تحصیل در رشته حقوق در کانادا

17 اردیبهشت 1402 بدون نظر

مهاجرت تحصیلی یکی از راه‌های ورود به کانادا است که اطلاعات جامعی را از دانشگاه‌های مقصد می‌طلبد. دانشگاه‌های برجسته‌ای در کشور کانادا وجود دارند که به متقاضیان بین المللی این امکان را می‌دهند تا در رشته‌های مطرح کسب دانش کنند. یکی از این رشته‌ها که در کانادا دانشکده‌های معروفی را به خود اختصاص داده، رشته حقوق است. مؤسسه مشاوره MIE در این نوشته به بررسی ابعاد تحصیل در رشته حقوق کانادا پرداخته است. اگر به رشته حقوق علاقه‌مند هستید، تحصیل در رشته حقوق درکانادا فرصت‌های زیادی را نصیب آینده شما خواهد کرد. مادامی که سوالی در این زمینه ذهن شما را مشغول کرده می توانید با مؤسسه مشاوره MIE تماس تلفنی برقرار کنید و علاوه یافتن پاسخ علمی و مطمئن برای پرسش هایتان از مشاوره رایگان کارشناسان و متخصصان این مجموعه هم بهره مند شوید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می‌گردد:

تماس با ما

تحصیل در رشته حقوق در کانادا

شرایط تحصیل در رشته حقوق در کانادا

کانادا میزبان بیش از هفتاد دانشگاه معتبر و مرکز علمی شناخته شده است که در این دانشگاه ها امکان انتخاب بیش از 240 گرایش از رشته حقوق فراهم است. رشته حقوق از رشته های پر طرفدار و مهم تحصیلات در کانادا است. علاقه مندان به این رشته در یافتن شغل مرتبط با رشته حقوق هم از شانس بالایی برخوردارند. رشته حقوق در مقاطع مختلف شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا در دسترس است. در میان دانشگاه هایی که رشته حقوق در آنها آموزش داده می‌شود؛ دانشگاه های برجسته ای به چشم می خورند که در رنکینگ‌های جهانی در سال‌های پی در پی حضورپر رنگ دارند. دانشجویان متقاضی ورود به رشته حقوق مدرک دیپلم و ریز نمرات، مدرک زبان انگلیسی، رزومه علمی را می‌بایست ارائه کنند.

اپلای رشته حقوق در کانادا

متقاضیان به منظور اپلای رشته حقوق در کانادا می بایست در آزمونی تحت عنوان LSAT موفق شوند. نمره مورد پذیرش در این تست 150 عنوان شده و این آزمون بیش از 8 مرتبه در طول یک سال برگزار می شود؛ لازم به ذکر است این آزمون در ارتباط با ارزیابی متقاضی در رشته حقوق نبوده و هدف از آن سنجش پتانسیل فردی و شخصی متقاضیان است. این تست طی دو مرحله انجام می شود مرحله نخست متقاضی به سؤالاتی تستی پاسخ می دهد و در مرحله بعد می بایست به نگارش یک مقاله بپردازد. مدارک دیگر که داشتن آنها برای اپلای رشته حقوق ضروری است:

  • مدارک تحصیلی پیشین
  • مدرک زبان انگلیسی تافل و یا آیلتس
  • توصیه نامه از محل کار یا تحصیل قبلی
  • رزومه یا CV
  • ارائه مقاله های نگارش شده پیشین

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

در این مقاله به بررسی تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان خواهیم آموخت.

شرایط تحصیل در رشته حقوق در کانادا در مقطع لیسانس

مدرک کارشناسی حقوق LLB مخفف کلمه لاتین Legum Baccalaureus است. نخستین گام پس از پذیرش در یک دانشگاه به منظور تحصیل در رشته حقوق ورود به مقطع سه یا چهار ساله کارشناسی است. متقاضی پس از گذراندن موفقیت آمیز 70 واحد درسی در این مقطع و به دست آوردن دست کم معدل C می تواند در گام بعدی برای اخذ مدرک Juris Doctor یا مخفف آن J.D اقدام کند. این مدرک یک رتبه در رشته حقوق است که به عنوان مهم ترین رتبه حقوقی در آمریکا شناخته می شود. این مدرک تحت عنوان دکترای هیئت منصفه رشته حقوق مورد استقبال علاقه مندان رشته حقوق قرارگرفته است؛ چرا که به عنوان آمادگی برای مدارج و آزمون های بعدی و تا حدودی به عنوان معادلی برای LLB هم می توان از آن یاد کرد.

شرایط تحصیل در رشته حقوق در کانادا در مقطع فوق لیسانس

پس از اینکه دانشجو دوره LLB یا J.D را با موفقیت پشت سر گذاشت در صورت تمایل می‌تواند در مقطع کارشناسی ارشد یا LLM به تحصیل حقوق در کانادا را پیگیری کند. مدارک مورد نیاز ورود به این مقطع شامل مدرک تحصیلی پیشین، مهارت زبان انگلیسی آیلتس با نمره 7، رزومه علمی، توصیه نامه و پروژه تحقیقاتی می شود. این مقطع تحصیلی یک ساله قابل اخذ است. این دوره ترکیبی از دروس تئوری و عملی است که شامل کارگاه ها و پژوهش هایی می شود که دانشجو را در محیط کار قرار داده و سبب کسب تجربه در رابطه با شغل آینده او خواهد شد. در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می بایست با توجه به رشته خود که جنبه پژوهشی دارد یا خیر پایان نامه ای را انجام دهد. پس از فراغت از تحصیل این دانشجویان تحت عنوان وکیل به کار در شرکت های مختلف و مراکز دولتی و غیر دولتی مشغول خواهند شد.

تحصیل دکترای حقوق در کانادا

پس از فارغ التحصیلی از LLM در مرحله بعد دانشجویان به منظور بهره مندی از آموزش پیشرفته در سطوح تخصصی تر می توانند برای تحصیل در رشته حقوق در کانادا و در مقطع دکترا The Doctor of Juridical Science که به اختصار به SJD گفته می شود؛ پیش قدم شوند. شرایط و اسناد قابل ارائه مقطع مذکور شامل: دانشگاه محل اخذ مدارک تحصیلی پیشین دانشجو می بایست دانشگاه شناخته شده و معتبری باشد؛ بعلاوه دانشجو باید بتواند به طور کامل به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد و پروژه های تحقیقاتی خود را به این زبان انجام و ارائه دهد. شرط معدل نیز از الزامات ورود به دوره دکترای رشته حقوق است. مدت زمانی که دانشجوی دکترا به تحصیل اشتغال دارد سه سال بوده و این دوره مبتنی بر تحقیقات است؛ بدین معنی که دانشجویان با نظارت استاد راهنما پروژه های تحقیقاتی ویژه رشته خود را می پذیرند و با پژوهش در راستای این پروژه ها به ارائه پایان نامه خود در اتمام تحصیلات می پردازند؛ چنانچه پایان نامه مورد پذیرش اساتید واقع شود، دانشجویان موفق به دریافت مدرک دکترای حقوق کانادا خواهند شد.

تحصیل در رشته حقوق در کانادا برای مدرک گواهینامه

در کانادا دوره‌هایی برگزار می شود که هدف از برپایی آنها جبران خلا آموزشی و حتی آموزش های اضافی مورد نیاز دانشجو را در راستای دستیابی به شغل مورد نظر است. این گواهینامه ها در کالج های ارائه دهنده رشته حقوق قابل ارائه هستند؛

عنوان مدرک گواهینامه

دانشگاه یا کالج ارائه دهنده

طول مدت دوره

مدرک فارغ التحصیلی در Paralegal

Centennial College

1 سال

مدرک تحصیلات تکمیلی در امور مهاجرت و حقوق شهروندی / دیپلم تحصیلات تکمیلی در حوزه مدیریت خدمات حقوقی

Queen's University

2 سال

گواهینامه تحصیلات تکمیلی در مطالعات قضایی

Royal Rhodes University

1 سال

مدرک فارغ التحصیلی در دفتردار حقوق پیشرفته

Lolia College

1 سال

مدرک فارغ التحصیلی در حل اختلاف -اجرای قانون پیشرفته- دادگستری قانونی

Durham College

2 سال

مدرک فوق لیسانس درحقوق تجارت

Daglas College

1 سال

بورسیه تحصیلی در رشته حقوق در کانادا

رشته حقوق و گرایش های آن از جمله برنامه های تحصیلی است که، دانشجویان شایسته این رشته ها در معرض انتخاب بورسیه های با ارزشی هستند. دانشگاه ها در کانادا در استان های مختلفی قرار دارند؛ این در حالی است که بورسیه ها بر اساس استان های کشور کانادا تقسیم بندی شده اند در جدول زیر بورسیه های با عناوین و مقادیر مختلف از دانشگاه های سراسر کانادا برای رشته حقوق دسته بندی شده اند:

عنوان بورسیه

مقدار بورسیه

مقاطع مشمول بورسیه(رشته حقوق)

جایزه یادبود AI Shumiatcher در وکالت

200 دلار

LLB

بورسیه بنیاد حقوق آلبرتا

4500 دلار

LLB

انجمن زنان در بورسیه مالی در حقوق

1500 دلار

برنامه JD: تمرکز قانون تجارت

جایزه بنیاد حقوق نفت کانادا

20000 دلار

LLM

بورسیه تحصیلی Borden Ladner Gervais LLP

3000 دلار

LLM

جایزه تعالی BLG

1500 دلار

لیسانس حقوق

Ariel F. Sallows Scholarships in Law

750 دلار

LLB

بهترین دانشگاه کانادا برای تحصیل در رشته حقوق

در میان دانشگاه های گسترده ای که در سراسر جهان وجود دارند، هرساله رنکینگ هایی برگزار می شود که دانشگاه ها را بر اساس پارامترها و شاخص های خاص رتبه بندی می کنند. ما در این بخش به دانشگاه هایی پرداخته ایم که در رشته حقوق سرآمد هستند و در رتبه بندی ها قرار گرفته اند. در جدول زیر لیستی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل حقوق در کانادا تهیه و تنظیم شده است:

نام دانشگاه

رتبه قانون WUR

رتبه حقوق کانادا

دانشگاه تورنتو

16

1

دانشگاه مک گیل

17

2

دانشگاه بریتیش کلمبیا

39

3

دانشگاه یورک

50

4

دانشگاه مونترال

51

5

دانشگاه اتاوا

101- 125

6

دانشگاه لاوال

126-150

7=

دانشگاه آلبرتا

151- 175

7=

دانشگاه کوئینس

151-175

9

هزینه تحصیل در رشته حقوق در کانادا

شهریه رشته حقوق بسته به محل تحصیل و مقطع و گرایش های گوناگون متفاوت خواهد بود. شهریه در مؤسسات مختلف یکسان نیست قیمت کتاب، غذا، مسکن و لوازم به همان اندازه متغیر است. میانگین هزینه و شهریه رشته حقوق طی یک سال تحصیلی در اینجا بررسی شده است:

  • میانگین هزینه های دانشگاه های خصوصی49548 دلارکانادا
  • میانگین هزینه های دانشگاه های دولتی برای دانشجویان مقیم 28264 دلارکانادا
  • میانگین هزینه های دانشگاه دولتی برای دانشجویان بین المللی41726 دلارکانادا

تحصیل رشته حقوق در کانادا و بررسی ویزای همراه

یکی از مزایای تحصیل رشته حقوق در کانادا برای افراد متاهل امکان همراهی خانواده است؛ البته این قابلیت محدود به تحصیل یک رشته خاص نیست بلکه این امکان از طرف اداره مهاجرت کانادا به همه افرادی که قصد اخذ ویزای تحصیلی کانادا را دارند داده می شود که خانواده خود که شامل همسر و فرزند زیر سن قانونی یعنی 18 سال را همراه خود به کانادا وارد کنند. ویزای همراه این امکان را فراهم می کند که دانشجویان متاهل می توانند همراه خانواده به کانادا وارد شده و فرزندان آنها از تحصیل رایگان استفاده نمایند و همسرآنها هم اجازه کار خواهد یافت.

دوره های وکالت در کشور کانادا

نه تنها در کانادا بلکه در همه جای دنیا وکالت از پرطرفدارترین شغل ها محسوب می شود؛ به طبع این شغل متنوع و پر طرفدار به آسانی در دسترس نیست و برای دستیابی به آن می بایست دوره ها و آموزش هایی را سپری کرد. برخی بر این باورند که با تحصیل در رشته حقوق مستقیماً می توانند وارد حوزه وکالت شوند اما اینگونه نیست؛ در واقع فارغ التحصیلان رشته حقوق می بایست در امتحاناتی موفقیت لازم را کسب کنند و سپس وارد این حیطه شوند. این آزمون که با نام LSAT شناخته می شود در سال دو مرتبه برگزار می شود و دانشجویان برای موفقیت در این آزمون علاوه بر دانشی که از سپری کردن دوره لیسانس کسب کرده اند؛ باید به بهبود مهارت های تحلیلی خود نیز بپردازند. فارغ التحصیلانی که نمره های بالاتری را در آزمون وکالت کسب می کنند از شانس بیشتری برای اشتعال به کار در کانادا برخوردار خواهند بود.

وضعیت پیدا کردن کار پس از تحصیل در رشته حقوق در کانادا

حقوق به عنوان یکی از مشاغل برتر کانادا در آینده پیش بینی شده است. درآمد اولیه برای یک وکیل در کانادا 72000 دلار کانادا در سال تعیین شده . کانادا فرصت های شغلی متعددی را در زمینه های مختلف قانون فراهم می آورد. با این حال، به دلیل کاهش تعداد وکلا، فرصت های شغلی در حال افزایش است. فارغ التحصیلان با توجه به اینکه مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه های معتبر کانادا اخذ کرده باشند و عضو انجمن حقوقی استان خود باشند می توانند به سهولت وارد بازار کار شوند. علاقه مندان به حرفه وکالت پس از فارغ التحصیلی با شرکت در آزمونی بنام LSAT و موفقیت در آن به زمره وکلای کانادا می پیوندند. متقاضیانی که مدرک خود را جایی غیر از کانادا کسب کرده اند می توانند با اعتبار سنجی مدرک خود که در کمیته ای به همین نام انجام می شود مجوز وکالت بگیرند و در این زمینه مشغول به فعالیت شوند.

وضعیت اقامت دائم و تابعیت پس از تحصیل رشته حقوق در کانادا

هدف نهایی کار و تحصیل در رشته حقوق در کانادا بحث دست یافتن به اقامت کانادا است. دانشجویان در کانادا پس از فارغ التحصیلی زمان معین وقت دارند که برای خود شغل پیدا کنند و از آنجایی که حقوق از رشته های است که درصد بالایی از فارغ التحصیلان این رشته به سهولت وارد بازار کار می شوند؛ دانشجویان از فرصت استفاده کرده و شغل مورد نظر خود را می یابند و اجازه کار دریافت می کنند. پس از گذشت 5 سال از اشتغال به کار این متقاضیان، با رعایت قوانین عرصه برای اخذ اقامت دائم کانادا فراهم می شود و دو سال بعد می توانند پاسپورت کانادا را داشته باشند.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب تحصیل در رشته حقوق در کانادا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سؤالات متداول

جهت تحصیل در رشته حقوق در کانادا و اپلای متقاضی باید در چه آزمونی شرکت کند؟

متقاضی می بایست در آزمونی تحت عنوان LSAT موفق شود و نمره قابل قبولی کسب کنند.

تحصیل در رشته حقوق در کانادا Juris Doctor چه مدرکی است؟

مدرک J.D یک رتبه و درجه از رشته حقوق است که به عنوان بالاترین درجه حقوقی در US هم شناخته می شود.

در تحصیل در رشته حقوق در کانادا LLB به چه درجه ای اطلاق می شود؟

LLB مخفف عبارت Legum Baccalaureus و به معنی دوره لیسانس رشته حقوق است.

در تحصیل در رشته حقوق در کانادا درآمد اولیه یک وکیل چقدر تعیین شده است؟

درآمد اولیه برای یک وکیل در کانادا 72000 دلار کانادا در سال تعیین شده.

سخن پایانی

در نوشتارحاضر به تحلیل موشکافانه تحصیل در رشته حقوق در کانادا پرداختیم. این رشته از زمره رشته هایی است که درصد بالایی از فارغ التحصیلان آن در حوزه وکالت و یا شغل های مرتبط با حقوق مشغول به کار می شوند. دانشگاه های برتر زیادی گرایش های مختلف این رشته را آموزش می دهند و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی فرصت دارند شغلی را برای خود پیدا کنند و اجازه کار بگیرند که بواسطه آن امکان اخذ اقامت کانادا هم فراهم خواهد شد. مادامی که رویای وکیل شدن را در ذهن می پرورانید می توانید با موسسه مشاوره MIE تماس تلفنی برقرار کنید و از مشاوره رایگان استفاده کنید و سوالات خود را هم در این زمینه بپرسید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان