رشته فیزیوتراپی در فرانسه

بدون نظر

یکی از رشته هایی که دانشجویان برای تحصیل در فرانسه انتخاب می کنند رشته فیزیوتراپی است و به همین دلیل در این مقاله به بررسی دقیق و علمی تحصیل در رشته فیزیوتراپی در فرانسه می پردازیم. علاقمندان به موضوع تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه تمایل دارند تا در خصوص چگونگی تحصیل در فرانسه، هزینه تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه، گرایشات و بازار کار رشته فیزیوتراپی در فرانسه، درآمد فیزیوتراپی در فرانسه، دانشگاه های مطرح این کشور و برخی موضوعات دیگر اطلاعات داشته باشند که ما در این مقاله توضیحاتی در این خصوص ارائه خواهیم کرد. در واقع ما در تیم تحقیقاتی موسسه MIE با مشورت وکلای بومی فرانسه و استفاده از منابع موثق اطلاعاتی را در خصوص رشته فیزیوتراپی با هدف آشنایی شما با این موضوع جمع آوری نمودیم و ذکر آن به معنی اقدام برای آن نمی باشد. چنانچه شما عزیزان پس از مطالعه این مقاله سوالی در خصوص رشته فیزیوتراپی در فرانسه داشتید می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده کنید و پاسخ خود را دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

رشته فیزیوتراپی در فرانسه

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه (دیپلم فیزیوتراپی DEMK)

در ابتدای بررسی شرایط تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه (دیپلم فیزیوتراپی DEMK) خوب است تا ما با کلیت تحصیل در این کشور آشنا شویم. داوطلبان تحصیل در رشته فیزیوتراپی مانند سایر دانشجویانی که برای تحصیل در فرانسه وارد این کشور می شوند می توانند در دانشگاه های خصوصی و دولتی این کشور تحصیل کنند که عموماً دانشجویان علاقمند به تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور هستند زیرا تحصیلات آنها تقریبا رایگان است و هزینه تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه را نمی پردازند. دانشجویانی که به سطح B2 زبان فرانسوی برسند می توانند برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه شده و مانند دانشجویان متقاضی پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و ... در فرانسه به مدت یک سال دروس عمومی را پشت سر بگذارند و پس از آن در آزمون عمومی قبول شده و نمره خوبی کسب کنند. معدل دروسی که دانشجو در این سال خوانده و آزمون داده می تواند تاثیر مستقیم بر رشته انتخابی دانشجو داشته باشد. جهت اطلاع از شرایط تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی مقاله نگارش شده را مطالعه کنید.

ویدئو موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در فرانسه


فایل صوتی موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در فرانسه در مقطع کارشناسی

دانشجویانی که پس از تحصیل یک ساله دروس عمومی که شامل دروس پزشکی عمومی، فیزیوتراپی، داروسازی، مامایی، دندانپزشکی، انتولوژی و ... می شود رشته های مورد علاقه خود را انتخاب می کنند و دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته فیزیوتراپی در فرانسه در مقطع کارشناسی را دارند نیز این رشته را انتخاب می کنند. دانشجویان برای تحصیل کارشناسی در فرانسه حدود 3 الی 4 سال باید دروس تخصصی رشته فیزیوتراپی را بخوانند که معمولاً یک دوره 4 ساله شامل یک دوره تئوری دو ساله و یک دوره کارآموزی و عملی می باشد. دانشجویان در دوره لیسانس خود می توانند به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند و تا 20 ساعت در هفته کار کنند و بخش زیادی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند. پس از دریافت مدرک لیسانس نیز دانشجویان می توانند به تحصیلات تکمیلی و یا کار در این کشور بپردازند.

تحصیلات تکمیلی در رشته فیزیوتراپی در فرانسه

سوالی که برای بسیاری از دانشجویان ممکن است به وجود بیاید این است که امکان تحصیلات تکمیلی در رشته فیزیوتراپی در فرانسه وجود دارد یا دانشجو پس از آن دیگر امکان ادامه تحصیل ندارد و باید وارد بازار کار شود؟ به طور کلی می توان گفت که امکان ادامه تحصیل برای دانشجویان این رشته وجود دارد و فیزیوتراپیست ها می توانند در حوزه های تخصصی به تحصیلاتشان ادامه دهند که از جمله مهم ترین آنها می توان به فیزیوتراپی کودکان، فیزیوتراپی ورزشی، فیزیوتراپی سالمندان، فیزیوتراپی تنفسی و ... اشاره نمود که در خصوص سیستم های قلبی عروقی، اسکلت، عضلات، عصب شناسی، تنفسی و ... آموزش های تکمیلی و پیشرفته می بینند. آموزش هایی که یک فیزیوتراپیست در این دوره ها می بیند به او در آسیب شناسی و درمان بیماران کمک می کند.

کارآموزی فیزیوتراپی فرانسه

داوطلبین رشته فیزیوتراپی پس از اینکه دوره های آموزش تئوری خود را به اتمام رساندند باید دوره کارآموزی فیزیوتراپی فرانسه را هم پشت سر بگذارند و در واقع این دوره نیز یکی از مراحل تحصیل در رشته فیزیوتراپی در فرانسه است. دوره های کارآموزی که دانشجویان در IFMK باید سپری کنند 42 هفته به طول می انجامد و با انجام آن دوره های آموزش فیزیوتراپی دانشجو به اتمام می رسد. دانشجویانی که دوره های تئوری و کارآموزی را به پایان می رسانند به هیئت منصفه منطقه ای DEMK معرفی شده و در صورت تایید دیپلم دولتی رشته فیزیوتراپی در فرانسه را دریافت می کنند و اعتبارات ECTS را نیز کسب می کنند.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته فیزیوتراپی در فرانسه

جمع آوری مدارک مورد نیاز پس از اینکه داوطلب از انتخاب رشته و مسیر خود مطمئن شد شروع کار مهاجرتی او به حساب می آید و به همین دلیل در این قسمت به بررسی مدارک مورد نیاز پذیرش رشته فیزیوتراپی در فرانسه خواهیم پرداخت. دقت داشته باشید که در این مرحله داوطلب تمام مدارک خود را باید به زبان فرانسوی ترجمه نموده و به درستی به دانشگاه ارائه کند تا خللی در روال پذیرش او ایجاد نشود. دانشجویانی که در هنگام ارائه مدارک قصور کرده و مدارک جعلی و یا نادرستی در پرونده خود قرار دهند از طرف دانشگاه رد شد و پذیرش دریافت نمی کنند. دقت به این نکته نیز ضروری است که دانشجویان بسته به مقطع و دانشگاه خود باید مدارک را تهیه کنند اما به طور معمول یک سری از مدارک برای ارائه به دانشگاه متداول است که در ذیل این متن می توانید برخی از مهم ترین این موارد را مشاهده نمایید.

 • مدارک هویتی و شناسایی مانند شناسنامه و پاسپورت معتبر
 • مدارک تحصیلی دوره های قبلی به همراه ریز نمرات
 • مدرک زبان فرانسوی و یا انگلیسی (بسته به نیاز دانشگاه)
 • تکمیل فرم پذیرش دانشگاه
 • ارائه توصیه نامه از اساتید قبلی
 • ارائه انگیزه نامه
 • پرداخت هزینه های ثبت نام دانشگاه
 • عکس پاسپورتی

رشته اقتصاد در فرانسه

این مقاله را از دست ندهید: رشته اقتصاد در فرانسه

در این مقاله ما تمام طلاعات مربوط به رشته اقتصاد در فرانسه را به شما خواهیم آموخت.

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه

بررسی هزینه تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه از جمله نکات مهمی است که داوطلبین برای انتخاب رشته و دانشگاه مد نظر قرار می دهند و در واقع برای بودجه بندی صحیح هزینه ها باید قبل از اقدامات در نظر گرفته شود. تحصیل در فرانسه مانند بسیاری از کشورهای دنیا به دو نوع تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی تقسیم می شود که تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه به طور معمول به زبان فرانسوی و با هزینه ای کمتر از 1.000 یورو امکان پذیر است که در نوع خود تحصیل رایگان در فرانسه محسوب می شود. هزینه تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه و در دانشگاه های خصوصی این کشور بیشتر از دانشگاه های دولتی بوده و بسته به نوع دانشگاه و امکاناتی که در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد حدود 4.000 الی 9.000 یورو در سال از دانشجویان شهریه دریافت می نماید. در دانشگاه های دولتی و خصوصی، هزینه زندگی در فرانسه بر عهده دانشجو می باشد که حدود 1.000 یورو در ماه برای این منظور باید به همراه داشته باشد.

بورسیه فیزیوتراپی در فرانسه

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه از جمله موضوعاتی است که در وهله اول دانشجویان نگران آن هستند اما با تحقیق در خصوص تحصیل در فرانسه خواهند دانست که امکان تحصیل رایگان به زبان فرانسوی در این کشور برای علاقمندان وجود دارد. در نتیجه دانشجو هزینه ای بابت تحصیل در این کشور نمی پردازد ولی باید هزینه های زندگی خود را بپردازد و برخی دانشجویان برای این موضوع نیز نیاز به کمک های مالی و حمایت دارند که برای این امر برخی از بورسیه های تحصیلی فرانسه وجود دارند تا بخشی از هزینه های دانشجویان را جبران کنند و دغدغه آنها را برای ادامه تحصیل کاهش دهند. به طور معمول هر بورسیه شرایطی را برای دانشجویان مشخص می کند که در صورت داشتن آن می توانند از بورسیه فیزیونراپی در فرانسه بهره ببرند و تمام یا بخشی از هزینه های یک دانشجو را تامین می کنند. برخی از بورسیه فیزیوتراپی در فرانسه در ذیل نام برده شده است:

 • UACES Scholarships
 • Marie Curie International Incoming Fellowships (IIF) For Developing Countries
 • Centaline Charity Fund Scholarship
 • National Overseas Scholarship
 • Education Future International Scholarship
 • ServiceScape Scholarship

دانشگاه های فیزیوتراپی در فرانسه

رشته فیزیوتراپی توسط دانشگاه های متعددی ارائه می شود که بر اساس تحقیقات انجام شده تعداد دانشگاه های فیزیوتراپی در فرانسه و موسساتی که این رشته را ارائه می دهند بیش از 40 مورد می باشد. این دانشگاه ها هر ساله پذیرای بیش از 3 هزار دانشجوی بومی و غیربومی هستند که برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در فرانسه به آنها مراجعه می کنند. جهت معرفی برخی از معتبرترین دانشگاه های فیزیوتراپی فرانسه می توانیم به دانشگاه سوربون، دانشگاه استراسبورگ و مارسی اشاره داشته باشیم که از سطح علمی بالایی برخوردار بوده و رقابت بالایی برای دریافت پذیرش در آنها بین دانشجویان قرار دارد. در ادامه به بررسی دانشگاه هایی که ذکر شد خواهیم پرداخت تا علاوه بر آشنایی شما عزیزان با شمای کلی آنها، با شرایط تحصیل فیزیوتراپی در آنها نیز آشنا شویم.

رشته فیزیوتراپی در دانشگاه سوربون

دانشگاه سوربون یکی از شناخته ترین دانشگاه های فرانسه است که هر ساله پذیرای دانشجویان متعددی از سراسر دنیا برای تحصیل در رشته های مختلف است. این دانشگاه که از ادغام دو دانشگاه پاریس-سوربن و دانشگاه پیر و کاری کوری در سال 2018 به شکل کنونی تاسیس شده است در شهر فرانسه قرار دارد اما تاریخ این دانشگاه به قرن 13 میلادی بر می گردد. این دانشگاه دارای دانشکده های متعددی از جمله علوم پایه، علوم انسانی و پزشکی است که دانشجویان می توانند رشته فیزیوتراپی در دانشگاه سوربون را در دانشکده پزشکی فرا بگیرند. دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه باید نمرات خوبی را در آزمون دروس عمومی خود کسب کنند تا شانس تحصیل در این دانشگاه سوربون را داشته باشند.

رشته فیزیوتراپی در دانشگاه استراسبورگ

از دیگر دانشگاه های مطرحی فرانسه که دانشجویان امکان تحصیل رشته فیزیوتراپی در آن را خواهند داشت دانشگاه استراسبورگ است. این دانشگاه که در قرن 16 میلادی بنا نهاده شد یکی از برترین دانشگاه های فرانسه و یکی از 500 دانشگاه برتر دنیا به حساب می آید. تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویانی که به زبان فرانسوی مسلط باشند رایگان است و امکان تحصیل رشته فیزیوتراپی در دانشگاه استراسبورگ برای دانشجویانی که نمرات خوبی در آزمون دروس عمومی کسب کنند و درخواست تحصیل در این دانشگاه را داشته باشند فراهم می کند. حدود 20 درصد از دانشجویان این دانشگاه دانشجویان بین المللی هستند که می تواند محیط جذابی را برای دانشجویان بین الملل به وجود بیاورد.

تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه

رشته فیزیوتراپی در دانشگاه مارسی

یکی از بزرگترین دانشگاه های فرانسوی زبان دنیا با حدود 70 هزار دانشجو را که از سال 1409 تاسیس شده است دانشگاه مارسی می باشد این دانشگاه دارای دانشکده های متعددی است که رشته فیزیوتراپی در دانشگاه مارسی در دانشکده پزشکی و پیراپزشکی این دانشگاه (SMPM) برگزار می شود. فیزیوتراپی و علوم توانبخشی تنها یکی از 16 شاخه ای است که این دانشگاه در خصوص آنها تیم های تحقیقاتی دارد و برای تحصیلات تکمیلی نیز بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. با توجه به اینکه این دانشگاه دولتی است و تحصیل در آن به زبان فرانسوی می باشد دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه نیستند و می توانند به صورت رایگان درس بخوانند.

گرایش های رشته فیزیوتراپی در فرانسه

دانشجویانی که وارد دوره های تحصیلات تکمیلی رشته فیزیوتراپی در فرانسه می شوند می توانند در گرایش های مختلفی به ادامه تحصیل بپردازند که از جمله مهم ترین این موارد می توان به فیزیوتراپی ورزشی، کودکان، سالمندان و تنفسی اشاره داشته باشیم. دانشجویان باید تحصیلات دوره لیسانس خود را به اتمام رسانده باشند و پس از آن بتوانند در دوره های تخصصی پذیرش دریافت کنند. در این بخش به توضیح مختصری از برخی از مهم ترین گرایش های رشته فیزیوتراپی در فرانسه می پردازیم تا بیشتر با آنها آشنا شویم.

فیزیوتراپی ورزشی

یکی از گرایش های بسیار مورد علاقه و پرکاربرد برای علاقمندان به رشته فیزیوتراپی در فرانسه گرایش فیزیوتراپی ورزشی است که زمینه کاری آن بسیار گسترده است. با توجه به اینکه ورزشکاران همواره در معرض آسیب های ناشی از ورزش هستند برای بهبود شرایط جسمانی خود نیاز به فیزوتراپیست های حرفه ای دارند تا با سرعت بالا و به بهترین نحو آسیب شناسی نموده و آن را بهبود ببخشند. از این رو دانشجویان در این گرایش باید با عضلات و حرکات اصلاحی آشنایی کاملی داشته باشند.

فیزیوتراپی کودکان

یکی از نیازهایی که امروزه برای کودکان وجود دارد این است که در سنین ابتدایی آسیب های جسمانی آنها شناسایی شده و در جهت بهبود و یا رفع آن اقدامات لازم صورت بگیرد. آسیب های اکتسابی و یا مادرزادی می تواند اختلالاتی در توانایی های آنها ایجاد کرده و در فعالیت های آتی آنها تاثیرگذار باشد و در رشد آنها نیز تاثیر بگذارد. فیزیوتراپ کودکان با شناخت آسیب های عصبی، تنفسی، عضلات و ... می تواند از اختلالات پیش رو جلوگیری کرده و یا آنها را کاهش دهد.

فیزیوتراپی سالمندان

یکی دیگر از اقشار جامعه که نیاز به نگهداری خاصی دارند سالمندان هستند. این افراد با توجه به تحلیل عضلات و یا کاهش توانایی ها، کهولت سن و سایر موضوعاتی ما که با آن مواجه هستند همواره در معرض آسیب و از دست دادن توانایی ها خود هستند. این افراد با بالا رفتن سن و برای فعال تر کردن عضلات و ماهیچه ها و بهبود سریع تر نیاز به کمک فیزوتراپیست ها دارند.

 

بازار کار رشته فیزیوتراپی در فرانسه

اطلاع داشتن از بازار کار رشته فیزیوتراپی در فرانسه یکی از موضوعاتی است که می تواند به انتخاب رشته توسط دانشجو برای تحصیل در کشور مقصد خود کمک کند. همانطور که ذکر شد در سالیان اخیر رشته فیزیوتراپی پیشرفت بسیاری داشته و گرایش های متعددی با توجه به نیاز جامعه به وجود آمده است که می تواند نشان دهد بازار کار رشته فیزیوتراپی در فرانسه بسیار خوب و قابل توجه است. امروزه کودکان تا سالمندان با هدف بهبود شرایط جسمانی خود به فیزیوتراپ ها نیاز دارند تا بتوانند هرچه سریع تر آسیب های بدن خود را جبران نمایند. فیزیوتراپ ها برای تقویت کار خود از ابزارهای متعددی استفاده می کنند و هرچه ابزار کار یک فیزیوتراپ بیشتر باشد احتمالا بازار کار رشته فیزیوتراپی نیز برای او بهتر خواهد بود. فیزیوتراپیست ها در فرانسه می توانند در بیمارستان و کلینیک های دولتی و خصوصی به کار مشغول شوند که درآمد فیزیوتراپی در فرانسه برای افرادی که کلینک خصوصی دارند بیشتر خواهد بود.

درآمد فیزیوتراپی در فرانسه

بررسی درآمد فیزیوتراپی در فرانسه از نکات بسیار مهم برای کار در این کشور است. افرادی که پس از تحصیل در رشته فیزیوتراپی در فرانسه وارد بازار کار پس از تحصیل در فرانسه می شوند می توانند درآمد مناسبی نیز از این شغل بدست آورند. میزان درآمد فیزیوتراپی در فرانسه بسته به میزان تخصص، سابقه کار، مهارت و ... می تواند بسیار متغیر باشد. حداقل میزان درآمد فیزیوتراپ در فرانسه حدود 45.000 یورو در سال ارزیابی شده است و حداکثر آن حدود 139.000 یورو در سال است. البته اکثر فیزیوتراپیست ها در کشور فرانسه حدود 90.000 یورو در سال را درآمد خواهند داشت. درآمد فیزیوتراپ ها با افزایش میزان تجربه آنها افزایش می یابد و معمولاً افرادی که بین 5 تا 10 سال تجربه کار داشته باشند حدود 34 درصد بیشتر از افرادی است که کمتر از این میزان سابقه کار دارند.

 

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول

شرایط تحصیل در رشته فیزیوتراپی در فرانسه در دانشگاه های دولتی به چه صورت است؟

دانشجویان برای ورود به دانشگاه های دولتی فرانسه باید ابتدا حداقل سطح زبان B2 فرانسوی را بدانند، پس از آن 1 سال باید دوره های عمومی پزشکی را پشت سر بگذارند و بعد از کسب معدل خوب در آزمون نهایی بتوانند به تحصیل رشته فیزیوتراپی بپردازند.

چه گرایش های برای ادامه تحصیلات در رشته فیزیوتراپی در فرانسه وجود دارند؟

گرایش ها متعددی همچون فیزیوتراپی ورزشی، سالمندان، کودکان، زنان، تنفسی و ... از جمله محبوب ترین گرایشات هستند.

هزینه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در فرانسه چقدر است؟

دانشجویان می توانند این رشته را در دانشگاه ها دولتی به صورت رایگان و در دانشگاه های خصوصی با پرداخت حدود 4.000 الی 9.000 یورو در سال بخوانند.

بهترین دانشگاه های فرانسه برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در فرانسه کدام هستند؟

دانشگاه های سوربون، مارسی، استراسبورگ از جمله بهترین دانشگاه های این کشور برای تحصیل فیزیوتراپی هستند.

آیا علاقمندان به تحصیل فیزیوتراپی می توانند ابتدا برای آموزش زبان فرانسوی وارد این کشور شوند؟

بله، دانشجویان با کمی آشنایی با زبان فرانسوی می توانند وارد این کشور شده و سطح زبان خود را تقویت کنند.

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی علمی و دقیق رشته فیزیوتراپی در فرانسه پرداختیم که ضمن آن مواردی همچون شرایط تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه، هزینه های تحصیل و بورسیه، بازار کار و درآمد فیزیوتراپی و ... را بیان نمودیم. با توجه به اینکه تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه به زبان فرانسوی در دانشگاه های دولتی رایگان است و دانشجویان می توانند در دانشگاه های مطرحی تحصیل کنند، فرانسه می تواند گزینه مناسبی برای دانشجویان بین المللی باشد. با توجه به بازار کار مناسب و درآمد خوبی که فیزیوتراپیست ها می توانند در فرانسه داشته باشند تحصیل فیزیوتراپی در فرانسه می تواند گزینه مناسبی برای تحصیل در فرانسه باشد. این مقاله به منظور آشنایی شما با رشته فیزیوتراپی توسط تیمی تحقیقاتی موسسه MIE و با مشورت وکلای بومی این کشور تهیه و تنظیم شده است. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله سوالی در خصوص رشته فیزیوتراپی در فرانسه و یا سایر موضوعات اقامتی داشتید می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده نموده و اطلاعات تکمیلی دریافت کنید. ضمناً شما می توانید سوالات خود را در قالب دیدگاه در وبسایت موسسه قرار داده و پاسخ خود را در اسرع وقت دریافت کنید. 

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان