رشته مهندسی نفت در آلمان

بدون نظر

کشور آلمان یکی از بهترین کشورهای جهان جهت مهاجرت تحصیلی بوده و هر سال دانشجویان زیادی از سراسر جهان اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های بسیار معتبر و با کیفیت این کشور می نمایند. با وجود دانشگاه های رتبه بالا در سطح جهان و امکان تحصیل رایگان در آلمان و یا با هزینه مناسب، در کنار برخورداری از مزایای زندگی در یک کشور بی‌نظیر اروپایی، آلمان را به مقصد رویایی بسیاری از دانشجویان تبدیل نموده است. یکی از بهترین و پرتقاضاترین رشته ها، رشته مهندسی نفت در آلمان می باشد که ما در این مقاله سعی داریم تا به صورت کامل به بحث و بررسی در رابطه با این موضوع بپردازیم. با توجه به این که کشور آلمان دارای ذخایر نفتی بسیاری بوده و قلب اقتصادی اروپا شناخته می شود، لذا بازار کار مهندسی نفت در آلمان یک بازار کار بسیار مناسب بوده و فارغ التحصیلان این رشته می توانند با درآمد سطح بالایی در موقعیت های شغلی مرتبط با رشته نفت به کار مشغول گردند. این مقاله با مشاوره با وکلای معتبر آلمان و با بررسی سایت های معتبر، تهیه و نوشته شده است و نشان از ارائه تمامی خدمات توسط موسسه مشاوره ای MIE ندارد، لذا شما دوستان عزیز جهت کسب اطلاعات کامل و خدمات ارائه شده در ارتباط با رشته مهندسی نفت و تحصیل مهندسی در آلمان، با مشاورین ما ارتباط برقرار نمایید و مشاوره رایگان تلفنی داشته باشید.

کار تحصیل آلمان در 30 ثانیه

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
رشته مهندسی نفت در آلمان و دکل های نفتی

درباره رشته مهندسی نفت در آلمان

امروزه تحصیل رشته مهندسی نفت در آلمان به عنوان یکی از پرطرفدارترین و بهترین رشته های دانشگاهی در المان شناخته می شود. این رشته با مباحثی نظیر اکتشاف، تولید و استخراج نفت و مواد نفتی و همچنین چگونگی تولید گاز طبیعی در ارتباط است. دانشجویان رشته مهندسی نفت در آلمان باید مباحثی نظیر شیمی، فیزیک، ریاضی و زیست را به خوبی فرا گیرند. جهت اشتغال به کار در این حوزه در کشور آلمان، دانشجویان باید حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند. خوانندگان عزیز اطلاعاتی که مطالعه میفرمایید توسط کارشناسان حرفه ای موسسه مشاوره ای mie به تحریر در آمده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر مجاز است. در بیشتر دانشگاه های ارائه دهنده رشته نفت در کشور آلمان، دانشجویان می توانند در برنامه های مشارکتی شامل دروس تئوری و عملی شرکت نمایند و به تجربه کافی جهت ورود به بازار کار مهندسی نفت در آلمان دست پیدا نمایند.

 • توضیحات موسسه ملک پور در مورد کار تحصیل آلمان

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد کار تحصیل آلمان

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد کار تحصیل آلمان

شرایط تحصیل رشته مهندسی نفت در آلمان

ادامه تحصیل در رشته مهندسی نفت در آلمان، همانند سایر رشته های ارائه شده در دانشگاه های آلمان در مقاطع مختلف دارای شرایطی می باشد. دانشجویان می توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل این رشته بپردازند. هر یک از دانشگاه ها جهت اعطای پذیرش به دانشجویان خود، با توجه به مقطع تحصیلی، نیازمند مدارک تحصیلی خاص، مدرک زبان، مقالات خاص، انگیزه نامه و توصیه نامه می باشند که در ادامه به صورت جداگانه شرایط هر یک از مقاطع جهت تحصیل رشته مهندسی نفت در آلمان ارائه می گردند.

تحصیل مهندسی نفت در آلمان در مقطع کارشناسی

متقاضیان تحصیل مهندسی نفت در آلمان در مقطع کارشناسی می بایست یک دوره سه ساله شامل 6 ترم تحصیلی را پشت سر بگذارند. همانطور که می دانید زبان تحصیل در آلمان به 2 صورت است انگلیسی و آلمانی. جهت کسب مهارت لازم در این زمینه، دانشجویان می توانند به صورت کاملا اختیاری اقدام به انتخاب یک پروژه عملی مرتبط با نفت و گاز نمایند و یا این که در یک پروژه مشارکتی با سایر رشته ها کار نمایند. زیر شاخه هایی مانند مدیریت مخزن یا تولید و حفاری از رشته های مرتبط نفت است و علاقمندان بسیاری دارد.

 

بیشتر بدانید: تحصیل کارشناسی در آلمان

 

تحصیل کارشناسی ارشد نفت در آلمان

داشتن مدرک کارشناسی ارشد نفت از دانشگاه های آلمان می تواند به شدت آینده شغلی دانشجو را تحت تاثیر قرار دهد. متقاضیان می بایست در این مقطع 2 سال تحصیلی را پشت سر بگذارند. یکی از مدارک ابتدایی و مهم برای این پروسه داشتن مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی است. ارائه انگیزه نامه نیز جهت تحصیل این دوره ضروری است.

 

بیشتر بدانید: تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

 

تحصیل دکترا مهندسی نفت در آلمان

جهت تحصیل دکترای مهندسی نفت در آلمان، دانشجویان باید 30 واحد درسی و یک بخش تحقیقاتی 150 واحدی را پاس نمایند. داشتن مدرک کارشناسی ارشد با حداقل نمره B از ضروریات اخذ پذیرش از دانشگاه های ارائه دهنده دکترای مهندسی نفت می باشد. در این دوره دانشجویان باید دروس مرتبط با مهندسی مخازن، مدل سازی و اندازه گیری فرایندهای فیزیکی و شیمیایی، و فرایندهای استخراج نفت از سنگهای دارای نفت را پشت سر بگذارند. دانشجویان همچنین باید تحقیقاتی را در زمینه حفاری و چاه ها، طراحی چاه و تکمیل عملیات حفاری انجام دهند.

 

بیشتر بدانید: تحصیل دکترا در آلمان

 

مدرک زبان مورد نیاز اپلای مهندسی نفت در آلمان

برای تحصیل مهندسی نفت در آلمان متقاضی می تواند انتخاب داشته باشد که تحصیل به زبان انگلیسی باشد یا آلمانی. لازم بذکر است که مدارک دقیق را هر دانشگاه بر اساس شرایط اعلام شده بررسی میکند. عموما دانشگاه های دولتی مدرک زبان آلمانی در سطح b را چک میکنند. دانشگاه های خصوصی نیز با توجه به مقطع تحصیلی، خواهان مدرک زبان آیلتس در سطح 6.5 و 7 می باشند. بهتر است که دانشجویان قبل از اقدام به اخذ پذیرش، جهت دریافت مدرک زبان خود اقدام نمایند و یا با گذراندن یک دوره زبان در دانشگاه های کشور آلمان و پس از رسیدن به سطح زبانی مورد نیاز، پذیرش خود را از دانشگاه اخذ نمایند.

گرایش های رشته مهندسی نفت در آلمان

رشته مهندسی نفت در آلمان نیز همانند سایر رشته ها دارای گرایشات مختلفی بالاخص در دوره های تحصیلات تکمیلی می باشد. اما برخی از این گرایشات نسبت به سایر آنها تخصصی تر بوده و تعداد متقاضیان آنها بیشتر است. از جمله تخصصی ترین گرایش های مهندسی نفت در دانشگاه های آلمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حفاری و تولید
 • مدیریت مخزن
 • سیستم های ژئوترمال عمیق

در صورت تمایل به کسب اطلاعات در ارتباط با این گرایش ها می توان به سایت دانشگاه ها مراجعه نمود و با شرایط اعطای پذیرش به دانشجویان بین المللی در این گرایشات آشنا شد.

مهندسی برق در آلمان

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل مهندسی برق در آلمان

در این مقاله ما جوانب تحصیل مهندسی برق در آلمان را به شما خواهیم آموخت.

هزینه تحصیل مهندسی نفت در آلمان

همانگونه که می دانید دانشجویان بین المللی علاقه مند به رشته مهندسی نفت در آلمان که دارای مدرک زبان آلمانی بوده و می توانند به این زبان تکلم نمایند، قادر خواهند بود که برای اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی آلمان درخواست دهند. دانشگاه های دولتی آلمان رایگان بوده و تنها هزینه اندکی جهت ارائه خدمات به دانشجویان از آنها دریافت می نمایند. هزینه دریافتی جهت ارائه خدمات تنها حدود 350 الی 700 یورو در هر ترم بوده و این مبلغ بسیار ناچیز است و می توان گفت تحصیل مهندسی نفت در آلمان در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان است. اما آن دسته از دانشجویانی که تمایل دارند تا در دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی تحصیل نمایند، می توانند دانشگاه های خصوصی این کشور را انتخاب نمایند. هزینه تحصیل درآلمان در دانشگاه های خصوصی آلمان برای مقاطع مختلف تحصیلی رشته مهندسی نفت حدود 25 الی 42 هزار یورو در سال می باشد. دانشگاه های خصوصی ارائه دهنده این رشته نیز بسیار با کیفیت و معتبر می باشند.

بورسیه مهندسی نفت در آلمان

دانشجویان جهت تحصیل مهندسی نفت در آلمان، در صورت تمایل به دریافت بورسیه، باید بررسی نمایند که آیا دانشگاه انتخابی جهت ادامه تحصیل آنها بورسیه ای برای دانشجویان بین المللی در نظر دارند یا خیر. اکثر بورسیه های تحصیلی در آلمان در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می گردند و شانس دریافت بورسیه در دوره کارشناسی بسیار اندک است. یکی از معروف ترین بورسیه های ارائه شده جهت رشته مهندسی نفت در آلمان، بورسیه دویچه وله در دوره کارشناسی ارشد به مبلغ 750 یورو در ماه است و همچنین هزینه های مربوط به زندگی، تحصیل و پرواز دانشجوی بین المللی را پوشش می دهد. جهت دریافت بورسیه در آلمان دانشجویان باید میزان توانایی و شایستگی خود را از طریق ارائه معدل و نمرات سطح بالا، رزومه تحصیلی عالی و همچنین ارائه کتاب یا مقاله چاپ شده به اثبات برسانند. البته دانشجویان باید توجه داشته باشند که برخی از بورسیه ها در آلمان به اتباع برخی از کشورها ارائه نمی گردند.

دانشگاه های مهندسی نفت آلمان

انتخاب صحیح دانشگاه دارای تاثیر بسیاری بر آینده تحصیلی و شغلی دانشجو دارد، لذا دانشجویان بین المللی باید قبل از اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان در زمینه رشته مهندسی نفت در آلمان، ابتدا دانشگاه های ارائه دهنده این رشته را به دقت بررسی نمایند. از بهترین دانشگاه جهت تحصیل مهندسی نفت در آلمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دانشگاه RWTH آخن / رنک: 82       
 • دانشگاه اشتوتگارت / رنک: 107
 • دانشگاه صنعتی کلاوستال / رنک: 125 
 • دانشگاه پتسدام / رنک: 151  
 • دانشگاه فنی مونیخ / رنک: 199
 • دانشگاه توبینگن / رنک: 217
 • دانشگاه کیل / رنک: 242                 

اقامت دائم و تابعیت آلمان پس از تحصیل در رشته مهندسی نفت

اکثر دانشجویانی که تحصیل مهندسی نفت در آلمان را انتخاب می‌نمایند، از همان اول هدف از مهاجرت تحصیلی را دریافت اقامت و تابعیت آلمان قرار می دهند. دانشجویانی که در رشته مهندسی نفت در آلمان مشغول به تحصیل می گردند، مدت یک سال و نیم پس از فارغ التحصیلی این فرصت را دارند که در آلمان باقی مانده و به جستجوی کار بپردازند. با توجه به مناسب بودن بازار کار مهندسی نفت در آلمان، دانشجویان متخصص و ماهر فارغ التحصیل از دانشگاه های آلمان با فرصت بالای کاریابی در این کشور روبرو می باشند. با یافتن کار در آلمان، دانشجویان ویزای کاری دریافت نموده و باید بیمه و مالیات پرداخت نمایند. با گذشت سه سال از کار در آلمان، مهندسین نفت می توانند به اقامت دائم آلمان دست پیدا نمایند. پس از دریافت اقامت دائم و با گذشت 5 سال اقامت کلی در آلمان، شخص می تواند جهت دریافت تابعیت آلمان برای خود و خانواده دست پیدا نماید که از شرایط اصلی آن تسلط به زبان آلمانی و قبولی در آزمون شهروندی است.

بازار کار مهندسی نفت در آلمان

دانشجویانی که در رشته مهندسی نفت در آلمان فارغ التحصیل می گردند با موقعیت های شغلی متفاوتی در این کشور روبرو خواهند بود. بازار کار مهندسی نفت در آلمان یک بازار کار عالی بوده و با توجه به این که نرخ بیکاری در این کشور در سطح پایینی قرار دارد، شانس کار در آلمان در موقعیت های مختلف با درآمد سطح بالا افزایش پیدا می کند. از جمله کارفرمایان فعال برای استخدام مهندسین نفت در آلمان شرکت های بزرگ صنعت نفت و گاز، شرکت های فعال تامین کننده و ذخیره انرژی، موسسات مختلف تحقیقاتی پژوهشی و همچنین دانشگاه ها، شرکت های بزرگ مهندسی، شرکت های مشاوره ای کسب و کار و غیره می باشند.

محیط شغلی مهندسی نفت در آلمان

عناوین شغلی حوزه نفت در آلمان

همانگونه که بیان نمودیم کشور آلمان به نیروی کار ماهر و متخصص در زمینه صنایع نفتی بسیار نیاز دارد. تمامی افرادی که از دانشگاه ها در رشته مهندسی نفت در آلمان فارغ التحصیل می گردند، بسیار ماهر و متخصص می باشند که شرکت های گوناگون به شدت از آنها استقبال می نمایند. امکان اشتغال به کار فارغ التحصیلان رشته مهندسی نفت در آلمان در دوره های تحصیلات تکمیلی در شرکت های زیر وجود دارد:

 • صنعت نفت
 • تامین و ذخیره انرژی
 • خدمات پشتیبانی صنعت
 • انجمن ها و نهادهای عمومی
 • مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها
 • شرکت های مهندسی
 • مشاوره های شرکتی

درآمد مهندسان نفت در آلمان

کشور آلمان با توجه به ذخایر نفتی فراوان، از افراد ماهر و متخصص در این زمینه به شدت استقبال نموده و حقوق و مزایای سطح بالایی برای آنها مشخص می نماید. متوسط درآمد یک مهندس نفت در کشور آلمان با توجه به سابقه و تخصص حدود 3620 یورو در ماه است. در اوایل شروع به کار، حداقل حقوق مهندسین نفت در آلمان حدود 1660 یورو در ماه است که این مبلغ می تواند به 5750 یورو در ماه افزایش پیدا نماید. میزان حقوق و درآمد افراد در کشور آلمان با توجه به سابقه کاری، میزان مهارت و تخصص و مقطع تحصیلی متغیر می باشد.

مزایای تحصیل مهندسی نفت در آلمان

تحصیل رشته مهندسی نفت در آلمان دارای مزایای مختلفی می باشد که از جمله این مزایا می توان به موارد موجود در زیر اشاره نمود:

 • امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی
 • امکان تحصیل مقرون به صرفه در دانشگاه های خصوصی
 • پایین بودن هزینه زندگی در آلمان
 • امکان اشتغال به کار همزمان با تحصیل مهندسی نفت در آلمان
 • امکان کسب تجربه عملی در حین تحصیل
 • شانس بالای کاریابی در آلمان
 • فراهم بودن شرایط دریافت اقامت و تابعیت از طریق اشتغال به کار پس از فارغ التحصیلی
 • امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی و آلمانی
 • امکان دریافت ویزای همراه

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب رشته مهندسی نفت در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

هزینه تحصیل رشته مهندسی نفت در دانشگاه های خصوصی آلمان چقدر است؟

هزینه تحصیل مهندسی نفت در دانشگاه های خصوصی آلمان 25 الی 40 هزار یورو در ماه است.

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته مهندسی نفت در آلمان کدام است؟

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته مهندسی نفت در آلمان دانشگاه RWTH آخن با رتبه جهانی 82 می باشد.

میانگین درآمد مهندسین نفت در آلمان چقدر است؟

میانگین درآمد مهندسین نفت در آلمان حدود 3620 یورو در ماه است.

بازار کار رشته مهندسی نفت در آلمان چگونه است؟

بازار کار رشته مهندسی نفت در آلمان یک بازار کار بسیار عالی است.

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش نمودیم تا به صورت کلی رشته مهندسی نفت در آلمان را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم. همانگونه که بیان نمودیم بهترین دانشگاه های کشور آلمان با رتبه جهانی سطح بالا ارائه دهنده رشته مهندسی نفت و گرایشات مختلف مرتبط با این رشته می باشند. تحصیل در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. دانشجویان می توانند به تحصیل مهندسی نفت در آلمان در دانشگاه های دولتی به صورت رایگان پرداخته و یا با پرداخت شهریه در دانشگاه های دولتی مشغول تحصیل گردند. امکان اشتغال به کار فارغ التحصیلان رشته مهندسی نفت در موقعیت های مختلف با درآمد سطح بالا در این کشور وجود دارد. دانشجویان با کار در آلمان و دریافت ویزای کاری می توانند اقامت و تابعیت این کشور را بدست آورند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با رشته مهندسی نفت در آلمان و بررسی شرایط خود با موسسه مشاوره ای MIE ارتباط برقرار نمایید و یا سوالات خود را در بخش زیر مطرح نمایید تا هرچه سریعتر پاسخگوی شما عزیزان باشیم.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان