بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل

بدون نظر

اگر تا کنون به تحصیل در فرانسه فکر کرده باشد احتمالاً این سوال که بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل کدام شهرها هستند برای شما ایجاد شده است. ما امروز قصد داریم تا در مقاله به بررسی دقیق و علمی بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل پرداخته و در واقع مطالبی در خصوص شهرهای دانشجویی فرانسه را با شما به اشتراک بگذاریم. انتخاب بهترین شهر فرانسه برای تحصیل بسته به سلایق فردی و دانشگاه های آن شهر از نگاه افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. ما در تیم تحقیقاتی موسسه MIE برای نگارش مقاله بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل، از وکلای بومی کشور فرانسه کمک گرفته ایم و از منابع موثق اطلاعاتی استفاده کرده ایم و امیدواریم با مطالعه این مقاله به پاسخ خود در خصوص بهترین شهر فرانسه برای تحصیل دست پیدا کنید. در صورتی که این مقاله را کامل مطالعه نمودید و سوالی در خصوص بهترین شهرها برای تحصیل در فرانسه داشتید می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان مجرب موسسه استفاده کنید و ضمن دریافت پاسخ خود، شرایط اقامتی خود را نیز بررسی نمایید.

تماس با ما

شهرهای دانشجویی فرانسه

بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل

هر ساله دانشجویان متعددی از سراسر دنیا تمایل دارند تا برای ادامه تحصیل وارد کشور فرانسه شده و در این کشور زیبا مشغول تحصیل شوند اما گاهاً برای انتخاب بهترین شهر فرانسه برای تحصیل مردد هستند و ما به همین دلیل بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل را نام برده و توضیحات خاص هر کدام از این شهرها را ارائه می نماییم. پاریس، لیل، مون پلیه، گرنویل، روئن، تولوز، مارسی، بوردو و استراسبورگ از جمله بهترین شهرهای دانشجویی فرانسه به شمار می آیند که با وجود دانشگاه های با کیفیت می توانند میزبان دانشجویان بین المللی باشند. تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور به زبان فرانسوی بوده و تقریباً رایگان است که این موضوع یکی از مهم ترین دلایل دانشجویان برای علاقه به تحصیل داوطلبان در فرانسه است. دانشجویان برای تحصیل در این کشور می توانند با دوره های زبان فرانسه نیز وارد این کشور شده و پس از تکمیل سطح زبان فرانسوی خود در رشته های مورد علاقه خود تحصیل نمایند.

ویدئو موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در فرانسه


فایل صوتی موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در فرانسه

 

پاریس - تحصیل در پاریس

قطعاً یکی از اولین شهرهایی که با شنیدن نام فرانسه به ذهن مخاطبین می رسد پایتخت کشور فرانسه یعنی پاریس است که بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور نیز می باشد. این شهر یکی از مقاصد مهم گردشگری در دنیا به حساب می آید و با داشتن موزه ها، پارک ها، فروشگاه ها، کافه ها و ... جذاب از جمله شهرهایی است که هر گردشگری را به سمت خود جذب می کند. علاوه بر گردشگران، دانشجویان متعددی هم قصد دارند تا برای تحصیل در پاریس که یکی از بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل است اقدام داشته باشند. پاریس به عقیده بسیاری یکی از بهترین شهرهای دانشجویی فرانسه است هر ساله مقصد دانشجویانی از سراسر دنیاست که برای تحصیل وارد دانشگاه های با کیفیت آن می شوند. جالب است بدانید که 8 دانشگاه فعال در شهر پاریس در رتبه بندی QS جزو 500 دانشگاه برتر دنیا هستند. نکته مهم این است که دانشجویان بدون پرداخت شهریه می توانند وارد این دانشگاه ها شده و رایگان تحصیل کنند و تنها کافی است هزینه های زندگی خود در پاریس را تامین نمایند. به طور معمول هزینه های زندگی در فرانسه در شهر پاریس نسبت به سایر شهرهای فرانسه بیشتر است و می توان گفت داوطلبان باید حدود 1200 یورو در ماه برای هزینه های زندگی خود در نظر داشته باشند. برای آشنایی شما با برترین دانشگاه های پاریس جدول زیر را مشاهده نمایید.

رتبه در پاریس

رتبه جهانی (QS)

نام دانشگاه

1

44

دانشگاه PSL

2

49

Institut Polytechnique de Paris

3

72

Sorbonne University

4

85

Université Paris-Saclay

5

245

Ecole des Ponts ParisTech

6

261

Université de Paris

6

261

Sciences Po

8

290

Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne

 

شهر گرنوبل - تحصیل در گرنوبل

شاید اگر تاکنون به بررسی تحصیل در فرانسه نپرداخته باشید، شهر گرنوبل را ندیده باشید اما نکاتی در خصوص این شهر وجود دارد که می تواند برای دانشجویان جذاب بوده و آن را به یکی از بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل تبدیل کند. شهر گرنوبل که مرکز استان ایزر در جنوب شرقی کشور فرانسه است از لحاظ علم و فناوری یکی از قطب های آموزشی فرانسه به حساب می آید. فاصله این شهر تا شهرهای بزرگی همچون پاریس و لیون تقریباً 3 و 1.5 ساعت است و دانشجویان می توانند به این شهرها نیز دسترسی داشته باشند. به طور کلی این شهر برای تحصیل مهندسی در فرانسه و در رشته های فنی مانند الکترونیک، ریاضی، فیزیک و ... گزینه مناسبی است و دانشگاه های استاندال، UJF، UNPG وUPMF را که از بهترین دانشگاه های این شهر هستند می توانند پذیرای دانشجویان باشند. پایین بودن هزینه های زندگی در این شهر از جمله امتیازات مهم برای دانشجویان بین المللی به شمار می رود که حدود 900 یورو در ماه خواهد بود. دانشجویانی که مشغول تحصیل در گرنوبل هستند این شانس را دارند تا در این شهر نیز مشغول به کار شوند زیرا نرخ بیکاری پایین تری نسبت به شهرهای دیگر دارد. ضمن اینکه دانشجویان با توجه به قرارگیری این شهر در دل کوه های آلپ می توانند از انواع ورزش های زمستانی مانند اسکی، کوهنوردی، صخره نوردی و ... استفاده کنند.

لیل - تحصیل در لیل

شهر لیل یکی از شهرهای شمالی فرانسه و در مرز فرانسه بلژیک است که چهارمین شهر بزرگ فرانسه و با بیش از 200 هزار نفر جمعیت، یکی از پرجمعیت ترین شهرهای این کشور به حساب می آید. جالب است بدانید جمعیت زیادی از ساکنین این شهر را دانشجویان تشکیل می دهند، به گونه ای که دانشگاه لیل که یکی از بزرگترین دانشگاه های فرانسه می باشد به تنهایی حدود 67000 دانشجو را در خود جای داده است که بسیاری از آنها دانشجوی بین المللی هستند. با وجود این دانشگاه می توان گفت که تحصیل در لیل می تواند آن را به عنوان یکی از بهترین شهرهای دانشجویی فرانسه برای داوطلبان مطرح کند. البته دانشگاه های دیگری نیز از جمله Lille Catholic University، Lille 2 University of Health and Law و ... نیز در این شهر وجود دارند اما هیچکدام به بزرگی دانشگاه University of Lille نیستند. شهر لیل به طور معمول آب و هوای معتدل و اقیانوسی دارد و میزان بارش سالیانه نسبتاً بالایی دارد و از لحاظ جغرافیایی و دسترسی نیز بسیار جایگاه ویژه ای دارد. دانشجویان لیل به کشورهای بلژیک، آلمان و هلند بسیار نزدک هستند و می توانند سوار بر ترن سریع السیر و یا خودروی سواری به سرعت به این کشورها وارد شوند. این شهر در طول سال میزبان رویدادهای متعددی است که شامل نمایشگاه ها، تئاترها، کنسرت های متنوع می باشد. معمولاً دانشجویان در این شهر هزینه های زندگی پایین تری نسبت به شهر پاریس دارند و همینطور راحت تر می توانند خوابگاه و آپارتمان دانشجویی پیدا کنند و به همین دلیل هزینه محل اسکان آنها نیز کمتر خواهد بود. ضمن اینکه بسیاری از فروشگاه های شهر همواره تخفیفات خوبی را برای خرید دانشجویان و مردم بومی در نظر می گیرند که می تواند هزینه های زندگی در این شهر را کمتر کند.

زندگی در لیون

این مقاله را از دست ندهید: زندگی در لیون فرانسه

در این مقاله ما تمام جوانب زندگی در لیون را به شما خواهیم آموخت.

شهر روئن فرانسه - تحصیل در روئن

یکی دیگر از شهرهای دانشجویی فرانسه، مرکز نورماندی است و در شمال این کشور واقع شده است که پایین تر از خود رود سن را خواهد داشت و شاید نام آن را کمتر از شهرهای مطرحی مانند پاریس، لیون، لیل و ... شنیده باشید. شهر روئن فرانسه از دیدگاه برخی از دانشجویان بهترین شهر فرانسه برای تحصیل است و با اینکه شهر بزرگی نیست اما هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی و بومی است و با وجود دانشجویان، بسیاری آن را به عنوان شهر ایده آلی برای جوانان می نامند. دو مورد از برترین دانشگاه های این شهر University of Rouen و مدرسه بازرگانی NEOMA هستند که رشته های متنوعی را برای تحصیل در اختیار دانشجویان قرار می دهند و به طور ویژه ای دانشجویان را برای کار در فرانسه و اروپا آماده می سازند. دانشجویان معمولاً با هزینه ای کمتر از 1.000 یورو در ماه می تواند مخارج خود را تامین نماید و حتی با کار دانشجویی بتواند سرمایه ای را پس انداز کند. با این تفاسیر تحصیل در روئن نیز مانند سایر مواردی که نام بردیم به عنوان شهرهای دانشجویی فرانسه مطرح می شود.

مارسی - تحصیل در مارسی

در ادامه بررسی بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل به یکی از شهرهای جنوبی فرانسه یعنی مارسی می رسیم که با جمعیت حدود 850.000 نفری، دومین شهر پرجمعیت کشور فرانسه به حساب می آید. این شهر که در حاشیه دریای مدیترانه واقع شده است با آب و هوای گرم مدیترانه ای و زمستان های معتدل محیط دلپذیری را برای زندگی ساکنین خود فراهم کرده است و هر ساله پذیرای توریست های متعددی از سراسر دنیاست و از موزه ها و مناظر طبیعی این شهر دیدن می نمایند. داوطلبین تحصیل در مارسی باید بدانند که این شهر دارای حدود 70.000 دانشجو از بیش از 150 کشور دنیاست که هر ساله برای تحصیل در دانشگاه های مارسی از جمله University of Aix-Marseilles، Central School of Marseille، University of Provence و ... وارد این شهر می شوند و در رشته های تحصیلی مختلف مشغول تحصیل می شوند. دانشجویان در این شهر می توانند با بودجه ای در حدود 1.000 یورو در ماه تمام هزینه های زندگی خود را تامین نمایند که معمولاً نیمی از این هزینه را صرف هزینه های مسکن خود خواهند نمود. برای اطلاع از شرایط دریافت ویزای تحصیلی فرانسه مقاله موجود را بخوانید.

استراسبورگ - تحصیل در استراسبورگ

در ادامه بررسی بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل به شهر استراسبورگ در شرق کشور فرانسه و در مرکز ناحیه گرانت می رسیم. این شهر که قدمت بسیاری دارد نقشی استراتژیک در تصمیم گیری های سیاسی اروپا دارد زیرا به دلیل وجود مرکز مشاوره اروپایی، پارلمان اروپا و مرکز دادگاه حقوق بشر اروپا، به عنوان مرکز قانون گذاری اروپا شناخته می شود. با توجه به اینکه استراسبورگ در مرز فرانسه و آلمان قرار دارد، مردم این شهر از فرهنگ آلمانی و زبان آنها نیز تاثیراتی را داشته اند و حتی مردم بومی گویش خاص خود را دارند. دانشگاه های مطرحی همچون دانشگاه استراسبورگ و زیرمجموعه هایی مانند دانشگاه لویی پاستور، دانشگاه مارک بلوک، دانشگاه روبرت شومن و ... در زمینه های پزشکی، ادبیات و زبان شناسی، حقوق و حسابرسی و سایر علوم هر ساله حدود 50.000 دانشجوی بومی و بین المللی را آموزش می دهند که از این بین حدود 10.000 دانشجوی آن غیربومی هستند. داوطلبین تحصیل در استراسبورگ باید بودجه ای حدود 800 الی 1.000 یورو را برای هزینه های زندگی در استراسبورگ در نظر بگیرند که به طور میانگین حدود 400 یوروی آن صرف هزینه اسکان آنها خواهد شد.

تولوز - تحصیل در تولوز

به عقیده بسیاری از دانشجویان و اساتید، تولوز یکی از بهترین شهرهای دانشجویی فرانسه برای دانشجویان علاقمند به رشته های هوافضا، الکترونیک، صنایع، IT، فناوری های زیست و علومی از این قبیل است. این شهر که تقریباً فاصله زیادی از پاریس دارد و چهارمین شهر بزرگ فرانسه است، تقریباً تمام امکاناتی که در پاریس برای دانشجویان و شهروندان وجود دارد را برای مردم فراهم کرده است. امکانات متعددی برای ورزش ها فوتبال، تنیس، اسکیت، هندبال، بسکتبال، دو و میدانی و... برای علاقمندان به ورزش فراهم است تا بتوانند در رشته های مورد علاقه خود رشد کنند. تولوز برای عاشقان فضا و پرواز می تواند بهترین شهر فرانسه برای تحصیل محسوب شود زیرا بزرگترین مرکز تحقیقات هوافضا در اروپا در این شهر واقع شده است. البته برخی از هنرها همچون باله، اپرا و آشپزی نیز در فرهنگ این شهر از جایگاه ویژه ای برخوردار است و شهرت بسیاری دارد. از لحاظ آب و هوایی هم تولوز معتدل و نیمه گرمسیری است و میزان بارندگی ها در ماه های تابستان آن نسبتاً زیاد است. جمعیت دانشجویی در شهر تولوز بیش از 100.000 نفر است که این نشانگر این است که این شهر یکی از بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل است و دانشجویان متعددی را از سراسر دنیا به سمت خود جذب می نماید. دانشگاه تولوز که در قرن 13 میلادی تاسیس شده است یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا است و از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. از بهترین دانشگاه های تولوز می توانیم به Université Paul Sabatier Toulouse III، Université Toulouse 1Capitole و University Toulouse II – Le Mirail اشاره داشته باشیم. امکانات رفاهی همانند خوابگاه، استودیو و آپارتمان های خصوصی برای اسکان دانشجویان وجود دارد که دانشجویان با حدود 500 یورو در ماه می توانند اقامتگاه مناسبی برای خود تهیه نمایند و با حدود 500 یوروی دیگر بتوانند سایر هزینه های زندگی خود را در تولوز تامین کنند.

بهترین شهر های فرانسه برای تحصیل

مون پلیه - تحصیل در مون پلیه

یکی دیگر از شهرهای دانشجویی فرانسه شهر مون پلیه است که در جنوب فرانسه و در حاشیه دریای مدیترانه قرار دارد و معمولاً در فصل تابستان محیطی جذاب برای توریست ها محسوب می شود. جمعیت حدودی این شهر نزدیک به 250.000 نفر است که تقریباً یک چهارم از این افراد را دانشجویان دانشگاه های مون پلیه تشکیل می دهند که نشان دهنده این است که تحصیل در مون پلیه به عنوان یکی از بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل همواره مطرح است. دانشجویان این شهر در 3 دانشگاه مطرح این شهر که یکی از آنها حدود 800 سال قدمت دارد، 5 مدرسه عالی مهندسی و پژوهشکده های متعدد مون پلیه مشغول آموزش هستند. دانشگاه های Université de Montpellier و Université Paul-Valéry Montpellier برترین دانشگاه های این شهر هستند که در رتبه بندی QS نیز جایگاه خوبی را دارند و عمده دانشجویان بومی و بین المللی در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل هستند. دانشجویان علاقمند به رشته های کشاورزی، بهداشت، IT، حقوق، اقتصاد، پزشکی، علوم و مهندسی ها یا حتی علوم انسانی و هنر گزینه های بسیار خوبی را برای تحصیل در مون پلیه خواهند داشت و حتی بستر کار پس از تحصیل نیز برای فارغ التحصیلان در این شهر وجود دارد. در این شهر شرکت های قدرتمند و بزرگی همچون IBM، Alstom، Genesys، Inforud، Horiba، PC soft و ... وجود دارند که می تواند زمینه بسیار خوبی برای کار دانشجویان و اقامت آنها پس از تحصیل باشد. نکته مهم دیگری که برای دانشجویان مطرح است هزینه های زندگی در این شهر است که می توان گفت دانشجویان هزینه کمتری نسبت به زندگی در شهرهایی مثل پاریس یا لیون دارند و به طور میانگین حدود 900 الی 1.000 یورو در ماه باید هزینه نمایند.

بوردو - تحصیل در بوردو

شهر بوردو که در جنوب کشور فرانسه قرار دارد نیز یکی از بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل است و هر ساله دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف برای تحصیل در دانشگاه های مطرح آن اقدام می کنند. این شهر شیرینی های معروفی دارد و وجود باغ های سرسبز و زیبا، اماکن فرهنگی و تاریخی و در واقع طبییعت بی نظیر آن از جمله مواردی است که توریست ها را به سمت خود جذب می کند. بسیاری از باغات این شهر باغ های انگور هستند که به همین واسطه ساخت شراب در آن از دیرباز رواج داشته است و این شهر را به پایتخت جهانی شراب تبدیل نموده است. البته علاوه بر ساخت شراب این شهر در خصوص صنایع دفاعی، فناوری های هوانوردی و فضانوردی نیز بسیار فعال است و تحصیل در بوردو می تواند مورد توجه دانشجویان علاقمند به این صنایع و فعالیت ها باشد. از نگاه برخی از دانشجویان بوردو می تواند بهترین شهر فرانسه برای تحصیل در مقالع مختلف باشد زیرا با داشتن دانشگاه های مناسب و با هزینه پایین، هزینه زندگی متوسط و رشته های تحصیلی متنوع می تواند دانشجویان را به سوی خود جذب کند. این شهر هر ساله حدود 100.000 دانشجو را در 4 دانشگاه، 14 مدرسه عالی و ... می پذیرد و امکانات آموزشی بسیار خوبی را در اختیار آنها قرار می دهد. پس می توان گفت که بوردو نیز یکی از شهرهای دانشجویی فرانسه است و دانشجویان با حدود 1.000 یورو در ماه می توانند هزینه های زندگی خود را بپردازند.

 

 

ارزانترین شهرهای فرانسه برای تحصیل

تا به اینجای مقاله ما سعی نمودیم تا بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل را نام برده و توضیحات مختصری در خصوص شرایط شهر، دانشگاه های برتر و موارد مختلف آن ارائه نماییم اما سوالی که پیش می آید این است که ارزانترین شهرهای فرانسه برای تحصیل کدام شهرها هستند؟ در واقع همانطور که در کلیات ابتدایی برای بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل شرح دادیم، تحصیل در کشور فرانسه به زبان فرانسوی تقریباً رایگان است و داوطلبین نیازی به صرف بودجه برای شهریه دانشگاه نخواهند داشت. عمده هزینه های دانشجویان در فرانسه، هزینه های زندگی آنها خواهد بود که با توجه به سبک زندگی افراد می تواند متقاوت باشد اما به طور کلی هزینه زندگی و بخصوص اجاره ملک در برخی شهرهای کوچک مانند روئن، گرنوبل، مون پلیه، استراسبورگ و ... کمتر از شهرهایی مانند پاریس و لیون هستند که این موضوع می تواند در انتخاب شهر توسط برخی دانشجویان تاثیرگذار باشد. دقت داشته باشید که شما در بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل هزینه ای پرداخت نمی کنید و حتی با کار دانشجویی می توانید بخشی از هزینه های زندگی خود را فرا گیرید. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در فرانسه در این مقاله نگارش شده است.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

پیشنهاد می شود محصول آموزشی گام به گام تا اخذ اقامت را تهیه و مشاهده بفرمایید تا شما را در انتخاب هر چه بهتر مقصد مهاجرت کمک و راهنمایی کند.

هزینه زندگی در فرانسه


سوالات متداول در مورد بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل

✅  متوسط هزینه های زندگی در بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل حدوداً چقدر است؟

هزینه های زندگی در بسیاری از شهرهای دانشجویی فرانسه حدود 1.000 یورو در ماه است که این هزینه در برخی شهرها مانند پاریس بیشتر و در برخی شهرها نیز کمتر خواهد بود.

✅  هزینه های تحصیل در دانشگاه های فرانسه به زبان فرانسوی چقدر است؟

هزینه تحصیل در فرانسه حتی در بهترین دانشگاه های این کشور نیز به زبان فرانسوی رایگان است.

✅  بهترین شهر فرانسه برای تحصیل بر اساس چه فاکتورهایی می تواند انتخاب شود؟

به طور معمول داوطلبان بر اساس هزینه های زندگی، کیفیت دانشگاه، رشته انتخابی، کیفیت زندگی و ... می توانند بهترین شهر فرانسه برای تحصیل خود را انتخاب کنند.

✅  در بین بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل، کدام یک هزینه بیشتری را در طول تحصیل برای دانشجو به همراه خواهد داشت؟

مسلماً شهر پاریس در مقایسه با سایر شهرها هزینه زندگی بیشتری برای متقاضی دارد.


سخن پایانی

ما در این مقاله سعی نمودیم تا بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل را برای شما عزیزان مورد تحلیل و بررسی قرار داده و شهرهای مهمی از جمله پاریس، لیل، مون پلیه، گرنوبل، روئن، بوردو و ... را به صورت اجمالی ارزیابی نمودیم. داوطلبان تحصیل در فرانسه ابتدا باید بهترین شهر فرانسه برای تحصیل خودشان را جستجو کنند که هر کدام از شهرهای نام برده شده می تواند گزینه جذابی برای دانشجویان باشد زیرا دانشجویان هزینه تحصیل ندارند و بخش زیادی از هزینه های زندگی به واسطه کار دانشجویان جبران خواهد شد. دانشجویان برای ورود به فرانسه می توانند حتی از دوره های زبان فرانسه استفاده کنند که بتوانند در محیط قرار گرفته و بعد رشته خود را انتخاب کنند. ما در تیم تحقیقات موسسه MIE با تحقیق در منابع موثق و مشاوره از وکلای بومی فرانسه این مقاله را نوشته ایم تا راهنمای شما عزیزان در خصوص بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل باشد. در صورتی که در خصوص بهترین شهر فرانسه برای تحصیل و یا سایر موارد مربوطه به آن سوالی دارید می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده کنید و شرایط خود با توجه به شرایط مهاجرت به فرانسه بررسی نمایید و یا حتی سوالات خود در زمینه بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل را می توانید در قسمت دیدگاه ها یادداشت نموده و پاسخ خود را دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان