پناهندگی پرتغال

1 دی 1401 1 نظر

پناهندگی پرتغال، شرایط پناهندگی در پرتغال و راه های جایگزین پناهندگی در کشور پرتغال از جمله موضوعاتی هستند که در این مقاله مورد بحث و تحلیل علمی قرار می گیرند. شرایط پناهندگی در پرتغال چگونه است؟ نخستین اقدامات متقاضی پیرامون پناهندگی پرتغال شامل چه مواردی هستند؟ چه خطرات احتمالی در مسیر پناهندگی وجود دارند؟ پاسخ به این سوالات و دیگر اطلاعات تکمیلی پیرامون پناهندگی پرتغال، هدف اصلی از نگارش این مقاله است. در ابتدای مقاله لازم است این مطلب را خاطر نشان سازیم که موسسه ملک پور هیچگونه خدماتی را در زمینه پناهندگی پرتغال و پناهندگی دیگر کشور ها ارائه نمی دهد و نگارش این مقاله صرفا جهت بالا بردن سطح اطلاعات شما خوانندگان عزیز می باشد. چنانچه هرگونه اطلاعات تکمیلی پیرامون مهاجرت به پرتغال مورد نیاز بود با کارشناسان زبده ما در موسسه ملک پور تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید.

موسسه ملک پور هیچ گونه خدماتی برای پناهندگی ارائه نمی کند و مطالب این صفحه تنها جهت ارتقا اطلاعات شما عزیزان و آشنایی با خطرات پناهندگی ارایه می گردد.

 

در ادامه مقاله به عناوین زیر و توضیحات هر یک از آن ها می پردازیم:

 • پناهندگی پرتغال و شرایط عمومی
 • پناهندگی پرتغال و کنوانسیون ژنو
 • پناهندگی پرتغال و خطرات آن
 • پناهندگی پرتغال و مراحل آن
 • پناهندگی پرتغال و کیس های پناهندگی در پرتغال
 • پناهندگی پرتغال و روش های جایگزین
  • پناهندگی پرتغال و روش جایگزین کار در پرتغال
  • پناهندگی پرتغال و روش جایگزین تحصیل در پرتغال
  • پناهندگی پرتغال و روش جایگزین سرمایه گذاری در پرتغال
  • پناهندگی پرتغال و روش جایگزین تولد و اخذ تابعیت در پرتغال
  • پناهندگی پرتغال و روش جایگزین ازدواج در پرتغال
 • پناهندگی پرتغال و سخن پایانی

پناهندگی پرتغال

پناهندگی پرتغال و شرایط عمومی

کشور پرتغال در بخش جنوب غربی اروپا قرار دارد و در قاره اروپا از جمله غربی ترین کشور ها به شمار می رود. این کشور از آب و هوای مطلوبی برخوردار است. سیستم سیاسی پارلمانی دموکراتیک با ثباتی در این کشور حکمفرماست. واحد پولی رایج در کشور پرتغال یورو می باشد. با توجه به اقتصاد قوی موجود در این کشور، می توان گفت که کشور پرتغال از جمله کشورهای مناسب برای سرمایه گذاری است. لیسبون پایتخت کشر پرتغال و مرکز اصلی حمل و نقل بین المللی می باشد. مساحت کشور پرتغال حدودا 212/92 کیلومتر مربع و جمعیت آن در حدود 7/10 میلیون نفر است. زبان رسمی این کشور زبان پرتغالی است اما با توجه به اینکه عده زیادی از افراد این کشور به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند بنابراین می توان گفت که زبان انگلیسی زبان دوم رایج در کشور پرتغال است. سیستم خدمات بهداشتی و درمانی کشور پرتغال از سطح کیفی بسیار مطلوبی برخوردار است. می توان گفت که نظام مالیاتی موجود در کشور پرتغال به دلیل جذب سرمایه گذاران خارجی، نسبتا از نرخ های مالیاتی منطقی برخوردار است. چنانچه شخصی قصد پناهندگی پرتغال باید پس از ورود به این کشور، در یک مهلت زمانی قانونی یک هفته ای خود را به سفارت پرتغال معرفی کند. سازمان SEF(Serviço de Estrangeiros e Fronteiras) یک مجوز کوتاه مدت با اعتبار 20 روزه برای پناهجویان صادر می کند تا در این مدت بتوانند مدارک و اسناد و دلایل پناهندگی خود را ارائه دهند.

پناهندگی پرتغال و کنوانسیون ژنو

با توجه به عضویت کشور پرتغال در کنوانسیون ژنو که کنوانسیون مربوط به قوانین پناهندگی و پناهجویان می باشد، پناهندگی پرتغال امری ممکن است اما این مسئله از سختی ها و مسائل و خطرات مسیر پناهندگی چیزی کم نمی کند. از لحاظ قوانین کنوانسیون، پناهنده به شخصی اطلاق می شود که به خاطر عوامل مربوط به نژاد، مذهب و یا عضویت در گروه های خاص اجتماعی یا سیاسی، به دلیل ترس از تهدیدات و تحت شکنجه قرار گرفتن و عدم وجود امنیت جانی ناگزیر به ترک وطن خود و ورود به کشورهایی دیگر می شوند و چنانچه کشور مقصد، دلایل پناهندگی آن ها را موجه بداند، باید به تعهدات خود نسبت به پناهجویان جامعه عمل بپوشاند و بریا آنها شرایط اولیه زندگی در آن کشور را فراهم آورد. اما شخص پناهنده، وظایف متقابلی را نیز نسبت به کشوری که قصد پناهنده شدن در آن را دارد، باید ایفا کند از جمله عمل به کلیه قوانین حاکم بر آن کشور. در مدت زمان مقرر لازم است که شخص پناهجو، مدارک و اسناد مدلل در جهت اثبات ادعای خود مبنی بر نقض حقوق بشری و قانونی اش در کشور مبدا را ارائه کند.

پناهندگی پرتغال و خطرات آن

با توجه به وجود افراد سودجو و قاچاقچیان و وعده های واهی که به پناهجویان می دهند، خطرات مسیر پناهندگی بارها به افرادی که راه پناهندگی را برای مهاجرت انتخاب می کنند، اثبات شده است. پناهندگی پرتغال چون راه غیر قانونی است و معمولا از مسیرهای صعب العبور و پرخطر انجام می شود، معمولا افرادی که به دنبال مهاجرت هستند، مال و در برخی مواقع جان خود را در این مسیر از دست می دهند. حتی در صورتی که افراد بسیار کمی موفق به پیمودن این مسیر طاقت فرسا گردند، تازه به مرحله زندگی با شرایط بسیار سخت در کمپ های مهاجرتی می رسند. لازم به ذکر است که آمار خودکشی در میان افراد پناهجو مستقر در کمپ های مهاجرتی بسیار زیاد است. از سوی دیگر با توجه به افزایش نرخ بیکاری در کشور پرتغال در طی سال های اخیر، این کشور پذیرفتن پناهجویان جدید را محدود و یا کنسل کرده است.

پناهندگی پرتغال و مراحل آن

چنانچه شخص متقاضی پناهندگی پرتغال باشد باید مراحل زیر را اجرا کند:

مرحله اول پناهندگی پرتغال: بلافاصله پس از ورود به کشور مقصد، نسبت به تکمیل درخواست پناهجویی اقدام کند.

مرحله دوم پناهندگی پرتغال: مجوزی 20 روزه از سوی سازمان SEF برای شخص متقاضی پناهندگی، صادر می گردد.

مرحله سوم پناهندگی پرتغال: در طی این مدت 20 روزه، شخص متقاضی باید دلایل و اسناد و مدارک خود را در جهت اثبات ادعایش ارائه دهد.

مرحله چهارم پناهندگی پرتغال: مدارک شخص متقاضی و فرم درخواست وی از سوی بازرسان مورد بررسی قرار می گیرند.

مرحله پنجم پناهندگی پرتغال: چنانچه درخواست شخص متقاضی مورد موافقت قرار نگرفت، شخص متقاضی می تواند روی این رای اعتراض کند و فرم جهت بررسی به بخش بالاتر و بازرسان و افسران ملی در بخش پناهندگی ارسال می گردد.

مرحله ششم پناهندگی پرتغال: چنانچه  مجددا درخواست شخص متقاضی مورد مخالفت قرار گرفت، شخص می تواند تا در مدت زمان 8 روزه ای، شکایت و اعتراض خود را به دادگاه صالح در کشور پرتغال ارائه دهد.

پناهندگی پرتغال و کیس های پناهندگی در پرتغال

چنانچه شخص متقاضی پناهندگی پرتغال باشد، باید کیس پناهندگی قابل استنادی را ارائه دهد. اصطلاح پناهنده در کشور پرتغال، به شخصی تعلق می گیرد که به دلیل پیوستن به گروه های نژادی، مذهبی، ملیتی، اجتماعی و یا سیاسی خاص، در معرض تهدید جانی و یا آزار و شکنجه در کشور خود می باشد و ناچار به ترک کشور خود می باشد و پس از آن امکان بازگشت به کشور خود را ندارند. پس از ارائه کیس پناهندگی در پرتغال، شخص باید بتواند ادعای خود را اثبات نماید. لذا شخص باید پیش از ترک کشور خود، تا حد امکان کلیه اسناد خود را جمع آوری کند زیرا پس از ترک وطن و ارائه کیس پناهندگی قادر به بازگشت به کشور خود و تکمیل و جمع آوری اسناد مورد نیاز برای اثبات ادعای خود، نمی باشد. این مقاله توسط کارشناسان موسسه ملک پور نگارش گردیده و حق کپی برداری از این مقاله به هر نحو پیگرد قانونی داشته و حرام می باشد. در زیر به توضیح برخی از کیس های پناهندگی خواهیم پرداخت:

کیس مذهب یکی از کیس های پناهندگی می باشد که  فرد اثبات می نماید بخاطر دارا بودن دین یا مذهب خاص جانش در خطر می باشدو به ناچار به کشور دیگری پناه می آورد.

در صورتی که فرد به دلیل عضویت و فعالیت در گروه های سیاسی یا اجتماعی خاص مورد آزار و اذیت یا خطر جانی قرار گیرد می تواند از دیگر کیس های پناهندگی باشد.

پناهندگی پرتغال براساس کیس نژاد از دیگر کیس های پناهندگی است که فرد بدلیل دارا بودن نژاد خاص در کشور خود مورد تهدید و آزار و اذیت قرار گرفته است.

نوع دیگری از پناهندگی وجود دارد که براساس آن فرد بدلیل آنکه در کشور خود دچار جنگ می باشد به کشور دیگری پناه می آورد.

در پناهندگی از طریق کیس اجتماعی فرد باید با ارائه مدارک کافی نشان دهد که در کشور خود زندگی سختی داشته است.

پناهندگی پرتغال و روش های جایگزین

با توجه به مسائلی که تاکنون مطرح ساختیم، مشخص شد که روش مهاجرت به کشور پرتغال از طریق پناهندگی پرتغال چندان روش مناسبی نمی باشد و لذا موسسه ملک پور هیچگونه پیشنهادی برای اشخاص متقاضی مهاجرت به ترک کشور خود به روش پناهندگی پرتغال، ارائه نمی کند و به جای آن با بررسی دقیق شرایط مهاجران، راه های جایگزین منطقی و در دسترس را به شخص پیشنهاد می دهند. با توجه به افزایش روز افزون تعداد مهاجران پناهندگی پرتغال و رد پرونده های کیس های مختلف پناهندگی پرتغال و تکرار پرونده های نادرست و ادعاهای بر مبنای دروغ، اعتماد بسیاری از کشور ها نسبت به پذیرش ادعاهای اشخاص متقاضی پناهندگی پرتغال سلب شده است. لذا اقدام در جهت مهاجرت به کشورهای دیگر از طریق پناهندگی و در این مورد خاص مطرح در این مقاله، پناهندگی پرتغال، امری منطقی نیست. در ادامه مقاله به معرفی روش های جایگزین پناهندگی پرتغال و توصیف مختصر هر یک از این راه ها خواهیم پرداخت. تماشای ویدئوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت که توسط مدیر ملک پور تهیه و تدوین گردیده، قطعا در انتخاب مسیر مناسب مهاجرتی به شما راه گشا خواهد بود.

پناهندگی پرتغال و روش جایگزین کار در پرتغال

به جای روش پناهندگی پرتغال می توانید روش جایگزین کار در پرتغال را انتخاب کنید. برای اقدام از این طریق باید شحص پیشنهاد کاری را از طرف کارفرمایی معتبر در پرتغال دریافت کند. برای ارسال این پیشنهاد کاری، کارفرما باید حداقل به مدت چند ماه، سمت شغلی مورد نظر را در کشور پرتغال و سپس در اتحادیه اروپا آگهی کند و پس از آن چنانچه فرد مورد نظر با مهارت درخواستی را پیدا نکرد می تواند برای متقاضیان کار بین الملل، پیشنهاد شغلی را ارسال نماید. متقاضیان می توانند پس از آن با در دست داشتن مدارک این پیشنهاد شغلی، به سفارت کشور پرتغال مراجعه کنند و با گذراندن مراحل لازم، مجوز اقامت کشور پرتغال را دریافت کنند. در جدول زیر نرخ بیکاری کشور پرتغال در طی سال های اخیر برای شما آورده شده است تا چنانچه خواهان مهاجرت به پرتغال و در نهایت اشتغال به کار در این کشور هستید، بتوانید تصمیم درست بگیرید:

پناهندگی پرتغال و روش جایگزین تحصیل در پرتغال

به جای روش پناهندگی پرتغال، اشخاص می توانند که روش جایگزین تحصیل در پرتغال را برگزینند. شخص متقاضی می تواند در صورت داشتن شرایط لازم از دانشگاه های کشور پرتغال پذیرش گرفته و ویزای تحصیلی دریافت نماید. دانشجو همزمان با اشتغال به تحصیل در پرتغال، به صورت پاره وقت چندین ساعت در هفته را مبادرت به اشتغال کار تا همزمان بتواند، پس اندازی را نیز برای هزینه های زندگی و تحصیل خود در پرتغال به دست آورد. پس از پایان دوره تحصیلات خود، شخص متقاضی می تواند وارد بازار کار کشور پرتغال شود و با تبدیل اقامت تحصیلی خود به اقامت کاری، مجوز اقامت این کشور را به دست آورد و پس از چند سال کار کردن به اقامت دائم و سپس پاسپورت کشور پرتغال دست یابد.

پناهندگی پرتغال و روش جایگزین سرمایه گذاری در پرتغال

اشخاصی که روش غیرقانونی پناهندگی پرتغال را فراموش می کنند و به دنبال روش های قانونی جایگزین می باشند، می توانند از طریق روش جایگزین سرمایه گذاری در پرتغال اقدام کنند. با توجه به هدف جذب سرمایه گذاری در کشور پرتغال و تدوین قانون های مناسب مالیاتی از سوی سران این کشور، افراد می توانند از طریق سرمایه گذاری در پرتغال خصوصا به صورت خرید ملک در این کشور، موفق به اخذ اقامت این کشور شوند. در بحث سرمایه گذاری در پرتغال باید به نرخ ریسک مصادره اموال کشور در طی سال های اخیر توجه کرد. در زیر نمودار نرخ ریسک مصادره اموال کشور پرتغال در خلال چندین سال اخیر آورده شده است.

با توجه به نرخ پایین مصادره اموال، سرمایه گذاری در اسپانیا ریسک پایینی دارد. همچنین  توجه شما را به نرخ رشد اقتصادی این کشور در سال های اخیر جلب می نماییم:

یکی از روش های محبوب جهت سرمایه گذاری در اسپانیا، برنامه گلدن ویزاو خرید ملک می باشد که در آن فرد می تواند با مبلغ 500 هزار یورو در املاک و مستغلات سرمایه گذاری کرده و از همان ابتدا برای خود و خانواده خود اقامت اسپانیا را دریافت نماید و پس از پنج سال به اقامت دائم دست یابد. فرد با داشتن اقامت دائم بعد از یک سال می تواند برای پاسپورت اقدام نماید. جهت اخذ اطلاعات کامل در خصوص سرمایه گذاری و خرید ملک پرتغال مقالات مارا با کلید واژه ی ملک پور جستجو نمایید.

پناهندگی پرتغال و روش جایگزین تولد و اخذ تابعیت در پرتغال

چنانچه به جای روش پناهندگی پرتغال، متقاضی انتخاب روش جایگزین تولد و اخذ تابعیت در پرتغال می باشید لازم است این نکته را بدانید که قانون حاکم در کشور پرتغال برای اعطای تابعیت به نوزاد متولد شده در این کشور، قانون خون است. بنابر قانون خون، نوزادی که در کشوری متولد می شود چنانچه پدر یا مادر یا هردوی آنها تبعه آن کشور باشند، می تواند از حقوق شهروندی برخوردار گردد و صرفا تولد کودک در خاک آن کشور، ضرورت برخورداری از حقوق شهروندی را برای کودک ایجاد نمی کند. اصل دیگری در برخی از کشورها حاکم است اصل خاک است. کشورهایی که از اصل خاک پیروی می کنند، بلافاصله پس از تولد نوزاد در خاک کشورشان، کلیه حقوق شهروندی و قانونی را برای وی در بدو تولد قایل می شوند. 

پناهندگی پرتغال و روش جایگزین ازدواج در پرتغال

افرادی که به دنبال اخذ مجوز اقامت کشور پرتغال به روش دیگری به جز پناهندگی پرتغال باشند می توانند از روش جایگزین ازدواج با افراد تبعه پرتغال نیز اقدام کنند. ثبت این ازدواج باید به صورت قانونی و رسمی در دفاتر اسناد رسمی کشور پرتغال صورت گرفته باشد. برای اخذ مجوز اقامت از این طریق، ازدواج بین زوجین باید حداقل به مدت ۳ سال دوام داشته باشد و به طلاق ختم نشود. پس از این ۳ سال زندگی مشترک، هنگامی که صوری نبودن رابطه ازدواج برای دولت کشور پرتغال اثبات گردید، شخص می تواند به مجوز اقامت دایم کشور پرتغال دست یابد. 

 

_____________________ پناهندگی پرتغال و سخن پایانی _____________________

پناهندگی پرتغال، مراحل اقدام برای پناهندگی در پرتغال و روش های جایگزین پناهندگی برای رسیدن به مجوز اقامت کشور پرتغال از جمله موضوعات اصلی مطرح شده در این مقاله بودند. با توجه به خطرات مالی و در برخی مواقع جانی در مسیر مهاجرت برای پناهندگی پرتغال، اخذ مجوز اقامت کشور پرتغال از طریق پناهندگی پرتغال اصلا مورد پیشنهاد کارشناسان مجرب موسسه ملک پور، نمی باشد. لذا کلیه روش های جایگزین قانونی، منطقی و سهل تر برای مهاجرت به کشور پرتغال و اخذ اقامت این کشور به صورت مختصر در عناوین ذکر شده مورد بررسی قرار گرفتند. مشاورین با بررسی شرایط شما یکی از روش های جایگزین پناهندگی پرتغال از جمله مهاجرت از طریق کار، تحصیل ، سرمایه گذاری و... را به شما متقاضیان عزیز پیشنهاد می دهند. چنانچه پس از مطالعه این مقاله هر ابهام دیگری در ارتباط با روش های جایگزین پناهندگی پرتغال برای شما پیش آمد، می توانید با موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره های تلفنی رایگان ما بهره مند گردید. همچنین می توانید سوالات و انتقادات خود را در بخش ثبت پرسش در انتهای مقاله مطرح سازید و در کمتر از 12 ساعت پاسخ خود را از کارشناسان دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 2 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
Jabarzada
در کشور پرتغال خانه میدهد کسی که تازه در کشور پرتغال آمده باشد
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز موسسه MIE هیچگونه خدمات و مشاوره ای در مورد پناهندگی ندارد و صرفاً مقالات جهت علمی بودن سایت و نشان دادن آثار مخرب آن نگارش شده است. ما درمورد راه های قانونی می توانیم در خدمتتان باشیم.
مشاوره رایگان