تحصیل مهندسی در هند

12 اسفند 1401 بدون نظر

تحصیل مهندسی در هند، تحصیل مهندسی در دانشگاه های هند، شرایط، هزینه و مدرک زبان مهندسی در هند در این مقاله مورد تحلیل و بررسی دقیق علمی قرار گرفته است. تحصیل مهندسی در هند با چه هزینه ای امکان پذیر است؟ آیا تحصیل مهندسی در هند به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟ آیا امکان کسب اقامت و تابعیت کشور هند پس از تحصیل وجود دارد؟ در این مقاله سعی شده به این پرسش ها و سایر سوالات شما در مورد تحصیل مهندسی در هند پاسخ داده شود. چنانچه شما عزیزان متقاضی تحصیل مهندسی در این کشور هستید، در وهله نخست مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم. همچنین شما می توانید از طریق تماس تلفنی با موسسه ملک پور اطلاعات بیشتر و به روزتری در این زمینه دریافت کنید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

در این مقاله موضوعات زیر بررسی و تحلیل شده است:

 • شرایط تحصیل مهندسی در هند
 • تحصیل مهندسی در هند در مقطع کارشناسی
 • تحصیل مهندسی در هند در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل مهندسی در هند در مقطع دکتری
 • تحصیل مهندسی در هند با بورسیه تحصیلی
 • هزینه های تحصیل مهندسی و زندگی در هند
 • تحصیل مهندسی در هند و کار دانشجویی
 • دانشگاه های برتر هند در رشته های مهندسی
 • شرایط ویزای همراه دانشجویی هند
 • مدارک پذیرش تحصیل مهندسی در هند
 • موقعیت کار پس از تحصیل مهندسی در هند
 • وضعیت اقامت و تابعیت هند پس از تحصیل مهندسی
 • سوالات متداول راجع به تحصیل مهندسی در هند
 • تحصیل مهندسی در هند و سخن پایانی

تحصیل مهندسی در هندشرایط تحصیل مهندسی در هند

هندوستان کشوری پهناور در جنوب آسیاست که بخش وسیعی از شبه قاره هند را تشکیل می دهد. پایتخت این کشور پهناور شهر دهلی نو است. هندوستان دارای تاریخ و فرهنگی کهن است و در این سرزمین ملیت ها، اقوام، آیین ها و فرهنگ های متنوع و گوناگونی وجود دارند. وجود فرهنگ ها و ملیت های مختلف و نظام آموزشی رو به رشد درهند باعث شده است که امروزه این کشور مقصد بسیاری از دانشجویان برای تحصیل قرار بگیرد. تحصیل مهندسی در هند دارای مقاطع مختلف و شرایطی است که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

تحصیل مهندسی در هند در مقطع کارشناسی

تحصیل مهندسی در هند در مقطع کارشناسی در این قسمت نوشتار توضیح داده شده است. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور هند باید دارای مدرک دیپلم 12 ساله باشند. با توجه به محدودیت تعداد دانشگاه ها و افزایش تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه های هند، دانشگاه ها معمولاً با کالج های وابسته کار می کنند. البته این بدان معنا نیست که دانشجویان بین المللی امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر هند را ندارند. بلکه سالانه تعداد زیادی متقاضی بین المللی بدون محدودیت رشته در دانشگاه های این کشور تحصیلات عالی را طی می کنند. مقطع کارشناسی برای رشته های فنی و مهندسی از قبیل کامپیوتر، برق، الکترونیک، عمران، مکانیک، مخابرات، معدن، IT و... 4 سال است و شهریه تحصیل در این مقطع بین 2500 تا4500 دلار به صورت سالانه است و البته این هزینه در دانشگاه ها و مراکز مختلف، متغیر است. امروزه اغلب دانشگاه های هند برنامه های آموزش از دور نیز دارند.

تحصیل مهندسی در هند در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل مهندسی در هند در مقطع کارشناسی ارشد را در این بخش مطالعه می کنید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هندوستان به زبان انگلیسی است و در بسته به رشته تحصیلی یک تا دو سال طول مدت دوره است. نکته جالب توجه این است که هزینه تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های بین المللی هند بسیار پایین است. به طور کلی دانشگاه ها و مؤسسات بین المللی هند به مراکز دولتی، خصوصی و بین المللی تقسیم می شوند. دانشگاه ها و مراکز دولتی توسط دولت حمایت می شوند و هزینه تحصیل در آن ها تقریباً رایگان است. تأیید و ارزیابی مدرک کارشناسی ارشد بستگی به دانشگاه و رشته تحصیلی دارد که ممکن است به صورت پایان نامه، دوره های کارآموزی و دوره های آموزشی باشد. برای تحصیل در این مقطع دانشجو باید مدرک کارشناسی ارائه دهد و معدلش بهتر است بالای 14 باشد. ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 5 نیز الزامی است. هزینه تحصیل مهندسی در هند در مقطع کارشناسی ارشد حدوداً بین 1800 تا 4500 دلار به صورت سالانه می باشد.

تحصیل مهندسی در هند در مقطع دکتری

تحصیل مهندسی در هند در مقطع دکتری را در این قسمت مقاله شرح خواهیم داد. متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا باید مدرک کارشناسی با معدل بالای 15 ارائه دهند و مدرک زبان آیلتس با نمره 6 داشته باشند. طول دوره دکتری معمولاً بین 4 تا 5 سال است. تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی است و هزینه برای تحصیل مهندسی در هند در مقطع دکتری حدوداً5000 تا 6000 دلار به صورت سالانه است. هزینه های زندگی در هند نسبتاً پایین است. این هزینه ها که شامل خورد و خوراک، پوشاک و هزینه های رفت و آمد و.... می شود، برای یک سال زندگی در هند حدود 4000 دلار می شود. برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا دانشجویان نیاز به سوپروایزر دارند تا بتوانند ویزای تحصیلی دریافت کنند. سپس می توانند از امکانات تحصیل رایگان و زندگی در خوابگاه بهره مند شوند. این مقاله توسط موسسه ملک پور تهیه و تنظیم شده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر نام منبع، بر خلاف اخلاق و شرع و قانون است.

تحصیل مهندسی در هند با بورسیه تحصیلی

تحصیل مهندسی در هند به همراه بورسیه تحصیلی مبحث بسیار مهمی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور است. در خصوص بورسیه های تحصیلی در مقطع کارشناسی، کمک هزینه ها فقط شامل هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی می شود. دانشجویان متقاضی دریافت بورسیه هند، هنگام ثبت نام باید نامه مبنی بر تمکن مالی خویش را ارائه دهند. همچنین ارائه مدرک پیش دانشگاهی نیز اجباری است. لازم به ذکر است که تحصیل رایگان و دریافت بورسیه تحصیلی بیشتر برای رشته های فنی و مهندسی و رشته های هنر امکان پذیر است. اکثر بورسیه های تحصیلی نیز در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد. بورسیه های تحصیلی کشور هندوستان بیشتر در دانشگاه ها و مؤسسات دولتی این کشور به دانشجویان ارائه می شوند. با این وجود تعدادی دانشگاه خصوصی و بین المللی وجود دارند که به منظور جذب دانشجویان بین المللی اقدام به پرداخت بورسیه تحصیلی به دانشجویان خود می کنند. در دانشگاه های هند، یک نوع بورسیه به نام بورسیه فرهنگی وجود دارد که در اکثر دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

هزینه های تحصیل مهندسی و زندگی در هند

تحصیل مهندسی در هند و هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را در این بخش بررسی خواهیم کرد. متقاضیان تحصیل در هند باید به این مسئله آگاهی داشته باشند که هزینه های تحصیل در دانشگاه ها و شهرهای مختلف هند به صورت قابل توجهی متفاوت است. به طوریکه قبلاً گفته شد، دانشگاه های دولتی زیر نظر دولت هند هستند. بنابراین تحصیل در این دانشگاه ها تقریباً رایگان بوده و هزینه نسبتاً پایینی دارند و دانشجویان هند معمولاً 100 دلار در سال برای تحصیل در دانشگاه های دولتی هزینه می کنند. همانطور که گفته شد؛ هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی با توجه به مکان و شهر هر دانشگاه متغیر است. عموماً دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی شهریه ای بین 3500 تا 6500 دلار به صورت سالانه می پردازند. هزینه های جانبی تحصیل نیز حدوداً بین 750 تا 3500 دلار در سال است.

در خصوص هزینه های زندگی در کشور هند، این نکته قابل تأمل است که هزینه های زندگی در کشور هندوستان از بسیاری از کشورها کمتر است. هزینه های یک نفر با داشتن خانه اشتراکی حدود 300 تا 450 دلار در ماه می شود. البته این نکته درخور اهمیت است که هزینه های زندگی هر شخص به نحوه زندگی او بستگی دارد. کشور هندوستان جزو ارزان ترین کشورهاست.

تحصیل مهندسی در هند و کار دانشجویی

تحصیل مهندسی در هند و کار دانشجویی از مقوله های بسیار مهمی است که دانشجویان، خواهان کسب اطلاعاتی در مورد چگونگی آن هستند. دانشجویان بین المللی به استثنای دانشجویان OCI (شهروندان خارج از هند)، NRI (هر دانشجویی که سال یازدهم و دوازدهم تحصیل خود را خارج از کشور هندوستان بوده است)و PIO (دانشجویی که اصالت هندی داشته باشد)اجازه کار دانشجویی ندارند. با وجودی که دانشجویان بین المللی هنگام تحصیل اجازه کار دانشجویی ندارند، پس از اتمام دوره تحصیلی اجازه کار در کشور هند به آن ها داده می شود. گرچه هزینه های زندگی در کشور هند بسیار پایین است، اما بسیاری از دانشجویان از اینکه اجازه کار دانشجویی در این کشور را ندارند ناراضی هستند. از این لحاظ هند کشور مناسبی برای دانشجویان که متقاضی کار ضمن تحصیل هستند، نمی باشد و برای این افراد کشورهایی مانند آلمان و اتریش و سایر کشورهای پیشرفته اروپایی که به دانشجویان اجازه و فرصت کار حین تحصیل را می دهند، بسیار بهتر و مناسب تر هستند.

دانشگاه های برتر هند در رشته های مهندسی

تحصیل مهندسی در هند و دانشگاه های برتر این کشور را در این قسمت مطالعه می نمایید. برای متقاضیان تحصیل مهندسی در هند کیفیت آموزش و رنکینگ دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارند، بسیار اهمیت دارد. در ادامه مطالب لیستی از برترین دانشگاه های این کشور را ارائه می دهیم.

 

 دانشگاه

 رتبه در کشور

 رتبه در جهان

موسسه فناوری بمبئی هند

  1

 514

موسسه فناوری مادراس هند

  2

 579

موسسه فناوری کانپور هند

  3

 662

موسسه فناوری دهلی هند

  4

 722

موسسه علم بنگلور هند

  5

 737

دانشگاه دهلی

  6

 750

دانشگاه فناوری خرگپور هند

  7

 754

موسسه تحقیقات بنیادی تاتا

  8

 804

موسسه فناوری Roorkee هند

  9

 1025

دانشگاه آنا

  10

 1101

دانشگاه بانوهندو

  11

 1139

موسسه فناوری گواخاتی هند

  12

 1166

دانشگاه VIT

  13

 1199

دانشگاه آلیگار مسلمان

  14

 1228

موسسه علوم پزشکی هند

  15

 1254

دانشگاه جواهرالرو نور

  16

 1257

موسسه آماری کلکته هند

  17

 1374

دانشگاه مانیپال

  18

 1407

موسسه ملی فناوری Rourkela

  19

 1479

دانشگاه دوستی

  20

 1479

شرایط ویزای همراه دانشجویی هند

تحصیل مهندسی در هند و بررسی ویزای همراه این کشور برای کسانی که متقاضی تحصیل در این کشور هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دانشجویانی که در مقطع دکترا در کشور هند تحصیل می کنند، می توانند تقاضای ویزای همراه برای خانواده خود نمایند. پس از ارائه تقاضا از جانب دانشجوی متقاضی، ویزای همراه طی مدت زمان کوتاهی در سفارت هندوستان در ایران بر اساس ویزای تحصیلی دانشجوی متقاضی در مقطع دکتری دانشگاه های هند صادر می شود. در صورتیکه پدر و مادر متقاضی تحصیل در مقطع دکترا در کشور هند باشند، باید برای فرزند تقاضای ویزای همراه نمایند. همراهان شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می شود. ویزای همراه تا اتمام دوره تحصیل شخص اصلی اعتبار دارد. مدارک زیر برای درخواست ویزای همراه الزامی است:

 

پاسپورت با اعتبار کافی

قرم تکمیل شده درخواست ویزای همراه

عکس

مدارک هویتی(شناسنامه، سند ازدواج)

ارائه نامه تمکن مالی

ارائه قبض پرداخت شده هزینه های ویزای همراه

مدارک پذیرش تحصیل مهندسی در هند

تحصیل مهندسی در هند و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در این کشور را در این بخش توضیح می دهیم. برای تحصیل در رشته های مختلف دانشگاه های هند، پذیرش تحصیلی مورد نیاز است. پس از کسب پذیرش تحصیلی، برای تحصیل مهندسی در هند متقاضیان باید نسبت به دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند. این ویزا برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین دوره های زبان به متقاضیان داده می شود. مدت اعتبار ویزای تحصیلی بستگی به مدت زمان تحصیل دانشجو دارد و بر اساس رشته تحصیلی بین 6 ماه تا 3 سال است. دانشجویان می توانند با اتمام مدت ویزا اقدام به تمدید ویزا نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور هندوستان به شرح زیر است:

 

کپی شناسنامه شخص متقاضی

پاسپورت با اعتبار کافی

دو قطعه عکس

اصل ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات

اصل و کپی نامه پذیرش تحصیلی گرفته شده از دانشگاه های هند

تکمیل فرم دریافت ویزا

ارائه نامه تمکن مالی

موقعیت کار پس از تحصیل مهندسی در هند

تحصیل مهندسی در هند و موقعیت کار پس از تحصیل در این کشور را در این قسمت بررسی خواهیم کرد. یکی از روش های دریافت اجازه کار در کشور هند، تحصیل در این کشور است. البته همانطور که قبلاً اشاره کردیم، دانشجویان اجازه کار پاره وقت در طول تحصیل در این کشور ندارند. اما پس از اتمام دوره تحصیلی خود می توانند مجوز کار در هند را کسب کنند. در صورتیکه دانشجوی تحصیل مهندسی در هند پس از اتمام زمان تحصیل بتواند کارفرما یافته و قرار داد کاری با کارفرما منعقد کند، می تواند ویزای کاری یک ساله را دریافت نماید. متقاضی برای دریافت ویزای کاری هند باید واجد شرایطی مانند: حداقل دستمزد سالیانه 25000 دلار باشد و همچنین باید کاری که انتخاب می کند مرتبط با رشته تحصیلی اش باشد. برای دریافت ویزای کاری هند مدارک زیر مورد نیاز است:

 

پاسپورت معتبر

فرم تکمیل شده درخواست ویزای کار

قرارداد استخدام کاری شخص متقاضی

جزئیات شغل و یا پروژه کاری

عکس

رزومه و سابقه کاری شخص متقاضی

نامه تأیید کارفرما

نامه حمایت مالی شرکت یا سازمان شغل مربوطه

مدارک مالیاتی شرکت یا سازمان شغل مربوطه

وضعیت اقامت و تابعیت هند پس از تحصیل مهندسی

تحصیل مهندسی در هند و وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل یکی از مباحثی است که اهمیت بسیاری برای کسانی که این کشور را جهت تحصیل خود انتخاب کرده اند، دارد. مهم ترین مبحث در مورد تحصیل در هند این نکته است که لازم است به آن توجه کنید؛ تحصیل در هند منجر به اخذ اقامت دائم و یا تابعیت این کشور نمی شود. همچنین اجازه اقامت کار پس از تحصیل نیز به صورت موقت خواهد بود و قابل تبدیل به اقامت دائم و تابعیت نمی باشد. یکی از بزرگ ترین معایب تحصیل در کشور هند نیز همین مسئله می باشد که اغلب دغدغه بسیاری از دانشجویان بین المللی کسب اقامت پس از تحصیل است. در صورتیکه قصد مهاجرت و کسب اقامت و تابعیت کشوری را پس از تحصیل دارید، هند کشور مناسبی برای شما نیست و باید کشور دیگری را برای تحصیل انتخاب کنید تا بتوانید پس از تحصیل اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کرده و با گذشت زمان مشخصی درخواست اقامت دائم و سپس تابعیت نمایید.


سوالات متداول راجع به تحصیل مهندسی در هند

✅ شهریه تحصیل مهندسی در هند در مقطع کارشناسی چقدر است؟

حدود 2500 تا 4500 دلار در سال.

✅ هزینه تحصیل مهندسی در هند در مقطع کارشناسی ارشد چقدر است؟

سالیانه بین 1800 تا 4500 دلار.

✅ هزینه تحصیل مهندسی در هند در مقطع دکترا چقدر است؟

سالیانه بین 5 هزار تا 6 هزار دلار.

✅ هزینه زندگی در هند چقدر است؟

سالیانه حدود 4 هزار دلار.


_____________تحصیل مهندسی در هند و سخن پایانی____________

تحصیل مهندسی در هند، دانشگاه های هند در رشته های مهندسی، شرایط، هزینه و مدرک زبان مهندسی در هند در این مقاله مورد تحلیل و بررسی دقیق علمی قرار گرفت و سعی شد اطلاعات جامع و مفیدی در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار داده شود. گرچه هزینه تحصیل و زندگی در کشور هندوستان پایین تر از بسیاری کشورهاست، اما در مقابل به دلیل فقدان بسیاری از امکانات این کشور قادر به تأمین آینده کاری و شغلی مناسب برای دانشجویان بین المللی نخواهد بود. علاوه بر این کشور هندوستان با ازدیاد جمعیت و کمبود امکانات رفاهی و بهداشتی مواجه است و بازار کار این کشور نیز برای متقاضیان چندان پویا و مطلوب نیست. بنابراین اگر شما عزیزان متقاضی تحصیل مهندسی در هند هستید، ما به شما توصیه می کنیم برای تحصیل در این رشته یکی از کشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش، هلند و... انتخاب کنید. تحصیل در این کشورها علاوه بر امکانات رفاهی و آموزشی مطلوبی که دارد، ضمانت کار پس از تحصیل را نیز برای شما به همراه دارد. در صورتیکه خواهان کسب اطلاعات بیشتری دراین زمینه هستید با موسسه ملک پور تماس گرفته و از طریق مشاوره رایگان اطلاعات به روزتر و دقیق تری را دریافت نمایید. همچنین شما عزیزان می توانید سوالات خود را در پایان همین مقاله و یا در وب سایت موسسه درج نمایید، تا در اسرع وقت به آن ها پاسخ داده شود.

امتیاز 4 از 5 ( 9 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان