دانشگاه های هنر ایتالیا | تحصیل هنر در ایتالیا

بدون نظر

هنر آمیزه ای از دانش و خلاقیت است و از سنین مختلف علاقه مندان زیادی به خود جلب می کند. کشور ایتالیا که یکی از کشورهای زیبای حوزه شینگن می باشد در عرصه هنر بسیار شناخته شده است. دانشگاه های هنر ایتالیا یکی از دانشگاه های محبوب از جهت کیفیت آموزش و هزینه های مقرون به صرفه است. تحصیل هنر در ایتالیا بخاطر سختگیری کمتر دانشگاه ها برای پذیرش افراد با سنین بالاتر و گپ تحصیلی بالا بسیار خواهان دارد. هر چند این نکته به معنای این نیست شما با هر سن و هر میزان گپ تحصیلی می توانید برای تحصیل هنر در ایتالیا اقدام کنید. همچنین شما برای دانشگاه های هنر این کشور و یا هر رشته دیگری اقدام کنید می توانید از بورسیه های بسیاری در صورت داشتند شرایط اقدام نمایید. توجه داشته باشید که این مقاله توسط موسسه mie و گردآوری مطالب از مشاوره وکلای محلی این کشور و همچنین بررسی تمامی سایتها و منابع معتبر و دولتی به نگارش درآمده و ارائه این مطالب به منزله ارائه خدمات نمی باشد. اما شما عزیزان در صورت تمایل به بررسی شرایط خود برای مهاجرت به ایتالیا و در صورت قصد اقدام می توانید با موسسه MIE تماس گرفته و از مشاوره اولیه رایگان استفاده نمائید.

تماس با ماتحصیل هنر در ایتالیا

شرایط تحصیل هنر در ایتالیا در مقاطع مختلف

تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان و متقاضیان خلاق و دارای ایده های هنری نو می تواند گزینه ای مناسب برای بهره مندی از دانشگاه های عالی و در عین حال به صرفه از نظر میزان شهریه باشد. دانشگاه های هنر ایتالیا یکی از دانشگاه های شناخته شده از نظر سطح بالای کیفیت آموزش و در عین حال تمرین آموزه های تئوری در عمل است. شرایط تحصیل در ایتالیا در رشته های هنری در مقاطع مختلف برای متقاضیان علاقه مند به هنر، یادگیری تاریخ هنر، تکنیک های هنری و سبک های جدید و بهره مندی از خلاقیت است. کشور ایتالیا خود دارای مکان های تاریخی هنری باشکوه، موزه ها و محیط های فرهنگی که به هنر آمیخته می تواند در جلب توجه و آشنایی با هنر را برای دانشجویان جذاب تر و دلنشین تر کند. علاقه مندان رشته های هنری می توانند در دانشگاه های هنری در هر سه مقطع به تحصیل بپردازند که به طبع در مقاطع بالاتر دروس تخصصی تر و بکار گیری از آموخته ها در عمل بیشتر خواهد بود. بنابراین اشخاصی که سطح زبان انگلیسی بالا، دیپلم دوازده ساله با شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا بالای 16 می توانند برای تحصیل هنر در مقطع لیسانس در خواست دهند. با توجه اینکه کالج‌ها و دانشگاه‌های ایتالیا بسیار تحت تأثیر فرهنگ هنر و علوم انسانی هستند؛ این کشور دارای آکادمی هنرهای زیبا در ونیز و کنسرواتوار موسیقی Cesare Pollini می باشد و علاقه مندان در هر زمینه و استعداد هنری می توانند به تحصیل بپردازند. همچنین علاقه مندان به ادامه تحصیل و تکمیل تحصیلات در درجه عالی باید بدانند که داشتند پورتفولیو قوی برای اخذ پذیرش در این رشته ها بسیار اهمیت بالایی دارد.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم


تحصیل رشته هنر در ایتالیا در مقطع کارشناسی

به طور عموم زبان آموزش در دانشگاه های هنر این کشور به زبان ایتالیایی است. با این حال، هستند دانشگاه هایی که دانشجویان می توانند به تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی در گرایش های هنری چون هنرهای تجسمی، مد و طراحی به تحصیل بپردازند. تحصیل رشته های هنری در ایتالیا در مقطع کارشناسی در گرایش هنرهای زیبا و اکثر گرایش ها 3 سال تا 4 سال طول می کشد. برای پذیرش در دانشگاه های هنری، عموما یک آزمون چند گزینه ای به همراه یک آزمون عملی که مرتبط با رشته مورد نظر متقاضی می باشد، انجام می شود. دانشجویان برای ورود به بخش هایی چون طراحی مد الزاماتی چون:

 • ارائه بیانیه های هنری
 • دیپلم 12 ساله
 • نمونه کارهایی که انجام دادید (پورتفولیو در برخی رشته ها چون موسیقی، طراحی و مد، بازیگری و ...)
 • مدرک زبان در سطح B1 / B2 در زبان انگلیسی و یا ایتالیایی

تحصیل رشته هنر در ایتالیا در مقاطع تحصیلات تکمیلی

تحصیل رشته هنری در ایتالیا در مقاطع تحصیلات تکمیلی بسته به گرایش انتخابی نیازمند ارائه نمونه کارهای قوی می باشد. همچنین زبان تحصیل هنر در ایتالیا در دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا هم به زبان انگلیسی می باشد. طول دوره تحصیل در مقطع فوق لیسانس 2 ساله و برای دکتری عموما 2 تا 4 سال می باشد. متقاضیان می بایست مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6.5 داشته و در گرایش انتخابی مربوطه نمونه کار و پورتفولیو قوی و مدرک لیسانس ارائه دهید. تحصیل دکتری در ایتالیا در دانشگاه های هنر به مفهموم یادگیری و درک فرهنگ بیان بصری، پست مدرنیسم، انیمیشن، تاریخ هنر، فیلم، طراحی گرافیک، عکاسی، رسانه های چاپی و غیره می باشد.

شهریه دانشگاه های هنر ایتالیا و هزینه زندگی دانشجویی

امری طبیعی است که شما بعنوان دانشجو به دنبال تحصیل با کیفیت، دانشگاه های عالی رتبه و در کنار آن شهریه دانشگاه های هنر ایتالیا و هزینه تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بسیار مهم است. تحصیل رشته هنر می تواند هر سه خواسته یک دانشجو برای تحصیل را فراهم کند. شهریه دانشگاه های هنر و هزینه زندگی دانشجویی چندان بالا نمی باشد. منتها این امر به معنای این نیست که شما بدون برنامه و بدون داشتن پشتوانه اولیه دست به اقدام بزنید. شهریه دانشگاه های هنر در صورت تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور کمتر از 5000 یورو در سال خواهد بود. ایتالیا کشور تحصیل کم هزینه است. منتها در صورتی که برای تحصیل هنر در ایتالیا وارد دانشگاه های خصوصی این کشور شوید بسته به رشته های تحصیلی در ایتالیا و مقطع تحصیلی با انتظار شهریه سالانه تا سقف 20.000 یورو را داشته باشید. هزینه های زندگی برای یک دانشجو در این کشور می تواند بسته به شهر و سبک زندگی شما متفاوت باشد و در کمترین حالت و بدون در نظر گرفتن هرگونه هزینه حاشیه ای ماهانه 800 یورو هزینه زندگی یک دانشجو می باشد.

بررسی امکان تحصیل رایگان هنر در ایتالیا

در خصوص تحصیل رایگان هنر در ایتالیا خوب است بدانید که این کشور، تحصیل رایگان ندارد. شما حتی در دانشگاه های دولتی ایتالیا سالیانه شهریه ای بین 900 یورو تا 4000 یورو بسته به رشته، گرایش و مقطع تحصیلی خود می پردازید. این کشور به داشتن امکان تحصیل به زبان انگلیسی با هزینه های بسیار پایین و بورسیه های متعدد معروف است. بنابراین در صورتی که تمایل به تحصیل هنر بدون پرداخت هیچ شهریه ای را دارید؛ این امر در صورت دریافت بورسیه می تواند امکان پذیر شود. بنابراین در صورت تمایل به تحصیل رایگان هنر در ایتالیا می بایست:

 • مهارت ها و نمونه کارهای خود را توسعه دهید.
 • به دنبال دانشگاه های مقرون به صرفه در ایتالیا باشید.
 • درخواست خود را از قبل و بصورت منظم آماده کنید.
 • برای بورسیه های تحصیلی ایتالیا که ارائه شده توسط دانشگاه است اقدام کنید.
 • برای بورسیه های خارجی در ایتالیا اقدام کنید.
 • بصورت پاروه وقت کار کنید.

معرفی انواع بورسیه هنر ایتالیا و شرایط آنها

بخش شیرین دریافت پذیرش تحصیلی و تحصیل در دانشگاه های هنر ایتالیا بهره مندی از بورسیه های متعدد این کشور می باشد. دانشجویان می توانند از بورسیه های متعددی در این کشور بهره مند شوند و خود این موجب جذب دانشجویان زیادی می شود. با توجه به هزینه های بالای رشته های هنری دانشجویان بسیاری به دنبال بورسیه رشته نقاشی در ایتالیا و همچنین بورسیه رشته گرافیک در ایتالیا و دیگر شاخه ها هستند. نکته جالب توجه این است که بخش اعظم بورسیه های ایتالیا برای دانشجویان مقیم اتحادیه است. البته بورسیه استانی ایتالیا یکی از گزینه های خوب برای افراد کم بضاعت است. در ادامه به معرفی انواع بورسیه هنر ایتالیا و شرایط آنها اشاره خواهیم کرد.

 • بورسیه های دولتی کشور ایتالیا برای دانشجویان بین المللی: دانشجویان بین المللی علاقه مند به شاخه طراحی و همچنین دیگر رشته ها چون مهندسی، فناوری های پیشرفته، معماری، اقتصاد یا مدیریت برای مدرک کارشناسی ارشد اقدام کنند، می توانند درخواست دهند. شما با داشتن مدرک تحصیلی لیسانس، مدرک زبان در سطح 6.5 و بیمه سلامت ایتالیا می توانید برای این بورسیه درخواست دهید. مبلغ این بورسیه 8.100 یورو برای 9 ماه تحصیلی است.
 • شایستگی بوکنی و جوایز بین المللی: این بورسیه برای دانشجویان با عملکرد بالا و مخصوص متقاضیان دانشگاه بوکنی می باشد. داشنجویان بر اساس شایستگی های تحصیلی خود می توانند اقدام کنند و حدود 50 درصد شهریه را پوشش می دهد. این بورسیه برای مقطع کارشناسی ال سقف 12 هزار یورو در سال و برای مقطع ارشد 13 هزار یورو در سال می باشد.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه بولونیا: دانشگاه بولونیا با ارائه ای بورسیه ای به مبلغ 11.059 یورو در سال هزینه های تحصیل دانشجویان بین المللی با درجه علمی بالا را پوشش می دهد.
 

شهر های دانشجویی ایتالیا

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل موسیقی در ایتالیا

در این مقاله ما تمام جوانب تحصیل موسیقی در ایتالیا را به شما خواهیم آموخت.

معرفی دانشگاه های هنر ایتالیا

اکثر شما دانشجویان رویای تحصیل در بهترین دانشگاه ها را دارید. تحصیل هنر در ایتالیا و در یکی از بهترین دانشگاه های این کشور بسته به استعداد و گرایش مد نظر شما در هر یک از دانشگاه صورت پذیرد. در جدول زیر به معرفی دانشگاه های ایتالیا پرداخته ایم که رشته های هنری در گرایش های مختلف ارائه می شود.

Polytechnic University of Milan

University of Turin

University of Bologna

Sapienza University of Rome

University of Florence

University of Salerno

University of Padua

University of Trento

University of Milan

University of Bari

Federico II University of Naples

University of Pisa

University of Catania

University of Udine

University of Siena

معرفی IED میلان یکی از دانشگاه های هنر ایتالیا

در این قسمت به معرفی IED میلان یکی از دانشگاه ‌های هنر ایتالیا برای علاقه مندان به تحصیل هنر در ایتالیا می‌پردازیم. در این دانشگاه علاوه بر مقطع لیسانس و فوق لیسانس، برای دوره های تابستانی و دوره فاوندیشن (foundation) دارد. رشته های در حال تدریس در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بیشتر مربوط به هنر های بصری، فشن، طراحی و ارتباطات است. دوره های تابستانی نیز بیشتر برای دانش آموزان دبیرستانی برای گذراندن یکسری دوره و تجربه قبل از ورود جدی آنها برگزار می شوند. دوره های فاوندیشن نیز دوره هایی کوتاه است که دانشجویان در کارگاه ها به صورت عملی کار کرده و از دروس مختلف از جمله مربوط به فرهنگ نیز برخوردار می شوند. دانشگاه IED این شرایط را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است که از خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا به صورت مجهز بهره‌مند شوند و شهریه برای دوره ای حدودا دو سال 19.400 یورو می باشد. افرادی که برای لیسانس یا فوق لیسانس اقدام می‌کنند باید تافل با 500 امتیاز دریافت کنند تا پذیرفته شوند.

انیستیتو مارانگونی یکی از دانشگاه های هنر ایتالیا

ایستیتو مارانگونی یکی از دانشگاه های هنر کشور ایتالیا می باشد که در شاخه های مختلف برای خواهان تحصیل هنر در سه رشته اصلی فشن، طراحی و هنر همچون رشته طراحی لباس در ایتالیا، هنر های فرا رسانه ای، طراحی محصول، طراحی بصری و.... فعالیت دارد. در این دانشگاه برای لیسانس، فوق لیسانس، دوره های ماقبل فوق لیسانس (pre master)، دوره های آموزشی کوتاه مدت می توان اقدام نمود. شهریه دانشگاه بسته به رشته انتخابی بسیار متغیر می باشد. به طوری که شهریه برخی رشته ها از 13000 یورو و برخی 20000 می باشند و به طور کلی ممکن است شهریه ها تا 30000 یورو نیز باشد.

دانشگاه هنر میلان

میلان پایتخت ایتالیا و دارای دانشگاهی شناخته شده به همین نام می باشد که در سال 1924 تاسیس شده است. دانشگاه هنر میلان در ابتدا متشکل از دو موسسه آموزشی در بخش پزشکی و مطالعات علمی و شاخه های انسانی بوده است. علاقه مندان به تحصیل هنر در دانشگاه میلان باید بدانند که این دانشگاه جز دانشگاه های برتر جهان و دارای رتبه دوم در کشور ایتالیا بوده و دارای 8 دانشکده می باشد. تحصیل هنر در ایتالیا در شاخه های مدیریتی و دیگر شاخه چون طراحی، هنرهای تجسمی، مد و فشن و ... امکان پذیرش است. دانشجویان با داشتن معدل خوب و دیپلم 12 ساله و سطح زبان انگلیسی قابل قبول می توانند برای تحصیل در دانشگاه هنر میلان درخواست دهند.

لیست گرایش های رشته هنر در ایتالیا

هنر حرف برای گفتن بسیار دارد و در یک کلمه تعریف نمی شود. دانشجویان و علاقه مند به تحصیل رشته های هنری بسته به استعداد و علاقه خاص و ویژه در یک گرایش اقدام به تحصیل می کنند. دانشجویان با انتخاب هر یک از گرایش ها بصورت تخصصی در آن زمینه بصورت تئوری و عملی آموزش می بینند. در جدول زیر می توانید لیست گرایش های رشته هنر در ایتالیا را مشاهده کنید.

مد و فشن

تئاتر

هنرهای تجسمی

سینما

بازیگری

رقص

موسیقی

طراحی لباس

گرافیک

انیمیشن

عکاسی

طراحی داخلی

رشته عکاسی در ایتالیا

رشته عکاسی در ایتالیا با توجه به زیبایی های این کشور و طبیعت های چشم نواز می تواند بسیار دلنشین باشد. اما رشته عکاسی یکی از رشته های پرکاربرد در بسیاری علوم چون پزشکی، تبلیغات و تجارت است. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در هنر در ایتالیا با داشتن پورتفولیو قوی می توانند برای ارشد و در دست داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و رزومه قابل قبول برای دوره لیسانس درخواست دهند و بصورت تخصصی با تکنیک های رشته عکاسی در ایتالیا آشنا شوند.

رشته گرافیک در ایتالیا

تحصیل رشته گرافیک در ایتالیا در هر سه مقطع ارائه می شود و در دوره عمومی 3 تا 4 ساله لیسانس دروس عمومی و تئوری در کنار درس های عملی و تخصصی قرار دارد. در ارادامه رشته گرافیک در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد مشکلات با استفاده از حساسیت بصری، خلاقیت، نوآوری و مهارت فنی برای حل مشکلات در زمینه های ارتباطات، فناوری اطلاعات و کسب و کار آموزش داده می شود.

رشته انیمیشن در ایتالیا

داشنجویان بسیاری علاقه به تحصیل در رشته انیمیشن در ایتالیا را دارند و با توجه به تکنولوژی و نیاز دنیای امروزی به جلوه های بصری رشته انیمیشن در ایتالیا و در دیگر کشورها طرفداران بسیاری دارد. در شاخه انیمیشن دانشجویان با دوره های طراحی فیگور، جلوه های بصری، تکنیک های انیمیشن، طراحی در عمل، فرهنگ های صفحه نمایش و غیره به جهت بکار گیری در فیلم سازی، انیمیشن و بازی را فرا میگیرند.

تحصیل رشته های هنری در ایتالیا

رشته تئاتر در ایتالیا

رشته تئاتر در ایتالیا همچون سایر رشته های هنری در دو بخش تئوری و عملی آموزش داده می شود. دانشجویانی که به تحصیل رشته تئاتر در ایتالیا می پردازند، با رفتن بر سر صحنه و اجرای نمایش های متعدد آموزشه های تئوری را در عمل تمرین و قدرت می بخشند. مطالعات تئاتر صرفا بازیگری و حفظ دیالوگ نمی باشد و دانشجویان این رشته در زمینه های ادبی، فیزیکی، جامعه شناسی و روان زیستی نیز به مطالعه می پردازند.

تحصیل سینما در ایتالیا

با تحصیل رشته سینما در ایتالیا دانشجویان در کلاسها و برنامه های آموزی مختلف در زمینه های بازیگری، صحنه و عناصر مربوطه آموزش می بینند. همچنین با وجود تنوع رشته سینما در ایتالیا متقاضیان می توانند در زمینه علاقه مندی و استعداد خود در شاخه های بازیگری، کارگردانی، فیلم نامه نویسی، تدوین، صدابرداری و … به تحصیل رشته های هنری در ایتالیا پردازند.

بازار کار و درآمد رشته هنر در ایتالیا چگونه است؟

در امر مهاجرت یکی از مهم ترین و اساسی ترین سوالات در زمینه بازار کار و درآمد این است که بازار کار و درآمد رشته هنر در ایتالیا چگونه است؟ کشور ایتالیا در مقایسه با کشورهای هم تراز خود نرخ بیکاری بالایی دارد. این مسئله خود موجب سخت شدن شرایط ورود به بازار کار برای فارغ التحصیلان دانشگاه های هنر در ایتالیا باشد. با توجه به نمودار زیر می توانید نرخ بیکاری کشور ایتالیا را در چند سال اخیر مشاهده کنید. بازار کار و درآمد در رشته هنر در ایتالیا در وحله اول وابسته به شرایط کاری این کشور است. منتها بطور متوسط یک هنرمند با سابقه کاری بین 1 تا 3 سال حدود 21.631 یورو در سال و افراد با سابقه کاری 8 سال به بالا به مبلغ 35.429 یورو در سال درآمد دارد. همچنین بسته به گرایشی که شخص در آن تخصص دارد میزان درآمد متفاوتی خواهد داشت که تفاوت ها چندان چشمگیر نمی باشد.

نمودار نرخ بیکاری ایتالیا

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل رشته های هنری در ایتالیا

اقامت تحصیلی باعث دریافت اقامت ایتالیا به صورت دائم نمی باشد. در همان ابتدا بدانید که شما با تحصیل در هیچ کشوری اقامت دائم را دریافت نمی کنید. بنابراین شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل هنر در ایتالیا وابسته به ورود شما به کار و کسب درآمد است. شما تا زمانی که مشغول به تحصیل هستید، دارای اقامت موقت بلند مدت می باشد و سپس پس از اتمام تحصیلات در صورتی که به استخدام کار تمام وقت و ترجیحا مرتبط با رشته خود درآمدید می توانید بعد از گذشت 5 سال کار کردن، زندگی و پرداخت بیمه و مالیات، اقامت دائم ایتالیا را به دست آورید.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل هنر در ایتالیا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✅ امکان تحصیل هنر در ایتالیا بدون نیاز به پرداخت شهریه وجود دارد؟

بطور معمول خیر. شما برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا نیز شهریه پرداخت می کنید. منتها با دریافت برخی بورسیه می توانید از پرداخت شهریه معاف شوید.

✅ شرایط کار پس از تحصیل در رشته های هنری در ایتالیا چگونه است؟

بخاطر بالا بودن نرخ بیکاری در این کشور، فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان در مقایسه با کشورهایی چون بلژیک و آلمان پایین می باشد.

✅ هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی در رشته هنر چه میزان می باشد؟

هزینه ها بسته به گرایش و دانشگاه متغیر می باشد. اما بطور کلی تا سقف 20.000 یورو در سال می رسد.

✅ داشتن پورتفولیو چه میزان در دریافت پذیرش از دانشگاه های هنر ایتالیا تاثیرگذار است؟

ارائه نمونه کار و پورتفولیو یکی از مدارک مهم به جهت نشان دادن استعداد و فعالیت شما در شاخه مد نظر می باشد.

سخن پایانی

بطور اختصاصی در این مقاله به تحصیل هنر در ایتالیا، گرایش های متعدد رشته های هنری، دانشگاه های هنر ایتالیا و همچنین شرایط اخذ اقامت پرداختیم. همانطور که اشاره شد امکان تحصیل هنر در ایتالیا بدون نیاز به پرداخت شهریه و بصورت رایگان تنها در صورت دریافت بورسیه امکان پذیر می باشد و بیشتر بورسیه های این کشور برای دانشجویان اتحادیه می باشد. همچنین یکی از مسائل مهم برای دریافت اخذ اقامت پس از تحصیل ورود به بازار کار و استخدام بصورت تمام وقت می باشد که کشور ایتالیا در مقایسه با کشورهایی چون بلژیک، آلمان و انگلستان نرخ بیکاری بالایی دارد. شما عزیزان چنان قصد مهاجرت دارید می توانید با موسسه MIE تماس بگیرید و شرایط خود را برای بهترین کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکا بررسی کنید.

امتیاز 1.33 از 5 ( 2 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان