تحصیل لیسانس در سوئد

بدون نظر

یکی از کشورهای اروپایی که بسیاری از ایرانیان تمایل به مهاجرت به آن را دارند کشور سوئد است که هر ساله پذیرای دانشجویان متعددی از سراسر دنیا می باشد. با توجه به این موضوع ما در این مقالع تحصیل لیسانس در سوئد را برای شما مورد تحلیل و بررسی علمی و دقیق قرار خواهیم داد و به سوالات مهمی از جمله این موارد پاسخ خواهیم داد. شرایط و مدارک لازم برای تحصیل لیسانس در سوئد چیست؟ هزینه تحصیل کارشناسی در سوئد چقدر است؟ شرایط دریافت ویزای تحصیلی سوئد چطور است؟ امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت پس از تحصیل کارشناسی در سوئد وجود دارد؟ تیم تحقیقاتی موسسه MIE این مقاله را بر اساس مشورت با وکلای بومی کشور سوئد و بررسی منابع موثق تهیه و تنظیم نموده است تا راهنمای شما به منظور بررسی تحصیلی لیسانس در سوئد باشد. چنانچه پس از مطالعه کامل این مقاله پرسشی در خصوص تحصیل دوره لیسانس در سوئد داشته باشید می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان مجرب موسسه استفاده نموده و اطلاعات تکمیلی دریافت نمایید.

تماس با ما

تصویری از دانشجوی لیسانس در سوئد

شرایط تحصیل لیسانس در سوئد برای ایرانیان

اولین موضوعی که به بررسی آن خواهیم پرداخت شرایط تحصیل در سوئد دوره لیسانس برای ایرانیان است تا در صورت داشتن شروط اولیه متقاضی به بررسی سایر موارد پرداخته و اقدام برای اپلای تحصیلی سوئد نماید. اولین شرط مهمی که دانشجویان متقاضی تحصیل در دوره لیسانس باید آن را داشته باشند، داشتن مدرک تحصیلی دیپلم 12 ساله است و شرط مهم بعدی داشتن سطح زبان مناسب برای تحصیل در رشته مد نظر دانشجو است که در بخش مربوط به مدرک زبان به آن خواهیم پرداخت. البته با توجه به اینکه اغلب ایرانیان تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی دارند، شرایط تحصیل کارشناسی در سوئد به زبان انگلیسی فراهم می باشد. دانشجویان برای تحصیل خود باید بتوانند شهریه دانشگاه خود را پرداخت کنند و علاوه بر آن باید بتوانند برای پذیرش در برخی از رشته ها در آزمون های ورودی رشته مد نظر در دانشگاه خود نمره قبولی کسب نمایند.

لازم به ذکر است که داشتن معدل بالاتر و ریز نمرات بهتر در برخی دروس مرتبط با رشته انتخابی می تواند تاثیر مثبتی در روند پذیرش داشته باشد. در واقع می توان گفت که علاوه بر الزامات کلی، اغلب دوره ها و برنامه ها شرایط خاص خود را نیز دارند که به عنوان مثال می توان گفت که متقاضی تحصیل در رشته اقتصاد به سطح بالاتری از ریاضیات دبیرستان خود نیاز دارد و این درس در ریز نمرات او مورد توجه خواهد بود.

مدت زمان تحصیل کارشناسی در سوئد

چنانچه فردی شرایط اولیه تحصیلی لیسانس در سوئد را داشته باشد، به دنبال موضوعات دیگری در خصوص شرایط تحصیل در این کشور خواهد بود و احتمالاً برای او جالب باشد که بداند مدت زمان تحصیل کارشناسی در سوئد چقدر به طول می انجامد. برای پاسخ به این سوال می توان گفت که مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی برای متقاضی بسته به رشته انتخابی او می تواند متفاوت باشد اما بسیاری از رشته های تحصیلی در سوئد به صورت دوره های 3 ساله تعریف شده اند و برخی دیگر از آنها در طی 4 سال به دانشجو ارائه می شوند و به همین خاطر نمی توان مدت زمان دقیق و مشخصی را برای همه رشته ها در نظر داشت. البته این مدت برای گذراندن دروس به صورت استاندارد و پیوسته می باشد و بستگی به توانایی های دانشجوی نیز دارد.

مدارک مورد نیاز تحصیل کارشناسی در سوئد

زمانی که دانشجو تصمیم خود را برای تحصیل لیسانس در سوئد می گیرد و پروسه کاری خود را وارد فاز اجرایی می کند، باید به جمع آوری مدارک به منظور ارائه به دانشگاه مقصد برای دریافت پذیرش نماید و از همین رو ما در این قسمت مدارک مورد نیاز تحصیل کارشناسی در سوئد را بررسی و مهم ترین آنها را معرفی خواهیم نمود. همانطور که در معرفی دوره کارشناسی ذکر شد یکی از اصلی ترین شرایط برای تحصیل دوره کارشناسی داشتن مدرک تحصیلی دیپلم برای متقاضی است و زمانی که متقاضی مدارک خود را ارسال می کند باید ریز نمرات خود تا 3 سال گذشته را نیز ترجمه نموده و برای دانشگاه ارسال نماید. علاوه بر این متقاضی باید انگیزه نامه قوی و در صورت امکان توصیه نامه داشته باشد و برای اثبات توانایی زبان خود باید مدرک زبان نیز ارائه کند. همچنین باید شهریه دانشگاه پرداخت شده و شخص باید نشان دهد که می تواند هزینه های زندگی خود را تامین نماید. از این رو ما برخی از مهم ترین مدارکی که متقاضی باید برای تحصیل دوره لیسانس در سوئد به دانشگاه ارائه نماید به صورت زیر می باشند.

 • مدرک دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات
 • مدارک هویتی متقاضی
 • مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه
 • انگیزه نامه تحصیل در سوئد
 • تکمیل فرم های مربوطه
 • ارائه تمکن مالی مناسب

مدارک زبان مورد نیاز پذیرش لیسانس در سوئد

یکی از اصلی ترین مدارکی که برخی از دانشجویان برای بدست آوردن آن با چالش های بسیاری مواجه هستند، مدرک زبان است و برای این منظور بررسی می کنیم که مدرک زبان مورد نیاز پذیرش لیسانس در سوئد چیست؟ به طور کلی تحصیل لیسانس در سوئد به دو زبان سوئدی و انگلیسی امکان پذیر است و دانشجویان بین المللی معمولاً برای تحصیل در این کشور مدرک زبان انگلیسی ارائه می نمایند. حداقل مدرک زبان آیلتس لازم برای تحصیل کارشناسی در سوئد نمره 6 با حداقل بند اسکور 5.5 می باشد و چنانچه متقاضی بتواند مدرک زبان آیلتس 5.5 را دریافت کند در برخی از موارد می تواند قبل از دوره اصلی خود با دوره زبان وارد سوئد شود. البته دانشجویان برای تحصیل به زبان سوئدی نیز باید در سطح B1 یا B2 زبان سوئدی را داشته باشند که به رشته تحصیلی متقاضی بستگی دارد و برای این منظور دانشجو باید در آزمون های TISUS و یا SWEDEX شرکت نمایند.

دوره زبان انگلیسی در سوئد

این مقاله را از دست ندهید: دوره زبان انگلیسی در سوئد

در این مقاله ما شرایط دوره زبان انگلیسی در سوئد را به شما خواهیم آموخت.

مراحل اپلای لیسانس در دانشگاه های سوئد

در صورتی که تصمیم خود را برای تحصیل لیسانس در سوئد گرفته باشید باید با مراحل اپلای لیسانس در دانشگاه های سوئد آشنا شوید تا بتوانید مراحل آن را به ترتیب و منظم پیش برده و نتیجه مطلوب را کسب نمایید. البته دقت داشته باشید که برای دریافت پذیرش، شما باید مدارک خود را آماده نموده و بر اساس روال مشخصی کار خود را پیش ببرید که این مراحل را به صورت مختصر می توانیم به ترتیب زیر آن را عنوان نماییم.

 • متقاضی باید در دانشگاه مقصد حساب کاربری ایجاد نماید.
 • دوره ها و برنامه های مختلف را بررسی نموده و دوره مناسب خود را انتخاب نمایید.
 • فرم درخواست و مدارک لازم را جمع آوری نموده و برای دانشگاه ارسال نمایید.
 • هزینه های بررسی درخواست را پرداخت کنید.
 • منتظر پاسخ دانشگاه بمانید و در صورت درخواست اطلاعات تکمیلی آنها را ارائه نمایید.
 • پذیرش اولیه خود را دریافت نموده و شهریه خود را بپردازید.
 • پذیرش نهایی را دریافت نمایید و برای دریافت ویزای سوئد اقدام کنید.

شرایط تحصیل کارشناسی در سوئد به زبان انگلیسی

همانطور که در مطالب قبل ذکر شد اغلب دانشجویان بین المللی که برای تحصیل لیسانس در سوئد اقدام می کنند تمایل دارند تا به زبان انگلیسی در این کشور مشغول به تحصیل شده و آموزش ببینند و زمان خود را صرف یادگیری زبان دشوار سوئدی نکنند. در حال حاضر شرایط تحصیل کارشناسی در سوئد به زبان انگلیسی در بسیاری از دانشگاه های این کشور فراهم است و دانشجویان در این دانشگاه ها امکان انتخاب رشته های متنوعی را با ارائه حداقل مدرک زبان آیلتس 6 و یا حتی گاهاً مدارک معادل آن خواهند داشت. البته دقت داشته باشید که تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های سوئد رایگان نیست و دانشجویان بسته به رشته و دانشگاهی که در آن پذیرش دریافت می کنند باید بتوانند شهریه پرداخت نموده و هزینه های خود را تامین کنند. برخی دانشگاه ها نیز برای تقویت زبان دانشجویان، دوره های زبان در نظر گرفته اند تا در صورتی که نمره زبان دانشجو در حد آیلتس 5.5 باشد با پذیرش مشروط وارد دوره زبان شده و پس از آن تحصیل در رشته مورد نظر خود را آغاز نماید.

هزینه تحصیل لیسانس در سوئد در دانشگاه های مختلف

در صورتی که شما بخواهید به زبان انگلیسی در دانشگاه های سوئد مشغول به تحصیل شوید باید هزینه تحصیل لیسانس در سوئد در دانشگاه های مختلف را بررسی نمایید زیرا دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بین المللی رایگان نمی باشند و از آنها شهریه دریافت خواهند نمود. این هزینه بسته به عوامل متعددی همچون رتبه دانشگاه، امکانات دانشگاه، رشته انتخابی و ... می تواند شامل هزینه های متفاوتی باشد. البته برخی دانشگاه ها بورسیه هایی را به منظور کاهش هزینه های دانشجویان مستعد به آنها ارائه می کنند که می تواند نقش مهمی در کاهش هزینه های دانشجو داشته باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. بر اساس توضیحات ذکر شده باید گفت که به طور معمول هزینه تحصیل در سوئد در بسیاری از دانشگاه ها حدود 12.000 الی 15.000 یورو در سال می باشد اما امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان به زبان سوئدی در دانشگاه های دولتی وجود دارد و حتی برخی دانشگاه ها نیز وجود دارند که شهریه های سالانه حدود 25.000 یورو را نیز دریافت خواهند نمود.

هزینه زندگی دانشجویان لیسانس در سوئد

یکی از مهم ترین هزینه هایی که دانشجویان قبل از ورود خود باید برای آن بودجه بندی مناسبی داشته باشند، هزینه زندگی دانشجویان لیسانس در سوئد است که شامل هزینه های محل سکونت، غذا، پوشاک، حمل و نقل، تفریحات، کتاب و... می شود. شما می دانید که نمی توان هزینه یکسانی را برای تمام افراد در نظر گرفته و هزینه های دانشجو به عواملی همچون سبک زندگی او، شهر محل تحصیل و زندگی، امکانات محل زندگی و... بستگی دارد اما ما بر اساس آمار بدست آمده از منابع موثق آماری می توانیم حدود 700 الی 1200 یورو را به عنوان بازه معمول برای هزینه های زندگی در سوئد به صورت ماهیانه جهت دانشجویان بین المللی در نظر بگیریم که این هزینه ها عمدتاً در سال های اول زندگی در سوئد با توجه به عدم آشنایی به محیط می تواند برای دانشجو بیشتر باشد. بر همین اساس ما جدول میانگین هزینه های دانشجویان شامل مواردی همچون هزینه خوابگاه، بیمه، خوراک، کتاب و ... را در قالب جدول زیر به نمایش در آورده ایم.

موضوع هزینه

میانگین هزینه ها

خوابگاه دانشجویی

240 الی 620 یورو در ماه

غذا

200 یورو در ماه

غذا در رستوران سوئدی

8 الی 10 یورو برای هر وعده

حمل و نقل

40 الی 55 یورو در ماه

کتاب و سایر موارد آموزشی

80 یورو در ماه

سرگرمی و تفریحات

70 الی 100 یورو در ماه

بیمه درمانی

حداقل 30 یورو در ماه

تصویری از کلاس درس دوره کارشناسی در سوئد

معرفی بورسیه های تحصیلی سوئد برای مقطع لیسانس

در سالیان اخیر با توجه به افزایش هزینه های مهاجرت، تعداد متقاضیان دریافت بورسیه ها برای امر مهاجرت تحصیلی بسیار افزایش داشته است زیرا اغلب دانشجویان تمایل دارند تا بخشی یا تمام هزینه های آنها توسط نهادهای دولتی و یا سایر نهادها و افراد حامی دانشجویان تامین شود. هر ساله دولت سوئد، دانشگاه ها، سازمان های حمایتی، افراد خیرخواه و... کمک هزینه هایی را برای دانشجویانی که شرایط تحصیلی و استعدد خوبی را دارند اما به دلیل مشکلات مالی قادر به تحصیل در دانشگاه های مطرح و رشته های دلخواه خود نیستند در نظر می گیرند. با توجه به بالا رفتن تقاضا برای دریافت بورسیه می توان گفت که عموماً رقابتی بین متقاضیان وجود دارد که در این رقابت شخصی که شرایط تحصیلی بهتری دارد، شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی سوئد خواهد داشت. چند مورد از مهم ترین بورسیه ها در سوئد به صورت زیر می باشند.

بورسیه تحصیلی BTH scholarship

این بورسیه که در واقع بورسیه موسسه فناوری بلنکینگ می باشد بر اساس شایستگی تحصیلی طراحی شده است تا سقف 50 درصد از شهریه دانشجویان کشورهای غیر اروپایی که در دانشگاه های سوئد مشغول به تحصیل هستند را تامین نموده و منجر به کاهش هزینه های تحصیل دانشجویان خواهد شد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه Karlstad

برنامه بورسیه جهانی دانشگاه کارلستاد به دانشجویان برتری که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا وارد این دانشگاه می شوند و باید شهریه پرداخت نمایند، تمام یا بخشی از هزینه های آنها را پرداخت می کند که به صورت 25%، 50%، 75% و 100% شهریه طراحی شده است.

بهترین دانشگاه های سوئد در مقطع کارشناسی

قطعاً اگر از متقاضیان تحصیل لیسانس در سوئد پرسیده شود که قصد تحصیل در کدامیک از دانشگاه های این کشور را دارند پاسخ بسیاری از آنها این است که تمایل به تحصیل در بهترین دانشگاه های سوئد در مقطع کارشناسی را دارند. به همین خاطر ما با بررسی سایت های معتبری که به بررسی رتبه بندی دانشگاه های دنیا می پردازند به بررسی رنکینگ دانشگاه های سوئد در دوره لیسانس پرداختیم. لازم به ذکر است که در رتبه بندی های مختلف فاکتورهای گوناگونی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و شاخصه های کیفی ارزش گذاری شده و یک رتبه به دانشگاه تعلق می گیرد که ما در جدول زیر رتبه دانشگاه های سوئد بر اساس سیستم امتیاز بندی سازمان های THE، QS و Shanghai را ذکر نموده ایم.

دانشگاه

Times Higher Education

Shanghai

QS TopUniversities

Karolinska Institute

49

41

-

Lund University

119

151

95

Uppsala University

148

89

128

KTH Royal Institute of Technology

155

201

89

Stockholm University

176

90

153

دانشگاه گوتنبرگ سوئد

University of Gothenburg

201

101

185

Chalmers University of Technology

251

401

125

Linköping University

251

301

320

Swedish University of Agricultural Sciences  

351

301

-

Örebro University

401

601

-

دانشگاه اومئو سوئد

Umea University

401

501

369

 

دانشگاه یوله

این مقاله را از دست ندهید: دانشگاه یوله سوئد

در این مقاله ما جوانب دانشگاه یوله سوئد را به شما خواهیم آموخت.

شرایط کار ضمن تحصیل در سوئد برای دانشجویان کارشناسی

یکی از دغدغه های دانشجویانی که از ایران برای تحصیل لیسانس در سوئد اقدام می کنند این است که باید سرمایه خود را از ریال به یورو و یا کرون تبدیل کرده و هزینه کنند و با این تبدیل ارزش سرمایه فرد کم شده و فشار مالی زیادی به شخص و یا خانواده او وارد خواهد شد. از این رو دانشجویان تمایل دارند تا پس از ورود خود به کشور سوئد با داشتن یک شغل پاره وقت بتوانند بخشی از هزینه های خود را تامین نموده و حتی المقدور از تبدیل ریال به یورو جلوگیری نمایند. بر همین اساس شرایط کار ضمن تحصیل در سوئد برای دانشجویان کارشناسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد که بر اساس آن در صورتی که دانشجو حداقل 40 ساعت در هفته را برای مطالعه صرف کند، محدودیت ساعتی برای کار نخواهد داشت. دانشجویان با کار دانشجویی ماهیانه حدود 8.000 الی 10.000 کرون سوئد درآمد خواهند داشت که حدود 20 الی 30 درصد آن را به عنوان مالیات پرداخت نمایند.

 

شرایط اخذ ویزای تحصیلی سوئد در دوره لیسانس و نحوه اخذ ویزای همراه

شرایط اخذ ویزای تحصیلی سوئد در دوره لیسانس و نحوه اخذ ویزای همراه سوئد برای متقاضیانی که قصد دریافت اقامت به همراه همسر و فرزندان خود را دارند بسیار مهم و تاثیرگذار است. البته گاهاً پرسیده می شود که آیا دانشجو می تواند پدر و یا مادر خود را نیز به همراه خود به کشور سوئد برده و در کنار آنها اقامت داشته باشد که با قاطعیت باید گفت خیر. به طور کلی همراه به همسر و فرزندان زیر 18 سال اطلاق می گردد که بر اساس شرایط ویزای تحصیلی سوئد، ویزای همراه نیز برای همراهان دانشجو به صورت همزمان صادر می گردد و خانواده با هم مهاجرت به سوئد خواهند نمود. افرادی که قصد اقدام به عنوان همراه برای متقاضی تحصیل لیسانس در سوئد اقدام می کنند باید یک سری مدارک از جمله موارد زیر را به سفارت این کشور ارائه نمایند.

 • اسناد هویتی متقاضی و همراهان از جمله پاسپورت و سند ازدواج
 • اثبات تمکن مالی برای تمام اعضای خانواده
 • تاییدیه مجوز اقامت تحصیلی متقاضی اصلی
 • تکمیل فرم های مربوطه
 • پرداخت هزینه های بررسی پرونده

شرایط اخذ اقامت دائم و تابعیت سوئد پس از تحصیل کارشناسی

افرادی که برای تحصیل لیسانس در سوئد اقدام می نمایند، شرایط اخذ اقامت دائم و تابعیت سوئد پس از تحصیل کارشناسی را نیز مد نظر قرار می دهند تا پس از تحصیل خود بتوانند آثار اقامتی مناسبی را برای خود و خانواده خود فراهم نموده و در سوئد زندگی کنند. دانشجویان بین المللی که تحصیل کارشناسی در سوئد را انجام می دهند پس از اتمام تحصیلات خود مدت 6 ماه فرصت دارند تا در این کشور شغلی را متناسب با رشته تحصیلی خود یافته و اقامت خود را به اقامت کاری تغییر دهند. چنانچه شخص بتواند اقامت کاری خود را به مدت حداقل 5 سال حفظ نموده و بیمه و مالیات پرداخت نماید می تواند اقامت دائم کشور سوئد را بدست آورد و در صورتی که با زبان بومی این کشور آشنا شده و آزمون شهروندی این کشور را با موفقیت سپری کند می تواند پاسپورت سوئد را بدست آورد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل لیسانس در سوئد هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

آیا دانشجویان ایرانی می توانند برای تحصیل رایگان کارشناسی در سوئد اقدام داشته باشند؟

در صورتی که دانشجویان به زبان سوئدی مسلط بوده و بتوانند پذیرش از دانشگاه های دولتی این کشور دریافت کنند می توانند به صورت رایگان تحصیل نمایند.

بهترین شرایط سنی کارشناسی در سوئد به چه صورت است؟

قطعاً هرچه شرایط سنی متقاضی پایین تر و گپ تحصیلی کمتری داشته باشد، شانس دریافت پذیرش و ویزای متقاضی نیز بیشتر می باشد ولی در برخی موارد حتی تا سن 30 سال نیز دانشجویان می توانند برای تحصیل لیسانس در سوئد اقدام داشته باشند.

بهترین رشته های تحصیلی دوره لیسانس در سوئد کدام رشته ها هستند؟

به طور معمول تحصیل در رشته های فنی مانند مهندسی مکانیک، کامپیوتر، IT، الکترونیک، رشته های مدیریتی و بیزنس از جمله بهترین رشته های تحصیلی در کشور سوئد می باشند.

حدود هزینه های تحصیل کارشناسی در سوئد چقدر است؟

تحصیل در دانشگاه های سوئد برای دانشجویان بین المللی به صورت میانگین حدود 12.000 الی 15.000 یورو هزینه خواهد داشت.

سخن پایانی

ما در این مقاله تحصیل لیسانس در سوئد را به منظور آشنایی شما با شرایط تحصیل کارشناسی در سوئد و بررسی جزئیاتی همچون مدارک مورد نیاز، هزینه های تحصیل در دانشگاه ها، مراحل اپلای تحصیلی، شرایط اقامت همراهان و ... تهیه و تنظیم نموده ایم. با توجه به موضوعات مطرح شده می توان گفت سوئد می تواند گزینه مناسبی برای تحصیل لیسانس برای دانشجویان باشد و دانشجو به همراه خانواده خود وارد این کشور شده و در نهایت بتواند اقامت و تابعیت این کشور را اخذ نماید. تیم تحقیقاتی موسسه MIE این مقاله را با مشورت وکلای بومی کشور سوئد این مقاله را در خصوص تحصیل لیسانس در سوئد نگارش نموده است و این به معنای اقدام برای تمام متقاضیان نمی باشد. چنانچه پس از مطالعه کامل این مقاله پرسشی در خصوص تحصیل لیسانس در سوئد داشته باشید می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده نموده و یا سوالات خود در خصوص تحصیل کارشناسی در سوئد را در قسمت دیدگاه ها یادداشت نمایید و پاسخ خود را دریافت کنید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان