مهاجرت پزشکان به هلند - شرایط و مراحل معادل سازی مدرک پزشکی و دندان پزشکی

2 نظر

از مهم ترین شرایط برای مهاجرت پزشکان به هلند معادل سازی مدرک و یادگیری زبان است. در هلند اگر شخص مدرک خود را از اتحادیه اروپا دریافت نکرده باشد باید مراحل معادل سازی مدرک را نیز سپری کند. در مرحله اول شما باید مهارت های زبانی خود را اثبات کنید مهارت زبانی شما در حد B2 قابل قبول میتواند باشد ولی بهتر است C1 یا C2 داشته باشید، در مرحله دوم باید برای دریافت مجوز پزشکی اقدام کنید و آزمون های لازم را بدهید پس از قبولی در این مرحله بسته به اینکه مدرک خود را از کجا دریافت کرده اید باید دوره کارآموزی در بیمارستان های هلند را سپری کنید. گذاراند این مراحل کمی زمان بر است و هلند برای گذاراندن این دوره ها در حال حاضر ویزای بلند مدت به شما نمیدهد و باید از طریق روش تحصیلی برای معادل سازی مدرک اقدام کنید. لذا در این مقاله بر آن شدیم که به بررسی راحت ترین راه مهاجرت به هلند برای پزشکان و مهاجرت دندانپزشکان به هلند پرداخته و شرایط آن را بیان نماییم. در صورت داشتن هر گونه سوال و ابهام در این زمینه می توانید با مشاورین موسسه ملک پور MIE تماس گرفته و از راهنمایی و مشاوره رایگان آنان بهره مند گردید.

 

توضیحات موسسه ملک پور در مورد روش های مهاجرت به هلند


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
مهاجرت پزشکان به هلند

شرایط مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به هلند

هلند یک کشور نسبتا کوچک و زیبا در غرب اروپا می باشد که فرهنگ ها و سنت های زیادی را در خود جای داده است. پایتخت این کشور آمستردام می باشد و از شرق با آلمان، از جنوب با کشور بلژیک و در غرب آن نیز بریتانیا واقع شده است. زبان رسمی این کشور هلندی می باشد ولی اکثر مردم این کشور مسلط به زبان انگلیسی هم می باشند. دانشگاه های هلند سالانه پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر جهان می باشند. این کشور یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان می باشد و دارای برنامه های تحصیلی پزشکی و مهندسی مورد تقاضا در جهان می باشد و مهاجرت پزشکان به هلند همواره مورد توجه و جذاب بوده است. با این حال جهت کار در هلند به عنوان پزشک صرفا نیاز به کسب مدرک از داخل این کشور نمی باشد و افرادی که از سایر کشورهای خارج از اتحادیه اروپا مدارک خود را دریافت نموده اند هم می توانند اقدام نمایند ولی این افراد جهت کار در این کشور نیاز به معادسازی مدرک خود دارند. جهت معادلسازی مدرک در هلند شخص نیاز به تسلط به زبان هلندی و شرکت در آزمون های مورد نظر دارد. بنابراین شرایط مهاجرت کادر درمان به هلند توسط دولت این کشور مشخص گردیده است و افراد جهت کار در این کشور در رشته پزشکی نیاز به اجرای آن دارند. با این حال این پروسه زمانبر می باشد و از طرفی کشور هلند در حال حاضر ویزای بلند مدت جهت شرکت در این دوره ها برای ایرانی ها صادر نمی کند و افراد باید از طریق دیگری مثلا تحصیل در هلند وارد این کشور شده و بعد از آن نسبت به معادلسازی مدرک خود اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به هلند

پزشکان و دندانپزشکان خارج از اتحادیه اروپا جهت مهاجرت پزشکی به هلند نیاز به معادلسازی مدرک خود دارند. جهت این معادلسازی و در نتیجه مهاجرت دندانپزشکان به هلند و پزشکان نیاز به ارائه یک سری مدارک می باشد. مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به هلند و مهاجرت کادر درمان به هلند به قرار زیر می باشد:

 • نامه پذیرش جهت گذراندن دوره کارآموزی در کشور هلند
 • مدارک هویتی چون پاسپورت و شناسنامه با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه
 • ارائه گواهی های تحصیلی و ریز نمرات
 • قرارداد کاری یا رزومه شخصی و CV
 • قرارداد اجاره
 • کپی سوابق پزشکی و کارت بیمه سلامت اروپا
 • ارائه نامه تمکن مالی

مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در هلند

جهت کار در کشور هلند به عنوان پزشک اگر فرد مدرک خود را از خارج از اتحادیه اروپا دریافت کرده باشد نیاز به معادلسازی مدرک خود برای مهاجرت پزشکان به هلند دارد و این به منظور انطباق دادن مدرک پزشکی با قوانین کشور هلند می باشد و بعد از آن شخص اجازه کار کردن جهت مهاجرت پزشک به هلند را خواهد داشت. مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در هلند به صورت زیر می باشد:

مرحله اول

شخص باید نشان دهد که مهارت زبانی لازم و کافی برای حرفه خود را دارا می باشد.

مرحله دوم

جهت تبدیل شدن به پزشک دارای مجوز در هلند باید در BIG ثبت نام نمود و 12 حرفه پزشکی وجود دارد که می توانند برای BIG درخواست دهند (تکنسین بالینی، دندانپزشک، پزشک، روانشناس سلامت، ماما، پرستار، داروساز، فیزیوتراپ، دستار پزشک، روان درمانگر، بهداشت دندان و کارشناس آموزش درمانی). دو امتحان وجود دارد که برای BIG نیاز به پاس کردن آنها می باشد. اولین امتحان آزمون AKV می باشد که دانش فرد را در زمینه زبان هلندی و انگلیسی و همچنین دانش شخص را از سیستم مراقبت های بهداشتی هلند مورد بررسی و سنجش قرار می دهد. امتحان دوم آزمون BI می باشد که برای سنجش مهارت های پزشکانی می باشد که مدارک پزشکی خود را از خارج از هلند دریافت نموده اند تا سنجیده شود که آیا مهارت های آنها مطابق با استاندارد های هلند می باشد یا خیر.

مرحله سوم

بسته به مکان فارغ التحصیلی خود فرد باید یک دوره کارآموزی را در بیمارستان دانشگاه هلند بگذراند.

پس از انجام تمام مراحل بالا شخص می تواند مهاجرت کاری پزشکان به هلند را ثبت نام نماید.

هزینه های معادل سازی مدارک پزشکی در هلند

هزینه های معادل سازی مدارک برای مهاجرت پزشکان به هلند بسته به آزمون ها متفاوت می باشد. شورای ثبت پزشکی (RGS) شهریه هایی را جهت پوشش هزینه های خود دریافت می کند. به بیان دیگر تمام هزینه های متحمل شده توسط RGS برای ثبت و پیگیری تغییرات در طول دوره آموزشی، ثبت یا ثبت نام مجدد متخصصان و پزشکان شاغل در یک رشته ای که به عنوان علامت تجاری شناخته می شود و ثبت نام و تشخیص دوره های آموزشی از این هزینه ها پرداخت می شود. درخواست جهت گواهی صلاحیت و ارزیابی توسط کمیسیون رایگان می باشد ولی هزینه آزمایش ها از شما دریافت خواهد گردید. هزینه های دقیق به تعداد آزمون ها و سطحی که آزمون انجام می شود بستگی دارد. همچنین در صورت گذراندن آموزش زبان هلندی نیاز به پرداخت هزینه این دوره نیز می باشد که هزینه های هر ارائه دهنده متفاوت می باشد. احراز هویت اسناد نیز ممکن است هزینه داشته باشد. پس از دریافت گواهی صلاحیت برای برخی از مشاغل می توانید در BIG ثبت نام نموده و هزینه ثبت نام حدود 85.00 یورو می باشد. برای ثبت نام در BIG باید شخص ثابت کنید که مشمول محکومیت کیفری یا محدودیت خارجی از اختیارات نباشد. به دست آوردن این مدرک هزینه دارد که در هر کشور این هزینه متفاوت می باشد.

مدرک زبان مورد نظر برای مهاجرت پزشکان به هلند

برای اینکه بتوانید به عنوان پزشک در هلند فعالیت خود را آغاز نمایید، باید بتوانید به مراجعه کننده ها ارتباط نزدیک برقرار کنید تا بتوانید نسخه درمانی صحیحی را برای آنها تجویز نمایید. به همین منطور داشتن تسلط کامل به زبان بومی ضروری است. پس ضروری است شما به زبان هلندی در حد c1 تسلط داشته باشید تا بتوانید مجوز فعالیت خود را در این کشور اخذ نمایید.

شرایط آزمون های زبان برای مهاجرت پزشکان به هلند

در پی مهاجرت پزشکان و مهاجرت دندانپزشکان به هلند و برای تبدیل شدن به پزشک و دندانپزشک و کار در زمینه پزشکی در کشور هلند شخص باید بتواند زبان هلندی را به خوبی درک کند و برای این منظور سطح B2 هلندی قابل قبول می باشد ولی در حالت کلی سطح C1 یا C2  توصیه می گردد. آزمون کلی دانش و مهارت در هلند AKV نامیده می شود که دانش و مهارت های عمومی فرد سنجیده می شود و برای این منظور شخص باید سطح B2/C1 زبان انگلیسی و هلندی را داشته باشد و اطلاعاتی در مورد سیستم مراقبت های بهداشتی هلند داشته باشد. یادگیری زبان هلندی نسبتا آسان می باشد و در صورت وقت گذاشتن در عرض یک سال می توان بر آن مسلط گردید.

محصول گام به گام کاریابی موسسه mie

مراحل استخدام پزشک در هلند

شرایط مهاجرت پزشکان به هلند نیاز به یک سری الزامات خواهد داشت. مراحل استخدام پزشک در هلند به صورت زیر می باشد:

 • ثبت نام به عنوان پزشک در BIG و گذراندن دو آزمون AKV جهت بررسی دانش و مهارت عمومی پزشکی و BI جهت بررسی دانش پزشکی افرادی که مدارک خود را از خارج هلند دریافت نموده اند.
 • گذراندن دوره کارآموزی در بیمارستان دانشگاه هلند
 • دریافت مجوز کار برای افراد خارج از اتحادیه اروپا
 • ثبت نام در اداره مهاجرت و تابعیت جهت دریافت اجازه اقامت در هلند
 • یادگیری زبان هلندی جهت شرکت در آزمون BIG
 • پیدا کردن کار به عنوان پزشک
 • ثبت نام در اداره مالیات و گمرک هلند
 • عضویت در سازمان پزشکی سلطنتی هلند (KNMT)

دریافت مجوز پزشکی در هلند

پس از اخذ مدرک پزشکی، چند مرحله دیگر تا مجوز پزشکی شما باقی است. برای دریافت مجوز پزشکی در هلند باید در BIG ثبت نام کنید. این کار مستلزم ارائه چند مدرک است که اولین مدرک پزشکی شماست. علاوه بر این، مدرک زبان نیز مورد نیاز است. این مدارک برای پزشک شدن در هلند ضروری هستند. اما قبل از ثبت نام فارغ التحصیلان بین المللی، به ویژه آنهایی که خارج از اتحادیه اروپا هستند، باید چند مرحله اضافی را قبل از درخواست برای ثبت نام BIG انجام دهند. این شامل تأیید گواهینامه و همچنین نشان دادن دانش و مهارت پزشکی است.

پس از ثبت نام در BIG، پزشکان باید در انجمن پزشکی سلطنتی هلند (KNMG) نیز ثبت نام کنند. این موسسه مجوز پزشکی شما را به مدت پنج سال صادر می کند. پس از پنج سال، همه پزشکان باید دوباره درخواست دهند.

صنعت پزشکی هلند یکی از بخش‌های در حال رشد سریع در این کشور است، از این رو تقاضا برای پزشکان واجد شرایط است. مراحل بالا به اندازه کافی شما را برای عبور از چالش های الزامات زبان، مدارک تحصیلی و گواهینامه های مورد نیاز برای دنبال کردن حرفه رویایی خود در این کشور اروپایی آماده می کند.

مزایای مهاجرت کاری پزشکان به هلند

با صرف نظر کردن از سختی های دریافت ویزای کاری هلند، مزایای کار در این کشور به عنوان پزشک و دندانپزشک بسیار عالی می باشد. هلند دارای قوانین کاری می باشد که از کارکنان بخش سلامت و پزشکان در برابر ساعات کاری طولانی و بیش از حد محافظت می کند. مزایای زیادی نیز برای کارمندان پزشکی در بخش خصوصی یا دولتی در نظر گرفته شده است از جمله مرخصی استعلاجی با حقوق، مرخصی با حقوق والدین، حداقل 40 روز مرخصی و حمایت از سلامت روان جهت پیشگیری از فرسودگی شغلی. از جمله مزایای مهاجرت پزشک به هلند که پزشکان ایرانی مقیم هلند آنها را بیان می کنند، موارد زیر است:

 • کیفیت بالای پزشکی و دندانپزشکی در این کشور
 • حقوق مناسب برای پزشکان و مهاجرت دندانپزشکان به هلند
 • احترام به پزشکان و دندانپزشکان
 • هزینه های ثابت
 • شرایط کاری مناسب همراه با تعادل بین کار و زندگی
 • امنیت اجتماعی بالا
 • دموکراسی، تنوع و حکومت با ثبات
 • مزایای مالیاتی برای مهاجران
 • سازماندهی قوی و زیرساخت خوب
 • سیستم آموزشی قوی

به طور خلاصه کیفیت بالای زندگی در این کشور، عاملی قوی در جهت مهاجرت دندانپزشکان به هلند و همچنین پزشکان به این کشور می باشد.

مهاجرت متخصصین پزشکی به هلند

برای اینکه بتوانید به عنوان یک متخصص پزشکی در هلند مشغول به کار شوید، باید به زبان هلندی تسلط کافی داشته باشید، تا بتوانید ارتباط قوی با بیماران برقرار کنید و دستورالعمل‌های پزشکی را متوجه شوید. برای کار به عنوان متخصص پزشکی نیاز است که امتحان معتبر ارتقاء پزشکی (Examencommissie ) را پذیرش گرفته و از Geneeskundig Specialisten (CGS) مجوز ملی را دریافت نمایید. در نهایت باید در سیستم تخصص حرفه‌ای پزشکان هلند ثبت نام کنید و به عنوان یک پزشک متخصص تاییدیه پزشکی خود را برای آغاز فعالیت دریافت نمایید.

شرایط ویزای همراه برای مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به هلند

متقاضیان ابتدا با ویزای تحصیلی وارد این کشور می شوند و پس از دریافت مجوز کار جهت ویزای همراه هلند می توانند اقدام نمایند. پزشکان و دندانپزشکان به عنوان کارگر ماهر محسوب شده و می توانند درخواست همراه را همراه با درخواست خود یا در مراحل بعدی ارسال نمایند. حتی اگر درخواست ها همزمان ارسال شده باشد به این معنی نیست که همه اعضای خانواده باید همزمان حضور داشته باشند و آنها می توانند در سفر به هلند همراه فرد باشند یا بعدا به او ملحق شوند. برخی از شرایط ویزای همراه برای مهاجرت پزشکان و مهاجرت دندان پزشکان به هلند به قرار زیر می باشد:

 • امکانات مالی کافی: شخص باید اثبات نماید که از لحاظ مالی قادر به حمایت از اعضای خانواده خود می باشد.
 • در مورد رابطه با همسر: در صورت تاهل فرد باید گواهی ازدواج را نشان دهد. در صورت عدم تاهل نیز باید گواهی عدم ازدواج ارائه گردد.
 • در مورد کودکان: گواهی تولد هر کودکی که با شما در هلند خواهد ماند. هر گونه سند باید قانونی باشد.

اعتبار اجازه اقامت همراه بستگی به اعتبار اجازه اقامت فرد اصلی دارد. اگر در هلند شخص صاحب فرزند شود باید نوزاد تازه متولد شده را ثبت نام نماید.

بازار کار پزشکی در هلند

هلند یکی از بهترین کشور ها برای مهاجرت پزشکان است. آنها نه تنها حقوق خوبی به متخصصان مراقبت های بهداشتی خود می دهند، بلکه شرایط کاری خوب و زمان تعطیلات زیادی را برای کارمندان خود فراهم می کنند. جای تعجب نیست که پزشکان از کار در آنجا لذت می برند. آنها همچنین یک سیستم مراقبت بهداشتی در سطح جهانی برای شهروندان خود دارند. مثلاً هر خانواده ای یک پزشک شخصی دارد. بنابراین، پزشکان با درآمد خوب به خانه می روند. متخصصان حدود 253000 دلار در سال درآمد دارند، در حالی که پزشکان عمومی حدود 117000 دلار در سال درآمد دارند. پزشکان در مکان های مختلفی دیگر مانند بیمارستان های هلند، کلینیک های درمانی، مراکز بهداشت و .. میتوانند مشغول به کار شوند.

میزان درآمد کار پزشکان در هلند

پزشکان جزو پردرآمدترین اقشار در هلند می باشند که این درآمد به سطح تجربه و صنعتی که فرد در آن کار می کند بستگی دارد. حقوق یک پزشک در هلند به طور میانگین 11300 یورو در ماه می باشد و میزان دستمزدها از 4240 یورو تا 18900 یورو متغییر می باشد. میزان حقوق در بین حرفه های مختلف پزشکی متفاوت می باشد. در زیر میزان درآمد کار پزشکان در هلند بر اساس تخصص آورده شده است:

 

عنوان شغلی

میانگین دستمزد ماهیانه (یورو)

روانپزشک

12800

روانشناس

12400

روانسنجی

10200

رادیولوژیست

12700

متخصص مراقبت از پوست

7110

اورولوژیست

15800

متخصص آلرژی

8890

متخصص پوست

14300

متخصص تغذیه

9160

پزشک قانونی

12600

متخصص قلب و عروق

19300

متخصص مغز و اعصاب

14900

چشم پزشک

9730

متخصص اطفال

11700

متخصص پا

9240

کارشناس سلامت رفتاری

5480

 

پزشکان مرد در هلند به طور متوسط 4 درصد بیشتر از پزشکان زن درآمد دارند.

شرایط اقامت و تابعیت هلند برای پزشکان

برای اقامت قانونی در هلند و کار کردن به عنوان پزشک باید فرد ویزای مناسب دریافت نماید که برای شهروندان اتحادیه اروپا به این نیازی نمی باشد و در صورت داشتن شرایط لازم و ثبت نام نمودن می توانند بلافاصله شروع به کار نمایند. پزشکان در هلند به عنوان کارگر ماهر در نظر گرفته می شوند، بنابراین شخص باید واجد الشرایط برای درخواست ویزای مهاجرت با مهارت بالا باشد که به فرد امکان اقامت و کار در هلند را بدهد. برای واجد شرایط بودن این ویزا به یک قرارداد کاری بالای 4 ماه و مدرکی که نشان دهد فرد درآمد کافی کسب خواهد کرد نیاز می باشد. با دریافت ویزای کاری هلند پزشکان موفق به دریافت اقامت موقت این کشور می گردند و در صورت پرداخت بیمه و مالیات به طور مداوم و مرتب پس از 5 سال شخص می تواند اقامت دائم این کشور را دریافت نماید و سپس در سال ششم و با تسلط بر زبان هلندی و گذراندن آزمون های مورد نیاز می تواند نسبت به دریافت پاسپورت برای خود و همسر و فرزندان زیر 18 سال اقدام نمود. جهت اطلاع از بهترین شهرهای هلند برای زندگی مقاله نگارش شده را مطالعه کنید.

 

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب مهاجرت پزشکان به هلند هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ پس از چند سال کار در کشور هلند پزشکان موفق به دریافت اقامت دائم و پاسپورت این کشور می شوند؟

پس از پنج سال در صورت پرداخت بیمه و مالیات فرد اقامت دائم را دریافت می کند و سال ششم تحت شرایطی می تواند پاسپورت هلند را دریافت نماید.

✔️درآمد یک پزشک در هلند به طور میانگین چه میزان می باشد؟

درآمد پزشکان در هلند به طور میانگین 11300 یورو در ماه می باشد.

✔️ برای کار به عنوان پزشک در هلند نیاز به شرکت در آزمون خاصی می باشد؟

بله نیاز به شرکت در دو آزمون برای مهاجرت پزشکان به هلند دارید، اولی جهت بررسی دانش و مهارت عمومی پزشکی و آزمون دوم جهت بررسی دانش پزشکی افراد که مدارک خود را از خارج از هلند دریافت نموده اند می باشد.

✔️ آیا جهت کار پزشکی در هلند نیاز به تسلط به زبان هلندی می باشد؟

بله در حالت کلی داشتن سطح C1 زبان هلندی پیشنهاد می شود.

سخن پایانی

هلند کشوری زیبا و دارای اقتصادی قوی در غرب اروپا می باشد و نرخ بیکاری این کشور پایین می باشد. به دلیل شرایط اقتصادی پایدار، رشد اقتصادی بالا و امنیت اجتماعی، این کشور همواره مورد توجه مهاجرین از سراسر دنیا بوده است. هلند دارای یک سیستم مراقبت بهداشتی در سطح جهانی می باشد که قابل رقابت با برخی از توسعه یافته ترین کشورهای جهان می باشد. از جمله متقاضیان این کشور می توان پزشکان و دندانپزشکان را نام برد. البته پزشکانی که از خارج اتحادیه اروپا متقاضی کار در این کشور می شوند باید مراحل معادلسازی مدارک خود را در نظر داشته باشند. فرد جهت مهاجرت به هلند باید همه شرایط از جمله زبان رسمی این کشور و هزینه ها را در نظر داشته باشد. ما در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت پزشکان به هلند پرداخته و مواردی چون آزمون های معادلسازی و درآمد یک پزشک در هلند را نیز بررسی نمودیم. در صورت داشتن هر گونه سوال در خصوص مهاجرت پزشک به هلند و مهاجرت دندانپزشکان به هلند می توانید آن را با مشاورین موسسه mie در میان گذاشته و از راهنمایی و مشاوره رایگان آنان بهره مند گردید.

 

امتیاز 5 از 5 ( 5 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
علیرضا
سلام وقت بخیر ایا برای مهاجرت به هلند حتما باید دوره طرح رو توی ایران گذرونده باشیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز گذراندن طرح الزامی است.
مریم حسینی
سلام وقت بخیر ببخشید پروسه معادلسازی پزشکان در هلند چقدر زمان میبره ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام حدود ۱ سال و نیم تا ۲ سال
مشاوره رایگان