معرفی دانشگاه فنی برلین آلمان

بدون نظر

در این نوشتار در خصوص دانشگاه فنی برلین آلمان، جزییات ورود به این دانشگاه در تمامی مقاطع تحصیلی و شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه فنی برلین آلمان توضیحات لازم را دریافت خواهید نمود. با توجه به صنعتی بودن کشور آلمان و فراهم بودن فرصت های شغلی فراوان پس از تحصیل در این کشور به خصوص برای رشته های فنی و مهندسی می توان گفت آشنایی با شرایط تحصیل و رشته های ارائه شده در این دانشگاه دید مناسبی را برای تحصیل در آلمان و انتخاب این دانشگاه به خصوص برای شما خواهد داد. اطلاعات موجود در این نوشتار پس از مشورت با وکلای محلی آلمان و همچنین ترجمه سایت های رسمی این کشور در اختیار شما همراهان همیشگی موسسه MIE قرار خواهد گرفت و ارائه اطلاعات به منزله ارائه خدمات این موسسه نمی باشد. شما عزیزان برای آگاهی از خدمات مجموعه و همچنین دریافت مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان ما می بایست با شماره تماس های مجموعه تماس حاصل نمایید. ضمناً می توانید سوالات خود را نیز در بخش دیدگاه ها در انتهای مقاله نیز با کارشناسان ما در میان بگذارید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
پردیس دانشگاه فنی برلین

معرفی دانشگاه فنی برلین آلمان

ریشه های دانشگاه فنی برلین در قلب پایتخت کشور آلمان (Technische Universität Berlin)، به سال 1770 بر می گردد. این دانشگاه که اختصاراً به نام TU Berlin معروف است از جمله معتبرترین مراکز آموزشی در رشته های فنی در آلمان و اروپا و درمیان دانشگاه های آلمان است. دانشگاه فنی برلین شامل هفت دانشکده اصلی و دو موسسه آموزشی وابسته است. هفت دانشکده اصلی دانشگاه فنی برلین آلمان بیش از پنجاه هزار دانشجو دارند که در دوره ها و مقاطع تحصیلی مختلف مشغول به کسب علم هستند. دانشگاه فنی برلین یک پردیس ماهواره ای در مصر (پردیس ال گونا) ایجاد کرده است تا به عنوان یک دفتر علمی و دانشگاهی عمل کند. هدف مشارکت غیرانتفاعی خصوصی و ارائه خدمات ارائه شده توسط دانشگاه فنی برلین در محوطه دانشگاه ال گونا در دریای سرخ است.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در آلمان


تاریخچه دانشگاه صنعتی برلین

در قرن نوزده اهمیت علوم فنی و مهندسی متناسب با افزایش صنعتی شدن این کشور افزایش یافت و در نتیجه نیاز به مهندسان آموزش دیده به طور قابل توجهی بیشتر شد. بنابراین، تاسیس دانشگاه فنی برلین آلمان گام مهم و موفقی در این مسیر بود. دانشگاه tu برلین (Technische Universität Berlin) محل پرورش نخبگان، برندگان جوایز نوبل و پیشگامان رشته های فنی و مهندسی در سال های بعد از تاسیس خود بود. در سال 1946 اولین دانشکده فنی برلین آلمان مجددا بازگشایی شد و شروع به فعالیت کرد. پردیس دانشگاه فنی برلین منطقه وسیعی به مساحت 600000 متر مربع را پوشش می دهد که در مکان های مختلف برلین توزیع شده است که با توجه به این واقعیت که در چنین شهر پرجمعیتی قرار دارد، بسیار بزرگ است. پردیس اصلی در ناحیه شارلوتنبورگ-ویلمرزدورف واقع شده است.

رنکینگ دانشگاه فنی برلین آلمان

همه ساله در میان دانشگاه های جهان رقابتی برای دستیابی به جایگاه و رنک برتر وجود دارد. در ادامه منتخبی از برترین رتبه ها در سطح جهان را در خصوص دانشگاه فنی برلین آلمان (Technische Universität Berlin) مشاهده خواهید نمود.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی آموزش عالی تایمز (بریتانیا)

در این رده بندی، دانشگاه TU برلین (Technical University of Berlin, Germany) در رده 140 قرار گرفت. همچنین در خود کشور آلمان، در مقایسه با سایر دانشگاه های فنی بزرگ آلمان، به مقام سوم دست یافت. رتبه بندی سالانه مجله بریتانیایی Times Higher Education بر اساس چند دسته اصلی؛ آموزش، چشم انداز بین المللی، درآمد در صنعت و تحقیق است. در این رتبه بندی، بیش از 1500 دانشگاه در سراسر جهان گنجانده شده است. در این لیست تعداد 48 دانشگاه از آلمان وجود دارد. در موضوع خاص "رتبه بندی دانشگاه های جهانی بر اساس موضوع"، دانشگاه صنعتی برلین در بین 100 دانشگاه برتر جهان برای مهندسی و فناوری (رتبه 53)، علوم کامپیوتر (56) و همچنین علوم فیزیک (73) رتبه بندی شده است.

رتبه بندی دانشگاه های برتر QS (بریتانیا)

در رده‌بندی فعلی، دانشگاه فنی برلین آلمان (Technical University of Berlin, Germany) اکنون در رتبه 159 در سراسر جهان قرار دارد و بنابراین برای چهارمین سال متوالی در 15 درصد بالای جدول قرار دارد. در آلمان، دانشگاه TU برلین مقام هفتم و سوم را در میان دانشگاه های فنی بزرگ آلمان به دست آورد. رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS بر اساس موضوع، همچنین نمرات برتر، دانشگاه صنعتی برلین را به ویژه در زمینه های فنی و مهندسی اعطا می کند. در این گروه های موضوعی رتبه 60 جهانی و رتبه 3 آلمان را به خود اختصاص داد. بهترین رتبه های فردی توسط مهندسی شیمی (رتبه 40 در سطح جهانی و 2 در سطح ملی) و مهندسی برق (51/3) به دست آمد.

رتبه بندی NTU برای انتشارات علمی

در «رتبه‌بندی عملکرد مقالات علمی برای دانشگاه‌های جهان»، دانشگاه ملی تایوان (NTU) عملکرد علمی دانشگاه‌های تحقیقاتی را با استفاده از شاخص‌های عینی ارزیابی می‌کند. تمرکز اصلی بر نشریات علمی است که هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی ارزیابی می شوند. در این رده بندی، دانشگاه فنی برلین آلمان (Technische Universität Berlin) به مقام 30 در سطح ملی و رتبه 433 در سطح جهانی دست یافت. با نگاهی به موضوعات خاص، مهندسی شیمی در سطح بین‌المللی رتبه 127 و شیمی در رتبه 128 قرار گرفت.

رتبه بندی بودجه DAAD

طبق آخرین آمار منتشر شده توسط سرویس تبادل آکادمیک آلمان (DAAD)، دانشگاه فنی برلین آلمان در سال جاری مبلغ 8,608,930 یورو بودجه دریافت کرده است. این به معنای رتبه چهارم در بین تمام دانشگاه های آلمان است.

رتبه بندی تامسون رویترز

با هدف ارزیابی نوآورترین دانشگاه های جهان است. دانشگاه TU برلین در اروپا در رتبه 94 و در بین دانشگاه های آلمان رتبه 9 را کسب کرد.

رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان (چین)

در رتبه بندی 500 برتر جهان از نظر دانشگاه شانگهای جیائو تونگ، دانشگاه فنی برلین (Technical University of Berlin, Germany) در حال حاضر در بین 400 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. در آلمان در رده 20 تا 24 و در بین دانشگاه های فنی آلمان در رتبه پنجم قرار گرفت.

دانشکده های دانشگاه TU برلین آلمان

دانشگاه فنی برلین شامل 7 دانشکده اصلی و دو موسسه آموزشی وابسته است. در این قسمت به معرفی عنوان اسامی آن ها و در قسمت بعدی به به شرح و توصیف این دانشکده ها و رشته های تحصیلی آن ها خواهیم پرداخت.

 • دانشکده اول؛ علوم انسانی و تربیتی
 • دانشکده دوم؛ ریاضیات و علوم طبیعی
 • دانشکده سوم؛ علوم فرآیند
 • دانشکده چهارم؛ مهندسی برق و علوم کامپیوتر
 • دانشکده پنجم؛ مهندسی مکانیک و سیستم های حمل و نقل
 • دانشکده ششم؛ برنامه ریزی محیط ساختمان
 • دانشکده هفتم؛ اقتصاد و مدیریت
 • مدرسه آموزش (SETUB)
 • موسسه مرکزی ال گونا

 

 دانشگاه فنی مونیخ آلمان

این مقاله را از دست ندهید: معرفی دانشگاه فنی مونیخ آلمان

در این مقاله ما راه های موفقیت در دانشگاه فنی مونیخ آلمان را به شما خواهیم آموخت.

رشته های دانشگاه فنی برلین آلمان

1.دانشکده علوم انسانی و تربیتی

از سال 1946 از وظایف اصلی دانشگاه فنی برلین ایجاد پلی بین رشته های علوم انسانی، علوم تربیتی و علوم فنی و طبیعی بود. ارائه مدرک لیسانس در فرهنگ و فناوری تنها یکی از برنامه هایی است که این مشخصات آموزشی خاص را برجسته می کند. در این رشته، مطالعات میان رشته ای و موضوعات اصلی در علوم انسانی و آموزش و پرورش با گرایشات حرفه ای ترکیب شده است. این دانشکده همچنین به دانشجویان امکان دسترسی به 9 برنامه کارشناسی ارشد پژوهش محور را می دهد. همچنین رشته های زبان، ادبیات، فلسفه، تاریخ علم و فناوری را نیز ارائه می دهد. دانشکده علوم انسانی و تربیتی دارای شش زمینه اصلی تحقیقاتی است: وابستگی متقابل فرهنگ و فناوری، میراث فرهنگی به عنوان منبع، زبان و ارتباطات، ناهمگونی جوامع مدرن، سازماندهی فرآیندهای آموزشی و دانش تحقیق. دانشگاه های همکار در 18 کشور اروپایی امکانات جامعی را برای تبادل بین المللی در زمینه تحقیق و تدریس ارائه می دهند.

رشته های تحصیلی دانشکده علوم انسانی و تربیتی دانشگاه فنی برلین آلمان

کارشناسی

فرهنگ و فناوری با گرایش هنر، فرهنگ و فناوری با گرایش فلسفه، فرهنگ و فناوری با گرایش زبان و ارتباطات، فرهنگ و فناوری با گرایش تاریخ علم و فناوری

کارشناسی ارشد

ارتباطات صوتی و فناوری، علوم تربیتی - سازماندهی و مشاوره، آلمانی به عنوان یک زبان خارجی و فنی، تاریخ و فرهنگ علم و فناوری، شهرسازی تاریخی، تحقیق میان رشته ای در مورد یهودستیزی، علم هنر، مطالعات رسانه ای، فلسفه دانش و علم، زبان و ارتباطات

برنامه های تحصیلی بین المللی

مدرک کارشناسی ارشد دوگانه "ارتباطات و زبان/ مطالعات چین"

فوق لیسانس با ارائه مدرک دوگانه "ارتباطات صوتی"

2. دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی

تمام تمرکز این دانشکده بر اساس سه رشته شیمی، فیزیک ریاضی و گرایش های میان رشته ای بین این سه رشته است. دپارتمان ریاضیات برنامه های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد در گرایش های مرتبط با ریاضیات و محاسبات علمی ارائه می دهد. برنامه های موسسات فیزیک و شیمی (هر کدام به عنوان لیسانس یا فوق لیسانس ارائه می شوند) هم در گرایش های پایه و هم کاربردی هستند و تمرکز زیادی بر زمینه های فنی دارند. همچنین دانشجویان می توانند مهندسی شیمی (لیسانس و فوق لیسانس) و شیمی بیولوژیک (کارشناسی ارشد) را در دپارتمان شیمی دنبال کنند. در عین حال دانشکده به واسطه مشارکت با تقریباً 70 دانشگاه بین المللی فرصت تحصیل در خارج از کشور را نیز برای دانشجویان فراهم می کند.

رشته های تحصیلی دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی دانشگاه فنی برلین آلمان

دپارتمان ریاضی

کارشناسی و کارشناسی ارشد ریاضیات، ریاضیات بازرگانی، محاسبات علمی، ریاضیات کسب و کار، تجارت و ریاضیات صنعتی

دپارتمان شیمی

کارشناسی و کارشناسی ارشد شیمی کاربردی و شیمی پایه، کارشناسی ارشد شیمی بیولوژیکی، کارشناسی ارشد علوم پلیمر، کارشناسی مهندسی شیمی

دپارتمان فیزیک

کارشناسی و کارشناسی ارشد فیزیک، علوم طبیعی در جامعه اطلاعاتی

3. دانشکده علوم فرآیند

این دانشکده با سه دپارتمان وابسته؛ مهندسی شیمی و فرآیند، فناوری محیط زیست، علوم و فناوری مواد در رشته های جدول زیر و مقاطع تحصیلی کارشناسی دروس تحصیلی ارائه می نماید.

رشته های تحصیلی دانشکده علوم فرآیند دانشگاه فنی برلین آلمان

بیوتکنولوژی، سیستم های انرژی ساختمان، مهندسی انرژی و فرآیند، مواد غذایی، فناوری تغذیه، مهندسی سیستم های انرژی فرآیند و محیط زیست، مهندسی پایدار، مهندسی کیفیت آب، میکروبیولوژی محیطی، سیستم های انرژی احیا کننده، علم مواد، حفاظت فنی محیط زیست، ترمودینامیک و مهندسی فرآیند حرارتی، مهندسی فرآیندهای مکانیکی و پردازش، تکنولوژی فرآیند

4. دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر

دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر در سال 2001 از طریق ادغام دو بخش برق و کامپیوتر، در دانشکده فنی برلین آلمان (Technical University of Berlin, Germany) تاسیس شد. این حرکت به دلیل ترکیب غنی از هم افزایی بین مهندسی برق و علوم کامپیوتر در قلمرو آموزش و تحقیق صورت گرفت. در بخش‌های اجتماعی کلیدی مانند سلامت، انرژی، تحرک، ارتباطات و امنیت، عملاً هیچ فناوری وجود ندارد که به یافته‌های این دو رشته تکیه نداشته باشد یا محصولاتش را تشکیل ندهد. این امر به مهندسی برق و علوم کامپیوتر نقشی محوری در تمام زمینه ‌های زندگی مدرن می‌بخشد، که در این دانشکده در طیف بسیار متنوعی از تحقیقات و رشته های تدریسی گنجانده شده است. در حال حاضر حدود 6000 دانشجو در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند که همگی از طیف گسترده ای از دوره های پیشرفته تحصیلی بهره می برند. لازم به ذکر است در این دانشکده مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و بعضاً دکترا در گرایش های متنوعی در رشته های مهندسی برق و علوم کامپیوتر ارائه می شود.

رشته های تحصیلی دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر دانشگاه فنی برلین آلمان

کارشناسی و کارشناسی ارشد؛ مهندسی برق، علوم کامپیوتر، مهندسی رایانه، انفورماتیک کسب و کار، مدیریت سیستم های اطلاعاتی، انفورماتیک رسانه ای، فناوری رسانه، علوم محاسباتی اعصاب، سیستم های خودرو سازی، انرژی و فناوری اتوماسیون، فناوری سیستم های مخابراتی، مهندسی نرم افزار و علوم نظری کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر و میکروالکترونیک، رسانه و فناوری دیجیتال

5. دانشکده مهندسی مکانیک و سیستم های حمل و نقل

دانشکده مهندسی مکانیک و سیستم های حمل و نقل به توسعه و بهینه سازی سیستم های فنی برای نیازهای فعلی و آینده جامعه اختصاص دارد. این دانشگاه چهار برنامه کارشناسی و 13 برنامه کارشناسی ارشد را به دانشجویان ارائه می دهد و تحقیقات پایه و کاربردی را در بیش از 500 پروژه انجام می دهد. طیف موضوعات بسیار متنوع و متغیر است. رشته های این دانشکده ترکیبی از مهندسی مکانیک، سیستم‌ های حمل ‌و نقل و روانشناسی، دانش بین ‌رشته ‌ای با پلتفرم تحقیقاتی است. محققان آن در شبکه های ملی و بین المللی فعال هستند. این دانشکده در بیش از 16000 متر مربع میزبان آزمایشگاه‌های مدرن، کارگاه‌ها و سالن‌های آزمایش برای محققان و دانشجویان است: شبیه‌سازهای پروازی متنوع، مرکز کنترل ماموریت ماهواره‌ای، مرکز آزمایشی برای تحقیقات خودرو و آزمایشگاه انرژی فقط چند نمونه از امکانات موجود در این قسمت از دانشگاه فنی برلین آلمان می باشد.

رشته های تحصیلی دانشکده مهندسی مکانیک و سیستم های حمل و نقل دانشگاه فنی برلین

کارشناسی

علوم مهندسی، انفورماتیک در مهندسی، مهندسی مکانیک، سیستم های حمل و نقل

کارشناسی ارشد

مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، بیوتکنولوژی، برنامه ریزی و بهره برداری حمل و نقل، مهندسی خودرو، معماری دریایی و مهندسی اقیانوس، هوانوردی و فضانوردی، علوم مهندسی، علوم مهندسی محاسبات، عوامل انسانی، مهندسی تولید جهانی

6. دانشکده برنامه ریزی محیط ساختمان

اولویت آموزشی این دانشکده در آماده سازی دانشجویان برای توسعه مسولانه راه حل های نوآورانه برای زیستگاه انسانی و محیط زیست آن با استفاده از رویکردی پایدار و آگاه از کمبود منابع نهفته است. این دانشکده بیش از 5300 دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد و هفت دوره کارشناسی و چهارده دوره کارشناسی ارشد را ارائه می دهد.

رشته های تحصیلی دانشکده برنامه ریزی محیط ساختمان دانشگاه فنی برلین آلمان

کارشناسی

معماری، عمران، ژئوتکنولوژی، معماری منظر، اکولوژی و برنامه ریزی زیست محیطی، جامعه شناسی فناوری، برنامه ریزی شهری و منطقه ای

کارشناسی ارشد

معماری، معماری-گونه شناسی، باستان شناسی ساختمان و حفاظت از میراث، عمران، مهندسی سیستم های عمران، اکولوژی و برنامه ریزی محیطی، برنامه ریزی محیط زیست، سیاست و برنامه ریزی زیست محیطی، ژئوتکنولوژی، معماری منظر، برنامه ریزی شهری و منطقه ای، طراحی شهری، علوم اکوسیستم شهری، طراحی فضا و منظره، مدیریت شهری

7. دانشکده اقتصاد و مدیریت

این دانشکده در راستای نام خود با رشته های تحصیلی اقتصادی و مدیریتی فعالیت می کند. کارشناسی اقتصاد و مدیریت پایدار و کارشناسی ارشد اقتصاد و مدیریت نوآفرینی، کارآفرینی و پایداری از جمله برنامه های اصلی این دانشکده می باشد. کارشناسی ارشد مدیریت انرژی، آمار، سلامت عمومی و مهندسی صنایع در آلمان نیز از جمله برنامه های مطالعاتی بین رشته ای می باشد.

8. مدرسه آموزش (SETUB)

این دانشکده بیشتر در راستای تربیت استاد و مدرس فعالیت می کند و برنامه های ارائه شده در این دانشکده برای افرادی مناسب است که چه در حال حاضر چندین سال تجربه حرفه ای دارند یا علاقه زیادی به تدریس دارند. دانشجویان در این دوره ها می توانند مهندسی عمران، مهندسی برق، فناوری اطلاعات و تحصیل مهندسی مکانیک در آلمان را به عنوان موضوع اصلی مطالعه کنند. همچنین امکان مطالعه ترکیبی برای برخی از رشته ها نیز فراهم می باشد.

رشته های تحصیلی مدرسه آموزش (SETUB) دانشگاه فنی برلین آلمان

کارشناسی

آموزشی حرفه ای، مهندسی عمران، مهندسی برق، علوم غذایی و تغذیه، مهندسی خودرو، فناوری اطلاعات، علوم کشاورزی و باغبانی، فناوری رسانه، مهندسی مکانیک

کارشناسی ارشد

آموزشی حرفه ای، مهندسی عمران، مهندسی برق، علوم غذایی و تغذیه، مهندسی خودرو، فناوری اطلاعات، علوم کشاورزی و باغبانی، فناوری رسانه، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و فناوری اطلاعات، مهندسی عمران و ریاضیات، مهندسی برق و ریاضیات، فناوری اطلاعات و ریاضیات، مهندسی مکانیک و ریاضیات

9. موسسه مرکزی ال گونا

پردیس ال گونا، واقع در محیط تالاب در سواحل مصر دریای سرخ، در سال 2012 به عنوان یک پروژه انتقال آموزشی فراملی آغاز شد. دانشگاه TU برلین اولین دانشگاه آلمانی بود و باقی می ماند که پردیس خود را منحصراً بر اساس معیارهای کیفیت آلمان و مقررات آموزش عالی در مصر راه اندازی کرد. فارغ التحصیلان بین المللی در دوره تحصیلی آموزش می بینند تا در به دست آوردن انرژی از منابع تجدید پذیر مانند خورشید و باد، دستیابی به آب آشامیدنی از طریق نمک زدایی و بازیافت و پرداختن به مسائل جاری در طراحی مناطق روستایی نقش داشته باشند. دانشجویان 75 درصد از تحصیلات خود را در پردیس ال گونا در مصر، که مؤسسه مرکزی TU برلین است و بقیه را در پایتخت آلمان در دانشگاه فنی برلین آلمان به پایان می‌رسانند. این دانشکده در سه رشته اصلی؛ مهندسی آب، توسعه شهری و مهندسی انرژی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در آلمان دوره های خود را ارائه می دهد.

شرایط پذیرش دانشگاه فنی برلین آلمان

مهم ترین شرط لازم برای اخذ پذیرش در یک مقطع تحصیلی در دانشگاه فنی برلین، داشتن مدرک معتبر پایان تحصیلات متوسطه یا مدرک لیسانس معتبر است. مدرک صلاحیت ورود به دانشگاه که بر اساس نمرات مدرسه شما در کشور خودتان به دست می آید ممکن است شما را برای پذیرش مستقیم دانشگاه در آلمان واجد شرایط کند. با این حال اگر اینطور نیست، حتما می بایست قبل از شروع دوره تحصیلی خود در آلمان در یک دوره مقدماتی یا اصطلاحاً کالج شرکت کنید. دانشگاه فنی برلین آلمان دوره های کالج مقدماتی را برگزار می کند. این دوره ها اصطلاحاً T-COURSE یا W-COURSE نامیده می شوند. بسته به نوع رشته انتخابی شما برای مقطع تحصیلی می بایست یکی از این دوره ها را برای یک سال کالج انتخاب نمایید. دوره تی کورس برای رشته های مهندسی، معماری، مکانیک، مهندسی انرژی، عمران و رشته هایی از این قبیل است و دوره وی کورس برای سایر رشته ها همانند ریاضیات، اقتصاد، مدیریت و غیره. برای تحصیل در این دوره ها نیز داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل B2 ضروری است. لازم به ذکر است که به جهت محدود بودن ظرفیت کالج افرادی واجد شرایط خواهند بود که دارای مدرک زبان با نمره بالاتر، معدل بالا و شرایط سنی مناسب باشند و در عین حال از پس آزمون ورودی برآیند این آزمون به صورت حضوری در آلمان برگزار می شود و شامل دروس ریاضی و زبان آلمانی است (زمان آزمون سه ساعت است). در این دوره ها دروس تخصصی نظیر ریاضی، فیزیک، زبان آلمانی، شیمی، علوم کامپیوتر و علوم اقتصاد تدریس خواهد شد. آزمون ورودی ترم تابستان در حدود اواسط ژانویه برگزار می شود و برای ترم زمستان در پایان مرداد برگزار خواهد شد.

تحصیل کارشناسی در دانشگاه TU برلین آلمان

دوره های تحصیل کارشناسی در آلمان و در این دانشگاه شش ترمه هستند و سه ساله به اتمام می رسند. البته این امکان برای دانشجویان وجود دارد که در طی چهار سال واحد های تحصیلی را به اتمام برسانند. برای تحصیل در این مقطع دانشجویان بسته به شرایط رشته مورد تقاضای خود می بایست مدرک زبان C1 و یا C2 آلمانی ارائه دهند. برای ورود به دانشگاه در این مقطع متقاضی می بایست یک سال دوره کالج مرتبط را بگذراند، آزمون ورودی دهد یا در همان رشته در کشور خود دو سال تحصیلات حرفه ای داشته باشد. تمامی رشته ها و گرایش ها در تمام پردیس های دانشگاه فنی برلین آلمان به زبان بومی این کشور تدریس می شود. ترم های تحصیلی در هر سال دو بار و در تابستان و زمستان آغاز می شوند.

تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه صنعتی برلین آلمان

این مقطع دارای چهار ترم تحصیلی است که می تواند دو الی سه سال به طول بیانجامد. برای ورود به این دوره لازم است که مدرک تحصیلی لیسانس متقاضی مورد تایید دولت آلمان و سیستم آموزشی این کشور باشد. داشتن مدرک زبان حداقل C1 از الزامات ضروری این دوره های تحصیلی در نظر گرفته شده است. البته برخی از رشته ها نیز به زبان انگلیسی تدریس می شوند که در این صورت دانشجو می بایست مدرک زبان انگلیسی ارائه دهد و دیگر نیازی به اثبات سطح زبان آلمانی خود به واسطه ارائه مدرک نخواهد داشت. درخواست برای تحصیل کارشناسی ارشد آلمان لازم است که دانشجو تمامی مدارک تحصیلی خود از دوره دبیرستان تا پایان دوره کارشناسی را به صورت ترجمه شده و با ریز نمرات به دانشگاه ارائه دهد.

تحصیل دکترا در دانشگاه فنی برلین آلمان

در دانشگاه TU برلین یک آیین نامه دکترا برای همه دانشکده ها وجود دارد. برای کسب مدرک دکترا، داوطلب باید این فرآیند را طی کند. شرط رسمی برای اخذ مدرک دکترا این است که دانشجو مدرک کارشناسی ارشد را از یک دانشگاه یا Fachhochschule آلمان یا مدرکی در سطح مشابه (Diplom, Magister, Staatsexamen) در زمینه تحقیقاتی دکترا گرفته باشد. علاوه براین، داوطلب باید یک پروپوزال برای ارائه داشته باشد و یک امتحان شفاهی و مصاحبه را پشت سر بگذارد. دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر به دلیل طیف گسترده ای از رشته های خود، دو نوع مدرک دکترا را اعطا می کند:

 • دکترای مهندسی Doktor(in) der Ingenieurwissenschaften (Dr.-Ing.)
 • دکترای علوم طبیعی Doktor(in) der Naturwissenschaften (Dr. rer. nat.)

زمینه تحقیقاتی پایان نامه تعیین می کند که کدام یک از دو مدرک به متقاضی اعطا می شود (یعنی نه تخصصی که دانشجوی دکترا مدرک کارشناسی ارشد خود را در آن دارد). پایان نامه هایی با تخصص در گرایش های مرتبط با مهندسی برق یا علوم کامپیوتر معمولاً با مدرک دکترا مهندسی اعطا می شوند. اگر تخصص پایان نامه ریاضی یا طبیعی باشد، مدرک دکترای علوم طبیعی اعطا می شود. اگر مدرک خارج از حوزه موضوعی یا از یک دانشگاه خارجی باشد، دوره ها و امتحانات اضافی ممکن است مورد نیاز باشد. برای روشن شدن شرایط، لازم است که متقاضی درخواست پذیرش خود را به عنوان داوطلب دکترا به دانشگاه اعلام نماید. در مرحله اولیه هیئت علمی دانشگاه فنی برلین تصمیم می گیرد که آیا این درخواست پذیرفته خواهد شد یا می بایست رد شود؟ در همان زمان مشخص می شود که دانشجو باید در چه امتحانات یا دروس دیگری شرکت کند.

مدرک زبان لازم برای اپلای در دانشگاه فنی برلین آلمان

تمامی برنامه های تحصیلی دانشگاه فنی برلین در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی تدریس می شوند. برای تحصیل در این مقطع داشتن مدرک آلمانی ب 2 حداقل مدرک مورد نیاز دانشگاه است که داشتن آن برای تمامی متقاضیان الزامی می باشد. برای مقاطع بالاتر نیز مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه بسته به رشته C1 یا C2 می باشد. در مقطع دکترا شرایط به این صورت است که دانشگاه در عین درخواست مدرک زبان آلمانی همزمان مدرک زبان انگلیسی نیز طلب می کند. اکثر برنامه های کارشناسی ارشد نیز در دانشگاه TU برلین به زبان آلمانی تدریس می شود. با این حال، برخی از دوره‌ ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند در نتیجه دانشگاه از شما می‌خواهد مدرکی مبنی بر مهارت های زبانی مربوطه را هنگام درخواست ارائه دهید. مدرک زبان انگلیسی مد نظر دانشگاه تافل و نمره 95 به بالا و یا آیلتس آکادمیک حداقل هفت می باشد.

ددلاین اپلای در دانشگاه TU برلین آلمان 

اگر مایل به درخواست یا ثبت نام در دانشگاه TU برلین هستید، باید مهلت های مربوط به ثبت نام را در نظر گرفته و رعایت کنید. بازه های زمانی مشخصی وجود دارد که می توانید در آن درخواست پذیرش داده یا ثبت نام کنید. بسیار مهم است که اطلاعات مربوط به دوره مد نظر خود را زودتر به جمع آوری و تحلیل نمایید و تمام مدارک لازم را به موقع جمع آوری کرده و در بازه های درخواست و ثبت نام با فرمت مورد نیاز دانشگاه ارسال کنید. بنابراین مهلت ‌ها و تاریخ اتمام ددلاین دانشگاه های آلمان در TU می بایست همیشه رعایت شود چرا که کلیه درخواست ‌ها و مدارکی که پس از مهلت مربوطه ارسال می‌شوند قابل بررسی نیستند. نکته حائز اهمیت این است که برای اسناد و مدارکی که باید از طریق پست ارسال شوند، تاریخ دریافت در دانشگاه فنی برلین آلمان همیشه اعمال می شود و نه تاریخ مهر پست یا تاریخ ارسال. دانشگاه صنعتی برلین برای دو ترم تابستان و زمستان دانشجو می پذیرد. ددلاین پذیرش برای ترم تابستان عموماً تا اواسط ماه فوریه و برای ترم زمستان تا آخرین روز ماه آگوست است. لازم به ذکر است که برای پیگیری این تاریخ ها می بایست به صورت مداوم وب سایت رسمی دانشگاه را چک کنید.

هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه فنی برلین آلمان

هیچ شهریه ای در دانشگاه TU برلین برای هیچ مقطع و دوره تحصیلی در این دانشگاه وجود ندارد. تنها هزینه تحصیل در آلمان که تمامی دانشجویان می بایست پرداخت نمایند مبلغی است که برای هر ترم تحصیلی در دانشگاه TU برلین با عنوان؛ هزینه ترم دریافت می شود که می تواند در هر ترم کمی متفاوت باشد. این مبلغ باید توسط هر دانشجو به صورت جداگانه پرداخت شود و از چندین رقم جزئی تشکیل شده است. هزینه ترم شامل مواردی همچون کارت حمل و نقلی است که با آن می توانید بدون محدودیت از حمل و نقل عمومی محلی در کل برلین استفاده کنید. عموماً این مبلغ در سال می تواند نهایتاً تا سقف هزار یورو باشد.

هزینه زندگی دانشجویان دانشگاه TU برلین آلمان

هزینه زندگی در آلمان برای یک دانشجو در شهر برلین که می توان گفت هزینه های زندگی در آن برای دانشجویان به نسبت کشورها در حوزه اروپای غربی معقول است؛ در ماه مبلغی حدود هشتصد تا هزار یورو بسته به کیفیت و شرایط زندگی وی می باشد. حمل نقل برای دانشجویان به واسطه پرداخت سهم ترم رایگان در نظر گرفته می شود. هزینه اقامت و سکونت بسته به این که دانشجو در خوابگاه ساکن باشد یا آپارتمان شخصی اجاره کند و یا در سوئیت و اتاق مشترک یا هاستل ساکن شود می تواند مبلغی از حدود دویست الی پانصد یورو در ماه را در بر بگیرد.

هزینه زندگی دانشجویان دانشگاه فنی برلین آلمان

اجاره محل اقامت

200 الی 500 یورو

خورد و خوراک

150 الی 200 یورو

هزینه هر ترم

200 الی 500 یورو

بیمه درمانی اجباری

حدود 100 یورو

باشگاه

حدود 30 یورو

اینترنت

30 الی 40 یورو

تلفن (تعرفه به ازای هر دقیقه)

0.10 سنت

بورسیه های دانشگاه فنی برلین آلمان

برای مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد، دانشجویان می توانند برای حمایت مالی تحت قانون به اصطلاح کمک آموزشی فدرال (BAföG) درخواست دهند. نیمی از بودجه به عنوان کمک بلاعوض و نیمی به عنوان وام بدون بهره اعطا می شود. درخواست به دفتر پشتیبانی آموزشی دانشگاه فنی برلین آلمان ارسال می شود و باید در اسرع وقت (6-8 هفته قبل از شروع ترم) ارسال شود چرا که پردازش این درخواست مدتی طول می کشد. حمایت مالی معمولاً برای یک سال اعطا می شود و سپس باید دوباره درخواست شود. اصولاً حمایت مالی برای مدت استاندارد تحصیل تمدید می شود. چنانچه به هر دلیلی دانشجو رشته خود را تغییر دهد، این ریسک وجود دارد که بودجه مذکور را از دست بدهد. به عنوان یک قاعده، این کمک های مالی نباید بازپرداخت شوند. برخی از بورسیه های تحصیلی در آلمان را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در کشور آلمان

در پایگاه داده بورسیه خدمات تبادل دانشگاهی آلمان DAAD

در StipendiumPlus از سازمان های حمایتی جمهوری فدرال آلمان برای دانشجویان مستعد

در پایگاه انجمن Stiftungsindex

در وبسایت Scholarshipportal برای بورسیه های سراسری اروپا

در بخش خدمات کاریابی دانشگاه: گزینه های تامین مالی برای دوره های کارآموزی در خارج از کشور

نمایی از شهر برلین و دانشگاه فنی برلین

خوابگاه های دانشگاه صنعتی برلین آلمان

در صورتی که تمایل به سکونت در خوابگاه های دانشجویی در آلمان دارید طیف گسترده ای از این خوابگاه ها را می توانید بیابید. در مجموع حدود 1200 خوابگاه در شهر برلین در دسترس است. اتاق هایی که در دسترس قرار می گیرند بر اساس لیست انتظار به متقاضیان اختصاص داده می شوند. زمان انتظار فعلی برای خوابگاه های دانشجویی حداقل 2-3 ترم است. دانشجویان دارای معلولیت در یک سالن اقامتی با برخورداری از حداقل امکانات درمان فوری نگهداری می شوند. اطلاعات دقیق در این زمینه را می توانید از Studierendenwerk Berlin دریافت کنید. در صورت تمایل به سکونت در آپارتمان شخصی می بایست از طریق آژانس های مسکن اقدام بفرمایید. اقامتگاه های دانشجویی با نرخ های حدوداً مناسب به دانشجویان اجاره داده می شود. مبالغ از 200 یورو در ماه برای هزینه اجاره یک خوابگاه متوسط ​​تقریباً 20 متر مربع شامل حمام و آشپزخانه، یک اتاق مشترک و امکانات خشکشویی در خوابگاه ها می باشد. اجاره آپارتمان های شخصی نیز از حداقل چهارصد یورو در ماه آغاز می شود.

مشاهیر دانشگاه فنی برلین

بسیاری از پیشگامان علم و صنعت جهان فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی برلین (Technische Universität Berlin) می باشند. افرادی همانند کنراد زوزه (مخترع اولین کامپیوتر کاربردی در جهان)، هرتا هارمر باخر (اولین استاد معمار زن در دانشگاه)، یوجین پل ویگنر (برنده جایزه نوبل فیزیک) و بسیاری از افراد برجسته دیگر.

 • ارنست روسکا؛ برنده جایزه نوبل فیزیک
 • هرتا هامر باخر؛ اولین استاد زن و پیشگام در رشته معماری در دانشگاه فنی برلین
 • فرانتس رولو؛ دانشمند، استاد و رئیس دانشگاه فنی برلین
 • والتر هولرر؛ استاد ادبیات دانشگاه فنی برلین، ناشر مجلات ادبی، شاعر
 • گوستاو هرتز؛ برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 1927
 • هانس گایگر؛ مخترع و مدیر موسسه فیزیک
 • یوجین پل ویگنر؛ برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 1963 برای تحقیقات در خصوص اصول تقارن در فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی
 • آدولف اسلابی؛ رئیس دانشگاه، استاد تئوری ماشین ها و مهندسی برق، دانشمند

شرایط اقامت پس از تحصیل در آلمان در دانشگاه فنی برلین

آلمان دارای بزرگترین اقتصاد اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ در جهان است که آن را به مکانی ایده آل برای شروع حرفه و شغل تبدیل می کند. شما پس از فارغ التحصیلی باید خود را برای ورود به دنیای کار آماده کنید. دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا که مایل به کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی هستند، می توانند مجوز اقامت خود را تا 18 ماه تمدید کنند تا کار مرتبط با تحصیل خود را در این بازه زمانی پیدا کنند. در این مدت زمانی که به صورت موقت در محیط حضور دارند، اجازه دارند به کار تمام وقت بپردازند. دانشگاه فنی برلین آلمان با توجه به اینکه از رتبه خوبی در بین دانشگاه های دنیا برخوردار است به تبع شرایط اقامت پس از تحصیل در آلمان و همچنین کاریابی می تواند ساده تر باشد، چراکه با توجه به طبیعت این دانشگاه در ارائه رشته های فنی و صنعتی، شرکت ها نیز تمایل بیشتری برای جذب فارغ التحصیلان این دانشگاه دارند.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب معرفی دانشگاه فنی برلین آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

تحصیل در چه مقاطع و دوره هایی در دانشگاه فنی برلین آلمان برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است؟

دانشجویان بین المللی امکان تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی از کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین دوره های دکترا را خواهند داشت.

زبان تدریس در دانشگاه فنی برلین آلمان چیست؟

دوره های تحصیلی در این دانشگاه هم به زبان آلمانی (بیشتر رشته ها و مقاطع) و هم انگلیسی تدریس می شوند.

آیا برای اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه فنی برلین آلمان محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر. برای اخذ پذیرش محدودیت سنی وجود ندارد اما برای دریافت ویزا نداشتن گپ تحصیلی یا داشتن گپ تحصیلی زیر 4 سال بسیار حائز اهمیت می باشد.

آیا اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه فنی برلین بدون ارائه مدرک زبان امکان پذیر است؟

خیر. از جمله شرایط اعطای پذیرش به دانشجویان ارائه مدرک زبان معتبر با نمره مد نظر دانشگاه می باشد.

سخن پایانی

در مقاله ای که مطالعه نمودید سعی بر آن بود که دانشگاه فنی برلین در کشور آلمان را به خوبی به شما معرفی کرده و شرایط پذیرش، رشته های تحصیلی و حتی هزینه های تحصیل و زندگی در این شهر از کشور آلمان را با جزییات مکفی تشریح نماییم. دانشگاه فنی برلین از موسسات آموزشی فنی و دولتی در کشور آلمان و پایتخت این کشور برلین می باشد که از رتبه و جایگاه کشوری و جهانی مناسبی برخوردار است. برای تحصیل در این دانشگاه همانطور که مشاهده نمودید ارائه مدرک زبان از جمله شرایط الزامی است و تمام دانشجویان می بایست این مدرک را ارائه دهند. شما می توانید برای بررسی شرایط خود و دریافت مشاوره تلفنی رایگان با خطوط موسسه MIE اتریش تماس حاصل نموده و از کارشناسان مجرب مجموعه برای اطلاع از میزان خدمات مجموعه و انتخاب مناسب ترین مسیر مهاجرتی استفاده نمایید. سوالات خود را نیز در انتهای مقاله با کارشناسان ما می توانید در میان بگذارید.   


ثبت پرسش
مشاوره رایگان