معرفی دانشگاه دورتموند آلمان

بدون نظر

دانشگاه های کشور آلمان همواره مورد توجه محصلان بین المللی بوده و هست. شرایط خوب تحصیل، دانشگاه های برجسته و کیفیت بالای آموزش در این توجه بی تاثیر نیست. با افزایش شمار علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های آلمان ما در موسسه مشاوره MIE برآن شدیم که به معرفی و تحلیل دانشگاه دورتموند آلمان بپردازیم؛ مطالب پیش رو با بررسی ها و سرچ های متعدد در سایت ها و با مشورت مستقیم وکلای محلی منعکس می شود. دانشگاه TU Dortmund برای توسعه اجتماعی و پایدار اهمیت زیادی قائل است؛ ارزش هایی که به شدت به آنها متعهد است. این دانشگاه به عنوان یکی از بزرگترین کارفرمایان در دورتموند، توسعه و سلامت اعضای خود را ارتقا می دهد و از شرایط کاری خوب و فرصت های برابر حمایت می کند. وجود 300 استاد، 6700 کارمند و 32433 دانشجو خبر از وسعت و گستردگی علم در این دانشگاه می دهد. تجربه بسیار جذاب تحصیل در دانشگاهی دولتی و منحصر به فرد در آلمان می تواند بسیار جالب باشد. چنانچه شما مخاطب ارجمند از آن دسته از علاقه مندان به تحصیلات بین المللی هستید و می خواهید تجربه ای به یاد ماندنی و مدرکی معتبر از کسب علم و دانش با کیفیت در این دانشگاه داشته باشید می توانید با موسسه مشاوره MIE تماس تلفنی برقرار کنید و از کارشناسان با تجربه این مرکز مشاوره رایگان دریافت نمایید. لازم به ذکر است که مطالب منعکس شده در این نوشتار را نمی توان از خدمات به شما همراهان محسوب کرد بر همین اساس شما همراهان می بایست برای اطلاع از خدمات قابل ارائه در این موسسه تماس حاصل نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
پردیس دانشگاه دورتموند آلمان

معرفی دانشگاه دورتموند المان

University of Dortmund از زمان تأسیس خود در 52 سال پیش، نمایه ویژه ای را شامل 17 بخش از علوم و مهندسی تا علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگ ایجاد کرده است. دانشگاه TU Dortmund تمرکز زیادی روی تحقیق دارد. رشته های دانشگاه، به عنوان مثال تحصیل مهندسی مکانیک در آلمان با تاکید بر تولید و لجستیک، فیزیک، مهندسی بیوشیمی و شیمی، آمار و علوم کامپیوتر، و همچنین تحقیقات آموزشی، به دلیل دستاوردهای تحقیقاتی برجسته خود در سطح ملی و بین المللی شناخته شده اند. دانشجویان دانشگاهTU دورتموند می توانند از موضوعات کلاسیک و دوره های تحصیلی نوآورانه مانند فیزیک پزشکی یا برنامه های درجه در برنامه ریزی فضایی، آمار و روزنامه نگاری انتخاب کنند. تمرکز ویژه بر تربیت معلم است. دانشگاهTU  دورتموند به عنوان یکی از معدود دانشگاه های آلمان، مدارک آموزشی حرفه ای را برای انواع مدارس ارائه می دهد.

ویدیو موسسه MIE در مورد کار تحصیل آلمان


تاریخچه دانشگاه دورتموند

دسامبر 1968، دانشگاه دورتموند با مراسمی در سالن اپرای دورتموند افتتاح شد. بیست و پنج دانشجو در آوریل بعد ترم اول خود را شروع کردند. از آن زمان، دانشگاه دورتموند آلمان به طور پیوسته دهه به دهه در حال رشد بوده است. امروزه حدود 34500 دانشجو و 6300 کارمند از جمله حدود 300 استاد دارد. در روزهای اولیه، تعداد زیادی ساختمان به سرعت در غرب دورتموند ساخته شد. امروزه پردیس شمال و جنوب دارای 16 دانشکده است علوم طبیعی، مهندسی، علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی از این دسته اند.

پردیس های دانشگاه صنعتی دورتموند

پردیس شمالی با کافه تریا اصلی، کتابخانه مرکزی و سالن اصلی، قلب دانشگاه فنی دورتموند آلمان را تشکیل می دهد. بیشتر سالن های سخنرانی و سالن های سمینار در اینجا قرار دارند. پردیس کوچکتر دیگری در جنوب قرار دارد. H-Bahn دو پردیس را به هم متصل می کند. بین کلاس ها، دانش آموزان می توانند در کافه تریا چیزی بخورند یا به سادگی با هم به صرف یک فنجان قهوه بروند. مکان های تحصیلی متعددی در محوطه دانشگاه برای آماده سازی امتحانات یا نوشتن مقالات ترم در دسترس است. به عنوان تعادلی برای مطالعه، دانش‌آموزان می‌توانند از میان طیف وسیعی از فعالیت‌های اوقات فراغت در دانشگاه دورتمنوند انتخاب کنند: به عنوان مثال، در ورزش‌های دانشگاهی - یک دوره مناسب برای همه وجود دارد.

رنکینگ دانشگاه دورتموند آلمان

University of Dortmund با دانشگاه ها و موسسات بین المللی زیادی همکاری علمی دارد و در موضوعات بسیاری نیز در سطوح جهانی سرآمد است در این بخش ما سعی داریم رتبه های کسب شده توسط Technische Universität Dortmund را منعکس کنیم:

رتبه بندی دانشگاه های جهانی CWUR

رنکینگ دانشگاه دورتموند آلمان

رتبه جهانی

539

رتبه کشوری

41

رتبه استخدامی فارغ التحصیلان

1000+

رتبه خروجی تحقیق

588

رتبه انتشارات کیفی

512

رتبه نفوذ

460

رتبه استنادها

560

رشته های دانشگاه دورتموند آلمان

در Technische Universität Dortmund رشته های متنوعی در مقاطع مختلف ارایه می شود. رشته ها در چهار حوزه علوم طبیعی و علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی و آموزش معلمان در دسترس دانشجویان خواهند بود.

رشته های لیسانس University of Dortmund

رشته های فوق لیسانس Technische Universität Dortmund

ریاضیات

ریاضیات

فیزیک

فیزیک

زیست شناسی شیمیایی

زیست شناسی شیمیایی

مهندسی شیمی

مهندسی شیمی

روزنامه نگاری سیاست اقتصادی

تکنولوژی ساخت

علوم توانبخشی

اتوماسیون و رباتیک

فلسفه و علوم سیاسی

چند زبانه بودن تجربی

مدارس ابتدایی

مدارس ابتدایی

آموزش ویژه

آموزش ویژه

دانشکده‌ های دانشگاه دورتموند آلمان

University of Dortmund دارای 17 دانشکده است که در جدول زیر لیست شده اند:

دانشکده ریاضیات

دانشکده مهندسی مکانیک

دانشکده علوم توانبخشی

دانشکده فیزیک

دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات

دانشکده علوم انسانی و الهیات

دانشکده شیمی و زیست شناسی شیمیایی

دانشکده برنامه ریزی فضایی

دانشکده مطالعات فرهنگی

دانشکده علوم کامپیوتر

دانشکده معماری و عمران

دانشکده هنر و علوم ورزشی

دانشکده آمار

دانشکده اقتصاد و تجارت

دانشکده هنر و علوم اجتماعی

مهندسی بیوشیمی و شیمی

دانشکده علوم تربیتی و رونشناسی

شرایط پذیرش دانشگاه دورتموند آلمان

برای پذیرش تحصیل در آلمان در دانشگاه دورتموند، باید مدرک تحصیلی ورودی آموزش عالی Hochschulzugangsberechtigung (HZB) ارائه شود. مدرک ورود به آموزش عالی می تواند بالاترین گواهی پایان تحصیل یا بالاترین گواهی پایان تحصیل همراه با مدرک آزمون ورودی آموزش عالی و یا دوره های تحصیل و یا مدرک از کشور مربوطه باشد. همچنین ممکن است یک Studienkolleg دوره پایه یک ساله برای آماده شدن برای تحصیل، که با "Feststellungsprüfung"، یعنی آزمون ارزیابی صلاحیت دانشگاه به پایان می رسد (باید قبل از شروع تحصیل با موفقیت به پایان برسد). قابل توجه است که دانشگاه دورتموند آلمان خود Studienkolleg ارائه نمی دهد. در طول فرآیند درخواست، بر اساس مشخصات اداره مرکزی آموزش خارجی (anabin)، بررسی می شود که آیا گواهی های تحصیلی ارائه شده با مدرک ورودی دانشگاه (HZB) مطابقت دارد و آیا سایر شرایط پذیرش و ثبت نام مطابقت دارد یا خیر.

تحصیل لیسانس در دانشگاه صنعتی دورتموند آلمان

محصلان و متقاضیانی که می خواهند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در University of Dortmund ادامه دهند می بایست ابتدا در یک آزمون ورودی که جهت ارزیابی از دانشجویان ورودی به عمل می آید؛ تحت عنوان "Feststellungsprüfung" شرکت کنند و علاوه بر آن مدرک دوره یک ساله کالج یا studienkolleg نیز از شرایط ورود به حساب می آید. علاوه بر مدارک تحصیلی پیشین همراه کپی و ترجمه الزامات زبانی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بدانید: تحصیل کارشناسی در آلمان

 

تحصیل فوق لیسانس در دانشگاه TU دورتموند

برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در Technische Universität Dortmund هم می بایست دانشجو در آزمون ورودی که به منظور بررسی و ارزیابی علمی درخواست کننده برگزار می شود شرکت کند و مدرک قابل قبول آن را ارائه نماید. مدارک پیشین تحصیلی و نمرات آنها همراه کپی، مدارک دال بر مهارت در زبان آلمانی نیز از الزامات این دوره است.

بیشتر بدانید: تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

 

تحصیل دکترا در دانشگاه TU دورتموند

متقاضیانی که تصمیم به ادامه تحصیل دکترا در آلمان را دارند می توانند میان گزینه های موجود که شامل موضوع تحقیق، الزامات فردی و رسمی، اساسا دو راه برای اخذ مدرک دکترا را انتخاب کنند. مطالعات دکترای انفرادی که با سطح بالایی از استقلال و انگیزه نیاز دارد الزامی مانند یافتن استاد راهنما برای نظارت بر پایان نامه وجود دارد. گزینه بعدی این است که آلمان به عنوان جایگزینی برای دکتری انفرادی، امکان تحصیل دکترا در یک برنامه دکتری ساختار یافته را نیز ارائه می دهد. برنامه های ساختاریافته مشابه سیستم PhD آنگلوساکسون است. این مدل نظارت مداوم و فشرده توسط تیمی از سرپرستان را ارائه می دهد. این شیوه شامل یک برنامه درسی از دوره ها، معمولا با تمرکز بین رشته ای است.

دانشگاه هایدلبرگ

این مقاله را از دست ندهید: معرفی دانشگاه هایدلبرگ آلمان

در این مقاله ما راه های موفقیت در دانشگاه هایدلبرگ آلمان را به شما خواهیم آموخت.

مدرک زبان مورد نیاز پذیرش دانشگاه دورتموند آلمان

برای ورود به دانشگاه TU دورتموند می بایست دانشجویان سطح قابل قبولی از زبان آلمانی را ارائه نمایند. همچنین دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه TU دورتموند و تحصیل به زبان انگلیسی باید سطح بالایی از زبان انگلیسی را نیز ارائه نمایند. لیست مدارک قابل قبول در اینجا آمده است.

گواهینامه های قابل قبول زبان آلمانی

گواهینامه های قابل قبول زبان انگلیسی

گذراندن گواهی DSH (دویچه Sprachprüfung für den Hochschulzugang ) (سطح 2 یا 3). فقط گواهینامه‌های دانشگاه‌ها، کالج‌ها و دوره‌های مقدماتی که مقررات امتحانی آنها در کنفرانس روسای آلمان ثبت شده است، به رسمیت شناخته می‌شوند.

 کارشناسی ارشد زیست شناسی شیمیایی: اثبات صلاحیت ها در زبان انگلیسی، که حداقل باید با سطح B2 چارچوب مرجع مشترک اروپایی (CEFR) مطابقت داشته باشد.

آزمون زبان آلمانی به عنوان زبان خارجی (TestDaF): مجموع TDN حداقل 16

شیمی: اثبات شایستگی در زبان انگلیسی، که حداقل باید با سطح B2 چارچوب مرجع مشترک اروپایی (CEFR) مطابقت داشته باشد.

دیپلم زبان آلمانی کنفرانس دائمی وزرای آموزش و پرورش و امور فرهنگی - سطح دوم (DSD II)

-

Goethe- Zertifikat C2 (Großes Deutsches Sprachdiplom - GDS)

-

آزمون مرکزی مدرسه عالی انستیتو گوته (ZOP)

-

Kleines Deutsches Sprachdiplom (KDS) یا Großes Deutsches Sprachdiplom (GDS)

-

گواهی دانشگاه telc Deutsch C1 با نمره کلی کافی یا بهتر

-

ددلاین اپلای دانشگاه فنی دورتموند آلمان

تاریخ های مهم و تقویم های تحصیلی در دانشگاه ها تعیین کننده زمان دقیق شروع ترم های تحصیلی و فرصت هایی است که درخواست کننده گان می توانند طبق آنها تقاضای پذیرش خود را مطرح نمایند. ددلاین دانشگاه های آلمان در Technische Universität Dortmund را در لیست ذیل مشاهده می کنید.

 • ترم زمستان از 1 اکتبر تا 31 مارس به طول می انجامد.
 • ترم تابستان از 1 آوریل تا 30 سپتامبر عنوان شده.
 • درخواست کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در ترم زمستان 15 ژوئیه
 • درخواست کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در ترم تابستان 15 ژانویه
 • درخواست کارشناسی ارشد اتوماسیون و رباتیک در ترم زمستان 15 ژوئیه
 • درخواست لیسانس مهندسی برق و فناوری اطلاعات ترم زمستان 15 ژوئیه
 • درخواست لیسانس مهندسی مکانیک ترم زمستان 15 ژوئیه               

هزینه تحصیل در دانشگاه دورتموند آلمان

در آلمان، تمام دانشگاه های دولتی بدون شهریه هستند. از آنجایی که دانشگاه TU Dortmund یک موسسه دولتی است، در اینجا هیچ شهریه ای به منظور شهریه تحصیل اخذ نمی شود. با این حال، از دانشجویان درخواست می شود که هزینه مشارکت اجتماعی را پرداخت کنند. هر ترم، همه دانشجویان باید در هنگام ثبت نام و ثبت نام مجدد، هزینه اجتماعی حدود 300 یورو را به عنوان کمک به هزینه های تسهیلات اجتماعی ارائه شده توسط دانشگاه TU Dortmund (یعنی AStA و Studierendenwerk) بپردازند. این هزینه همچنین هزینه های بلیط ترم تحصیلی را نیز پوشش می دهد که دانشجویان می توانند با استفاده از آن از وسایل حمل و نقل عمومی برای سفر از طریق منطقه نوردراین-وستفالن استفاده کنند.

هزینه زندگی دانشجویان دانشگاه دورتموند در آلمان

هزینه زندگی در آلمان البته به موقعیت (و سلیقه) فردی بستگی دارد. در ادامه می خواهیم تصوری از هزینه های زندگی دانشجویان دانشگاه دورتموند در آلمان را ایجاد کنیم:

عنوان هزینه ها

مبلغ هزینه ها

شرح هزینه ها

اجاره ماهانه

حدود 200 تا 400 یورو

 

ارزان ترین گزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی است، زیرا اجاره شامل برق، گرمایش و اینترنت است. اما خوابگاه های دانشجویی فقط تعداد محدودی اتاق دارد که بسیار مناسب است.

هزینه های زندگی

حدود 250 یورو

منظور از این، هزینه های غذا، اینترنت، موبایل، مواد آموزشی، پوشاک و غیره است. علاوه بر این، در دورتموند سوپرمارکت‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با هزینه مناسب غذا بخرید

بیمه سلامت

حدود 150 یورو برای هر فرد

برای هر فرد در آلمان بیمه درمانی اجباری است.

حمل ونقل عمومی

رایگان

به عنوان یک دانشجو، مجبور نیستید برای حمل و نقل عمومی محلی هزینه کنید، زیرا «بلیط ترم» (که در هزینه اجتماعی شما گنجانده شده است) دریافت کرده اید. با «بلیط ترم»، شما حق دارید به صورت رایگان (با چند محدودیت) در ایالت فدرال نوردراین-وستفالن آلمان سفر کنید.

بورسیه های دانشگاه دورتموند آلمان

بورسیه MMT دانشگاه TU Dortmund تعداد محدودی بورسیه تحصیلی را به دانشجویان منتخب ارائه می دهد. بورسیه ها به مدت دو سال اعطا می شوند و به صورت ماهانه پرداخت می شوند. پس از سال اول، دستاوردهای دانش‌آموز بررسی می‌شود تا ارزیابی شود آیا پیشرفت کافی در تحصیلات خود داشته است یا خیر، قبل از اینکه بورسیه تحصیلی برای سال دوم اعطا شود. معیارهای انتخاب این بورسیه شامل:

 • نمرات و رتبه بندی (مطمئن شوید که به بهترین 10 درصد سال خود تعلق دارید)
 • دستاوردهای تحصیلی و اجتماعی بیشتر
 • دلایل و انگیزه شخصی قانع کننده
 • قابل توجه است که فرآیند انتخاب بورسیه ممکن است بیشتر از فرآیند پذیرش عمومی در برنامه تحصیلی طول بکشد.

یکی دیگر از بورسیه ها (DAAD ( Deutscher Akademischer Austauschdienst (سرویس تبادل دانشگاهی آلمان) نام دارد دانشجویان بین المللی می توانند برای بورسیه تحصیلی در آلمان در موسسات متعددی درخواست دهند. پایگاه داده گسترده بورسیه DAAD برای دانشجویان، فارغ التحصیلان و دانشگاهیان خارجی طیف گسترده ای از بورسیه ها و اطلاعات اضافی را برای کمک به آنها در درخواست خود ارائه می دهد.

بورسیه Deutschlandstipendium

Deutschlandstipendium حمایت مالی و غیر مادی را برای دانش آموزان با پیشرفت بالا و متعهد از سراسر جهان فراهم می کند. بودجه معمولاً برای حداقل دو ترم اعطا می شود، اما ممکن است حداکثر برای مدت زمانی که دوره استاندارد تحصیل را پوشش می دهد، ارائه شود.

شرایط دانشگاه دورتموند آلمان

خوابگاه های دانشگاه TU دورتموند

راه های مختلفی برای یافتن محل اقامت در دورتموند وجود دارد. می توان انتظار داشت که هر ماه حدود 300 تا 400 یورو برای اجاره هزینه کرد Studierendenwerk Dortmund یک موسسه قانونی و مستقل از TU Dortmund است. از آنجایی که لیست های انتظار برای یک مکان در خوابگاه بسیار طولانی است و دانشجویان مبادله ای شانسی برای حضور در خوابگاه در روند درخواست عادی ندارند، TU Dortmund یک قرارداد همکاری با Studierendenwerk Dortmund منعقد کرده است. این خدمات چندین دهه است که توسط دانشجویان مبادله ای ارزش گذاری شده است. بنابراین، دانش‌آموزان قرارداد اجاره را با Studierendenwerk Dortmund منعقد می‌کنند و نه با University of Dortmund قرارداد اجاره از قبل توسط این مرکز از طریق ایمیل برای دانشجویان ارسال می شود و باید امضا شود و به Studierendenwerk Dortmund بازگردانده شود. می توانید تا زمان امضای قرارداد، رزرو خود را برای خوابگاه دانشجویی در آلمان به صورت رایگان تغییر دهید یا لغو کنید. پس از آن، اجاره کامل 3 ماه اول پرداخت می شود.

مشاهیر دانشگاه صنعتی دورتموند آلمان 

 • Guido Quelle در دهه 1980 در دانشگاه TU Dortmund در رشته علوم کامپیوتر تحصیل کرد و سپس مدرک دکترا در رشته مهندسی گرفت.
 • یو کاواهارا از برزیل در سال 2012 به عنوان دانشجوی تبادلی به دانشگاه TU Dortmund آمد و دو ترم را در گروه مهندسی مکانیک گذراند.
 • پروفسور دکتر کورن اولین اقتصاددان از سال 1988 تا 1994 در دانشگاه دورتموند تحصیل کرد و در سال 1999 دکترای خود را در آنجا دریافت کرد.

شرایط اقامت پس از تحصیل در آلمان در دانشگاه TU دورتموند

روشن است که متقاضیان تحصیل در دانشگاه TU دورتموند می بایست برای تحصیل در این دانشگاه شرایط ویزای تحصیلی آلمان را داشته باشند و آن را اخذ نمایند اما این نوع از ویزا تنها اقامتی موقت را به همراه دارد اما منجر به اقامت دائم نخواهد شد اما دانشجویان پس از اینکه از دانشگاه دورتموند فارغ التحصیل شوند یک فرصت هجده ماهه را کسب می کنند که بتوانند با کاریابی بپردازند و به نحوی تعیین تکلیف شوند و اقامت دائم را کسب نمایند. این 18 ماه متقاضی هم می تواند کاریابی کند و بواسطه آن در نهایت اقامت دائم و تابعیت آلمان برسند حتی متقاضیان می توانند با داشتن حدالقل سرمایه با فعالیت های کارآفرینی و سرمایه گذاری بپردازند.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب معرفی دانشگاه دورتموند آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

میزان اجاره مسکن در تحصیل در دانشگاه دورتموند آلمان چقدر برآورد شده؟

حدود 200 تا 400 یورو در ماه

آیا ورود به دانشگاه دورتموند آلمان یه امتحان ارزیابی نیاز دارد؟

آزمونی تحت عنوان ارزیابی جهت ورود به این دانشگاه است که برگزار می شود.

صلاحیت بورسیه در MMT دانشگاه دورتموند آلمان چگونه تعیین می شود؟

 • نمرات و رتبه بندی (مطمئن شوید که به بهترین 10 درصد سال خود تعلق دارید)
 • دستاوردهای تحصیلی و اجتماعی بیشتر
 • دلایل و انگیزه شخصی قانع کننده

ترم های ورودی در دانشگاه دورتموند آلمان چه زمانی آغاز می شوند؟

 • ترم زمستان از 1 اکتبر تا 31 مارس به طول می انجامد.
 • ترم تابستان از 1 آوریل تا 30 سپتامبر عنوان شده.

سخن پایانی

این نوشتار را به معرفی دانشگاه دورتموند آلمان اختصاص داده ایم. بر همین اساس اطلاعات و شرایط مورد نیاز ورود به این به طور کامل بررسی شد. دریافتیم که متقاضیان به منظور ورود به این دانشگاه مستلزم شرکت در آزمونی جهت ارزیابی درخواست کنند برگزار می شود خواهند بود. از آنجایی که این دانشگاه دولتی است متقاضیان تنها مشمول هزینه های تحصیل می شود. چنانچه متقاضی تحصیل در Technische Universität Dortmund هستید با موسسه مشاوره MIE تماس بگیرند و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

امتیاز 4.33 از 5 ( 2 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان