تخصص پزشکی در انگلستان

بدون نظر

نحصیل تخصص پزشکی در انگلستان همواره مورد استقبال دارندگان مدرک پزشکی عمومی در سراسر دنیا بوده است، زیرا دانشگاه های انگلستان دومین جایزه نوبل در پزشکی را به خود اختصاص داده اند. 43 دانشگاه بریتانیا بر اساس نظام رتبه بندی QS در بین 650 دانشگاه برتر پزشکی دنیا قرار دارند و 4 مورد از این دانشگاه ها جزو 10 دانشگاه برتر دنیا می باشند. اپلای و گرفتن تخصص پزشکی در انگلستان بسیار رقابتی می باشد و سالیانه تعداد زیادی از افراد از سراسر جهان در دانشکده های پزشکی این کشور پذیرش می گردند. اگر فرد دارای نمرات بالا و نمره آیلتس 7 باشد می تواند برای کارشناسی پزشکی اقدام داشته باشد. برای تحصیلات تکمیلی پزشکی نیاز به مدرک اولیه قوی و سوابق شغلی موفق می باشد. استانداردهای سختگیرانه ایی برای ورود به هر دانشکده پزشکی در نظر گرفته شده است و مصاحبه با فرد در مورد انگیزه، علایق شخصی، سابقه کار قبلی و ذکر دستاوردهای قبلی از جمله کار مرتبط صورت می گیرد. برخی از دانشکده ها نیز انتظار تکمیل آزمون استعداد بالینی، UCAT را نیز دارند. در این مقاله سعی شد که در مورد تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان اطلاعات جامعی در اختیار مخاطبان قرار گیرد. در صورت داشتن هر گونه سوال در این زمینه می توانید با مشاورین موسسه mie تماس داشته و جواب سوالات خود را به طور رایگان دریافت نمایید.

 

 

فرصت ویژه کاریابی تضمینی انگلیس بدون نیاز به معادل سازی!

این فرصت محدود بوده و سالانه فقط برای 50 نفر ممکن می باشد.

 

 

 

ویدیو موسسه MIE در مورد کار برای پزشکان در انگلیس


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
تخصص پزشکی در انگلستان

دوره تخصص پزشکی در انگلستان

برای تخصص های متفاوت پزشکی برنامه های آموزشی متفاوتی در نظر گرفته شده است. شیوه آموزش تخصص پزشکی در انگلستان به دو شکل است:

 1. آموزش از طریق اجرا (run-through training)
 2. آموزش مجزا (uncoupled training)

آموزش از طریق اجرا

در برخی از تخصص های پزشکی آموزش صرفا از طریق یک برنامه صورت می گیرد و فرد فقط یک بار درخواست می دهد در ابتدای برنامه ولی برای تمام طول برنامه آموزشی در نظر گرفته می شود.

آموزش مجزا

دیگر تخصص ها شامل آموزش پایه و اصلی و سپس ورود رقابتی به آموزش های تخصصی تر می باشند. مدت زمان آموزش پایه متفاوت می باشد:

 • آموزش پایه به مدت دو سال. برای مثال آموزش جراحی مرکزی و پایه
 • آموزش پایه به مدت سه سال. برای مثال پزشکی و روانپزشکی اورژانس

طول دوره آموزشی جهت کسب تخصص بالاتر نیز برای هر تخصص متفاوت می باشد. برخی از تخصص ها ورود به آنها رقابتی می باشد و نسبت رقابت بیانگر تعداد درخواست های دریافت شده نسبت به پست های موجود می باشد.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد مصاحبه با پرفسور پاول کولثارد


شرایط تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان

جهت تحصیل در مقطع پزشکی در انگلستان برای دانشجویان بین الملل یک سری شرایط و مقدمات لازم می باشد. شرایط تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان به این صورت می باشد که فرد ابتدا باید یک دوره دو ساله A-Level را گذرانده و بر اساس نمره کسب شده می تواند وارد دوره های پزشکی گردد. برای تحصیل نمره آیلتس 7 شرط ورود به اپلای است. فرد ابتدا دوره پزشکی عمومی را گذرانده و پس از آن وارد دوره های تخصصی CCT می شود. برای اطلاع از شرایط تحصیل دکترا در انگلستان لینک مقاله موجود را مطالعه بفرمایید.

آموزش پایه

مقطع کارشناسی، فرد باید ابتدا در یک دانشکده پزشکی که اغلب بخشی از یک دانشگاه است ثبت نام نموده و در مقطع کارشناسی نیاز به داشتن نمره AAA در شیمی یا زیست شناسی می باشند. در این مقطع نیاز به کسب نمره آیلتس 7 می باشد که نمرات در هر چهار بخش خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن نباید کمتر از 6.5 باشد. Foundation، در پایان تحصیلات دو ساله در کارشناسی، دانشجویان به فوندیشن رفته که طول آن دو سال می باشد و این دوره فارغ التحصیلان مدرسه پزشکی، دیگر فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی و ارائه دهندگان مختلف مراقبت های بهداشتی را گرد هم آورده و در ادامه فرد می تواند به آموزش تخصصی بپردازد.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد شرایط ویژه تحصیل پزشکی در انگلستان


آموزش پیشرفته برای مدرک CCT

آموزش تخصصی، پس از اتمام چهار سال تحصیل در دو مرحله قبل، فرد وارد دوره تخصص می شود که بسیار رقابتی می باشد و نیاز به کار سخت در این مرحله می باشد. آموزش در این دوره تا 7 سال می تواند باشد و پس از آن فرد گواهی پایان دوره آموزشی CCT دریافت می کند.

شرایط ویژه تحصیل پزشکی در انگلستان

موسسه mie شرایط بسیار ویژه ای را برای همراهان خود فراهم کرده که تنها با داشتن مدرک لیسانس 4 ساله بتوانند برای تحصیل پزشکی در انگلستان اقدام ککند گفتنی است که این روش محدودیت سنی ندارد و نیاز به مدرک زبان نیز ندارد، متقاضی می تواند یک دوره فاندیشن را در امارات پشت سر بگذارد و پس از آن به صورت گارانتی وارد رشته پزشکی در انگلستان شود هزینه تحصیل دوره فاندیشن در دبی 40 هزار درهم می باشد و دوره های پزشکی سالانه 40 هزار پوند است.

شرایط پذیرش تخصص پزشکی در انگلستان

جهت تحصیل در مقطع کسب تخصص پزشکی فرد نیاز به برآورده کردن یک سری شرایط می باشد. شرایط پذیرش تخصص پزشکی در انگلستان نیز به صورت زیر می باشد:

 • گذراندن دوره GCSE و A-Levels مورد نیاز برای پزشکی
 • داشتن سابقه کار پزشکی
 • گذراندن امتحانات UCAT و BMAT
 • داشتن انگیزه نامه برای تحصیل در پزشکی
 • مصاحبه از طرف دانشکده پزشکی
 • داشتن مدرک زبان آیلتس 7

مراحل تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان

مراحل تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان کمی پیچیده است در این بخش خلاصه ای از مراحل بیان شده است:

 1. دریافت مدرک پزشکی اولیه (MBBS/MBChB): ابتدا باید دوره دانشگاهی پزشکی (MBBS یا MBChB) را در دانشگاهی انگلیسی یا در دانشگاهی مورد تایید در کشور دیگری که توسط Medical Council of Canada مورد تایید باشد، اخذ کنید.
  2. پذیرش به دوره (F1): پس از دریافت مدرک پزشکی، برخی دانشجوها باید به دوره Foundation Year 1 (F1) پذیرش شوند. این دوره یک ساله است و شامل آموزش عملی و تئوریکی در بیمارستان‌ها می‌شود.
  3. پذیرش به دوره (F2): پس از تکمیل F1، دانشجوها می‌توانند به دوره Foundation Year 2 (F2) پذیرش شوند که نیازمند انجام وظایف بیمارستانی پیشرفته‌تر است.
  4. درخواست مجوز کار (GMC Registration): برای تحصیل تخصص پزشکی، باید در Medical Council of Canada (GMC) ثبت نام کرده و مجوز کار در سیستم بهداشت انگلستان را دریافت کنید.
  5. شرکت در دوره  (MRCP): برخی از تخصص‌های پزشکی نیازمند گذراندن دوره‌های Membership of the Royal Colleges of Physicians (MRCP) یا Membership of the Royal Colleges of Surgeons (MRCS) هستند. این دوره‌ها برای حوزه‌های داخلی و جراحی است.
  6. آموزش تخصصی (Specialty Training): پس از گذراندن مراحل قبلی، می‌توانید وارد دوره‌های آموزش تخصصی (Specialty Training) در حوزه‌های مختلف پزشکی شوید.
  7. آزمون  (CCT): پس از تکمیل آموزش تخصصی، برای دریافت گواهی Certificate of Completion of Training (CCT) برای شروع تمرین مستقل به دانشجویان اختصاص می‌یابد.
  8. تمرین مستقل: پس از دریافت گواهی CCT، شما مجاز به تمرین مستقل در حرفه پزشکی در انگلستان خواهید بود.

مدارک مورد نیاز پذیرش تخصص پزشکی در انگلستان

جهت تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان نیاز به ارائه مدارکی می باشد. مدارک مورد نیاز پذیرش تخصص پزشکی در انگلیس به صورت زیر می باشد:

 • داشتن مدرک آیلتس حداقل 7
 • گذراندن دوره پزشکی عمومی (GP)
 • گواهی نامه پایان دوره کارآموزی
 • گواهی قبولی در آزمون PLAB یک و دو با نمره خوب
 • دریافت تاییدیه شورای پزشکی عمومی
 • دریافت شماره از نظام پزشکی

 

ویدیو موسسه MIE در مورد شرایط تحصیل در انگلستان


مدرک زبان مورد نیاز اپلای تخصص پزشکی در انگلستان

برای تحصیل پزشکی در هر کشوری نیاز به تسلط به زبان رسمی آن کشور می باشد تا فرد بتواند قادر به ارتباط با بیماران به بهترین نحو ممکن و از هر قشر و طبقه سنی باشد. برای تحصیل پزشکی در انگلیس نیز نیاز به تسلط به زبان انگلیسی می باشد. دانشجویان بین المللی نیاز به ارائه مدرک زبان رسمی جهت تحصیل تخصص پزشکی دارند. مدرک زبان مورد نیاز پذیرش تخصص پزشکی در انگلستان از آیلتس 7 به بالا می باشد.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل در آمریکا و انگلستان


هزینه تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان

دوره پزشکی عمومی در انگلستان بسته به رشته بین 5 الی شش سال می باشد. هزینه تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان برای دانشجویان بین الملل بسته به دانشکده پزشکی و تخصصی که در آن تحصیل می کنند از 38,000 تا 50,000 پوند سالانه و متغییر خواهد بود. برای مثال در دانشکده پزشکی لستر هزینه پزشکی برای دو سال اول دانشجویان بین الملل غیر از اتحادیه اروپا 23000 پوند در سال و برای سال های 3 تا 5 بیش از 40000 پوند می باشد. علاوه بر شهریه دانشگاه باید هزینه های زندگی چون محل اقامت و اسکان، غذا و حمل و نقل را نیز در نظر داشت.

بورسیه تخصص پزشکی در انگلستان

برای هر کشور یک تیم اختصاصی وجود دارد که مسئولیت حمایت از کارآموزان پزشکی و دندانپزشکی را بر عهده دارد. برخی از آنها عبارتند از:

 • آموزش بهداشت انگلستان (Health Education England)
 • آموزش NHS اسکاتلند (NHS Education for Scotland)
 • NHS Wales Shared Service Partnership
 • آژانس آموزش پزشکی و دندانپزشکی ایرلند شمالی (Northern Ireland Medical and Dental Training Agency )

انگلستان بورسیه هایی را به طور تخصصی برای دانشجویان پزشکی در نظر گرفته است. بورسیه تخصص پزشکی در انگلستان مناسب داوطلبان خارجی، به قرار زیر می باشد:

بورسیه تحصیلی دولت بریتانیا برای دانشجویان بین المللی (British Government Scholarship Program for InternationalStudents)

دولت انگلستان بورسیه تحصیلی به افرادی با نمرات علمی بالا و پتانسیل بالا در رهبری توسط سفارت بریتانیا در سراسر جهان ارائه می دهد. این بورسیه حمایت مالی برای مدرک کارشناسی ارشد در برخی از دانشگاه های انگلستان را نیز فراهم می کند. این بورسیه شامل 1500 بورسیه دولتی در هر دوره دانشگاهی می باشد. از جمله بورسیه جهت تحصیل داروسازی در بریتانیا، پزشکی و همچنین جراحی در رشته های مختلف می باشد.

بورسیه کالج پزشکی بین المللی هال یورک (Hull York International Medical College Scholarship)

این یک مزیت بزرگ برای دانشجویان بین المللی می باشد زیرا یک چهارم از هزینه تحصیل در کشور انگلستان را در دو سال اول پوشش می دهد. این بورسیه مختص دانشجویان پزشکی و جراحی می باشد و بر اساس شایستگی و نیاز مالی اعطا می شود و نیاز به بازپرداخت آن نمی باشد.

بورسیه جان آبرنتی (John Abernthy Scholarship)

این بورسیه مناسب دانشجویان بین المللی و انگلیسی می باشد. این بورسیه تحت نظارت دانشگاه کوئین مری لندن ارائه می گردد. برخلاف سایر بورسیه ها که تا سه سال می باشند، این بورسیه تا پنج سال می باشد.

بورسیه جهانی تعالی (Global Scholarship of Excellence)

کالج علوم پزشکی و دندانپزشکی تعدادی بورسیه جهت تحصیل پزشکی در انگلستان ارائه می نماید. این بورسیه های تحصیلی در انگلیس جهانی بوده و بر اساس برتر بودن به فرد ارائه می گردد. تخصص پزشکی در لندن با این بورسیه ممکن است.

بورسیه دانشگاه کینگ (King University Scholarship)

کالج کینگ علوم اجتماعی، بهداشتی و پزشکی بورسیه هایی را برای پزشکی انسانی در بریتانیا ارائه می کند. این بورسیه مناسب دانشجویان کارشناسی یا کارشناسی در بهداشت جهانی و پزشکی اجتماعی می باشد. ارزش کل این بورسیه برای مدرک سال اول 3000 پوند می باشد. این بورسیه بر اساس استاندارد زندگی و برتری علمی به افراد تعلق می گیرد. شاید بتوان تخصص پزشکی در لندن را با این بورسیه اقدام کرد.

بورسیه بین المللی داروسازی (International Pharmacy Scholarship)

کالج داروسازی دانشگاه بیرمنگام بورسیه تحصیلی برای دیپلم پنج ساله در رشته داروسازی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. این دانشگاه پنج بورسیه بین المللی به ارزش 3000 پوند هر سال ارائه می دهد که هزینه تحصیل دوره پنج ساله این دانشگاه را پوشش می دهد. برای بهره مندی سالانه از این بورسیه، باید هر سال نتایج مطالعات فرد عالی باشد.

طول دوره تخصص پزشکی در انگلستان

طول دوره تخصص پزشکی در انگلستان وابسته به انواع تخصص است. جدول زیر حداقل سال هایی که شخص باید در یک برنامه ترکیبی بریتانیا آموزش ببیند تا واجد شرایط دریافت کمک هزینه گذشته نگر CCT باشد را بیان می کند:

تخصص

طول دوره

قلب و عروق

4 سال

جراحی قلب و قفسه سینه

5 سال

روانپزشک کودک و نوجوان

4 سال

ژنتیک بالینی

4 سال

انکولوژی بالینی

4 سال

رادیولوژی بالینی

4 سال

پوست

4 سال

پزشک عمومی

5 سال

هماتولوژی

3 سال

عصب شناسی

4 سال

 

بهترین تخصص پزشکی در انگلیس

بهترین تخصص پزشکی در انگلیس که بعضا بیشترین درآمد ماهیانه را به خود اختصاص داده اند عبارتند از:

 • جراح مغز و اعصاب
 • متخصص بیهوشی
 • جراح پلاستیک
 • روانپزشک
 • متخصص قلب و عروق
 • پزشک عمومی
 • داروساز

پردرآمدترین تخصص های پزشکی در انگلستان

پردرآمدترین تخصص های پزشکی در دنیا عبارتند از جراحی مغز و اعصاب، جراحی ارتوپدی، بیهوشی، جراحی پلاستیک، قلب و عروق، اورولوژی، گوارش، انکولوژی و پوست. پردرآمدترین تخصص های پزشکی در انگلستان در ذیل لیست گردیده اند:

 • جراحی پلاستیک
 • جراحی مغز و اعصاب
 • تروما و جراحی ارتوپدی
 • قلب و عروق
 • گوش و حلق و بینی

میانگین حقوق

میانگین حقوق یک پزشک در انگلستان 76300 پوند به صورت ناخالص در سال (4400 پوند خالص در ماه) می باشد که 46700 پوند بالاتر از میانگین حقوق در کشور انگلستان می باشد. یک پزشک میانگین حقوق اولیه 40050 را می تواند دریافت نماید و بالاترین میزان حقوق پزشکان متخصص در انگلستان می تواند بیشتر از 200000 پوند باشد.

ویزای تحصیلی انگلستان برای خواندن تخصص پزشکی

دانش آموزان در انگلستان بین چهار الی شش سال در دانشکده پزشکی می گذرانند قبل از ورود به دوره دو ساله فوندیشن. اکثر فارغ التحصیلان پزشکی در انگلستان در برنامه پایه شرکت کرده و پس از آن وارد دوره عمومی یا آموزش تخصصی می شوند. سیستم مهاجرتی انگلستان امتیازی می باشد. دانشجویان بین المللی رشته پزشکی برای ویزای دانشجویی جنرال (Tier4) اقدام می کنند. قبل از درخواست ویزا، باید شخص یک پذیرش غیر مشروط از یک دانشکده پزشکی و پول کافی برای حمایت از خود و برای دوره خود داشته باشد. سه ماه قبل دوره باید برای ویزا درخواست داد. برای تحصیل در انگلستان باید درخواست ویزای خود را ارسال نموده و هزینه سلامت (هزینه مراقبت های بهداشتی در هنگام زندگی در بریتانیا) را بپردازید. ویزای Tier4 در حال حاضر 348 پوند می باشد و هزینه سلامت 300 پوند در سال می باشد. قبل از شروع دوره باید مجوز اقامت بیومتریک را کسب نمود که در صورت تایید ویزا، به صورت خودکار فرد می تواند دریافت نماید. از این مجوز جهت تائید هویت، حق تحصیل یا کار در انگلستان و حق استفاده از خدمات عمومی یا مزایایی که فرد حق استفاده از آن را دارد، استفاده می شود. در صورت انجام مراحل بالا وزارت کشور برابر طول دوره به فرد ویزای تحصیلی انگلستان برای دوره تخصص پزشکی می دهد.

خدمات ویژه موسسه mie برای کاریابی پزشکان در انگلیس

موسسه mie این امکان را برای ۵۰ نفر از متقاضیان کاریابی در انگلستان فراهم کرده، تا بدون معادل سازی بتوانند به صورت تضمینی برای کار به انگلیس وارد شوند. این روش، گارانتی شده است و در صورت عدم موفقیت وجه پرداختی برگشت داده می شود. با اقدام از این طریق همسر اجاره کار فول تایم خواهد داشت. در این روش شما نیاز به معادل سازی و شرکت در دوره‌های معادل سازی نخواهید داشت و معیار اصلی سواد و تخصص شما می‌باشد. برای این منظور با شما در سفارت انگلیس قرار ملاقات تنظیم می‌شود، و اگر مسئولین وزارت بهداشت انگلیس و دانشگاه مقصد باید شما را از لحاظ علمی تایید کنند، می توانید مهاجرت کاری بدون معادل سازی داشته باشید.  برای اقدام از این روش حتی اگر مدرک زبان مناسب نداشته باشید، ‌می توانید در کلاس‌های زبان شرکت کرده و سطح زبان خود را به میزان مورد نظر برسانید.

شرایط اقامت انگلستان پس از گرفتن تخصص

 شرایط اقامت انگلستان و در نهلیت دریافت پاسپورت انگلیس پس از تحصیل تخصص به این صورت می باشد که فرد ویزای طرح گسترش ویزا (Tier 4 Doctorate Extension Scheme) برای یک دوره 12 ماهه دریافت می کند که به فرد امکان جست و جوی کار یا راه اندازی کسب و کار به عنوان یک کارآفرین را می دهد که بعد از این فرد می تواند ویزای خود را به ویزای نوع Tier2 تغییر دهد. طی این مدت دانشگاه حامی فرد می باشد. برای واجد شرایط بودن ویزای طرح گسترش دکتری (DES) دانشجو باید:

 • داشتن ویزای دانشجویی معتبر (General Tier 4) جهت مطالعه یک برنامه که منجر به یک PhD می شود.
 • قبل تکمیل دوره تحصیلی باید فرد اقدام نماید.
 • داشتن نامه تاییدیه تحصیلی که حامی انتظار تکمیل موفق برنامه را دارد و اینکه آنها حمایت را تا 12 ماه انجام می دهند.
 • درخواست ویزا از داخل انگلستان.
 • برای ویزای طرح گسترش دکتری (DES) باید حداکثر 60 روز قبل از تاریخ مورد انتظار دریافت CAS درخواست داد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب آموزش تخصص پزشکی در انگلیس هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ شیوه آموزش تخصص پزشکی در انگلستان به چه صورت می باشد؟

به دو صورت می باشد: آموزش از طریق اجرا و آموزش مجزا.

✔️ حداقل نمره زبان مورد نیاز جهت تحصیل تخصص پزشکی انگلیس چند می باشد؟

حداقل نیاز به آیلتس 7 می باشد.

✔️ هزینه تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان چه میزان می باشد؟

از 38 هزار تا 50 هزار پوند در سال متغییر می باشد.

✔️ پس از ادامه تحصیل تخصص پزشکی در انگلستان فرد چه مدت می تواند دنبال کار بگردد؟

حدود یک سال.

✔️ میانگین درآمد یک پزشک در انگلستان به چه صورت می باشد؟

به طور میانگین 76300 پوند در سال به صورت ناخالص می باشد.

سخن پایانی

کسب تخصص پزشکی در انگلستان که دارای نظام آموزشی پیشرفته و متعالی می باشد، همواره مورد توجه افراد زیادی بوده است. لذا افراد باید با دانستن شرایط لازم جهت گرفتن تخصص پزشکی در انگلستان در این مسیر قدم نهاده و تمام نکات و موارد لازم را در نظر داشته باشند. کشور انگلستان نرخ بیکاری پایینی دارد و کیفیت زندگی در این کشور بسیار بالا می باشد. نرخ بیکاری و تورم پایین و ثبات اقتصادی از جمله دلایل مهاجرت به انگلستان می باشد. درآمد بالای پزشکان در انگلستان و کیفیت بالای نظام بهداشتی این کشور و بورسیه تخصص پزشکی در انگلستان یکی دیگر از مواردی می باشد که افراد را ترغیب به تحصیل پزشکی در این کشور می کند. دانشگاه های انگلستان نیز پذیرای دانشجویان بین المللی زیادی می باشند و برای این منظور بورسیه هایی نیز در نظر گرفته شده است. در این مقاله به بررسی تخصص پزشکی انگلیس پرداختیم و شرایط لازم مورد بررسی قرار گرفت. در صورت داشتن هر گونه سوال در این زمینه آن را با متخصصین موسسه mie در میان نهاده و از مزایای مشاوره رایگان جهت کسب اطلاعات بیشتر بهره مند گردید. 

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان