معرفی کالج های کبک کانادا

بدون نظر

همواره افرادی که تمایل به تحصیل در خارج از کشور دارند با توجه شرایط مطلوبی که کشور کانادا از نظر کیفیت آموزش و کار و زندگی داراست، کانادا به عنوان یکی از گزینه های انتخابیشان برای مهاجرت تلقی می گردد. در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط تحصیل در کانادا و معرفی کالج های کبک کانادا بپردازیم. شرایط و الزامات تحصیل در کالج های کبک کانادا چیست؟ هزینه های تحصیل در کالج های کبک کانادا چقدر است؟ مدارک مورد نیاز برای پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا چیست؟ یکی از استان های مهم کشور کانادا که غالبا فرانسوی زبان می باشند ایالت کبک کانادا می باشد. هزینه های تحصیل در این ایالت در مقایسه با سایر استان های کشور کانادا پایین تر است. علاوه بر این برنامه های اخذ اقامت این ایالت نیز سهل تر از سایر شهرهای کانادا می باشد. از این رو دانشجویان زیادی برای تحصیل به این استان خصوصا برای تحصیل در شهر مونترال اقدام می نمایند. در این مقاله سعی بر معرفی کالج های کبک کانادا و بررسی شرایط ورود و هزینه های آنها داریم. امید است شما عزیزان پس از مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در مورد کالج های کبک به دست آورید. در صورت داشتن سوالی در این زمنیه می توانید با کارشناسان مؤسسه مشاوره MIE به اشتراک گذاشته و مشاوره رایگان اخذ نمایید.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد برنامه استانی آنتاریو


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می‌گردد:

تماس با ما

معرفی کالج های کبک کانادا

شرایط تحصیل در کالج های کبک کانادا

استان کبک یکی از ده استان کشور کانادا محسوب می گردد که از نظر جمعیتی در کانادا در رتبه دوم قرار می گیرد. در این استان زبان انگلیسی و فرانسوی رایج می باشد ولی زبان فرانسه رواج بیشتری دارد لذا دانشگاه های و کالج های این ایالت نیز دوره های تحصیلی را بیشتر به زبان فرانسوی ارائه می نمایند. در معرفی کالج های کبک کانادا بایستی به این موضوع اشاره کنیم که کالج ها هم خصوصی و هم دولتی می باشند.

کالج های خصوصی برنامه های تحصیل را عموما به زبان انگلیسی ارائه می نمایند و بیشتر برنامه های کالج های دولتی این استان به زبان فرانسه می باشد. از شرایط کلی تحصیل در کالج های کبک می توان به داشتن مدرک دیپلم، داشتن مدرک زبان، داشتن هزینه های تحصیل و زندگی و... اشاره کرد. در بخش های بعدی به معرفی کالج های کبک کانادا، هزینه ها، شرایط اخذ پذیرش و ویزا و... می پردازیم.

دانشگاه های کانادا

این مقاله را از دست ندهید: دانشگاه های کانادا

در این مقاله ما به بررسی دانشگاه های کشور کانادا خواهیم پرداخت.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها برای کالج های کبک کانادا

همانطور که می دانید میزان هزینه های تحصیل در کانادا بسته به اینکه کالج خصوصی می باشد یا دولتی، کیفیت آموزشی در آن کالج بالا می باشد یا پایین، اینکه در کدام شهر واقع گردیده است و... بسیار متغیر می باشد. به صورت کلی هزینه تحصیل در کبک پایین تر از سایر استان های کشور کانادا می باشد. جهت اخذ پذیرش از دانشگاه معمولا دانشجویان بایستی بخشی از شهریه دانشگاه یا کل هزینه دانشگاه برای یکسال را پرداخت نمایند. شایان ذکر است دانشجویانی که هزینه یک سال تحصیلی را از پیش پرداخت می نمایند، شانس خود را برای اخذ ویزای تحصیلی افزایش می دهند. میزان هزینه های تحصیل در کالج های کبک کانادا از سالی 5 هزار دلار الی 25 هزار دلار کانادا متغیر می باشد.

دریافت ویزای تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه های کبک کانادا

 برای تحصیل در دانشگاه های و کالج های کبک بایستی از طرف دولت کبک کانادا گواهی مبنی بر پذیرش (Certificat d’acceptation du Québec (CAQ)) داشته باشید، برای این منظور بایستی از یک موسسه آموزشی تعیین شده در ایالت کبک کانادا که قصد تحصیل در آن را دارید، نامه پذیرش دریافت نمایید، سپس برای مجوز تحصیلی یا STUDY PERMIT که توسط دولت کانادا ارائه می گردد، درخواست می گردد. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا به شرح ذیل می باشد:

 1. داشتن پذیرش از دانشگاه یا کالج های DLI
 2. ارائه گذرنامه معتبر
 3. داشتن مدرک مالی مناسب (متقاضی بایستی بر اساس حساب بانکی خود اثبات نماید که هزینه های لازم برای زندگی و تحصیل در کانادا را دارد.)
 4. ارائه عکس مناسب
 5. داشتن IME یا ارائه مدرک دال بر انجام تست پزشکی
 6. داشتن مدرک زبان مناسب (مدرک آیلتس عمومیت بیشتر دارد)

معرفی فهرست کالج ها کبک کانادا

همانطور که در معرفی کالج های کبک کانادا و شرایط آنها نیز بیان داشتیم کالج های این استان هم به صورت دولتی و هم به صورت خصوصی می باشد. بسیاری از کالج های کبک پذیرای دانشجویان بین المللی می باشد. دوره های تحصیلی هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فرانسه ارائه می شوند. بهترین کالج های کبک کانادا در شهر مونترال که شهر دانشجویی ایالت کبک محسوب می گردد واقع شده اند. در جدول ذیل به معرفی کالج های کبک کانادا پرداخته ایم.

معرفی کالج های کبک کانادا

شهر

کالج آلما

آلما

کالج چمپلین

شربروک کبک

کالج جان ابوت

سنت آن دوبلیو

کالج سورل تریسی

تریسی

کالج داوسون

مونترال

کالج لاسال

مونترال

کالج ماریانوپلیس

وست مونت

کالج هریتیج

هال

کالج d'Ahuntsic

مونترال

کالج Bois-de-Boulogne

مونترال

کالج St.- Lawrence

سنت فوی

کالج de Drummondville

دراموند ویل

کالج Granby—Haute-Yamaska

گرنبای

کالج Lionel-Groulx

مونترال

کالج Maisonneuve

مونترال

کالج Marie-Victorin

مونترال

 

کالج ‌های خصوصی کبک کانادا

همانطور که بیان داشتیم کالج ها در کشور کانادا هم به صورت دولتی می باشند و هم به صورت خصوصی می باشند که در این بخش به معرفی کالج های کبک کانادا که به صورت خصوصی هستند می پردازیم و دوره های مختلف که در این کالج ها برگزار می گردد را بیان خواهیم داشت.

 • کالج ماریانوپلیس

یکی از معروف ترین کالج های کبک کانادا که در شهر وست مونت کبک واقع گردیده است کالج ماریانوپلیس (Marianopolis College) می باشد. این کالج دوره های قبل از دانشگاه یا پیش دانشگاهی را ارائه می نماید که عموما طول دوره 2 ساله می باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در این کالج را دارند بسته به هدفی که در آینده دارند می توانند در رشته هایی مانند علوم، هنر، ادبیات و ارتباطات، موسیقی، علوم اجتماعی و... مشغول به تحصیل گردند. شایان ذکر است طبق گزارش این دانشگاه بیش از 97 درصد دانشجویانی که در این کالج تحصیل نموده اند توانسته اند به دانشگاه وارد شوند. این کالج جز کالج های انگلیسی کبک می باشد که هزینه های تحصیل در آن در قیاس با سایر کالج های کانادا پایین تر می باشد. متوسط هزینه های تحصیل در این کالج برای دانشجویان بین المللی در حدود 7 الی 8 هزار دلار کانادا می باشد.

 • کالج لاسال مونترال (LaSalle College Montreal)

کالج لاسال یک کالج خصوصی در ناحیه لاسال مونترال کبک می باشد که در سال 1959 تاسیس گردیده است. این کالج دوره های آموزش حرفه ای و پیش دانشگاهی را ارائه می نماید. دانشجویان می توانند هم به زبان فرانسه و هم به زبان انگلیسی در این کالج که بزرگترین کالج دوزبانه آمریکای شمالی می باشد تحصیل نمایند. این کالج دارای 5 مدرسه می باشد که 60 برنامه مختلف را ارائه می نماید. تقریبا بیش از 40 درصد دانشجویان این کالج را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. در جدول ذیل شما عزیزان می توانید دوره های که در این کالج برگزار می گردد را مشاهده فرمایید.

دوره های تحصیلی

کالج لاسال مونترال (LaSalle College Montreal)

مدرسه مد، هنر و طراحی

دوره هایی زیادی مانند مد، هنر و ارتباطات، زیبایی و مراقبت از بدن ( آرایشگری، زیبایی شناسی)، طراحی داخلی و طراحی چند رسانه ای در این مدرسه ارائه می شود.

مدرسه مدیریت هتل و توریسم

دوره هایی که برای علاقه مندان به مدیریت هتل و توریسم در این مدرسه ارائه می شود شامل؛ تکنیک های هتلداری، برنامه ریزی و مدیریت رویداد، مدیریت خانه های سالمندان، تکنیک های گردشگری مدیریت خدمات آشپزی و غذایی، آشپزی حرفه ای و... می باشد.

مدرسه تجارت و فناوری

دنیای مدیریت و فناوری به صورت مستمر در حال پیشرفت و تکامل می باشد. علاقه مندان به این حوزه می توانند در مدرسه یا دانشکده بین المللی تجارت و فناوری کالج لاسال در برنامه های تحصیلی مدیریت بازرگانی، حسابداری، فناوری حسابداری و مدیریت، تجارت الکترونیک، مدیریت پروژه، استراتژی رسانه و تبلیغات، تجارت و حمل و نقل بین الملی ، فناوری علوم کامپیوتر، مدیریت شبکه، برنامه نویسی، توسعه اپلیکیشن موبایل، تخصص در هوش تجاری و... مشغول به تحصیل گردند.

مدرسه طراحی بازی های کامپیوتری

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته بازی های کامپیوتری، مدل سازی سه بعدی بازی ویدیویی، مدیریت صنایع خلاق، انیمیشن سه بعدی برای سینما و فیلم و... را دارند می توانند این کالج را انتخاب نمایند.

مدرسه علوم اجتماعی و آموزش

آموزش در دوران کودکی، مشاوره مراقبت های ویژه، علوم اجتماعی- تمدن و شهروندی، مطالعات بین الملل و... می باشد.

کالج ‌های دولتی کبک کانادا

تعداد کالج های دولتی کبک کانادا بسیار بیشتر از کالج های خصوصی این ایالت می باشد. در قسمت ذیل شرایط تحصیل در دو تا از دانشگاه های دولتی کبک را بررسی نموده ایم:

 • کالج داوسون

در معرفی کالج های کبک کانادا بایستی شرایط یکی از بهترین کالج های دولتی این ایالت که کالج داوسون کبک می باشد را مورد بررسی قرار دهیم. این کالج در سال 1968 تاسیس گردیده است که پذیرای دانشجویان بین المللی می باشد. دوره هایی که در این کالج ارائه می گردد شامل دوره های دوساله پیش دانشگاهی ( دانشجویان را برای ورود به دانشگاه کمک می نماید) است که شامل 5 برنامه مختلف می باشد و یک دوره سه ساله فنی حرفه ای که دارای 22 برنامه مختلف است، می باشد. از برنامه های تحصیلی این کالج می توان به رشته هایی مانند مهندسی مکانیک، روانشناسی، رشته های حوزه بهداشت و.. اشاره داشت. این کالج دو بار در سال که زمستان و پاییز می باشد دانشجو می پذیرد. جالب است بدانید بیش از 92 درصد از دانشجویان این کالج توانسته اند به بهترین دانشگاه های کبک وارد شوند و 74 درصد از دانشجویانی که دوره های فنی را گذرانده اند توانسته اند وارد بازار کار شوند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در این کالج را دارند بایستی مدرک زبان آیلتس 6 یا PTE50 یا دولینگو 95 را داشته باشند. میزان هزینه های این کالج برای دانشجویان بین المللی بر حسب دوره به شرح جدول ذیل است.

برنامه تحصیلی

هزینه ها - در یک ترم- دلار کانادا

دوره پیش دانشگاهی

6620

رشته های حوزه بهداشت و پزشکی

10260

مهندسی

10260

علوم اجتماعی

6620

رشته های هنری

8570

 

 • کالج هریتیج ( Heritage College)

در معرفی کالج های کبک کانادا که به وسیله دولت اداره می گردند می توان به کالج هریتیج ( Heritage College) اشاره داشت. این کالج دولتی که از سال 1988 تاسیس گردیده است در دو دوره پیش دانشگاهی و دوره های فنی حرفه ای برنامه های تحصیلی خود را ارائه می نماید. دوره های پیش دانشگاهی این کالج 2 ساله و دوره های فنی حرفه ای 3 ساله می باشد. مدرک مورد نیاز برای تحصیل در این کالج آیلتس 6.5 یا PTE 59 یا تافل 80 می باشد. رشته های تحصیلی این کالج شامل علوم کامپیوتر، حسابداری و مدیریت تکنولوژی، الکترونیک، فناوری اطلاعات، طراحی و گرافیک، مدیریت هتل و رستوران، پرستاری، هنرهای تجسمی و... می باشند. میزان هزینه های تحصیل در این کالج برای دانشجویان بین المللی در رشته های پرستاری حدود 9697 دلار و در رشته مهندسی برق در حدود 8134 دلار و در سایر رشته ها حدود 6330 دلار می باشد.

اپلای و ارسال مدارک کالج کانادا

همانطور که بیان داشتیم متقاضیان ویزای دانشجویی کانادا بایستی از یک دانشگاه، کالج، موسسه آموزشی که مورد تایید کشور کانادا می باشد پذیرش تحصیلی داشته باشند. برای اخذ پذیرش تحصیلی متقاضیان بایستی مدارک لازم را ارسال نمایند. دانشگاه ها و کالج های کشور کانادا معمولا در دو ترم اینتیک یا ورودی دانشجو دارند و هر کدام از دانشگاه مدت زمان مشخصی را برای اپلای و ارسال مدارک اعلام می نمایند و دانشجویان موظف هستند در همان بازه زمانی ممکن مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی به صورت آنلاین ارائه نمایند.

دریافت نامه پذیرش برای کالج های کبک کانادا

قطعا اولین اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا داشتن نامه پذیرش از دانشگاه ها و کالج های کانادا می باشد. همه دانشگاه ها و کالج های کانادا برای دانشجویان بین المللی مناسب نیستند و متقاضیان بایستی از موسسات تعیین شده پذیرش دریافت نمایند. جهت اخذ پذیرش در قسمت ذیل برخی از مدارک را بیان کرده ایم:

 1. پاسپورت معتبر
 2. داشتن مدرک زبان مناسب (اکثر دانشگاه ها و کالج ها مدرک زبان آیلتس 6.5 را نیاز دارند)
 3. داشتن انگیزه نامه
 4. ارائه توصیه نامه مناسب از 2 استاد
 5. تکمیل کردن فرم های پذیرش
 6. ارائه نمودن مدارک هویتی
 7. آخرین مدارک تحصیلی و ریزنمرات آنها

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب معرفی کالج های کبک کانادا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سؤالات متداول

شرایط تحصیل در کالج های کبک کانادا چیست؟

برای تحصیل در دانشگاه یا کالج های کانادا متقاضیان بایستی از دولت کبک کانادا گواهی مبنی بر تایید داشته باشند، که برای این منطور داشتن پذیرش تحصیلی الزامی می باشد.

هزینه های تحصیل در کالج های کبک کانادا چقدر است؟

میزان هزینه ها بسته به دانشگاه و کالج متفاوت می باشد ولی به طور متوسط سالیانه دانشجویان بین 5 الی 25 هزار دلار در سال پرداخت می نمایند.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در کانادا چیست؟

اصلی ترین مدارک لازم برای تحصیل در کانادا شامل مدارک تحصیلی و ریزنمرات آنها، پاسپورت، مدارک هویتی، مدرک زبان و... می باشد.

سخن پایانی

معرفی کالج های کبک کانادا، شرایط ورود به آنها و شرایط و مدراک لازم جهت اخذ مجوز تحصلیی کانادا در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. در معرفی کالج های کبک کانادا بایستی به این نکته اشاره داشت که کالج ها دولتی و خصوصی می باشند که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فرانسه دوره ها و برنامه های تحصیلی خود را ارائه می نمایند. همانطور که در معرفی کالج های کبک کانادا و شرایط آنها بیان داشتیم کالج ها معمولا دوره های پیش دانشگاهی و دوره های فنی و حرفه ای را ارائه می نمایند که عموما بین 2 تا 3 سال به طول می انجامد. تحصیل به زبان انگلیسی و زبان فرانسه در کالج های کبک انجام می پذیرد. امیدواریم شما عزیزان از طریق مقاله حاضر ( معرفی کالج های کبک کانادا) اطلاعات مفیدی را کسب نموده باشید. چنانچه شما عزیزان در زمینه کالج های کانادا سوال یا ابهامی داشتید می توانید به صورت رایگان از کارشناسان موسسه MIE مشورت دریافت نمایید. در قسمت دیدگاه نیز می توانید سوالات خود را مطرح فرمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان