ثبت شرکت در چین

1 نظر

ثبت شرکت در چین، مراحل ثبت شرکت در چین، اخذ اقامت در چین از طریق ثبت شرکت در این مقاله مورد تحقیق و بررسی کاملاٌ علمی قرار خواهد گرفت. چگونه می توان یک شرکت در چین ثبت کرد؟ آیا کشور چین با ثبت شرکت اقامت می دهد؟ هزینه های ثبت شرکت در چین چقدر است؟ در این مقاله سعی کرده ایم به تمامی سوالات شما در زمینه ثبت شرکت در چین، پاسخ داده و با دادن اطلاعات مفید و سازنده، ابهامات شما عزیزان را مرتفع نماییم. کشور چین به عنوان یکی از بزرگترین اقتصاد های دنیا مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران و تجار از سراسر دنیاست. جهت شناخت بیشتر و کامل تر ثبت شرکت تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. شما همواره جهت اخذ اطلاعات بیشتر از مراحل سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشورهای مختلف می توانید به صورت کاملاً رایگان با مشاوران مجرب موسسه ملک پور تماس بگیرید و از راهنمایی ها و مشاوره کارشناسان این امر بهره مند گردید.

 • ثبت شرکت در چین و شرایط عمومی
 • ثبت شرکت در چین و اخذ اقامت آن
 • ثبت شرکت در چین و استانداردهای سرمایه گذاری در چین
 • ثبت شرکت در چین و شاخص های اقتصادی تأثیرگذار
 • ثبت شرکت در چین و انواع شرکت
 • ثبت شرکت در چین.و هزینه های مورد نیاز
 • ثبت شرکت در چین و نقاط مثبت
 • ثبت شرکت در چین و مراحل ثبت آن
 • ثبت شرکت در چین و طرح تجاری (بیزینس پلن)
 • ثبت شرکت در چین و نکات مهم نهایی

تماس با ما

ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در چین و شرایط عمومی

جمهوری خلق چین کشوری در شمال شرق آسیا با جمعیتی حدود ۱،۴ میلیارد نفر پر جمعیت ترین کشور جهان است. مساحت این کشور حدود ۹,۶ میلیون کیلومتر مربع و یک کشور کمونیستی است. دارای ۴ بخش بزرگ شامل پکن، تیانجین، شانگهای و چونگکینگ است. پکن پایتخت جمهوری خلق چین و همچنین مرکز فرهنگی، اقتصادی و ارتباطات این کشور است. شانگهای اصلی ترین شهر صنعتی و هنگ کنگ بزرگترین مرکز تجاری و بندری چین به شمار می آید. واحد پول این کشور یوان است. جمهوری خلق چین به عنوان یکی از اولین تمدن های جهان از قرن ۱۹ تا هم اکنون یکی از برجسته ترین قدرت های اقتصادی جهان بوده و هست. به همین دلیل این کشور نقطه امنی جهت سرمایه گذاری های بزرگ و پر سود از جانب سرمایه داران بین المللی محسوب می شود. یکی از روش های سرمایه گذاری در این کشور ثبت شرکت می باشد. در این مقاله با تمامی جزئیات و مراحل ثبت شرکت در چین آشنا خواهید شد.

ثبت شرکت در چین و اخذ اقامت آن

افرادی که تمایل به سرمایه گذاری و اخذ اقامت کشور چین را دارند، لازم است قبل از هر چیز از شرایط اقامتی از طریق روش مورد نظر مطلع شوند. ثبت شرکت در چین برای افرادی که قصد مراودات تجاری و سرمایه گذاری با یکی از کشورهای پیشرفته دنیا را دارند، بسیار مناسب است. سرمایه گذاران خارجی می توانند پس از طراحی بیزنس پلن خود، شرکت مناسب را تاسیس نمایند. البته ثبت شرکت به تنهایی سبب اخذ اقامت نخواهد شد و فرد برای اخذ اقامت لازم است علاوه بر داشتن بیزنس پلن مناسب، توانایی سرمایه گذاری پایدار حداقل به میزان 10 میلیون RMD معادل 1.43 میلیون دلار آمریکا را داشته باشند. البته لازم نیست این مبلغ از ابتدای کار سرمایه گذاری شود و این سرمایه گذاری را می بایست ظرف سه سال و در صورت تمایل به اخذ اقامت دائم انجام دهند. در صورت ثبت شرکت و سرمایه گذاری در مناطقی که دولت نیاز به سرمایه گذار دارد و با استخدام فرد چینی و پرداخت مالیات، فرد خارجی می تواند اقامت یک ساله دریافت کند. با تمدید این اقامت تا سه سال، می تواند درخواست اقامت دائم خود را پس از سه سال ارائه کند. برای درخواست اقامت دائم از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری فرد می بایست شرایط زیر را داشته باشد:

 • به مدت سه سال در چین سرمایه گذاری مداوم انجام داده باشد.
 • دارای سابقه مالیات و اعتبار سالم باشد.
 • آنها حداقل 10 میلیون RMB (معادل 1.43میلیون دلار آمریکا) سرمایه گذاری در چین انجام داده باشد.
 • در مناطقی که توسط چین تشویق شده است سرمایه گذاری کرده باشد.
 • آنها شرکت هایی با فناوری پیشرفته یا نوآوری در چین ایجاد کرده اند و توسط دولت های سطح استان حمایت شوند.

نکته قابل توجه این است که برای سرمایه گذاری در مناطق چین غربی و چین مرکزی مبلغ سرمایه گذاری کمتری مورد نیاز است. 

ثبت شرکت در چین و استانداردهای سرمایه گذاری در چین

مساله بررسی استانداردهای سرمایه گذاری یکی از مراحل مهم برای بررسی و انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است. برای بررسی این مهم به سراغ تحلیل شاخص هایی نظیر ریسک سرمایه گذاری و شاخص کنترل فساد در کشور چین رفته ایم. از نظر شاخص ریسک سرمایه گذاری که عددی بین 1 تا 7 می باشد، متاسفانه میزان مصادره اموال در چین در حال حاضر به میزان 5 می باشد. این عدد ریسک بالایی را نشان می دهد. نمودار این مهم را در ادامه مشاهده می کنید.

سرمایه گذاری در چین

شاخص مهم دیگری که بررسی کرده ایم، شاخص کنترل فساد در کشور چین است. این شاخص عددی بین -2.5 تا 2.5 می باشد. عدد کمتر نشان دهنده ضعیفتر بودن و عدد 2.5 نشان دهنده قدرت این کشور در کنترل فساد است. از نظر کنترل فساد چین در میان کشورهای دنیا رتبه مناسبی ندارد. بنابراین از این نظر نیز وضعیت چندان مناسبی ندارد.

سرمایه گذاری در چین

ثبت شرکت در چین و شاخص های اقتصادی تأثیرگذار

برای بررسی اقتصاد کشور مقصد نیز می بایست یک سری شاخص هایی را مورد بررسی قرار دهیم. شاخص هایی همچون مالیات و تولید ناخالص داخلی. میزان مالیات بر درآمد هر چه کمتر باشد، برای سرمایه گذاران که از طریق ثبت شرکت در چین اقدام می کنند، ایده آل تر است. نمودار این مهم را در تصویر زیر ملاحظه می فرمایید.

سرمایه گذاری در چین

تولید ناخالص داخلی نشان دهنده میزان رشد اقتصادی در یک کشور است. هر چه کشور مورد نظر توانایی بیشتری برای تولید ناخالص داخلی داشته باشد، وابستگی کمتری به کشورهای دیگر دارد در نتیجه افزایش تولید ناخالص داخلی نشان دهنده رشد اقتصادی در این کشور است. نمودار تولید ناخالص داخلی را در این قسمت مشاهده می کنید.

سرمایه گذاری در چین

ثبت شرکت در چین و انواع شرکت

در چین نیز مانند سایر کشورهای دنیا، روش های مختلفی برای سازماندهی و ثبت شرکت ها وجود دارد. انواع شرکت های که می توان در چین ثبت کرد شامل شرکت ها با مسئولیت محدود، شرکت های محدود شده توسط سهام، شرکت های هلدینگ، مشارکت های مشترک، شرکت های کاملاً متعلق به خارج از کشورها (WFOE)، دفاتر نمایندگی (RO)، بنگاه های دولتی، بنگاه های خصوصی و بنگاه های شخصی. با شناخت این نوع شرکت ها و درک انواع مختلف سازماندهی شرکت ها در چین می تواند به شما کمک کند تا تصمیمات آگاهانه ای راجع به شرکتی که برای کار شما مناسبت است، اتخاذ کنید. در ادامه توضیحات این شرکت ها را می خوانید.

 • شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود چین (LLC) به عنوان شرکت محدود چین شناخته می شود، سهامداران تنها مسئول بدهی های شرکت با کمک سرمایه خود هستند.

 • شرکت محدود شده توسط سهام

شرکتی که توسط سهام محدود می شود به این معنی است که مسئولیت سهامدار در برابر طلبکاران شرکت به مقدار اصلی سرمایه گذاری شده محدود می شود (همچنین به عنوان ارزش اسمی سهام شناخته می شود. دارایی های شخصی سهامداران در صورت ورشکستگی شرکت محافظت می شود) یک شرکت محدود شده توسط سهام باید دارای یک هیئت مدیره باشد که از پنج تا 19 عضو تشکیل شده باشد.

 • شرکت هولدینگ

در شرکت های هلدینگ در چین، سرمایه گذاران خارجی می توانند دارایی هایی مانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک، املاک و مستغلات، سرمایه گذاری ها و پروانه های کسب و کار را خریداری کنند بدون اینکه لازم باشد مالیات شرکت را پرداخت کنند. ساختار بدون مالیات، شرکت های هلدینگ را به گزینه ای جذاب برای سازماندهی تجارت تبدیل کرده است.

 • سرمایه گذاری مشترک

مشارکت های مشترک، ترتیبات تجاری است که در آن دو یا چند نهاد توافق می کنند منابع را برای یک هدف یا کار خاص جمع کنند. این سرمایه گذاری هویت خود را به عنوان یک نهاد جداگانه، متمایز از سایر منافع تجاری شرکت کنندگان حفظ می کند. در این، سرمایه گذاری های مشترک شامل یک گروه چینی و یک گروه خارجی است. سرمایه گذاری های مشترک تنها گزینه سرمایه گذاران خارجی برای حضور در چین در برخی از بخش های صنعت است. سرمایه گذاری مشترک دو نوع اصلی دارد که شامل موارد زیر است:

در مشارکت های مشترک، شرکت ها این حق را دارند که خود را به عنوان یک شرکت با مسئولیت محدود یا به عنوان یک شخص غیر حقوقی که شرکا در معرض مسئولیت نامحدود هستند، سازماندهی کنند. این بدان معناست که شرکا در قبال خساراتی که ممکن است متحد مشترک متحمل شود، کاملاً مسئول هستند.

در مشارکت های سهام عدالت، دو یا چند شرکت توافق می کنند که با هم وارد یک کار تجاری جداگانه شوند. ساختار تجارت برای یک سرمایه گذاری مشترک سهامداری یک شرکت با مسئولیت محدود جداگانه (LLC) است که هر یک از شرکا و مشاغل را از مسئولیت محافظت می کند.

 • متعلق به شرکتهای خارجی (WFOE)

WFOE در حال حاضر یک ساختار سازمانی بسیار محبوب در چین است، شرکتی است که منحصراً توسط احزاب خارجی تأسیس شده و هیچگونه مشارکت مستقیم سرمایه گذار سرزمین اصلی چین را ندارد. به حداقل سرمایه گذاری خارجی نیاز دارند این شرکت ها، انعطاف پذیری و کنترل بسیار بیشتری بر عملکرد خود به شرکت های خارجی ارائه می دهند. اغلب سرمایه گذاران خارجی تصمیم می گیرند WFOE ها را برای فعالیت های خود در چین راه اندازی کنند.

 • دفتر نمایندگی (RO)

این شرکت ها فقط برای نمایندگی یک شرکت ثبت شده خارجی در چین وجود دارد. این شرکت ها اجازه می دهد تا یک شرکت خارجی حضور محدودی در چین داشته باشد. RO ها محدودیت های زیادی را شامل می شوند، از جمله عدم توانایی در استخدام کارکنان یا جمع آوری پول. این شرکت ها مانند شرکت های سرمایه گذاری مشترک محبوب نیستند.

 • شرکت دولتی (SOE)

شرکت های دولتی (که به آنها شرکتهای دولتی یا GOC نیز گفته می شود) ساختار سازمان دهنده این شرکت به این صورت است که اساساً دولت مالک همه چیز است. این شرکت ها در حال حاضر کمتر استفاده می شود و به طور خاص در بخش های کلیدی خاصی که از نظر دولت دارای اهمیت استراتژیک هستند، کار می کنند، مانند هوا فضا، ارتباطات از راه دور و نیروی برق.

 • شرکت های خصوصی

از بین انواع ترتیبات شرکت در چین که امروزه در حال فعالیت است، شرکتهای خصوصی مهمترین نوع مشاغل را نشان می دهند که چین را از یک غول کنترل شده توسط دولت پر از ناکارآمدی و ضایعات به یک اقتصاد پر جنب و جوش، مدرن و با رشد بالا تبدیل کرده است. بنگاه های خصوصی که بعضاً به آنها مؤسسات غیر دولتی گفته می شود، شرکت هایی هستند که توسط افراد، گروه های شخصی یا شرکت های دیگر ثبت شده اند و هیچ گونه مالکیت دولتی ندارند.

 • شرکت های شخصی

ساده ترین نوع ثبت شرکت ها، شرکت متعلق به فرد به طور معمول برای شرکت های بسیار کوچک استفاده می شود. یک تبعه چین تنها کسی است که می تواند دارای مشاغل شخصی باشد. این شرکت ها یک روش رایج برای افراد چینی است که یک تجارت ساده مانند فروشگاه یا رستوران را اداره می کنند.

لازم به ذکر است که ایجاد شرکت در چین برای افراد خارجی فقط در قالب سه ساختار اصلی تجاری امکان پذیر است. این سه قالب شامل؛ شرکتهای کاملاً خارجی (WFOE)، مشاغل مشترک و دفاتر نمایندگی هستند.

ثبت شرکت در چین و هزینه های مورد نیاز

هزینه ثبت شرکت های مختلف در چین متفاوت هستند این بدبن معنا نیست که هزینه ثبت متفاوت است منظور از تفاوت در هزینه ها بیشتر متغیر بودن مبلغ سرمایه اولیه جهت ثبت شرکت در چین است. به عنوان مثال برای راه اندازی شرکت هایی با ساختار خارجی(WFOE) شما به داشتن حد اقل سرمایه ۳۰،۰۰۰ CNY نیازمند هستید. البته این تنها هزینه شما نخواهد بود اگر به فکر ثبت شرکت در چین هستید باید هزینه اجاره یک فضای اداری افتتاح حساب بانکی خدمات، پرسنل، و جنبه های دیگر را در نظر بگیرید. در اینجا اطلاعات مربوط به چند هزینه را اندازی شرکت آورده شده است.

 • هزینه های ثبت نام بین ۴۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ CNY است
 • هزینه های مربوط به ویزا ۶۵۰۰ CNY
 • هزینه اجاره یک فضای اداری ۲۰۰۰۰ CNY
 • خدمات حسابداری بسته به تعداد کارمندان از ۵۰۰ CNY شروع می شود.

ثبت شرکت در چین و نقاط مثبت

از آنجا که کشور چین در حال حاضر یکی از تولید کنندگان قوی در بسیاری از زمینه ها می باشد، تجار و سرمایه داران بسیاری را برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت به سمت خود می کشاند. کشور چین در سال های اخیر رشد اقتصادی مناسبی نیز داشته است. تجار با ثبت شرکت در چین این امکان را خواهند داشت که مراودات تجاری بهتری با این کشور داشته باشند و در واقع شرکت می تواند راهی برای انجام راحت تر و قانونی تجارتی سودمند باشد. از آنجا که کشور چین و ایران نیز مشارکت های زیادی با هم داشته اند، ثبت شرکت در چین بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در واقع برای بسیاری از مراودات تجاری با کشور چین، لازم است حتما شرکتی در این کشور ثبت گردد. هم چنین برای انجام اموری مانند صادرات و واردات نیز ثبت شرکت در چین این امور را تسهیل می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص ثبت شرکت در چین و سرمایه گذاری در این کشور می توانید با کارشناسان موسسه ملک پور صحبت کنید.

ثبت شرکت در چین و مراحل ثبت آن

مراحل ثبت شرکت در چین، شما اگر به عنوان یک فرد خارجی می خواهید در این کشورشرکتی ثبت کنید نیازمند این هستید که مراحل ثبت شرکت در چین و مدت زمانی انجام فرآیند ثبت شرکت را بدانید. در اینجا به چگونگی ثبت شرکت در چین خواهیم پرداخت.

 • بررسی نام شرکت

موضوع مهمی که در مورد نام شرکت باید مورد توجه قرار گیرد استفاده نشدن این نام و ثبت نشدن آن در چین است. شما جهت پی بردن به این موضوع ابتدا نام درخواستی خود را قبل از انجام مابقی امور به اداره صنعت و تجارت چین (AIC) ارائه دهد که معمولاً روند تأیید اسم حدود ۲ الی ۱۵ روز بسته به شهری که در آن درخواست می دهید به طول می انجامد.

 • درخواست کتبی ثبت شرکت

در این قسمت شما پس از تایید نام به دفتر اداره کل صنعت و تجارت چین رفته و فرم های مربوط را تکمیل و تحویل می دهید

 • بعد از تایید شرکت و صدور پروانه

 جهت ثبت علائم تجاری باید از طریق وزارت بازرگانی اقدام و مدارک را تکمیل کنید

 • بعد از ثبت شرکت و صدور پروانه

 باید مدارک به اداره پلیس ارسال گردد تا از وقوع هرگونه جرم و تخلف جلوگیری شود.

 • افتتاح حساب جهت شرکت

شما نیازمند یک بانک بین الملی هستید تا مبادلات شما با کشورهای دیگر تسهیل یابد یا در صورت اقامت شما در کشوری دیگر جهت انتقال دارایی های خود با مشکلی مواجه نشوید.

 • ثبت مالیات

طی نامه ای باید تمام مدارک و مستندات ثبت شرکت به اداره مالیات کشور چین ارائه داده شود. زمان بین شروع و اتمام مراحل ثبت شرکت حدود ۲۹ روز کاری است.

ثبت شرکت در چین و طرح تجاری (بیزینس پلن)

همانطور که گفته شد، افرادی که از طریق ثبت شرکت در چین تمایل به اخذ اقامت و مهاجرت به این کشور را دارند، قبل از هر چیز می بایست طرح تجاری یا بیزنس پلن خود را آماده کنند. طرح تجاری در واقع ایده ای برای راه اندازی کسب و کار است که به صورت علمی تحلیل و بررسی شده است. برای تهیه طرح تجاری شرکت خود لازم است تمامی اطلاعات ضروری از قبیل: جزئیات انجام ایده، مراحل انجام کار، منابع مالی، عملیات اجرایی، سرمایه گذاران و منابع انسانی مورد نیاز، بررسی و تشریح گردد. برای کاهش ریسک سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین، می بایست ایده خود را به گونه ای انتخاب کنید که تاثیر مثبتی در اقتصاد این کشور داشته باشد. اگر طرح شما سبب استخدام افراد بیشتری شود، دولت چین توجه بیشتری به طرح شما خواهد داشت. نکته دیگری که در بیزنس پلن مهم می باشد، انتخاب مکان مناسب برای راه اندازی کسب و کار است. اما مهمترین نکته برای طراحی بیزنس پلن شرکت شما در چین موضوع فعالیتتان است. کشور چین از شرکت هایی در زمینه فناوری های پیشرفته و نوآورانه حمایت می کند. این مقاله مربوط به موسسه ملک پور بوده و هرگونه کپی برداری از آن شرعاً حرام است و منع قانونی دارد.

ثبت شرکت در چین و نکات مهم نهایی

نکات مهم در مورد ثبت شرکت در چین با توجه به مطالب گفته شده بدین شرح است:

 • ثبت شرکت به تنهایی سبب اخذ اقامت نخواهد شد و فرد برای اخذ اقامت لازم است علاوه بر داشتن بیزنس پلن مناسب، توانایی سرمایه گذاری پایدار نیز داشته باشد.
 • از نظر شاخص ریسک سرمایه گذاری که عددی بین 1 تا 7 می باشد، متاسفانه میزان مصادره اموال در چین در حال حاضر به میزان 5 می باشد. این عدد ریسک بالایی را نشان می دهد.
 • شاخص کنترل فساد در چین عدد پایین و حتی در سالهای اخیر منفی را نشان می دهد که نشان دهنده بالا بودن فساد در بخش سرمایه و اقتصاد چین است.
 • جهت ثبت شرکت در چین سه نوع سرمایه گذاری جهت افراد خارجی وجود دارد. سرمایه گذاری مشترک (که فرد خارجی باید با یک فرد چینی شریک شود البته سهم بیشتر باید مربوط به شخص چینی باشد) شرکت WFOE که با مسئولیت محدود فرد خارجی بدون شریک چینی شرکت را ثبت می کند و ثبت شرکت دفتر نمایندگی که فرد خارجی نمایندگی یک کمپانی را در چین ثبت می کند.

_____________ثبت شرکت در چین و سخن پایانی____________

ثبت شرکت در چین، مراحل و شرایط ثبت شرکت در چین و همچنین هزینه های ثبت شرکت در این مقاله مورد تحلیل قرار گرفت. با شرایط گفته شده مشخص شد که صرف ثبت شرکت در چین به شما اقامت داده نمی شود و اخذ اقامت در چین منوط به سرمایه گذاری در این کشور است. شما اگر قصد ثبت شرکت و سرمایه گذاری و به تبع آن اخذ اقامت در کشوری را دارید بهتر است کشور های اروپایی همچون اتریش و آلمان و یا کشور کانادا را جهت این امر مهم انتخاب کرده تا بتوانید ضمن بدست آوردن سود، زندگی آرامی را در این کشور ها تجربه کنید. موسسه ملک پور همواره پاسخگوی شما در امر سرمایه گذاری و مهاجرت در تمامی کشورهای جهان است. ‌شما می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان با این موسسه بهرمند شوید. ضمن این که با تکمیل فرم تماس نیز مشاوره تلفنی رایگان دریافت خواهید کرد. در صورت داشتن سوال و ابهام در این زمینه می توانید سوالات خود را در پایان مقاله در بخش "ثبت پرسش" مطرح نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مهدی شاد
سلام وقت بخیر من در نظر دارم یک شرکت در چین تاسیس کنم لطفا بفرمایید چه بايد کرد
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
باسلام مخاطب گرامی متاسفانه موسسه خدماتی در کشور چین ارائه نمی دهد.
مشاوره رایگان