تحصیل دندانپزشکی در کانادا

17 اردیبهشت 1402 بدون نظر

بحث جذابی که این روزها بین دانش آموزان و دانشجویان در جریان است، بحث تحصیل در کانادا است. کانادا از جمله کشورهایی است که از ورود مهاجران قانونی استقبال می‌کند. تحصیل با کیفیت در رشته های خاص همانند دندانپزشکی بیش از پیش ‌بر جذابیت این کشور افزوده است. مؤسسه مشاوره MIE طی این مقاله به بررسی کامل تحصیل دندانپزشکی در کانادا پرداخته است. مادامی که شما مخاطب ارجمند از دسته افراد علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا هستید، می‌توانید با مؤسسه مشاوره MIE تماس تلفنی برقرار کنید و از مشاوره رایگان استفاده کنید و سؤالات و ابهامات احتمالی خود را رفع کنید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی در کانادا

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی در کانادا بدون شک در دانشگاه های مختلف ملزم به داشتن شرایط و مدارک مورد نظر سیستم پذیرش آن دانشگاه می باشد. شمار زیادی از دانشگاه های ارائه دهنده رشته دندانپزشکی از دانشجوی متقاضی تحصیل در این رشته مدرک به اختصار DAT یا Dental Aptitude Test Program  را می‌خواهند. متقاضی ورود به رشته دندانپزشکی در کانادا باید پیش از درخواست پذیرش از دانشگاهی در کانادا نمرات قابل قبولی در این آزمون مهم کسب کرده باشد؛ این مدرک می‌بایست مورد تأیید انجمن دندانپزشکی کانادا Association (CAD ) Canadian Dental باشد. دانشجویان درخواست کننده تحصیل دندانپزشکی در کانادا قبل از شرکت در آزمون DAT می بایست از شرایط و قوانین پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود کسب اطلاع کنند. این آزمون که بخش مهم فرآیند پذیرش در رشته دندانپزشکی در یک دانشگاه کانادایی را شامل می شود به زبان های فرانسوی انگلیسی است که از مواد امتحانی در این آزمون می توان به ارزیابی مهارت کار با دست، ارزیابی و تست مهارت های ادراکی، آزمون علوم طبیعی و درک مطلب (که تنها در تست هایی که به زبان انگلیسی برگزار می شوند وجود دارد) اشاره کرد. مدت زمان برگزاری آزمون برای زبان انگلیسی دو ساعت و برای زبان فرانسوی سه ساعت است که تایم بین تعداد سوالاتی که از هر بخش در آزمون آورده شده اند تقسیم خواهد شد.

تحصیل پزشکی در کانادا

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل پزشکی در کانادا

در این مقاله ما تمام راه های تحصیل پزشکی در کانادا را به شما خواهیم آموخت.

شرایط تحصیل تخصص دندانپزشکی در کانادا

گروهی از متقاضیان به قصد اخذ تخصص در رشته دندانپزشکی به کانادا وارد می شوند. روند اخذ تخصص در این رشته اینگونه آغاز می شود که متقاضی می بایست مدرک تحصیلی خود را همسان سازی کند؛ NDEB سازمان ارزیابی دندانپزشکی در کانادا است که می بایست مدارک تحصیلی را تایید کند. در صورت تایید مدرک و معادلسازی آن در گام بعدی شرکت در آزمونی دو مرحله ای است که در طول یک سال تنها دو مرتبه برگزار می شود. هر متقاضی تنها دو مرتبه می تواند شانس خود را برای قبولی در این آزمون تئوری امتحان کند. متقاضی در صورت کسب حداقل نمره 75 در مراحل امتحان و قبولی در این آزمون، وارد مرحله ای جدید می شود که دو گزینه در معرض انتخاب متقاضی اخذ تخصص دندانپزشکی در کانادا قرار می گیرد. متقاضی می تواند در دوره های تکمیلی دو ساله دانشگاهی شرکت کند و یا گزینه بعدی شرکت در دوره های عملی است. این آزمون هم در دو مرحله و یک بار در سال برگزار می شود؛ مرحله ای که تحت عنوان (ACJ ) به معنی ارزیابی تشخیصی و بخش دیگر مربوط به ارزیابی مهارتهای بالینی (ACS) است. در گام آخر متقاضی اخذ تخصص در رشته دندانپزشکی ملزم به شرکت در دو آزمون دیگر است که تحت عنوان آزمون برد و آزمون اخلاق پزشکی است. داوطلبان و درخواست کنندگان اخذ تخصص در رشته دندانپزشکی کانادا امکان برگزیدن یک رشته جهت ادامه تحصیل و یا اشتغال به کار را بین رشته های تخصص های زیر را خواهد داشت:

 • بهداشت عمومی دندان
 • دندانپزشکی کودکان
 • رادیولوژی فک و دهان
 • پروتز دندان
 • پاتولوژی دهان
 • ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت
 • درمان ریشه
 • جراحی فک و دهان

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا

در دانشگاه های مختلف به طبع هزینه تحصیل ارقام متفاوتی است به همین دلیل دانشجوی علاقه مند به تحصیل دندانپزشکی در کانادا قبل از اینکه درخواست خود را ارسال کند، بهتر است از هزینه و شهریه دانشگاه مورد نظر خود با خبر شود. شهریه و هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا از مبلغی در حدود 50 تا 200 هزار دلار کانادا است؛ که این رقم برای دانشجویان داخلی کانادا در نظر گرفته شده. هزینه تحصیل مقرر شده برای دانشجویان خارجی 360 هزار دلار تعیین می شود. به طور کلی این هزینه ها شامل هزینه تحصیل و هزینه ای که بابت تهیه ابزار و وسایل دندانپزشکی است؛ می باشد.

دانشگاه های دندانپزشکی کانادا

کانادا دارای دانشگاه هایی است که رتبه برتر جهانی در زمینه دندانپزشکی را کسب کرده اند؛ دانشگاه بریتیش کلمبیا به عنوان بهترین دانشگاه ارائه دهنده رشته دندانپزشکی در جهان شناخته شده و در رتبه بعدی دانشگاه تورنتو به عنوان بهترین دانشگاه در این زمینه نام برده شده است دانشگاه های برتر ارائه دهنده رشته دندانپزشکی در ادامه آورده شده اند:

دانشگاه های ارائه دهنده رشته دندانپزشکی در کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه تورنتو

دانشگاه مانیتوبا

دانشگاه دالهوسی

دانشگاه مک گیل

دانشگاه ساسکاچوان

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه انتاریو غربی

دریافت ویزا جهت تحصیل دندانپزشکی در کانادا

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در کانادا ابتدا باید به کالج وارد شوند و یکی از رشته های علوم پایه را تحصیل کنند و پس از کسب آمادگی و شرکت در آزمون ورودی رشته دندانپزشکی می توانند به تحصیل در این رشته مشغول شوند. بنابراین ویزایی که جهت تحصیل در کانادا اخذ می شود بر مبنای تحصیل در رشته ای از علوم پایه اخذ می گردد. شرایط سنی یکی از پارامترهایی است که از اهمیت بالایی برخوردار بوده به این دلیل که فاصله بیشتر از دو سال بین دو مقطع تحصیلی قابل قبول نمی باشد. برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا متقاضی ملزم به داشتن مدارک زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • گواهی سلامت جسمی
 • مدرک مهارت در زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • اثبات توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی

شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در کانادا

دندانپزشکی از رشته های تحصیلی بسیار محبوب و همچنین از مشاغل سودمند و پرطرفدار محسوب می شود. تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های کانادا از اعتبارات علمی بالایی برخوردار است، از این رو همواره افراد زیادی از نقاط مختلف تمایل به تحصیل در دانشگاه های این کشور دارند. موارد متعددی بر پذیرش تحصیل در رشته دندانپزشکی این دانشگاه موثر است که از جمله آن می توان به شرایط سنی داوطلبان اشاره کرد. در پاسخ به این شرط باید گفت که سن داوطلبان شرکت کننده باید حداقل 18 سال باشد. لازم به ذکر است دوره دندانپزشکی در دانشگاه کانادا 5 تا 6 سال زمان بر خواهد بود.

تحصیل رایگان دندانپزشکی در کانادا

هزینه ها و مخارج تحصیل و زندگی برای دانشجویان بین المللی موضوع مهمی است. در واقع بخش اقتصادی یک مهاجرت بر سبک زندگی و کیفیت تحصیل بسیار اثر گذار خواهد بود. برای دانشجویانی که اقدام به تحصیل دندانپزشکی در کانادا می کنند، برخورداری از تحصیل رایگان بسیار کمک کننده خواهد بود. با این حال دنداپزشکی مگر در موارد بورسیه بسیار کم انفاق می افتد که به صورت رایگان باشد و البته ممکن است از شهریه اندکی برخوردار باشد. و غالبا دانشجویان باید مبلغی را به عنوان شهریه به دانشگاه بپردازند. با این حال سالانه بورسیه هایی برای دانشجویان برتر و بین المللی در نظر گرفته می شود که کمک هزینه ای برای تحصیل محسوب می شود.

تحصیل دستیار دندانپزشک در کانادا

دستیار دنداپزشک، فردی با مهارت هایی مورد نیاز برای همکاری با یک پزشک است. مراقبت از بیمارها،ثبت پرونده ها و اطلاعات مراجعان، همراهی با پزشک برای درمان مراجعه کننده مانند استریل ابزار و همچنین شناخت تجهیزات پزشکی و دنداپزشکی، تعامل و وقت دهی به بیماران و... از جمله فعالیت های دستیاران دندانپزشکان محسوب می شود. کالج کامسون و کالج Burnaby از جمله کالج های کانادا هستند که افراد می توانند به تحصیل دستیار دندانپزشک در آن ها بپردازند. گفتنی است که دوره های دستیار دندانپزشکی در دانشگاه های کانادا معمولا 10 ماهه یا بیشتر بوده و برای حضور در آن ها باید شهریه پرداخت کرد. همچنین تسلط نسبی به زبان انگلیسی و زیست شناسی و دارا بودن حداقل سن 19 سال و... از دیگر شرایط پذیرش در این رشته به شمار می آید.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل کانادا در شهر مونترال کبک قرار دارد که از بهترین دانشگا های کانادا برای تحصیل دندانپزشکی است. دارا بودن سن حداقل 18 سال و برخورداری از نمرات بالا در درس های پایه از مهمترین شروط پذیرش در این دانشگاه به حساب می آید. دوره دندانپزشکی در این دانشگاه 5 تا 6 سال زمان بر خواهد بود و از شهریه برای تحصیل برخوردار است که این هزینه به طور معمول حدودا 26 هزار تا 56 هزار دلار است. علاوه بر این ارائه انگیزه نامه و توصیه نامه تحصیلی، انجام آزمون های DAT، CASper و همچنین شرکت در دوره AED و CPR و پاس کردن درس های پایه این رشته مانند زیست و...  از جمله مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه مک گیل است.

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در کانادا

بورسیه تحصیلی یک کمک هزینه تحصیلی جهت کاهش مخارج زندگی و تحصیل دانشجویان به شمار می رود. برخوداری از بورسیه تحصیلی دندانپزشکی در کانادا برای دانشجویان مخصوصا دانشجویان بین الملل بسیار موثر خواهد بود. بورسیه تحصیلی در کانادا به شکل های اسکولارشیپ و شایسته محوری، گرنت و وام های دانشجویی،دستیار تدریس و دستیار تحقیق و... است. در انواع این بورسیه ها به کاهش هزینه ها و مخارج دانشجویان کمک بسزایی می شود. برای برخورداری از بورسیه تحصیلی دندانپزشکی در کانادا باید از معدل بالای 17، نمره ایلتس حداقل 6.5 و مقالات علمی چاپ شده برخوردار باشید. گفتنی است که بورسیه تحصیلی به کلیه دانشجویان بومی و بین المللی دانشگاه های کانادا در صورت برخورداری از شرایط بورسیه از طرف دانشگاه های دولتی و غیر دولتی، دولت کانادا و... ارائه می شود

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در کانادا

رشته دندانپزشکی از جمله رشته های تخصصی در پزشکی است که دانشجویان بر علم و مهارت دنداپزشکی تسلط پیدا کرده و برای درمان افراد، توانمندی کسب می کنند. کانادا نیز از بهترین مقصد های آموزش دندانپزشکان در جهان است. دندانپزشکی به صورت دوره ای آموزش داده می شود و دوره ها دارای زمانبندی متفاوتی هستند. در این رشته تحصیلی که به طور کلی سه دوره را شامل می شود، دوره های اول و دوم آن بر یادگیری دروس پایه و همچنین حضور در بیمارستان ها و فضای مرتبط با این رشته است که به مدت 2 سال طی می شود. دوره سوم نیز برای تخصص در ارتودنسی و جراحی فک و... بوده که 3 سال زمان بر است.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

دانشجویان متقاضی تحصیل دندانپزشکی در کانادا برای شروع تحصیل در این کشور نیازمند اطلاعاتی در رابطه با هزینه زندگی خود هستند. هزینه زندگی در کانادا بستگی زیادی به انتخاب استان و منطقه محل زندگی خواهد داشت. درکل دانشجو برای پوشش هزینه های اقامت، غذا و بیمه درمانی در طول یک سال، هزینه ای در حدود 7 تا 20 هزار دلارکانادا را انتظار داشته باشند. هر دانشجو بسته به رشته ای که تحصیل می کند؛ به طبع شهریه ای هم پرداخت می کند که آن مقدار را هم باید به این هزینه ها اضافه کرد. در جدول زیر هزینه تقریبی زندگی دانشجویی در شهرهای مختلف کانادا آورده شده است:

نام شهر

میانگین هزینه زندگی در طول یک سال

تورنتو

37000 دلار کانادا

ونکوور

38,484 دلار کانادا

مونترال

25000 دلار کانادا

اتاوا

20000 دلار کانادا

کلگری

26904 دلار کانادا

شرایط ویزای همراه کانادا

یکی از دغدغه های دانشجویان متقاضی تحصیل دندانپزشکی کانادا همراه بردن خانواده خود در مهاجرت تحصیلی به کانادا بوده که این مهم در امکان اخذ ویزای همراه بواسطه ویزای تحصیلی میسر شده است. دانشجو می تواند برای همسر و فرزند زیر 21 سال خود ویزای همراه اخذ کند. از نمونه مزایای کسب ویزای همراه کانادا می توان به اجازه کار تمام وقت برای همسر درخواست کننده و تحصیل در کانادا برای فرزندان متقاضی اشاره کرد.

شرایط کار پس از تحصیل در کانادا

برای دانشجویان امکان خوبی برای کار پس از اتمام تحصیل در کانادا وجود دارد. دولت کانادا به فارغ التحصیلان این کشور امکان می دهد، که مدت 2 تا 3 سال پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا بمانند و به دنبال شغل بگردند. فرصت کاریابی برای دانشجویانی که در رشته دندانپزشکی فارغ‌التحصیل شده اند، سه سال عنوان شده است. فارغ التحصیلان در این فرصت می توانند شغل مورد نظر خود را بیابند و بواسطه آن و طی فراهم کردن شرایط، اقامت دائم کانادا را کسب کنند.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب تحصیل دندانپزشکی در کانادا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول در مورد تحصیل دندانپزشکی در کانادا

آیا متقاضی تحصیل دندانپزشکی در کانادا می تواند بدون وقفه به این رشته ورود کند؟

خیر، متقاضی ابتدا می بایست در یکی از رشته های علوم پایه در کالج تحصیل کند و پس از اتمام تحصیلات موفقیت آمیز در کالج، آزمون ورودی دندانپزشکی را قبول شده و سپس به تحصیل در این رشته اشتغال یابد.

هزینه متوسط زندگی دانشجویی در تحصیل دندانپزشکی در کانادا چقدر تعیین شده است؟

دانشجو جهت پوشش هزینه های زندگی خود در طول یک سال به مبلغی حدود 7 تا 20 هزار دلار کانادا نیاز خواهد داشت.

میانگین شهریه تحصیل دندانپزشکی در کانادا چه مبلغی اعلام شده است؟

شهریه تحصیل دندانپزشکی در مقطع لیسانس برای دانشجویان داخلی هزینه ای حدود 50 تا 200 هزار دلار و برای دانشجویان بین المللی تا 360 هزار دلار کانادا هزینه را خواهد داشت.

دانشجویان تحصیل دندانپزشکی در کانادا پس از فارغ التحصیلی چه مدت مجوز جستجوی کار را خواهند داشت؟

فارغ التحصیلان دندانپزشکی تا 3 سال می توانند در کانادا بمانند و به دنبال شغل بگردند.

سخن پایانی درباره تحصیل دندانپزشکی در کانادا

در این نوشته در مورد رشته تحصیل دندانپزشکی در کانادا سخن به میان آمده. کانادا کشوری است که هم از لحاظ کیفیت آموزش و هم از لحاظ امکان کاریابی از سطح بالایی برخوردار است. برای تحصیل رشته دندانپزشکی در کانادا متقاضی مستلزم تحصیل رشته ای از علوم پایه در سطح مقدماتی و کالج می باشد و در گام بعدی متقاضی با شرکت و قبولی در آزمون ورودی این رشته امکان تحصیل در این رشته را برای خود فراهم می کند. مادامی که تصمیم به تحصیل و کار در رشته دندانپزشکی کانادا دارید می توانید با موسسه مشاوره MIE تماس تلفنی برقرار کنید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان