تخصص پزشکی در آلمان

بدون نظر

تحصیل در آلمان تقریبا مجانی می باشد و مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل باعث شده که بسیاری از دانشجویان به این کشور جذب شوند. از این رو بر آن شدیم تا در این مقاله به بررسی جزئیات بیشتری در این خصوص برای شما عزیزان بپردازیم. تسلط داشتن به زبان آلمانی از جمله شرایط مهم تحصیل تخصص پزشکی در آلمان می باشد.  پذیرش دانشجویان متقاضی تحصیل تخصص می تواند از دانشگاه های دولتی و یا خصوصی باشد. مقاله تخصص پزشکی در آلمان پس از مطالعه و بررسی در سایت های رسمی دولت آلمان و پس از مشورت با وکلای محلی این کشور به رشته تحریر درآمده است. ارائه اطلاعات به معنای ارائه خدمات در این زمینه نمی باشد. برای اخذ مشاوره تکمیلی تر در خصوص تخصص پزشکی در آلمان می توانید همین حالا با مشاورین موسسه ملک پور تماس بگیرید و به صورت مجانی براساس شرایط خود مشاوره دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 

تماس با ما

تخصص پزشکی در آلمان

معرفی دوره تخصص پزشکی در آلمان

در این قسمت از مقاله به معرفی دوره تخصص پزشکی در آلمان و شرایط آن برای شما عزیزان می پردازیم. در آلمان دانشجویان 6 ساله می توانند دوره تحصیل پزشکی خود را طی نمایند. در حالی که دوره تخصص برای پزشکان بین 4 تا 5 سال می باشد. دانشجویان پس از گذراندن دوره 6 ساله، بایستی دوره رزیدنتی را بگذرانند تا به یک متخصص در کشور آلمان تبدیل شوند. پزشکان متخصص در کشور آلمان علاوه بر گذراندن دوره رزیدنتی می توانند صلاحیت خود را در رشته های تخصصی خود نیز احراز نمایند. در کشور آلمان رشته های مختلفی وجود دارد که پزشکان می توانند در آن رشته ها به درجه تخصص برسند.

مدرک زبان

C1 آلمانی

همراه

همسر و فرزندان زیر 18 سال

اجازه کار نفر اصلی

پس از گذراندن دوره معادلسازی می توانند به صورت فول تایم کار کنند

اجازه کار همراهان

در صورتی که نفر اصلی ویزای کار داشته باشد، نفر همراه نیز می تواند به صورت فول تایم اجازه کار داشته باشد.

شرایط تحصیل فرزندان

می توانند در مدارس دولتی به صورت رایگان تخصیل نمایند

شرایط تحصیل تخصص پزشکی در آلمان

به جرات می توان گفت که کشور آلمان یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین کشورها برای گرفتن تخصص در بین پزشکان به شمار می رود. جهت تحصیل تخصص پزشکی در آلمان، متقاضی بایستی شرایط اولیه ورود به این دوره را داشته باشد. جهت ورود به دوره تخصص دانشجو می بایست مدرک پزشکی عمومی را ارائه نماید. طول دوره پزشکی در کشور آلمان 6 سال است. در ادامه به شرح شرایط ادامه تحصیل تخصص برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می پردازیم:

 • ارزشیابی مدرک پزشکی عمومی
 • داشتن رزومه و بک گراند قوی
 • تسلط داشتن به زبان آلمانی

شرایط سنی تخصص پزشکی در المان

در واقع به منظور اخذ پذیرش در رشته های تخصص پزشکی در آلمان هیچ گونه محدودیت سنی از طرف دانشگاه ها تعریف نشده است. لیکن این شرایط از دانشگاهی تا دانشگاه دیگر کاملا متفاوت و متغیر می باشد و تا حدود زیادی به رزومه دانشجو نیز بستگی دارد. از طرفی دیگر دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و شنگن جهت ادامه تحصیل در آلمان نیاز به اخذ ویزا دارند. کشور آلمان نیز از جمله کشورهایی می باشد که برای اعطای ویزا نسبت به شرایط سنی و گپ تحصیلی حساسیت های خاص خود را دارد و دانشجویانی که دارای گپ تحصیلی بالا می باشند از شانس کمتری برای دریافت ویزا برخوردار هستند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تخصص پزشکی در کشور آلمان

از این رو در ادامه به شرح برخی از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای شما عزیزان می پردازیم:

 • اخذ پذیرش و ویزا به منظور ادامه تحصیل و یا معادلسازی
 • داشتن گواهی سلامت پزشکی جهت درخواست امور ویزا
 • ارائه ترجمه رسمی مدارک تحصیلی دوره های قبل اعم از ریزنمرات و غیره
 • نشان دادن پرینت حساب مالی

جهت تحصیل تخصص پزشکی در کشور آلمان مدارک زیر نیاز است:

 • تسلط به زبان و ارائه مدرک معتبر دال بر این موضوع
 • ارائه مدارک هویتی
 • ارائه رسید پرداخت هزینه های دانشگاه

ممکن است هر دانشگاهی لیستی جداگانه از مدارک مورد نیاز را ااز دانشجو درخواست نماید. بهتر است متقاضیان قبل از هر گونه اقدام جدی نسبت به تهیه نمودن مدارک، به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نموده و لیست مدارک را ارزیابی نمایند.

 مدرک زبان مورد نیاز تحصیل تخصص پزشکی در آلمان

از آن جایی که پزشکان متخصص پس از طی نمودن دوره خود با عموم مردم در ارتباط هستند، بایستی به زبان بومی کشور آلمان تسلط کامل داشته باشند. مدرک زبان مورد نیاز به جهت ادامه تحصیل تخصص در کشور آلمان، زبان آلمانی در بالاترین سطح یعنی c1 می باشد. ارائه مدرک زبان نخستین مرحله برای اخذ پذیرش تخصص در کشور آلمان به شمار می رود. به عبارتی دیگر بدون داشتن مدرک زبان آلمانی دانشجو نمی تواند مراحل دیگر نظیر معادلسازی مدارک و گذراندن مرحله رزیدنتی را طی نماید. برای کسب تسلط به مدرک زبان می توانید در دوره های زبان در آلمان نیز شرکت نمایید.

معادل سازی مدرک پزشکی در آلمان

این مقاله را از دست ندهید: معادل سازی مدرک پزشکی در آلمان

در این مقاله ما تمام جوانب معادل سازی مدرک پزشکی در آلمان را به شما خواهیم آموخت.

 

 

مراحل اخذ تخصص پزشکی در آلمان

مراحل تخصص پزشکی در کشور آلمان عبارت است از:

 • مرحله اول: یادگیری و تسلط به زبان آلمانی می باشد. چرا که یک پزشک متخصص با عموم مردم از جمله سالمندان در ارتباط هستند.
 • مرحله دوم: معادلسازی مدارک دوره های پیشین می باشد. چرا که مدرک پزشکی عمومی دریافت شده از ایران مورد تایید دولت آلمان نمی باشد و دانشجویان می بایست قبل از هر چیز مدارک خود را ارزشیابی نمایند.
 • مرحله چهارم: مرحله بعد از ارزشیابی مدارک، گذراندن دوره رزیدنتی توسط پزشکان می باشد.
 • مرحله نهایی: اخذ تخصص در کشور آلمان شرکت در آزمون شورای پزشکی و شناخته شدن به عنوان پزشک متخصص در آلمان می باشد.

هزینه تحصیل تخصص پزشکی در آلمان

همان گونه که می دانید دانشگاه های کشور آلمان به دو دسته دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی تقسیم می شوند:

 • دانشگاه خصوصی: جهت تحصیل در دانشگاه های خصوصی دانشجو می بایست شهریه پرداخت نماید. به عبارتی دقیق تر هزینه تحصیل تخصص در دانشگاه های خصوصی حدود 28 هزار یورو به صورت سالیانه برآورد می شود.
 • دانشگاه دولتی: دانشگاه های دولتی آلمان بدون شهریه و تقریبا رایگان می باشند. ممکن است برخی از دانشگاه های دولتی هزینه جزئی بین 300 تا 400 یورو برای ثبت نام از دانشجو دریافت نمایند.

 البته در کنار هزینه های تحصیل، دانشجویان بایستی هزینه های زندگی را نیز برآورد نمایند که کاملا به سبک زندگی هر شخصی متغیر و متفاوت می باشد. به طور میانگین هزینه زندگی برای یک نفر حدود 800 تا 1000 یورو در ماه برآورد می شود.

کمک هزینه های تحصیلی برای دوره تخصص پزشکی در آلمان

دولت آلمان برای رفاه دانشجویان بورسیه های مختلفی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. دانشجویان می توانند بر اساس شایستگی، نیاز و یا موفقیت خود از بورسیه تخصص پزشکی در آلمان بهره بگیرند. برخی از معروف ترین بورسیه های ارائه شده در آلمان عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی DAAD: این بورسیه مختص فارغ التحصیلان و دانشجویان پژوهشگر می باشد. این بورسیه ماهانه 850 دلار کمک هزینه به دانشجویان واجد شرایط اعطا می نماید.
 • بورسیه تحصیلی Friedrich-Ebert-Stiftung برای تحصیل در آلمان: این بورسیه مبلغ 934 یورو در هر ماه برای مقاطغ پایه و 1200 یورو برای تحصیلات تکمیلی به واجدین شرایط اعطا می نماید. پنان په دامشجو متاهل باشد 276 یورو کمک هزینه برای خانواده وی نیز در این بورسیه در نظر گرفته شده است.

لیست تخصص های پزشکی در آلمان

دانستن تخصص های پزشکی در کشور آلمان به همراه طول دوره آن ها می تواند دید بهتری به متقاضیان دهد که بتوانند مسیر خود را شفاف تر ادامه دهند. جدول زیر به معرفی تخصص های پزشکی می پردازد:

رشته

مدرک

طول دوره تخصص (ماه)

بیهوشی

متخصص بیهوشی

60 ماه

آناتومی

آناتومیست

48 ماه

پزشکی صنعتی

متخصص طب صنعتی

60 ماه

طب کار

متخصص طب کار

60 ماه

چشم پزشکی

چشم پزشک

60 ماه

بیوشیمی

بیوشیمی

48 ماه

عمل جراحی

فوق تخصص جراحی عمومی

24 ماه پایه + 48 ماه

جراح عروق

24 ماه پایه + 48 ماه

جراح قلب

24 ماه پایه + 48 ماه

جراح اطفال

24 ماه پایه + 48 ماه

جراح ارتوپد و تروما

24 ماه پایه + 48 ماه

جراح پلاستیک و زیبایی

24 ماه پایه + 48 ماه

جراح قفسه سینه

24 ماه پایه + 48 ماه

جراح احشاء

24 ماه پایه + 48 ماه

اورولوژی

اورولوژیست

60 ماه

پزشکی انتقال خون

متخصص انتقال خون

60 ماه

بهترین موسسات آموزشی برای پذیرش تخصص پزشکی در آلمان

تحصیل در بهترین و برترین دانشگاه های آلمان از جمله رویاهای هر دانشجوی بین المللی به شمار می رود. جهت ورود به دانشگاه های برتر متقاضی بایستی رزومه بسیار قوی داشته باشد که بتواند جهت ورود واجد شرایط گردد. از این رو در این قسمت از مقاله به معرفی برخی از بهترین موسسات آموزشی برای پذیرش تخصص پزشکی در آلمان برای شما عزیزان می پردازیم که بتواند در این مسیر راهنمای شما باشد:

نام دانشگاه

رنک جهانی

رتبه در بین برترین دانشگاه های پزشکی

دانشگاه هایدلبرگ

57

38

دانشگاه مونیخ

47

53

دانشگاه هومبولت برلین

61

66

دانشگاه آزاد برلین

87

80

دانشگاه هامبورگ

149

105

دانشگاه فنی مونیخ

79

108

دانشکده پزشکی هانوفر

439

132

دانشگاه گوته فرانکفورت

236

156

دانشگاه توبینگن

182

159

شرایط اخذ ویزا برای ورود به دوره تخصص پزشکی و رزیدنتی

دانشجویان خارج از عضو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آلمان جهت ادامه تحصیل تخصص پزشکی در کشور آلمان چه همراه با هزینه شخصی دانشجو چه به واسطه بورسیه تخصص پزشکی در آلمان، نیاز به دریافت مجوز برای ورود هستند. از این رو دانشجویان بایستی درخواست ویزا نمایند. یکی از شرایط مهم درخواست ویزا نداشتن گپ تحصیلی بالا می باشد. شانس دریافت ویزا با شرایط سنی متقاضی و گپ تحصیلی وی رابطه مستقیمی دارد. جهت درخواست ویزا یک سری مدارک و شرایط ضروری می باشد که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم:

 • اخذ پذیرش از دانشگاه و یا موسسه معتبر در آلمان
 • ارائه مدرک زبان معتبر آلمانی C1
 • اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آلمان
 • ارائه شناسنامه، پاسپورت و غیره
 • داشتن و ارائه نمودن نامه سلامت پزشکی
 • داشتن گواهی عدم سوء پیشینه

شرایط کاریابی متخصصان فارغ التحصیل در آلمان و اخذ تابعیت

امکان کاریابی کردن بعد از فارغ التحصیلی یکی از مسائل مهم و اهداف متقاضیان از انتخاب کشور آلمان به شمار می آید. از طرفی کشور آلمان از جمله کشورهایی می باشد که در زمینه کادر درمان به خصوص پزشکان به شدت به نیروی کار نیاز دارد. از طرفی پایین بودن نرخ بیکاری در این کشور باعث شده است که موقعیت بسیار مناسبی برای پزشکان متخصص در کشور آلمان مهیا شود. پزشکان پس از معادلسازی مدارک و به اتمام رساندن دوره تخصص خود فرصت کاریابی در این کشور را دارند. به محض یافتن شغل مناسب و پرداخت بیمه مالیات به مدت حداقل 5 سال، می توانند درخواست اقامت دائم دهند. امکان درخواست شهروندی کشور آلمان پس از اخذ اقامت دائم آلمان امکان پذیر می باشد. جهت درخواست پاسپورت آلمانی پزشکان باید یک سری شرایط و اصول را رعایت نمایند. از مهم ترین شرایط درخواست تابعیت آلمان می توان به ادغام شدگی در فرهنگ آلمانی، رعایت نمودن شرط حضور در این کشور، مرتکب نشدن جرم و جنایت و تسلط به زبان آلمانی اشاره نمود.

 


سوالات متداول

✔️ مراحل دریافت تخصص پزشکی در آلمان چیست؟

در مرحله اول متقاضیان بایستی به زبان محلی کشور آلمان یعنی زبان آلمانی تسلط داشته باشند و پس از ارائه مدرک زبان و قبولی در آزمون معادلسازی مدارک و گذراندن دوره رزیدنتی می توانند در آزمون شورای پزشکی شرکت نمایند و مدرک تخصص خود را اخذ نمایند.

✔️ تحصیل تخصص پزشکی در کشور آلمان چقدر هزینه دارد؟

تحصیل در دانشگاه ها و مراکز خصوصی در حدود سالانه 20 الی 30 هزار یورو هزینه دارد، لیکن تحصیل در دانشگاه ها و مراکز دولتی تقریبا مجانی می باشد.

✔️ آیا به متقاضیان بورسیه تخصص پزشکی در کشور آلمان نیز تعلق می گیرد؟

بلی، بورسیه های محدودی برای افراد واجد شرایط در نظر گرفته شده است که در صورت داشتن رزومه قوی می توانند با کمک این بورسیه ها هزینه های تحصیل و زندگی خود را کاور نمایند

✔️ دانشگاه های برتر کشور آلمان جهت تحصیل تخصص کدام اند؟

دانشگاه هایدلبرگ، هومبولت و مونیخ جزء دانشگاه های برتر می باشند.

سخن پایانی

تحصیل تخصص پزشکی در کشور آلمان و چگونگی دریافت بورسیه تخصص پزشکی در آلمان را با جزئیات در مقاله بالا برای شما عزیزان شرح دادیم. اصلی ترین و مهم ترین گام در هنگام اقدام برای تخصص در کشور آلمان یادگیری و تسلط داشتن به زبان آلمانی در سطح نسبتا خوبی می باشد. علاوه بر آن دانشجویان بایستی مدارک خود را ارزشیابی نمایند و پس از پاس نمودن ازمون های مربوطه می توانند موفق به دریافت تخصص در کشور آلمان شوند. تحصیل تخصص پزشکی در المان از جهات مختلف و گوناگونی مورد توجه متقاضیان بوده است. مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل از ویژگی های بارز و مثبت تحصیل در این کشور به شمار می رود. از طرفی دیگر با توجه به اینکه کشور آلمان دارای نرخ بسیار پایینی از بیکاری می باشد، شانس کاریابی و ورود به بازار کار برای دانشجویان و متقاضیان فراهم می باشد. چنان چه در خصوص تحصیل تخصص پزشکی در آلمان ابهام و یا سوالی دارید می توانید از طریق تماس تلفنی به صورت رایگان مشاوره دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان