رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان

بدون نظر

از دیرباز آلمان کشوری بوده که بخش اعظم توجه خود را به بخش آموزش با کیفیت اختصاص داده همواره مورد توجه دانشجویان بین المللی برای امر مهاجرت تحصیلی است. هر کدام از رشته های تحصیلی در بهترین جایگاه خود در آلمان قرار گرفته اند و آموزش با کیفیت سبب شده کارایی تحصیل دو چندان شود و دانشجویان پس از پایان تحصیلات خود به بازار کار وارد شده و درموقعیت های شغلی مناسب قرار گیرند. رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان از سری رشته های پر درخواست به تحصیل در آلمان حساب می آید؛ برخی بر این باورند آموزش با کیفیت، بازار کار مناسب این رشته سبب اهمیت بالای آن شده است. ما در این مقاله به بررسی بیشتر رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان می پردازیم. اطلاعات بسیار مفید و کاربردی را که حاصل سرچ های متمادی از سایت های مرتبط با این رشته و نتیجه مشاوره با وکلای محلی است در این مطلب گرد آوری شده است. این اطلاعات را در لیست خدمات موسسه مشاوره MIE قرار نگرفته اند بر همین اساس متقاضیان می توانند برای اطلاعات بیشتر در این رابطه با موسسه مشاوره MIE تماس تلفنی برقرار نمایند و از مشاوره رایگان بهره مند شوند.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان

درباره رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان

همانگونه که گفته شد علوم آزمایشگاهی از دسته رشته های حوزه پزشکی محسوب می شود؛ دانشجویان و علاقه مندان به تحصیل علوم آزمایشگاهی در آلمان به منظور دنبال کردن مشاغل چالش برانگیز و برتر در رشته علوم آزمایشگاهی که در رابطه با مراقبت های بهداشتی است وارد این حوزه می شوند. علاقه مندان به رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان دروسی مانند زیست شناسی سلولی و فیزیولوژی، ژنتیک مولکولی و ژنومیک، سم شناسی و فارماکولوژی را می بایست پاس کنند. با توجه به اینکه رشته علوم آزمایشگاهی که در رابطه مستقیم با فعالیت های تحقیقاتی در حوزه آزمایشگاه های بالینی است؛ دانشجویان پس از فراغت از تحصیل می توانند در این زمینه به کار اشتغال یابند و از آموزه های کسب شده در دانشگاه و دانش با کیفیتی که طی اموزش به آن رسیده اند در محیط واقعی بکار ببرند.

ویدیو موسسه MIE در مورد کار تحصیل آلمان

شرایط تحصیل رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان

شرایط ورود به رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان با توجه به اینکه در حوزه پزشکی قرار دارد؛ تا حدودی نزدیک به رشته پزشکی است دارا بودن نمرات بالا در دروس پایه مانند شیمی، فیزیک، زیست و ریاضی از اهمیت بسزایی برخوردارند. بعلاوه داشتن سطح قابل قبولی از مهارت های زبان انگلیسی و آلمانی می تواند تاًثیر بسزایی در پذیرش متقاضیان ورود به این رشته داشته باشد. آزمون ورودی هم برای پذیرش و ورود متقاضیان این رشته از شروط اصلی می باشد.

تحصیل کارشناسی علوم آزمایشگاهی در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی 3 تا 4 سال به طول می انجامد، اما پیش از ورود متقاضی می بایست در دوره مقدماتی در کالجی در آلمان آموزش های ابتدایی را سپری کند که این دوره هم 2 تا 3 سال به طول خواهد انجامید و متقاضی برای آزمون ورود به این رشته به خوبی آماده می شود. در Feststellungsprüfung از دانشجویان و علاقه مندان ورود به رشته علوم آزمایشگاهی در دانشگاه های آلمان آزمون ارزیابی جامعی بعمل می آید و داوطلب پس از موفقیت می تواند به مقطع کارشناسی این رشته در آلمان راه یابد. نقش دوره هایی تحت عنوان Ausbildung همراه با دریافت حقوق نیز بسیارمهم است.

تحصیل کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی در آلمان

دانشجویان پس از به پایان بردن مقطع کارشناسی در صورت تمایل می توانند به مقطع تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان که در یک تا دو سال خلاصه می شود راه یابند. به طور معمول درخواست های بین المللی به نسبت برای این مقطع بیشتر بوده و به پیش نیازهایی هم توجه می شود. مدرک پیشین دانشجویان می بایست در حوزه علوم پایه خلاصه شود. انگیزه نامه، توصیه نامه، مهارت در زبان آلمانی و انگلیسی با نمره دست کم 6.5 از دیگر پیش نیاز های مورد توجه است. در نهایت از دانشجویان پایان نامه ای تحقیقاتی اتخاذ می شود.

تحصیل دکترا علوم آزمایشگاهی در آلمان

انواع مختلفی از مدارک علوم آزمایشگاهی بالینی در سطح دکترا برای دانشجویان و علاقه مندان به ادامه تحصیل در این مقطع در دسترس است؛ که دکترای علوم زیست پزشکی, Ph.D. در انگل شناسی، Ph.Dبرنامه تربیت دانشمند پزشکی و دکتری در پاتوبیولوژی مولکولی و یا PhDعلوم مرتبط با سلامت را می توان نام برد. دانشجویان برای ورود به مقطع دکترای علوم آزمایشگاهی می بایست مدارک پیشین دانشگاهی که با این رشته مرتبط هستند را ارائه نماید، بعلاوه آیلتس با نمره 7 و مدرک قابل قبولی از زبان آلمانی را نیزارائه نمایند. داشتن توصیه نامه ای پر محتوا و انگیزه نامه ای قوی هم لازمه اپلای این مقطع خواهد بود. علوم آزمایشگاهی در مقطع تحصیل دکترا در آلمان همانند بیشتر رشته های دیگر نیازمند به ثمر رساندن موفقیت آمیز پایان نامه پژوهشی است.

مدارک زبان مورد نیاز برای تحصیل علوم آزمایشگاهی در آلمان

واقعیتی که در تحصیلات بین المللی وجود دارد این است که دانشجو می بایست در سطح قابل قبولی از زبان انگلیسی و در آلمان زبان رسیده باشد؛ چرا که در دانشگاه ها از این دو زبان برای آموزش استفاده می شود. آموزش برای دانشجویان و متقاضی رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان به طور رسمی و در دانشگاه های دولتی آلمانی است بر همین اساس مدارک و گواهینامه هایی که به منظور ارزیابی و اثبات مهارت زبانی این زبان مورد قبول نظام آموزشی و پذیرش در دانشگاه های دولتی آلمان است اینگونه شرح داده شده اند.

TestDaF (TDN 3، 4 یا 5) (آزمون Deutsch als Fremdsprache)

DSH II یا III (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)

Goethe-Zertifikat C2

telc Deutsch C1 Hochschule (گواهی زبان اروپایی)

DSD II (Deutsches Sprachdiplom Stufe II)

 

تعیین سطح زبان مورد نیاز در نهایت بر عهده دانشگاه های ارائه دهنده این رشته است؛ به طبع قوانین دانشگاه ها برای پذیرش مقاطع مختلف متفاوت خواهد بود.

گرایش‌های رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان

همانگونه که گفته شد رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان در زیر مجموعه علوم پزشکی قرار گفته و گرایش های مختلفی را در حوزه آزمایشگاه شامل می شود. دانشجویان و علاقه مندان به تحصیل علوم آزمایشگاهی در آلمان در گرایش هایی به صورت تخصصی آموزش می بینند. در مجموع این گرایش ها که در رابطه با علوم آزمایشگاهی در دسترس دانشجویان هستند می توان به این موارد اشاره کرد:

  • رشته هماتولوژی یا خون شناسی
  • رشته تجزیه شیمیایی
  • رشته میکروبیولوژی
  • رشته حوزه ایمنی یا ایمونولوژی
  • رشته تشخیص ملکولی

 

تحصیل پزشکی در آلمان

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل پزشکی در آلمان

در این مقاله ما جوانب تحصیل پزشکی در آلمان را به شما خواهیم آموخت.

هزینه تحصیل رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان

همانگونه که احتمالا سیستم آموزشی آلمان را می شناسید دانشگاه های دولتی و معتبر امکانی فراهم آورده اند که دانشجویان فراتر از ملیت بتوانند به صورت رایگان تحصیل علوم آزمایشگاهی در المان را پیگیری کنند اما برای محقق شدن این امر دانشجو می بایست به سطح بالایی از زبان آلمانی رسیده باشد و این موضوع را ثابت کند. در این صورت است که تنها با واریز پانصد تا یک هزار یورو آن هم بابت خدمات دانشجویی می تواند تحصیلات خود را در این حوزه ادامه دهند. دانشگاه های خصوصی و آزاد به طبع پروسه تحصیل در این رشته را با اخذ شهریه محقق می کنند. با توجه به اینکه بخش اعظمی از تحصیل رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان را واحد های عملی و آزمایشگاهی تشکیل داده ممکن است دانشجویان و علاقه مندان این رشته به نسبت رشته هایی مانند علوم انسانی هزینه تحصیل در آلمان بیشتری را متحمل شوند؛ دانشجویان برای پیگیری تحصیل در این دسته دانشگاه ها در آلمان از 30 تا 45 هزار یورو شهریه می پردازند. اما دانشگاه هایی با شهریه های بالاتری هم وجود دارد که در جدول زیر بررسی شده اند.

نام دانشگاه در آلمان

مبلغ حدودی شهریه در هر ترم

دانشگاه آلن

6,500 یورو بابت هر ترم تحصیلی

دانشگاه LMU

6,100 یورو بابت هر ترم تحصیلی

دانشگاه هایدلبرگ

7,000 یورو بابت هر ترم تحصیلی

دانشگاه برند

6,800 یورو بابت هر ترم تحصیلی

 

شرایط بورسیه های تحصیلی آلمان در رشته علوم آزمایشگاهی

دانشگاه های کشور آلمان هم مانند اکثر کشورهای اروپایی به دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی در گرایش های مختلف بورسیه ارائه می دهند. در اکثر موارد دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در حوزه پژوهش از ذینفعان این بورسیه های تحصیلی آلمان هستند.

عناوین بورسیه

توضیحات

فول فاند از طرف موسسه بین المللی تحت عنوان ماکس پلانک

دانشجویان دکترای علوم آزمایشگاهی گرایش زیست شناسی ملکولی می توانند از این بورسیه بهره مند شوند.

بورسیه کامل دانشکده عالی کلن (CGA)

دانشجویان دوره دکترای علوم آزمایشگاهی نامزدهای این بورسیه کامل هستند.

بورسیه تحت عنوان Development-Related Postgraduate Courses Scholarship در سال 2022

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دوره دکترای رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان می توانند از این بورسیه عمومی استفاده کنند.

 

بهترین دانشگاه های علوم آزمایشگاهی آلمان

واضح است که متقاضیان و علاقه مندان به ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان به دلیل بهره مندی از آموزش با کیفیت در دانشگاه های برتر و برجسته دشواری تحصیلات بین المللی را متحمل می شوند. در این بخش ما به دانشگاه هایی که رشته علوم آزمایشگاهی و گرایش های مرتبط با آن را در مقاطع مختلف ارائه می دهند اشاره خواهیم کرد.

University of Marburg در آلمان

جهت تحصیل در رشته کارشناسی علوم زیست شناسی انسانی

Phillips University در آلمان

جهت تحصیل در مقطع کارشناسی گرایش های زیست شناسی انسانی، زیست شناسی عفونت و رشته زیست شناسی تومور

Julius Maximilian University در آلمان

جهت تحصیل رشته ژنتیک در آلمان، رشته ایمونولوژی، رشته ویروس شناسی در مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه دوسلدورف

University of Düsseldorf

جهت تحصیل رشته زیست پزشکی مولکول در مقطع کارشناسی ارشد

Munich University of Technology Garching در آلمان

جهت تحصیل رشته محاسبات پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه پزشکی هانوفر آلمان

Hanover Medical School

جهت تحصیل رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان

دانشگاه بن آلمان

جهت تحصیل کارشناسی رشته زیست پزشکی مولکولی

 

آزمایشگاه های رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان در رشته علوم آزمایشگاهی

از آنجایی که طبق قانون مهاجرت به آلمان فارغ التحصیلان بین المللی که در رشته های مختلف این کشور تحصیل کرده اند حق دارند تا یک سال و 6 ماه به کاریابی در این کشور بپردازند؛ این فرصت برای فارغ التحصیلان فراهم است که با گرفتن ویزای کار آلمان بتوانند پس از طی کردن مراحل و رعایت قوانین شهروندی مانند واریز مالیات و بیمه تا 36 ماه شایسته کسب اقامت دائم شوند؛ پس از آن با همسو شدن با فرهنگ و زبان آلمانی می تواند پیش نیازهای تابعیت این کشور را ادا کرده و این مهم را نیز کسب نمایند.

بازار کار علوم آزمایشگاهی در آلمان

با توجه به پیشتاز بودن کشور آلمان در زمینه فناوری پزشکی و آزمایشگاهی بازار این رشته از پر رونق ترین مشاغل محسوب خواهد شد. همچنین سابقه و سیاست کشور آلمان در رابطه با جذب متخصصان در تمامی رشته ها خصوصا رشته هایی حوزه پزشکی مهر تاییدی بر این ادعا است و بازار کار علوم آزمایشگاهی در آلمان را به نحوی تضمین خواهد کرد.

فرصت های شغلی رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان

شکوفایی کشور آلمان در زمینه بهداشتی و پزشکی و افزایش تکنولوژی و نیاز به مراقبت های بهداشتی سبب شده مشاغل مربوط به آزمایشگاه که گرایش های رشته علوم آزمایشگاهی را شامل می شود. فناوری پزشکی که به علم آزمایشگاه هم معروف است شغل های زیادی را در بر می گیرد؛ از تکنسین آزمایشگاه ها در کلنیک ها و بیمارستان ها و سایر مراکز بهداشتی زیربط همچنین فعالیت در مراکز آموزشی مانند اساتید دانشگاه و مدرسین دروس مربوط به آزمایشگاه و گرایش های مختلف در حوزه آزمایشگاه از موقعیت های مختلف شغلی رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان محسوب می شوند.

درآمد رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان

فردی که به عنوان تکنسین آزمایشگاه در آلمان وارد بازار کار می شود به طور معمول حدود 2320 یورو در ماه درآمد خواهد داشت. دستمزدهای این حوزه ازدست کم 1070 یورو تا 3700 یورو متغیر است. این میانگین حقوق ماهانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایایی است که به شاغلان این حوزه در آلمان تعلق می گیرد. به طبع دستمزد تکنسین آزمایشگاه بر اساس تجربه، مهارت، جنسیت یا موقعیت مکانی تفاوت چشم گیری دارد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

محدوده حقوق و دستمزد شاغلان در آزمایشگاه ها در رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان چقدر است؟

دستمزدهای این حوزه ازدست کم 1070 یورو تا 3700 یورو متغیر است.

آیا امکان تحصیل بدون شهریه برای رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان وجود دارد؟

دانشگاه های دولتی و معتبر امکانی فراهم آورده اند که دانشجویان فراتر از ملیت بتوانند به صورت رایگان تحصیل علوم آزمایشگاهی در المان را پیگیری کنند اما برای محقق شدن این امر دانشجو می بایست به سطح بالایی از زبان آلمانی رسیده باشد و این موضوع را ثابت کند.

شهریه قابل پرداخت برای رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان و در دانشگاه آلن برای هر ترم چقدر است؟

6,500 یورو بابت هر ترم تحصیلی

آیا متقاضیان ورود به دانشگاه در رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان مستلزم آزمون ورودی هستند؟

در Feststellungsprüfung از دانشجویان و علاقه مندان ورود به رشته علوم آزمایشگاهی در دانشگاه های آلمان آزمون fsp بعمل می آید.

سخن پایانی

طی این مقاله رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان به وضوح بررسی شد. آمار و ارقامی در رابطه با شهریه ها و درآمد ها به صورت تخمینی انعکاس یافت که می تواند گواه وضعیت تحصیل و کار در این رشته باشد. آلمان از کشورهایی است که در پی شکوفایی در زمینه مراقبت های بهداشتی نیاز مبرم سیستم خود به متخصصان حوزه بهداشت را با جذب محصلان و متخصصین نشان داده است و همین امر سبب شده موقعیت این رشته برای تحصیل و کار رو به پیشرفت گزارش شود. رشته علوم آزمایشگاهی در آلمان نه تنها در حوزه بهداشت بلکه در حوزه صنعت هم بسیار کاربردی است و نمی توان اهمیت آن در کارخانه هایی تولیدی و صنعتی نادیده گرفت. چنانچه شما مخاطبان عزیز قصد تحصیل و یا کار در این رشته را دارید می توانید با موسسه مشاوره MIE تماس برقرار کنید و از مشاوره رایگان مشاوران ارشد این مرکز بهره مند شوید.

امتیاز 2.44 از 5 ( 8 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان