زندگی در نروژ

13 نظر

زندگی در نروژ با توجه به بالا بودن شاخص کیفیت زندگی در این کشور مطلوب است. و به عبارتی میزان درآمد و هزینه ها برای شهروندان مطلوب است. در نروژ میانگین حقوق افراد حدود 24 هزار کرون نروژ می باشد که کل حقوق یک فرد شامل تمام هزینه ها و پاداش است. زندگی در نروژ مزایای بسیاری دارد مانند اماکن تاریخی که به خوبی حفظ شده، مردم صمیمی و همچنین مناظر برجسته و دیدینی دارد ولی در کنار این مزایا ممکن است چالش هایی مانند قیمت بالای خرید خانه و مالیات بر ارزش افزوده که برای کالاها و خدمات در نروژ اعمال می شود سد راهتان باشد. برای بررسی دقیق تر شرایط زندگی در نروژ شاخص های اصلی زندگی در این کشور را مقایسه می کنیم:

 • آب و هوا: نروژ دارای آب و هوای سرد است، به ویژه در فصول زمستان. در مناطق شمالی کشور، طول شب در فصول زمستان طولانی است. برخی از افراد ممکن است به این شرایط آب و هوایی نیاز به تطابق داشته باشند.
 • سیستم بهداشت و درمان: سیستم بهداشت و درمان در نروژ بسیار موثر است. شهروندان و ساکنان دائمی حق دسترسی به خدمات بهداشتی را دارند.
 • زندگی شهری: شهرهای نروژ مانند اُسْلو (Oslo) و برگن (Bergen) دارای زندگی شهری پویا و امکانات فراوانی هستند. اما هزینه‌های زندگی در برخی از شهرها ممکن است بالا باشد.
 • تنوع فرهنگی: نروژ یک کشور با تنوع فرهنگی است و درختی از اقوام و قومیت‌ها می‌باشد. این تنوع باعث شده تا جوامع محلی به شکل دموکراتیک و اجتماعی تنوع داشته باشند.
 • آموزش: سیستم آموزشی نروژ بسیار مرتبط و با کیفیت است. دانشجویان بین‌المللی نیز در دانشگاه‌های نروژ پذیرفته می‌شوند.
 • کیفیت زندگی: نروژ به عنوان یکی از کشورهای با کیفیت زندگی بالا شناخته می‌شود. امکانات عمومی، امنیت، حقوق شهروندی و کیفیت محیط زیست در این کشور بسیار خوب هستند.

برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد زندگی در نروژ و مهاجرت به این کشور می توانید با موسسه ملک پور تماس بگیرید و به صورت رایگان با کارشناسان با تجربه ما مشاوره رایگان داشته باشید.

ویدیو موسسه MIE در مورد زندگی در سوئد بهتر است یا نروژ؟


 

مواردی که می خواهیم در این مقاله به صورت جامع به آنها بپردازیم:

تماس با ما

زندگی در نروژ

شرایط زندگی در نروژ برای ایرانیان

برای بررسی شرایط زندگی در نروژ برای ایرانیان باید به بررسی شرایط درآمد افراد و هزینه ها، میزان درآمد و میزان مهاجر پذیری افراد بومی را بررسی کنیم:

 • اخلاقیات و فرهنگ: فرهنگ نروژ با احترام به حقوق انسان، تعدد فرهنگی، و توجه به مشارکت اجتماعی مشهور است. افراد در این کشور به طور کلی مهربان و با احترام به یکدیگر رفتار می‌کنند.
 • آب و هوا: آب و هوای نروژ معتدل و متغیر است. در تابستان‌ها هوا خنک و در زمستان‌ها سرد می‌شود. شهرهای ساحلی گرمتر و شهرهای داخلی سردتر هستند.
 • کار و اشتغال: بازار کار در نروژ به طور کلی قوی و پایدار است، اما شغل‌هایی که به زبان نروژی نیاز دارند، ممکن است برای مهاجران چالش‌برانگیز باشد. اگر زبان نروژی را بلد باشید، احتمالاً فرصت‌های شغلی بیشتری دارید.
 • پذیرش مهاجران: نروژ به طور کلی یک کشور مهاجرپذیر است و افرادی که توانسته‌اند وارد جامعه شوند و به زبان محلی مهارت داشته باشند، اغلب تجربه مثبتی در این کشور دارند.
 • زندگی اجتماعی: زندگی اجتماعی در نروژ فعال و گسترده است. افراد عمدتاً دوستانه و با احترام به حقوق دیگران رفتار می‌کنند. امکانات فرهنگی و ورزشی نیز بسیار زیاد هستند.
 • هزینه زندگی: هزینه زندگی در نروژ بالاست، اما با درآمد مناسب، افراد می‌توانند به خوبی زندگی کنند. هزینه‌ها ممکن است در شهرها بیشتر باشند.

به طور کلی، نروژ یک کشور با کیفیت زندگی بالا و فرهنگ مهاجرپذیر است، اما زمانی که به این کشور مهاجرت می‌کنید، توجه به آموزش زبان محلی و یادگیری اصول فرهنگی محلی می‌تواند به تجربه مثبت شما کمک کند.

کیفیت زندگی در نروژ

نروژ به عنوان یکی از کشورهای با کیفیت زندگی بالا شناخته می‌شود. این موضوع به عوامل متعددی بازمی‌گردد که تاثیر مستقیم در کیفیت زندگی مردم این کشور دارند. در زیر به برخی از این عوامل اشاره شده است:

 • سیستم بهداشت و درمان:سیستم بهداشت و درمان نروژ به عنوان یکی از بهترین و کامل‌ترین سیستم‌های بهداشتی در جهان شناخته می‌شود. این سیستم دسترسی آسان به خدمات پزشکی، بیمارستان‌های مدرن، و مراکز بهداشتی را فراهم می‌کند.
 • سطح زندگی: نروژ برخوردار از سطح زندگی بسیار بالاست. مردم این کشور از زیرساخت‌های عالی، خدمات عمومی موثر، امنیت بالا، و طبیعت زیبا برخوردارند.
 • حمایت اجتماعی: نروژ یک سیستم حمایت اجتماعی قوی دارد. ساکنان این کشور از حقوق بالا، بیمه بیکاری، حقوق مادرانه و پدرانه، و حقوق بازنشستگی برخوردارند.
 • مساوی بودن و دموکراسی: مفهوم مساوی بودن و دموکراتی در نروژ بسیار مهم است. جامعه این کشور به صورت گسترده به اصول دموکراتیک و حقوق بشر پایبند است.
 • حقوق زنان: نروژ به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در ترویج حقوق زنان شناخته می‌شود. زنان در این کشور حقوق بسیار بالایی دارند و در انواع مختلف زندگی اجتماعی و اقتصادی فعالیت می‌کنند.

شاخص قدرت خرید

88.33

شاخص ایمنی 

67.54

شاخص مراقبت های بهداشتی

76.55

شاخص آب و هوا

68.68

شاخص هزینه زندگی

80.69

نسبت قیمت ملک به درآمد

8.08

شاخص زمان رفت و آمد ترافیک

26.46

مزایای زندگی در نروژ

برای بازدید کنندگان از این سرزمین زیبا، جذابیت های زیادی وجود دارد:

 • مردم صمیمی (اکثر آن ها انگلیسی صحبت می کنند)
 • اماکن تاریخی که به خوبی حفظ شده
 • نورهای شمالی
 • افسانه های وایکینگ ها
 • جاده های پرپیچ و خم کوهستانی
 • قطارهای مدرن
 • پایتخت سلطنتی
 • میراث فرهنگی پر رونق
 • بسیاری از مناظر برجسته و دیدنی های بیشمار دیگر

نروژ به لطف تنوع چشم اندازها، پدیده های طبیعی، راه های رفت و آمد، در تمام طول سال یک مقصد فوق العاده است. در تابستان، نور زیاد روز خورشید نیمه شب برای گشت و گذار و سفرهای جاده ای مناسب است. در حالی که در زمستان شب های طولانی شرایط ایده آلی را برای مشاهده نورهای شمالی ایجاد می کند. به عنوان یک کشور با مرز طولانی و دارای تنوع جغرافیایی، تفاوت بین مناطق در خود کشور نروژ بسیار زیاد است. شمال نروژ یک سرزمین خیالی زمستانی است که ماجراهای برفی، فرهنگ قطبی و بهترین نورهای شمالی را در زمستان ارائه می دهد. نروژ غربی جایی است که در آن می توانید آب نماها، آبشارها، مسیرهای پیاده روی عالی، روستاهایی که بین کوه ها قرار گرفته اند و شهرهای بندری شکوفا مانند برگن را ملاحظه کنید. فضای کوهستانی، محل پارک های ملی و پیست های اسکی، بهشتی برای مسافران است و برای کسانی که به دنبال فرهنگ جدید هستند. پایتخت این کشور اسلو در جنوب نروژ جاذبه های متنوعی را به شما نشان خواهد داد که با پای پیاده یا وسایل نقلیه عمومی قابل دسترسی است و این خود یکی از مزایای زندگی در نروژ است. همچنین فضای سبز زیادی برای کسانی که خواهان استراحت و دوری از فضای شهر هستند وجود دارد.

 معایب زندگی در نروژ چیست؟

معایب زندگی در نروژ عبارتند از:

 • هزینه اجاره یا خرید خانه در نروژ به میزان قابل توجهی بالا است.

اگر قصد دارید زندگی خود را در نروژ آغاز کنید، باید قبل از هر چیز برای هزینه های مسکن خود برنامه ریزی کنید. اجاره یا خرید خانه می تواند بسیار گران باشد، به خصوص اگر می خواهید در یکی از شهرهای بزرگ زندگی کنید و این خود یکی از معایب زندگی در نروژ است. برخی از افراد از کارفرمای خود می خواهند این هزینه ها را تامین کند، اما نرخ ارز و نوسانات آن حداقل برای سال اول مهاجرت موردی است که باعث می شود برای هزینه های اولیه خود به این موارد فکر و دقت کنید. هنگامی که خود را با شرایط اقتصادی تطبیق می دهید، چندان مشکلی ایجاد نمی شود. اگرچه کمی طول می کشد تا از میزان درآمد قابل استفاده خود لذت ببرید.

 • غذا در نروژ برای بسیاری از افراد تجربه متفاوتی خواهد بود.

اگر به زندگی در شبه جزیره اسکاندیناوی عادت کرده اید، این مسئله در واقع یک نقطه ضعف نیست زیرا شما قبلاً زندگی را به این شکل تجربه کرده اید. وقتی مردم پس از اقامت در ایران یا مثلاً آمریکای شمالی در نروژ زندگی می کنند، به سرعت متوجه می شوند که میزان انتخابی که برای محصولات غذایی در دسترس آن ها است بسیار کمتر از حد انتظار است. شما می توانید همه چیز را که نیاز دارید یا می خواهید پیدا کنید، اما ممکن است 1-2 گزینه به جای 7-10 داشته باشید که این خود یکی از معایب زندگی در نروژ بشمار می رود.

 • شما باید به مالیات بر مصرف در کشور نروژ عادت کنید.

Merverdiavgift نوعی مالیات بر فروش یا مالیات بر ارزش افزوده است که برای کالاها و خدمات در نروژ اعمال می شود. تقریباً همه چیز را در بر خواهد گرفت. بنابراین واقعاً راهی برای جلوگیری از این هزینه وجود ندارد. شما همیشه هزینه مالیات را در قیمت ذکر شده برای کالاهای مصرفی مشاهده خواهید کرد تا در مورد هزینه ای که باید بپردازید دچار سردرگمی نشوید. یکی از معایب زندگی در نروژ مالیات بوده و به همین دلیل رفتن به مکان های خاص بسیار گران است. نرخ استاندارد MVA تا سال 2018 بیست و پنج درصد است. شما برای اقلامی مانند غذا، بلیط فیلم، محل اقامت و حمل و نقل عمومی نرخ کمتری (12 درصد) خواهید پرداخت. خدمات آموزشی و بهداشتی معاف از مالیات هستند.

جزئیات هزینه زندگی در نروژ و مقایسه هزینه ها در چند شهر مهم

نروژ یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپا است که دارای اقتصاد توسعه یافته، منابع طبیعی غنی، استاندارد زندگی بالا و شهروندان شاد است. علاوه بر این، این کشور یکی از زیباترین کشورهای روی کره زمین است که دارای دریاچه ها، کوه های متعدد و با شکوه است. به طور خلاصه، ده ها هزار خارجی از سراسر جهان رویای تجارت، تحصیل، کار در نروژ و به طور کلی مهاجرت برای همیشه به این کشور را دارند. مهم ترین سوالی که برای شما پیش از مهاجرت به نروژ پیش می آید شاید این سوال باشد که؛ آیا زندگی در نروژ گران است؟ بله، هزینه های زندگی در نروژ بسیار گران است. با این حال، حقوق بالاتر این قیمت ها را جبران می کند. میانگین هزینه زندگی در نروژ بستگی به سبک زندگی شما و محل اقامت شما در این کشور دارد. اما به طور کلی، شما می توانید انتظار داشته باشید که ماهیانه بین دو الی چهار هزار یورو برای زندگی در این کشور اسکاندیناوی هزینه کنید.

هزینه اجاره مسکن در کشور نروژ

یکی از موارد بسیار مهم در زمینه مهاجرت که اشخاص باید از آن اطلاع پیدا نمایند، هزینه اجاره و خرید مسکن درکشور مورد نظر است. متقاضیان آگاهی از هزینه زندگی در نروژ باید از هزینه اجاره مسکن درنروژ نیز اطلاع پیدا نمایند. همانگونه که می دانیم نروژ به عنوان یکی از گران ترین کشورهای جهان شناخته می شود و طبیعتاً هزینه اجاره وخرید مسکن در این کشور بالا خواهد بود. البته باید توجه داشت که این گرانی با توجه به وضع معیشیتی مردم خود نروژ چندان تعجب برانگیز نیست و برای آنان چندان چالش برانگیز نمی باشد؛ اما برای افراد مهاجر نوعی دغدغه محسوب می گردد. هزینه اجاره و خرید ملک در کشور نروژ با توجه به شهر، متراژ منزل، تعداد اتاق، منطقه ملک مورد نظر و دیگر امکانات رفاهی متغیر می باشد. هزینه اجاره ملک در کشور نروژ در شهرهای بزرگی نظیر استاوانگر و اسلو بالاتر از شهرهای دیگر می باشد و هزینه زندگی در نروژ و هزینه مسکن در این کشور در حومه شهر ارزان تر است. لازم به ذکر است در کشور نروژ خانه هایی وجود دارند که به صورت کوتاه مدت اجاره داده می شوند و بسیار مناسب افراد تازه وارد به این کشور هستند؛ اجاره چنین خانه هایی، فرصت بیشتری را جهت یافتن مسکن مناسب و مورد نظر متقاضی در اختیار وی قرار می دهد. بهترین روش جهت جستجوی خانه در کشور نروژ استفاده از دو سایت Hybel و Finn است.در جدول زیر، هزینه اجاره و خرید مسکن در داخل شهر و خارج از شهر نشان داده شده است:

آیتم

هزینه (یورو)

اجاره آپارتمان تک خوابه مرکز شهر

973

اجاره آپارتمان تک خوابه خارج از مرکز شهر

748

اجاره آپارتمان سه خوابه مرکز شهر

1560

اجاره آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر

1213

قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر

5.505

قیمت هر متر مربع آپارتمان درخارج از مرکز شهر

3835

هزینه های زندگی روزمره در نروژ

افرادی که جهت زندگی با هزینه مناسب در نروژبه این کشور مهاجرت می نمایند در بررسی هزینه زندگی در نروژ باید بدانند که در این کشور باید بر اساس کرون نروژی هزینه نمایند؛ لذا بهتر است هرگز به مقایسه این واحد پول با کشور خود نپردازند، بلکه این مقایسه و بررسی باید بر اساس میزان حقوق دریافتی صورت پذیرد. حقوق در کشور نروژ نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالاتر بوده و مناسب با هزینه های رایج زندگی در این کشور است. مهاجران باید توجه داشته باشند که تا چند ماهی باید خود توانایی پرداخت هزینه زندگی در نروژ را داشته باشند تا بتوانند در این کشور به کار مشغول گردیده و یا افراد محصل نیز به کار دانشجویی مشغول شوند تا از پس هزینه تحصیل در نروژ و زندگی در نروژ بر آیند. هزینه های مربوط به حمل و نقل نیز در این کشور در سطح بالایی قرار دارند و با توجه به این که مواد غذایی بسیاری به این کشور وارد می شوند، قیمت ها گران هستند. در جدول موجود در زیر هزینه برخی از اقلام مصرفی در کشور نروژ ارائه گردیده است:

رستوران

قیمت(کرون)

غذا، رستوران ارزان قیمت

۱۶۷٫۵۰

غذا برای ۲ نفر، رستوران متوسطه، سه دوره

۸۰۸٫۲۳

اقلام مصرفی

قیمت

شیر یک لیتری

۱۶٫۳۷

نان

۲۳٫۱۰

برنج(یک کیلوگرم)

۲۴٫۸۱

تخم مرغ(12 عدد)

۳۴٫۰۸

پنیر محلی

۹۵٫۷۳

سینه مرغ(یک کیلوگرم)

۱۱۲٫۷۵

گوشت گاو(یک کیلوگرم)

۲۳۱٫۳۱

سیب(یک کیلوگرم)

۲۴٫۸۸

موز(یک کیلوگرم)

۲۱٫۸۳

پرتقال(یک کیلوگرم)

۲۳٫۳۷

گوجه فرنگی(یک کیلوگرم)

۳۰٫۲۱

سیب زمینی(یک کیلوگرم)

۱۸٫۳۹

پیاز(یک کیلوگرم)

۱۹٫۴۷

حمل و نقل

قیمت

رفت و آمد ماهیانه

۷۰۸٫۰۰

تاکسی

۹۰٫۰۰

یک لیتر بنزین

۱۴٫۷۲

قبوض ماهیانه

قیمت

عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله)

۱،۴۵۴٫۰۹

تلفن

۰٫۸۹

اینترنت

۳۷۷٫۹۸

لباس و کفش

قیمت

یک جفت جین

۸۷۱٫۱۳

لباس تابستانی

۳۸۰٫۷۰

یک جفت کفش نایک

۹۱۵٫۰۶

یک جفت کفش مردانه

۱،۱۹۷٫۲۴

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف نروژ

در این بخش از مقاله درخصوص هزینه زندگی در نروژ، به بررسی و مقایسه هزینه زندگی و همچنین کیفیت زندگی در برخی از شهرهای کشور نروژ می پردازیم. باید بدانیم همانگونه که بیان گردید سطح کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی در این کشور بسیار بالا است و مهاجران می توانند در سرتاسر این کشور کیفیت زندگی یکسانی را تجربه نمایند؛ اما هزینه ها در برخی از شهرها بالاتر است. در ادامه به مقایسه هزینه زندگی در نروژ در برخی از شهرهای این کشور و مقایسه آن ها با یکدیگر می پردازیم:

 • شهر برگن و شهر اسلو

شما برای زندگی در شهر برگن به مبلغ 43،137 کرون در سال نیاز دارید و برای تجربه کیفیت زندگی مشابه شهر برگن در شهر اسلو نیاز به 51،000 کرون در سال دارید. این مبالغ با فرض اجاره ملک در این دو شهر و همچنین به عنوان درآمد خالص (بدون مالیات) می باشند.

اختلاف شاخص ها

قیمت مصرف کننده

برگن 0.79% پایینتر از اسلو

قیمت مصرفی از جمله اجاره

در برگن، ۲۴ / ۲۴ % پایین تر از اسلو

قیمت اجاره

در برگن، ۱۹.۹۱ % پایینتر از اسلو

قیمت رستوران ها

در برگن، ۱.۶۹ % پایین‌تر از اسلو

قدرت خرید محلی

در برگن 8.85٪ بیشتر از اسلو

 • شهر بودو با اسلو

برای زندگی در شهر بودو شما به مبلغ 51.321.79 کرون در سال نیاز دارید و برای تجربه همان کیفیت زندگی در شهر اسلو به 52.000.000 کرون در سال نیاز دارید.

اختلاف شاخص ها

قیمت مصرف کننده

در بودو 6.91 درصد بیشتر از اسلو

قیمت مصرفی از جمله اجاره

دربودو 1.30 درصد پایین تر از اسلو

قیمت اجاره

در بودو 21.88درصد پایین تر از اسلو

قیمت رستوران ها

در بودو 3.60 درصد پایین تر از اسلو

قیمت مواد غذایی

در بدو 12.37 درصد بیشتر از اسلو

قدرت خرید محلی

در بدو 12.10٪ پایین تر از اسلو

 • شهر استاونگر و اسلو

شما برای زندگی در شهر استاونگر سالیانه به مبلغ 51.321.79 کرون نیاز دارید در حالی که برای تجربه همان کیفیت زندگی در شهر اسلو به 52.000.000 کرون نیاز دارید.

اختلاف شاخص ها

قیمت مصرف کننده

در استاوانگر 0.87٪ بیشتر از قیمت در اسلو

قیمت مصرفی از جمله اجاره

در استاوانگر 4.56٪ پایین تر از قیمت در اسلو

قیمت اجاره

در استاوانگر 18.18٪ پایین تر از اسلو

قیمت رستوران ها

در استاوانگر 0.36٪ بیشتر از قیمت در اسلو

قیمت مواد غذایی

در استاوانگر 2.24٪ بیشتر از قیمت در اسلو

قدرت خرید محلی

در استاوانگر 1.49٪ بالاتر از اسلو

بررسی آب و هوای نروژ

کشور نروژ برای زندگی به لطف جریان اقیانوس اطلس دارای آب و هوای معتدل است، اما میزان بارش و دما بستگی زیادی به زمان سال و منطقه کشور دارد. مناطق ساحلی، به ویژه جنوب غربی، معتدل ترین درجه حرارت و بیشترین میزان بارندگی را در طول سال دارند. در حالی که کوه های داخلی و مناطق شمالی (زیر قطب شمال) دارای دمای پایین تر و بارش برف بیشتر در زمستان هستند. به خاطر داشته باشید که شرایط آب و هوایی در هر نقطه از نروژ می تواند به سرعت تغییر کند. صرف نظر از فصل، شما باید لباس های خارجی مقاوم در برابر آب (ترجیحاً برای زمستان عایق بندی شده) و لایه های حرارتی اضافی برای زندگی در نروژ به همراه داشته باشید. به خصوص اگر در حال گذراندن تورهای مسافرتی، پیاده روی یا سایر فعالیت های خارج از منزل هستید. آب و هوا را می توان یکی از معایب زندگی در نروژ برای ایرانیان دانست.

زبان مردم نروژ چیست؟

اگر قصد زندگی در نروژ را دارید، دانستن چند کلمه و واقعیت اصلی در مورد زبان نروژی خوب است. در نروژ به چه زبانی صحبت می شود؟ نروژی زبان رسمی نروژ است و دو شکل رسمی از زبان نوشتاری وجود دارد؛ بوکمال و نینورسک. هیچ استاندارد رسمی برای صحبت نروژی وجود ندارد. بوکمال و نینورسک هر دو در مدارس این کشور تدریس می شوند و توسط رسانه ها و دولت مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه بوکمال هنوز در نشریات مکتوب رایج است. با این حال، شباهت های کافی وجود دارد که هرکسی که به یکی از دو شکل استاندارد صحبت می کند، بدون توجه به گویش محلی، برای سایر نروژی ها قابل درک است. در شمال، در مناطق فینمارک و ترومس، زبان سامی ساکنان بومی نروژ نیز صحبت می شود و دارای موقعیت برابر با زبان نروژی است. یکی از پرتکرارترین سوالات شما عزیزان همواره در این زمینه است که آیا مردم در نروژ انگلیسی صحبت می کنند؟ بیش از 80 درصد نروژی ها تا حدی قادر به مکالمه انگلیسی هستند. اکثر مردم در شهرها و شهرک های اصلی نروژ در این زمینه مشارکت خواهند نمود.

چگونگی سیستم حمل و نقل در نروژ

علی رغم شرایط سخت آب و هوایی در نروژ، سیستم جاده ها به خوبی مهندسی شده است چه با تونل و زیگزاگ، به ویژه در مناطق شمال غربی. اما مشکلات تعمیر و نگهداری به دلیل باران شدید در غرب و یخ زدگی در شرق وجود دارد. لازم است بدانید حمل و نقل جاده ای تقریبا نود درصد حمل و نقل مسافرت داخلی را تشکیل می دهد. نروژ در سال 2001 صد و دو فرودگاه داشت. شصت و شش فرودگاه با باند آسفالت. Flesland در برگن، Sola در Stavanger  و Fornebu و Gardermoen در اسلو مراکز اصلی ترافیک هوایی برای زندگی در نروژ هستند. خدمات خارجی توسط سیستم خطوط هوایی اسکاندیناوی (SAS) اداره می شود که بیست و یک درصد متعلق به نروژ است. حمل و نقل هوایی Braathens بیشتر پروازهای داخلی را انجام می دهد.

قوانین نروژ در زمینه بهداشت و درمان

کشور نروژ برای زندگی دارای استاندارد مراقبت های بهداشتی و درمانی بسیار بالایی است و کلینیک های پزشکی و پزشکان عمومی در سراسر کشور برای ملاقات منظم پزشک یا درمان های غیر ضروری وجود دارد که به Norsk Legesenter (مرکز پزشکی نروژ) معروف است. بیمه سلامت به بازدیدکنندگان نروژ تعلق نخواهد گرفت. شهروندان اسکاندیناوی باید در صورت بروز فوریت های پزشکی گذرنامه خود را نشان دهند در حالی که شهروندان کشورهای منطقه اقتصادی اروپا باید دارای کارت بیمه درمانی اروپایی (EHIC) برای زندگی در نروژ باشند در غیر این صورت از بیمار هزینه کامل دریافت می شود.

فرهنگ نروژ چطور است؟

نروژ کشوری سرشار از یخچال های طبیعی نفس گیر، فیوردها و علاقه مندان به ورزش های زمستانی است. این کشور سراسر پوشیده شده است از؛ فلات های مرتفع و کوه های ناهموار که توسط دره های حاصلخیز شکسته شده اند، دشت های پراکنده و خط ساحلی بسیار طولانی. در ماه های گرم، نروژی ها در هر سنی دوست دارند بیرون از خانه باشند و پیاده روی کنند، ماهی بگیرند و کباب کنند. در ماه های سردتر، برخی از مسافران به اندازه کافی خوش شانس هستند که می توانند چشم انداز شگفت انگیز شفق قطبی (نورهای شمالی) را ببینند. نروژی ها بسیار به تاریخ و تمدن کشور خود می بالند و شدیداً تمایل به مشارکت مدنی دارند و در موارد خاص، بسیاری از نروژی ها لباس سنتی یا بوناد می پوشند. در فرهنگ نروژی، برخی از مهمترین ارزش ها تحمل، احترام و برابری بوده که از اهمیت بالایی برای زندگی در نروژ برخوردار است.

تفریح در نروژ

در سراسر کشور نروژ برای زندگی، تفریحات و دیدنی های بی شماری وجود دارد که از جمله آنها می توان به محبوب ترین موارد زیر اشاره کرد. البته که این لیست به همین جا ختم نمی شود. چرا که نروژ مملو از اکتشافات جدید است. از جمله شهرهایی که ارزش دید و بازدید و گردش دارند می توان به:

 • اسلو
 • برگن
 • استاوانگر
 • فلام
 • آلسوند
 • تروندهایم
 • ترومسو
 • کرکنس

در نروژ جاذبه های طبیعی فراوان نظیر یخچال های طبیعی، صخره منبر، جزایر لوفوتن، خورشید نیمه شب (تابستان)، نورهای شمالی (زمستان) نیز مقصد بسیاری از گردشگران این کشور است. رانندگی های دیدنی در جاده ماجراجویی، ترولستایگن، جاده ایگل و جاده آتلانتیک صورت می گیرد که می تواند بسیار لذت بخش باشد. از جمله مکان های تاریخی معروف نیز می توان به کلیساهای چوبی و کلیسای جامع نیداروس اشاره نمود. برای اطلاع از شرایط ویزای توریستی نروژ به این مقاله مراجعه کنید.

امنیت در نروژ

کشور نروژ برای زندگی در بسیاری از معیارهای رفاه نسبت به اکثر کشورهای دیگر در شاخص زندگی بهتر بسیار خوب عمل می کند. نروژ از نظر امنیت شخصی در رده اول قرار دارد و از نظر رفاه ذهنی، کیفیت محیط، شغل، درآمد و ثروت، تحصیلات و مهارت ها، مسکن، تعادل بین کار و زندگی، مشارکت مدنی، ارتباطات اجتماعی و وضعیت سلامتی بالاتر از متوسط ​​است. این رتبه بندی ها بر اساس داده های منتخب موجود است. برای اطلاع از ویزای نروژبه این مقاله مراجعه کنید.

خدمات بانکی و مالی نروژ

امکان مبادله پول در اکثر بانک ها در نزدیکی مراکز اطلاعات گردشگری وجود دارد. با این حال، در برخی نقاط، تنها راه مبادله پول در دفاتر پست است. جایی که هزینه مبادله ممکن است تا هفتاد و پنج کرون نروژ معادل تقریباً نه دلار آمریکا باشد. بانک های کوچک یا مینی بانک ها (نام نروژی برای دستگاه های خودپرداز) را می توان در مجاورت بسیاری از بانک ها و در نزدیکی مکان های عمومی شلوغ، مانند مراکز خرید و ایستگاه های قطار مرکزی یافت. می توانید با استفاده از کارت های اعتباری اصلی یا کارت های نقدی Cirrus، Visa Electron یا Plus با کد چهار رقمی پول نقد را برداشت کنید. هزینه های بانکی برای برداشت دستگاه های خودپرداز و معاملات خارجی بسیار متفاوت است. بنابراین لطفاً نرخ ها را با بانک (های) خود بررسی کنید. کارت های اعتباری و بدهیVisa، MasterCard، Eurocard، Diners Club و American Express کارت های اعتباری به طور گسترده در سراسر کشور نروژ برای زندگی پذیرفته شده است. چک های مسافرتی اگرچه کمتر رایج است اما چک مسافرتی در بانک ها و هتل های بزرگ یا مراکز گردشگری نیز پذیرفته می شود. هزینه های زندگی در نروژ برای مبادله، بسته به مکان متفاوت است. برای اطلاع از شرایط سرمایه گذاری در نروژ به این مقاله مراجعه کنید.

بهترین شهرهای نروژ برای زندگی

در این قسمت پنج شهر برتر برای زندگی در نروژ را به شما معرفی خواهیم نمود؛

اسلو | Oslo

بهترین شهر برای زندگی در نروژ اسلو است که در واقع پایتخت و بزرگترین شهر کشور، مرکز مالی، علمی و فرهنگی نروژ می باشد. جمعیت این شهر در سال 2021 حدود 697.5 هزار نفر است. طبیعت این شهر خیره کننده است با تنوع عظیمی از آب، کوه، جنگل، تپه و پارک. کار در اسلو به طور متوسط ​​ماهانه 4700 یورو درآمد دارد. در عین حال در نظر داشته باشید که زندگی در اینجا نیز بسیار گران است. اجاره یک استودیو در مرکز شهر اسلو به طور متوسط ​​ماهانه 1200 دلار هزینه دارد.

برگن | Bergen

برگن در نزدیکی پایتخت اسلو در غرب نروژ و در دریای شمال واقع شده است. مکانی بسیار زیبا که توسط کوه های زیبا و آبدرها احاطه شده است. دومین شهر بزرگ نروژ با کمی بیش از 280 هزار نفر جمعیت. برگن چند صد سال مرکز تجارت بین نروژ و بقیه اروپا بود و به عنوان مکانی عالی برای اقامت دائم در این کشور شناخته می شود. اجاره استودیو در مرکز شهر برگن به طور متوسط ​​1090 دلار در ماه هزینه دارد.

تروندهایم | Trondheim

در جایگاه سوم لیست بهترین شهرها برای زندگی در نروژ، تروندهایم قرار دارد. محل زندگی حدود 196 هزار نفر است. این شهر اولین پایتخت نروژ است. شهری بسیار آرام و دنج با مناطق تاریخی رنگارنگ که یادآور افسانه های قدیمی است. این شهر به ویژه در اواخر تابستان و پاییز بسیار زیبا و دیدنی است. فضای خاص این شهر، تروندهایم را به مکانی محبوب در بین گردشگران و مهاجران تبدیل کرده است. اجاره استودیو در مرکز شهر تروندهایم به طور متوسط ​​ماهانه 1360 دلار هزینه دارد.

ترومسو| Tromsø

شهر کوچک نروژ؛ ترومسو، با تنها 76000 ساکن ثبت شده است و در شمال نروژ واقع شده است. بیشتر شهر در جزیره ترومسو، 350 کیلومتری شمال دایره قطب شمال واقع شده است. در این شهر شمالی ترین موسسه آموزشی جهان و یکی از بهترین دانشگاه های نروژی - دانشگاه قطبی نروژ - فعالیت می کند. یکی از معایب مهم زندگی در ترومسو هزینه بالای املاک، از جمله اجاره است. اجاره استودیو در مرکز شهر ترومسو به طور متوسط ​​ماهانه 1420 دلار هزینه دارد.

السوند | Ålesund

السوند در پایان پنج شهر برتر برای زندگی در نروژ قرار دارد. جمعیت آن 47.5 هزار نفر است. این شهر یک بندر دریایی است و به دلیل معماری جدید و جذاب در هنر نو شهرت دارد. ناوگان ماهیگیری Ålesund یکی از مدرن ترین ناوگان های اروپایی محسوب می شود. این مکان فوق العاده زیبا و یک انتخاب عالی برای خارجیانی است که می خواهند اجازه اقامت در نروژ را دریافت کنند. اجاره استودیو در مرکز شهر السوند به طور متوسط ​​ماهانه 980 دلار هزینه دارد.

بررسی میزان درآمد در نروژ

از نظر اشتغال و درآمد برای زندگی در نروژ، حدود هفتاد و چهار درصد از افراد پانزده تا شصت و چهار ساله در نروژ دارای شغل و درآمد هستند. هفتاد و شش درصد از مردان و هفتاد و دو درصد از زنان در این کشور بر طبق آمار رسمی مشغول به کار هستند. لازم است بدانید تحصیلات خوب و مهارت های لازم برای یافتن شغل مهم است. در نروژ، هشتاد و دو درصد از بزرگسالان بیست و پنج تا شصت و چهار ساله تحصیلات متوسطه را گذرانده اند، بالاتر از میانگین OECD یعنی هفتاد و هشت درصد. این برای زنان کمی بیشتر از مردان صادق است. محدوده حقوق برای افرادی که در نروژ کار می کنند معمولاً از حداقل بیست و چهار هزار کرون نروژ شروع می شود تا حدوداً هفتاد و پنج هزار کرون نروژ (متوسط رو به بالا). کل حقوق ماهیانه یک فرد در واقع شامل تمام هزینه ها من جمله پاداش است. در نظر داشته باشید حقوق و دستمزد می تواند در گروه های مختلف شغلی بسیار متفاوت باشد. در جدول موجود در زیر مشاغل مختلف و میزان درآمد آن ها در کشور نروژ ارائه گردیده است:

حقوق(کرون)

عنوان شغل

997.000

حسابدار

925.000

دستیار حسابدار

723.000

دستیار اداری

782،000

دبیر، منشی

993،000

عکاس

762،000

مکانیک

1،070،000

معلم

872،000

پرستار بچه

1،300،000

مهندس عمران

1،420،000

مهندس برق

3550،000

دندانپزشک

1،110،000

پرستار

با تهیه محصول زیر می توانید شخصاً نسبت به اخذ ویزای کار در کشورهای مطرح اروپایی، کانادا و استرالیا اقدام نمایید و اطلاعات کاملی در باب کاریابی در خارج از کشور، نحوه ارسال رزومه کاری و اخذ پیشنهاد کاری بدست آورید.

کاریابی در نروژ

زندگی در نروژ یا سوئد، کدام بهتر است؟

برای پاسخ به سوال زندگی در نروژ یا سوئد، کدام بهتر است؟ باید چندین مولفه اساسی این کشور را بررسی کنیم. قبل از هر چیز دانستن هدف مهاجرت افراد است که در کنار این مولفه ها موثر واقع می شود. برای بررسی این دو کشور به بررسی هزینه زندگی، اقتصاد و نرخ بیکاری، گستردگی فرهنگی، آب و هوا می پردازیم. سوئد به نسبت نروژ مخارج زندگی پایین تری می طلبد و میزان تنوع فرهنگی به لحاظ دین و ملیت افراد، سوئد را مقصدی مناسب برای حوزه شمال اروپا تبدیل ساخته است. از طرفی وجود میادین نفتی و گازی نروژ اقتصادی صنعتی برای این کشور و نهایتا نرخ بیکاری پایین تری برای این کشور به ارمغان آورده است. مردم سوئد را می توان چند درجه مهاجرپذیرتر از نروژی ها دانست. تنوع فرهنگی این مردم باعث وجود ادیان مختلف در کشور سوئد شده است. از منظر آب و هوایی نیز سوئدی ها تجربه بهتری خواهند داشت.


 سوالات متداول

✔️  هزینه اجاره آپارتمان تک اتاق در مرکز شهر در نروژ چقدر است؟

هزینه زندگی در نروژ برای اجاره یک آپارتمان تک اتاق در مرکز شهر کشور نروژ ماهی 973 یورو است.

✔️  آیا هزینه زندگی در نروژ در سطح بالایی قرار دارد؟

بله؛ کشور نروژ برای زندگی گران بوده و هزینه زندگی در این کشور در سطح بالایی قرار دارد.

✔️  آیا بین درآمد و هزینه زندگی در نروژ تناسب وجود دارد؟

بله؛ بین درآمد و هزینه زندگی در نروژ تناسب وجود دارد و فرد علاوه بر پرداخت هزینه های زندگی در ماه می تواند مقداری از درآمد خود را نیز پس انداز نماید.

✔️  گرانترین شهرهای نروژ کدام شهرها هستند؟

اسلو، کریستینسند، برگن، استاوانگر وتروندهایم از گران ترین و با کیفیت ترین شهرهای کشور نروژ می باشند.

✔️  آیا تکلم مردم نروژ به زبان انگلیسی است؟

زبان رسمی این کشور نروژی است اما بیش از هشتاد درصد مردم نروژ به انگلیسی صحبت می کنند.

✔️  نروژ عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است؟

این کشور از اعضای پیمان شنگن است اما مردم آن پیوستن به اتحادیه اروپا را در همه پرسی رد کرده اند.

✔️  بزرگترین معایب زندگی در نروژ چیست؟

هزینه زندگی بالا به خصوص هزینه بالا در خصوص اجاره مسکن و خرید ملک و همچنین مالیات بر ارزش افزوده از جمله معایب زندگی در این کشور است.

✔️ شغل های پردرآمد در نروژ کدامند؟

مهندسین، مشاغل مرتبط با کادر درمان، شغل های مرتبط با حوزه نفت و پتروشیمی از جمله شغل های پردرآمد در نروژ می باشند.

سخن پایانی 

 تجربه زندگی در نروژ را می توانید به عنوان تجربه زندگی در یکی از زیباترین کشورهای دنیا مد نظر داشته باشید. به همراه شما عزیزان شرایط زندگی در نروژ را مورد بررسی کامل قرار دادیم و تمام موارد مهم و تاثیرگذار در انتخاب این کشور به عنوان یک مقصد مهاجرتی را بررسی کردیم. این موارد شامل؛ آب و هوا، زبان، امنیت، بهداشت و درمان، تفریحات و در واقع هر آن چه که برای مهاجرت می بایست مورد تحلیل قرار می دادید را شامل می شود. چنان چه مشاهده نمودید اقتصاد کشور نروژ برای زندگی در سطح بسیار بالا و خوبی قرار دارد. برای این که به این کشور مهاجرت داشته باشید توصیه می کنیم شغل های پردرآمد در نروژ را مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که تخصص، تحصیلات و مهارت شما هم راستا با این مشاغل است می توانید به واسطه تحصیل در این کشور زیبا و یا کار کردن (به واسطه یافتن جاب آفر یا پیشنهاد شغلی) به این کشور مهاجرت داشته باشید. در راستای زندگی در نروژ می توانید از مشورت و کمک کارشناسان موسسه MIE بهره مند شده و به واسطه برقراری ارتباط روی خطوط موسسه از مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان مجرب مجموعه استفاده نمایید و بهترین مسیر مهاجرتی را برای خود و خانواده محترمتان برگزینید.

امتیاز 4 از 5 ( 9 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
Ali
سلام و عرض ادب. میخواستم بپرسم هزینه های زندگی برای یک فرد مجرد تو نروژ حدودا چقدر هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام هزینه زندگی برای یک نفر بین ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو می باشد.
سلامی
درسته که میگن مردم نروژ به زبان انگلیسی مسلط هستند؟ یعنی اونجا اصلا به زبان نروژی نیاز نیست و راحت با انگلیسی میشه زندگی کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله دوست عزیز، سطح آشنایی مردم نروژ به زبان انگلیسی بسیار خوب است و عموماً شما به زبان انگلیسی امور خود را انجام خواهید داد اما در برخی از زمینه های کاری بهتر است با زبان بومی هم آشنایی داشته باشید.
مهرداد
سلام و عرض ادب مرسی از منتتون آیا نروژ برنامه های سرمایه گذاری برای اقامت داره؟ مرسی
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله این کشور برنامه هایی برای دریافت اقامت دارد اما امکان دریافت آن برای ایرانی ها با محدودیت ها و ریسک هایی همراه است. در صورت تمایل می توانید از مشاوره رایگان برای بررسی شرایط خود استفاده نمایید.
mina
من اگه زبان نروژی یاد بگیرم، میتونم اونجا رایگان تحصیل کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله، امکان تحصیل رایگان در این کشور را خواهید داشت.
پوریا فاطمی
سلام وقت بخیر من کارشناسی ارشد نفت دارم و 12 ساله در شرکت نفت مشغول به کار هستم رزومه خیلی خوب و قوی دارم، آیلتس 6 را هم تا دوماه دیگه میتوانم دریافت کنم ممنون میشم راهنمایی کنید که آیا شانس کاریابی در کشور نروژ را دارم و به چه طریق میتونم برای این کشور اقدام کنم سپاس گذارم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز شما رزومه قوی دارید و شانس کاریابی خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه تماس بگیرید.
حدیث
سلام اگه یه کار جنرال در حد خدماتی توی نروژ داشنه باشیم میتونیم از پس هزینه های زندگی بر بیایم؟ من شنیدم خیلی کشور گرونی برای زندگی؟ امکان پیشرفت هم هست یا اینکه مهاجر پذیر نیستن؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله دوست عزیز میتوانید هزینه های زندگی را پرداخت نمایید. شما با یافتن شغل بهتر میتوانید شغلتان را تغییر دهید.
نازنین حسینی
سلام آیا با حقوق ماهی 4 _3 هزار یورو یک خانواده 4 نفره را میشه در نروژ ساپورت کرد؟ 14 سال سابقه کار در زمینه نفت و گاز در پتروشیمی را دارم آیا شانس کاریابی در نروژ را دارم؟ شما میتونید در زمینه جاب آفر کمک کنید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. در صورتی که کاری با این حقوق خالص داشته باشید می توانید هزینه ها را پوشش داده و حتی پس انداز نیز داشته باشید. در زمینه دریافت جاب آفر در کشور نروژ می توانید از محصول راهنمای گام به گام تا کار در خارج از کشور استفاده نمایید.
کبری
سلام عرض ادب شرایط زندگی در نروژ برای یک خانواده 3نفره چه مقدار هست وبرای تحصیل فرزندم چقدر هزینه لازمه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. هزینه های زندگی شما حدود 2500 یورو در ماه خواهد بود و تحصیل فرزندتان در مدارس دولتی رایگان است.
هدی
سلام وقت بخیر امکان دریافت جاب آفر توی نروژ وجود داره و اینکه بعد چند سال میشه درخواست پاسپورت داد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با یلام بله دوست عزیز این امکان وجود دارد. معمولا پس از ۸ تا ۱۰ سال می توانید درخواست پاسپورت دهید.
سید مهدی حیاط داوودی
سلام وقتتون بخیر باشه . ببخشید برای زندگی در نروژ از طریق کاری میتونیم اقدام کنیم من برادرم انجاست
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز بایستی جاب افر از یک کارفرما داشته باشید.
نسترن مشفق
سلام شرایط زندگی در نروژ برای یک خانواده ۴ نفره چجوریه ؟ از نظر کار برای همراه موقعیت خوبی داره ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز کشور نروژ یکی از بهترین و تاپ ترین کشورهای اروپایی می باشد و نرخ بیکاری پایینی دارد.
rasool
سلام و خسته نباشید خواستم بدونم با گواهینامه پایه یکم میشه اقامت کاری تو نروژ گرفت
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز در صورتیکه جاب افر داشته باشید شانس اخذ ویزا نیز وجود دارد.
دانیال جلالی
سلام وقتتون بخیر من ۲۹ سالمه لیسانس شیمی دارم آیلتس ۷ دارم ارشد اقدام کنم چه رشته ای بازار کارش خوبه؟ چقدر طول می کشه به پاسپورت برسم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز بررسی رشته مربوط به حوزه کاری وکیل می باشد. معمولا پس از ۵ سال کار کردن اقامت دائم وسپس می توانید برای پاسپورت درخواست دهید
مشاوره رایگان