هزینه های تحصیل و زندگی در عمان

28 بهمن 1401 2 نظر

هزینه های تحصیل و زندگی در عمان

هزینه های تحصیل و زندگی در عمان برای علاقمندان به ادامه تحصیل همواره مورد بحث و سوال می باشد. کشور عمان در جنوب شرقی خاورمیانه واقع شده است. عمان کشور کم جمعیت است (3.5 میلیون نفر جمعیت) اما سیستم آموزشی سطح بالایی دارد. مردم عمان تحصیل کرده و از کیفیت زندگی خوبی برخوردار هستند. دانشگاه های بین المللی زیادی در عمان شعبه دارند که در آمریکا، استرالیا و اروپا مستقر هستند. دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در عمان هستند، مسیر سختی برای یادگیری فرهنگ و زبان اصلی کشور ندارند، زیرا این دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. عمان کشوری است که از نظر قومی متنوع است و مکانی برای زندگی و تحصیل مهاجران است. تحصیل در عمان به شما این امکان را می دهد تا فرهنگ و شیوه زندگی بی نظیری تجربه کنید. برای افراد سنتی، دین نقش بسیار مهمی در زندگی عمان دارد. از این گذشته، طبیعت و چشم انداز غنی عمان، آن را به یکی از مکانهای دیدنی خاورمیانه تبدیل کرده است. بسیاری از مردم خاور میانه به دلیل نزدیک بودن عمان به کشور خود و همچنین سطح رفاه بالا و پایدار بودن اقتصاد آن این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند که در مقاله حاضر به بررسی شهریه تحصیل و هزینه های زندگی در عمان می پردازیم. شما عزیزان می توانید در صورت داشتن سوال و یا تمایل به کسب آگاهی بیشتر با مشاورین موسسه ملک پور از طریق تماس تلفنی رایگان یا تکمیل فرم تماس ارتباط برقرار نمایید و مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید.

 • شرایط عمومی تحصیل در عمان
 • هزینه های تحصیل در مدارس عمان
 • هزینه های تحصیل و زندگی در مقطع کارشناسی در عمان
 • هزینه های تحصیل و زندگی در مقطع کارشناسی ارشد در عمان
 • شرایط تحصیل در مقطع دکتری در عمان
 • شرایط بورسیه تحصیلی در عمان
 • شرایط کار دانشجویی در عمان
 • بررسی هزینه های زندگی در عمان
 • سوالات متداول راجع به هزینه های تحصیل و زندگی در عمان
 • سخن پایانی درباره هزینه های تحصیل و زندگی در عمان

هزینه های تحصیل و زندگی در عمانشرایط عمومی تحصیل در عمان

شرایط عمومی تحصیل و زندگی در عمان داشتن مدرک فارغ التحصیلی از مقطع قبلی و دانش زبان عربی یا انگلیسی و نیز توان تامین شهریه و هزینه های زندگی است. اکثر برنامه های درسی به زبان انگلیسی تدریس می شود که باعث می شود بسیاری از دانش آموزان بین المللی در مدرسه شرکت کنند و درک کنند که چه چیزی آموزش داده می شود. معمولاً از سنین 6 تا 18 سالگی تحصیل در مدارس و از بالای 18 سال تحصیل در مقاطع دانشگاهی است. در صورتی که از آخرین مدرک تحصیلی نیز فاصله ای تا 5 تا 6 سال وجود داشته باشد، دانشگاه های عمان شرایط متقاضی را برای اخذ پذیرش قبول می کنند. در سنین مدرسه معمولاً یکی از والدین به عنوان همراه می تواند دانش آموز را همراهی نماید و در مقطع بالاتر دانشگاهی در صورت وجود همسر، کشور عمان اجازه ورود به او به عنوان همراه را می دهد. شهریه تحصیلی در عمان در مقاطع مختلف متفاوت و بین 1500 تا گاهی تا 10000 دلار متغیر می باشد. هر مقطع الزامات خاص خود را دارد. نکته دیگر این است که اگر دانشجو نمره زبانش به حد زبان مورد نیاز برای آن مقطع تحصیلی نرسد می تواند برای پذیرش دوره زبان اقدام کند و بعد وارد مدرسه یا دانشگاه شود که به آن پذیرش مشروط می گویند.

هزینه های تحصیل و زندگی در عمان

نکات مهم مهاجرت به عمان

هزینه های تحصیل در مدارس عمان

هزینه های تحصیل و زندگی در عمان برای کسانی جالب توجه است که به اینکه کشور علاقه مند می باشند. تحصیل در مدارس شامل مدارس ابتدایی و دبیرستان است. مدارس دولتی به زبان عربی هستند و مدارس دو زبانه نیز وجود دارد. در سال 1970 فقط 3 مدرسه رسمی با 900 دانش آموز در کل کشور وجود داشت. برنامه آموزش ابتدایی جایگزین سیستم آموزش سه سطح عمومی شد. دور اول آموزش ابتدایی نمرات 1 تا 4 را شامل می شود و دور دوم نمرات 5 تا 10 را در بر می گیرد. بیش از 1000 مدرسه دولتی و حدود 650،000 دانش آموز وجود دارد.

مدارس دولتی به زبان عربی و عمدتاً رایگان هستند اما مدارس خصوصی که به زبان انگلیسی می باشند و بین ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰یورو سالیانه هزینه دارد. معمولاً مدارس خصوصی همراه با خوابگاه و امکانات زندگی هستند که به نسبت هزینه سالانه بین ۱۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو می باشد. مسقط پایتخت عمان است که در آن قیمت ها از سایر شهرهای این کشور بالاتر است. عمان از افراد خارجی به ویژه دانشجویان و دانش آموزان حمایت می کند زیرا کشوری مهاجر پذیر می باشد. شهریه تحصیلی مدارس در عمان بصورت میانگین در نمودار زیر مشخص شده است.

هزینه های تحصیل و زندگی در عمان

هزینه های تحصیل و زندگی در مقطع کارشناسی در عمان

برای تحصیل در عمان در مقطع لیسانس بیشتر دانشگاه های عمان به زبان انگلیسی دانشجویان بین المللی را جذب می کنند. بنابراین داشتن مدرک زبان در حد آیلتس 5.5 و داشتن دیپلم دوازده ساله از الزامات پذیرش در مقطع لیسانس دانشگاه های عمان می باشد. هزینه تحصیل در عمان در مقطع لیسانس سالانه بین 1500 تا 4000 دلار متغیر می باشد. طول دوره معمولاً 4 ساله است. در کنار شهریه بحث هزینه زندگی در عمان نیز مورد توجه است که بسته به سبک زندگی یک دانشجو بین 500 تا 700 دلار است. یک نکته مهم اقامتگاه می باشد. یكی از مهمترین نكات اقامتگاه در عمان این است كه از داشتن تهویه مطبوع اطمینان حاصل شود چون در آب و هوای گرم یك ضرورت است. جرم و جنایت یک اتفاق نادر در عمان است، اما دانشجویان بین المللی باید مسیر خود را در اطراف شهر بیاموزند، به صورت گروهی سفر کنند و از حمل مقدار زیادی پول برای حفظ امنیت خودداری کنند. با توجه به استقبال گسترده دانشجویان از تحصیل پزشکی در خارج از کشور، هزینه تحصیل پزشکی در عمان را نیز می توان بررسی کرد. هزینه تحصیل پزشکی در عمان، بسته به نوع دانشگاه بین 9 تا 25 هزار دلار آمریکا می باشد. تحصیل تخصص پزشکی در عمان نیز امکان پذیر است که برای اطلاع از شرایط آن توصیه می شود به مقاله مرتبط در این زمینه مراجعه نمایید.

هزینه های تحصیل و زندگی در عمان

تحصیل پزشکی در عمان

هزینه های تحصیل و زندگی در مقطع کارشناسی ارشد در عمان

قبل از پرداختن به هزینه های تحصیل و زندگی در عمان در مقطع کارشناسی ارشد باید اشاره کنیم که این مقطع در برنامه های تحصیلی عمان از کیفیت بالایی برخوردار است و هر ساله از دانشجویان بین المللی با روی باز استقبال می کند. مردم عمان با مهاجران رفتار دوستانه دارند و دانشجویان با سنت ها و فرهنگ های عمان آشنا می شوند.. طول دوره کارشناسی ارشد معمولاً 2 ساله است و داشتن مدرک لیسانس و همچنین مدرک زبان در حد آیلتس 6.5 لازم است. دانشگاه ها بسته به نوع و طول دوره بین 5 تا 7 هزار دلار متغیر است. متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد باید قبل از اقدام از دوره قبلی فارغ التحصیل شده باشند. هر برنامه برای دانشجویان بین المللی که وارد برنامه می شوند، الزامات منحصر به فرد خود از جمله تست و حداقل نمرات را خواهد داشت. هزینه های زندگی نیز مانند مقطع لیسانس بین 500 تا 700 دلار در ماه می باشد.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در عمان

بیشتر مواردی که در مورد هزینه های تحصیل و زندگی در عمان در مقطع کارشناسی ارشد ذکر شد برای تحصیل در دکتری در عمان نیز قابل ذکر است. معمولاً طول دوره دکتری 4 ساله است و شهریه آن بسته به این دارد که پوزیشن شغلی محسوب می شود یا خیر متفاوت است؛ اما بطور کلی هزینه تحصیل در عمان در مقطع دکتری بین 5 تا 7 هزار دلار در سال می باشد. همچنین داشتن نمره 7 آیلتس و مقالات بین المللی و یافتن سوپروایزر و تأیید پروپوزال توسط او از الزامات پذیرش دکتری در عمان است.

شرایط بورسیه تحصیلی در عمان

دریافت کنندگان بورسیه های تحصیلی کامل باید برای مدت زمان برنامه بصورت تمام وقت دانشجویان باشند و بدون تأیید قبلی مراجع ذیربط در دانشگاه نباید به مشاغل دیگری مشغول باشند. CGPA دانشجویان کارشناسی ارشد نباید در مقیاس 4 امتیاز از 3.00 پایین بیاید و سطح عملکرد دانشجویان دکتری نباید پایین تر از سطح خوب باشد. دریافت کنندگان بورسیه های تحصیلی کامل موظفند بیش از 12 ساعت تدریس در هفته در دانشکده شرکت کنند و باید کاملاً قوانین و مقررات SQU را در آنجا رعایت کند و از قوانین اخلاقی و رفتارهای این حرفه پیروی کند. متقاضی باید به ارزش ها و سنن عمان احترام بگذارد. همچنین دریافت کننده بورسیه باید هزینه ثبت نام دوره را بپردازد.

عمان سالانه 2 نوع بورسیه را ارائه می دهد:

 • معافیت از شهریه (برای برنامه های دکتری و کارشناسی ارشد)
 • بورس های تحصیلی کامل

این موارد شامل معافیت شهریه و اعطای حق بیمه به دانشجویان علاوه بر مزایای دیگر در ازای کار در دانشگاه (کارشناسی ارشد و دکترا) است. دریافت کنندگان بورسیه برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد ماهانه 250 ریال عمان دریافت می کنند و برای دانشجویان دکتری 350 ریال عمان برای مدت بورسیه تحصیلی خود دریافت می کنند. گیرندگان بورسیه ها می توانند مطابق آیین نامه SQU از کتابخانه های دانشگاه، آزمایشگاه ها و رایانه استفاده کنند. آن ها حق دارند در طول دوره بورسیه تحصیلی مطابق مقررات SQU در بیمارستان SQU مراقبت های پزشکی را دریافت کنند.

شرایط کار دانشجویی در عمان

برای تامین بخشی از هزینه تحصیل و زندگی در عمان معمولاً دانشجویان در همان سال اول ورود خواهان کار هستند. عمان شرایط تحصیل را به خوبی مهیا کرده و اغلب به کار دانشجویی در رشته های مثل مهندسی اجازه داده می شود ولی کار دانشجویی شرایط ادغام در فرهنگ عمان و یادگیری زبان عربی را بهتر مهیا می کند و معمولاً بصورت پاره وقت بین 20 تا 30 ساعت در هفته می باشد. بعد از فارغ التحصیلی، دانشجویانی که در عمان تحصیل کرده اند، منحصراً برای کار در کشورهای عربی یا مشاغل کار با کشورهای عربی آماده هستند. ماهیت چشمگیر تجربه آموزش در عمان تعامل دانشجویان با مشاغل عربی را پس از فارغ التحصیلی آسان می کند.با تهیه محصول راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت می توانید اطلاعات کاملی در خصوص تحصیل در کشورهای مختلف از جمله شرایط کار دانشجویی و ... به دست آورده و بهترین کشور را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب نمایید.

هزینه های تحصیل و زندگی در عمان

بررسی هزینه های زندگی در عمان

به طور کلی هزینه زندگی در عمان بالاتر از مناطق همسایه است. برای یک دانشجو در ماه معمولاً بین 500 تا ۷۰۰ دلار هزینه می برد. از آنجا که عمان مالیات بر درآمد شخصی ندارد، این یک انتخاب محبوب برای مهاجران است؛ ولی دانستن هزینه های زندگی در عمان در کنار هزینه تحصیل در این کشور برای دانشجو بسیار مهم است و معمولاً تمایل دارد مطمئن شود که قادر به تأمین هزینه های آن خواهد بود. در جدول زیر هزینه های خدمات و موارد مهم در عمان بصورت تقریبی درج شده است.

 

محل اقامت

بیشتر مهاجران تمایل به اجاره آپارتمان یا ویلا در عمان دارند. مسکن بخش عظیمی از هزینه ها را در اینجا تشکیل می دهد. به عنوان مثال، یک آپارتمان یک خوابه نابود نشده در یک منطقه تجاری در مسقط، می تواند از 250 ریال عمان تا 300 ریال عمان در هر ماه متغیر باشد. یک آپارتمان دو خوابه در حدود 450 ریال عمان خواهد بود. قیمت ها در منطقه ساحلی بسیار بالاتر خواهد بود. در نظر داشته باشید که اجاره در اینجا سالانه پرداخت می شود و نه ماهانه. بنابراین، شما می توانید اجاره خود را در یک سال پرداخت کنید.

خدمات رفاهی

آب، گاز و برق به طور کلی از قیمت اجاره مستثنی نیست و باید هر ماه پرداخت شود. صورتحساب به استفاده شما بستگی دارد، اما آنها معمولاً بین 20 تا 30 ریال عمان ماهانه هستند. قبوض برق به دلیل مصرف زیاد تهویه هوا معمولاً در ماه های تابستان بیشتر است. اینترنت پهن باند با سرعت بالا بیشتر در بخش مسقط وجود دارد. هزینه به سرعت بستگی دارد، اما به طور کلی حدود 25 ریال عمان است.

حمل و نقل

بیشتر مهاجران، تمایل به خرید خودرو را به عنوان روش ترجیحی حمل و نقل دارند. بنزین در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر نیز نسبتاً ارزان است و میانگین آن در حدود 20/20 ریال عمان در هر لیتر است. تاکسی ها نیز از هزینه مناسبی برخوردار هستند. اتوبوس ها همچنین گزینه دیگری برای دور زدن مسقط هستند. آنها بسیار ارزان هستند و عمدتاً توسط کارگران کم درآمد استفاده می شوند. بلیط یک طرفه برای شما در حدود 0.40 ریال عمان و هزینه ماهانه در مورد 10 ریال عمان هزینه خواهد شد

غذا

غذا به طور کلی ارزان است، اما خرید مواد غذایی وارداتی می تواند پرهزینه باشد. لولو بهترین سوپرمارکت است، کارفور میان رده و ال نمایشگاه بسیار گران ترین است. میوه و سبزیجات تازه ارزان قیمت هستند.. خرید یک کیلوگرم اسفناج، گوجه فرنگی، کاهو و جوانه هرکدام برای هر کدام حدود 50/50 ریال عمان هزینه دارد. یک کیلوگرم پرتقال همچنین حدود0.50 ریال عمان قیمت دارد و انگور حدود 50/50 ریال عمان برای هر کیلوگرم است. گوشت خوک توسط مسلمانان مصرف نمی شود و به همین دلیل معمولاً در یک بخش جداگانه در سوپر مارکت قرار می گیرد. از آنجا که وارد شده است، گران تر از انواع دیگر گوشت است، احتمالاً حدود 3.50 ریال عمان در هر کیلوگرم.

مراقبت های بهداشتی

به عنوان مهاجر، احتمالاً شما و خانواده تان تحت پوشش برنامه بیمه درمانی شرکت خود قرار خواهید گرفت. با این حال، به خاطر داشته باشید که اکثر برنامه ها دارای استثنائاتی مانند دندانپزشکی هستند. علاوه بر این، برخی از بیمه نامه ها برای کلیه مراکز درمانی پوشش نمی دهند. بنابراین این احتمال وجود دارد که شما نیاز به پرداخت هزینه های اضافی داشته باشید.

 


سوالات متداول راجع به هزینه های تحصیل و زندگی در عمان

✅ شرایط عمومی تحصیل در عمان چیست؟

برای تحصیل در عمان داشتن مدرک فارغ التحصیلی از مقطع قبلی و دانش زبان عربی یا انگلیسی و نیز توان تامین شهریه و هزینه های زندگی ضروری است.

✅ هزینه تحصیل در عمان چگونه است؟

عمان کشوری است که سطح آموزش در آن بالاست و هزینه ها معمولاً بسته به دوره تحصیلی بین 4 هزار تا 10 هزار دلار متغیر می باشد. هزینه تحصیل پزشکی در عمان قدری بیشتر و بین 13 تا 17 هزار دلار می باشد.

✅ هزینه زندگی در عمان چگونه است؟

هزینه های زندگی در عمان بسته به سبک زندگی دانشجو متفاوت می باشد و میانگین حداقلی آن معمولاً بین 500 تا 700 یورو در ماه می باشد.

✅ شرایط کار دانشجویی در عمان چگونه است؟

معمولاً دانشجویان تمایل به کار دانشجویی و پوشش بخشی از هزینه ها از این طریق دارند که کار پاره وقت بصورت تقریبی بین 20 تا 30 ساعت مجاز محسوب می شود.


_____________سخن پایانی درباره هزینه های تحصیل و زندگی در عمان_____________

هزینه های تحصیل و زندگی در عمان در این مقاله بحث و بررسی شد. عمان کشوری مرفه و صلح دوست است که از دانشجوهای بین المللی استقبال بسیاری می کند. شهریه های تحصیل بسته به این که دانشگاه دولتی باشد یا خصوصی متفاوت است. اما بیشتر دانشگاه های انگلیسی زبان اقدام به پذیرش دانشجوی بین المللی می کنند و شهریه بین 4000 تا 10000 دلار متغیر می باشد. هزینه تحصیل پزشکی در عمان از رشته های غیر پزشکی معمولاً کمی بالاتر است. هزینه های زندگی در عمان برای یک دانشجوی ایرانی پایین نیست زیرا پول عمان ارزش بالایی دارد و هزینه ها بالاست. این کشور مناسب برای افرادی است که می خواهند به ایران و خانواده خود نزدیک باشند. در عین حال اگر به تحصیل در کشوری با آثار اقامتی می اندیشید بهتر است برای کشورهای دیگری مثل اتریش و آلمان و کشورهای اروپایی اقدام نمایید. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در قسمت پایانی مقاله در بخش "ثبت پرسش" با ما در میان بگذارید یا از طریق تماس تلفنی با موسسه ملک پور و یا پر کردن فرم تماس، مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید.

امتیاز 4.75 از 5 ( 7 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
چکامه
ضمن عرض سلام و خسته نباشید. تشگر میکنم از مقاله خوب هزینه های تحصیل و زندگی در عمان. یه سوالی که دارم اینه که میشه تو دانشگاه عمان قبول شد ولی بعدش به یکی از دانشگاه های اروپایی انتقال گرفت؟ عمان مبادله استاد و دانشجو با کشورهای اروپایی داره یا خیر؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز سپاسگزاریم از الطافتان درصورتی این امکان فراهم است که کشور عمان با کشورهای اروپایی قراردادی مبنی بر مبادله دانشجو امضا کرده باشد یا دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید شعبه ای در کشورهای اروپایی داشته باشد. موفق باشید.
anahita31
سلام و عرض ادب وقت بخیر من 20 ساله هستم و میخوام برم برای ادامه تحصیل به عمان حدودا هزینه تحصیل در رشته پرستاری به چه صورته؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب در خصوص تحصیل در عمان بستگی به دانشگاه و رشته شما هزینه ها کاملاً متفاوت می باشد برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
مشاوره رایگان