تحصیل دکترا در مالزی

1 نظر

 

تحصیل دکترا در مالزی، دانشگاه های برتر مالزی جهت اخذ پذیرش دکترا، مدت زمان تحصیل دکترا در مالزی و شرایط تحصیل رایگان در مالزی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی کاملا علمی قرار خواهد گرفت. بورسیه تحصیلی دکترا در مالزی چگونه است؟ دانشگاه های برتر مالزی کدامند؟ شرایط سنی تحصیل دکتری در مالزی چگونه است؟ هزینه تحصیل دکتری در مالزی چقدر است؟ در این مقاله سعی شده است ضمن پاسخ گویی به سوالات شما دانشجویان عزیز مراحل و چگونگی تحصیل دکتری در مالزی به صورت کاملا دقیق توضیح داده شود تا بتوانید ابهامات ذهنی خود را در این زمینه بر طرف سازید. مالزی یک کشور پیشرفته آسیایی است که تحصیل دکترا در آن به واسطه سطح علمی دانشگاه ها می تواند گزینه مناسبی به شمار آید. شما می توانید برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل دکترا در مالزی و یا سایر کشور های دیگر به وب سایت موسسه ملک پور مراجعه نموده و یا با کارشناسان و مشاوران مجرب این مجموعه تماس برقرار نمایید. کارشناسان موسسه ملک پور به صورت کاملا رایگان پاسخ گوی تماس های تلفنی شما در زمینه های تحصیلی و مهاجرتی هستند.

 • شرایط عمومی تحصیل دکترا در مالزی
 • تحصیل دکترا در مالزی به همراه بورسیه
 • معرفی دانشگاه های برتر مالزی
 • مدارک مورد نیاز تحصیل دکترا در مالزی
 • نیاز تحصیل دکترا در مالزی به پیدا کردن سوپروایزر
 • مدت زمان تحصیل دکترا در مالزی
 • وضعیت ویزای همراه دانشجویی در مالزی
 • نکات مهم اخذ پذیرش دکترا در مالزی
 • شرایط کار پس از تحصیل دکترا در مالزی
 • تحصیل دکترا در مالزی و سخن پایانی

کار ضمن تحصیل در ایتالیاشرایط عمومی تحصیل دکترا در مالزی

تحصیل دکترا در مالزی و به طور کلی تحصیل در مالزی نیازمند آشنایی با شرایط زندگی، تحصیلی و همچنین شناخت دانشگاه ها در این کشور بوده تا دانشجو بتواند با آگاهی و دانش بیشتر برای انتخاب کشور مقصد در مورد مهاجرت خود تصمیم بگیرد. مالزی یک کشور آسیایی است که در شرق این قاره پهناور واقع شده است. پایتخت سیاسی مالزی کوالالامپور و پایتخت اداری این کشور پوتراجایاست. همسایگان این کشور برونئی، سنگاپور و تایلند هستند. مالزی حدود ۳۰ میلیون نفر را در خود جای داده است. زبان رسمی مالاییایی و دین رسمی این کشور اسلام است. واحد پول کشور مالزی رینگت است. قدمت دانشگاه های مالزی به سال ۱۹۰۴ بر می گردد و مربوط به دانشگاه فنی این کشور است. مالزی در زمینه تحصیلی یکی از کشور های پیشرفته و شناخته شده درآسیاست و دارای دانشگاهای متعدد بین المللی است که در اکثر رشته های فنی مهندسی و علوم ریاضی و هنر فعالیت دارند. دانشگاه های بین المللی مالزی در تمامی مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در ماه ژانویه پذیرش دارد. اقتصاد مالزی در حال حاضر در حال رونق است و موفقیت آن به آموزش، تحقیق و توسعه رسیده است. مالزی با اطمینان از آموزش معتبر بین المللی، استانداردهای بالایی را برای دانشگاه ها حفظ می کند. در جدول زیر اطلاعات کاملی در خصوص دانشگاه های مالزی را مشاهده خواهید کرد.

 

تحصیلات دکترا در مالزی - جزئیات اصلی

دانشگاه ها

63

قدیمی ترین دانشگاه

دانشگاه مالایا

دانش آموزان بین المللی

81،953

طول دکترا

3-5 سال

سال تحصیلی

ژانویه تا نوامبر

تحصیل دکترا در مالزی به همراه بورسیه

به منظور تشویق استعدادهای بین المللی، بورس های تحصیلی زیادی برای کمک به شهریه و هزینه های زندگی در دسترس است.بودجه این بورسیه ها ممکن است توسط دولت مالزی، مؤسسات خصوصی یا دانشگاه ها تأمین شود.

 • بورس تحصیلی بین المللی مالزی (MIS)

ابتکاری با بودجه دولت برای جذب دانشجویان با استعداد تحصیلات تکمیلی به مالزی. این بورس تحصیلی برای کلیه دانشجویان بین المللی با سوابق تحصیلی عالی از جمله رشته های مربوط به دکترا که قصد تحصیل دارند، آزاد است.

برای به دست آوردن این بورس تحصیلی، شما باید یک پیشنهاد تحقیقاتی ارائه دهید که مطابق با منافع دولت مالزی باشد، بنابراین این بورس تحصیلی معمولا به علوم، مهندسی و فناوری ارتباطات دارد. این جایزه شامل مهاجرت به مالزی، هزینه های دانشگاه و کمک هزینه ماهیانه برای کمک به هزینه های زندگی به مدت سه سال است.

 • برنامه بورس و کمک هزینه تحصیلی مشترک المنافع

این فاند مشابه بورس تحصیلی بین المللی مالزی، در اختیار دانشجویان کشورهای مشترک المنافع است. همانند MIS، شما به یک مدرک کارشناسی ارشد در یک زمینه مرتبط نیاز دارید و می توانید پیشنهاد تحقیق خود را برای واجد شرایط بودن این جایزه توجیه کنید.

 • بورس تحصیلی برنامه همکاری فنی مالزی (MTCP)

این جایزه فرصتی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند تا تحصیلات پیشرفته دانشگاهی را در مالزی دنبال کنند. این بورس تحصیلی یک توافق نامه دوجانبه بین مالزی و سایر کشورها است و به صورت دولتی در دسترس است.

مانند سایر بورس های تحصیلی، واجد شرایط بودن برای این جایزه به مدرک کارشناسی ارشد در یک زمینه مرتبط بستگی دارد، و پروژه ها به تعدادی از مناطق اولویت تحصیل محدود می شود که در زمبنه علوم، مهندسی، بهداشت و امور مالی متمرکز هستند.به عنوان دریافت کننده این جایزه از شما انتظار می رود که پس از اتمام دوره دکترا کمک قابل توجهی به کشور خود کنید.

 • بورسیه دانشگاه

دانشگاهها می توانند براساس شایستگی علمی و به دنبال توصیه گروه میزبان / مرکز تحقیقاتی بورسیه تحصیلی اعطا کنند. اینها معمولاً شامل شهریه و کمک هزینه تحصیلی است.

به عنوان مثال دانشگاه مالایا بورس تحصیلی Bright Sparks را ارائه می دهد که هزینه های تحصیل 860) دلار آمریکا) ماهانه را فراهم می کند.

 • دستیاری تدریس و تحقیق

یکی دیگر از راه های تأمین هزینه های تحصیل، کار برای دانشگاهی است که در آن برای دکترای خود تحصیل می کنید. این را می توان به صورت دستیاری آموزشی یا پژوهشی انجام داد. دانشگاه به جای پرداخت هزینه کار شما، هزینه شهریه شما را یارانه می دهد.شما وظایف تدریس و یا تحقیق را در موسسه انجام می دهید. ممکن است از شما خواسته شود که طبق ساعت اداری کار کنید. با این حال، شما همچنین تجربه علمی کسب خواهید کرد و ممکن است مستقیماً در کار تحقیقاتی اعضای ارشد کارکنان شرکت کنید.

متناوباً، ممکن است از شما انتظار داشته باشند که هنگام تحصیل در مقطع دکترا، نقش یک دستیار تحقیق را داشته باشید. تا زمانی که بتوانید این شرایط را برآورده کنید بدون اینکه در توانایی شما برای تکمیل تحصیلات تأثیر بگذارد، روش خوبی برای دریافت بورسیه کامل یا جزئی است.

معرفی دانشگاه های برتر مالزی

علاقه مندان به ادامه تحصیل در مالزی، قطعا علاقه مند هستند که بهترین دانشگاه ها را برای تحصیل خود انتخاب کنند. چرا که انتخاب دانشگاه دارای رنک بالا و سطح کیفی مناسب، تاثیر به سزایی در کاریابی پس از تحصیل خواهد داشت. در جدول زیر شما می توانید دانشگاه های برتر کشور مالزی و رنک داخلی و بین المللی آن ها را مشاهده کنید.

 

رتبه جهانی دانشگاه 2021

رتبه دانشگاه در سطح مالزی 2021

نام دانشگاه

شهر یا منطقه 

 301–350 

1

University of Malaya

 Kuala Lumpur 

 501–600 

2

Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR)

 Petaling Jaya 

 601–800 

3

Universiti Kebangsaan Malaysia

 Selangor 

 601–800 

3

Universiti Putra Malaysia

 Selangor 

 601–800 

3

Universiti Sains Malaysia

 Pulau Pinang 

 601–800 

3

Universiti Teknologi Malaysia

 Johor 

 601–800 

3

Universiti Teknologi Petronas

 Seri Iskandar 

 601–800 

3

Universiti Utara Malaysia

 Kedah Darul Aman 

 801–1000 

9

Universiti Tenaga Nasional (UNITEN)

 Selangor 

 1001+ 

10

Universiti Kuala Lumpur

 Kuala Lumpur 

 1001+ 

10

Universiti Malaysia Perlis

 Arau 

 1001+ 

10

Universiti Malaysia Sarawak (UNIMAS)

 Sarawak 

 1001+ 

10

Multimedia University

 Cyberjaya 

 1001+ 

10

Universiti Teknikal Malaysia Melaka

 Melaka 

 1001+ 

10

Universiti Teknologi MARA

 Selangor

مدارک مورد نیاز تحصیل دکترا در مالزی

برنامه های دکترا در مالزی به طور کلی می تواند در طول سال شروع شود، اما برخی از دانشگاه ها دو دوره پذیرش، در جولای و فوریه را تعیین می کنند.

 • مدارک دانشگاهی

برای درخواست یک پروژه دکترا در یک دانشگاه مالزی به طور کلی شما باید یک مدرک کارشناسی ارشد در یک زمینه مرتبط داشته باشید و تجربه تحقیق را نشان دهید. یک مدرک کارشناسی درجه یک نیز ممکن است توسط برخی از دانشگاه ها پذیرفته شود، اما بسیاری از آنها همچنین شما را مجبور به داشتن چندین نشریه بررسی شده می کنند.در رشته هایی مانند مدیریت یا تجارت، ممکن است از متقاضیان خواسته شود آمادگی برای تحصیلات تکمیلی را از طریق آزمون های ورودی خاص به عنوان مثال GRE یا GMAT  نشان دهند.

 • پیشنهاد تحقیق / بیان اهداف

در هنگام درخواست دکترا، معمول است که یک پروپوزال تحقیقاتی (یا حداقل خلاصه ای از تحقیقات پیشنهادی خود) ارائه دهید. این باید شامل یک خلاصه کوتاه از زمینه، اهداف و روش پیشنهادی پروژه تحقیقاتی آینده شما باشد.

تعداد کمی از مؤسسات (به عنوان مثال دانشگاه آسیا) نیازی به ارائه پیشنهاد تحقیق یا شناسایی سرپرستان احتمالی هنگام درخواست ندارید. سپس از طرف موسسه به شما یک سرپرست اختصاص داده می شود و در حین حضور در موسسه پروپوزال خود را توسعه خواهید داد.

 • مهارت زبانی

تحصیلات عالیه در مالزی تقریباً همیشه به زبان انگلیسی انجام می شود. اگر انگلیسی زبان مادری شما نیست و مدرک (های) قبلی شما به زبان انگلیسی تدریس نشده اند، شما باید نمره آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی95 (TOEFL) یا سیستم آزمون بین المللی زبان انگلیسی 7 (IELTS) را به عنوان مدرک ارائه دهید.

ممکن است لازم باشد یک دوره را در باجاسا مالزی (زبان مالزی) در یک سطح رضایت بخش شرکت کنید. اغلب چنین دوره هایی در دانشگاهی که شما در آن شرکت می کنید برگزار می شود و گذراندن این دوره ممکن است از شرایط دکترا باشد.

 • الزامات بهداشتی

سلامت بهداشتی اغلب بخشی از فرایند پذیرش دکترا در مالزی هستند و یکی از الزامات دانشگاه های دولتی خواهد بود. شاید لازم باشد با هزینه شخصی خود گزارش پزشکی ارائه دهید که گواهی بر این باشد که شما از سلامتی خوبی برخوردار هستید.برخی از شرایط شما را از درخواست مستثنی نمی کند اما باید نشان دهید که بر توانایی شما در تکمیل مطالعه تأثیر نمی گذارد.

برای تحصیل در مقطع دکترا در مالزی به عنوان یک دانشجوی بین المللی، باید مراحل مهاجرت را طی کنید. این امر ابتدا شامل درخواست نامه تأیید ویزا از اداره مهاجرت مالزی می شود. پس از دریافت ویزا می توانید سفر خود را به مالزی ترتیب دهید و در هنگام ورود بد این سند را به مقامات ارائه دهید. سپس گذرنامه شما مهر می شود و به شما اجازه می دهد برای درخواست کارت دانشجویی خود در کشور بمانید. درخواست شما برای اخذ پذیرش دانشجویی معمولاً از طریق دانشگاه محل تحصیل شما انجام می شود. شما باید بتوانید ثابت کنید که می توانید هزینه دوره و هزینه های زندگی را برای مدت زمان تحصیل خود تأمین کنید.

نیاز تحصیل دکترا در مالزی به پیدا کردن سوپروایزر

به هر دانشجو به طور معمول 2 استاد راهنمای دانشگاه اختصاص داده می شود که در مورد مشخصات رسمی موضوع، ساختار و سازمان پایان نامه و جهت کلی تحقیق راهنمایی می کنند. نظارت منظم به اطمینان از پیشرفت تحقیقات به روش مناسب کمک می کند. دانشجویان دکتری تمام وقت در طول سال حداقل 10 بار با سرپرستان خود ملاقات می کنند. برای دانشجویان نیمه وقت، حداقل 6 جلسه برگزار می شود.

تحقیقات دکتری شما به طور معمول توسط دو ناظر تعیین شده نظارت می شود، آنها دارای تخصص و تجربه لازم برای حمایت از شما در تحصیل هستند. سرپرستان شما این کار را می کنند:

  • به شما کمک می کند تا پروژه تحقیقات دکترا را شکل دهید
  • شما را در تعیین آنچه باید آموزش دهید راهنمایی می کند
  • در ایجاد شبکه ها و پیشرفت شغلی خود به شما مشاوره می دهند
  • به شما کمک می کند تا یک پایان نامه موفق را در مدت زمان لازم انجام دهید

مدت زمان تحصیل دکترا در مالزی

در این قسمت به بررسی مدت زمان تحصیل دکترا در مالزی خواهیم پرداخت. دانشجویان دکترا در مالزی می توانند تحصیل خود را به دو صورت ادامه دهند.

 • نیمه وقت
 • تمام وقت

بر اساس اینکه دانشجو در دوره های تحصیلی نیمه وقت یا تمام وقت شرکت کند هم چنین بر اساس نوع پایان نامه دانشگاهی و تلاش دانشجو مدت زمان تحصیل دکترا در مالزی می تواند بین سه تا شش سال طول بکشد. اغلب مدت زمان تحصیل دکترا در مالزی به سه سال نزدیک است. به ویژه اینکه اکثر بورس های تحصیلی اغلب فقط برای این دوره کوتاه تر اعطا می شوند. اما اگر دانشجو به صورت نیمه وقت تحصیل کنید ممکن است تحصیل تا 6 سال طول بکشد.

تحصیل دکترا در مالزی و وضعیت ویزای همراه

یکی از موارد مورد توجه دانشجویان مقطع دکتری در مالزی وضعیت ویزای همراه و اجازه ورود همراه به این کشور است. در کشور مالزی مانند بیشتر کشور های جهان اجازه ورود همراه به دانشجویی که قصد تحصیل دکترا در مالزی را دارد داده می شود با این تفاوت که همراه دانشجو نمی تواند همزمان با دانشجو جهت اخذ ویزا اقدام کند. بدین صورت که پس از پذیرش دانشجو در دانشگاه و درخواست دانشجو از دانشگاه و نشان دادن وابستگی، دانشگاه از سمت دانشجو و به نیابت از دانشجو در خواست ویزای همراه می کند. شخص دانشجو می تواند برای همسر و فرزندان بالای 18 سال خود این در خواست را انجام دهد. البته باید نشان دهد می تواند هزینه زندگی همراهان را تامین کند. ویزای همراه برای دانشجویان مقاطع دکترا وابسته به مدت تحصیل دانشجو است.

نکات مهم اخذ پذیرش دکترا در مالزی

 • تحصیلات دکترا در مالزی هزینه های کمتری نسبت به تحصیل در انگلیس، ایالات متحده آمریکا یا استرالیا دارد.
 • هزینه کل تحصیل به طول و موضوع مورد مطالعه بستگی خواهد داشت اما شما می توانید انتظار داشته باشید که هزینه های دانشگاه برای دوره دکترا سه ساله بین 30،000 تا 40،000 دلار است.
 • برای تامین هزینه های تحصیل دکترا در مالزی گزینه های مختلفی ممکن است در دسترس باشد. مانند بورسیه تحصیلی، کمک مالی، دستیاری در امر تدریس و تحقیق.
 • آزمون نهایی داوطلب دکترا در مالزی از نظر ساختاری مشابه بسیاری از کشورهای دیگر است. برای دریافت دکترای خود باید یک پایان نامه در مورد موضوع تحقیق خود تهیه کنید. این پایان نامه باید محققان را راضی کند که حاوی اطلاعات مهم و کاربردی است.
 • در انتهای دوره تحصیل دکترا در مالزی شما باید یک سمینار در مورد یافته های اصلی پایان نامه خود به چندین متخصص در زمینه خود ارائه دهید. در طول این سمینار باید از این یافته ها دفاع کنید و نشان دهید که دانش موضوعی شما برای اعطای درجه دکترا کافی است.

شرایط کار پس از تحصیل در مالزی

کار پس از فارغ التحصیلی در مالزی امروزه برای اکثر دانشجویان بین المللی یک معضل بزرگ است و شخص متقاضی باید مراحل سختی را پشت سر بگذراد. سیاست هایی در دولت مالزی وجود دارد که شهروندان مالزیایی را برای مشاغل خالی اولویت می دهد. این علاوه بر محدودیت در بخشی است که دانشجویان فارغ التحصیل می توانند در آن کار کنند، که ممکن است برخی مشکلات را در یافتن کار ایجاد کند. با این وجود، اگر مجوز کار داشته باشید، برخی از مشاغل ممکن است برای شما مناسب باشد. ابتدا باید در شرکتی در مالزی شغل پیدا کنید. در حال حاضر کار برای دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی در مالزی آسان نیست. دولت مشتاق است که مشاغل را قبل از استخدام ملیت های دیگر به مالزیایی ها اختصاص دهد. از آنجا که بدست آوردن شغل سخت ترین قسمت است، دانستن برخی نکات درباره نوشتن رزومه خیلی عالی مهم است. هنگامی که پیشنهاد کاری را قبول کردید، کارفرمای شما باید از دولت درخواست کند تا یک گذرنامه مناسب برای شما بدست آورد و نشان دهد که هیچ شخص مالزیایی برای انجام این کار در کشور مالزی وجود ندارد.


_____________تحصیل دکترا در مالزی و سخن پایانی____________

تحصیل دکترا در مالزی، دانشگاه های برتر مالزی جهت اخذ پذیرش دکترا، شرایط تحصیل رایگان در مالزی و مدت زمان تحصیل دکترا در مالزی در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. در این مقاله برترین دانشگاه های مالزی را شناخته و مدارک لازم برای اخذ پذیرش را مورد بررسی قرار دادیم. کشور مالزی به دلیل داشتن نرخ بیکاری بالا و برنامه دولت در اولویت بخشیدن به استخدام افراد مالزیایی، شانس کاریابی پس از تحصیل کمتر است. می توان گفت تحصیل دکترا در مالزی شاید بهترین گزینه نباشد. دوره دکترا را می توان مهمترین مقطع تحصیلی دانست که دانشجویان پس از اتمام این دوره می بایست مسیر حرفه ای خود را مشخص کنند. بنابراین تحصیل در دانشگاهی معتبر همراه با شانس کاریابی اهمیت زیادی خواهد داشت. بنابراین اگر به دنبال انتخاب کشوری برای مهاجرت دائمی هستید و تحصیل هدف نهایی شما نیست، بهتر است برای انتخاب بهترین کشور و دانشگاه با مشاورین موسسه ملک پور مشاوره رایگان داشته باشید.

امتیاز 5 از 5 ( 4 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
محمدی
سلام عرض ادب با تحصیل دکتری تو مالزی نمیشه اونجا اقامت گرفت؟ میشه ویزای کاری گرفت بعد از تحصیل یا باید برگردیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. خیر دوست عزیز با تحصیل دکتری امکان اخذ اقامت وجود ندارد و شما پس از تحصیل خود باید سریعاً کار پیدا کنید تا ویزای خود را به ویزای کار تبدیل نمایید.
مشاوره رایگان