تحصیل دندانپزشکی در نروژ

بدون نظر

نروژ کشوری است که در زمره تحصیلات عالی بسیار مترقی و پیشرفته عمل می کند. بیشتر دانشگاه ها و موسسات دولتی در نروژ، هزینه ای بابت شهریه از شما طلب نمی کنند. این موضوع برای همه دانشجویان بین المللی، صرف نظر از ملیت آن ها اعمال می گردد. تحصیل در نروژ تجربه بسیار خوبی است و اعتبار مدارک دانشگاهی در نروژ بسیار مناسب است. کشور نروژ بیش از پنج میلیون نفر جمعیت دارد و به عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی مدنظر مهاجران قرار می گیرد. یکی از کمترین میزان جرم در جهان را این کشور دارد و تحصیل دندانپزشکی در نروژ یکی از امن ترین کشورها به حساب می آید. در این کشور کیفیت آموزشی بسیار خوبی وجود دارد و بسیاری از برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می گردد بنابراین تحصیل دندان پزشکی در نروژ بدون مدرک زبان، تقریباً غیرممکن است. هرچند تحصیل دندان پزشکی در نروژ به زبان انگلیسی قابل انجام است، با اینحال یادگیری زبان نروژی کمک شایانی به شما در کاریابی و ارتباط با سایرین می کند. در طول اقامت خود در نروژ می توانید آفتاب نیمه شب تابستان معروف به چراغ های شمالی را در زمستان تجربه کنید. همچنین دوستداران موسیقی می توانند از بسیاری از جشنواره های برگزار شده در اسلو، تونزبرگ، تروندهایم و ترومسو بازدید کنند. تحصیل دندانپزشکی در نروژ می تواند سرگرم کننده و جالب و در عین حال کاملاً طاقت فرسا باشد.

مباحثی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

 • شرایط کلی تحصیل دندانپزشکی در نروژ
 • تحصیل دندانپزشکی در نروژ به زبان انگلیسی
 • هزینه تحصیل دندانپزشکی در نروژ
 • بورسیه پزشکی نروژ
 • دانشگاه ها و کالج های پزشکی نروژ
 • شرایط کار و اخذ اقامت نروژ پس از تحصیل دندانپزشکی
 • سوالات متداول

 

تماس با ما

تحصیل دندانپزشکی در نروژ

شرایط کلی تحصیل دندانپزشکی در نروژ

نوع و ساختار برنامه های آموزشی در موسسات آموزشی نروژ مشابه انگلستان است. بنابراین دوره های کارشناسی معمولاً سه سال طول می کشد و در موضوعات مختلفی ارائه می شود. روش های تدریس شامل سخنرانی ها، سمینارها و پروژه است. کار آزمایشگاهی، گشت و گذار و سفرهای میدانی نیز در موضوعات خاص اجباری است. دانش آموزان معمولاً از طریق امتحانات پایان دوره که به صورت کتبی، شفاهی یا هر دو است، با استفاده از مقیاس درجه بندی A-F ارزیابی می شوند. برای ورود به یک دوره کارشناسی در کشور نروژ، به گواهی دیپلم 12 ساله نیاز است.

در مقطع کارشناسی ارشد برنامه ها در طیف وسیعی از موضوعات درسی ارائه می گردند و معمولاً 2 سال به طول می انجامد. مانند دوره های لیسانس، دوره های کارشناسی ارشد از طریق مجموعه ای از سخنرانی ها، سمینارها و کارگاه های آموزشی تدریس می شوند. برای تکمیل و به پایان رساندن دوره خود، لازم است که یک رساله تحقیقاتی مستقل ارائه دهید. برای پذیرش در دوره تحصیلات تکمیلی در نروژ، باید دوره کارشناسی را گذرانده باشید. برخی از موسسات و دانشگاه ها ممکن است از شما بخواهند که یک موضوع مرتبط با برنامه کارشناسی ارشد خود را در سطح کارشناسی مطالعه کرده باشید.

مقطع دکترا در نروژ 3 سال به طول می انجامد و شامل یک پایان نامه اجباری است. با این حال، بسیاری از دانشجویان مقطع دکترا برای 4 سال یک برنامه دکترای ساختاریافته را دنبال می کنند، و یک سال اضافی برای فعالیت های توسعه حرفه ای صرف می شود. به دانشجویان برای پایان نامه خود، یک استاد راهنما اختصاص داده می شود که توسط سه نفر ارزیابی می شود. یکی از این ها باید از دانشگاه دیگری باشد، و دیگری به صورت ایده آل از خارج از نروژ باشد. دانشجو برای دفاع از پایان نامه خود در کمیته بررسی، یک سمینار عمومی ارائه می دهد. متقاضیان به مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک حرفه ای احتیاج دارند.

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در نروژ لازم است بدانند که برای فرآیند درخواست ویزای تحصیلی نروژ باید:

 • پذیرش خود در در دانشگاه یا کالج دانشگاهی را ارائه دهید.
 • هزینه درخواست را پرداخت کنید.
 • در صورت لزوم پول کافی برای زندگی و تأمین هزینه های تحصیل را داشته باشید.
 • جایی برای زندگی داشته باشید.
 • پس از اتمام تحصیل قادر به بازگشت به کشور خود باشید.
 • درخواست شما توسط اداره مهاجرت نروژ مورد قبول قرار گیرد.

تحصیل دندانپزشکی در نروژ به زبان انگلیسی

یکی از سوالات متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در نروژ، امکان تحصیل به زبان انگلیسی است. اصولاً یادگیری زبان سوم برای متقاضیان، همواره با سختی ها و صرف هزینه توام است. بنابراین شاید متقاضیان ترجیح می دهند کشورهایی را انتخاب کنند که زبان آن ها انگلیسی است یا اگر زبان آن کشور انگلیسی نیست، امکان تحصیل به زبان انگلیسی با هزینه های مناسب در آن فراهم باشد. این مقاله در خصوص تحصیل دندانپزشکی در نروژ به کوشش متخصصان موسسه ملک پور نگارش شده است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع و ذکر نام صاحب اثر، غیرقانونی و شرعاً حرام است. خوشبختانه تحصیل دندان پزشکی در نروژ به زبان انگلیسی امکان پذیر است و این یکی از مزایای مهاجرت تحصیلی به نروز است. بعضی از کشورها امکان تحصیل به زبان انگلیسی را فراهم می نمایند اما برای تعدای رشته مشخص و برای رشته هایی از این قبیل، امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیست.

نروژ دو زبان دارد یکی نروژی و دیگری سامی که نروژی بیشترین کاربرد را دارد. این زبان همچنین زبان اصلی آموزش است، اما زبان انگلیسی به عنوان دومین زبان به میزان زیادی صحبت می شود. بنابراین برای گذراندن زندگی لزوماً نیازی به یادگیری زبان نروژی نیست. با این حال، تسلط به زبان نروژی به شما کمک می کند تا در محیط جدید خود سریعتر به روز شوید و همچنین به شما امکان می دهد با دانشجویان خارجی از کشورهای دانمارک و سوئد ارتباط برقرار کنید. بنابراین فرصت یادگیری زبان نروژی را از دست ندهید. با یک دوره فشرده می توانید زبان خود را در خانه یا هنگامی که در کشور نروژ هستید، ارتقا دهید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در نروژ

شهریه دانشگاه برای تحصیل دندانپزشکی در نروژ و همچنین تحصیل سایر رشته ها، از جمله فاکتورهای مهم برای تصمیم گیری در امر مهاجرت تحصیلی به نروژ است. شهریه دانشگاه های خصوصی در مقاطع مختلف به صورت زیر است:

 • برای برنامه های لیسانس بین 7 تا 9 هزار یورو در سال برای تحصیل به زبان انگلیسی
 • برای برنامه های کارشناسی ارشد بین 9 تا 19 هزار یورو در سال برای تحصیل به زبان انگلیسی

هزینه های زندگی در نروژ برای دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در دانشگاه های نروژ شامل هزینه هایی از قبیل محل اقامت، کتاب، غذا و آب و برق است. هزینه های ماهانه زندگی در شهرهای مختلف می تواند به صورت متوسط شامل موارد زیر باشد:

 • هزینه زندگی در اسلو: 1200 تا 2 هزار یورو به صورت ماهانه
 • هزینه زندگی در برگن: 1100 تا 1800 یورو به صورت ماهانه
 • هزینه زندگی در ترومسو و تروندهایم: هزار تا 1600 یورو به صورت ماهانه
 • هزینه زندگی در شهرهای کوچکتر نروژ : 800 تا هزار یورو به صورت ماهانه

دانشجویان در نروژ حدود 36٪ از کل هزینه های زندگی را برای اسکان پرداخت می کنند.

هزینه های خورد و خوراک معمولاً بین 250 تا 400 یورو در ماه است.

هزینه ی حمل و نقل و رفت و آمد در نروژ، ماهانه کمتر از 100 یورو و  بین 55 تا 72 یورو است و حدود نیمی از دانشجویان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند که از تخفیف های ارائه شده توسط کارت دانشجویی دانشگاه استفاده می کنند. همچنین هزینه تاکسی با شروع قیمت از 10 یورو و 1.5 یورو در هر کیلومتر است و نیز هزینه اجاره دوچرخه، بین 12 تا 25 یورو در روز است.

در طول تحصیل، به کتاب و مجلات مختلف نیاز خواهید داشت. هزینه این موارد معمولاً به حدود 50 یورو در ماه می رسد اما می توانید برای صرفه جویی در هزینه ها، کتاب های استفاده شده را از کتابخانه ها و فروشگاه های دست دوم فروشی تهیه کنید. برای فعالیت های اجتماعی نیز می توانید حدود 50 تا 120 یورو در ماه در نظر بگیرید.

بورسیه پزشکی نروژ

نروژ کشوری است که بیشتر برنامه های تحصیلی آن رایگان هستند. دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی تحصیل می کنند، بجز هزینه های ثبت نام و هزینه های آزمون، ملزم به پرداخت هزینه های دیگری نیستند و این از جذابینت های مهاجرت تحصیلی برای متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در نروژ است. اما در حالی که هزینه های تحصیل وجود ندارد، هزینه های زندگی زیاد است به ویژه در شهرهای معروف مانند اسلو و برگن. برای کمک به هزینه های زندگی، صندوق وام آموزشی دولتی نروژ کمک هزینه ها و وام هایی را طبق برآورد هزینه رسمی زندگی، تدارک دیده و پیش بینی می کند. وام های دانشجویی که 40٪ از وام می تواند تبدیل به یك بورس شود، هزینه هایی مانند خوابگاه و خورد و خوراک را پوشش می دهد و همه دانشجویان مشروط بر داشتن معیارهایی مانند قبولی در امتحانات و اثبات درآمدی کمتر از حدود 14 هزار پوند در سال، واجد شرایط ی شوند.

دانشجویانی که در نروژ تحصیل می کنند، مشروط به داشتن رزومه تحصیلی قوی، می توانند از بورسیه های تحصیل نروژ برخوردار شود. افرادی که برای تحصیل دندانپزشکی در نروژ اقدام می کنند، می توانند پس از فارغ التحصیلی می توانند در شغل مرتبط در نظام پزشکی نروژ مشغول به کار شوند و بعد از سپری کردن پنج سال کار مستمر، به اقامت نروژ دست یابند. بورسیه های تحصیلی برای متقاضیات تحصیل دندانپزشکی در نروژ معمولاً رایج نیست اما در ادامه برخی از عناوین بورسیه های تحصیلی در نروژ آورده شده است:

 • بورس تحصیلی دکترا در ژئودینامیک
 • فلوشیپ فوق دکترا در فناوری نفت در دانشگاه استاوانگر
 • بورس دکترای اطلاعات دیجیتال خدمات بهداشتی درمانی در دانشگاه آگر
 • بورس تحصیلی دکترا برای دانشجویان بین المللی
 • بورس تحصیلی دکترای زیست شناسی ساختاری و توسعه دارو
 • بورس دکترا در گروه دین، ​​فلسفه و تاریخ
 • بورس موقعیت دکترا در مهندسی مخزن و پتروفیزیک در NTNU
 • بورس تحصیلی دکترای دانشگاه Arctic نروژ در زبانشناسی
 • بورس تحصیلی Nmbu در کنترل رباتیک
 • کمک هزینه تحصیلی Oslomet Ph.D. در علوم کامپیوتر
 • بورس تحصیلی اراسموس موندوس برای دانشجویان بین المللی
 • بورسیه تحصیلات تکمیلی چهار ساله Cemo
 • بورس تحصیلی بین المللی دکترا BI دانشکده تجارت
 • بورسیه های فوق دکترا در فلسفه سیاسی یا نظریه حقوقی
 • بورسیه پژوهشی دکترا در زمینه فیزیک معدنی و سنگ در دانشگاه اسلو
 • فلوشیپ فوق دکترا در شیمی بیوفیزیک
 • دکترا بورس تحصیلی مهندسی پزشکی

دانشگاه ها و کالج های پزشکی نروژ

از جمله موارد مهم برای تحصیل دندانپزشکی در نروژ، آگاهی از دانشگاه های مطرح نروژ در ارائه خدمات آموزشی در زمینه پزشکی و دندانپزشکی است. متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در نروژ می خواهند بدانند کدامیک از مراکز آموزشی نروژ از اعتبار بالتری برخوردار هستند. در ادامه برترین مدارس پزشکی در نروژ به همراه شرح مختصر، عنوان شده است.

 • دانشگاه اسلو - دانشکده پزشکی

دانشگاه اسلو قدیمی ترین دانشگاه نروژ است و تعداد زیادی دانشجو در آن تحصیل می کنند. این دانشگاه در سال 1811 بنا شده و از دانشگاه کپنهاگ دانمارک الگو برداری کرده است. جایزه صلح نوبل قبلاً در این دانشگاه اهدا می شد. دانشکده پزشکی این دانشگاه، در سال 1814 تاسیس شد و بهترین خدمات آموزشی پزشکی را در نروژ ارائه می دهد. آموزش پزشکی فقط به زبان نروژی اقدام می گردد. همچنین برنامه های آموزشی در مقاطع فوق لیسانس یا دکترا وجود دارد که به زبان انگلیسی است.

 • دانشگاه برگن - دانشکده پزشکی

برگن یکی از مراکز قدیمی در امر آموزش های آکادمیک در نروژ است که ریشه آن به زمان تأسیس مدرسه کلیسای جامع برگن به سال 1153 برمی گردد اما دانشگاه برگن در سال 1946 تاسیس شده است. این دانشگاه در زمره برترین دانشگاه های امروزی است. دانشكده پزشكي بخش هاي مختلفي دارد و به تدریس تخصصی پزشکی می پردازد. بسیاری از دانشجویان بین المللی به دنبال تحصیل به زبان انگلیسی هستند و این برنامه ها را دنبال می کنند هرجند برنامه ها به زبان نروژی هم ارائه می گردد.

 • دانشگاه علم و صنعت نروژ

دانشگاه علم و صنعت نروژ(NTNU)  یکی از دانشگاه های بین المللی است نروژ است که تمرکز اصلی آن در مباحث علم و فناوری است. این دانشگاه همچنین با ادغام دانشگاه تروندهایم و بسیاری از موسسات دیگر، یک دانشگاه دولتی به حساب می آید. این دانشگاه برنامه پزشکی بالینی ارائه می دهد که شرایط بسیار خوبی دارد و به مدت 3 سال به طول می انجامد.

 • دانشگاه ترومسو - دانشکده علوم بهداشتی

این دانشگاه، تحت عنوان دانشگاه قطب شمال نیز نامیده می شود. بزرگترین موسسه تحقیقاتی در منطقه خود است و به لحاظ تحقیقاتی در عرصه بین المللی شناخته شده است. در این دانشگاه دوره  6 ساله پزشکی بالینی به زبان نروژی تدریس می شود. در سال پنجم تحصیل در این  دانشگاه، همه دانش آموزان ملزم به انجام پروژه های عملی هستند.

 • دانشکده علوم ورزشی نروژ

این دانشگاه دولتی در پایتخت واقع شده است و مسئولیت آموزش و تحقیقات در زمینه های مرتبط با علوم ورزشی را بر عهده دارد. این دانشگاه، دوره لیسانس در زمینه آموزش و بهداشت را ارائه می دهد. علاوه بر آن برنامه فوق لیسانس در فیزیوتراپی ورزشی در این دانشگاه قابل دسترس است. دوره های آموزشی بهداشت و فعالیت بدنی در این دانشگاه ارائه می گردد.

شرایط کار و اخذ اقامت نروژ پس از تحصیل دندانپزشکی

ان چه حائز اهمیت است، توجه دانشجویان به موقعیت های کاری پس از تحصیل است. این موضوع برای متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در نروژ نیز حائز اهمیت بوده و هست. در نروژ، اکثر قریب به اتفاق دندانپزشکان، به عنوان پزشک عمومی کار می کنند. کار به عنوان دندانپزشک در نروژ می تواند بسیار درآمد زا باشد و اصولاً افراد تا سن هجده سالگی می توانند از مزایای دندانپزشکی رایگان بهره مند شوند و پس از آن، آن ها می توانند از بیمه درمانی خصوصی استفاده کنند. این هزینه برای درمان های دندانپزشکی بسیار زیاد است. افراد حرفه ای لازم است که یک آموزش معادل دندانپزشکی را سپری کنند. دندانپزشکان یا در خدمات دندانپزشکی عمومی فعالیت می کنند یا می توانند اعمال جراحی انجام دهند و این کار توسط شهرداری هر شهر اداره می شود.

تخصص های دندانپزشکی در نروژ در 7 سطح زیر مورد تایید و قابل ارائه است:

 • تخصص پریودنتیکس
 • تخصص مرتبط با دندان مصنوعی
 • تخصص جراحی دهان و دندان
 • تخصص پدودنتیکس
 • تخصص ارتودنسی
 • تخصص پروتزهای مختلف دهان
 • تخصص رادیولوژی فک و صورت

شخصی که به عنوان دندانپزشک در نروژ به فعالیت می پردازد، معمولاً سالانه به صورت متوسط، حدود 1،480،000 کرون درآمد دارد. این محدوده حقوق از 680،000 کرون تا 2،350،000 کرون متغیر است. همچنین معمولاً پس از 5 سال کار در نروژ، می توان به اقامت دائم دست یافت.


سوالات متداول

✔️ مقاطع تحصیلی مختلف در نروژ، چند سال به طول می انجامد؟

مقطع لیسانس معمولاً 3 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکترا 3 سال یا بیشتر

✔️ آیا امکان تحصیل دندانپزشکی در نروژ به زبان انگلیسی هست؟

بله برخی از دانشگاه ها، دوره هایی در موضوعات پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

✔️ هزینه های تحصیل در نروژ چقدر است؟

در نروژ معمولاً دانشگاه های دولتی رایگاه هستند. اما هزینه شهریه دانشگاه های خصوصی در مقاطع مختلف از 7 تا حدود 20 هزار یورو به صورت سالانه است. برای برخی رشته ها ممکن است مقادیر بیشتری به عنوان شهریه اخذ گردد.

✔️ متوسط درآمد دندانپزشکان در نروژ چقدر است و پس از چند سال می توان اقامت دائم گرفت؟

حدود 1.500.000 کرون در سال و معمولاً پس از 5 سال می توان اقامت دائم گرفت.

 


_____________سخن پایانی ___________

تحصیل دندانپزشکی در نروژ، هزینه های مهاجرت تحصیلی به نروژ و شرایط آن در این مقاله علمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نروژ کشوری زیبا در نزدیکی قطب شمال است که مناظر دیدنی آن همواره مورد توجه قرار می گیرد. هزینه های پایین تحصیل در این کشور و همچنین مزایای تحصیل رایگان و امکان تحصیل به زبان انگلیسی، از جمله موارد مورد توجه برای متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در نروژ است. رشته های پزشکی و دندانپزشکی همواره مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی بوده و هست. پیشنهاد می گردد شرایط کشورهای دیگر از جمله فرانسه، انگلستان، کانادا، آمریکا و سایر کشورهای اروپایی را نیز مورد بررسی قرار دهید و براساس جمیع معیارهای مورد نظر از جمله آب و هوا،  هزینه های تحصیل و زندگی، شرایط کاری و درآمد و اقامت، نسبت به انتخاب مسیر مهاجرت خود اقدام نمایید. شما می توانید سوالات خود در خصوص تحصیل دندانپزشکی در نروژ را از طریق برقراری تماس رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه در میان بگذارید و نظرات خود در مورد نوشتار تحصیل دندانپزشکی در نروژ را در قسمت بیان دیدگاه ها مطرح فرمایید.   


مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان