بورسیه استانی ایتالیا

بدون نظر

 DSU یا بورسیه استانی یک بورسیه کامل جهت تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا می باشد که شبیه بورسیه لاتزیو دیسکو است ولی DSU جهت تحصیل در دانشگاه های معتبر زیادی در این کشور موجود می باشد. این بورسیه برای افرادی که با مشکلات مالی در جهت تحصیل و زندگی مواجه می باشند توسط هر استان تعلق می گیرد. دانشجویان با ارائه مدارک مالی به سازمان بورس در هر استان می توانند از بورسیه استانی بهره مند گردند. به دلیل محبوبیت بورسیه استانی DSU در بین دانشجویانی که خواهان تحصیل در دانشگاه های تاپ اروپایی بوده ولی از پس هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور ها بر نمی آیند، در این مقاله به بررسی صفر تا صد بورسیه استانی ایتالیا از جمله مدارک بورسیه استانی ایتالیا و شرایط اخذ بورسیه DSU پرداخته می شود. به سوالاتی چون بورسیه DSU چیست و بورسیه استانی ایتالیا برای چه رشته هایی است پاسخ داده شد. این اطلاعات با بررسی سایت های معتبر و مشورت با وکلای محلی در کشور ایتالیا تهیه گردیده است و ارائه اطلاعات به معنی ارائه خدمات در زمینه بورسیه تحصیلی DSU نمی باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه بورسیه استانی DSU و اینکه بورسیه DSU چیست، می توانید با موسسه مهاجرتی MIE تماس گرفته و از مشاورین موسسه مشاوره اولیه رایگان دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا (DSU) چیست؟

بورسیه استانی ایتالیا (DSU) چیست؟ بورسیه استانی DSU توسط اتحادیه اروپا تامین شده و صرفا به دوره های لیسانس و فوق لیسانس اختصاص یافته و شامل دوره دکتری نمی شود. برای ثبت نام بورسیه DSU ایتالیا نیاز به پرداخت اپلیکیشن فی نمی باشد و نیاز به ارائه مدرک زبان نیست و متقاضیان از سراسر جهان می توانند برای بورسیه تحصیلی DSU درخواست دهند. این بورسیه مناسب افرادی می باشد که قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را داشته ولی از پس هزینه تحصیل در ایتالیا و زندگی در این کشور بر نمی آیند. این افراد در یک برنامه دانشگاهی ثبت نام نموده و سپس با ارائه نمودن یک سری مدارک مالی می توانند از این بورسیه بهره مند گردند و در واقع صرفا شرایط مالی فرد و خانواده وی توسط سازمان های بورسیه تحصیلی ایتالیا در هر استان بررسی می شود و در صورت واجد شرایط بودن فرد این بورسیه به وی تعلق می گیرد. این دانشجویان معاف از پرداخت شهریه دانشگاه می باشند، مبلغی پول دریافت کرده، امکان استفاده رایگان از غذاخوری را داشته و امکان استفاده از مکان اسکان و اقامت ایتالیا را رایگان دارند. جهت ادامه تحصیل در برخی دانشگاه ها چون دانشگاه میلان، دانشگاه فلورانس، دانشگاه پیزا، دانشگاه سیه نا و پلی تکنیک میلان می توان از بورسیه استانی استفاده نمود.

ویدئو موسسه MIE در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم


فایل صوتی موسسه MIE در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم

شرایط بورسیه استانی ایتالیا

درخواست ها صرفا بایستی آنلاین و از طریق سایت ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا تا مدت زمانی که ددلاین پذیرش باز می باشد، ارسال گردد. در صورتی که دانشجو در دانشگاه هنوز ثبت نام نکرده است هم می توان این درخواست را ارسال نمود. این کمک هزینه صرفا برای یک سال تحصیلی معتبر بوده و برای سال های بعد نیز فرد بایستی که مجدد درخواست خود را ارسال نماید. دانشجویان خارجی که درآمد از خارج از کشور ایتالیا دارند درخواست خود را آنلاین ارسال نموده و رسید های موجود در کشور خود را چاپ نموده و با دستور العمل مربوطه ارسال نموده و یک مدرک مبنی بر وضعیت اقتصادی خانواده و یک کپی از سند هویتی معتبر نیز تهیه می کنند.

شرایط بورسیه استانی ایتالیا برای افراد از کشور های در حال توسعه به این صورت می باشد که فرد بایستی گواهی دهد که از خانواده ایی با موقعیت اجتماعی سطح بالا و متمول نمی باشد و دارای شرایط اقتصادی خوبی نمی باشد و به کمک های مالی جهت ادامه تحصیل نیازمند می باشد بورسیه تحصیلی ایتالیا به او تعلق میگیرد و این گواهی باید توسط یکی از نهاد های زیر صادر گردد:

  • نمایندگان دیپلماتیک کشور ایتالیا در کشور مبدا
  • نمایندگان دیپلماتیک کشور مبدا در کشور ایتالیا
  • این گواهی بایستی که توسط Prefettura ایتالیا قانونی گردد.

هزینه زندگی در ایتالیا

این مقاله را از دست ندهید: هزینه زندگی در ایتالیا

در این مقاله ما تمام جوانب هزینه زندگی در ایتالیا را به شما خواهیم آموخت.

نحوه گرفتن بورسیه استانی ایتالیا

نحوه گرفتن بورسیه استانی ایتالیا به اینصورت می باشد که فرد ابتدا بایستی در یکی از دوره های کارشناسی و یا کارشناسی ارشد دانشگاه های دولتی ایتالیا پذیرش گرفته و درخواست خود را جهت بورسیه DSU ایتالیا برای پزشکی و سایر رشته ها به صورت آنلاین ارسال نماید و فرد بایستی مدارکی چون درآمد اعضای خانواده، تعداد اعضای خانواده و ارزش اموال خانواده که نشان دهنده این می باشد که فرد از پس هزینه های تحصیل در ایتالیا بر نیامده و نیاز به دریافت کمک مالی دارد را نیز به عنوان مدارک بورسیه استانی ارسال نماید. سازمان بورس در هر استان هر سال مدارک لازم و افرادی که بورس به آنها تعلق می گیرد را به صورت دقیق مشخص کرده و افراد بر اساس آن می توانند مدارک خود را آماده نموده و از اینکه واجد شرایط دریافت این بورسیه می باشند اطلاع یابند. به این ترتیب فرد می تواند از ادامه تحصیل در دانشگاه های خوب ایتالیا بهره مند گردد بدون اینکه نیاز به پرداخت شهریه داشته باشد و هزینه های زندگی او نیز پوشش داده می شود.

مراحل ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا

مراحل ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا به صورت زیر می باشد:

  • دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه استانی
  • پس از اخذ پذیرش جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به سفارت ایتالیا در کشور خود مراجعه نموده
  • انجام پیش ثبت نام در سایت ثبت نام بورسیه DSU ایتالیا در دانشگاهی که فرد پذیرش از آن دریافت نموده است
  • پس از ورود به ایتالیا فرد مدارک بورسیه را برای اداره بورس استانی محل تحصیل خود ارسال نموده و منتظر دریافت جواب می ماند.

مهلت اقدام و ددلاین بورسیه استانی ایتالیا

فقط یک بار در سال امکان ثبت نام DSU وجود دارد و در صورت از دست دادن زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا، نمی توان برای بورسیه استانی DSU اقدام داشت. مهلت اقدام و ددلاین بورسیه استانی معمولا از اوایل ماه جولای تا اوایل ماه سپتامبر هر سال (برای سال 2022 ددلاین 6 سپتامبر می باشد) می باشد. بنابراین فرد با در نظر گرفتن زمان ثبت نام و اینکه بورسیه استانی ایتالیا برای چه رشته هایی است باید نسبت به ثبت نام اقدام نماید. معمولا دو هفته پس از شروع کلاس درسی دانشگاه های ایتالیا نتایج بورسیه اعلام می گردد و افراد هیچ راهی جز این جهت اطلاع یابی از نتایج بورسیه نخواهند داشت.

شرایط سنی بورسیه استانی ایتالیا

پس از پاسخ به سوال بورسیه DSU چیست، حال نوبت به بررسی شرایط سنی بورسیه استانی ایتالیا می رسد. هیچ شرایط سنی جهت ثبت نام در نظر گرفته نشده است و هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. ولی باید به این نکته توجه نمود که جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، فرد نباید گپ تحصیلی و سنی بالایی داشته باشد به عبارتی شرایط سنی تحصیل در ایتالیا را باید دارا باشد. در نتیجه شرایط سنی تنها در زمان دریافت ویزا مهم می باشد و شرایط سنی بورسیه تعریف شده نمی باشد و فرد با هر سنی برای این بورسیه می تواند که اقدام داشته باشد. حداکثر گپ تحصیلی و سنی مجاز جهت تحصیل در بیشتر دانشگاه ها در کشور های مختلف پنج سال می باشد و بیشتر از این مقدار در زمان دریافت ویزا در سفارت فرد به مشکل بر خواهد خورد.

بورسیه استانی ایتالیا برای چه رشته هایی است؟

از جمله سوالات متداول در زمینه شرایط اخذ بورسیه DSU این می باشد که بورسیه استانی ایتالیا برای چه رشته هایی است؟ بورسیه DSU ایتالیا برای پزشکی و غیر پزشکی قابل استفاده می باشد و در سایت آن هیچ محدودیتی از لحاظ رشته تحصیلی دیده نمی شود. افراد وارد سایت دانشگاه مورد نظر شده و برای رشته تحصیلی مورد نظر خود اقدام نموده و سپس در سایت ثبت نام بورسیه استانی درخواست دریافت بورسیه را ثبت نموده و در صورت واجد شرایط بودن می توانند که از این بورسیه بهره مند گردند. بنابراین افراد برای تحصیل در هر رشته ایی می توانند از این بورسیه بهره مند گردند. مقاله بهترین شهر های ایتالیا برای زندگی شما را در این خصوص راهنمایی خواهد کرد.

بورسیه استانی ایتالیا برای پزشکی و رشته های علوم پزشکی چگونه است؟

حال سوال این است که بورسیه استانی ایتالیا برای پزشکی و رشته های علوم پزشکی چگونه است؟ همانطور که در بالا ذکر گردید در سایت بورسیه استانی هیچ محدودیتی از لحاظ رشته ذکر نگردیده است و افراد از هر رشته ایی می توانند برای DSU درخواست داده و در صورت واجد شرایط بودن از این بورسیه بهره مند گردند. نسبت به سایر رشته ها شرایط پذیرش در رشته های پزشکی و علوم پزشکی سخت تر بوده و این رشته ها آزمون ورودی دارند و میزان رقابت در این رشته ها بالا می باشد و بیشتر ظرفیت تحصیلی مختص افراد داخل اتحادیه اروپا می باشد و بنابراین شرایط دریافت بورسیه DSU برای پزشکی سخت تر می باشد و افراد شانس کمتری جهت دریافت بورسیه دارند. طبیعتا افرادی که از نظر شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا شرایط بهتری دارند در اولویت خواهند بود.

وضعیت مالی متقاضی یا تمکن مالی بورسیه DSU ایتالیا (ISEE)

وضعیت مالی متقاضی یا تمکن مالی بورسیه استانی ایتالیا (ISEE) یک گواهی رسمی می باشد که وضعیت مالی فرد را در هر سال و بر اساس وضعیت خانوادگی، دارایی، درآمد و هزینه ها نشان داده و برای افرادی که درخواست کمک مالی می کنند، می باشد. تمکن مالی بورسیه استانی یا عدد ایزه (Indicatore della Situazione Economia Equivalente) شامل مجموع درآمد تمام اعضای خانواده در یک سال بعلاوه بیست درصد املاک و مستغلات و دارایی های تمام اعضای خانواده می باشد. بر طبق آخرین اطلاعیه اداره بورسیه کشور ایتالیا تمکن مالی بورسیه DSU ایتالیا 23000 یورو می باشد و این نشان دهنده این می باشد که اگر درآمد یک خانواده در یک سال زیر این مبلغ باشد به فرد بورسیه استانی تعلق می گیرد. پس از جمله شرایط اخذ بورسیه DSU می توان به درآمد زیر بیست و سه هزار یورو فرد اشاره نمود.

بورسیه DSU تا چه مدت تمدید می شود؟

پس از بررسی مدارک بورسیه این سوال مطرح می گردد که بورسیه DSU تا چه مدت تمدید می شود؟ این بورسیه یک ساله بوده و برای هر سال تحصیلی بایستی که مجدد درخواست دریافت بورسیه نمود. برای این منظور فرد بایستی در سایت بورسیه DSU ایتالیا مجددا درخواست خود را ثبت نماید و در صورت واجد شرایط بودن می تواند مجددا از این بورسیه بهره مند شده و به تحصیل رایگان در ایتالیا بپردازد. از سال دوم به بعد جهت دریافت بورسیه استانی علاوه بر وضعیت مالی، شرایط تحصیلی فرد نیز مورد بررسی دقیق قرار می گیرد و اگر شرایط تحصیلی او مناسب نباشد، نمی تواند که از این بورسیه بهره مند گردد. بنابراین دانشجویان باید که این نکته را در نظر گرفته و جهت بهره مندی مجدد از این بورس واحد های درسی خود را با موفقیت بگذرانند.

بورسیه استانی ایتالیا

شرایط تمدید بورسیه DSU ایتالیا چیست؟

DSU یک ساله می باشد اما شرایط تمدید بورسیه استانی ایتالیا چیست؟ از جمله شرایط تمدید بورسیه استانی در سال های بعد از سال اول علاوه بر وضعیت درآمدی فرد، گذراندن تعداد دروس لازم در ترم مورد نظر نیز می باشد. تعداد واحد های تحصیلی در ایتالیا بسته به دانشگاه متفاوت بوده و تقریبا 30 واحد می باشد. در صورتی که فرد نتواند تعداد واحد های مورد نظر را با موفقیت بگذراند این بورسیه قطع گردیده و شخص بایستی که خود هزینه های تحصیل را پرداخت نماید. پس از ورود به ایتالیا حدودا 3 ماه تا دریافت بورسیه استانی زمان می برد و بنابراین شخص بایستی که برای این مدت هزینه های زندگی را در نظر گرفته و مبلغی را جهت تحصیل و زندگی به همراه خود وارد کشور ایتالیا نماید. برای اطلاع از مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا پیشنهاد می شود مقاله نگارش شده را مطالعه فرمایید.

سایت بورسیه استانی ایتالیا

تا به اینجا صفر تا صد بورسیه DSU ایتالیا مورد بررسی قرار گرفت. شرایط هر استان جهت دریافت بورسیه با استان دیگر فرق داشته و جهت دریافت اطلاعات لازم در زمینه مدارک و ثبت نام DSU به صورت آنلاین و دانلود بندو هر استان می توان به سایت ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا در هر استان مراجعه نمود. هر استان ددلاین و شرایط خاص به خود را دارد. سایت بورسیه DSU ایتالیا به تفکیک استان در فایل زیر آورده شده است. برای دسترسی به اطلاعات هر سایت روی دکمه زیر کلیک کنید:

سوالات متداول

✅ زمان مناسب جهت ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا به چه صورت می باشد؟

از اوایل ماه جولای تا اوایل ماه سپتامبر زمان ثبت نام ادامه دارد.

✅ شرایط اخذ بورسیه DSU به چه صورت می باشد؟

جهت دریافت بورسیه تحصیلی DSU فرد باید نشان دهد که دارای وضعیت مالی ضعیفی بوده و از پس هزینه های تحصیل و زندگی در کشور ایتالیا بر نمی آید.

✅ شرایط سنی بورسیه استانی ایتالیا که در سایت ذکر گردیده است به چه صورت می باشد؟

در سایت ثبت نام بورسیه DSU ایتالیا هیچ شرایط سنی خاصی جهت دریافت بورسیه ذکر نگردیده است ولی برای دریافت ویزای تحصیلی باید شرایط سنی در نظر گرفته شود.

✅ تمکن مالی بورسیه استانی ایتالیا چه میزان می باشد؟

میزان تمکن مالی 23000 یورو می باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی این سوال که بورسیه DSU چیست پرداخته شد و صفر تا صد بورسیه استانی ایتالیا مورد بررسی قرار گرفت. اتحادیه اروپا از این بورسیه حمایت می کند و این برای دانشجویان بین المللی به معنی مسکن رایگان، غذای رایگان و کمک هزینه تحصیل جهت خرید کتاب و سایر فعالیت ها می باشد. دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اروپایی واجد شرایط استفاده از بورسیه تحصیلی DSU می باشند. به دلیل ارزش پایین ریال در مقابل یورو استفاده از این بورسیه برای سال های متوالی مورد توجه ساکنین کشور های در حال توسعه از جمله ایران بوده است و این بورسیه طرفداران زیادی در ایران دارد. لذا آگاهی از شرایط بورسیه DSU ایتالیا به این افراد کمک زیادی می کند تا بتوانند تصمیم گیری درستی جهت مهاجرت به ایتالیا به جهت تحصیل داشته باشند. در این مقاله به طور جامع به مواردی چون زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا و همچنین اینکه بورسیه DSU ایتالیا برای چه رشته هایی است پرداخته شد. در صورت داشتن هر گونه سوال و یا ابهام در زمینه بورسیه استانی ایتالیا می توانید با شماره های موسسه MIE تماس گرفته و سوال خود را با ما در میان گذاشته و از مشاوره رایگان بهره مند گردید. 

امتیاز 3.67 از 5 ( 2 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان