كار ضمن تحصيل در اسپانيا - مشاغل دانشجویی و میزان درآمد

بدون نظر

در کشور اسپانیا نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر، تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی به صورت پاره وقت در حین تحصیل در اسپانیا کار نیز می‌کنند. دانشجویان از طریق كار دانشجويي در اسپانيا می‌توانند در تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی‌شان گام موثری بردارند. اگرچه به طور‌کلی هزینه تحصیل و زندگی در این کشور در مقایسه با بسیاری از کشور‌ها، نسبتا مقرون به صرفه است؛ اما بسیاری از دانشجویان هنوز نیاز به کسب درآمد از طریق کار ضمن تحصیل در اسپانیا دارند. تحصیل در اسپانیا یک تجربه فوق‌العاده است، به این معنی که دانش‌آموزان از نظر تحصیلی رشد می‌کنند، دوستی ایجاد می‌کنند، به اطراف سفر می‌کنند، مدارک در سطح جهانی را دنبال می‌کنند و همچنین کمی تجربه در بازار کار کسب می‌کنند.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تحصیل در مدارس کانادا

شرايط كار ضمن تحصيل در اسپانيا

شرایط کار حین تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان دارای تابعیت اتحادیه اروپا و دانشجویان با تابعیت کشورهای خارج از اتحادیه اروپا متفاوت است. هر دو طرف برای ورود به بازار کار در اسپانیا باید مراحل خاصی را طی کنند. اما شرایط کار ضمن تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان اتحادیه اروپا تقریبا مانند دانشجویان اسپانیایی است؛ و می‌توانند بدون هیچ محدودیتی در اسپانیا کار کنند. با این افراد پس از یافتن کار دانشجویی در اسپانیا مانند شهروندان اسپانیایی رفتار می‌شود. در صورت دارا بودن از تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا، برای کار حین تحصیل در اسپانیا، حتی در موقعیت های تمام وقت نیز نیازی به مجوز کار ندارید؛ آنچه شما نیاز دارید، یک قرارداد کاری امضا شده بین شما و کارفرمایتان است.

دانشجویان دارای تابعیت کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باید از مقررات تعیین شده پیروی کنند و محدودیت‌های مشخص شده برای ویزای دانشجویی اسپانیا را در نظر بگیرند. البته اگر می‌خواهید در اسپانیا به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی کار کنید، شرایط خاصی وجود دارد که باید رعایت کنید؛ این موارد عبارتند از:

 • کار باید پاره وقت باشد؛ یعنی ۲۰ ساعت در هفته و به عبارتی ۴ ساعت در روز.
 • باید مجوز کار دریافت کنید. (کارفرما باید درخواست جذب شما را بدهد).
 • نشان دهید که منبع اصلی دیگری به عنوان پشتوانه مالی دارید.
 • بتوانید بین کار و تحصیل‌تان تعادل ایجاد کنید.

به خاطر داشته باشید: شما فقط می‌توانید به مدت سه ماه به صورت تمام وقت کار کنید (این مدت نباید در طول ترم‌های دانشگاه شما باشد.)

قوانين كار ضمن تحصيل در اسپانيا

دانشجویان بین المللی با داشتن ویزای دانشجویی می‌توانند مشغول به کار دانشجویی در اسپانیا شوند و درآمد کسب کنند. شما می‌توانید با ویزای دانشجویی در اسپانیا به صورت پاره وقت کار کنید، یعنی تا ۲۰ ساعت در هفته و در حالی‌که تحصیلات خود را نیز به خوبی دنبال می‌کنید. اگر شرایط شما به گونه‌ای باشد که این احتمال به وجود بیاید که کار دانشجویی در اسپانیا ممکن است مانع تحصیل شما شود، هنگام ثبت نام به عنوان دانشجو در اسپانیا، اجازه کار به شما داده نمی‌شود. به طور کلی، دانشجویان بین المللی که تابعیت کشورهای خارج از اتحادیه اروپا را دارند باید مراحل و تشریفات بیشتری را نسبت به دانشجویان  اتحادیه اروپا پشت سر بگذارند.

شما در اسپانیا به عنوان یک دانشجوی بین المللی با تابعیت غیر اتحادیه اروپا، فقط می‌توانید تا زمان انقضای ویزای دانشجویی خود به صورت پاره وقت کار کنید. کارفرمای شما باید برای صدور و دریافت مجوز استخدام شما، به اداره اتباع خارجی در اسپانیا مراجعه کند. به یاد داشته باشید که شما باید حتما از تمام مقررات مشخص شده، پیروی کنید تا حق زندگی، کار و تحصیل‌تان در اسپانیا را به خطر نیفتد.باید به یاد داشته باشید که هدف اصلی ویزای دانشجویی این است که به شما اجازه تحصیل در اسپانیا را بدهد، بنابراین اجازه کار ضمن تحصیل در اسپانیا مکمل مسئولیت دانشجویی شما محسوب می‌شود.

کار دانشجویی در اسپانیا نمی‌تواند منبع درآمد اصلی دانشجو باشد. به عبارت دیگر، دانشجو باید همچنان برای تأمین هزینه‌های زندگی خود، منابع مالی لازم را نشان بدهد. همچنین با توجه به این موضوع، حقوق دریافتی شما از کار پاره وقت‌تان محدود است. در نظر داشته باشید که این درآمد به عنوان منبع مالی شما برای تمدید ویزای تحصیلی‌تان به حساب نمی‌آید.

انواع مشاغل دانشجويي در اسپانيا

پیدا کردن کار پاره وقت به عنوان کار دانشجویی در اسپانیا، می‌تواند قدری چالش برانگیز باشد. زیرا مشاغل محدودی هستند که مناسب کار پاره وقت باشند و کارفرمایان کمتری نیز تمایل به استخدام نیروی پاره وقت و دانشجو دارند. اما شما می‌توانید به پیدا کردن کار در زمینه های شغلی مانند:

 • فروشندگی
 • کار در رستوران و کافه
 • نگهداری از کودک
 • نگهداری از سالمند
 • مراقبت از حیوان خانگی و ... .

ميزان در امد كار دانشجويي در اسپانيا

به طور کلی، متوسط حقوق سالانه اسپانیا ۲۳۰۰۰ یورو (۲۸۱۰۰دلار) است، و می‌توان گفت که حداقل دستمزد ماهانه در اسپانیا حدود ۱۰۰۰یورو (در حدود ۱۲۰۰دلار) است. همانطور که حدس می‌زنید، حقوق ماهانه برای مشاغل پاره وقت کمتر است. اساسا حداقل حقوق برای دانشجویان بین المللی که به صورت پاره وقت در اسپانیا کار می کنند ۴۵۰ یورو (۵۵۰ دلار) است. با این تفاسیر بسیار روشن است که صرفا داشتن کار حین تحصیل در اسپانیا نمی‌تواند توان مالی کافی برای هزینه‌های زنگی یک دانشجوی بین المللی به حساب بیاید و فرد باید منبع دیگری برای حمایت مالی نیز داشته باشد. کار پاره وقت فقط می‌تواند یک مکمل محسوب شود.

سطح زبان مورد نياز براي كار دانشجويي در اسپانيا

یکی از سوالات متداول در زمینه کار حین تحصیل در اسپانیا این است که آیا برای کار در اسپانیا لازم است که به زبان اسپانیایی صحبت کنیم؟ بدون شک صحبت کردن به زبان اسپانیایی می‌تواند به یافتن کار دانشجویی در اسپانیا کمک کند، خواه کار پاره وقت باشد خواه تمام وقت. اما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی که به دنبال کار پاره وقت است، ممکن است لزوماً برای یافتن شغل نیازی به صحبت به زبان اسپانیایی نداشته باشید. با این حال، بسیاری از کارفرمایان دانشجویانی را که می‌توانند اسپانیایی صحبت کنند (به ویژه در مشاغلی که نیاز به ارتباط با مشتریان دارند) در اولویت قرار می‌دهند. پس به صورت کلی می‌توان گفت که مهارت در زبان انگلیسی در آغاز راه شما را کمک خواهد کرد، اما باید در نظر داشته باشید که تسلط به زبان اسپانیایی برای یافتن کار دانشجویی در اسپانیا یک امتیاز به حساب بیاید.

بهترين شهر هاي اسپانيا براي كار دانشجويي

در کشورهای مختلف، معمولا شهرهایی برای کاریابی و کار دانشجویی در اسپانیا مناسب‌تر هستند که بزرگ‌تر باشند و تعداد بیشتری کارخانه‌، کمپانی، مراکز خرید، مراکز تفریحی و کافه و رستوران را در خود جای داده‌اند. اسپانیا نیز از این قاعده مستثنی نیست و دانشجویان برای یافتن کار در حین تحصیل در اسپانیا، در شهرهایی مانند:

 • مادرید
 • بارسلونا
 • والنسیا
 • سویل
 • گراندا
 • سالامانکا

نحوه كاريابي در اسپانيا

یافتن شغل در اسپانیا به عنوان یک دانشجوی بین المللی می‌تواند چالش‌ برانگیز باشد زیرا شما در رقابت با اتباع اسپانیایی خواهید بود. از آنجایی که اکثر مشاغل در اسپانیا تمام وقت هستند، پیدا کردن کاری به صورت پاره وقت و با عدم تداخل در برنامه درست می‌تواند تا حدودی دشوار باشد. بنابراین پس از ورود به این کشور خوب است که هر چه سریعتر، پروسه جست‌وجو را آغاز کنید.

دانشجویان یافتن کار دانشجویی در اسپانیا، معمولاً به دنبال مشاغلی می‌روند که به تجربه یا تخصص زیادی نیاز ندارند. چنین مشاغلی عبارتند از: پیشخدمت، فروشنده، کار در کافه، نظافت‌چی و .... این دسته از مشاغل عموما جای خالی برای جذب نیروی پاره وقت را دارند.

شما تحت عنوان یک دانشجوی بین المللی، می‌توانید برای پیدا کردن یک کار پاره وقت در اسپانیا با ارسال زومه خود به شرکت‌ها و موسسات مختلف، مسیر جست و جو را آغاز کنید. در نظر داشته باشید که اغلب، یک نامه حمایتی و یا انگیزه نیز مورد نیاز است.

هزينه هاي تحصيل و زندگي در اسپانيا

شما به عنوان یک دانشجو در اسپانیا باید برای گذران زندگی در این کشور، چیزی در حدود ۱۱۰۰۰یورو تا ۱۴۰۰۰یورو را در نظر بگیرید. همچنین هزینه تحصیل برای یک دانشجوی بین‌المللی در اسپانیا بسته به رشته و دانشگاه متفاوت خواهد بود و در محدوده ۸۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال برای دانشگاه های دولتی و ۶۰۰۰ الی ۱۸۰۰۰یورو در دانشگاهای خصوصی گزارش شده است. شما می‌توانید با داشتن کار حین تحصیل در اسپانیا، بخشی از این هزینه‌ها را تامین کنید.

سوالات متداول

✔️ چگونه ویزای کار در اسپانیا دریافت کنیم؟

انواع مختلفی از ویزای کار برای اتباع خارجی در اسپانیا وجود دارد. برای گرفتن ویزای کار پس از تحصیل برای کار در اسپانیا و به عنوان یک کارمند با مهارت بالا، کارفرما باید از وزارت کار اسپانیا برای شما درخواست ویزای کار کند. زمانی که وزارت کار ویزای کار را تایید کرد، سفارت اسپانیا آن را صادر می‌کند. به یاد داشته باشید که یافتن شغل یا دریافت ویزای کار در اسپانیا به عنوان یک کارمند بسیار ماهر آسان نیست. با این حال، اولویت معمولا به متقاضیانی داده می شود که برای مشاغل موجود در فهرست "مشاغل مورد نیاز" درخواست می‌دهند.

✔️ آیا می توانم پس از فارغ التحصیلی با ویزای دانشجویی در اسپانیا کار کنم؟

ویزای دانشجویی شما پس از فارغ التحصیلی‌تان در اسپانیا منقضی می‌شود، به این معنی که پس از فارغ التحصیلی نمی‌توانید با ویزای دانشجویی در اسپانیا به کار و زندگی ادامه دهید. اما کاری که می‌توانید انجام دهید این است که حداقل ۶۰ روز قبل از انقضای ویزای تحصیلی خود برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل در اسپانیا درخواست دهید. تا زمان دریافت این ویزا، اجازه کار نخواهید داشت.

✔️ چه مشاغلی در اسپانیا کمبود نیرو دارند؟

مشاغلی که احتیاج به نیروی کار در اسپانیا دارند شامل مواردی مانند فناوری اطلاعات، پزشکی، مهندسی، مدرس یا فروشنده می‌شود. همچنین در بخش‌هایی مانند بانکداری، گردشگری یا حوزه انرژی نیز احتیاج به نیروی کار وجود دارد.

✔️ آیا درآمد حاصل از کار ضمن تحصیل در اسپانیا برای گذران زندگی کافی است؟

همانطور که پیشتر شرح دادیم میزان درآمد شما از کار دانشجویی در اسپانیا چیزی در حدود ۴۵۰یورو است، و این میزان برای پوشش دادن تمامی هزینه‌های زندگی شما در اسپانیا کافی نخواهد بود.

سخن پاياني

تعداد زیادی از مهاجران به اسپانیا را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. این افراد که از سراسر جهان برای تکمیل دوره آموزش عالی و دریافت مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا به این کشور مهاجرت کنند و ویزای دانشجویی آنها سندی است که به آنها اجازه می‌دهد تا بتوانند کار ضمن تحصیل در اسپانیا را نیز به صورت قانونی تجربه کنند. ما در این مقاله سعی کردیم تا گوشه ای از اطلاعات کاربردی در زمینه کار دانشجویی در اسپانیا را در اختیار شما قرار داهیم. اگر مایلید تا در خصوص تحصیل و کار در این کشور اطلاعات بیشتری کسب می‌توانید با جست‌وجوی کلیدواژه کار ضمن تحصیل در اسپانیا ملک پور، به مطالب بیشتری دست پیدا کنید. همچنین اگر مایل به ادامه تحصیل در کشور اسپانیا هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با مشاورین ما در موسسه ملک‌ پور تماس بگیرید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان