بورسیه تحصیلی در هند

20 دی 1401 بدون نظر

بورسیه تحصیلی در هند

دریافت بورسیه تحصیلی در هند و یا دیگر کشورها برای متقاضیان مهاجرت از طریق تحصیل از دیرباز موضوع جالب توجهی بوده است. تحصیل در هند برای متقاضیان تحصیل از کشور ایران همواره به دلیل نزدیکی به ایران، هزینه های کم زندگی و تحصیل از جمله گزینه های پرطرفدار می باشد. هند یکی از کشورهای پر جمعیت در آسیا بوده و زبان رایج و رسمی آن انگلیسی می باشد. تحصیل در دانشگاه ها در تمامی مقاطع به زبان انگلیسی امکان پذیر است و این موضوع از جمله نکات مثبت در خصوص تحصیل در این کشور می باشد. به صورت کلی تحصیل در هند رایگان نمی باشد و مستلزم پرداخت شهریه به دانشگاه می باشد. امکان دریافت بورسیه تحصیلی در هند نیز برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که در ادامه به بررسی شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در هند خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به ادامه این مقاله رجوع بفرمایید. شما می توانید جهت بهره مندی از مشاوره تلفنی رایگان و بررسی شرایط خود، با موسسه ملک پور ارتباط تلفنی برقرار نمایید و یا با کامل کردن فرم تماس، از اطلاعات و مشاوره تخصصی کارشناسان مجرب ما بهره مند گردید.

عناوین مورد بررسی در این نوشتار عبارتند از:

  • شرایط کلی اخذ بورسیه تحصیلی در هند
  • بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی در هند
  • بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در هند
  • بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری هند
  • کار ضمن تحصیل در هند
  • هزینه زندگی در هند
  • ویزای تحصیلی هند
  • سوالات متداول راجع به بورسیه تحصیلی در هند
  • سخن پایانی در باب بورسیه تحصیلی در هند

بورسیه تحصیلی در هندشرایط کلی اخذ بورسیه تحصیلی در هند

سیستم آموزشی کشور هند کاملاً مشابه نظام آموزشی در انگلستان می باشد. به صورت کلی تحصیل در هند رایگان نخواهد بود و دانشجو می تواند با دریافت بورسیه تحصیلی در هند بسته به نوع بورسی که دریافت کرده است؛ تمام و یا بخشی از شهریه و هزینه های زندگی خود را پوشش دهد. دریافت بورسیه تحصیلی در هند از ایران عموماً امکان پذیر نخواهد بود و فرد می بایست پذیرش تحصیلی خود را از دانشگاه های این کشور دریافت نموده و حداقل پس از گذشت یک ترم از تحصیل در هند برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام نماید. لازم به ذکر است که امکان دریافت بورسیه تحصیلی در هند برای اکثر رشته های تحصیلی وجود دارد اما به طور مثال بورسیه پزشکی هند به ندرت شامل. جالب است بدانید سیاست دولت هند برای اعطای بورسیه به این صورت است که بیشتر به دانشجوهای دولت هایی بورسیه اعطا می کند که با دولت آن ها توافق نامه های دو جانبه امضا کرده باشد. اتباع ایرانی به واسطه این توافقات عموماً مشمول دریافت بورسیه تحصیلی در هند خواهند شد.

بورسیه تحصیلی در هند

تحصیل در هند

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی در هند

مهمترین مدرک برای دریافت پذیرش تحصیلی در هند در مقطع کارشناسی؛ مدرک دیپلم (دوازده ساله) می باشد. از آن جایی که نظام آموزشی حاکم بر هند منطبق با سیستم آموزشی انگلستان است؛ طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی می تواند سه ساله یا چهار ساله باشد. هزینه تحصیل در هند در این مقطع حدوداً از پانصد تا ده هزار دلار و یا بیشتر می باشد و رقم آن وابسته به دانشگاه و رشته تحصیلی دانشجو می باشد. تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور در مقطع کارشناسی امکان پذیر است. تنوع رشته ها بسیار زیاد بوده و متقاضی امکان تحصیل در رشته های مختلفی اعم از؛ مهندسی و فنی، علوم انسانی و طبیعی، هنر، پزشکی و گرایش های مرتبط وجود دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی هم با ارائه مدرک زبان معتبر نظیر آیلتس با حداقل نمره 5.5 یا 6 از نوع آکادمیک و هم بدون ارائه مدرک زبان و با گذراندن دوره های زبان در هند امکان پذیر می باشد. امکان دریافت بورسیه تحصیلی در هند در مقطع کارشناسی به نسبت مقاطع بالاتر کمتر می باشد. همچنین برای دانشجویان بین المللی که در رشته پزشکی و گرایش های مرتبط تحصیل می نمایند دریافت بورسیه پزشکی هند به ندرت محقق خواهد شد. تعدادی از بورسیه های تحصیلی در هند در مقطع کارشناسی را در ذیل این مطلب می توانید مشاهده نمایید.

 

اسامی بورسیه تحصیلی در هند مقطع کارشناسی

I.C.C.R. Scholarship

Indian Culture Scholarship

Biology Scholarships from the Department of Biotechnology

Indian Council of Historical Research Contingency Grant

SAI in sport

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در هند

دریافت بورسیه تحصیلی در هند در مقطع کارشناسی ارشد تحت شرایطی امکان پذیر می باشد. بورسیه تحصیلی در هند بر اساس مواردی همچون؛ شایستگی، نیاز، بورسیه های تحصیلی در هند برای رشته های هنری و ورزشی، بورسیه تحصیلی بر اساس اقلیت های مذهبی و همچنین بورسیه تحصیلی در هند در زمینه فرصت های مطالعاتی صادر خواهد شد. این نوشتار تماماً توسط کارشناسان مجرب ما در موسسه ملک پور تهیه و تنظیم گردیده است. لازم به ذکر است که هر گونه کپی برداری و رونوشت از این مقاله بدون ذکر منبع آن بر خلاف قانون، عرف و شرع خواهد بود. دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در هند عموماً دو ساله می باشد. هزینه های تحصیل در این مقطع در دانشگاه های هند از بازه هزار تا ده هزار دلار در سال بسته به رشته تخمین زده می شود. دریافت بورسیه تحصیلی در هند در این مقطع امکان پذیر می باشد، منتهای مراتب دریافت بورسیه تحصیلی در هند وابسته به شرایط فرد است. نمره زبان بالا (حداقل آیلتس 6 آکادمیک)، رزومه تحصیلی قوی و نمرات بالا و سایر شرایط وی کمک کننده خواهد بود. بورسیه تحصیلی در هند در این مقطع ممکن است از بیست و پنج تا پنجاه درصد هزینه های تحصیل و زندگی فرد را تامین نماید. شما می توانید اسامی برخی از بورسیه های تحصیلی در هند در مقطع کارشناسی ارشد را در جدول زیر ملاحظه بفرمایید.

 

اسامی بورسیه تحصیلی در هند مقطع کارشناسی ارشد

Indian Colombo Technical Scholarship

Indian Culture Scholarship

Bharat Petroleum Corporation Scholarship for Higher Studies

Indian Council of Social Science Research Senior Fellowships

Indian Council of Social Science Research Senior Fellowships

بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری هند

دریافت بورسیه تحصیلی در هند در مقطع دکتری به نسبت سایر مقاطع برای دانشجوی بین المللی محتمل تر خواهد بود. متقاضی می تواند در صورت داشتن نمره زبان بالا، سابقه پژوهشی درخشان، نمرات و معدل بالا در مقاطع قبلی، داشتن مقالات در ژورنال های معتبر بین المللی و مقالات آی اس آی شروع به مکاتبه با استاد راهنما کرده و در زمینه پایان نامه و مقالات خود توضیحات لازم را ارائه دهد. لازم به ذکر است که متقاضی می بایست بر اساس زمینه کاری و پژوهشی یکسان یا مشابهی که با استاد راهنما یا سوپروایزر خود دارد، جهت انتخاب استاد اقدام نماید تا شانس پذیرش دانشجو برای دریافت بورسیه تحصیلی در هند افزایش یابد. طول دوره تحصیلی در این مقطع حداقل 3 و حداکثر 5 ساله خواهد بود. برای ورود به دوره دکتری ارائه آیلتس 6.5 به بالا مورد نیاز می باشد. شهریه های تحصیل در این مقطع تحصیلی از سه تا دوازده هزار دلار آمریکا می باشد. بورسیه تحصیلی در هند می تواند تمام هزینه های تحصیل و در برخی موارد تا پنجاه درصد از هزینه های زندگی دانشجو را تحت پوشش قرار دهد. شما می توانید با تهیه محصول ویدیویی گام به گام تا اخذ اقامت در خصوص تمامی مسیرهای قانونی مهاجرتی اعم از؛ تحصیل، کار، سرمایه گذاری و سایر روش های قانونی اطلاعات کافی کسب نمایید و بهترین روش را برای مهاجرت خود و خانواده محترمتان برگزینید.

محصول گام به گام تا اخذ اقامت

 در جدول زیر شما می توانید اسامی برخی از معتبرترین بورسیه های تحصیلی در هند در مقطع دکتری را مشاهده نمایید.

 

اسامی بورسیه تحصیلی در هند مقطع کارشناسی دکتری

Indian Council of Historical Research Doctoral Fellowship

Bharat Petroleum Corporation Scholarship for Higher Studies

Indian Council of Historical Research Doctoral Fellowships for Foreign Nationals

Institute for Social and Economic Change Ph.D Fellowships

کار ضمن تحصیل در هند

دانشجوی بین المللی علاوه بر دریافت بورسیه تحصیلی در هند تمایل دارد تا به واسطه کار ضمن تحصیل نیز بخشی از هزینه های خود در این کشور را تامین نماید. لازم به ذکر است که مدت زمانی که یک دانشجوی بین المللی در اکثر کشورهای جهان مجاز است تا مشغول به کار باشد کاملاً وابسته به مقطع تحصیلی وی می باشد. به این معنا که دانشجوی مقطع کارشناسی در روزهای کاری در طول یک هفته مجاز است حدوداً 10 الی 15 ساعت کار نماید. دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در یک هفته می تواند حدوداً 20 ساعت کار نماید و همچنین دانشجوی مقطع دکتری این امکان را دارد تا نهایتاً 30 ساعت در هر هفته و طی روزهای کاری مشغول به کار باشد. اما امکان کار حین تحصیل در هند برای دانشجوی بین المللی وجود ندارد. دولت هند در این زمینه سختگیری های لازم را به کار گرفته است. لازم به ذکر است کار به صورت آنلاین یا فری لنسر برای دانشجو در هر صورت امکان پذیر است. پس از اتمام تحصیل اما دانشجوی بین الملل امکان دریافت ویزای کاری به مدت دوازده ماه را خواهد داشت که البته این در صورتی است که کارفرما داشته باشد و در موضوع کار مهارت لازم را بتواند ارائه نماید. همچنین از دیگر الزامات دریافت مجوز کار اثبات دریافت درآمد سالیانه حداقل بیست و پنج هزار دلار می باشد.

بورسیه تحصیلی در هند

هزینه زندگی در هند

هزینه های زندگی در هند در مقایسه با سایر کشورهای آسیایی متوسط محسوب می شود. هزینه های زندگی در هند در مقایسه با ایران حدوداً سی و نه درصد ارزانتر می باشد. البته این آمار بدون احتساب هزینه های مرتبط با مسکن می باشد. همچنین هزینه های مرتبط با مسکن نیز حدوداً شصت و هفت درصد از ایران ارزانتر محاسبه می شود. به صورت کلی هزینه های زندگی در هند برای یک دانشجو برای هر هفته حدوداً 90 دلار آمریکا و هزینه مسکن 160 دلار در ماه می باشد، این هزینه ها برای یک ماه مجموعاً حدود 500 تا 550 دلار آمریکا می باشد و در سال به هفت هزار یورو خواهد رسید. البته این آمار در خصوص افرادی که مشمول دریافت بورسیه تحصیلی در هند می شوند، نخواهد بود. چرا که بسته به نوع بورسیه تحصیلی در هند، مبلغ آن نیز متفاوت می باشد و ممکن است صرفاً شهریه های تحصیل و یا حتی بخشی از هزینه های زندگی را تحت پوشش قرار دهد. هزینه های زندگی در پایتخت هندوستان؛ دهلی اما به نسبت سایر شهرها در هندوستان بیشتر می باشد. به طور مثال هزینه های زندگی در دهلی برای یک خانواده چهار نفره بدون احتساب هزینه های مرتبط با مسکن ماهیانه مبلغ 1,269.85 دلار آمریکا تخمین زده می شود. تمام هزینه های مصرفی مهم در هندوستان در قالب دو جدول به صورت جداگانه و برای افزایش آگاهی شما همراهان گرامی به نگارش درآمده است.

 

وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت

$ 2.17 

هزینه صرف غذا برای 2 نفر در یک رستوران متوسط (3 وعده غذایی)

$ 10.84

مک دونالد

$ 3.96

اینترنت ماهیانه

$ 11.13  

شروع قیمت تاکسی (تعرفه نرمال)

$ 0.68

تاکسی (1 کیلومتر)

$ 0.22

بلیط حمل و نقل عمومی (1 طرفه)

$ 0.27

برنج سفید (1 کیلوگرم)

$ 0.72

شیر (1 گالن)

$ 0.68

آب (یک و نیم لیتر)

$ 0.38  

اجاره واحد 1 خوابه در مرکز شهر

$ 168.82

اجاره واحد 1 خوابه در حومه شهر

$ 105.08

شارژ ماهیانه محل سکونت (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) برای آپارتمان 85 مترمربع

$ 39.01

ویزای تحصیلی هند

شرایط دریافت ویزای تحصیلی هند را در این بخش مورد بررسی قرار خواهیم داد. ویزای تحصیلی هند به متقاضیانی تعلق خواهد گرفت که از دانشگاه ها یا مراکز معتبر تحصیلی و آکادمیک در این کشور پذیرش تحصیلی دریافت نموده باشند. مدت زمان این ویزا می تواند پنج ساله یا به اندازه مدت زمان تحصیل در این کشور باشد. لازم به ذکر است که این ویزا به افرادی تعلق خواهد گرفت که در یک دوره تمام وقت تحصیلی پذیرش گرفته باشند. هزینه ویزای تحصیلی هند بسته به کشور متبوع متقاضی از 113 تا 118 دلار متغیر خواهد بود. درخواست ویزای تحصیلی هند هم طریق نزدیک ترین سفارت و هم به صورت آنلاین امکان پذیر است. طبق اطلاعات منتشر شده در سایت رسمی هندوستان مدت زمان رسیدگی به پرونده ویزا به مدت سه روز کاری خواهد بود. دریافت ویزای همراه همزمان برای هند امکان پذیر نمی باشد و دانشجو پس از دریافت کارت اقامت خود می تواند برای اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر هجده سال درخواست الحاق به خانواده دهد.

 

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی هند

پاسپورت معتبر

عکس

مدارک تحصیلی ترجمه شده و معتبر برای سه سال آخر تحصیلی

ریزنمرات سه سال انتهایی تحصیل متقاضی

تمکن مالی مناسب برای مدت حضور در هندوستان

پرداخت هزینه های مربوط به ویزای تحصیلی هند

نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه معتبر در هندوستان

ارائه مدرک زبان در صورت نیاز

 

سوالات متداول راجع به بورسیه تحصیلی در هند

✅ آیا تحصیل رایگان در هند امکان پذیر است؟

خیر. تحصیل در هند رایگان نیست؛ اما به صورت کلی هزینه تحصیل در هند بسیار معقول و مناسب می باشد.

✅ آیا دریافت بورسیه تحصیلی در هند برای اتباع ایرانی امکان پذیر است؟

دریافت بورسیه تحصیلی در هند برای اتباع ایرانی پس از گذشت حداقل یک ترم از پذیرش تحصیلی آن ها در هند امکان پذیر می باشد.

✅ هزینه تحصیل در هند به چه صورت است؟

هزینه تحصیل در هند به صورت کلی بسیار مناسب است و از هزار تا پانزده هزار دلار و بالاتر بسته به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت می باشد.

✅ آیا دریافت بورسیه تحصیلی در هند بدون مدرک زبان ممکن می باشد؟

امکان دریافت بورسیه تحصیلی در هند با توجه به مجموع شرایط فرد سنجیده خواهد شد. دریافت بورسیه بدون ارائه مدرک زبان امکان پذیر است اما از آنجایی که دریافت بورسیه امری رقابتی می باشد ممکن است به کسانی تعلق بگیرد که از شرایط بهتری برخوردار هستند.

 

_____________سخن پایانی در باب بورسیه تحصیلی در هند_____________

مراحل دریافت بورسیه تحصیلی در هند در مقاطع مختلف تحصیلی، هزینه تحصیل در هند و همچنین نحوه اخذ ویزای تحصیلی هند را به کامل ترین نحو ممکن مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم. هند کشوری واقع در آسیا بوده که با کمترین هزینه امکان تحصیل برای دانشجویان بین المللی را فراهم می آورد. دریافت بورسیه تحصیلی در هند برای اتباع ایرانی بر طبق توافقات دو جانبه میان دو کشور ایران و هند امکان پذیر می باشد. تحصیل در هند را به عنوان یک سکوی پرتاب می توان مد نظر قرار داد، اما در صورت داشتن مجموع شرایط و بودجه مالی مناسب بهتر است شرایط تحصیل در کشورهای طراز اول در سطح جهان نظیر؛ اتریش، آلمان، انگلستان و کانادا را مورد بررسی قرار دهید. تحصیل در کشورهایی همانند آلمان، اتریش، اسپانیا و فرانسه رایگان می باشد. اعتبار مدارک صادر شده از دانشگاه های این کشورها قابل مقایسه با مدارک صادره از هندوستان نخواهند بود. ضمن این که با کار پس از تحصیل در اروپا به مدت پنج سال دریافت اقامت دائم اتحادیه اروپا امکان پذیر می باشد. شما می توانید سوالات و نظرات خود را در خصوص این نوشتار در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید. ضمن این که برای دریافت مشاوره رایگان تلفنی می توانید با کارشناسان ما در موسسه ملک پور ارتباط تلفنی برقرار نمایید و یا فرم تماس رایگان را بر روی وب سایت های موسسه کامل کنید.

امتیاز 5 از 5 ( 4 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان