معرفی دانشگاه هانوفر آلمان

1 نظر

در این مقاله قصد داریم تا در خصوص دانشگاه محبوب و مشهور هانوفر واقع در کشور آلمان سخن بگوییم و با استفاده از مطالب ذکر شده در وبسایت های رسمی و معتبر این دانشگاه و بهره گیری از دانش وکلای امر مهاجرت شما عزیزان را در خصوص چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه هانوفر آلمان در رشته مورد نظر و نیز اخذ ویزای تحصیلی آلمان یاری نماییم. از این جهت همراهی شما تا پایان مقاله می تواند شما عزیزان را در خصوص انتخاب مسیر درست تحصیل و مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان کمک نماید و آینده ی بسیار درخشانی را چه در زمینه های تحصیلی و چه در زمینه ورود به بازار کار پس از تحصیل در کشور صنعتی آلمان رقم زند. مخاطبین محترم می توانند پس از مطالعه مقاله در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهام می توانند از مشاوره رایگان کارشناسان MIE بهره مند شوند. در ضمن می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات مقاله عکاسی در آلمان مطرح کرده و منتظر پاسخ کارشناسان باشید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
پردیس دانشگاه هانوفر آلمان

معرفی دانشگاه هانوفر آلمان

دانشگاه هانوفر آلمان به زبان آلمانی گوتفرید ویلهلم لایب‌ نیتس دانشگاه هانوفر، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در هانوفر آلمان واقع شده است. این دانشگاه در تاریخ دوم می سال 1831 تأسیس گردید و به یکی از بزرگترین و مشهورترین دانشگاه های آلمان مبدل گشت. در سال های اخیر تعداد بسیار زیادی از دانشجویانی که برای ادامه تحصیل در این دانشگاه ثبت نام کرده اند، دانشجویان بین المللی هستند. دانشگاه لایبنیتس هانوفر دارای 9 دانشکده است که 190 دوره تحصیلی و 38 رشته تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. دانشگاه هانوفر یکی از اعضای TU9، انجمنی متشکل از نه موسسه فناوری پیشرو در آلمان است. لازم به ذکر است که این دانشگاه همچنین حامی مالی کتابخانه ملی علم و فناوری آلمان (TIB)، که به عنوان بزرگترین کتابخانه علم و فناوری در جهان شناخته شده است، می باشد.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در آلمان


تاریخچه Universität Hannover

دانشگاه هانوفر آلمان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های آلمان به حساب می آید که از وسعت بسیار زیادی نیز برخوردار است. این دانشگاه در تاریخ دوم می سال 1831 تأسیس شده است و در سال 1978 میلادی با عنوان دانشگاه هانوفر نامگذاری گردید. همچنین در سال 2006 به یاد گوتفرید ویلهلم لایبنیتس، ریاضیدان و فیلسوف قرن هجدهم به نام وی نامگذاری شد. در واقع می توان گفت که پایه و اساس این دانشگاه در کالج و مؤسسه پلی تکنیک که در تاریخ دوم ماه مه سال 1831 تأسیس شد، آغاز شده است که در سال1879  این مدرسه عالی فنی حرفه ای به کاخ تاریخی گوئلف، Welfenschloss منتقل گردید و در تاریخ اول ماه آپریل سال 1879، این مدرسه به کالج سلطنتی فناوری ( Königliche Technische Hochschule) مبدل گشت.

رنکینگ دانشگاه هانوفر آلمان

همانطور که در بخش های قبلی مطرح شد، دانشگاه هانوفر آلمان از جمله مشهورترین و برترین دانشگاه های جهان می باشد. این دانشگاه در سال2019  رتبه هفتم را در میان دانشگاه های کشور آلمان کسب نموده است. همچنین بر اساس رده بندی جهانی تایمز در سال ۲۰۲۲، دانشگاه هانوفر رتبه ای مابین ۴۰۱ تا ۵۰۰ در سراسر جهان دریافت نموده است.

601-650

QS 2022

401-500

THE 2022

503

US News

490

CWUR

601

Shanghai Jiao

دانشکده های Universität Hannover

دانشگاه هانوفر آلمان دارای 9 دانشکده می باشد که این موضوع دانشگاه را به دومین موسسه بزرگ آموزش عالی در نیدرزاکسن مبدل نموده است. تعداد 2930 کارمند پژوهشی در این دانشگاه مشغول به کارند و تعداد 321 نفر از آنها شامل اساتید می شوند. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

 • دانشکده معماری و علوم منظر
 • دانشکده مهندسی عمران و علوم زمین شناسی
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت
 • دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده ریاضی و فیزیک
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده علوم طبیعی
 • مدرسه تحقیقاتی QUEST لایب نیتس
 • مدرسه آموزش لایب نیتس

 

دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان

این مقاله را از دست ندهید: معرفی دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان

در این مقاله ما راه های موفقیت در دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان را به شما خواهیم آموخت.

رشته های دانشگاه هانوفر آلمان

همانطور که گفته شد دانشگاه هانوفر آلمان دارای 9 دانشکده می باشد که این دانشکده ها ارائه دهنده رشته های بسیار متنوعی می باشند. در جدول زیر برخی از رشته های ارائه شده در دانشگاه لایبنیتس هانوفر در مقاطع گوناگون را مشاهده می فرمایید:

رشته های دانشگاه هانوفر آلمان

مهندسی عمران

علوم کامپیوتر

موسیقی

مهندسی کامپیوتر

آموزش های فنی

مهندسی مکانیک

مهندسی پزشکی

اقتصاد

تربیت بدنی

مهندسی معماری

مدیریت

هنر

طراحی و زیبا شناسی

مهندسی برق

فلسفه

طراحی شهری

تغذیه

تربیت معلم

زمین شناسی

تاریخ

تئاتر و نمایش

زیست شناسی

زبان شناسی

بیوشیمی

 

شرایط پذیرش دانشگاه هانوفر آلمان

به طور کلی 84 برنامه تحصیلی، در دانشگاه هانوفر آلمان برای دانشجویان قرار دارد. بنابراین تحصیل در دانشگاه لایبنیتس هانوفر، دانشجویان را نه تنها قادر می سازد تا مدرک تحصیلی خود را کسب کنند، بلکه تجربه عملی و بینشی نسبت به سیستم های بین رشته ای و شبکه ای را نیز کسب نمایند. همانطور که می دانید به منظور اخذ نامه پذیرش برای تحصیل در یک برنامه تحصیلی در دانشگاه لایبنیتس هانوفر در هر مقطع تحصیلی شرایط و مدارک به خصوصی مورد نیاز است که در ادامه به توضیح این شرایط خواهیم پرداخت.

تحصیل کارشناسی در دانشگاه هانوفر آلمان

به طور کلی به منظور اخذ پذیرش در دانشگاه هانوفر آلمان در مقطع کارشناسی در دانشگاه لایبنیتس هانوفر، مدرک تحصیلی ورود به آموزش عالی (HZB) مورد نیاز است. همچنین داشتن مهارت های زبانی خوب شرط مهم موفقیت در اخذ پذیرش در دانشگاه لایبنیتس هانوفر می باشد. برای برخی از برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه لایبنیتس هانوفر، متقاضیان باید مدرکی دال بر مهارت های دورس خاص و نمرات مورد نیاز ارائه دهند. علاوه بر این، متقاضیان بین المللی باید مدرکی برای نشان دادن دانش آلمانی خود برای تمام برنامه های تحصیلی ارائه شده به زبان آلمانی ارائه دهند.

تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه هانوفر آلمان

برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان، اولین مدرک کارشناسی مورد نیاز است، به عنوان مثال آزمون کارشناسی یا دولتی. علاوه بر این، برخی از برنامه ها دارای شرایط پذیرش موضوعی خاص با نمرات حداقلی مختص خود هستند یا به مهارت های زبانی خاص یا دوره های کارآموزی پیش از تحصیل نیاز دارند. همچنین همانطور که در بخش قبلی گفته شد ارائه مدرک زبان آلمانی و انگلیسی برای تحصیل در این دانشگاه الزامی است. نوع و سطح این مدارک بر اساس رشته و مقطع تحصیلی در سایت رسمی این دانشگاه ذکر شده است.

تحصیل دکترا در دانشگاه هانوفر آلمان

دوره تحصیلی در مقطع دکترا مهارت های آکادمیک، علمی و تحقیقاتی پیشرفته ای را حاصل می نماید که معمولاً از طریق تکمیل پایان نامه دکتری همراه با دفاع شفاهی به دست می آید و در نتیجه متقاضی مدرک دکترا در رشته ی مورد نظر خود را به دست می آورد. فارغ التحصیلان دوره های دکترا در آلمان در نهایت قادر به انجام امور پژوهشی و تحقیقات مستقل خواهند بود. برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری متقاضیان مستلزم ارائه مدرک زبان انگلیسی و آلمانی در سطح قابل قبول، مدرک کارشناسی ارشد در رشته ی مرتبط، رزومه قوی، توصیه نامه و انگیزه نامه هستند.

مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه هانوفر آلمان

برای درخواست برای هر برنامه لیسانس در دانشگاه لایبنیتس هانوفر، متقاضیان بین المللی باید مدرکی مبنی بر گذراندن سطح B1 ارائه دهند. تا زمانی که ثبت نام می کنند، باید سطح C1 را گذرانده باشند. برای تعداد معدودی از برنامه های تحصیلات تکمیلی نیازی به دانش زبان آلمانی نیست اما به دانشجویان توصیه می شود که آلمانی را در دانشگاه یاد بگیرند تا از تکمیل موفقیت آمیز برنامه مدرک خود اطمینان حاصل نمایند.

شرایط دانشگاه هانوفر آلمان

ددلاین اپلای در دانشگاه هانوفر آلمان

در رابطه با ددلاین و مهلت ثبت نام در دانشگاه هانوفر آلمان در مقطع کارشناسی برای ترم زمستان (از 1 اکتبر): تاریخ بین 15 آوریل و 31 ماه می را در نظر داشته باشید. همچنین برای درخواست شرکت در ترم تابستان (شروع از 1 آوریل): دانشجویان فقط می توانند برای برنامه مهندسی برق و فناوری اطلاعات B. Sc.، مهندسی مکانیک کارشناسی ارشد، مهندسی پایدار B. Sc، تولید و لجستیک B. Sc و دوره مقدماتی فنی مقدماتی (Studienkolleg T-Kurs) بین 1 دسامبر تا 15 ژانویه درخواست نمایند. همچنین به منظور ارائه درخواست ثبت نام در دوره های کارشناسی ارشد برنامه زمانی زیر را در نظر داشته باشید:

 • 1 ژوئن - 15 جولای سال برای ترم زمستان
 • 1 دسامبر - 15 ژانویه سال برای ترم تابستان

هزینه تحصیل در دانشگاه هانوفر آلمان

همانطور که می دانید تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور آلمان به صورت تقریباً رایگان انجام می شود. این قانون در دانشگاه هانوفر آلمان نیز صدق می کند. هزینه تحصیل در المان، در هر ترم تحصیلی در این دانشگاه در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو می باشد. این نوشتار به قلم کارشناسان متخصص مهاجرت در مؤسسه ملک پور گردآوری گشته است و هر نوع کپی برداری از آن شرعاً حرام است و به صورت قانونی پیگیری خواهد شد.

هزینه زندگی دانشجویان Universität Hannover

علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه، هزینه هایی همچون اجاره، غذا، تلفن همراه، اینترنت، گذراندن اوقات فراغت، کتاب و چیزهای دیگر شامل هزینه های زندگی دانشجویی می شود. می توان گفت این هزینه تا حد بسیار زیادی به نحوه زندگی افراد بستگی دارد اما به طور میانگین می توان آن را به صورت ماهانه در حدود۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو در نظر گرفت.

بورسیه تحصیلی در آلمان در Universität Hannover

خبر بسیار خوب برای متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه هانوفر آلمان این است که دانشگاه لایبنیتس هانوفر هر سال برای دو ترم از طریق برنامه بورسیه Deutschlandstipendium  بورسیه های گوناگونی را به دانشجویان می دهد. ارزش هر بورسیه تحصیلی در آلمان برای این دانشگاه به طور میانگین در حدود 300 یورو در ماه است. مهلت درخواست برای بورسیه تحصیلی Deutschlandstipendium در دانشگاه لایبنیتس هانوفر از 9 آگوست آغاز می شود و در 30 سپتامبر به پایان می رسد.

 

خوابگاه های دانشگاه لایبنیتس هانوفر

لازم به ذکر است که امکانات اسکان و خوابگاه های دانشجویی در آلمان، در دانشگاه هانوفر آلمان نیز ارائه می گردد. در واقع تعداد 19 تالار اقامتی و سالن های دیگر در این دانشگاه وجود دارد. برخی از آنها در نزدیکی دانشگاه قرار دارند. دانشجویانی که در دانشگاهی در هانوفر ثبت نام می نمایند، واجد شرایط زندگی در یکی از تالارهای اقامتی تحت مدیریت خدمات دانشجویی می باشند. تقریبا تمامی این اتاق ها به صورت مبله ارائه می شوند و دسترسی به اینترنت پرسرعت و سایر امکانات رفاهی برای دانشجویان فراهم است. مبلغ اجاره این خوابگاه ها معمولا بین 200 تا 400 یورو در ماه متغیر است. هزینه اجاره سایر آپارتمان های دانشجویی نیز بین 500 تا 650 یورو در ماه متغیر است.

شرایط اقامت پس از تحصیل در آلمان در دانشگاه لایبنیتس هانوفر

بسیاری از دانشجویان بین المللی با هدف دریافت اقامت دائم و تابعیت آلمان برای تحصیل به این کشور مهاجرت می نمایند. بنابراین بدیهی است که چگونگی این اقدام به طور کامل شرح داده شود. به صورت کلی می توان گفت دانشجویان به منظور اخذ اقامت دائم و شهروندی و پاسپورت کشور آلمان بعد از فارغ التحصیلی در رشته و مقطع مورد نظر خود از دانشگاه هانوفر آلمان می بایست ویزای دانشجویی آلمان را به اقامت کاری تبدیل کنند. بر اساس قوانین دانشجویان فارغ التحصیل در آلمان می توانند پس اتمام دوره ی تحصیلی خود در دانشگاه لایبنیتس هانوفر به مدت ۱ سال تا ۱ سال و نیم اقامت کاری داشته باشند و در این مدت می توانند با کارفرماهای مختلف صحبت کرده و شغل یا جاب آفر مورد نظر خود را پیدا کنند. در صورتی که دانشجو وارد بازار کار شده و به مدت چهار تا پنج سال در آلمان به فعالیت پرداخته و بیمه و مالیات خود را پرداخت کند می تواند برای اقامت دائم آلمان و سپس اخذ پاسپورت آلمان اقدام نماید.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب دانشگاه هانوفر آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

هزینه زندگی دانشجویی برای دانشجویان دانشگاه هانوفر آلمان چقدر است؟

می توان گفت این هزینه تا حد بسیار زیادی به نحوه زندگی افراد بستگی دارد اما به طور میانگین می توان آن را به صورت ماهانه در حدود۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو در نظر گرفت.

هزینه تحصیل در دانشگاه هانوفر آلمان چقدر است؟

همانطور که می دانید تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور آلمان به صورت تقریباً رایگان انجام می شود. این قانون در دانشگاه هانوفر آلمان نیز صدق می کند. هزینه تحصیل در هر ترم تحصیلی در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو می باشد.

رنکینگ دانشگاه هانوفر آلمان به چه صورت است؟

بر اساس رده بندی جهانی تایمز در سال ۲۰۲۲، دانشگاه هانوفر رتبه ای مابین ۴۰۱ تا ۵۰۰ در سراسر جهان دریافت نموده است.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه هانوفر آلمان چیست؟

برای درخواست برای هر برنامه لیسانس در دانشگاه لایبنیتس هانوفر، متقاضیان بین المللی باید مدرکی مبنی بر گذراندن سطح B1 ارائه دهند. تا زمانی که ثبت نام می کنند، باید سطح C1 را گذرانده باشند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی نحوه ثبت نام و تحصیل در رشته ها و مقاطع گوناگون لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه هانوفر آلمان پرداختیم. همانطور که گفته شد این دانشگاه از قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاه های اروپا محسوب می گردد و تحصیل در آن موقعیت بسیار مناسبی را برای آینده کاری فارغ التحصیلان پدید می آورد. از این رو امید است توانسته باشیم شما عزیزان را در خصوص نحوه ادامه تحصیل در دانشگاه یاری نماییم. مخاطبین محترم می توانند پس از مطالعه مقاله در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهام می توانند از مشاوره رایگان کارشناسان MIE بهره مند شوند. در ضمن می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات مقاله دانشگاه لایبنیتس هانوفر مطرح کرده و منتظر پاسخ کارشناسان باشید.

امتیاز 2.67 از 5 ( 5 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مریم
سلام دانشگاه هانوفر معمولا چه موقع جواب درخواست‌های ترم زمستان را اعلام می کنه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز معمولاً ددلاین ارسال مدارک که تموم میشه تا دو هفته بعد باز بستگی به شرایط دانشگاه داره پاسخ می دهند. موفق باشید.
مشاوره رایگان