شرایط تحصیل رشته موسیقی در اسپانیا

بدون نظر

شرایط تحصیل رشته موسیقی در اسپانیا به طور معمول، دانشجویان بین المللی باید پایه ای قوی در تئوری موسیقی و مهارت در ساز یا صدای انتخابی خود داشته باشند. تسلط به زبان اسپانیایی نیز بسته به برنامه ممکن است مورد نیاز باشد، اگرچه برخی از برنامه ها دوره هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. هزینه تحصیل و زندگی به طور متوسط، برای یک دانشجو ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو در سال می باشد. طول دوره تحصیل از سه تا چهار سال برای مقطع کارشناسی و یک تا دو سال برای کارشناسی ارشد متغیر است. شرط سنی خاصی وجود ندارد، اما تکمیل تحصیلات متوسطه با دیپلم دبیرستان الزامی است. برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی، دانشجویان باید یک آزمون ورودی معتبر در سطح ملی را بگذرانند. برخی از دانشگاه‌های اسپانیا برنامه‌های موسیقی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند از موسسات برتر موسیقی اسپانیا می توان به دانشکده هنر دانشگاه TAI، دانشگاه اروپایی والنسیا، دانشگاه گرانادا و دانشگاه کادیز اشاره کرد. میانگین حقوق یک موسیقیدان  47657 یورو در سال است. در این راهنمای جامع، جنبه‌های مختلف تحصیل موسیقی در اسپانیا را بررسی خواهیم کرد.

ویدیو موسسه MIE در مورد شرایط ویژه تحصیل در اسپانیا


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل رشته موسیقی در اسپانیا

تحصیل موسیقی در اسپانیا در یک نگاه

 

شهریه

3000 تا 10000 یورو

بهترین دانشگاه ها

هنرستان سلطنتی مادرید، دانشگاه بارسلون، هنرستان والنسیا

شرایط

پایه قوی در تئوری و مهارت موسیقی در ساز یا صدا

تسلط به زبان اسپانیایی یا انگلیسی

میانگین درآمد

15000 تا 45000 یورو

آزمون های ورودی

آزمون تئوری موسیقی، آزمون مهارت ساز و مهارت شنیداری، آزمون مهارت زبان

 

مبانی موسیقی در اسپانیا

موسیقی در اسپانیا با طیف وسیعی از سبک های سنتی و معاصر فوق العاده متنوع است. برخی از محبوب ترین سبک های موسیقی سنتی در اسپانیا عبارتند از:

 • فلامنکو: یک شکل هنری بسیار رسا که شامل آواز، نواختن گیتار، رقص و آواز است.
 • جوتا: سبکی سنتی که گیتار، کاستنت، تنبور و گاهی فلوت را با تغییرات منطقه ای قابل توجهی در هم می آمیزد.
 • Zarzuela: شکلی از اپرای محبوب که به عنوان یک سرگرمی دربار سرچشمه گرفت و پس از پایان دوره فرانکو دوباره محبوبیت خود را تجربه کرد.
 • ساردانا: نوعی موسیقی و رقص که مختص فرهنگ کاتالان است.

اسپانیا علاوه بر این سبک های سنتی، تاریخ غنی موسیقی کلاسیک و دستگاهی نیز دارد. موسسات آموزش موسیقی این کشور، مانند کالج موسیقی کاتالونیا و کالج موسیقی برکلی، پردیس والنسیا، طیف گسترده ای از برنامه ها را در موسیقی کلاسیک، معاصر و دستگاهی ارائه می دهند و به دانشجویان فرصت مطالعه و اجرا را می دهند.

آزمون های های مورد نیاز برای تحصیل موسیقی در اسپانیا

برای دریافت پذیرش در برنامه های موسیقی در اسپانیا، دانشجویان علاوه بر آزمون تسلط به زبان، نیاز به تست مهارت دارند. این آزمون ها مهارت های موسیقی، دانش تئوری، و مهارت در ساز یا آواز را ارزیابی می کند. 

مدارک لازم برای تحصیل موسیقی در اسپانیا

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در اسپانیا باید مجموعه‌ای از مدارک را ارائه کنند تا جایی در یک برنامه موسیقی اسپانیایی را فراهم کنند. مدارک لازم برای تحصیل موسیقی در اسپانیا معمولاً عبارتند از:

 • دیپلم دبیرستان یا معادل آن
 • ریز نمرات دانشگاهی
 • مدرک مهارت زبان اسپانیایی یا انگلیسی
 • نتایج آزمون ورودی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه

هزینه تحصیل موسیقی در اسپانیا

اسپانیا به دلیل شهریه ارزان و کم هزینه خود شناخته شده است، و آن را به مقصدی جذاب برای دانشجویان بین المللی که دنبال آموزش موسیقی هستند تبدیل می کند. هزینه تحصیل موسیقی در اسپانیا به خصوص در دانشگاه های دولتی نسبتا مقرون به صرفه است. در اینجا نگاهی به میانگین شهریه سالانه برنامه های موسیقی در اسپانیا آورده شده است:

 

نوع هزینه

هزینه (یورو در سال)

شهریه دانشگاه دولتی (کارشناسی)

1800

شهریه دانشگاه دولتی (کارشناسی ارشد)

2700

شهریه دانشگاه خصوصی

2700

میانگین هزینه زندگی دانشجویی

900 تا 1000 یورو در ماه

 

مزایای تحصیل موسیقی در اسپانیا

تحصیل موسیقی در اسپانیا چندین مزیت دارد، از جمله:

 • وجود سبک های مختلف موسیقی مانند فلامنکو، اپرا، موسیقی سازهای کلاسیک و موسیقی معاصر
 • مدرسه های موسیقی معروف: برخی از بهترین مدارس موسیقی در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد در موسیقی ارائه می کنند.
 • آموزش با کیفیت
 • متخصصان باتجربه در سطح جهانی به عنوان هیئت علمی
 • فرصت های شغلی در سطح ملی و بین المللی
 • تجربه فرهنگ منحصر به فرد، سبک زندگی این کشور

تحصیل رشته موسیقی در اسپانیا بدون کنکور

تحصیل موسیقی در اسپانیا بدون کنکور در برخی موارد امکان پذیر است زیرا برخی از دانشگاه های اسپانیا، مانند کنسرواتوریو سوپریور د موزیکا د مورسیا، برای برنامه های موسیقی امتحان ورودی ندارند.

حتی اگر هیچ آزمون ورودی وجود نداشته باشد، دانشجویان در عوض بر اساس استماع، مصاحبه و ارسال نمونه کارها ارزیابی کنند و رویکردی جامع تر برای ارزیابی می شوند. تیم پذیرش در برخی از دانشگاه ها ریز نمرات تحصیلی متقاضیان را ارزیابی می کند و به دنبال دانشجویانی با پیشینه علمی و حرفه ای عالی در موسیقی می باشد که نوآور و با انگیزه هستند.

بهترین دانشگاه های تحصیل موسیقی در اسپانیا

تحصیل موسیقی در اسپانیا  فرصت‌های بسیار خوبی را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا حرفه موسیقی خود را پیش ببرند. برخی از مدارس و دانشگاه های برتر موسیقی در اسپانیا عبارتند از:

دانشگاه های برتر موسیقی در اسپانیا انواع برنامه های تحصیلی موسیقی از جمله لیسانس و فوق لیسانس را ارائه می دهند و در شهرهایی مانند بارسلونا، والنسیا و گرانادا قرار دارند.

 

دانشگاه

رتبه بندی

دانشگاه پمپئو فابرا

اول

دانشگاه بارسلونا

دوم

دانشگاه گرانادا

سوم

دانشگاه آلیکانته

چهلم

دانشگاه خودگردان مادرید

پنجم

دانشگاه Complutense مادرید

ششم

دانشگاه کادیز

دهم

 

مهاجرت موسیقیدان به اسپانیا

شرایط مهاجرت موسیقیدانان ایرانی به اسپانیا به تازگی برای تسهیل ورود و اقامت در این کشور به روز شده است. طبق روال جدید ویزا، هنرمندان و تکنسین های خارجی که در پروژه های هنری از جمله موسیقی زنده و سایر نمایش ها شرکت می کنند، اکنون می توانند از اقدامات ساده ورود و اقامت بهره مند شوند. مهمترین شرایط شامل داشتن قرارداد اجرا با یک پروموتر یا آژانس اسپانیایی در بخش موسیقی زنده و داشتن بیمه درمانی است. علاوه بر این، ویزای یکنواخت، مانند ویزای شینگن، ضروری است، که همان ویزای مورد نیاز برای گردشگری است. علاوه بر این، ویزا برای هنرمندانی که برای دوره‌های کوتاه به این کشور سفر می‌کنند، پیشرفتی مطلوب ایجاد می‌کند. هدف از این تغییرات ساده‌ سازی فرآیند مهاجرت به اسپانیا برای نوازندگان و هنرمندان است که نشان‌ دهنده تغییر مثبت در رویکرد این کشور برای استقبال از متخصصان خلاق خارجی است.

درآمد موسیقی در اسپانیا

پیمایش صنعت موسیقی در اسپانیا مستلزم درک دقیق جریان های درآمدی است. نوازندگان می توانند از طریق اجرا، تدریس، ضبط و همکاری درآمد کسب کنند. شبکه سازی در جامعه موسیقی محلی برای یافتن فرصت ها بسیار مهم است.

متوسط دستمزد یک نوازنده در اسپانیا 47657 یورو در سال است که تقریباً 23 یورو در ساعت است. میانگین دستمزد یک نوازنده بین 33408 تا 57903 یورو است. علاوه بر این، صنعت موسیقی ضبط شده در اسپانیا با افزایش 11.5 درصدی نسبت به سال قبل رشد نشان داده است. استریمینگ با درآمد 188.2 میلیون یورویی، 87.8 درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است. صنعت موسیقی زنده در اسپانیا نیز با درآمد حاصل از کنسرت های موسیقی زنده قابل توجه بوده است. این آمار حاکی از روند مثبت صنعت موسیقی در اسپانیا، هم از نظر موسیقی ضبط شده و هم اجرای زنده است.

 

میانگین درآمد (پس از تحصیل)

درآمد (یورو در سال)

تهیه کننده موسیقی

42045

اجراکننده کنسرت

25000 تا 50000

معلم موسیقی

30000 تا 45000

نوازنده استودیو

47657

آهنگساز/تنظیم کننده

30000 تا 55000

اقامت در اسپانیا از طریق موسیقی

هنگامی که تحصیلات خود را به پایان رساندید، مسیرهای مختلفی برای اقامت در اسپانیا از طریق موسیقی وجود دارد. از جمله یافتن موقعیت شغلی مانند کار به عنوان آهنگساز، نوازنده، معلم، تکنسین صدا، یا مدیر صحنه، در سطح ملی، پیوستن به گروه‌های محلی، آموزش موسیقی یا همکاری با هنرمندان محلی است. از دیگر روش ها سرمایه گذاری در املاک و یا خرید دارایی های ثابت، ازدواج و پناهتدگی می باشد.

سوالات متداول

✔️ آیا برای تحصیل موسیقی در اسپانیا صحبت به زبان اسپانیایی ضروری است؟

تسلط به زبان اسپانیایی مفید است، اما برخی از برنامه ها ممکن است دوره هایی را به زبان انگلیسی ارائه دهند. با این حال، درک زبان اسپانیایی می تواند تجربه کلی شما را افزایش دهد.

✔️ آیا بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی موسیقی موجود است؟

بسیاری از دانشگاه ها و سازمان ها در اسپانیا بورسیه تحصیلی و کمک های مالی ارائه می دهند.

✔️ آیا می توانم همزمان با تحصیل موسیقی در اسپانیا کار کنم؟

عموماً دانشجویان بین المللی مجاز به کار پاره وقت در طول تحصیل هستند. 

✔️ متوسط هزینه زندگی و تحصیل در اسپانیا چقدر است؟

هزینه تحصیل و زندگی به طور متوسط، برای یک دانشجو ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو در سال می باشد.

سخن پایانی

تحصیل موسیقی در اسپانیا جربه ای متنوع و غوطه ور را برای نوازندگان مشتاق ارائه می دهد. دانش آموزان می توانند خود را در محیطی بیابند که هم رشد هنری و هم غنی سازی شخصی را تقویت می کند. موسسات سطح بالا، مانند دانشکده هنر دانشگاه TAI، دانشگاه اروپایی والنسیا، دانشگاه گرانادا، و دانشگاه کادیز، بسترهایی را برای تقویت استعدادهای موسیقی و ارتباط با جامعه جهانی هنرمندان فراهم می کنند.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان