معرفی دانشگاه دوسلدورف آلمان

1 نظر

آلمان کشوری که جاذبه های زیادی برای مجذوب کردن دانشجویان بین المللی را در خود دارد و همواره مقصدی است که درخواست های زیادی را برای تحصیل دریافت می کند. دانشگاه های این کشور دارای شرایط خیلی مناسبی برای تحصیل هستند و همین امر سبب شده دانشجویان در تلاش برای فراهم کردن مقدمات برای پذیرش در دانشگاه های آلمان باشند. ما در موسسه مشاوره MIE اطلاعات جامعی را از سایت های معتبر و بواسطه وکلای محلی گرد آوری کرده ایم. دانشگاه دوسلدورف آلمان، دانشگاهی دولتی پذیرای دانشجویان بین المللی است و حمایت های زیادی را از دانشجویان به عمل می آورد. اطلاعاتی که در این نوشتار در اختیار شما همراهان همیشگی قرار می گیرد در زمره خدمات ارائه شده قرار نخواهد گرفت و شما همراهان گرامی برای اطلاع از خدمات قابل دریافت مختلف همانند مشاوره رایگان تلفنی از موسسه مشاوره MIE تماس حاصل نماید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
مدرسه دوسلدورف آلمان

معرفی دانشگاه دوسلدورف آلمان

دانشگاه دوسلدورف آلمان از آکادمی پزشکی که در سال 1907 تأسیس شد، پدید آمد. دانشگاه امروزی در سال 1965 توسط ایالت نوردراین-وستفالن تأسیس شد. این دانشگاه با سه دانشکده شروع به کار کرد: دانشکده پزشکی، دانشکده ریاضی و علوم طبیعی و دانشکده فلسفه. این دانشگاه در سال 1988 به Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf تغییر نام داد و رشد پویایی را تجربه کرد. در دهه 1990، این مرکز به دو دانشکده دیگر گسترش یافت. دانشکده اقتصاد و حقوق امروزه حدود 37000 دانشجو، بیش از 2000 مدرس و بیش از 1500 کارمند دیگر در محوطه دانشگاه تحقیق، تدریس و کار می کنند.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در آلمان


پردیس دانشگاه دوسلدورف

برای بیش از 37000 دانشجو، پردیس نه تنها مکانی برای کار، بلکه مکانی برای زندگی است. طیف متنوع و هیجان انگیزی از پیشنهادات هم دانشجویان و هم افراد علاقه مند را از دوسلدورف و اطراف آن جذب می کند. تمام ساختمان های دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف به عنوان یک دانشگاه مستقر در پردیس، از جمله کتابخانه ها و باغ گیاه شناسی، به صورت مرکزی قابل دسترسی هستند. این یک محیط ایده آل برای طیف گسترده ای از پیشنهادات فرهنگی و یک "جامعه" با رویدادهای متعدد را در محوطه دانشگاه ایجاد می کند.

رنکینگ دانشگاه دوسلدورف آلمان

دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف در رتبه 383 بهترین دانشگاه های جهانی قرار دارد. گروه های آموزشی با توجه به معیارهای مختلفی که به صورت کاملا عملی تست می شود، رتبه می پذیرند.

 • رتبه بندی دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف
 • رتبه 383 که دربین بهترین دانشگاه های جهانی به دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف اختصاص داده شده ست.
 • رتبه 162 که در بهترین دانشگاه های جهانی در اروپا به دوسلدورف نسبت داده شده است.
 • رتبه 26 که در بهترین دانشگاه های جهانی در آلمان تعلق دارد.

جدول زیر رتبه های موضوعی University of Düsseldorf را منعکس می کند:

رنکینگ های موضوعی

رتبه های کسب شده توسط دانشگاه دوسلدورف آلمان

زیست شناسی و بیوشیمی

244

سیستم های قلبی و عروقی

219

زیست شناسی سلولی

184

شیمی

431

پزشکی بالینی

252

غدد درون ریز و متابولیسم

127

ایمونولوژی

236

میکروبیولوژی

216

زیست شناسی مولکولی و ژنتیک

237

علوم اعصاب و رفتار

122

انکولوژی

161

فارماکولوژی و سم شناسی

206

رشته های دانشگاه دوسلدورف

رشته هایی که در دانشگاه دوسلدورف در دسترس دانشجویان قرار می گیرد را طی جدولی در این بخش لیست کرده ایم. لازم به ذکر است که تنها برخی از رشته های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارایه می شود.

رشته های دانشگاه دوسلدورف در مقطع لیسانس

رشته های دانشگاه دوسلدورف در مقطع فوق لیسانس

فرهنگ باستانی

تاریخ هنر

بیوشیمی

هوش مصنوعی و علم داده

زیست شناسی

بیوشیمی

مدیریت کسب و کار

زیست شناسی

شیمی بازرگانی

مدیریت کسب و کار

دندانپزشکی

اقتصاد

مطالعات تاریخی

زبان ها و ادبیات آلمانی

مطالعات ژاپنی

داروخانه صنعتی

رشته های ریاضی و کاربردی

زبان شناسی

فیزیک پزشکی

ریاضیات

علوم طبیعی

زیست پزشکی مولکولی

فلسفه

فلسفه

روانشناسی

ارتباطات سیاسی

جامعه شناسی

علوم اعصاب ترجمه ای

روانشناسی

سم شناسی

فیزیک

زیست پزشکی مولکولی

دانشکده های دانشگاه دوسلدورف آلمان (HHU)

دانشگاه دوسلدورف آلمان (HHU) به پنج دانشکده تقسیم می شود که همه در یک پردیس قرار دارند. قدیمی ترین و هسته اصلی این دانشگاه، دانشکده پزشکی و پس از آن دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی و دانشکده هنر و علوم انسانی می باشد. در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990، دانشکده تجارت و اقتصاد و دانشکده حقوق راه اندازی شد. یکی از کانون های امروزی این دانشگاه که همه دانشکده ها را به هم پیوند می دهد، علوم زیستی است. برنامه های مطالعاتی بین بخشی و مشترک (مانند شیمی بازرگانی) یکی از نقاط قوت اصلی محسوب می شود.

دانشکده حقوق

دانشکده حقوق دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف همه زمینه های تحقیقاتی و آموزشی قانونی سنتی را در ساختمان مرکزی خود در محوطه دانشگاه گرد هم می آورد. دارای 17 کرسی و کرسی استادی و همچنین هشت مؤسسه است.

دانشکده ریاضی و علوم طبیعی

دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی (MNF) شامل موضوعات زیست شناسی، شیمی، علوم کامپیوتر، ریاضیات، داروسازی، فیزیک و روانشناسی است. تمرکز اصلی آن بر علوم زیستی و فیزیک است.

دانشکده پزشکی

پیوند متقابل تحقیق، آموزش و مراقبت از بیمار که مشخصه دانشکده های پزشکی است در HHU به لطف ارتباط فضایی بین دانشگاه و بیمارستان افزایش یافته است، هر دو منطقه پردیس به طور مستقیم در مجاورت یکدیگر هستند.

دانشکده هنر و علوم انسانی

دانشکده هنر و علوم انسانی، دانشکده علوم انسانی، مطالعات فرهنگی و علوم اجتماعی در HHU است. این شامل 12 موسسه (به استثنای موسسات تحقیقاتی) است و در حال حاضر بیش از 40 برنامه تحصیلی BA و MA را ارائه می دهد.

دانشکده مدیریت بازرگانی و اقتصاد

دانشکده مدیریت بازرگانی و اقتصاد HHU یکی از جوان‌ترین دانشکده‌ها که با تعداد دانشجویان و معلمان اندازه‌گیری می‌شود، در مقیاس کوچکتر در آلمان است. این پیش‌شرط‌ها امکان پرورش سبک فردی تحقیق و مطالعه را فراهم می‌کند.

شرایط پذیرش در دانشگاه دوسلدورف آلمان

تحصیل کارشناسی در دانشگاه دوسلدورف

در آلمان، دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می دهند. ساختار و ماژول های مطالعاتی این دوره ها به صورت رایگان برای دانشجویان ورودی قابل دسترسی است، بنابراین درخواست کنندگان مقطع لیسانس می توانند ترجیحات تحصیلی خود را با برنامه های کارشناسی دانشگاه دوسلدورف آلمان مقایسه کنند. 35 درصد از کل دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های آلمان ثبت نام کرده اند به دنبال مدرک لیسانس هستند. درک اینکه چرا برنامه های تحصیلی لیسانس در آلمان از این محبوبیت بی نظیر برخوردار است، سخت نیست. مدرک لیسانس آلمانی فرد را به درک نظری و عملی قوی از رشته حرفه ای خود مجهز می کند، درهای باز به سمت آینده شغلی و مسیر تحصیلی او را باز می کند.

تحصیل کارشناسی ارشد در HHU

رشته های متعددی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه هاینریش هاینه، دوسلدورف وجود دارد. این دانشگاه برنامه کارشناسی ارشد در آلمان را ارائه می دهد که بین 5 دانشکده توزیع شده است. همه دانشکده های این دانشگاه در تحقیقات قوی هستند. بیش از 100 مشارکت با شرکت‌های متوسط ​​و بزرگ ایجاد دوره‌های کارآموزی، تجربه و فرصت‌های شغلی را ایجاد می کنند.

تحصیل دکترا در دانشگاه دوسلدورف آلمان

بسته به دانشکده ها، رشته های تحقیقاتی فردی و همچنین نوع دکترا راه های مختلفی برای اخذ دکترا در آلمان وجود دارد. این می تواند در یک برنامه ساختاریافته یا کاملاً مستقل تحت نظارت یک استاد تکمیل شود. در طی یک دوره زمانی حدوداً سه تا چهار ساله، دانشجویان دکترا تحقیقات مستقلی انجام می دهند، پایان نامه ای می نویسند و معمولاً از طریق آزمون شفاهی از آن دفاع می کنند. تاریخ شروع به ترم های دانشگاه محدود نمی شود، بلکه به گزینه های بودجه موجود برای پروژه های تحقیقاتی فردی بستگی دارد. در آلمان و در دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف، رایج‌ترین مسیر دکترا، تکمیل یک دکترای فردی تحت نظارت یک استاد و در نتیجه انجام تحقیقات عمدتاً مستقل در مورد موضوع تحقیقاتی خود است. این انعطاف پذیری زیادی را ارائه می دهد، اما به درجه بالایی از ابتکار عمل و مسئولیت شخصی نیز نیاز دارد. برای شروع چنین پروژه دکتری، ابتدا باید یک استاد راهنما در دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف پیدا کنید. نظارت بر پایان نامه دکتری یک توافق فردی بین محقق دکتری و استاد راهنما است. در برخی از دانشکده ها در HHU (مثلاً دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی) یک استاد ناظر اضافی اجباری است. در برنامه‌های دکتری ساختاریافته، دانشجویان دکترا و موضوعات تحقیقاتی آنها در یک چارچوب علمی بزرگ‌تر ادغام می‌شوند که در آن دانشجویان بر روی یک تمرکز یا روش تحقیق مشترک کار می‌کنند. این برنامه ها اغلب بین رشته ای هستند و/یا دارای گرایش بین المللی قوی با زبان انگلیسی به عنوان زبان تیمی هستند.

دانشگاه آگسبورگ

این مقاله را از دست ندهید: دانشگاه آگسبورگ آلمان

در این مقاله ما راه های موفقیت در دانشگاه آگسبورگ آلمان را به شما خواهیم آموخت.

مدرک زبان مورد نیاز اپلای در دانشگاه دوسلدورف آلمان

همانگونه که گفته شد تدریس در دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شود. درخواست کنندگان تحصیل در این دانشگاه بسته به مقطع و زبان تحصیل ملزم به ارائه مدارک زیر در حوزه زبان خواهند بود:

کسب نمره 4 یا 5 در همه مولفه ها در TestDaF

آزمون های GDS و ZOP از موسسه گوته

دارا بودن سطح 2 در Deutsches Sprachdiplom

ارائه سطح C2 در Zertifikat موسسه گوته

دارا بودن سطح 2 یا 3 در DSH

 دارا بودن سطح 2 در آزمون DSD

ددلاین دانشگاه دوسلدورف آلمان (HHU)

اهمیت به موقع بودن درخواست ها برای مقاطع مختلف تحصیلی در Heinrich-Heine-Universität Düsseldorfغیر قابل انکار است. فرصت در خواست پذیرش به دو شیوه حضوری و آنلاین وجود دارد. دانشگاه دوسلدورف آلمان در دو نوبت و در ترم های زمستان و تابستان پذیرش دارد و ددلاین دانشگاه های آلمان در HHU این دو ترم اینگونه است:

 • 31 ژانویه 2022 ددلاین ترم زمستان است.
 • 31 اوت 2022 ددلاین ترم تابستان است.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه دوسلدورف آلمان (HHU)

دانشگاه های دولتی در آلمان رایگان هستند، علاوه بر این، اغلب این دانشگاه های دولتی هستند که بر تبادل بین المللی دانشجویان خود تمرکز می کنند. به عنوان مثال، دانشگاه دوسلدورف راه را برای 80 توافقنامه دانشگاهی اروپایی و 30 دانشگاه بین المللی هموار می کند و فعالانه از تبادل دانشجویان بین المللی حمایت می کند. با این وجود هزینه هایی برای خدمات دانشجویی وجود خواهد داشت؛ 310 تا 330 یورو خواهد بود.

هزینه زندگی دانشجویان در (HHU)

هزینه زندگی در آلمان در دوسلدورف به نیازهای شخصی و سبک زندگی شما بستگی دارد. به طور کلی، شما باید 750 تا 900 یورو در ماه بودجه داشته باشید.

شرح هزینه ها

میانگین هزینه های ماهانه برای هر نفر

اجاره مسکن که آب و برق را هم در بر می گیرد

400 – 600 یورو

خورد و خوراک

100 – 150 یورو

حمل و نقل عمومی

برای دانشجویان ثبت نام شده رایگان است. 40 - 100 یورو

هزینه تلفن و اینترنت

45 یورو

بورسیه های دانشگاه دوسلدورف آلمان

دانشگاه دوسلدورف گزینه های بورسیه تحصیلی در آلمان زیادی را برای دانشجویان بین المللی که برای هر یک از دوره های ارائه شده در سطوح مختلف تحصیلی درخواست می کنند یا پذیرش می گیرند، ارائه می دهد. دانشجویان بین المللی متقاضی برنامه های کارشناسی باید اسناد بررسی اولیه یا vorprüfungsdokumentation (VPD) صادر شده توسط uni-assist را همراه فرم های درخواست گواهی مهارت زبان آلمانی را ارائه دهند؛ همچنین متقاضیان باید دیپلم دبیرستان و ریز نمرات تحصیلی خود را هم تسلیم کنند. در اینجا به چند مورد از بورسیه ها اشاره می کنیم:

بورس Friedrich Erbert Stiftung

حداکثر 850 یورو در ماه به اضافه 276 یورو اضافه و بیمه دانشجویی در آلمان کامل جهت متقاضی دارای همراه خانوادگی در مدارج تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری. متقاضی می بایست متعهد به ارزش های دموکراسی محور باشد و فعالیت در حوزه سیاسی و اجتماعی باشد. سطح عملی سوابق باید بالای متوسط باشد. این بنیاد به دنبال نامزدهایی با تفکر سیاسی فعال است که پشتکار و ذهنی باز، مهارت های رهبری خوب و توانایی های انتقادی آنها در عملکردشان قابل پیگیری باشد. دانشجویان برای تامین مالی پایه باید پیشنهادی برای تحصیل یا ارائه مدرکی مبنی بر ثبت نام در یک برنامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاه دوسلدورف دریافت کنند. دانشجویان سال اول باید قبل یا در ابتدای ترم اول درخواست دهند و حداقل دو نظر کارشناسی از معلمان تسلیم کنند. دانشجویان دکتری باید نامه پذیرش بدون قید و شرط بورسیه دکتری را دریافت کنند یا ارائه دهند. دانشجویان بین المللی نیز باید مدرکی مبنی بر مهارت لازم در زبان آلمانی نشان دهند. داوطلبان ممکن است 750 یورو کمک هزینه ماهانه (لیسانس، دیپلم، کارشناسی ارشد یا برنامه امتحان دولتی) یا 850 یورو برای دوره کارشناسی ارشد دریافت کنند. علاوه بر این، دانشجویان متاهل و دارای فرزند کمک هزینه خانواده 276 یورو و بیمه درمانی کامل دریافت خواهند کرد.

بورس های DAAD آلمان

میزان کمک هزینه تا 861 یورو در کارشناسی ارشد. از 97 سال پیش این بورس تحصیلی در تبادل دانشگاهی آلمان به بیش از دو میلیون دانش پژوه در آلمان و خارج از کشور کمک کرد. بورسیه ها به دانشجویان این امکان را می داد که به بهترین فرصت های تحصیلی و تحقیقاتی در کشور دسترسی داشته باشند. بعلاوه بورس دااد به توسعه مهارتی و استعدادی افراد توجه ویژه ای دارد که به توسعه اقتصادی و آموزشی کشورهای نوظهور کمک می‌کنند. دانشجویان باید برای برنامه کارشناسی ارشد تمام وقت در دانشگاه دوسلدورف درخواست دهند. علاوه بر این، آنها باید حداقل دو سال سابقه کار ثابت داشته باشند. آنها همچنین می بایست حداقل شرایط زبان انگلیسی یا آلمانی را در برنامه های تحصیلی انتخابی خود برآورده کنند. DAAD برنامه های بورسیه تحصیلی موضوعی خود را ارائه می دهد (از رشته های هنری گرفته تا معماری). بسته به مدت دوره انتخابی، دوره بودجه بین 10 تا 24 ماه طول خواهد کشید. دانشجویان ممکن است کمک هزینه ماهانه 861 یورو به علاوه مزایای بیمه سلامت، حوادث و مسئولیت شخصی دریافت کنند. آنها ممکن است یارانه ای برای هزینه های سفر و کمک هزینه تحصیلی یک بار را دریافت کنند. مزایای بیشتری وجود خواهد داشت که تحت شرایط خاص به دانشجویان تعلق خواهد گرفت.

خوابگاه های دانشگاه دوسلدورف آلمان

اقامتگاه های دانشجویی در نزدیکی دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف و همچنین مستقیماً در محوطه دانشگاه قرار دارند. از آنجایی که دانشگاه نمی تواند به همه دانشجویان اختصاص داده شود بنابراین مکان هایی برای اسکان دانشجویان به صورت خصوصی وجود دارد که در دسترس دانشجویان است. اقامتگاه های دانشجویی در دانشگاه دوسلدورف آلمان همه اتاق های خوابگاه مبله نیستند! دانشجویان قبل از شروع قرارداد باید مبلغ یک ماه اجاره آپارتمان خود را در خوابگاه دانشجویی در آلمان پرداخت کنند که اگر چیزی در آپارتمان آسیب ندیده باشد در پایان مدت اجاره آن را پس داده خواهد شد. قبل از شروع قرارداد باید اجاره ماه اول را پرداخت کرد.

پردیس دانشگاه دوسلدورف آلمان

مشاهیر دانشگاه دوسلدورف آلمان (HHU)

 • Annette Schavan سیاستمدار آلمانی از مشاهیرفارغ التحصیل از Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf
 • Mahmut Özdemir سیاستمدار آلمانی از مشاهیرفارغ التحصیل از Heinrich-Heine-Universität
 • Paul Enckاستاد روانشناسی پزشکی از مشاهیرفارغ التحصیل از University of Düsseldorf
 • Sabine Klewe نویسنده آلمان از مشاهیرفارغ التحصیل از University of Düsseldorf
 • Mirja Boes کمدین، بازیگر و خواننده آلمانی از مشاهیرفارغ التحصیل از University of Düsseldorf

شرایط اقامت پس از تحصیل در آلمان در دانشگاه دوسلدورف

واضح است که دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا برای ورود و تحصیل در آلمان می بایست ویزا و مجوز داشته باشند. دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه دوسلدورف آلمان هم باید ویزای تحصیلی داشته باشند که با داشتن نامه پذیرش از دانشگاه قابل پیگیری خواهد بود. اما این ویزا نمی تواند دانشجویان را پس از اتمام تحصیلات به اقامت دائم آلمان و تابعیت این کشور برساند بر همین اساس دانشجویان پس از اینکه فارغ التحصیل شدند می توانند از فرصتی که دولت آلمان در اختیار آنها قرار می دهد به تلاش برای اخذ اقامت بپردازند. در این فرصت 18 ماهه یافتن کار و کارت آبی و سپس ویزای کار یا ویزای سرمایه گذاری و یا حتی ازدواج با فردی آلمانی می تواند اقامت دائم و تابعیت آلمان را برای افراد فارغ التحصیل از دانشگاه دوسلدورف به ارمغان بیاورد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب دانشگاه دوسلدورف آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

دانشکده های فعال در دانشگاه دوسلدورف آلمان شامل چه موضوعاتی هستند؟

 • دانشکده حقوق
 • دانشکده ریاضی و علوم طبیعی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده هنر و علوم انسانی
 • دانشکده مدیریت بازرگانی و اقتصاد

چند درصد از دانشجویان بین المللی در دانشگاه دوسلدورف آلمان به تحصیل در مقطع کارشناسی مشغولند؟

سی و پنج درصد مشغول آموزش در مقطع کارشناسی می باشند.

ددلاین دانشگاه در ترم های زمستان و تابستان چه تاریخ هایی تعیین شده است؟

 • 31 ژانویه ددلاین ترم زمستان
 • 31 اوت ددلاین ترم تابستان

هزینه زندگی دانشجویی در دانشگاه دوسلدورف آلمان حدودا چقدر است؟

750 تا 900 یورو در ماه است.

سخن پایانی

در این نوشتار سعی بر این بوده که به انعکاس اطلاعات مفیدی از دانشگاه دوسلدورف آلمان بپردازیم. آلمان دانشگاه های زیادی با سطح علمی بالا و کیفیت آموزش عالی را در خود جای داده دانشگاه های دولتی این کشور بدون دریافت شهریه به دانشجویان آموزش می دهند و افراد تنها با پرداخت مبالغ کمی بابت هزینه خدمات دانشجویی می توانند تجربه جالب تحصیلات بین المللی را داشته باشند. از آنجایی که دانشگاه دوسلدورف آلمان از جمله دانشگاه های دولتی است درخواست کنندگان می بایست به زبان آلمانی که زبان تدریس این دانشگاه است، تسلط داشته باشند و مدرک این مهارت را هم به اثبات برسانند. چنانچه متقاضی دریافت خدمات موسسه مشاوره MIE هستید، می توانید با تماس تلفنی از نحوه بهره مندی از این خدمات مطلع شوید.


ثبت پرسش
محمد محسنی
سلام ببخشید معدل کل دیپلم شرط هست یا معدل سال آخر؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز هردو مورد مهم است الان شما هم نیاز به معدل سال آخر دارید و هم ریز نمرات سه سال آخر شما هم بررسی می شود.
مشاوره رایگان