رشته روانشناسی در ترکیه

بدون نظر

رشته روانشناسی در ترکیه جز رشته های علوم انسانی پر طرفدار در سالهای اخیر است و می تواند با تخصص درست به انسان ها خدمات ارزنده ای ارائه دهد. روانشناسی یک تخصص پویا است که برای کمک به درمان اختلالات روانی، بیماریهای روانی و مشکلات روابط بین فردی به وجود آمده است. تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه شامل تحقیقات علمی بی شماری ست که به درک احساسات انسان، روان و فرآیند زندگی انسان می پردازد. روانشناسان قادر به حل مشکلات زندگی انسان هستند و در دنیای پر دغدغه فعلی، می توانند کمک بزرگی برای حفظ آرامش انسان ها و رهایی از مشکلات روانی و تنش های آسیب زا باشند. رشته روانشناسی در ترکیه یکی از مقاصد تحصیلی دانشجویان علاقه مند این رشته است. از این رو بر آن شدیم تا با کمک وکلای محلی کشور ترکیه و جستجو در سایت های اصلی اطلاعات مفیدی را در خصوص مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در رشته روانشناسی را برای شما عزیزان گردآوری کرده و در اختیار شما قرار دهیم همچنین شما عزیزان می توانید در صورت داشتن سوال با شماره های موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند گردید در ادامه با ما همراه باشید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با مارشته روانشناسی در ترکیه

شرایط تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه

روانشناسی زیرمجموعه علوم اجتماعی و انسانی است و زیر نظر وزارت آموزش ترکیه می باشد. تحصیل روانشناسی می تواند جز رشته های خوب و مطرح جهانی در دانشگاه های ترکیه باشد. فارغ التحصیلان این رشته می توانند بعد از اتمام تحصیل، شرایط کاری خوبی داشته باشند. آنها برای آینده شغلی خود راه روشنی پیش رو دارند. در مدت زمانی که دانشجویان در رشته روانشناسی تحصیل در ترکیه می کنند، با انجام پروژه های علمی نوین و کار با بیماران به صورت عملی، فرصت ارتقای خود در زمینه های کاری در آینده را فراهم می کنند. دانشگاه های دو زبانه (انگلیسی، ترکی) و یک زبانه (100% انگلیسی یا 100% ترکی) در ترکیه وجود دارد.

برای اطلاع شما باید تاکید کنیم که شرایط تحصیل روانشناسی در ترکیه با سیستم تحصیل این رشته در اروپا و آمریکا تطابق دارد. تمامی دروس و نحوه تدریس مطابق سیستم اروپایی و آمریکایی می باشد و در پایان تحصیل مدرک آبی به فارغ التحصیلان تعلق می گیرد. دانشگاه های دو زبانه (انگلیسی، ترکی) و یک زبانه (100% انگلیسی یا 100% ترکی) در ترکیه وجود دارد.

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل


تحصیل روانشناسی در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی

برای تحصیل کارشناسی روانشناسی در دانشگاه های بین المللی ترکیه، حداقل مدرک زبان مورد نظر، آیلتس آکادمیک ۶ می باشد و همچنین افراد باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله یا پیش دانشگاهی ارائه بدهند. برای افرادی که سطح زبان مورد نظر برای پذیرش در مقطع کارشناسی را ندارند، دوره زبان ارائه می دهند و دانشجویان پس از گذراندن این دوره می توانند وارد کورس های اصلی دانشگاه بشوند. برای تحصیل لیسانس روانشناسی سن و همچنین نداشتن گپ تحصیلی مهم نیست و شما در هر سنی می توانید وارد دانشگاه شوید. طول دوره تحصیل در این مقطع 4 سال و به مدت 8 ترم است و دانشجویان اجازه کار پاره وقت را نیز دارند. برای اطلاع از شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم مقاله نگارشی را مطالعه کنید.

شرایط تحصیل ارشد روانشناسی در ترکیه

تحصیلات تکمیلی در ترکیه پیشرفته و دارای اعتبار علمی بالایی می باشد. مراکز تحقیقات گسترده و پیشرفته ای دارد که می تواند انتخاب دانشجویان مهاجرت به ترکیه باشد. از شرایط تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه به زبان انگلیسی در مقطع ارشد ارائه مدرک زبان آیلتس آکادمیک 6.5 یا 7 می باشد و همچنین افراد باید مدرک کارشناسی خود را ارائه بدهند. تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه بین 1 تا 2 سال طول می کشد و افراد بر اساس گرایش مورد نظر خود، می بایست پایان نامه دفاع کنند. شرط سن و نداشتن گپ تحصیلی جهت پذیرش این مقطع نیز مهم نیست و افراد علاقه مند در هر سنی می توانند تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهند.

شرایط پذیرش دکترای روانشناسی در دانشگاه های ترکیه

از شرایط پذیرش دکترای روانشناسی این است که دانشجویان در ترکیه باید حداقل مدرک کارشناسی را به همراه یک دوره کارشناسی ارشد در این رشته داشته باشند و مدرک زبان انگلیسی با نمره آیلتس آکادمیک 7 یا 7.5 ارائه دهند. همچنین ارائه مقاله های پژوهشی برای گرفتن پذیرش در دوره دکترای روانشناسی الزامی است. داشتن سوپروایزر یکی دیگر از شرایط اخذ پذیرش دوره دکترا می باشد. دوره دکترا در این کشور معمولا 4 سال زمان می برد. حضور در سمینارها و داشتن مقالات علمی در گرفتن پذیرش دکترا بسیار مهم و تاثیرگذاراست. تحصیل دکترا در ترکیه، یکی از بهترین تجربیات تحقیقاتی برای افرادی که مدارج تحصیلی عالی را دنبال می کنند، فراهم می آورد.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته روانشناسی در دانشگاه های ترکیه

برای گرفتن پذیرش روانشناسی، بر اساس آن که کدام دانشگاه شخص بخواهد اپلای کند، جهت تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه، می بایست مدارک مورد نظر آن دانشگاه را ارائه دهد. برخی دانشگاه ها برای تعیین سطح علمی دانشجو، آزمون ورودی نیز دارند.

 • مدارک شناسایی هویتی
 • رزومه تحصیلی و سابقه علمی
 • مدارک فارغ التحصیلی مقاطع پیشین
 • کارنامه ریز نمرات مقاطع تحصیلی گذشته
 • مدارک شناسایی اعضای همراه خانواده در صورت تمایل برای اخذ ویزای ترکیه برای همراه
 • انگیزه نامه
 • تمکن مالی

هزینه تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه در دانشگاه های مختلف

در زمینه محاسبه و تخمین هزینه تحصیل روانشناسی در ترکیه، بهتر است این نکته که هر دانشگاه و شهر هزینه زندگی در ترکیه متفاوت است و سبک زندگی فردی نیز در این تخمین بسیار مهم است، هر فرد هزینه خودش را محاسبه کند اما برای اطلاعات بیشتر شما می توان گفت سالیانه هزینه متوسطی بین 3000 تا 10000 یورو می باشد. هم چنین در جدول زیر هزینه های زندگی یک دانشجو در ترکیه اورده شده است.

مورد

هزینه (یورو)

متوسط خوابگاه

20 تا 200 یورو در ماه

متوسط اجاره خانه

250 تا 450 یورو در ماه

متوسط هزینه یک ترم تحصیلی برای غذا

1000 یورو

متوسط هزینه سینما و کنسرت و تفریحات

20 تا 100 یورو در ماه

حمل و نقل عمومی با کارت دانشجویی

25 یورو در ماه

بورسیه رشته روانشناسی در ترکیه

امکان بورسیه تحصیلی ترکیه داشتن در رشته ای که دانشجو قصد تحصیل در آن را دارد بسیار مفید می باشد و نظر هر دانشجویی را به خود جذب می کند. کشور ترکیه در صورت شایستگی دانشجو، در این رشته بورسیه تحصیلی ارائه می دهد. انواع بورسیه این رشته برای دانشجویانی که قصد مهاجرت به ترکیه و گرفتن بورسیه رشته روانشناسی در ترکیه را دارند، وجود دارد و مختص کسانی است که عملکرد خوب آکادمیک خود را با ریزنمرات و مدارکی که دریافت نموده اند می توانند ثابت کنند. عمده این بورسیه ها یا دولتی است یا توسط سازمان های مشخص تحقیقاتی برای این رشته ساپورت می شود. بورسیه‌های تحصیلی در ترکیه به طور کلی به دو صورت اعطا می شود که با توجه به شرایط و توانایی های دانشجو می‌تواند مبالغ متفاوتی از هزینه های تحصیلی را پوشش دهد که گاه با توجه به سطح بالای توانایی دانشجو، هزینه های تحصیل در ترکیه را پوشش می دهد تا تمام تمرکز دانشجو بر روی تحصیل متمرکز شود. این نوع بورسیه که به ندرت و تنها به دانشجویان با توانایی بالا تعلق میگیرد معمولا به صورت تبادل با قرارداد یا تعهدنامه با شرکت ها و دانشگاهها، در ازای تعهد کار یا پژوهش بعد از اتمام یا حین تحصیل می باشد. از انواع این نوع بورسیه میتوان بورسیه فول فاند و بورسیه عبدلله گل را نام برد.

ویزای تحصیلی ترکیه

این مقاله را از دست ندهید: ویزای تحصیلی ترکیه

در این مقاله ما جوانب ویزای تحصیلی ترکیه را به شما خواهیم آموخت.

بهترین دانشگاه های ترکیه در رشته روانشناسی

هنگامی که یک فرد تصمیم می گیرد در ترکیه تحصیل کند، این فرصت را دارد که تحصیلات عالی خود را در دانشگاه های برجسته ای دنبال کند. در ادامه نام چند دانشگاه معروف و خوب در زمینه تحصیل روانشناسی برای شما عزیزان آورده شده است:

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی از معروف ترین و شایسه ترین دانشگاه های ترکیه می باشد. این دانشگاه 26 سال قدمت دارد و از پیشتازان رشته روانشناسی در ترکیه است. این دانشگاه در حومه استانبول واقع شده و دسترسی خوبی با وسائل نقلیه عمومی دارد.

دانشگاه کوچ

یکی از دانشگاه های ویژه در رشته روانشناسی، دانشگاه کوچ است. این دانشگاه ۳۷ سال تاسیس است و یک دانشگاه خصوصی با هزینه های بالاتر از دولتی محسوب می شود. این هزینه های اضافی امکانات و رفاه را برای دانشجویان فراهم آورده است. این دانشگاه در زمینه رشته روانشناسی پردیس های مختلفی دارد که به دانشجو امکان انتخاب گرایش های مختلف در زمینه روانشناسی را می دهد.

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه می باشدکه بسیار سابقه درخشانی دارد. این دانشگاه رشته روانشناسی را نیز جز رشته های ارائه دهنده خود دارد و از نظر هزینه، نسبت به دانشگاه های خصوصی به صرفه تر است. در زمینه رشته روانشناسی این دانشگاه آزمایشگاه ها و امکانات خوبی برای تجربه دانشجویان فراهم کرده است.

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت از دانشگاه های خصوصی ترکیه است که در زمینه رشته روان شناسی ارائه دهنده خدمات تحصیلی می باشد. این دانشگاه جز دانشگاه های با امکانات بالا برای ارائه به دانشجویان رشته روان شناسی می باشد. این دانشگاه در ۲۰ کیلومتری شهر آنکارا قرار دارد اما این موضوع خللی در رفت و آمد دانشجویان ایجاد نمی کند و دسترسی به آن به لطف وسایل حمل و نقل عمومی بسیار راحت است. دانشگاه به صورت سالیانه پذیرش تحصیلی دانشجویان بین المللی بسیاری را فراهم می کند.

دانشگاه باغچه شهیر

دانشگاه باغچه شهیر نیز یک دانشگاه خصوصی با سابقه کاری ۲۳ سال در کشور ترکیه است که سالانه در حدود ۱۷ هزار دانشجو می پذیرد و رشته های مختلفی را به آن ها ارائه می دهد. از جمله امتیازات رشته روانشناسی این دانشگاه، وجود پردیس‌های متنوع جهانی این دانشگاه در اروپا و آمریکا است.

دانشگاه یاشار

این دانشگاه ۲۰ ساله از بهترین دانشگاههای خصوصی ترکیه است و برای پذیرش دانشجویان ایرانی شرایط خوبی را فراهم می کند. دانشجویان ایرانی بسیاری به صورت سالانه برای این دانشگاه اپلای می کنند و تحصیل رشته روانشناسی در این دانشگاه محبوب است.

لیست گرایش های رشته روانشناسی در ترکیه

رشته روانشناسی دارای گرایش های متعدد تحصیلی می باشد که علاقه مندان با توجه به علایق خود آنها را انتخاب می کنند در این بخش به آنها اشاره خواهیم نمود جدول زیر لیست گرایش های رشته روانشناسی در ترکیه را به شما نشان می دهد.

 • روانشناسی بالینی
 • روانشناسی رشد
 • روانشناسی خانواده
 • روانشناسی شناختی و ادراکی
 • روانشناسی کودک
 • عصب شناسی
 • روانشناسی رفتاری
 • روانشناسی رشد
 • روانشناسی تجربی
 • روانشناسی آموزشی
 • روانشناسی مطالعه ناخودآگاه

شرایط اخذ اقامت دائم ترکیه برای فارغ التحصیلان رشته روانشناسی

شرایط اخذ اقامت ترکیه برای فارغ التحصیلان رشته روانشناسی بدین صورت است که مانند بسیاری از کشورهای دنیا، پس از اتمام تحصیل، دانشجویان خارجی می توانند در صورتی که کار مرتبط با رشته تحصیلی خود را بیابند و بیمه و مالیات را بپردازند، اقامت دائم اخذ کنند. اقامت دائم به کسانی که 8 سال مستمر را در ترکیه گذرانده اند، تعلق می گیرد و نیمی از مدت تحصیل یک دانشجو نیز در این 8 سال در نظر گرفته می شود. در این 8 سال کمک مالی از دولت ترکیه در خصوص زندگی نباید گرفته باشد و سو سابقه نیز نداشته باشد.

بررسی شرایط بازار کار رشته روانشناسی در ترکیه

کشور ترکیه در زمینه کار در برخی رشته ها بسیار خوب می باشد به طور کلی نرخ بیکاری این کشور در سال های اخیر پایین آمده است و حدود 9% می باشد. در نمودار زیر، نرخ بیکاری کشور ترکیه را نشان می دهد که با توجه به این نمودار می توان به بررسی شرایط بازار کار رشته روانشناسی در ترکیه و مزایا و معایب تحصیل در ترکیه پرداخت.

نمودار نرخ بیکاری در ترکیه

رشته روانشناسی ترکیه، دارای جایگاه بسیار بالا و خوبی در این کشور است و از لحاظ اجتماعی در کنار سایر رشته های پزشکی، دندانپزشکی و …قرار می گیرد. امروزه در ترکیه مراکز روانشناسی معتبر و مرجعی مشغول به فعالیت هستند که شهرت جهانی بالایی دارند. شغل روانشناسی در حال توسعه می باشد و درآمد روانشناسان در ترکیه، درآمد بسیار خوبی است.

بررسی میزان درآمد روانشناس در ترکیه و تاثیر سابقه کاری

با بررسی میزان درآمد روانشناسی در ترکیه و تاثیر سابقه کاری می توان گفت که درآمد روانشناسی در کشور ترکیه، درآمد بسیار بالایی است و حدود 16000 لیر در سال می باشد. در صورتی که فرد تخصص روانشناسی داشته باشد و به زبان ترکی مسلط باشد، درآمد روانشناسی تاحدود 25000 لیر در ترکیه در سال خواهد رسید که این میزان درآمد از جمله رنج حقوقی بالا در این کشور می باشد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره رشته روانشناسی در ترکیه هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

 

سوالات متداول

✔️ آیا برای پذیرش تحصیلی روانشناسی نیاز به ارائه مدرک زبان در ترکیه است؟

پذیرش در مقاطع دانشگاهی بین المللی در ترکیه نیاز به ارائه مدارک زبان انگلیسی دارد. در مواردی افراد می توانند قبل از دوره اقدام به پذیرش برای دوره های زبان کنند و پس از رسیدن به سطح زبان مورد نظر، وارد کورس های اصلی دانشگاه شوند.

✔️ آیا بورسیه رشته روانشناسی در ترکیه ارائه می شود؟

همانطور که در مقاله اشاره شد، ترکیه گزینه های فراوانی برای اعطای کمک هزینه در بورس تحصیلی به دانشجویان به خصوص در مقطع دکتری دارد. برای این امر نیاز است که دانشجویان معدل بالا و سوابق و مقالات علمی قابل توجه ارائه دهند.

✔️ آیا فارغ التحصیلان رشته روانشناسی می توانند کار و درآمد بالایی در ترکیه داشته باشند؟

درآمد بالای روانشناسان در ترکیه باعث علاقه مندی بسیاری دانشجویان به این رشته است و رشته روانشناسی در این کشور رو به رشد است. دانستن زبان ترکی برای کار بسیار کمک کننده است.

✔️ آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه در رشته روانشناسی وجود دارد؟

تحصیل در رشته روانشناسی هم به زبان ترکی هم به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی این کشور ارائه می شود.

سخن پایانی

از آن جایی که تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه با هزینه بهتری نسبت به سایر کشورها می تواند انجام شود، از مقاصد تحصیلی پرطرفدار در سرتاسر دنیاست. تحصیل روانشناسی شرایطی دارد که در این مقاله کاملا بررسی کردیم و هم چنین گرایشهای آن، هزینه تحصیل روانشناسی در ترکیه، درآمد و بازار کار روانشناس در ترکیه و سایر اطلاعات مورد نیاز در خصوص این رشته تحصیلی در این مقاله برای شما عزیزان بررسی شد. امیدوار هستیم که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در زمینه های مربوط به تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه، برای شما عزیزان فراهم کرده باشیم. این مقاله توسط همکاران ما در موسسه ملک پور گردآوری شده است و در آن از اطلاعات سایت های رسمی کشور ترکیه و وکلای محلی ما در ترکیه کمک گرفته شده است. خوانندگان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین مجرب ما در امور مهاجرت موسسه ملک پور تماس حاصل کرده و از خدمات رایگان مشاوره تلفنی ما بهره مند شوید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان