسی و تسلط کافی به زبان انگلیسی (حداقل آیلتس 6.5)
 • کسب نمره قابل قبول برای در آزمون ورودی برخی دانشگاه ها

رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل در عمان بصورت متعدد وجود دارد از جمله حقوق جنایی، ارتباطات، مدیریت و بازاریابی و غیره. اگر شما علاقه مند به تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد هستید، می توانید 33 برنامه کارشناسی ارشد این کشور را دنبال نمائید. بسیاری از دانشگاه ها در عمان برنامه های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. قبل از شروع یک برنامه، شما باید دانش اولیه ای در مورد زبان انگلیسی داشته باشید. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای اعزام دانشجو به عمان در رشته ها و دانشگاه های مختلف متفاوت است ما بصورت میانگین بین 4000 تا 6000 یورو در سال متغیر است. هزینه های تحصیل برای بومیان و تابعین عمان، رایگان است.

داوطلبان احتمالی تحصیل در عمان در مقطع دکترا که علاقه مند به گرفتن دکترا هستند باید بدانند یک برنامه معمولی برای یک دوره دکترا به سه توصیه نامه، همراه با نتایج حاصل از آزمون ثبت نام تحصیلات تکمیلی (GRE) و سایر تست های درخواست شده توسط برنامه های خاص دانشگاه ها نیاز دارد. بصورت معمول برنامه های حقوق، تجارت و علوم اجتماعی، متقاضیان را ملزم به تسلط به زبان دوم قبل از ثبت نام در کلاس ها می کنند. هزینه های دوره دکترا شامل هزینه های پذیرش تحصلی در عمان و پرداخت شهریه در طول چهار سال تحصیل در مقطع دکترا است. هزینه های معمول برای شهریه پایه تقریبا 12.800 دلار در هر ترم است. این هزینه های تحصیل را می توان با بورسیه ها، کمک هزینه تحصیلی و کمک مالی در اختیار دانشجویان تمام وقت دکتری قرار داد.

برای تحصیل در عمان در دوره دکتری، نیاز به موارد زیر است:

 • داشتن مدرک فوق لیسانس در رشته مرتبط
 • ارائه پایان نامه و مقاله دوره ارشد
 • ارائه مدرک زبان و تسلط کافی به زبان انگلیسی (حداقل آیلتس 7)
 • کسب نمره قابل قبول برای در آزمون ورودی برخی دانشگاه ها

تحصیل در عمان در دوره دکتری در رشته های فناوری اطلاعات، مالی، مدیریت و کسب و کار و غیره برگزار می گردد که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان عربی امکان پذیر است. در دوره دکترا مانند دوره لیسانس و فوق لیسانس اجازه کار 20 ساعت در هفته به دانشجویان داده می شود. هزینه های تحصیل در مقطع دکتری برای اعزام دانشجو به عمان در رشته ها و دانشگاه های مختلف متفاوت است. محبوب ترین برنامه های دکترا در عمان در جدول زیر ذکر شده اند.

 

ردیف

عنوان دوره

ردیف

عنوان دوره

1

پزشکی

9

سلامتی

2

زیست شناسی

10

فیزیک

3

علوم و مشاغل کاربردی

11

شیمی

4

آموزش

12

علوم طبیعی

5

مهندسی

13

ریاضیات

6

علوم زمین

14

کشاورزی

7

فلسفه

15

غذا و تغذیه

8

علوم انسانی

 

تحصیل در عمان

تحصیل پزشکی در عمان

تحصیل در لتونی

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در عمان

مهاجرین برای تحصیل در عمان باید هزینه پرداخت کنند. تحصیل در عمان در مقاطع مختلف بر مبنای زبان انگلیسی و عربی صورت می گیرد و هزینه های تحصیل براساس رشته و دانشگاه مورد نظر تعیین می گردد. هزینه های رشته های پزشکی طبعا بالاتر است. بنابراین اطلاع از وضعیت بورسیه های تحصیلی برای تصیل در عمان مهم است. بورس های تحصیلی در کشور عمان به تعداد مناسبی وجود دارد و در بعضی از این بورسیه ها می توان از 500 دلار به عنوان بورسیه بهره مند شد و برخی دیگر از آن ها هزینه های تحصیل شما را بصورت کامل پوشش می دهند. برای تحصیل در عمان باید بدانیم که حدود 250 نوع بورسیه مختلف وجود دارد. درآمد و حقوق کار در حین تحصیل در عمان، کفاف هزینه های تحصیل را نمی دهد اما دولت عمان با وضع بورسیه های مختلف، سعی داشته تا حد زیادی این شکاف را پوشش دهد. بورسیه های تحصیل در عمان به یا در اثر شرکت در آزمون های موردنظر دانشگاه و کسب نمره بالا در این آزمون ها و آزمون زبان انگلیسی برقرار می گردد و یا اینکه کمک هزینه تحصیلی بصورت نیم بها به شما تعلق می گیرد که لازم است هر ترم شرایط تمدید آن را بدست آورید. تمدید رزومه تحصیلی شما بسیار تعیین کننده است. از جمله بورسیه های تحصیلی عمان می توان به بورسیه بنجامین ا. گیلمن اشاره کرد که تا 5000 دلار برای دانش آموزان محروم تخصیص داد می شود و همچنین بورسیه تحصیلی کتو 2020 که برای دانشجویان بین المللی با رزومه های علمی و تحقیقاتی برتر تا 3500 دلار تعلق می گیرد.

هزینه های تحصیل و زندگی در عمان

برای اقدام در خصوص تحصیل در عمان، لازم است علاوه بر هزینه های تحصیل که در مطالب قبلی ذکر گردید، هزینه های زندگی را نیز مد نظر قرار دهیم. عمان کشوی گران محسوب می گردد هرچند به نسبت سایر کشورهای حوزه خلیج فارس ممکن است کمتر باشد اما هزینه های زندگی در عمان بطور کلی بالا است. پول ملی کشور عمان ارزش بالایی به نسبت کشورمان دارد و این تفاوت در ارزش پول ملی این کشور برای تحصیل در عمان نقش مهمی دارد. دانشجویان باید هزینه های زندگی را مدنظر قرار دهد و برای تحصیل در عمان، شرایط تامین هزینه های خود را به خوبی برآورده نمایند. در جدول زیر متوسط هزینه های زندگی در عمان آورده شده است. (هزینه ها برحسب دلار)

ردیف

نام هزینه

مقدار$

ردیف

نام هزینه

مقدار$

1

یک وعده غذا رستوان ارزان

5.19

10

هزینه پایه (برق، آب، گرمایش و سرمایش)

62.92

2

آب 330 میلی لیتری

0.31

11

یک دقیقه تماس با موبایل

0.15

3

یک لیتر شیر

1.61

12

اینترنت نامحدود ماهانه

79.22

4

یک کیلو برنج

2

13

اجاره آپارتمان یک خواب مرکز شهر

563.52

5

12 تخم مرغ

2.39

14

اجاره آپارتمان یک خواب حومه شهر

376.93

6

یک کیلو پنیر

5.41

15

اجاره آپارتمان سه خواب مرکز شهر

1012.7

7

یک کیلو انواع میوه

حدود 1.5

16

اجاره آپارتمان سه خواب حومه شهر

650.83

8

نان سفید 50 گرمی

1.03

17

خرید یک مترمربع آپارتمان مرکز شهر

2290.77

9

یک لیتر بنزین

0.57

18

خرید یک مترمربع آپارتمان حومه شهر

1746.78

تحصیل در عمان

هزینه های تحصیل و زندگی در عمان

شرایط کار دانشجویی در عمان

کشور عمان قانون جدیدی را به دانشجویان و فارغ التحصیلان مدارس برای کار نیمه وقت معرفی کرده است. اصلاحات وزارت نیروی انسانی عمان به شرکت ها امکان می دهد هر دو نوع کارگر را به شرط رعایت شرایط و ضوابط تعیین شده استخدام کنند. این موارد شامل این است که تعداد روزهای کاری در قرارداد قید شده و دانش آموزان مدارس باید 15 سال یا بیشتر سن داشته باشند و دارای سرپرست باشند. کار برای افرادی که به تحصیل در عمان مشغول هستند، فقط در تعطیلات مدرسه باید انجام شود و محدود به برخی از مشاغل است. دانشجویانی که به تحصیل در عمان مشغول هستند و به لحاظ سنی مسن تر هستند، در موسسات آموزش عالی دولتی یا خصوصی می توانند در خارج از زمان تحصیل یا در روزهای تعطیل با اجازه از موسسه آموزشی کار کنند.

هنگامی که دانشجو کار خود را به پایان رساند، باید گواهی تجربه ای را در مورد مدت زمان حضور خود با کارفرما دریافت کند. کار نیمه وقت تا همین اواخر در شش کشور شورای همکاری خلیج فارس مرسوم نبوده است. با این وجود ، طی دو سال اخیر، تعدادی از مقامات کارگری قراردادهای انعطاف پذیرتری را برای مطابقت با نیازهای بازار بوجود آورده اند. حین تحصیل در عمان، دانشجویان می تواننددر رشته های مهندسی کار داشته باشند. اما برای رشته های پزشکی اجازه کار نخواهند داشت. در مقطع لیسانس هفتگی تا 12 ساعت و در مقاطع بالاتر تا 25 ساعت اجازه کار وجود دارد.

برخی از کارهای دانشجویی رایج در عمان شامل موارد زیراست:

 • کار در هتل های کشور عمان
 • کارهای ترجمه و ویراستاری مقالات
 • تدریس در برخی موسسات آموزشی
 • کارهای مطالعاتی و پژوهشی

شرایط اخذ ویزای همراه عمان

ویزای خانواده به همسر یا شوهر خارجی که مقیم عمان است و همچنین فرزندان وی که کمتر از 28 سال دارند، اعطا می شود. همچنین به درخواست وی به همسر خارجی تبعه عمان و به شرط صدور گواهی از مقام مربوطه مبنی بر تائید وضعیت ازدواج اعطا می شود. ویزای خانوادگی از طرف اداره کل گذرنامه و اقامت بنا به صلاحدید خود، به بستگان یک فرد خارجی با بررسی شرایط، اعطا می شود.

این برای اقامت دو سال در کشور از تاریخ ورود یا تاریخی که در گذرنامه مهر شده معتبر است. ظرف شش ماه از تاریخ صدور می تواند برای ورود استفاده شود.

افرادی که به تحصیل در عمان مشغول هستند برای الحاق خانواده باید مداک زیر را ارائه دهند:

 1. فرم درخواست ویزا توسط متقاضی تایپ، تأیید و مهر می گردد. برای اعراب دارای گذرنامه صادر شده در کشورهای عربی، فرم درخواست ویزا باید به زبان عربی پر شود. برای غیرعربی های دارای گذرنامه صادر شده در کشورهای غیر عربی، فرم درخواست ویزا باید به زبان انگلیسی تکمیل می گردد.
 2. دو عکس (6در4)
 3. یک کپی از گذرنامه فرد اصلی که مقیم عمان است و می خواهد خانواده اش را ملحق نماید.
 4. فرم تعهد مشخص شده برای پیوستن خانواده به برنامه های ویزا که این فرم تعهد باید توسط متقاضی و نفر اصلی امضا شود.

مگر اینکه نام و مشخصات گذرنامه نشان دهنده رابطه بین خارجی مقیم کشور و شخصی باشد که به او ملحق می شود، اثبات رابطه آنها باید ضمیمه شود.

 1. یک سند ازدواج که توسط سفارت همسر خارج از کشور تأیید شده و توسط وزارت امور خارجه عمان تأیید شود.
 2. برای خارجیانی که به سن 15 سال رسیده اند و از کشورهای خاص می آیند ، گواهینامه تناسب اندام پزشکی صادر شده است.

اگر ویزای پیوستن خانواده برای همسر خارجی تبعه عمان درخواست شود، باید گواهی وزارت کشور مبنی بر تأیید وضعیت ازدواج ارائه شود.

معرفی دانشگاه های برتر عمان

افرادی که برای تحصیل در عمان اقدام می نمایند، لازم است قبل از مهاجرت تحصیلی به عمان، نسبت به انتخاب دانشگاهی که به لحاظ شرایط و ویژگی ها مناسب تر است، انتخاب نمایند. به این منظور باید نسبت به کسب آگاهی لازم از دانشگاه های عمان اقدام نمود. در جدول زیر اطلاعات دانشگاه های برتر عمان اورده شده است.

ردیف

نام لاتین

نام فارسی

رتبه جهانی

1

Sultan Qaboos University

دانشگاه سلطان قابوس

1257

2

University of Nizwa

دانشگاه نیزوا

4189

3

Sohar University

دانشگاه صحار

4451

4

Dhofar University

دانشگاه دوهفار

5879

5

German University of Technology in Oman

دانشگاه فن آوری آلمان در عمان

6093

6

Higher College of Technology

کالج عالی فن آوری

6353

7

Caledonian College of Engineering Oman

کالج مهندسی کالدونیان

8622

8

Al Musanna College of Technology

کالج فن آوی الموسنا

9469

9

College of Applied Sciences Rustaq

دانشگاه علوم کاربردی روستاق

10663

10

Middle East College

کالج خاور میانه

10685

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی عمان

برای تحصیل در عمان و اخذ پذیرش دانشگاه ها، باید نسبت به تکمیل و ارائه مدارک مورد نیاز اقدام کرد. برای این کار مدارک عمومی لازم، شامل پاسپورت و عکس می باشد. در مقطع کارشناسی نیاز است که گواهی تحصیلات دیپلم 12 ساله خود را تهیه، ترجمه و ارائه نمائید. برای مقطع فق لیسانس و دکتری، باید علاوه بر آن، مدارک مربوط به مقطع قبلی را طبق فرمت تعیین شده، تهیه و ارائه نمائید. ارائه ریز نمرات برای هر مقطع لازم می باشد که این مدارک باید به ترجمه انگلیسی ارائه و تائید گردند. علاوه بر موارد گفته شده لازم است موارد زیر نیز تهیه و ارائه گردند:

 • مدارک هویتی هر شخص
 • فرم مربوط به سفارت
 • رسید پرداخت هزینه های ویزا
 • گواهی پذیرش دانشگاه برای تحصیل در عمان
 • رزومه کاری
 • گواهی سطح زبان مورد نیاز

 برای تحصیل در عمان و اخذ ویزای تحصیلی عمان پاسپورت فرد متقاضی باید حداقل شش ماه اعتبار دشته باشد و حداقل یک برگ برای ثبت برگه ویزا داشته باشد.

کار پس از تحصیل در عمان

یکی از دغدغه های افرادی که به تحصیل در عمان می پردازند، نحوه موقعیت کار پس از تحصیل در عمان است. کشورهای مختلف براساس شرایط اقتصادی و میزان بیکاری در کشور، شرایط خاص خود را دارند. نمودار زیر میزان بیکاری در کشو ر عمان را از سال 2010 نشان می دهد:

تحصیل در عمان

نمودار فوق نشانگر کاهش چشمگیر نرخ بیکاری در کشور عمان طی سایان متمادی بوده است.

اخذ اقامت دائم و پاسپورت عمان از طریق تحصیل

برای تحصیل در عمان شرایط اقامت و تابعیت پس از ویزای صادر شده، می تواند یکی از مهمترین سوالات باشد. به صورت کلی اخذ اقامت دائم در کشورهای عربی هموار با مشقات و سختی های خاص خود همراه بوده است. پس از اتمام تحصیل در عمان در صورتی که کار مورد نظر را در کشور عمان پیدا نمودید، می توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمائید و مادامی که در این کشور مشغول به کار هستید، می توانید با ارائه مدارک لازم نسبت به تمدید ویزای کاری اقدام نمائید. اما همانطور که اشاره گردید اخذ اقامت دائم این کشور بسیار زمانبر می باشد. بنابراین اگر قصد شما در نهایت اخذ اقامت و تابعیت کشورهای دیگر است، بهتر است کشورهای دیگری را در این زمینه انتخاب نمائید. اکثر کشورهای اتحادیه اروپا، پس از تحصیل و درصورت کاریابی، امکانات و تسهیلات مناسب تری را برای اخذ اقامت دائم و تابعیت برای شما فراهم می نمایند. شما می توانید مقاله زیر را دراین خصوص مطالعه نمائید و از طلاعات مهم اخد اقامت و تابعیت مطلع گردید.


سوالات متداول

✅ آیا تحصیل رایگان در عمان امکان پذیر است؟

خیر. دانشگاه ها و مدارس عمان رایگان نیستند و باید شهریه بپردازید.

هزینه تحصیل در مدارس عمان چقدر است؟

مدارس خصوصی عمان در سال بین 4،000 تا 10،000 یورو هزینه دارند.

هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در عمان چقدر است؟

شهریه دانشگاه های عمان بین 2،000 تا 8،000 یورو در سال است.

هزینه اجاره مسکن در عمان چقدر است؟

هزینه اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر حدود 500 یورو و در خارج از شهر حدود 300 یورو در ماه است.


______________سخن پایانی درباره تحصیل در عمان_____________

تحصیل در عمان، مدارک و مستندات لازم و شرایط لازم برای اخذ اقامت و تابعیت کشور عمان بهم همراه هزینه تحصیل در عمان در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. برای افراد که به قصد تحصیل در عمان به این کشور مهاجرت می نمایند لازم است ذکر نمائیم در سالیان اخیر کشور عمان سرمایه گذاری و برنامه ریزی خوبی را در بحث آموزش و پرورش و تحصیلات عالی فراهم آورده است که نشانگر یک آینده روشن در این زمین است. از طرفی هزینه های زندگی به نسبت بالا بوده و اقتصاد این کشور وابسته به صنایع نفت و گاز است. بنابراین پیشنهاد می گردد شرایط تحصیلی را در سایر کشورهای مترقی دنبال نمائید. کشورهای اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا و آمریکا شرایط به مراتب بهتری دارند. به این منظور شما می توانید با موسسه ملک پور ارتباط برقرار کرده و از تماس رایگان تلفنی متخصصین موسسه بهره مند شوید. همچنین نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص تحصیل در عمان در زیر همین مقاله ثبت فرمائید.

امتیاز 3.77 از 5 ( 16 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
عماد صالحی
مهاجرت پرستاران و ماماها به عمان به چه صورت است آیا گارانتی کار دارد؟ هزینه های معادلسازی به چه صورت ست و آیا باید به زبان عربی مسلط بود؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. برای معادلسازی مدرک، شما باید دو مرحله آزمون پرومتریک و دیتا فلو را پشت سر بگذارید که هزینه زیادی ندارد و تسلط به زبان عربی نیز مورد نیاز نیست. شخص باید در حد آیلتس 6 زبان انگلیسی بداند و مدرک زبان هم نیازی نیست. بعد از قبولی در آزمون ها شخص اجازه کاریابی دارد و شانس خوبی برای کار خواهد داشت.
مشاوره رایگان