تولد در اتریش

2 نظر

تابعیت از طریق تولد در اتریش از قانون خون پیروی میکند. تابعیت در هر کشوری از طریق تولد بر اساس دو قانون خون و خاک است. براساس قانون خاک شما با به دنیا امدن در خاک ان کشور تابعیت ان را دریافت میکنید، ولی براساس قانون خون حتما باید یکی از والدین شما تابعیت ان کشور را داشته باشد، تا بتوانید از طریق تولد تابعیت و پاسپورت ان کشور را دریافت کنید. ممکن است برای متقاضیان مهاجرت به اتریش سوالاتی از این قبیل مطرح شود که آیا تولد در اتریش می‌تواند منجر به اخذ اقامت در کشور اتریش شود؟ اصول اخذ تابعیت و اقامت از طریق تولد در اتریش چگونه است؟ پاسخ به این سوالات و سایر مسائل پیرامون تولد در اتریش، هدف تحریر این مقاله می‌ باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و دیگر زمینه ‌های مهاجرتی می‌ توانید به وب سایت جامع موسسه ملک‌ پور مراجعه نموده و از طریق تکمیل فرم تماس و یا برقراری تماس تلفنی با این موسسه، از مشاوره تلفنی رایگان کارشناسان مجرب ما بهره ‌مند شوید.

 

مباحثی که در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفته است

تماس با ما

تولد در اتریش

شرایط اخذ اقامت از طریق تولد در اتریش

کشور اتریش از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌باشد و در مرکز قاره اروپا واقع شده است. زبان رسمی این کشور زبان آلمانی است؛ جمعیت این کشور حدود ۹ میلیون نفر و پایتخت آن، شهر وین است که پایتخت هنری اروپا محسوب می شود. اتریش دارای اقتصادی پایدار بوده و از امنیتی مناسب برخوردار است. اتریش به لطف معماری، موسیقی و مناظر طبیعی یکی از ایده آل ترین مقاصد گردشگری و مهاجرتی در اروپا محسوب می شود. علاوه بر موارد ذکر شده، اتریش در حوزه شینگن بوده و کسانی که تابعیت این کشور را کسب نمایند، می توانند به تمامی کشورهای حوزه شینگن بدون محدودیت سفر کنند. به منظور اخذ اجازه اقامت، تابعیت، تحصیل و کار در اتریش، روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها تولد در اتریش می باشد. در این قسمت برای شروع بحث درباره تولد در اتریش نیاز به تشریح دو سیستم خاک و خون می‌ باشد. اعطای تابعیت کشورها از طریق تولد، با تبعیت از این دو سیستم بین‌المللی انجام می شود. کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می دهند، به محل تولد فرزند یا تابعیت والدین وی توجه می کنند. در کشورهای تابع خاک، دریافت تابعیت منوط به مکانیست که فرد در آنجا متولد شده است و کشورهایی چون کانادا و آمریکا از این قانون تبعیت می کنند. تابعیت کشورها در سیستم خون، بر اساس تابعیت والدین اعطا می شود. کشور اتریش نیز از این قانون پیروی کرده و بنابراین اقامت و تابعیت خود را به فرزندانی می بخشد که پدر یا مادر اتریشی داشته باشند. 

قوانین اتریش برای اخذ اقامت از طریق تولد

همان طور که بیان شد کشور ها از دو قانون خون و خاک برای اعطای تابعیت پیروی میکنند. قانون کشور اتریش قانون خون است و از آن پیروی میکند بدین معنی که حتی اگر شما در خاک این کشور مرزهای زمینی یا هوایی به دنیا امده باشید تابعیت آن را دریافت نمیکنید، و فقط در شرایطی میتوانید تابعیت این کشور را بگیرید که والدین شما اتریشی باشند یا هر دو و یا حداقل یکی از والدین (پدر یا مادر) در چنین شرایطی حتی اگر خارج از خاک کشور اتریش هم متولد شوید و پدر یا مادر شما اتریشی باشد تابعیت این کشور را دریافت می کنید.

دریافت پاسپورت اتریش از طریق تولد

 پاسپورت اتریش از قدرتمند‌ترین و ارزشمندترین پاسپورت های بین المللی محسوب می شود. پاسپورت کشور اتریش از نظر قدرت، در رتبه اول جهان و بعد از کشورهای بلژیک و آلمان قرار دارد. این رتبه نشان‌دهنده معتبر بودن پاسپورت کشور اتریش می‌ باشد. افرادی که از طریق تولد در اتریش یا هر روش دیگری موفق به اخذ پاسپورت اتریش شوند، می‌ توانند به 90 کشور از کشورهای جهان بدون ویزا سفر کنند. همچنین در 34 کشور دیگر به محض ورود برای آنها ویزا یا روادید صادر می گردد و افرادی که از طریق تولد در اتریش یا روش‌ های دیگر موفق به دریافت پاسپورت اتریش شوند فقط نیاز دارند که برای ورود به 74 کشور دنیا ویزا دریافت نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله پاسپورت اتریش مراجعه نمائید و از کلیه روش های دریافت پاسپورت اتریش اطلاع یابید.

تابعیت کشور اتریش از طریق تولد، به فرزندانی اعطا می شود که یکی از والدین آن ها، تبعه این کشور باشد. تولد در صورتیکه منجر به دریافت تابعیت این کشور شود، می‌ تواند منجر به اخذ پاسپورت معتبر در سطح بین المللی گردد. این مقاله با تلاش متخصصین مجرب موسسه ملک پور در باب تولد اتریش به نگارش درآمده و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع، شرعاً حرام و غیر قانونی می‌باشد و پیگرد قانونی دارد.

بررسی اخذ اقامت والدین با تولد فرزند در اتریش

 تولد در اتریش و اخذ تابعیت کشور اتریش از طریق یکی از گزینه ‌های زیر محقق می ‌شود:

  • کودکانی که از مادر یا پدر اتریشی متولد شده باشند.
  • کودکانی که در خاک کشور اتریش (تولد در اتریش) متولد شده باشند، به شرطی که حداقل پدر یا مادر تبار اتریشی داشته باشند.
  • کودکانی که در خاک کشور اتریش (تولد در اتریش اتفاق افتاده باشد) متولد شده باشند، ولی والدین آنها هیچگونه تابعیتی نداشته باشند. در این حالت والدین می ‌توانند برای فرزند خود از سازمانهایی که مسئول تابعیت هستند درخواست تابعیت کنند.
  • کودکانی که تولد در اتریش دارند ولی هویت مادر و پدر آنها مشخص نیست.

 به جز موارد ذکر شده باید اشاره کرد که اگر پدر و مادر در کشور اتریش با اقامت موقت و تبار غیراتریشی، در طول مدت اقامت خود فرزندی به دنیا بیاورند و تولد در اتریش رخ دهد، فرزند تابعیت اتریشی پیدا نمی کند؛ ولی در چند سال بعد برای کسب تابعیت اتریشی شرایط سهل‌ تری خواهد داشت و دریافت اقامت برای وی آسان تر خواهد بود. نکته بسیار مهم اینکه اتریش به والدینی که تبار اتریشی نداشته باشند، حتی اگر فرزند آنها در اتریش متولد شده باشد، اقامت اعطاء نمی کند. بنابراین اقامت والدین با تولد فرزند خود در این کشور، محقق نمی شود و اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در این کشور، منتفی است. در چارت زیر، تعداد تولدها در هر 1000 نفر در سال کشور اتریش نمایش داده شده است، این اطلاعات جمع آوری شده مربوط به سال 2015 الی سال 2023 می‌باشد در این روند افزایش جمعیت اتریش به خوبی مشخص است.

تولد در اتریش

آثار حقوقی تولد در اتریش

 با تولد در اتریش و دریافت اقامت و تابعیت این کشور می توانید به عنوان یک شهروند اتریشی در هر زمان و در هر جایی در اتحادیه اروپا مسافرت، زندگی و کار کنید. گذرنامه اتریش دارای شهرت عالی است و سفرهای بسیار گرانبهای بدون ویزا را شامل می شود؛ از جمله دسترسی بدون ویزا به ایالات متحده آمریکا. گذرنامه اتریش بدون شک در بین بهترین اسناد سفر در جهان است. هنگامی که شما طبق قانون شهروندی اتریش را اخذ می‌ کنید، شما و خانواده تان از زندگی شهروندی کامل برخوردار می شوید که می تواند به نسل های آینده منتقل شود. مالک گذرنامه اتریشی حق دارد اقامت در هر جای اتحادیه اروپا و همچنین سوئیس را داشته باشد. امکان تحصیل رایگان در اتریش وجود دارد، اما هزینه تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی اتریش بالاست. خدمات نظامی پایه (خدمت سربازی) در کشور اتریش در حال حاضر شش ماه طول می‌کشد؛ افرادی که حاضر به انجام خدمات نظامی پایه (خدمت سربازی) نیستند و از این خدمت خارج می‌شوند، باید یک خدمات جایگزین (خدمات غیرنظامی) را برای یک دوره 9 ماهه انجام دهند.

تولد در اتریش و ویزای توریستی اتریش

با دریافت ویزای توریستی اتریش اگر کودکی در اتریش متولد شود و والدین تبار اتریشی نداشته باشید، تولد در اتریش باعث کسب تابعیت آن کودک در اتریش نمی ‌شود؛ حتی خود کودک هم به صورت اتوماتیک تابعیت اتریش را کسب نمی کند. این موضوع مرتبط با قوانین کشور اتریش و تبعیت از سیستم خون در قوانین این کشور می ‌باشد و دولت اتریش به والدین و کودک تابعیت اعطاء نمی‌کند. این موضوع از آن حیث اهمیت دارد که عده ای با اخذ ویزای توریستی، در اندیشه اخذ اقامت والدین با تولد فرزند خود در کشور دیگر هستند. قبل از اقدام برای این امر بایستی تحقیق کاملی در خصوص کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می دهند انجام شود. با عنایت به این مطالب، تولد در اتریش با دارا بودن ویزای توریستی اتریش گزینه مناسبی برای دریافت تابعیت یا اقامت در اتریش نمی باشد.

بررسی دو تابعیتی در اتریش

 به صورت کلی حل مسائل در باب دو تابعیتی ‌ها، در حقوق بین الملل موضوعی پر مناقشه می ‌باشد. قانون تابعیت اتریش به نحوی و نه کاملاً، تابعیت دوگانه را پذیرفته است. افرادی با شایستگی شغلی بالا، موقعیت اجتماعی قابل قبول، همچنین افراد زیر سن قانونی و افرادی که به علت قانون عدم تابعیت دوگانه مشکل شخصی و خانوادگی گریبانگیر آنها می ‌شود می‌ توانند تابعیت مضاعف داشته باشد. تابعیت دوگانه در کودکان طبق قوانین اتریش بدین صورت می ‌باشد که اگر پدر و مادر از ملیت ‌های مختلف (اتریش و دیگری) باشند و کودک در کشوری غیر از اتریش متولد شده باشد، اگر کشور دیگر از جمله کشورهای تابع اصل خاک باشد؛ تابعیت دوگانه لحاظ می شود. طبق قوانین اتریش کودک بعد از تبدیل شدن به یک بزرگسال نمی تواند بین اتریش و دیگر ملیت ها تصمیم‌گیری کند؛ هر چند امکان دارد دولت های دیگر از این قانون تبعیت نکنند. مطابق با قوانین اتریش، یک کودک زیر سن قانونی مجاز به انتخاب ملیت نیست. همچنین اگر شخصی داوطلبانه تابعیت خارجی بگیرد به صورت معمول شهروندی اتریش را از دست می دهد.


سوالات متداول 

 ✔️دریافت اقامت و تابعیت اتریش از طریق تولد چگونه است؟

افرادی که یکی از والدین ها از تبعه اتریش باشند، اقامت و تابعیت این کشور را دریافت می کنند.

 ✔️آیا اقامت والدین با تولد فرزند در اتریش امکان پذیر است؟

خیر؛ اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در اتریش برای شهروندان غیر اتریشی امکان پذیر نیست.

 ✔️آیا دوتابعیتی در اتریش پذیرفته شده است؟

بله؛ دولت اتریش دوتابعیتی را برای افرادی پذیرفته است که دارای والدین اتریشی بوده و در یکی از کشورهای تابع اصل خاک متولد شده اند.

 ✔️آثار حقوقی تولد در اتریش چیست؟

با اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد در اتریش، می توان از کلیه حقوق شهروندی این کشور استفاده کرد؛ به تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی پرداخت و در هر کشوری از اتحادیه اروپا و سوئیس زندگی کرد.


_____________سخن پایانی_____________

تولد در اتریش از جمله روش‌های اخذ اقامت اتریش است که در این مقاله به آن پرداختیم. از شما بازدید‌کنندگان سایت برای زمانی که برای مطالعه این مطالب اختصاص داده‌اید سپاسگزاریم. امید است مطالب ارائه شده مورد توجه شما قرار گرفته باشد. همانگونه که مطلع شده اید تولد در اتریش، ضامن دریافت تابعیت در اتریش نمی ‌باشد. به صورت خلاصه می توان دلیل آن را حاکم بودن سیستم خون در قوانین کشور اتریش دانست. البته تولد در اتریش می تواند برای کسانی که در خاک اتریش متولد می شوند و والدین اتریشی ندارند، در آینده به گرفتن تابعیت کمک کند؛ ولی این موضوع قطعی نیست. برای دریافت تابعیت از طریق تولد، گزینه ‌های بهتری نیز وجود دارد. همچنین اقامت و تابعیت اتریش را می توان از روش های مناسب دیگری چون کار در اتریش به دست آورد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات و مشاوره رایگان تلفنی می توانید به وب سایت موسسه ملک ‌پور مراجعه کنید و یا با این موسسه تماس حاصل نمایید. همچنین تکمیل فرم تماس توسط شما، دریافت تماس و مشاوره تلفنی رایگان را در پی دارد. کارشناسان خبره ما همواره پاسخگوی سوالات شما در زمینه تولد در اتریش و دیگر زمینه های مهاجرتی می باشند. همچنین این امکان وجود دارد که به پرسش‌ های شما در سریعترین زمان ممکن در بخش "ثبت پرسش‌ها" پاسخ داده شود.

امتیاز 5 از 5 ( 4 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
امید اندیش
سلام و خسته نباشید من ۲۹ سال پیش تو اتریش به دنیا اومدم ولی یه سالم بود برگشتیم ایران.میدونم که تابعیت تو این حالت معنی نداره اما یه حا نوشته بودین مزایای خاص خودشو داره.میتونم بیشتر در این مورد بدونم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز شرایط سنی شما مناسب است میتوانید از طریق پذیرش و ویزای تحصیلی اقدام نمایید و اجازه کار داشته باشید سپس به اقامت و تابعیت برسید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید
محبوبه سمیعی زفرقندی
سلام پسر همسر دوم من در اتریش است، رستورانی ابتیاع کردیم که بتواند ویزای کار بگیرد البته ۶ ماه هست که با ویزای تحصیلی رفته تا انصراف بدهد و ویزای کار بگیرد، سوال داشتم که آیا من و پدرش میتونیم به پیوست ایشون بریم اتریش؟ ممنونم از راهنماییتون 🙏
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
باسلام خیر دوست عزیز شما فقط می توانید بصورت توریستی در رفت و امد باشید. در صورت داشتن تمکن مالی مناسب می توانید از روش های اقامتی برای اتریش اقدام نمایید.
مشاوره رایگان