تحصیل در امارات

19 دی 1401 بدون نظر

تحصیل در امارات

تحصیل در امارات مستلزم داشتن اطلاعات اولیه در خصوص این کشور می باشد. امارات متحده عربی (UAE) کشور عرب نشین و همسایه و هم مرز ایران، عربستان، عمان و قطر می باشد. زبان رسمی این کشور عربی و دین آن اسلام و همچنین واحد پول رسمی و رایج آن درهم می باشد. تحصیل در امارات به دلیل نزدیکی بسیار زیاد از لحاظ بعد مسافت و موقعیت جغرافیایی همواره به عنوان یک گزینه مناسب برای مهاجرت تحصیلی مد نظر اتباع ایرانی می باشد. تحصیل در امارات در مدارس و تا سن زیر 18 سال به زبان عربی می باشد. در دانشگاه ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. تحصیل رایگان در دبی مقدور نبوده و تحصیل در امارات منوط به پرداخت شهریه می باشد. شما می توانید برای آگاهی هر چه بیشتر در خصوص تحصیل در امارات در تمام مقاطع تحصیلی و اطلاع از سیستم آموزشی این کشور در این مقاله با ما همراه باشید. همچنین برای کسب اطلاعات درباره تحصیل در تمام کشورهای طراز اول جهان می توانید به وب سایت موسسه ملک پور مراجعه نمایید یا با موسسه ارتباط تلفنی برقرار نموده و از مشاوره رایگان تلفنی کارشناسان مجرب مجموعه بهره مند گردید.

موضوعات ارائه شده در این مقاله عبارتند از:

 • تحصیل در مدارس امارات
 • تحصیل در امارات در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در امارات در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در امارات در مقطع دکتری
 • اخذ بورسیه تحصیلی در امارات
 • هزینه تحصیل و زندگی در امارات
 • شرایط ویزای همراه امارات
 • معرفی دانشگاه های برتر امارات
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی امارات
 • کار پس از تحصیل در امارات
 • سوالات متداول راجع به تحصیل در امارات
 • سخن پایانی در خصوص تحصیل در امارات

تحصیل در هند

تحصیل در مدارس امارات

تحصیل در امارات برای افراد زیر هجده سال در مدارس دولتی رایگان و به زبان عربی می باشد. البته زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم و به صورت رایگان در مدارس آموزش داده خواهد شد. تحصیل در مدارس از سن شش سالگی برای تمام کودکان چه پسر و چه دختر اجباری می باشد. ضمن این که مدارس این کشور جداگانه می باشد. تحصیل در امارات در مدارس به سه دوره ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان تقسیم خواهد شد که به ترتیب از شش تا دوازده سال، دوازده تا پانزده سال و پانزده تا هجده سال را شامل خواهد شد. در صورتی که فرزند شما در مدارس بین المللی تحصیل نماید؛ به زبان انگلیسی و هزینه بر خواهد بود. مدارس بین المللی بسیاری در این کشور فعالیت می کنند که شعبه بسیاری از مدارس معتبر در کشورهایی نظیر سوئیس، آمریکا، انگلستان و سایر کشورهای طراز اول در سطح جهانی و حتی ایران می باشد. هزینه مدارس ایرانی در دبی نیز با توجه به مقطع تحصیلی و امکانات ارائه شده توسط مدرسه بسیار متفاوت می باشد. امکان تحصیل در امارات در این مدارس برای سنین زیر 18 سال در صورت پرداخت شهریه سالانه وجود دارد. به طور کلی برای هزینه تحصیل در امارات برای مقاطع زیر 18 سال سالیانه حدوداً از 7.000 تا 70.000 هزار دلار می توان در نظر گرفت. در ادامه این مطلب لیست تعدادی از مدارس بین المللی معتبر در امارات را می توانید مشاهده نمایید.

 

نام مدرسه

کشور مبدا

شهریه سالیانه به دلار

مدرسه بین المللی سوئیس

سوئیس

61.000 تا 65.000

مدرسه کمبریج

انگلستان

7.000 تا 10.000

مدرسه بین المللی استرالیا

بین المللی

12.000 تا 14.000

المظهر

انگلستان

8.000 تا 10.000

آپ تاون

انگلستان

18.000 تا 20.000

المواکب

آمریکا

8.000 تا 10.000

عجمان

بین المللی

18.000 تا 22.000

تحصیل در امارات در مقطع کارشناسی 

مدت زمان تحصیل در امارات در مقطع کارشناسی 3 الی 4 سال می باشد. تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی و همچنین به زبان عربی مقدور است. تنوع رشته های تحصیلی در دبی بسیار بالا بوده و این موضوع دست متقاضی مهاجرت از طریق تحصیل در امارات را برای انتخاب باز می گذارد. رشته های مهندسی نظیر نفت، ساختمان، کامپیوتر، برق، رشته های مرتبط با علوم پایه و پزشکی و همچنین گرایش های مرتبط با هنر، فشن، دیزاین و حتی رشته های مدیریتی از جمله رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد می باشند. حدوداً 63.447 دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در امارات می باشند.  امکان کار ضمن تحصیل در امارات در مقطع کارشناسی حدوداً ده ساعت در هفته می باشد. هزینه تحصیل در امارات در مقطع کارشناسی دانشگاه به دانشگاه متفاوت و متغیر است. به طور میانگین شهریه تحصیلی در هر سال در مقطع کارشناسی حدوداً از پنج تا بیست و پنج هزار یورو می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی نیازمند ارائه مدرک زبان معتبر (حداقل آیلتس 5.5 آکادمیک ) می باشد و در صورتی که فرد نتواند مدرک زبان ارائه نماید می بایست به عنوان پیش نیاز دوره زبان را بگذراند. منتهای مراتب اتباع ایرانی برای گذراندن دوره زبان ویزا نخواهند شد.  

تحصیل در امارات در مقطع کارشناسی ارشد 

طول دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در این کشور 2 ساله می باشد. تنوع رشته های تحصیلی در دبی در مقطع کارشناسی ارشد نیز بسیار بالا می باشد. از تحصیل در امارات می توان به عنوان سکوی پرش به کشورهای طراز اول جهانی نظیر آمریکا، انگلستان و استرالیا استفاده نمود، چرا که بسیاری از دانشگاه های معتبر در این کشور شعبه یکی از کشورهای نام برده می باشند. در نتیجه این امکان برای فرد محیا است تا برای گذراندن دوره تحصیلی بعدی به کشور مبدا دانشگاه خود مهاجرت نماید. دانشجو اجازه کار ضمن تحصیل در امارات را در این مقطع به مدت بیست ساعت در هفته دارا می باشد. مقدار حقوق و درآمد وی بسته به نوع کار رقمی حدوداً هشت تا دوازده دلار در هر ساعت می باشد. تحصیل در امارات در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و عربی مقدور می باشد. دانشجو برای تحصیل به زبان انگلیسی نیازمند ارائه مدرک زبان معتبر ( آیلتس 6 آکادمیک ) می باشد. هزینه های تحصیل در دبی در این مقطع تحصیلی به طور میانگین بین 14.000 تا 20.000 دلار در هر سال تحصیلی می باشد.

تحصیل در امارات در مقطع دکتری 

تحصیل در امارات در مقطع دکتری ممکن است از سه الی چهار سال به صورت تمام وقت به طول بیانجامد. حدوداً 58 دانشگاه برای تحصیل در امارات متحده دانشجو می پذیرند و قدیمی ترین دانشگاه در دبی؛ دانشگاه امارات متحده عربی می باشد. تنها تعداد محدودی از این دانشگاه ها در مقطع دکتری دانشجو می پذیرند. هزینه تحصیل در امارات در مقطع دکتری به طور متوسط از سی و پنج تا نود و هشت هزار دلار می باشد. دوره دکتری شامل واحدهای آموزشی و همچنین تحقیق و پژوهش و دفاع از رساله می باشد. زبان آموزشی در دانشگاه های دولتی عربی و در دانشگاه های بین المللی انگلیسی می باشد. دانشجو برای تحصیل در امارات در مقطع دکتری به زبان انگلیسی نیازمند ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 یا تافل 91 می باشد. دانشجو حین تحصیل اجازه کار به مدت سی ساعت در هفته را خواهد داشت. لازم به ذکر است که برای دریافت پذیرش تحصیلی دکتری در دبی لازم است تا دانشجو از یکی از دانشگاه های امارات استاد راهنما داشته باشد.

اخذ بورسیه تحصیلی در امارات

به صورت کلی اخذ بورسیه تحصیلی در دبی روند سهلی نخواهد داشت. دریافت بورسیه عموماً حین تحصیل در امارات و بیشتر در مقطع دکتری مقدور می باشد. عموم بورسیه های تحصیلی در دکتری شامل هزینه های تحصیل و مبلغی بابت تحت پوشش قرار دادن بیمه دانشجو می باشد. اما دریافت بورسیه الزامات مخصوص به خود را دارد. از جمله این شرایط این است که دانشجو می بایست حداقل 20 ساعت در هفته تحت نظر استاد راهنمای خود مشغول به کار روی رساله یا موضوع پژوهش خود باشد. دانشجویی که بورسیه دریافت می کند اجازه انجام هیچ گونه کار حین تحصیل نخواهد داشت. ضمن این که می بایست حداقل دو مقاله چاپ شده ارائه نماید. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی، دانشگاه به دانشگاه متفاوت خواهد بود و هر دانشگاه مجاز است شرایط خود را در وب سایت رسمی دانشگاه اعلام نماید. دانشجویان نیز در بازه زمانی اعلامی دانشگاه و با داشتن شرایط مشخص که معمولاً داشتن بالاترین معدل تحصیلی می باشد؛ مجاز به اعلام درخواست برای دریافت بورسیه تحصیلی می باشند. بورسیه های تحصیلی در دبی نهایتاً می تواند شامل شهریه تحصیلی و پرداخت بیمه دانشجو باشند. ضمن این که تمام دانشگاه ها برای اعطای بورسیه محدودیت ظرفیتی اعلام خواهد کرد که معمولاً به 10 الی 20 نفر دانشجوی ممتاز تعلق می گیرد.

هزینه تحصیل و زندگی در امارات

لازم به ذکر است که هزینه های زندگی در امارات بسیار بالا بوده و این کشور ابداً کشور ارزانی برای زندگی و تحصیل نمی باشد. به طور میانگین هزینه های تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی در دبی از 5.000 تا 90.000 هزار دلار در سال را شامل خواهد شد. طبق آمار اعلامی هزینه های اجاره مسکن در دبی 127% و هزینه های زندگی در این کشور حدوداً 60% بیشتر از ایران محاسبه شده است. هزینه زندگی در امارات برای یک خانواده چهار نفره بدون احتساب هزینه های مرتبط به مسکن 2,880.58$ و برای یک نفر 829.18$ در ماه تخمین زده می شود. در ادامه می توانید جزییات هزینه های مصرفی روزانه را در قالب یک جدول مشاهده نمایید.  

 

  هزینه زندگی در امارات

وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت

$                       6.81         

هزینه صرف غذا برای 2 نفر در یک رستوران متوسط (3 وعده غذایی)

$                          54.45

مک دونالد

$                           7.76  

اینترنت ماهیانه

$                        100.28   

شروع قیمت تاکسی ( تعرفه نرمال )

$                          3.27 

تاکسی ( 1 کیلومتر )

$                       0.54    

بلیط حمل و نقل عمومی ( 1 طرفه )

$                       0.54    

برنج سفید ( 1 کیلوگرم )

$                      2.33     

شیر ( 1 گالن )

$                      1.71    

آب ( یک و نیم لیتر )

$                    0.63       

 

هزینه های مرتبط با محل سکونت در امارات بسیار بالا می باشد. شما می توانید هزینه های مرتبط با اجاره و خرید مسکن در دبی را در جدول زیر مشاهده نمایید.

 

 هزینه مسکن در امارات

اجاره واحد 1 خوابه در مرکز شهر

$               1,245.59

 اجاره واحد 1 خوابه در حومه شهر

$                 987.89

 خرید واحد 1 خوابه در مرکز شهر( هر متر مربع )

$               3,419.61

 خرید واحد 1 خوابه در حومه شهر ( هر متر مربع )

$               2,702.10

 شارژ ماهیانه محل سکونت

(برق ، گرمایش ، سرمایش، آب، زباله) برای آپارتمان 85 متر مربع

$                 133.52

شرایط ویزای همراه امارات

شرایط تحصیل در امارات برای متقاضی اصلی در تمامی مقاطع تحصیلی را بررسی نمودیم. یکی از مهم ترین نکات برای متقاضیان مهاجرت از طریق تحصیل که متاهل می باشند کسب مجوز برای همراهی خانواده به صورت همزمان در طول مدت تحصیل خود در کشور مقصد می باشد. دبی ویزای همراه همزمان ندارد. لازم به ذکر است که متقاضی تحصیل در امارات در مقطع لیسانس نیز امکان داشتن همراه در طول مدت تحصیلی خود را نخواهد داشت. لازم به ذکر است که این مقاله تماماً توسط تیم کارشناسان مجرب موسسه ملک پور تهیه، تنظیم و نگارش شده است و هرگونه رونوشت و کپی برداری از آن با ذکر منبع و حتی بدون ذکر آن غیر قانونی و خلاف عرف و اخلاقیات خواهد بود. دریافت ویزای همراه حین تحصیل در امارات برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و همچنین در مقطع دکتری مقدور می باشد. این ویزا برای همسر و فرزندان پسر و دختر مجرد زیر 18 سال صادر خواهد شد. مهم ترین شرط صدور این ویزا اثبات تمکن مالی دانشجو برای اقامت خانواده و داشتن مکان مناسب برای زندگی اعضای خانواده وی در مدت تحصیل وی می باشد. حداقل درآمد و حقوق دانشجو برای اثبات تمکن مالی می بایست برای هر ماه حداقل 1.100 دلار به علاوه ارائه محل سکونت مناسب برای همسر و فرزندان می باشد. دانشجو پس از ورود به امارات و دریافت کارت اقامت دانشجویی امکان ارائه درخواست برای پیوست خانواده به خود را خواهد داشت. مدت زمان رسیدگی به این درخواست حدوداً دو هفته می باشد. مدت زمان این ویزا برای اعضای خانواده به اندازه ویزای تحصیلی دانشجو خواهد بود که در ابتدا یک ساله می باشد و سال به سال نیز تمدید خواهد شد.  

مقصود نهایی بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در امارات این است که در یک دانشگاه معتبر تحصیل نموده و پس از یک یا دو سال تحصیل در آن دانشگاه به کشور مبدا آن دانشگاه مهاجرت نمایند. در واقع از تحصیل در امارات به عنوان یک سکوی پرتاب برای تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان استفاده خواهند نمود. بسیاری از دانشگاه های این کشور، شعبه یکی از کشورهای طراز اول جهانی نظیر؛ ایالات متحده آمریکا، انگلستان، استرالیا، سوئیس و ... می باشد. به این منظور تعدادی از بهترین دانشگاه های امارات را در قالب یک جدول به همراه مشخصات رتبه بندی جهانی و کشوری آن ها برای آشنایی بیشتر شما همراهان گرامی با این دانشگاه ها به تصویر کشیده ایم.  

 

              دانشگاه های امارات متحده عربی

              دانشگاه

         رتبه کشوری

         رتبه جهانی

دانشگاه امارات متحده عرب

1

1614

دانشگاه آمریکایی شارجه

4

2348

دانشگاه نیویورکی ابوظبی

5

2454

دانشگاه خلیفا

6

2971

دانشگاه عجمان

9

4783

دانشگاه ابوظبی

10

5326

دانشگاه سوربن شعبه ابوظبی

15

6732

دانشگاه دبی

16

6756

دانشگاه انگلیسی دبی

17

6826

دانشگاه کانادایی ها در دبی

22

7357

دانشگاه آزاد اسلامی امارات

45

10995

 

شما می توانید جهت کسب آگاهی هر چه بیشتر در خصوص تمام مسیرهای مهاجرتی و قانونی روز دنیا به واسطه تهیه محصول ویدیویی مسیر سبز مهاجرت اطلاعات خود را در سطح اطلاعات یک کارشناس مهاجرتی متخصص افزایش دهید و بهترین مسیر را برای مهاجرت خود و خانواده محترمتان با بررسی تمام جوانب انتخاب نمایید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی امارات

تمامی دانشجویان بین المللی به جز اتباع کشوهای؛ کویت، عربستان سعودی، قطر، بحرین و عمان برای تحصیل در امارات نیازمند دریافت ویزا برای اقامت تحصیلی می باشند. برای دریافت ویزای تحصیلی امارات، دانشگاه محل تحصیل می بایست از دانشجو حمایت کرده و اصطلاحاً یک نامه اسپانسری صادر نماید. فرآیند دریافت ویزا پس از اخذ پذیرش حدوداً 2 تا 5 هفته به طول خواهد انجامید. هزینه درخواست ویزای تحصیلی حدوداً 300 تا 817 دلار می باشد.

لازم به ذکر است مدت زمان ویزای تحصیلی صادر شده از سوی سفارت برای اقامت تحصیلی در این کشور یک سال می باشد و فرد برای ادامه تحصیل موظف است هر سال این اقامت دانشجویی را تمدید نماید. هزینه تمدید اقامت نیز رقمی حدوداً برای دریافت ویزای دانشجویی جهت تحصیل در امارات ارائه مدارک زیر الزامی است:

 

                          مدارک برای درخواست ویزای تحصیلی در امارات

کپی اصل گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار

نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه

نامه بانکی برای اثبات تمکن مالی

گواهی سلامت پزشکی

ارائه آدرس محل سکونت اعم از خوابگاه یا آپارتمان شخصی

ارائه مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه محل تحصیل

کار پس از تحصیل در امارات

دانشجوی بین المللی حین تحصیل در امارات بسته به مقطع تحصیلی اجازه کار برای مدت زمان مشخصی در طول یک هفته خواهدتحصیل در هند داشت. این مدت زمان برای مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته، کارشناسی ارشد 20 ساعت و دکتری 30 ساعت در هفته خواهد بود. دانشجو برای کار کردن حین تحصیل در امارات نیازمند دریافت مجوز کار از دانشگاه محل تحصیل و همچنین اداره کار امارات متحده عربی می باشد. لازم به ذکر است که حتی جهت کار کردن در خود دانشگاه نیز می بایست مجوز کار دریافت گردد. پس از اتمام دوره تحصیل در امارات نیز به مدت یک سال مجاز است تا در امارات حضور داشته باشد و به دنبال یافتن کار مد نظر خود باشد. در صورت یافتن پیشنهاد کار از یک کارفرمای اماراتی، با دریافت مجوز کار از اداره کار و منابع انسانی امارات می تواند اقامت کاری دریافت نماید. کارفرما می بایست دارای کارت شهروندی امارات باشد. متقاضی نیز می بایست نامه گواهی سلامت، مجوز کار و مهر اقامت کاری در پاسپورت خود را ارائه نماید.

تحصیل در امارات

کار در امارات

شما عزیزان با استفاده از محصول راهنمای گام به گام تا کار در خارج از کشور که توسط مدیریت محترم موسسه تهیه شده است می توانید ضمن آشنایی با شرایط کار در رشته و تخصص خود در کشورهای مختلف، با فاکتورهای مهم کاریابی آشنا شده و شیوه درست کاریابی برای خود را فرا گرفته و شغل مورد نظر خود را بدست آورید.

تحصیل در هند

مهم ترین نکته در خصوص کار پس از تحصیل در امارات این است که ممکن است متقاضی حتی تا گذشت بیست سال از داشتن کار در امارات و تمدید اقامت کاری در این کشور نتواند اقامت دائم و در ادامه تابعیت این کشور را کسب نماید، چرا که اصولاً دولت های عربی به هیچ عنوان تمایلی به دادن اقامت دائم و شهروندی کشور متبوع خود را به اتباع ایرانی ندارند.

تحصیل در امارات

مهاجرت و اقامت امارات

سوالات متداول راجع به تحصیل در امارات

آیا امکان تحصیل رایگان در دبی وجود دارد؟

خیر. تحصیل در این کشور در تمامی مقاطع تحصیلی اعم از مدرسه تا اتمام دانشگاه نیازمند پرداخت شهریه تحصیلی می باشد.

آیا دریافت بورسیه جهت تحصیل در امارات امکان پذیر است؟

دریافت بورسیه تحصیلی عموماً در مقطع دکتری و با احراز شرایط لازم و کافی امکان پذیر می باشد.

آیا کار حین تحصیل در امارات امکان پذیر است؟

امکان کار ضمن تحصیل در امارات در سنین بالای 18 سال بسته به مقطع تحصیلی از 10 تا حدوداً 30-35 ساعت وجود دارد.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در امارات وجود دارد؟

تحصیل در مدارس دولتی به زبان عربی می باشد و زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم آموزش داده خواهد شد و تحصیل در مدارس خصوصی به زبان انگلیسی بوده و زبان عربی به عنوان زبان دوم آموزش داده می شود. همچنین تحصیل در دانشگاه ها به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد.

آیا به واسطه کار و تحصیل در امارات دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور مقدور می باشد؟

تابعیت و اقامت در این کشور به ندرت و پس از گذشت سال های متمادی کار کردن نیز ممکن است به سختی محقق شود.

 

_____________تحصیل در امارات و سخن پایانی_____________

شرایط تحصیل در امارات در تمامی مقاطع تحصیلی از مدرسه تا دکتری را بررسی نمودیم. چنان چه مشاهده نمودید هزینه تحصیل در امارات و همچنین هزینه های زندگی در این کشور بسیار بالا می باشد. شما می توانید با صرف همین هزینه ها و یا حتی گاها با هزینه تحصیل بسیار کمتر در کشورهای طراز اول جهان نظیر اتریش، انگلستان، کانادا، فرانسه، اسپانیا و سایر کشورهای هم طراز تحصیل نموده و مدارک بسیار معتبری از لحاظ ارزش آکادمیک دریافت نمایید. ملاحظه نمودید که تحصیل در امارات و حتی کار در این کشور تا سال های متمادی منجر به دریافت اقامت دائم و تابعیت امارات نخواهد شد. اصولاً کشورهای عربی هیچ تمایلی به دادن اقامت و تابعیت به اتباع ایرانی ندارند. در حالی که اگر یک دانشجو پس از تحصیل در اتحادیه اروپا 5 سال کار کند، می تواند درخواست اقامت دائم و سپس درخواست تابعیت و پاسپورت آن کشور را داشته باشد. شما می توانید برای بررسی شرایط خود به صورت رایگان با موسسه ارتباط تلفنی برقرار نموده و از مشاوره تخصصی و رایگان کارشناسان ارشد موسسه ملک پور در خصوص تحصیل در بیش از 70 کشور در جهان بهره مند گردید. در صورت داشتن هر گونه سوال و ابهامی در خصوص این نوشتار می توانید در قسمت دیدگاه ها نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز 5 از 5 ( 3 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان