هزینه زندگی در مونیخ

بدون نظر

با توجه با افزایش روند مهاجرت، بسیاری از افراد کشور آلمان را به جهت داشتن اقتصاد قوی، نسبت به سایر کشورها، در اولویت خود قرار می دهند. کشور آلمان یکی از محبوب ترین کشورهای اروپایی می باشد که هر ساله مقصد مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل و زندگی در مونیخ و سایر شهرها است. دانشجویان می توانند در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته های متنوعی که توسط دانشگاه ارائه می شود استفاده کنند. همچنین دانشجویان می توانند از مزایای بالای تحصیل در این کشور نیز بهره مند شوند. یکی از بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل، شهر مونیخ می باشد که دانش مقدار هزینه زندگی در مونیخ برای آن اهمیت دارد. در شهر مونیخ دانشگاه های بسیاری وجود دارد که در رتبه بندی جهانی رنکینگ بالایی دارند و هر ساله هزاران دانشجو در مقاطع مختلف می پذیرند. در این مقاله تمامی موارد هزینه زندگی در مونیخ به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است. چنانچه پس از مطالعه و بررسی مقاله فوق نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه های زندگی در مونیخ داشتید می توانید با مشاورین موسسه ملک پور تماس حاصل نموده تا شرایط شما به صورت کاملا رایگان مورد بررسی قرار گیرد و از مشاوره تلفنی بهره مند شوید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
نمایی از شهر مونیخ برای زندگی

متوسط هزینه های ماهانه زندگی در مونیخ آلمان

به طور کلی هزینه زندگی در مونیخ بستگی به شیوه زندگی هر فرد دارد و می تواند بسیار متغیر باشد. زندگی در شهر های بزرگ می تواند بسیار پر هزینه تر از شهر های کوچک باشد. به طور کلی هر فرد قبل از اقدام به مهاجرت به آلمان می بایست شرایط کلی و هزینه های زندگی خود را بررسی نماید. هزینه های زندگی در مونیخ به هزینه هایی که برای خورد و خوراک، بیمه، تفریح و سرگرمی، آب و برق و حمل و نقل است خلاصه می شوند. این شهر جزو یکی از گران ترین شهرهای آلمان می باشد. لازم به ذکر است که هزینه های خورد و خوراک در اکثر شهرها قیمت مشابهی دارد اما اجاره خانه و زندگی دانشجویی می تواند متغیر باشد. به طور کلی هزینه های ماهانه تخمین زده شده برای یه خانواده ۴ نفره حدود 3144 یورو و برای ۱ نفر 914 یورو بدون اجاره مسکن می باشد. در لیست زیر برخی از هزینه ها به طور کلی آورده شده است:

حمل و نقل

بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)

3.40 یورو

گذرنامه ماهانه (قیمت معمولی)

59.10 یورو

شروع تاکسی (تعرفه عادی)

4.70 یورو

تاکسی 1 کیلومتر (تعرفه عادی)

2.08 یورو

تاکسی 1 ساعت انتظار (تعرفه عادی)

30.00 یورو

خدمات شهری (ماهانه)

 

(برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) برای آپارتمان 85 متری

268.11 یورو

1 دقیقه تعرفه تلفن همراه اعتباری محلی (بدون تخفیف یا طرح)

0.11 یورو

اینترنت (60 مگابیت در ثانیه یا بیشتر، داده نامحدود، کابل ADSL) )

35.84 یورو

ورزش و اوقات فراغت

هزینه ماهانه برای باشگاه ورزشی 1 بزرگسال

33.00 یورو

اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته)

22.00 €

سینما، اکران بین المللی، 1 صندلی

12.00 €

مراقبت از کودک
پیش دبستانی (یا مهدکودک)، تمام روز، خصوصی، ماهانه برای 1 کودک

631.69 یورو

دبستان بین المللی، سالانه برای 1 کودک

16,422.22 یورو

اجاره ماهانه

آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر

1,432.38 یورو

آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز

1,017.43 یورو

آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر

2,423.33 یورو

آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز

1,992.61 یورو

خرید آپارتمان

 

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر

12,143.83 یورو

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز

8,922.50 یورو

حقوق و تامین مالی

میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات)

3,238.19 €

 

  • توضیحات موسسه ملک پور در مورد راه های اخذ اقامت آلمان

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد راه های اخذ اقامت آلمان

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد راه های اخذ اقامت آلمان

هزینه زندگی دانشجو در مونیخ

معمولا هزینه های زندگی در مونیخ همان طور که گفته شد به سبک زندگی هر فرد بستگی دارد اما روشن است که هزینه زندگی در مونیخ نسبتا گران است. معمولا هزینه زندگی ۱ نفر ۱۰۰۰ یورو در ماه می باشد که می تواند از این مبلغ کمتر یا بیشتر شود. اما بیشتر هزینه های مصرفی برای اجاره مسکن می باشد. زندگی خانوادگی هزینه های بیشتری دارد که این هزینه ها چیزی در حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه می شود. دانشجویانی که به دنبال هزینه های کمتری می باشند می توانند از خوابگاه های دانشجویی استفاده کنند اما برای استفاده از این خوابگاه ها باید زمان زیادی را در صف بمانند.

شهریه دانشگاه های شهر مونیخ

از دیگر موارد مهم برای دانشجویان پیش از انتخاب دانشگاه بررسی شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در مونیخ می باشد. دانشگاه های شهر مونیخ بسیار زیاد هستند و در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دوره های مختلفی را به دانشجویان ارائه می دهند. دانشجویان می توانند در دانشگاه های دولتی و خصوصی ادامه تحصیل نمایند. هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه های دولتی رایگان است و دانشگاه های خصوصی نسبت به رشته و دانشگاه مبالغ متفاوتی را در نظر گرفته اند. دانشجویان می بایست با توجه به بودجه خود دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و در آن تحصیل کنند. در لیست زیر اسامی تعدادی از دانشگاه های مونیخ و میانگین شهریه آن ها آورده شده است:

IU international university of applied science

4212 یورو

Munich business school

11002 یورو

Technical university of munich

1706 یورو

Ludwig maximilian university of munich

2133 یورو

Macromedia university of applied science

9936 یورو

University of television and film munich

880 یورو

Academy of fine arts munich

1691 یورو

University of music and teather munich

2235 یورو

Munich academy of fine arts

2025 یورو

University of applied science for public administration and legal affairs in Bavaria

1243 یورو

هزینه خوابگاه دانشجویی در مونیخ

انتخاب محلی برای سکونت همواره جزو چالش های پیش روی متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می باشد. خوابگاه های دانشجویی آلمان جزو گزینه های پرطرفدار در میان متقاضیان است. عموما خوابگاه ها به ۲ نوع خصوصی و دولتی تقسیم بندی می شوند. خوابگاه های دولتی که توسط دانشگاه به دانشجویان ارائه می شود ممکن حدود ۳۰۰ الی ۳۷۰ یورو هزینه داشته باشد. خوابگاه های خصوصی ۳۵۰ الی ۶۵۰ یورو در ماه می باشد که دانشجویان با توجه به شرایط خود می توانند در یکی از این خوابگاه ها سکونت داشته باشند.

هزینه اجاره خانه در مونیخ

هزینه اجاره خانه در شهر مونیخ بستگی به موقعیت آن خانه و شرایط کلی آن دارد. عموما قیمت اجاره ماهانه برای خانه ۸۵ متری مبله در منطقه گران قیمت مونیخ 2259 یورو و در منطقه معمولی 1717 یورو است. قیمت اجاره ماهانه یک استودیوی مبله 45 متر مربعی در منطقه گران قیمت در شهر مونیخ 1374 یورو و در منطقه معمولی 1071 یورو است.

هزینه خرید خانه در مونیخ

خرید خانه هم در مونیخ همانند سایر شهر ها قیمت های متفاوتی دارد و با توجه با متراژ خانه و موقعیت خانه هزینه ها تغییر می کند. افراد می توانند با در نظر گرفتن بودجه خود برای خرید خانه اقدام کنند. قیمت خرید برای ساختمان های آپارتمانی بین 4750 تا 6250 یورو در هر متر مربع است که با توجه به امکانات خانه ممکن است تغییر کند.

قیمت انرژی های مصرفی در مونیخ

دانشجویان در کشور آلمان نیز موظف به پرداخت قبوض آب و برق و گاز هستند. انجام کار پاره وقت در کنار تحصیل می تواند مقداری از هزینه های دانشجو را تامین کند. قیمت آب، برق و گاز در کشور آلمان نسبت به سایر کشورها هزینه زندگی در مونیخ بالایی دارد. به طور میانگین هزینه آب و برق در آلمان حدود ۲۱۵ یورو است که ممکن است تا ۲۶۰ یورو نیز برسد.

 

ویزای همراه آلمان

این مقاله را از دست ندهید: ویزای همراه آلمان

در این مقاله ما جوانب ویزای همراه آلمان را به شما خواهیم آموخت.

هزینه حمل و نقل در مونیخ

افراد ساکن در کشور آلمان می توانند از کارت عبور و مرور استفاده کرده و از حمل و نقل عمومی که شامل قطار و اتوبوس است، استفاده کنند. هزینه زندگی در مونیخ برای دریافت کارت عبور و مرور برای بزرگسالان حدود ۳۹.۹۰ یورو، برای کودکان و نوجوانان این مبلغ ارزان تر بوده و از ۱۴.۹۰ الی ۲۹.۹۰ یورو می باشد.

قیمت بلیط حمل و نقل عمومی

۶۰ یورو

قیمت تاکسی هر ۸ کیلومتر

۲۰ یورو

1 لیتر بنزین

۱.۷۸ یورو

هزینه خورد و خوراک و مواد غذایی در مونیخ

از دیگر موارد قابل توجه اکثریت مردم هزینه خورد و خوراک و مخارج زندگی در مونیخ می باشد. هزینه هایی که مربوط به خورد و خوراک می باشند بخش مهمی از هزینه های زندگی در مونیخ برای مصرف هر فرد می باشد به طور معمول هزینه های خورد و خوراک در کشور آلمان زیاد نیست و مواد غذایی در مقایسه با سایر کشور ها اغلب ارزان قیمت هستند. زیرا آلمان نیاز چندانی به واردات محصولات کشاورزی ندارد و خودش بخش عمده ای از نیاز کشور را تامین می کند. هزینه خورد و خوراک بستگی به سبک زندگی هر شخص دارد اما در لیست زیر جدول هزینه های زندگی در آلمان به طور میانگین آورده شده است:

رستوران ارزان قیمت برای ۲ نفر

۱۵ یورو

آب جو

۴ یورو

کاپوچینو

۳.۱۶ یورو

کوکاکولا/ پپسی

3.16 یورو

آب 0.33 لیتری

2.70 یورو

شیر ۱ لیتر

1.06 یورو

نان سفید تازه

1.67 یورو

برنج سفید ۱ کیلوگرم

2.42 یورو

تخم مرغ معمولی 12 عدد

3.08 یورو

پنیر محلی ۱ کیلوگرم

12.97 یورو

فیله مرغ ۱ کیلوگرم

9.06 یورو

گوشت گاو ۱ کیلو گرم

16.56 یورو

سیب ۱ کیلوگرم

2.78 یورو

موز ۱ کیلوگرم

1.74 یورو

پرتغال ۱ کیلوگرم

2.37 یورو


قیمت پوشاک در مونیخ 

هزینه زندگی در مونیخ مربوط به پوشاک به طور نرمال جزو هزینه های زندگی هر شخص می باشد که این کاملا بستگی به فرد دارد که چه مقدار از درآمد خود را صرف خریدن لباس و پوشاک کند. خریدن لباس در کشور آلمان و در شهر مونیخ نسبت به سایر شهر ها ارزان تر است. اما افراد باید به این نکته توجه کنند که اگر به دنبال خرید لباس های مارک می باشند باید مبلغ بیشتری در مقایسه با سایر لباس های معمولی بپردازند. اما لباس های مارک در شهر مونیخ کم هزینه تر از سایر شهرهای آلمان است. در لیست زیر قیمت برخی از لباس ها آورده شده است:

1 شلوار جین

84.19 یورو

1 لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای

34.57 یورو

۱ جفت کفش ورزشی نایک (میان رده)

89.28 یورو

1 جفت کفش مردانه چرمی

119.93 یورو

 

زندگی در مونیخ برای مهاجرت

هزینه خدمات تفریحی در مونیخ

هزینه زندگی در مونیخ هزینه های مربوط به خدماتی تفریحی را شامل می شود. سرگرمی و تفریحات با توجه به علاقه افراد متغیر است و افراد باید با در نظر گرفتن سلیقه و شخصیت خود به سراغ تفریحات مورد علاقه خود بروند. با این وجود افراد نیاز دارند که برای هر تفریحی هزینه های آن را نیز به عهده گیرند. تفریحات گوناگونی وجود دارد در کشور آلمان که برای همه سنین مناسب می باشند و همه می توانند از این تفریحات نهایت لذت را ببرند. ممکن بازدید از موزه خاصی باشد یا اینکه استفاده باشگاه ورزشی باشد یا یا رفتن به سینما و رستوران باشد. در جدول زیر نرخ هزینه هایی که به طور معمول صرف تفریحات و سرگرمی ها می شود آورده شده است:

شام برای ۲ نفر در رستوران معمولی در محله

۴۳ یورو

۲ بلیط سینما

۲۲ یورو

۲ بلیط تئاتر (بهترین صندلی)

۱۳۴ یورو

شام در رستوران ایتالیایی شامل پیش غذا، غذای اصلی، دسر و شراب

۶۲ یورو

کاپوچینو

۳.۸۳ یورو

نوشیدنی کوکتل

۱۲ یورو

۱ ماه عضویت باشگاه

۵۶ یورو

۱ پاکت سیگار

۷ یورو

۱ ساعت اجاره زمین تنیس در آخر هفته

۲۲ یورو

هزینه خدمات درمانی و بیمه در مونیخ

بیمه درمانی در آلمان برای همه افرادی که به هر دلیل وارد آلمان می شوند اجباری و قانونی است. سیستم مراقبت های بهداشتی آلمان با هر مدل دیگری در سراسر جهان متفاوت است. در آلمان، بیمه درمانی قانونی و بیمه درمانی خصوصی وجود دارد. به عنوان یک مهاجر، باید یکی از این دو مدل را انتخاب کنید. اگر از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشید کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) معمولاً فقط برای سه ماه اول شما را پوشش می‌دهد. بیمه های خصوصی در کشور آلمان گران هستند افراد می بایست با توجه به مدت اقامت در آلمان و نوع بیمه دلخواه شامل بیمه دانشجویی در آلمان اقدام به دریافت نمایند. قیمت برخی اقلام دارو در زیر آورده شده است:

دارو سرماخوردگی به مدت 6 روز (تیلنول، فرنادول، الدرس یا مارک های مشابه)

71 یورو

جعبه آنتی بیوتیک (12 دوز)

8 یورو

ویزیت کوتاه مدت به پزشک خصوصی (15 دقیقه)

631 یورو

قدرت خرید در مونیخ

در میان کشور های پیشرفته اروپایی آلمان هر ساله جزو برترین اقتصاد های دنیا شناخته می شود. نرخ تورم در کشور آلمان بسیار اندک می باشد که همین امر سبب می شود تا قدرت خرید در بین همه اقشار جامعه به طور یکسان باشد. درآمد در کشور آلمان به گونه ای است که افراد عموما میزاد دستمزد مناسبی دارند و همین امر سبب می شود که بتوانند از پس مخارج زندگی خود برآمده و دچار مشکل نشوند. کشور آلمان سیاست خود را به گونه ای تنظیم کرده است که مردم در سطوح یکسانی قرار گیرند و قدرت خرید برابری داشته باشند. جمعیت شهر بالغ بر ۱.۵ میلیون نفر است و جزو یکی از گران ترین و بهترین شهرهای آلمان هزینه زندگی در مونیخ بشمار می رود. به طور کلی توان خرید مردم در شهر های بزرگ تر بیشتر از شهر های کوچک تر می باشد. اگر بخواهیم شهر مونیخ را با سایر شهرهای آلمان مقایسه کنیم می توان گفت تفاوت چندانی در این شهر ها وجود ندارد. قدرت خرید در مونیخ با تفاوت ۷.۵ درصدی از پایتخت، کمتر می باشد. با افزایش قدرت خرید، مردم کیفیت بالاتر زندگی را تجربه خواهند کرد. شاخص قدرت خرید مردم در شهر مونیخ ۹۵.۵۱ به بالا است که در مقایسه با برلین (۱۰۳.۱۱) به بالا است.

مقایسه هزینه زندگی در شهر های آلمان با مونیخ

در این بخش هزینه زندگی در مونیخ با دیگر شهرهای آلمان مورد بررسی قرار می گیرد. به طور کلی اگر بخواهیم شهر مونیخ را با دیگر شهرهای آلمان نظیر برلین مقایسه کنیم باید به این نکته اشاره کرد که مخارج زندگی در مونیخ حدود ۱۵ درصد بیشتر از برلین است. اما در مقایسه با هزینه های خوردو خوراک و مسکن حدود ۲۰ درصد از شهر برلین بیشتر می باشد. اما قدرت خرید مردم در شهر مونیخ کمتر از شهر برلین است. در جدول زیر هزینه های زندگی در مونیخ با سایر شهر های آلمان مقایسه شده است:

 

مونیخ

برلین

آب ( بطری کوچک)

۲.۶۸ یورو

۱.۷۸ یورو

رستوران سطح متوسط

۱۵.۰۰ یورو

۱۰.۰۰ یورو

شیر ۱ لیتری

۱.۰۷ یورو

۰.۹۶ یورو

برنج ۱ کیلوگرمی

۲.۱۷ یورو

۱.۸۳ یورو

نان ۵۰۰ گرمی

۱.۶۴ یورو

۱.۳۴ یورو

آب جو

۴.۰۰ یورو

۴.۰۰ یورو

کاپوچینو

۳.۱۶ یورو

۳.۰۳ یورو

پپسی

۲.۹۲ یورو

۲.۱۹ یورو

تخم مرغ ۱۲ عددی

۳.۰۸ یورو

۲.۶۶ یورو

پنیر محلی ۱ کیلوگرمی

۱۲.۹۷یورو

۱۱.۸۱ یورو

فیله مرغ ۱ کیلوگرمی

۱.۰۶ یورو

۷.۰۶ یورو

موز ۱ کیلوگرمی

۱.۷۴ یورو

۱.۷۰ یورو

پرتغال ۱ کیلوگرمی

۲.۳۷ یورو

۲.۳۲ یورو

گوجه

۲.۴۰ یورو

۲.۹۰ یورو

سیب زمینی ۱ کیلوگرم

۲.۰۱ یورو

۱.۵۸ یورو

پیاز ۱ کیلوگرمی

۰.۹۷ یورو

۱.۰۱ یورو

کاهو

۱.۳۹ یورو

۱.۲۲ یورو

بطری شراب

۷.۰۰ یورو

۵.۸۵ یورو

 

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب هزینه زندگی در مونیخ هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

هزینه زندگی در مونیخ برای ۱ ماه چه میزان است؟

به صورت کلی زندگی در مونیخ می تواند بسیار پر هزینه باشد اما به طور میانگین حدود ۱۰۰۰ یورو برای هرنفر در ماه نیاز است.

آیا مخارج زندگی در مونیخ بیشتر از شهر های دیگر است؟

به طور کلی بله، هزینه های زندگی در این شهر از دیگر شهر های آلمان کمی بیشتر است.

آیا می توان با پیدا کردن کار پاره وقت دانشجویی هزینه های زندگی خود را در این شهر پوشش داد؟

خیر، کار نیمه وقت تنها مقداری از هزینه های شما را پوشش می دهد.

آیا مونیخ شهر گرانی برای زندگی کردن است؟

به طور کلی زندگی کردن در شهر های بزرگ کمی پرهزینه تر از شهرهای کوچک است که مونیخ از این قاعده مستثنا نیست. اما هزینه زندگی به سبک زندگی اشخاص بستگی دارد ولی طبیعتا زندگی در این شهر نسبت به دیگر شهرهای آلمان پرهزینه تر است .

سخن پایانی

با توجه به اینکه شهر مونیخ یکی از شهرهای گران در آلمان است باید در نظر داشته باشید که هزینه زندگی در مونیخ به سطح و کیفیت زندگی شما بستگی دارد و هزینه ها بسیار متغیر است. ولی به طور کلی هزینه های زندگی در این کشور در شهر های مختلف تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند . در این مقاله هزینه زندگی در مونیخ به طور کامل مورد بررسی قرار گرفت. چنانچه با مطالعه مقاله فوق نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به آلمان یا دیگر کشور ها و هزینه های زندگی در مونیخ داشتید می توانید با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید تا شرایط شما به صورت تخصصی بررسی شود.


مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان