زندگی در ایتالیا

8 نظر

برای زندگی در ایتالیا باید از شرایط کلی آن مطلع باشید:

 • هزینه: هزینه زندگی بین 800 الی 1000 یورو است.
 • زبان: زبان رسمی مردم ایتالیایی است.
 • کیفیت زندگی در ایتالیا: شاخص کیفیت زندگی در ایتالیا 6.5 الی 6.7 از 10 است که مناسبی است.
 • مزایای زندگی در ایتالیا: زندگی در یک کشور پیشرفته و عضو اتحادیه اروپا
 • مشکلات زندگی در ایتالیا: نرخ بیکاری بالا

چنانچه پس از مطالعه این مقاله در خصوص مهاجرت به ایتالیا با سوالی روبرو شدید می توانید با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید و یا می توانید در انتهای این مقاله سوالات و نظرات خود را مطرح نموده و پاسخ آن را در کمترین زمان ممکن به دست آورید. لازم به ذکر است این مقاله با مدد از وکلای محلی و بررسی سایت های معتبر و رسمی به نگارش در آمده است.

تماس با ما

زندگی در ایتالیا

معرفی کشور ایتالیا برای زندگی

در این قسمت سعی داریم به معرفی کشور ایتالیا برای زندگی از نظر آب و هوا، میزان جمعیت، فرهنگ ایتالیا، زبان رسمی مردم ایتالیا، شرایط زندگی در ایتالیا و شاخص کیفیت زندگی در این کشور و امید به زندگی در ایتالیا بپردازیم و نگاهی دقیق به کشور ایتالیا بیاندازیم. ایتالیا از شبه جزیره تشکیل شده است و دارای آب و هوای مدیترانه ای است. این کشور در جنوب اروپا واقع شده است البته ایتالیا بخشی از اروپای غربی نیز در نظر گرفته می شود و با کشور هایی چون فرانسه، اتریش، سوئیس و اسلوونی مرز مشترک زمینی دارد. این کشور با بیش از 60 میلیون نفر جمعیت به عنوان سومین کشور پر جمعیت اروپا می باشد.

اما سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید اینکه برای زندگی راحت در ایتالیا به چه میزان درآمد نیاز است؟ بدیهی است که هزینه زندگی در ایتالیا به سبک زندگی افراد و محل اقامت آنها بستگی دارد. اما برای زندگی در این کشور یک فرد مجرد می بایست حدود 20000 الی 30000 یورو در سال درآمد داشته باشد تا بتوانند از زندگی در این کشور لذت ببرند. این در حالی است که این درآمد برای یک خانواده دو نفره باید بین 30000 الی 48000 یورو در سال باشد.

آب و هوای کشور ایتالیا برای زندگی

به لطف حضور دریای مدیترانه و دریای آدریاتیک، آب و هوای کشور ایتالیا برای زندگی بسیار مطلوب می باشد و شما می توانید از این آب و هوای دل انگیز نهایت استفاده را ببرید. بنابراین می توان گفت از نظر جغرافیایی کشور ایتالیا در منطقه معتدل قرار گرفته است. آب و هوای شمال ایتالیا متصل به قاره اروپا است و آب و هوای جنوب ایتالیا توسط دریای مدیترانه احاطه شده است. برای معرفی آب و هوای کشور ایتالیا برای زندگی باید گفت چهار وضعیت هواشناسی در ایتالیا غالب است.

جمعیت ایتالیا

در طول سال های زیاد منحنی جمعیت ایتالیا دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است که اغلب آن به موازات رشد جمعیت در سایر کشورهای اروپایی می باشد. بیماری کشنده طاعون در اواسط قرن 14 جمعیت ایتالیا را به میزان قابل توجهی کاهش داد و دوره طولانی رشد جمعیت در آغاز قرن هفدهم عملا پایان یافت. اما از نیمه دوم قرن 19 تا نیمه دوم قرن 20 با وجود مهاجرت های زیاد به اروپا جمعیت ایتالیا بیش از دو برابر گشت. اما در حال حاضر نرخ رشد جمعیت در ایتالیا به تدریج کاهش می یابد البته لازم به ذکر است که افزایش جمعیت که تا کنون هم مشاهده گردیده بیشتر آن ناشی از مهاجرت به اروپا می باشد اما همچنان امید به زندگی در ایتالیا در رتبه مناسبی قرار دارد. در ادامه به صورت یک نمودار می توانید نرخ افزایش و کاهش جمعیت در ایتالیا را مشاهده کنید.

نمودار نرخ کاهش و افزایش سن های مختلف در ایتالیا

دین و زبان در ایتالیا برای زندگی

کاتولیک های رومی در ایتالیا نقشی تاریخی و اساسی داشته اند. در واقع دین رسمی دولت ایتالیا از سال 1929 کاتولیک می باشد و در سال 1985 با موافقت نامه ای تصویب شد که دین کاتولیک ها به عنوان دین دولتی ایتالیا باشد. اما آموزش دینی که به صورت اجباری در مدارس دولتی ارائه شود لغو شد و در ادامه کمک های مالی دولت ایتالیا به کلیسا ها ​​کاهش یافت. اما همچنان بیش از چهار پنجم جمعیت ایتالیا خود را کاتولیک رومی می دانند.

اما در خصوص زبان رسمی کشور ایتالیا باید گفت زبان ایتالیایی به عنوان یک زبان اداری، ادبی و نوشتاری قبل از اتحاد ایتالیا در دهه 1860 وجود داشت. با شروع مهاجرت در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 که نقش مهمی در گسترش زبان داشت بسیاری از افراد که کشور ایتالیا برای زندگی انتخاب کرده اند مجبور به یادگیری زبان ایتالیایی شدند تا بتوانند بر با گفتار و نوشتار به این زبان نیاز های خود را تامین کنند. در کلام آخر اگر بخواهیم دین و زبان در ایتالیا برای زندگی را شرح دهیم باید گفت دین اکثر مردم این کشور مسیحی و زبان رسمی این کشور ایتالیایی می باشد.

ویدیو موسسه MIE در مورد خودحمایتی یا تمکن مالی ایتالیا


هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا بسیار متغیر است و بستگی به شهر، نوع زندگی، و سبک زندگی شما دارد. در زیر جدولی تقریبی از هزینه‌ های زندگی در ایتالیا برای یک فرد معمولی ارائه شده است. این ارقام ممکن است بستگی به منطقه و سبک زندگی افراد تغییر کند:

موارد

هزینه ها در ماه (یورو)

اجاره مسکن

700 الی 1500

خورد و خورداک

250 الی 400

حمل و نقل

40 الی 70

قبوض برق و آب و گاز

100

تلفن و اینترنت

30 الی 50

تفریحات

50 الی 100

بیمه

100 الی 200

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

هزینه‌های زندگی دانشجویی در ایتالیا بستگی به موقعیت شهری، نوع دانشگاه، و سبک زندگی شما دارد. در ادامه برخی از هزینه‌های تقریبی برای دانشجویان در ایتالیا را ارائه می‌دهیم:

 • هزینه تحصیلات: هزینه تحصیلات بر اساس دوره و دانشگاه متغیر است. هزینه تحصیلات بین 1,000 تا 4,000 یورو در سال است.
 • هزینه مسکن و خوابگاه: هزینه اجاره مسکن و خوابگاه در ایتالیا بستگی به شهر و نوع مسکن دارد. هزینه مسکن بین 300 تا 800 یورو در ماه است.
 • هزینه‌ های عمومی: شامل خرید مواد غذایی، حمل و نقل عمومی، انرژی، و سایر هزینه‌های روزمره است. تقریبی 300 تا 500 یورو در ماه.
 • کتب و منابع تحصیلی: حدود 100 تا 200 یورو در ترم.
 • بیمه بهداشتی: به صورت تقریبی 100 تا 200 یورو در سال.
 • تفریح و فعالیت‌های فرهنگی: حدود 50 تا 100 یورو در ماه.

توجه داشته باشید که این ارقام تقریبی هستند و ممکن است با توجه به شرایط شخصی شما تغییر کنند. همچنین، برخی دانشگاه‌ها می‌توانند تخفیف‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه دهند. برای دقیق‌ترین اطلاعات در مورد هزینه‌های زندگی دانشجویی در ایتالیا، به دفتر بین‌المللی دانشگاهی مورد نظر خود مراجعه کنید و با مشاوران تحصیلی صحبت کنید.

کیفیت زندگی در ایتالیا

ایتالیا در مقایسه با برخی از کشورهای اروپایی از نظر شاخص کیفیت زندگی در ایتالیا عملکرد قابل قبولی دارد. به طوری که می توان گفت ایتالیا در بهداشت و سلامت و نظام آموزشی و مشارکت مدنی از میانگین عملکرد مناسبی برخوردار است. متوسط درآمد سرانه خالص خانوار ها در ایتالیا 29431 دلار در سال تعیین شده است که از میانگین درآمد اعلام شده توسط OECD کمتر است.

شاخص کیفیت زندگی

140.65

در حد متوسط

شاخص قدرت خرید

67.07

در حد متوسط

شاخص ایمنی

52.92

در حد متوسط

شاخص مراقبت های بهداشتی

66.60

بالا

شاخص آب و هوا

90.83

بسیار بالا

شاخص هزینه های زندگی

57.09

کم

شاخص آلودگی

54.57

در حد متوسط

نسبت قیمت ملک به درآمد

10.73

در حد متوسط

بهترین شهر های ایتالیا برای زندگی

برخی از شهرهای محبوب برای زندگی در ایتالیا عبارتند از:

 • رم (Rome): پایتخت ایتالیا و شهر تاریخی بزرگی است که از لحاظ فرهنگی و تاریخی بسیار غنی است. این شهر برای علاقه‌مندان به هنر و تاریخ یک مقصد بسیار جذاب است.
 • میلان (Milan): میلان شهر مد و طراحی معروف است و یک مرکز مالی و تجاری مهم در ایتالیا است. این شهر برای فرصت‌های شغلی و فرهنگی زندگی جذابیت دارد و می توان جز بهترین شهر های ایتالیا برای زندگی برشمرده شود.
 • فلورانس (Florence): فلورانس به عنوان مرکز رنسانس شناخته می‌شود و دارای زیبایی‌های فرهنگی و هنری فراوانی است. این شهر برای علاقه‌مندان به هنر و تاریخ یک مقصد فوق‌العاده است.
 • ونیز (Venice): ونیز با شبکه کانال‌های آبی و ساختمان‌های تاریخی خود شهری بسیار جذاب و منحصر به فرد است. اگر عشق آب و قایق‌سواری دارید، ونیز می‌تواند مکانی ایده‌آل برای زندگی باشد.
 • تورینو (Turin): تورینو شهری صنعتی و فرهنگی است و معروف به تولید خودروهای لوکس و شکل‌گیری هنری است. این شهر برای زندگی آرام و شغلی پایدار جذابیت دارد.
 • بولونیا (Bologna): بولونیا یک شهر دانشگاهی و فرهنگی است و مشهور به غذاهای خوشمزه ایتالیایی مانند پاستا بولونیزه است.
 • ناپل (Naples): اگر به جوایز دریا و آب و همچنین غذاهای محلی علاقه دارید، ناپل یک انتخاب عالی برای زندگی است.

شرایط اقتصادی ایتالیا

باید به این موضوع دقت داشته باشید که میزان جمعیت، فعالیت های اقتصادی و سنت های فرهنگی در شهرهای ایتالیا متفاوت است. بنابراین ممکن است شرایط زندگی در ایتالیا از شهری به شهر دیگر فرق کند. البته ممکن است بسیاری از شهر ها دارای پیوندهای اقتصادی نزدیکی با جوامع اطراف خود داشته باشند. لازم به ذکر است که در راستای بررسی اقتصاد ایتالیا باید خاطر نشان کرد که، مناطق صنعتی و کلان شهرها مثل رم، میلان، ناپل و پالرمو بیشترین نقش در اقتصاد ایتالیا را دارند. همین طور موقعیت مراکز شهر های ایتالیا نقش مهم در توسعه اقتصادی آن شهر ایفا می کند. در شهرهایی مانند میلان، پاویا و کرمونا موقعیت مناسبی برای تجارت می باشد چرا که این شهر ها در تلاقی جاده ها یا رودخانه ها قرار دارند.

اما در پایان در خصوص اقتصاد ایتالیا باید گفت، اقتصاد این کشور یکی از ضعیف ترین اقتصادهای اروپا بود که پس از دوره ای این روند تغییر کرد. از نقاط قوت اقتصاد ایتالیا می توان به صنایع متالورژی و مهندسی و از نقاط ضعف آن می توان به کمبود مواد اولیه و منابع انرژی اشاره کرد چرا که بیش از چهار پنجم انرژی مورد نیاز در ایتالیا وارداتی می باشد. از این رو در مقایسه با دیگر کشور های صنعتی و توسعه یافته اروپا این افت و افول در صنعت ایتالیا و اقتصاد این کشور احساس می شود.

مزایا و معایب زندگی در ایتالیا

زندگی در یک کشور دیگر می تواند به همراه خود مزایا و یا حتی معایبی نیر به دنبال داشته باشد. برای این امر متقاضیان باید خود را برای مزایا و معایب زندگی در کشور مقصد روبرو کنند. از این جهت در ادامه به مزایا و معایب زندگی در ایتالیا خواهیم پرداخت.

مزایای زندگی در ایتالیا

معایب و مشکلات زندگی در ایتالیا

توجه بالای مردم به ورزش و تفریحات

سختی یادگیری زبان ایتالیایی

وجود مناطق گردشگری زیبا

وجود قوانین بوروکراسی

وجود تنوع غذایی بالا

هزینه زندگی در شهر های بزرگ تر بالاست

سیستم مراقب های بهداشتی قوی

مزایای زندگی در ایتالیا

در ایتالیا ممکن است زندگی کردن برای بسیاری از افراد مانند یک رویا باشد. در واقع آب و هوای این کشور و مناظر خیره کننده آن بسیاری از افراد را به سمت خود جذب می کند. اما قبل از اقدام به مهاجرت باید از مزایای زندگی در ایتالیا اطلاعات کسب نمایید و از شرایط آن کاملا مطمئن باشید که آیا مهاجرت به ایتالیا برای شما تصمیم درستی است ؟ در ادامه بدون هیچ مقدمه ای به مزایای این کشور را بازگو می نماییم.

 • غذاهای متنوع و خوش طعم

سبک زندگی ایتالیایی می تواند مطالبی زیادی را برای ارائه به شما داشته باشد که از آنها لذت ببرید. قطعا غذاهای متنوع و خوش طعم ایتالیایی یکی از آنهاست که می تواند شما را شگفت زده کند. غذا های ایتالیایی شهرت جهانی دارد که می توان از اسامی جهانی آن به اسپاگتی، کوفته های کلاسیک، راگوی خرگوش نام برد که هر کدام از این غذا ها برای یک منطقه خاصی از ایتالیا باشد. اما در خصوص غذا خوردن در این کشور باید گفت ایتالیایی ها معمولا برای صرف ناهار و شام مایل به حضور در کنار خانواده و دور هم هستند. بنابراین ممکن است صرف ناهار و شام با خانواده با یک استراحت حدود 2 ساعته به طول انجامد.

 • سیستم بهداشت و درمان پیشرفته

ایتالیا دارای یک سیستم بهداشت و درمان پیشرفته در جهان است و خدمات آن برای تمامی شهروندان این کشور اعم از بیمارستان های دولتی آن رایگان می باشد. البته در کنار مراجعه رایگان به بیمارستان ها و مراکز دولتی گزینه های بسیاری برای بهره مندی از مراقبت های بهداشتی خصوصی نیز در دسترس عموم می باشد که معمولا هزینه های آن بالا می باشد. پس اگر اولویت شما برای بهره مندی از سیستم بهداشت و درمان باکیفیت است و در عین حال نمی خواهید هزینه ای برای آن پرداخت کنید، زندگی در ایتالیا می تواند یک گزینه خوب برای شما باشد.

 • فرهنگ و تمدن

کشور ایتالیا برای زندگی و ادغام شدن در فرهنگ ایتالیایی در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی خیلی آسان تر می باشد در واقع اگر بخواهیم در خصوص یکی از جبنه های خوب مهاجرت به ایتالیا و یا از مزایای مهاجرت به ایتالیا صحبت کنیم، فرهنگ و تمدن این کشور می باشد. اگر شما بتوانید با یکی از شهروندان ایتالیا دوست شوید می توان گفت این دوستی و وفاداری مدت های تداوم خواهد داشت و در فرهنگ ایتالیا دوستان به همدیگر وفادار هستند. بنابراین اگر علاقه مند به پیدا کردن دوست در ایتالیا هستید یکی از نشان های مهم آن علاقه مندی به فرهنگ و تمدن این کشور است.

 • هزینه مقرون به صرفه خرید یا اجاره ملک

در پاسخ به هزینه مقرون به صرفه خرید و یا اجاره ملک در ایتالیا می توان گفت بسته به اهداف افراد این موضوع می تواند متفاوت باشد. به طور مثال برای یک دانشجوی بین المللی اجاره ملک برای زندگی در ایتالیا در زمان کوتاه مدت می تواند مقرون به صرفه باشد و حتی می تواند از خوابگاه های دانشجویی ایتالیا نیز بهره مند شود که به مراتب هزینه های کمتری دارد و یا به طور مثال دانشجویانی که متاهل و صاحبت فرزند هستند نیز می توانند با اجاره ملک در ایتالیا اسکان داشته باشند قطعا اجاره ملک می تواند برای آنان مقرون به صرفه تر باشد. میانگین قیمت اجاره ملک در ایتالیا حدود 800 یورو در ماه است. در واقع اجاره ملک در ایتالیا از 490 یورو تا 1550 یورو در ماه است.

معایب و مشکلات زندگی در ایتالیا

از اولی ترین معایب و مشکلات زندگی در ایتالیا می توان به هزینه های زندگی در شهر های بزرگ در سراسر ایتالیا اشاره کرد. متقاضیان و علاقه مندان به ایتالیا در ابتدا باید بدانند که برای مهاجرت به این کشور چه میزان باید هزینه کنند، چرا که ممکن است با عدم اطلاعات و آگاهی کامل با برخی از هزینه های غیر منتظره روبرو شوید و این موضوع باعث غافلگیری شما شود. در ادامه برخی از معایب ایتالیا برای زندگی را با شما همراهان با اشتراک خواهیم گذاشت.

 • خدمات عمومی بوروکراتیک

قانون سیبیلی یا بوروکراسی در خدمات عمومی ایتالیا یک مشکل گسترده دارد، در واقع آیین نامه های قوانین در ایتالیا عمدتا از احکام بسیار مبهم در این کشور تشکیل شده است. به همین جهت باید گفت امروزه خدمات عمومی بوروکراتیک در ایتالیا همچنان یک مسئله است و می تواند باعث بروز بسیاری از مشکلات زیاد در تجارت و یا حتی رویه های قانونی این کشور بالاخص برای مهاجران شود. چرا که ممکن است بسیاری از الزامات در این کشور به صورت مبهم اشاره شود و یا اغلب تغییر کند. در واقع این موضوع رو تنها با تجربه زندگی در ایتالیا می توان به دست آورد.

 • نیاز به زبان ایتالیایی

یادگیری زبان ایتالیا ممکن است برای بسیاری از افراد خارجی سخت باشد اما برای زندگی در این کشور دانش زبان رسمی امری ضروری است. در واقع بسیاری از افراد که به ایتالیا مهاجرت می کنند این ایده را در نظر دارند که می توانند با زبان انگلیسی در این کشور امورات خود را سپری کنند و در حقیقت این انتظار را دارند که تمامی مردم ایتالیا به زبان انگلیسی با آنان صحبت کنن و افراد خارجی حتی می توانند با زبان انگلیسی کار کنند. اما در واقعیت باید گفت همیشه اینطور نیست و برای ادامه کار تنها دانش زبان انگلیسی کافی نیست. بنابراین می توان این نتیجه را دریافت کرد که نیاز به زبان ایتالیایی یکی از الزامات برای مهاجرت به این کشور می باشد.

 • نرخ بیکاری نسبتا بالا

یکی از جنبه های منفی و معایب و مشکلات زندگی در ایتالیا، نرخ بیکاری نسبتا بالا در این کشور است که حتی از ابتدای سال 2022 نیز این نرخ بیکاری افزایش پیدا کرده است. از این رو می توان گفت بازار کار در کشور ایتالیا بیشتر رقابتی است که حتی مردم محلی نیز برای یافتن شغل در این کشور مشکل دارند. اگر به عنوان یک مهاجر قصد ورود به ایتالیا را دارید باید در نظر بگیرید که برای یافتن شغل شهر هایی مانند رم، میلان، فلوران و بولونیا می تواند گزینه معقول تری باشد.

 • رانندگی خطرناک

اگر به فکر رانندگی در ایتالیا هستید مهم است که از خطرات آن آگاه شوید تا بتوانید با خیال راحت تر رانندگی کنید. در واقع به دلیل ازدوحام شدید جمعیت و رویکرد های تهاجمی در رانندگی ممکن است زندگی در ایتالیا را با خطرات رانندگی تجربه کنید. از عمده ترین دلایل رانندگی خطرناک در ایتالیا که موجب تصادفات می شود به مواردی چون رانندگی با سرعت زیاد، رعایت نکردن حق تقدم و توجه به چراغ راهنمایی رانندگی و علائم جاده، مصرف نوشیدنی های الکل دار در زمان رانندگی و رانندگی در زمان خستگی می توان اشاره کرد. از سمتی دیگر طبق نظرات افرادی که در ایتالیا زندگی کردن بیان می کنند که رانندگان اتومبیل ها عادت ندارد جاده را با دوچرخه سواران و عابران پیاده به اشتراک بگذرانند. از این رو باید دقت لازم در زمان تردد از خیابان در ایتالیا را داشته باشید.

نکات مهم برای زندگی در ایتالیا

مطالب و نکاتی که قبل از نقل مکان به ایتالیا باید بدانید و انجام دهید عبارتند از:

 • زبان ایتالیایی را بیاموزید.
 • شهر مناسب شرایط خود را انتخاب کنید
 • بررسی کنید که مهاجرت به ایتالیا با نیاز های شما برای مهاجرت مطابقت دارد؟
 • بررسی کنید که آیا با بودجه ای که تهیه کردید می توانید در ایتالیا زندگی کنید؟
 • با شرایط ویزای مورد درخواست خود آشنا شوید
 • که در ادامه موضوعات پر اهمیت در خصوص زندگی در ایتالیا را با شما همراهان بازگو خواهیم کرد.

شرایط کار در ایتالیا چگونه است؟

همانطور که مطرح شد مهاجرت به کشور دیگر تصمیم بزرگی است. اما تنها دانستن این که کشور مورد نظر کشور مهاجر پذیری است یا خیر نمی تواند به شما کمک نهایی کند. در پروسه مهاجرت به ایتالیا تفاوتی نمی کند که از طریق تحصیلی، کاری و یا سرمایه گذاری وارد این کشور شده اید چرا که در نهایت نیاز به کار کردن و کسب درآمد خواهید داشت. متاسفانه باید گفت که شرایط کاری در ایتالیا مساعد حال مهاجران نمی باشند و امنیت کشور ایتالیا از نظر شغلی برای مهاجران مناسب نیست. اکثر مهاجران با شرایط نابسامان کار در این کشور روبرو هستند. در واقع باید گفت که کار پیدا کردن در ایتالیا کاملا رقابتی است. اما اگر با بررسی های به عمل آمده همچنان مایل به زندگی در ایتالیا هستید باید گفت بهترین شهر های ایتالیا  برای زندگی و کار مانند میلان، رم، تورین و فلورانس را انتخاب کنید که فرصت های کاری نسبتا بیشتری در مقایسه با دیگر شهر های این کشور می تواند پیش روی شما باشد.

تخمین هزینه های لازم برای زندگی در ایتالیا

همواره باید این موضوع را در نظر گرفت که همیشه مهاجرت به خارج از کشور ارزان نیست. بنابراین قبل از اقدام به مهاجرت باید تخمین هزینه های لازم برای زندگی در ایتالیا را داشته باشید و حتی پیشنهاد می شود بیش از حداقل مقداری که در سایت ها مطالعه میفرمایید به همراه داشته باشید تا در شرایطی که پیش بینی نکرده اید با مشکلی رو برو نشوید.

تهیه محل اسکان و زندگی در ایتالیا

قطعا تمام افرادی که برای کار، تحصیل و دیگر روش های مهاجرتی به ایتالیا وارد می شوند باید در خصوص شهر مورد انتخاب خود اطلاعات لازم را داشته باشند. چرا که دانستن قیمت اجاره ملک در شهر ها و حتی محله آن می تواند برای برخی از افراد خیلی مهم باشد. در واقع دانستن این موضوع می تواند به تهیه محل اسکان و زندگی در ایتالیا برای شما کمک کند. در ادامه برخی از موارد مورد نیاز در شهر های بزرگ ایتالیا را معرفی می کنیم.

شهر

اجاره اتاق

اجاره استودیو

اجاره آپارتمان

میلان

621 یورو

1150 یورو

1833 یورو

رم

506 یورو

760 یورو

1800 یورو

فلورانس

500 یورو

845 یورو‍

1400 یورو

تورین

450 یورو

550 یورو

815 یورو

 

در پایان به این موضوع دقت فرمایید که برای تهیه محل اسکان در قرارداد اجاره شما خدمات آب و برق و گاز نیز وجود دارد و هزینه های آن نیز بر عهده شما هست و یا با اجاره حساب شده است.

سیستم بانک و افتتاح حساب در ایتالیا

داشتن یک حساب بانکی برای کسب تجربه زندگی در ایتالیا برای تمامی افراد به دلایلی مانند پرداخت اجاره، پرداخت قبوض و استفاده آسان از کیف پول مفید و ارزشمند می باشد. ضمن آنکه امروزه کمتر شخصی از پول نقدی برای خرید و فروش و تهیه اقلام ضروری و مایحتاج روزانه خود استفاده می کند. البته از آنجایی که سیستم بانک و افتتاح حساب در ایتالیا ممکن است زمان بر باشد، توصیه می شود قبل از آنکه کشور ایتالیا برای زندگی انتخاب کنید، ابتدا و در زمان مهاجرت پول نقد به میزان کافی برای تامین لوازم ضروری خود برداشته و در هنگام نیاز از آن استفاده نمایید.

شرایط بیمه درمانی در ایتالیا

افراد باید دقت داشته باشند در صورتی که قصد اقامت موقت و یا حتی قصد زندگی در ایتالیا را دارند می توانند از شرایط بیمه درمانی در ایتالیا بهره مند شوند و تحت پوشش بیمه EHIC قرار گیرند و کارت بیمه سلامت اروپا را به دست آورند. اما به طور کلی شهروندان غیر اتحادیه اروپا که قصد اقامت ایتالیا به صورت طولانی مدت را دارند به طور مثال از طریق ویزای کار و یا پیوستن به خانواده اقدام کرده اند برای بهره مندی از بیمه درمانی باید در سیستم بیمه سلامت عمومی ایتالیا ثبت نام کنند. البته علاوه بر این بیمه که به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می گیرد، افراد می توانند از مراقبت های بهداشتی خصوصی با هزینه های خود استفاده کنند. دانشجویان بین المللی نیز باید تحت پوشش بیمه بین المللی سلامت قرار گیرند تا پوشش کامل در ایتالیا داشته باشند. بنابراین تمامی افراد خارجی باید بعد از مهاجرت به ایتالیا به نزدیک ترین مرجع بهداشتی محلی Aziende Sanitaria Locale (ASL) مراجعه و ثبت نام کنند.


سوالات متداول

✔️ آیا هزینه های زندگی در ایتالیا بالا می باشد؟

اگر قصد داشته باشیم کشور ایتالیا را با کشور انگلیس مقایسه کنیم می توان گفت هزینه های زندگی در این کشور بالا نیست. اما در صورت مقایسه میزان درآمد و هزینه های زندگی بخواهیم بررسی کنیم می توان گفت از این حیث ایتالیا در بین کشور های مناسب برای مهاجرت دسته بندی نمی شود.

✔️ آیا اخذ پاسپورت برای یک فرد خارجی در ایتالیا راحت است؟

برای اخذ پاسپورت ایتالیا می بایست به مدت 10 سال در این کشور زندگی کنید.

✔️ آیا ایتالیا مکان خوبی برای زندگی است؟

از نظر کیفیت آب و هوا، امنیت کشور ایتالیا، سفر و تعطیلات رسمی کشور ایتالیا بسیار مناسب می باشد اما از نظر شرایط کار، مقایسه با اقتصاد دیگر کشور های پویا و یا از نظر رضایت مندی در بین مهاجرین کشور ایتالیا در رتبه بندی خوبی قرار ندارد.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی کشور ایتالیا برای زندگی پرداختیم و جزئیات بسیار مهمی اعم از جمعیت ایتالیا، شاخص کیفیت زندگی در ایتالیا، امنیت کشور ایتالیا، سیستم بهداشت و درمان پیشرفته، نرخ بیکاری نسبتا بالا را مورد ارزیابی قرار دادیم و به بررسی اقتصاد ایتالیا پرداختیم و در پایان مزایا و معایب زندگی در ایتالیا را بازگو کردیم. همینطور در این مقاله نکاتی در خصوص اطلاعات لازم قبل از مهاجرت به ایتالیا را ارائه دادیم تا شما همراهان با بررسی آن بتوانید اطلاعات دقیق و به روز در خصوص ایتالیا را به دست آورید و بتوانید به مقایسه شرایط مهاجرت به ایتالیا با دیگر کشور های اروپایی بپردازید. اما در پایان مقاله در صورتی که با سوال و یا ابهامی در راستای مهاجرت به ایتالیا بر خورد کردید می توانید با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. لازم به ذکر است نگارش این مقاله با همکاری وکلای محلی و کسب تجربه زندگی در ایتالیا توسط وکلا صورت گرفته است.

امتیاز 4.2 از 5 ( 4 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
ماریا
سلام، من شنیدم اقتصاد ایتالیا ضعیفه، این درسته؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله متاسفانه نرخ بیکاری در این کشور نسبت به کشورهایی نسبت به آلمان، انگلستان، اتریش و برخی دیگر از کشور ها بیشتر بوده و دارای اقتصاد ضعیف تری می باشد.
افروز
سلام. هزینه زندگی در کشور ایتالیا برای یک دانشجو حدودا چقدر هست هر ماه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب هزینه زندگی برای یک نفر حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو می باشد.
Ahmad
سلام و وقت بخیر من میخواستم برای تحصیل در ایتالیا اقدام کنم. میخواستم بپرسم که هزینه زندگی دانشجویی برای یک نفر حدودا به چه میزان است؟ ممنونم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. شما با حدود 1000 یورو می توانید هزینه های زندگی خود را پوشش دهید.
Farzan
سلام و عرض ادب خیلی ممنونم از اطلاعات خوبی که در این مقاله گذاشته بودید هزینه های زندگی در ایتالیا از هزینه های زندگی اسپانیا کمتره؟ با سالی ۱۰ هزار یورو اینجا میشه زندگی کرد ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. متشکریم از محبت شما. تقریبا هزینه های زندگی در این دو کشور تقریبا نزدیک به هم هستند و با حدود ماهیانه 1000 یورو می توانید هزینه های زندگی خود را پوشش دهید.
Farzan
سلام و عرض ادب هزینه های زندگی در ایتالیا در شهر روم خیلی بیشتر از شهرهای دیگه س؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز هزینه های زندگی در رم تقریبا ۲۰ تا ۳۰ درصد از شهرهای دیگر بیشتر می باشد.
الهام
ممنون میشم هزینه های شهر های مختلف ایتالیا رو با هم مقایسه کنید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز شما می‌توانید در مقاله‌های موجود در سایت هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف ایتالیا را مشاهده نمایید.
عمری
سلام و وقت بخیر. پدر و مادر من در حال دریافت اقامت از طریق خودحمایتی در ایتالیا هستند. من چون 22 سالم هست و دانشجوی سال آخر هستم توی پروندشون قرار نگرفتم، خواستم ببینم روشی هست من بتونم برم پییشون زندگی کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت دوست عزیز. شما می توانید از طریق روش تحصیلی اقدام نمایید و به عنوان دانشجو وارد این کشور شوید.
پروند
سلام و عرض ادب آیا راهی وجود داره که من از طریق سرمایه گذاری بتونم اقامت ایتالیا را دریافت کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز امکان اقدام وجود دارد.
مشاوره رایگان