اروپا یا آمریکا - مقایسه شرایط زندگی و مهاجرت برای ایرانیان

1 نظر

برای انتخاب اینکه اروپا یا امریکا برای مهاجرت ایرانیان بهتر است باید به بررسی معیارهای مختلفی مانند؛ کیفیت زندگی، کیفیت آموزشی، شرایط اقتصادی، وضعیت کار، شرایط آب و هوایی، مهاجر پذیر بودن یا نبودن آن، کشور شرایط سیاسی و غیره همچنین بر اساس فاکتور های شخصی خود از نظر سن، مدارک تحصیلی، سطح زبان و سوابق کاری و میزان پشتوانه مالی بپردازیم تا تصمیم گیری درستی بتوانیم داشته باشیم. گاهی افراد برای انتخاب کشورهای اروپایی یا کشورهای آمریکایی برای مهاجرت بین یک دوراهی می مانند. لذا در این مقاله تصمیم داریم شرایط زندگی در اروپا یا آمریکا را مورد بررسی قرار دهیم و از نظر هزینه ها، کیفیت آموزشی، امنیت را با هم مقایسه نماییم. شما سروران عزیز می توانید با کارشناسان موسسه MIE تماس حاصل فرموده و در خصوص روند مهاجرت به آمریکا یا اروپا مشاوره رایگان دریافت نمایید.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت درست، کار در اروپا


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با مااروپا یا آمریکا

مقایسه شرایط کلی زندگی در اروپا یا آمریکا

همانطور که بیان داشتیم معیارهای مختلفی برای انتخاب کشور برای مهاجرت به آمریکا و اروپا وجود دارد. در مقایسه شرایط کلی زندگی در اروپا و آمریکا بایستی بیان داریم که در کشور کشورهای اروپایی نظام سوسیالیستی و در آمریکا نظام سرمایه داری وجود دارد. لذا فاصله طبقات اجتماعی که یکی از مهمترین موارد برای انتخاب کشور جهت زندگی تلقی می گردد، در کشور اروپایی در مقایسه با آمریکا بسیار کمتر است و معمولاً سطوح پایین جمعیتی نیز از سطح رفاه مطلوبی بهره می برند. البته برای مقایسه شرایط زندگی بایستی کیفیت زندگی، سیستم آموزشی، امنیت، شرایط کاری، هزینه ها، میزان مالیات ها و ... را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهیم که در ادامه به هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

ویدیو موسسه MIE در مورد بهترین روش مهاجرت به اروپا و آمریکا


شرایط گرفتن پاسپورت اروپا

یکی از شرایط گرفتن پاسپورت اروپا دریافت شهروندی این کشور می باشد و پس  از 10 سال می توانید اقامت قانونی در این کشور بگیرید و سپس برای درخواست پاسپورت اروپا باید مدارکی مانند مدارک شناسایی، اثبات اقامت، عکس‌های رسمی و سایر اسناد خود را ارائه دهید. برای ثبت نام و ارسال درخواست به دفتر پاسپورت یا سفارت کشور مربوطه می توانید بروید که  این ممکن است به صورت آنلاین یا حضوری انجام شود و پس از ارسال درخواست، شما می‌توانید پیگیری وضعیت درخواست خود را انجام دهید و پس از تایید، پاسپورت خود را دریافت کنید.

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت اروپا

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پاسپورت اروپا عبارتند از:

 • عکس‌های رسمی: عکس‌های رنگی با پس زمینه سفید و ابعاد مشخص شده
 • مدرک سکونت: شامل اجاره نامه، قبض برق یا گاز
 • وضعیت تاهل: اگر ازدواج کرده‌اید، ممکن است نیاز به ارائه شناسنامه مشترک با همسر یا مدارک دیگری در این زمینه باشد
 •  پرداخت هزینه‌ها: پرداخت هزینه‌های مرتبط با درخواست پاسپورت، که ممکن است به صورت متغیر باشد.
 • موافقت نامه والدین: برای افراد زیر 18 سال، ممکن است نیاز به موافقت نامه والدین یا نگهدارنده حقوقی باشد.

تفاوت های آمریکا و اروپا

در تفاوت های آمریکا و اروپا یکی از موضوعاتی که برای مهاجرین و علاقمندان مهاجرت وجود دارد موضوع مهاجر پذیری کشورهاست، به طور مثال کشورهای قاره آمریکا در مقایسه با اروپا مهاجر پذیر تر می باشند. به طور مثال مهاجرت به کانادا که در آمریکای شمالی واقع شده است، یکی از مهاجر پذیر ترین کشور های دنیا شناخته می گردد و یا تعداد مهاجرین ایالات متحده آمریکا در قیاس با کشورهای اروپایی بسیار بیشتر است.

یکی دیگر از تفاوت های آمریکا و مهاجرت به اروپا سیستم بهداشتی و خدمات اجتماعی است. در خصوص تامین اجتماعی و خدمات بهداشت درمانی رایگان کشورهای اروپایی در مقایسه با آمریکا بهتر عمل نموده اند و سیستم قوی تری را دارند، یا از نظر حمل و نقل عمومی کشورهای اروپایی هزینه های بیشتری را برای این موضوع مصرف می نمایند و خدمات بهتری را به مردم ارائه می دهند. البته طرح کردن این موضوعات صرفاً از باب قیاس می باشد چرا که هم کشورهای اروپایی و هم کشورهای آمریکایی از بهترین سیستم های حمل و نقل عمومی و بهداشتی و ... بهره می برند. در ادامه به بررسی دقیق تر و تفاوت های آمریکا و اروپا خواهیم پرداخت.

در مقایسه قوانین مهاجرتی چرا اروپا یا آمریکا؟

یکی از مهمترین سوالاتی که برای شما عزیزانی که این مقاله را مطالعه میفرمایید پیش می آید این است که در مقایسه قوانین مهاجرتی چرا اروپا یا آمریکا؟ انتخاب می گردد. در پاسخ به این سوال بایستی بیان نماییم که یکی از مهمترین موضوعاتی که در قوانین مهاجرتی اروپا و آمریکا بایستی به آن اشاره نماییم نوع دید آفیسر مهاجرت و اداره اقامت اروپا یا آمریکا و سازمان های ذیربط مهاجرت این کشورها می باشد. به طور کلی در کشورهای حوزه آمریکا آفیسر مهاجرت تصمیم گیرنده نهایی است و نظرش بسیار تعیین کننده است و در کشورهای اروپایی معمولاً براساس سیستم امتیاز بندی یا بر حسب ارائه درست مدارک متقاضیان تصمیم گیری می‌شود و آفیسر مهاجرت نقش تعیین کننده و پررنگی را نخواهد داشت و این یکی از مهمترین تفاوت های اخذ اقامت آمریکا و اروپا از نظر قوانین مهاجرتی است.

البته از طرفی دیگر و به صورت کلی راه های دریافت اقامت و مسیرهایی که برای مهاجرت به کشورهای آمریکایی و در قوانین آنها وجود دارد بسیار متنوع تر هستند و دسته بندی مشخص نیز برای آنها وجود دارد ولی در سیستم اروپایی مسیرها و دسته بندی ها کمتر می باشد.

مقایسه سیستم آموزشی مدارس در اروپا یا آمریکا

مقایسه سیستم آموزشی مدارس در اروپا یا آمریکا یکی از مهمترین موضوعات تعیین کننده در انتخاب کشور برای مهاجرت می باشد. کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه آمریکا در زمینه تحصیل در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان دارای بهترین سیستم های آموزشی و امکانات مختلف آموزشی می باشد به طور مثال کشورهای مانند انگلستان، فنلاند، سوئیس و اتریش از بهترین کشورهای اروپایی در زمینه تحصیل در مدارس شناخته می گردند و همچنین کشورهایی مانند آمریکا و کانادا بهترین خدمات آموزشی را در مقطع مدرسه به دانش آموزان ارائه می نمایند و لذا هم کشورهای اروپایی و هم کشورهای آمریکایی از سیستم آموزشی مناسبی برای تربیت دانش آموزان و علم آموزی با آنها برخوردار هستند. ولی اگر بخواهیم هزینه تحصیل در مدارس اروپا یا تحصیل در آمریکا را مقایسه نماییم، معمولاً در اروپا کمتر است.

تفاوت دانشگاه های اروپا و آمریکا

یکی از دغدغه های اصلی دانشجویانی که می خواهند تحصیل در دانشگاه های آمریکا و اروپا را انتخاب کنند، تفاوت بین دو دانشگاه است.  تفاوت‌های بین دانشگاه‌ها ممکن است در ساختار سیستم تحصیلی، رویکرد تدریس، محتوای آموزشی، و تجربه دانشجویی تأثیر بگذارند. در ادامه به برخی از تفاوت‌های اصلی می پردازیم:

 • ساختار سیستم تحصیلی: سیستم تحصیلی در آمریکا به صورت گسترده و جامع است. دانشجوها می‌توانند از مقطع کارشناسی شروع کنند و به تدریج به مقاطع بالاتر مانند ارشد (Master's) و دکترا (Ph.D.) پیشرفت کنند. دانشجوها معمولاً می‌توانند دروس اختیاری را انتخاب کرده و مسیر تحصیلی خود را تعیین کنند. اما در اروپا، برنامه‌های تحصیلی معمولاً کوتاه‌تر هستند و دوره‌های تحصیلی بیشتر معتمد بر تخصص هستند. مثلاً برنامه ماسیتری (Master's) ممکن است دو سال طول بکشد.
 • سیستم ارزیابی: در آمریکا، ارزیابی دانشجویان عمدتاً بر اساس سیستم نمره‌دهی GPA (میانگین نمرات) انجام می‌شود. این سیستم بر اساس نمرات اخذی در هر درس محاسبه می‌شود. اما سیستم ارزیابی در اروپا، معیار ارزیابی ممکن است بر اساس سیستم ECTS (سیستم انتقال اعتبار اروپا) باشد که به نحوی مشابه GPA عمل می‌کند.
 • هزینه تحصیل: آموزش در آمریکا معمولاً گران است، اما دانشجوها می‌توانند از بورس‌ها و کمک‌های مالی استفاده کنند. هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی برای دانشجویان بین‌المللی نسبت به آمریکا کمتر است و برخی از کشورها برنامه‌های تحصیلی را به صورت رایگان ارائه می‌دهند یا هزینه کمی دارند.
 • رویکرد به تدریس: در آمریکا، رویکرد به تدریس بیشتر تمرکز بر روی تعاملات کلاسی، انعطاف پذیری در انتخاب و ترکیب دروس، و توجه به توسعه مهارات کاربردی دانشجوها می‌گذارد. همچنین تدریس در اروپا نیز بستگی به کشور و دانشگاه متغیر است. بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی به تدریس تئوری و تحقیقات تأکید می‌کنند.

اروپا یا آمریکا برای تحصیل؟

اروپا یا آمریکا برای تحصیل؟ یکی از چالش هایی که بسیاری از دانشجویان با آن روبرو هستند انتخاب کشور برای ادامه تحصیل می باشد. علاوه بر اینکه شرایط کار پس از تحصیل در آمریکا یا اروپا یا شرایط درآمدی در رشته های مختلف تحصیلی در کشورهای گوناگون نقش تعیین کننده ای جهت انتخاب شدن دارد، موضوع کیفیت آموزشی برجسته ترین دلیل برای انتخاب کشور و دانشگاه است. همانطور که شما عزیزان می دانید هم کشورهای آمریکایی و هم کشورهای اروپایی از وجود بهترین دانشگاه های دنیا بهره می برند، دانشگاه هایی که در زمینه تحقیقات و پژوهش های علمی حرف اول را در دنیا می زنند. برای روشن شدن تفاوت آمریکا یا اروپا برای تحصیل به این موضوع بسنده می نمایم که دانشگاه های مانند ماساچوست، استنفورد، هاروارد، کالیفرنیا، دانشگاه شیکاگو در ایالات متحده آمریکا و دانشگاه هایی مانند کمبریج، آکسفورد، امپریال کالج لندن، دانشگاه یو سی ال، دانشگاه زوریخ در جمع ۱۰ دانشگاه برتر دنیا قرار می گیرد که هم مربوط به اروپا و هم مربوط به آمریکاست.

کار در اروپا یا آمریکا؛ کدام بهتر است؟

برای بررسی شرایط کار و یا بررسی این سوال که کار در اروپا یا آمریکا؛ کدام بهتر است؟ بایستی بیان داریم که کشورهای حوزه اروپا مانند؛ آلمان، سوئیس و هلند از بهترین کشور ها برای جویندگان کار به حساب می آید و از آن طرف در کشورهای مانند ایالات متحده آمریکا و کانادا نیز فرصت های شغلی بسیار متنوعی برای نیروهای کار ماهر وجود دارد، لذا شرایط کار در آمریکا و اروپا مناسب است.

در برنامه های مهاجرت کاری نیز کشور کانادا از وجود برنامه اسکیل ورکر برای جذب نیروهای ماهر یا کشور آمریکا از طریق ویزای H-B1 برای شغل های تخصصی یا ویزای EB3 برای مشاغل بدون نیاز به مهارت، روش های مهاجرت را تعریف نموده است، یا در اروپا نیز کشورهای مانند آلمان اتریش و سوئد ویزای جستجوی کار برای نیروهای کاری ماهر تعریف کرده است. علاوه بر این داشتن پیشنهاد شغلی و دریافت ویزای کار آمریکا یا اروپا میسر است. در قسمت زیر به بررسی میزان نرخ بیکاری در کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی پرداخته ایم:

نمودار میزان ترخ بیکاری در اروپا و آمریکا

بررسی بیشترین میزان درآمد در اروپا یا آمریکا

میزان درآمد در شغل های گوناگون یکی از موارد مهم برای تصمیم گیری در انتخاب کشور برای مهاجرت یا ادامه زندگی می باشد. البته موضوع درآمد را بایستی با هزینه های زندگی آمریکا یا اروپا نیز مقایسه نماییم ولی به صورت کلی درآمد مشاغل مختلف در کشورهای حوزه آمریکا نسبت به اروپا بیشتر است و از آن طرف نیز هزینه ها در آمریکا بالاتر از اروپاست. برای روشن شدن موضوع میانگین درامد ها و بررسی بیشترین میزان درآمد در اروپا یا آمریکا در جدول زیر به بررسی برخی از شغل ها در این کشورها پرداخته ایم که شما می توانید مقایسه بین این موارد داشته باشید:

رشته شغلی

آمریکا - دلار آمریکا / سالیانه

کانادا - دلار کانادا/ سالیانه

انگلستان -پوند/ سالیانه

مدیر پروژه

114000

109000

64000

مهندس سخت افزار

126000

49000-92000

62000

مهندس مکانیک

99600

63000

35000

آنالیزگر مالی

63000

59000

30000

مدیر فناوری اطلاعات

89000

88000

41000

مدیر بازاریابی

68000

65000

49000

مقایسه اقتصاد آمریکا و اروپا

در ادامه به مقایسه اقتصاد آمریکا و اروپا اشاره میکنیم و هر کدوم رو دقیق بررسی میکنیم.

 ساختار اقتصادی

آمریکا یک اقتصاد باز و خصوصی داره که بیشتر صنعت و شرکتها تحت مالکیت خصوصی فعالیت میکنند و کمتر به دولت وابسته هستن اما در اروپا دولت نقش پر رنگ تر در صنعت و شرکت ها داره

 نظر بخش صنعتی

فرق بعدی بین اقتصاد اروپا و آمریکا اینه که صنعت پیشرفته تری داره، چون دست بخش خصوصی بازتره و به همین خاطر تولیدات فراوان در حوزههایی همچون فناوری، انرژی، و اتومبیل و... داره؛ با توجه به نظام دولتی اروپا تمرکز روی بخش صنعتی نسبت به آمریکا قوی تر است. البته هر دوتا کشور بحرانها و چالشها مشابه های هم دارن که میشه به تغییرات اقلیمی، رشد جمعیت، و تنشهای اقتصادی و... اشاره کرد

در مقایسه هزینه های زندگی اروپا یا آمریکا؛ کدام بهتر است؟

همانطور که در قسمت قبلی میزان درآمد در اروپا و آمریکا را بررسی نمودیم بایستی به این سوال که در مقایسه هزینه های زندگی در اروپا یا آمریکا؛ کدام بهتر است؟ پاسخ روشنی دهیم تا شما بتوانید با مقایسه درآمدها و هزینه ها در کشورهای اروپایی و آمریکایی تصمیم گیری درست تری داشته باشید.

اگر چه میزان هزینه های زندگی در کشورهای مختلف به سبک زندگی افراد نیز بستگی دارد ولی به صورت کلی میانگین هزینه های زندگی در آمریکا در قیاس با اروپا بالاتر است و همچنین هزینه های تحصیل در آمریکا نیز بالاتر از دانشگاههای اروپایی می باشد در جدول زیر هزینه های زندگی در کشورهای اروپایی و آمریکایی را باهم مقایسه نموده ایم:

کشور

میزان هزینه ها برای یک خانواده 4 نفره

کانادا

3,219

دانمارک

3,475

هلند

3,200

سوئیس

5,200

آمریکا

3,600

انگلستان

2,700

مقایسه زبان رسمی در آمریکا و اروپا

از دیگر موضوعاتی که متقاضیان مهاجرت به کشورهای مختلف به آن توجه می‌نمایند مقایسه زبان رسمی در آمریکا و اروپا می باشد و همین موضوع در تصمیم گیری آنها بسیار نقش تعیین کننده را دارد. زبان رسمی در کشورهای کانادا و آمریکا زبان انگلیسی و در کشورهای اروپایی زبان رسمی آنها متفاوت و زبان انگلیسی رواج دارد به طور مثال در کشورهای مانند آلمان، اتریش و سوئیس بیشتر زبان آلمانی یا در کشورهایی مانند فرانسه و بلژیک زبان فرانسه و یا هر کدام از کشورهای دیگر زبان رسمی خود را دارند ولی در بیشتر کشورهای آمریکایی زبان رسمی همان زبان انگلیسی میباشد.

مقایسه مالیات اروپا و آمریکا

از آنجایی که کشورهای اروپایی بر اساس سیستم سوسیالیستی عمل می نمایند سطح رفاه اجتماعی عموم مردم مهم است و در این سیستم اصل، مردم و عموم جامعه می باشند. لذا دولت ها هزینه‌های زیادی را برای خدمات اجتماعی صرف می نمایند و عمده منابع این هزینه ها از طریق جمع آوری مالیات تامین می گردد. لذا میزان مالیات بر درآمد یا مالیات شرکت ها در کشورهای اروپایی در مقایسه با آمریکایی بیشتر است. البته این موضوع برای کسانی که بدنبال کار در امریکا یا اروپا هستند و در کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی بسیار متفاوت می باشد.

مقایسه شرایط و کیفیت زندگی در اروپا یا آمریکا

معیار کیفیت زندگی نقش بسیار تعیین کننده ای در تصمیم گیری افراد برای انتخاب کشور دارد و عواملی مانند هزینه های زندگی و قدرت خرید، مقرون به صرفه بودن هزینه های مسکن، میزان آلودگی آب و هوا، نرخ جرم و جنایت، کیفیت سیستم سلامت و ترافیک و .... در معیار کیفیت زندگی نقش های مهمی را ایفا می نمایند. به صورت کلی کشورهای آمریکایی و کشورهای اروپایی از کیفیت زندگی بالایی برخوردار هستند. در جدول زیر کیفیت زندگی در اروپا و آمریکا را بر اساس شاخص کیفیت زندگی مقایسه نموده ایم و شما عزیزان میتوانید از طریق جدول زیر به مقایسه شرایط و کیفیت زندگی در اروپا و آمریکا بپردازید:

کشور

شاخص کیفیت زندگی

سوئیس

195.06

دانمارک

194.15

هلند

194.46

فنلاند

186.84

نروژ

179.63

آلمان

178.32

اتریش

178.06

ایالات متحده آمریکا

167.19

انگلستان

164.8

کانادا

163.77

مقایسه امنیت و وقوع جرم در اروپا و آمریکا

بسیاری از افراد که قصد مهاجرت دارند به دلیل عدم وجود امنیت کشور خود را ترک می کنند. بنابراین امنیت یکی از مهمترین مسائل برای زندگی در یک کشور تلقی می گردد. به صورت کلی کشورهای حوزه آمریکا و اروپا از نظر امنیت و شرایط زندگی شرایط تقریبا مناسبی را دارند ولی در مقایسه امنیت و وقوع جرم در اروپا و آمریکا بایستی بیان نماییم که کشورهای حوزه اروپا کشورهای امن تری به حساب می آیند یا وقوع جرم و جنایت با اسلحه و قتل در کشوری مانند ایالات متحده آمریکا از اروپا بیشتر است. علاوه بر این کشورهای مانند سوئیس و اتریش که به عنوان مقر های سازمان ملل شناخته می گردند و کشورهای بی طرفی در جنگ های جهانی شناخته می شوند از امن ترین کشورهای دنیا و یکی ار بهترین کشور ها از جهت زندگی و کار در اروپا بحساب می ایند تلقی می گردند.

اروپا یا آمریکا؛ کدامیک از نظر آب و هوایی بهتر است؟

شرایط آب و هوایی در کشورهای آمریکایی و اروپایی بسیار متفاوت است و قطعا این موضوع نقش بسیار تعیین کننده ای برای تصمیم گیری افراد برای انتخاب کشور دارد و به عنوان یک معیار مهم برای مهاجرت شناخته می گردد. همان‌طور که می‌دانید اروپا به عنوان قاره سبز شناخته می گردد و از نظر شرایط آب و هوایی بسیار مطلوب است و قوانین زیست محیطی نیز در کشورهای اروپایی سختگیرانه می باشد. در کشورهای حوزه آمریکا نیز شرایط آب و هوای یکسان نیست به طور مثال کشور کانادا از آب و هوای سردی برخوردار است ولی در ایالات متحده آمریکا به اینگونه نیست. ولی در مجموع شرایط آب و هوایی در آمریکا و اروپا مناسب است.

 

 

مقایسه آمریکا و اروپا از لحاظ شرایط فرهنگی

برای مقایسه شرایط فرهنگی در بین آمریکا و اروپا به عوامل موثر و تاثیر گذار بر فرهنگ دو کشور می پردازیم:

تاریخ و تأثیرات فرهنگی

 • آمریکا: تأثیرات گسترده‌ای از مهاجرت‌های مختلف را در فرهنگ خود دارد. این شامل تأثیرات از اروپایی‌ها، آفریقایی‌ها، آسیایی‌ها و لاتین‌ها می‌شود. آمریکا به عنوان ملتی متنوع با زبان، مذهب، و فرهنگ‌های گوناگون شناخته می‌شود.
 • اروپا: هر کشور در اروپا دارای یک فرهنگ ملی خاص است که از تاریخ و فرهنگ خاص خود نشأت می‌گیرد. اروپا همچنین با تأثیرات فرهنگی متقابل از قاره‌های دیگر و تاریخ بلند مدت خود، یک مجموعه گسترده و تنوع‌پذیر از فرهنگ‌ها و زبان‌ها را به وجود آورده است.

معماری و هنر

 • آمریکا: معماری و هنر آمریکایی متنوع است، از معماری مدرن شهری تا میراث هنری بومی قبایل بخشی از تنوع فرهنگی آمریکا هستند.
 • اروپا: اروپا با تاریخ طولانی و گوناگون خود دارای معماری و هنر تاریخی فراوانی است که از قرون وسطی تا مدرنیته مختلفی را شامل می‌شود.

مذهب و باورها

 • آمریکا: آمریکا به عنوان یک کشور دینی تنوع بسیاری از مذاهب و باورها را دربرمی‌گیرد. از مسیحیت، یهودیت، اسلام، هندوئیسم، بوداییسم تا باورهای اندیشه‌ پردازی و سایر مذاهب، همه در آمریکا حضور دارند.
 • اروپا: اروپا در گذشته به طور قابل توجهی تحت تأثیر مسیحیت بوده است، اما در سال‌های اخیر، تنوع مذهبی افزایش یافته و برخی از کشورها به طور عمده بی‌دین شده‌اند.

مقایسه جاذبه های گردشگری در آمریکا و اروپا

مقایسه جاذبه‌های گردشگری در آمریکا و اروپا نیز یک موضوع گسترده و متنوع است، زیرا هر دو منطقه دارای تاریخ، فرهنگ و جاذبه‌های منحصر به فرد خود هستند. در ادامه، به برخی از جاذبه‌های گردشگری معروف هر دو منطقه اشاره می‌کنم:

جاذبه های گردشکری آمریکا

 • پارک ملی یلوستون (Yellowstone National Park): یلوستون یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین پارک‌های ملی در جهان است که شهرت زیادی برای زیبایی‌های طبیعی، آبشارها، گیاهان و جانوران وحشی دارد.
 • شهر نیویورک: به عنوان مرکز فرهنگی و هنری آمریکا، شهر نیویورک با برج امپایر استیت بیلدینگ، سانترال پارک، موزه های معروف، تئاترها و فرهنگ شبانه‌روزی خود گردشگران زیادی را جذب می‌کند.
 • شهر سن فرانسیسکو: با جاذبه‌هایی مانند جرجتاون، جزیره آلکاتراز و پل طلایی، سن فرانسیسکو یکی از شهرهای جذاب آمریکا برای گردشگری است.
 • لاس وگاس: با کازینوها، نمایش‌های شو، کنسرت‌ها، رستوران‌های معروف و شهر بزرگی است که همواره جاذبه برای گردشگران است.

جادبه های گردشگری در اروپا

 • پاریس، فرانسه: با برج ایفل، مونا لیزا، کاخ ورسای و موزه های معروف خود، پاریس یکی از جاذبه های گردشگری مهم اروپاست.
 • روم، ایتالیا: با کلیساها، کلیسای سنت پیتر و موزه‌های معروفش، روم یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی اروپاست.
 • برلین، آلمان: با دیوار برلین، موزه‌ها، پارلمان آلمان و فرهنگ شبانه‌روزی خود، برلین یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار اروپاست.
 • بارسلونا، اسپانیا: با معماری زیبا، کلیساهای آنتونی گاؤدی و پارک گوئل، بارسلونا یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم اروپاست.

همچنین، هر دو منطقه دارای جاذبه‌های طبیعی زیبا و منحصر به فردی همچون سواحل شمالی کالیفرنیا در آمریکا و آلپ‌های سوئیس و شمال ایتالیا در اروپا هستند که می‌توانند جاذبه‌های توریستی مهمی باشند.

مقایسه اروپا و آمریکا از نظر خدمات بهداشت و درمان

از دیگر مسائل مهم برای تصمیم گیری در خصوص انتخاب کشور موضوع مقایسه اروپا و آمریکا از نظر خدمات بهداشت و درمان می باشد. به صورت کلی کشورهای حوزه آمریکا و اروپا از خدمات بهداشت و درمان پیشرفته برخوردار هستند ولی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در کشورهای اروپایی از کشورهای آمریکایی مناسب تر است؛ چرا که میزان هزینه های درمان در آمریکا در قیاس با اروپا بالاتر است یا اینکه میزان پوشش بیمه ای در سیستم بهداشت و درمان آمریکا در مقایسه با اروپا ضعیف تر می باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که کشور آمریکا هزینه های بسیار زیادی را برای آموزش کادر درمان و خدمات آموزشی آنها پرداخت می نماید و یکی از بهترین کشورها برای کسب علوم پزشکی است.

مزایای اروپا نسبت به آمریکا

در این قسمت می خواهیم به بررسی مزایای اروپا و آمریکا نسبت به هم بپردازیم. از مزایای اروپا نسبت به آمریکا می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

 • نزدیک بودن به ایران
 • نرخ جرم جنایت پایین تر
 • سرمایه گذاری در اروپا با هزینه کمتر
 • امن بودن
 • هزینه های زندگی پایین تر
 • خدمات عمومی بیشتر
 • رفاه اجتماعی بالا
 • سیستم حمل و نقل عمومی قوی تر

از مزایای آمریکا می‌توان به سیستم آموزشی مطلوب، رایج بودن زبان رسمی انگلیسی، کیفیت آموزشی بسیار بالا، فرصت های شغلی متعدد و میزان درآمد بیشتر و ... اشاره داشت.

در مقایسه معایب اروپا یا آمریکا کدام برتری دارد؟

برای پاسخ به این سوال که در مقایسه معایب و اروپا یا آمریکا کدام برتری دارد؟ بایستی بیان نماییم که معیارهایی که افراد برای پروسه مهاجرت در ذهن خود دارند نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب کشور دارد به طور مثال برخی از افراد تمایل دارند که کشور نزدیکتری را برای زندگی انتخاب نمایند لذا این معیار باعث انتخاب اروپا نسبت به کشورهای آمریکایی می شود یا برخی از افراد تمایل دارند در کشوری زندگی کنند که زبان رسمی که در آنها انگلیسی باشد بر اساس این معیار کشورهایی مانند آمریکا و کانادا را برای زندگی انتخاب می نمایند. لذا به صورت صددرصد نمی توان گفت که اروپا یا آمریکا کدام یک بر هم دیگر برتری دارد و هر کدام از این کشورها شاخص ها و شرایط متفاوتی را برای زندگی دارند و متقاضیان بایستی بر اساس معیارهای خود انتخاب نمایند.

 


سوالات متداول

✔️ در مقایسه آمریکا یا اروپا میزان هزینه های زندگی در کدام یک بیشتر است؟

به صورت کلی هزینه های زندگی در آمریکا نسبت به کشورهای اروپایی بالاتر میباشد البته میزان درآمد نیز متغیر است.

✔️ در مقایسه اروپا یا آمریکا کدام یک از امنیت بالاتری برخوردار است؟

کشورهای اروپایی در مقایسه با آمریکا از سطح امنیت بالاتری برخوردار هستند و نرخ جرم و جنایت در آنها بسیار پایین است.

✔️ سیستم آموزشی در اروپا قویتر است یا در آمریکا؟

هم کشورهای اروپایی و هم کشورهای آمریکایی از سیستم آموزشی بسیار پیشرفته و قوی برخوردار هستند.

✔️ کشور آمریکا برای مهاجرت بهتر است یا کشورهای اروپایی؟

اینکه کدام کشور برای مهاجرت یا زندگی به عنوان کشور بهتری تلقی می گردد بر اساس معیارهای شما متفاوت است ولی به صورت کلی کشورهای آمریکایی و اروپایی از سیستم آموزشی مطلوب خدمات بهداشت و درمان مناسب رفاه اجتماعی بالا و کیفیت زندگی مطلوبی برخوردار هستند.

سخن پایانی

اروپا یا آمریکا و مقایسه شرایط زندگی در آمریکا و اروپا از نظر سیستم آموزشی، شرایط کاری، هزینه های زندگی، کیفیت زندگی، شرایط آب و هوایی، امنیت و .... از جمله مواردی بود که در این مقاله علمی به آن پرداختیم. همانطور که خاطرنشان کردیم معیار های تصمیم گیری برای انتخاب کشور برای هر فردی نسبت به فرد دیگری متفاوت است ولی به صورت کلی در مقایسه اروپا و آمریکا بایستی بیان نمایم که هزینه های زندگی در اروپا کمتر از آمریکاست یا کشورهای اروپایی کشور های امن تری در مقایسه با آمریکا برای زندگی تلقی می گردند و یا اینکه شرایط آب و هوایی در کشور های اروپایی مناسب تر از کشورهای آمریکایی میباشد و از طرف دیگر شرایط کار، وضعیت اقتصادی، سیستم آموزشی در کشورهای آمریکایی نسبت به کشورهای اروپایی در سطح بالاتری قرار می گیرد. در نتیجه گیری کلی می توان بیان داشت که هم کشورهای اروپایی و هم آمریکا شرایط ایده آلی را برای مهاجرین از نظر کیفیت آموزشی، خدمات درمانی، رفاه اجتماعی، کار، شرایط اقتصادی و ... دارد. امیدواریم از طریق این مقاله و مقایسه‌ای که بین کشورهای اروپایی و آمریکایی و اینکه چرا امریکا بهترین کشور جهان است؟ داشتیم توانسته باشیم کمک شایانی در خصوص انتخاب کشور انجام داده باشیم. شما عزیزان میتوانید با شماره گیری با شماره تماس های موسسه MIE در خصوص مهاجرت به کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی و همچنین در در خصوص مقایسه این کشورها اطلاعات و مشاوره رایگان دریافت نمایید. در قسمت دیدگاه این مقاله نیز می توانید نظرات خود را در خصوص شرایط و کیفیت زندگی در اروپا یا آمریکا را بیان نمایید.


مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
کوثر سواری
سلام من 37 سالمه و ایلتس 6 و نیم دارم برای تحصیل در مقطع ارشد رشته مهندسی از نظر شما با توجه به شرابط سنی بنده اروپا بهتره یا امریکا؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. با توجه به گپ تحصیلی که دارید اگر برای برای برخی از کشورهای اروپایی اقدام داشته باشید شانس شما بیشتر خواهد بود.
مشاوره رایگان