مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا

6 آبان 1401 بدون نظر

ایالات متحده تقاضای قابل توجهی برای متخصصان مراقبت های بهداشتی واجد شرایط دارد. در صورتی که به عنوان یک متخصص در زمینه دهان و دندان قصد مهاجرت به ایالات متحده را دارید گزینه هایی برای مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا پیش روی شما هست که در این نوشتار به آن خواهیم پرداخت؟ آیا مهاجرت دندانپزشک به آمریکا امکان پذیر است؟ آیا مهاجرت دندانپزشکی در آمریکا با ویزای کار امکان پذیر است؟ آیا امکان مهاجرت دستیار دندانپزشک به آمریکا وجود دارد؟ اگر علاقمند به گزینه های مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا هستید؛ در این مقاله به سوالات شما پاسخ خواهیم داد. توجه بفرمایید اطلاعاتی که در این نوشتار در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت پس از ترجمه وب سایت های رسمی دولت آمریکا و همچنین با مشورت وکلای بومی منتشر شده است. در صورتی که در خصوص این مقاله سوال و ابهامی دارید می توانید در انتهای مقاله با کارشناسان ما در میان بگذارید در عین حال برای بررسی شرایط مهاجرت خود نیز می توانید با خطوط موسسه MIE تماس حاصل نموده و از مشورت کارشناسان ما به واسطه مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردید. با ما همراه باشید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با مانمایی از شغل دندانپزشکی در آمریکا

شرایط مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا و جزئیات آن

همه متخصصان مراقبت های بهداشتی از جمله پزشکان، پرستاران، داروسازان و همچنین دندانپزشکان با آغوش باز پذیرفته می شوند و بعد از مهاجرت به آمریکا می توانند خدمات خود را در این کشور راه اندازی و ارائه کنند. اما حتی با اینکه برای پرسنل مراقبت های بهداشتی تقاضای زیادی دارند، گرفتن ویزای غیر مهاجرتی یا مهاجرتی برای آن ها هنوز بسیار مشکل است. در واقع شرایط مهاجرت دستیار دندانپزشک به آمریکا هنوز تسهیل نشده است. در ادامه در خصوص شرایط مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا و جزئیات آن به تفصیل گفتگو خواهیم نمود. به صورت کلی اما قاعده به این صورت است که؛ مدرک نظام یک دندانپزشک فارغ التحصیل در ایران در کشوری نظیر ایالات متحده مورد قبول نیست و این عزیزان می بایست برای کار در آمریکا ابتدا به ساکن مدرک خود را به تایید این کشور برسانند. در این نوشتار در خصوص شرایط معادل سازی و مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا، انواع ویزاها برای ورود آن ها و شرایط کاری این قشر از جامعه در آمریکا با شما به گفتگو خواهیم نشست.

ویدئو موسسه MIE در مورد راه های مهاجرت پزشکان


راه های مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا و معرفی ویزاهای موجود

در خصوص راه های مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا و معرفی ویزاهای موجود باید گفت که در ابتدا متقاضی باید متوجه شود که آیا می خواهد برای مدت طولانی در آمریکا بماند یا اقامت آمریکا وی کوتاه مدت است؟ چرا که ویزای وی به این عامل وابسته است. فرض کنید تصمیم گرفته اید فقط برای مدت کوتاهی بمانید. در این حالت شما باید برای ویزای غیر مهاجرتی Nonimmigrant Visas یا به همان ویزای کار موقت آمریکا، اقدام کنید. با این حال، اگر تصمیم به ماندن برای مدت طولانی دارید، باید برای ویزای مهاجرتی immigrant visa یا گرین کارت معروف اقدام کنید. صرف نظر از برنامه های شما، روند معمول این است که برای ویزای غیر مهاجرتی درخواست دهید و پس از مدتی در کشور برای انتقال به گرین کارت اقدام کنید. در ادامه به معرفی ویزاهای موجود برای مهاجرت و معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آمریکا خواهیم پرداخت.

H-1B ویزا؛ ویزای مهاجرت دندانپزشک به آمریکا

اولین گزینه ای که برای مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا وجود دارد؛ معروف ترین و رایج ترین نوع ویزای آمریکا یعنی ویزای H1B است. برای دریافت این ویزا متقاضی باید از یک کارفرما در ایالات متحده پیشنهاد شغلی داشته باشد. این موقعیت شغلی می تواند یک پیشنهاد از یک کلینیک یا یک مطب دندانپزشکی باشد. برای واجد شرایط بودن، افراد باید مدرک لیسانس یا مدرک بالاتر در رشته ای مرتبط با پیشنهاد شغلی خود داشته باشند. دریافت ویزای H1B به دلیل تقاضای زیاد و عرضه کم این ویزا بسیار سخت است. جدای از آن، فرآیند انتخاب ویزا به صورت تصادفی است (به همین دلیل به آن قرعه کشی H1B می گویند)، بنابراین بسته به شانس افراد ممکن است ویزا را دریافت نکنند. هنگام درخواست برای این ویزا، شما نمی توانید پیش بینی کنید که آیا واقعاً آن را دریافت خواهید کرد یا خیر؟ اگر تصمیم به درخواست برای این ویزا دارید، باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید تا فرآیند درخواست H1B را با موفقیت پشت سر بگذارید. به عنوان مثال، شما باید درخواست ویزای خود را به موقع ارائه دهید (USCIS را بررسی کنید صفحه اصلی برای زمان ‌ها و تاریخ‌ های دقیق زمانی که باید درخواست خود را شروع و به پایان برسانید) هنگامی که برای ویزا انتخاب شدید، باید تا اول اکتبر منتظر بمانید تا شروع به کار کنید و اجازه خواهید داشت تا 6 سال در این کشور بمانید. شما می توانید بعد از مدتی که در ایالات متحده مستقر بودید، برای گرین کارت اقدام کنید. این یک ویزای عالی برای کار در ایالات متحده است، اما لطفاً به خاطر داشته باشید که در این مسیر با موانع متعددی روبرو خواهید شد که گرفتن آن را دشوار می کند.

ویزای TN

این ویزا فقط برای شهروندان کانادایی یا مکزیکی قابل دسترسی است. ویزای TN برای لیست محدودی از مشاغل است که البته مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا نیز از این طریق امکان پذیر است با این حال، شرایط لازم برای ویزا حتی سخت‌تر از ویزای H1B است. در فرآیند درخواست، باید مدرک حرفه ای خود را نشان دهید که به شما امکان می دهد در ایالات متحده دندانپزشکی کنید. پس از تایید ویزای شما، می توانید به مدت 3 سال در ایالات متحده بمانید. بعد از سه سال کار، شما شانس تمدید ویزا را دارید اما گرفتن گرین کارت با این ویزا سخت خواهد بود. بنابراین، توصیه می کنیم فقط در صورتی درخواست بدهید که قصد دارید پس از مدت زمان مشخصی به کشور خود بازگردید.

ویزای J1

این ویزا برای دانشجویان پزشکی و همچنین برای مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا و معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آمریکا بسیار مناسب است. برای این ویزا باید یک برنامه حمایت مالی از دانشگاه یا دانشکده دندانپزشکی خود داشته باشید که به شما امکان می دهد در ایالات متحده کار کنید. مشکل اینجاست که این ویزا برای افرادی که قصد دارند برای مدت طولانی در ایالات متحده زندگی و کار کنند مناسب نمی باشد. در واقع مسئله اینجاست که پس از اتمام این ویزا شما می بایست به کشور خود بازگردید دو سال صبر کنید تا بتوانید برای ویزا دیگر یا گرین کارت درخواست دهید.

ویزای EB-2

مهاجرت دندانپزشک به آمریکا از این گزینه نیز امکان پذیر است. در ویزای EB-2 باید مدرک تحصیلات پیشرفته در رشته خود داشته باشید یا توانایی استثنایی داشته باشید و نشان دهید که در زمینه تخصص خود بهترین هستید. برای این گزینه باید کارفرمایی در ایالات متحده پیدا کنید که در این نوع ویزا شما را حمایت کند. اگر کارفرمایی پیدا کردید، باید گواهینامه کار PERM را دریافت کنید و کارفرما از شما حمایت مالی کند. بنابراین PERM چیست؟ شرکتی که شما را استخدام می کند ابتدا باید چندین آگهی در ایالات متحده برای آن موقعیت شغلی فرد منتشر کند تا ببیند آیا شهروند آمریکایی واجد شرایط برای تصدی این شغل در این کشور وجود دارد یا خیر؟ اگر کسی را پیدا نکردند، می توانند شرایط مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا را تسهیل کنند. لازم به ذکر است اگر می خواهید این ویزا را دریافت کنید، باید یک متخصص واقعی در رشته خود باشید.

ویزای EB-2 NIW

این ویزا اساساً همان ویزای EB2 است که در پاراگراف پیشین ذکر شد و مربوط به کار در آمریکا است؛ تنها تفاوت این است که شما باید برای معافیت ملی (NIW) درخواست دهید. با یک National Interest Waiver می توانید برای این ویزا بدون اینکه کارفرما حامی ویزای شما باشد درخواست دهید. در این صورت، می‌توانید برای راه‌اندازی مطب خود درخواست دهید، و لزوماً برای انجام این کار نیازی به کارفرما ندارید. به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید واجد شرایط NIW شوید، باید سه مورد زیر را ثابت کنید:

 1. کار شما باید به نفع سلامت، آموزش، فرهنگ، جامعه، مشاغل، بازار، اقتصاد و .... کشور باشد.
 2. شما منحصر به فرد در کار خود هستید. در اینجا شما باید مدرکی دال بر تحصیلات عالیه و پیشرفته، تجربه در صنعت و موفقیت های گذشته خود داشته باشید. همچنین، شما باید یک طرح تجاری یا بیزنس پلن جامع برای کاری که قصد دارید در ایالات متحده راه اندازی کنید را ارائه دهید.

در واقع ایالات متحده باید از چشم پوشی از الزامات PERM جاب آفر و گواهی های مربوط به اداره کار شما سود ببرد. در این پروسه روال به این صورت است که ابتدا باید برای EB-2 درخواست دهید و سپس توجه داشته باشید که برای NIW درخواست می دهید. برای انجام این کار، باید یک نامه درخواست، یک فرم گواهی اشتغال به کار و توصیه نامه های همتایان را ضمیمه کنید. در صورتی که مایل به کسب اطلاعات در ارتباط با پاسپورت آمریکا هستید، می توانید به لینک مربوطه مراجعه فرمایید.

مهاجرت پزشکان به آمریکا

این مقاله را از دست ندهید: مهاجرت پزشکان به آمریکا

در این مقاله ما جوانب مهاجرت پزشکان به آمریکا را به شما خواهیم آموخت.

نحوه و مراحل معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آمریکا

نحوه و مراحل معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آمریکا سه مسیر اصلی دارد که به این صورت است؛ الزام داشتن مدرک تحصیلی، گذراندن یک آزمون کتبی و یک آزمون کلینیکال و بالینی. یکی از بهترین گزینه ها برای برآورده کردن این شرایط و واجد شرایط شدن برای مجوز کار و معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آمریکا، تکمیل یک برنامه معتبر CODA است که توسط یک دانشکده دندانپزشکی ایالات متحده ارائه می شود. فارغ التحصیلان برنامه های DDS یا DMD می توانند در امتحانات ایالتی یا منطقه ای شرکت کنند تا واجد شرایط دریافت مجوز کار و عمل دندانپزشکی در ایالات متحده باشند. برنامه های آموزشی پیشرفته دندانپزشکان آموزش دیده خارجی را آماده می کند تا در ایالات متحده مجوز بگیرند و بتوانند در هر یک از ایالات کار کنند. شما مدرک دندانپزشکی آمریکایی (DDS/DMD) را از طریق گذراندن یک دوره در یک بازه زمانی فشرده، معمولاً 2 تا 3 سال، کسب خواهید کرد. برنامه های آموزشی پیشرفته تنها گزینه ای است که دندانپزشک آموزش دیده خارجی را واجد شرایط دریافت مجوز در هر ایالتی در ایالات متحده می کند. مراحل ارزیابی مدارک را در ذیل این مطلب می توانید کاملاً مشاهده نمایید؛

 1. ارزیابی مدارک دانشگاهی توسط یکی از موسسات ارزیابی معتبر نظیر

 • ECE (Educational Credential Evaluators) و یا
 • WES (World Education Services)

این سازمان ها اعتبار مدارک تحصیلی و حرفه‌ای را که در یک کشور به دست می‌آید با مدارک علمی و حرفه‌ای در کشور دیگر مقایسه می‌کند. لازم به ذکر است تمامی مدارک می بایست ترجمه رسمی شده باشند.

 1. آزمون ملی دندانپزشکی NBDE

هر ایالت در آمریکا الزامات دادن مجوز به دندانپزشکان را خود تعیین می کند. اما همه ایالت ها از آزمون ملی برای این کار استفاده می کنند. هدف از این آزمون کمک به هیئت های تصمیم گیرنده ایالتی در تعیین صلاحیت در مسیر مهاجرت دندانپزشک به آمریکا برای انجام کارهای مربوط به دندانپزشکی در آن ایالت ها است. این معاینه توانایی فرد را در درک مفاهیم اساسی در علوم زیست پزشکی، دندانپزشکی و بهداشت دندان و همچنین توانایی افراد در به کارگیری اطلاعات آن ها را در زمینه حل مسئله و پرونده بیمار ارزیابی می کند. آزمونNBDE از دو بخش NBDE I و NBDE II تشکیل شده است. هر دو بخش توسط کمیسیون مشترک ADA در مورد معاینات دندانپزشکی ملی توسعه یافته و اداره می شود. با این حال امتحانات در واقع توسط هیئت های معاینه منطقه ای یا ایالتی انجام می شود.

 1. دانش آموختگان خارجی باید برای یک دوره پیشرفته تحصیلی در یکی از دانشگاه های آمریکا شرکت نمایند.

دوره های آموزشی معادل سازی مدرک برای مهاجرت دندانپزشکی در آمریکا

همانطور که گفته شد، برنامه های آموزش پیشرفته گزینه آموزشی مناسبی برای زمان پس از مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا است چرا که در این دوره ها دانشگاه ها دندانپزشکان آموزش دیده خارجی را برای دریافت مجوز در ایالات متحده آماده می کنند و گذراندن این دوره ها باعث می شود که متقاضیان بتوانند در هر ایالت کار کنند. متقاضیان مدرک دندانپزشکی آمریکایی (DDS/DMD) را از طریق یک بازه زمانی فشرده، معمولاً 2 تا 3 سال، کسب خواهند کرد. برنامه های آموزشی پیشرفته تنها گزینه ای است که دندانپزشک آموزش دیده خارجی را واجد شرایط دریافت مجوز در هر ایالتی در ایالات متحده می کند (پس از گذراندن و داشتن تمامی الزامات اخذ مجوز). این برنامه ها در کمترین حالت ممکن حداقل شامل 28 ماه دوره آموزشی و تجربه بالینی برای ارائه شایستگی های بیشتر دندانپزشکان در راستای ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری، تشخیص، تمرین مبتنی بر شواهد، ارتباطات، همکاری و مشارکت در جامعه است. دانش‌آموزان از مدل‌ها و دوره‌های آموزشی نوآورانه مبتنی بر تیم (TBL) در علوم کاربردی دهان و رفتار، حل مسائل شفاهی و سیستمیک و یادگیری مبتنی بر کیس واقعی بهره‌مند خواهند شد.

آزمون های معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آمریکا (INBDE و NBDE II)

یکی از مراحل معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آمریکا دادن آزمون است. INBDE یک امتحان شناختی کتبی است. از آن به عنوان یک آزمون "یکپارچه" یاد می شود زیرا محتوای چندین رشته را ترکیب می کند و شرکت کنندگان در آزمون باید دانش خود را از علم با دانش بالینی مربوط به عمل دندانپزشکی ادغام کنند تا به بسیاری از موارد تست پاسخ دهند. این آزمون یک آزمون اختصاصی است که توسط هیئت‌های دندانپزشکی ایالت‌ها اجرا می‌شود. در اینجا خلاصه ای از مواردی که هر آزمون پوشش می دهد آورده شده است. NBDE II شامل 400 سوال چند گزینه ای با تاکید بر علوم پایه همانند: آناتومی، جنین شناسی و بافت شناسی انسان، بیوشیمی و فیزیولوژی، میکروبیولوژی و آسیب شناسی، آناتومی و اکلوژن دندان است. NBDE II به دو روز زمان نیاز دارد و بر موضوعات دندانپزشکی بالینی تمرکز دارد. برای برآمدن از پس این آزمون ها حداقل بازه زمانی مورد نیاز حدود یک سال است. پاسخ آزمون به صورت آنلاین و پس از حداقل 30 روز از تاریخ برگزاری آزمون در پروفایل متقاضی ثبت خواهد شد.

موضوعات آزمون های معادل سازی برای مهاجرت دندانپزشکی در آمریکا

ریشه دندان

آناتومی و بافت شناسی

جراحی دندانپزشکی

آسیب شناسی و میکروبیولوژی

جراحی دهان و فک و صورت/کنترل درد

آناتومی و اکلوژن دندان

تشخیص بیماری های دهان

بهداشت عمومی دندان و ایمنی شغلی

ارتودنسی و دندانپزشکی کودکان

علوم رفتاری

مدیریت بیمار

فارماکولوژی

پریودنتیکس

پروتزهای دندانی

مدارک مورد نیاز مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا برای معادلسازی

در راستای مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا همانطور که پیشتر ذکر نمودیم لازم است این افراد مدرک تحصیلی خود را ابتدا به ساکن معادل مدرک تحصیلی فارغ التحصیلان دندانپزشکی در ایالات متحده نمایند. برای این مهم مراحلی را می بایست ابتدا از کشور خود پیگیری و دنبال نموده و سپس مابقی مراحل (همانند آزمون های معادل سازی و گذراندن دوره های تخصصی در دانشگاه های آمریکا) را در خاک این کشور طی کنند. از جمله مهمترین مدارک مورد نیاز مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا برای معادلسازی می توان به مدارک تحصیلی بالاتر از حد متوسط یعنی مدرک دندانپزشکی عمومی یا تخصصی، توصیه نامه ها، مصاحبه شخصی و بیانیه علاقمندی یا انگیزه نامه متقاضی است که میزان اشتیاق و مهارت های ارتباطی وی را نشان می دهد. در خصوص توصیه نامه لازم است بدانید که حداقل سه توصیه نامه لازم است و لازم است که ترجیحاً یک نامه از یک دندانپزشک در ایالات متحده جزء مدارک متقاضی باشد. داشتن نمره زبان تافل نیز از واجبات برای این فرآیند می باشد.

مدرک زبان مورد نیاز مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا

مدرک زبان مورد نیاز مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا تافل (تست آزمایش سطح زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی) است. تافل یک آزمون آنلاین است که توسط ETS برگزار می شود و توانایی کاربر در استفاده و درک زبان انگلیسی در سطح دانشگاه و زندگی در یک کشور خارجی را می سنجد. اکثر دانشکده های دندانپزشکی ایالات متحده نیاز دارند که متقاضیان مهارت زبان انگلیسی خود را با شرکت در تافل نشان دهند. فارغ التحصیلان بین المللی دندانپزشکی باید به عنوان متخصصینی که با عموم مردم در ارتباط هستند کاملاً به زبان انگلیسی مهارت داشته باشند. برای مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا و همچنین معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آمریکا مدرک زبان مورد نیاز متخصصین تافل از نمره 105 به بالا معادل آیلتس 7 به بالا خواهد بود.مهاجرت دندانپزشک به آمریکا

مدت زمان معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آمریکا

مدت زمان معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آمریکا برای دندانپزشکانی که تحصیلات اولیه خود را در خارج از این کشور به اتمام رسانده اند منوط به گذراندن یک سری دوره های تحصیلی پیشرفته و بعد گذراندن آزمون های مرتبط در خاک آمریکا است. گذراندن این دوره ها در این کشور حداقل 2 الی 3 سال در بهترین حالت به طول می انجامد. البته که ممکن است یک الی دو سال نیز به علت سختی کار برای مهاجرین خارجی بیشتر زمان بر باشد. متقاضیان پیش از رفتن برای پروسه ارسال مدارک و دریافت تاییدیه و همچنین مطالعه برای آزمون نیز می بایست حدود 1.5 الی 2 سال زمان در نظر بگیرند.

هزینه مهاجرت دندانپزشکی در آمریکا

در این بخش به هزینه مهاجرت دندانپزشکی در آمریکا به خصوص در بخش هزینه های مربوط به آزمون ها در خاک آمریکا خواهیم پرداخت. البته در نظر داشته باشید فارغ از در نظر گرفتن هزینه های مربوط به معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آمریکا متقاضیان می بایست هزینه های مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا و زندگی در این کشور را نیز در نظر بگیرند. مادامی که مدرک تحصیلی دندانپزشک مورد تایید سیستم آمریکا نباشد وی اجازه کار یا ادامه تحصیل در این کشور را نخواهد داشت و تا اتمام پروسه معادل سازی و پیش از این که شروع به کار کند می بایست از پس هزینه های زندگی در این کشور نیز برآید.

هزینه معادل سازی در مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا

هزینه آزمون INBDE پارت اول

شامل گزارش نتایج رسمی به کاربر می شود که به صورت الکترونیکی از طریق DTS به دانشکده های دندانپزشکی تحویل داده می شود

$810

هزینه پردازش برای

نامزدهای بین المللی

هزینه پردازش برای داوطلبانی که دانشجو هستند یا فارغ التحصیل التحصیلان یک دانشکده دندانپزشکی که در ایالات متحده دولت یا کانادا تحصیل کرده اند.

$300

کارمزد گزارش نتایج

هزینه به ازای ارائه هر گزارش اضافه به کالج

$ 50 برای هر گزارش

هزینه آزمون دوم NBDE

شامل گزارش نتایج رسمی به کاربر می شود که به صورت الکترونیکی از طریق DTS به دانشکده های دندانپزشکی تحویل داده می شود

$580

هزینه پردازش برای

نامزدهای بین المللی

هزینه پردازش برای داوطلبانی که دانشجو هستند یا فارغ التحصیل التحصیلان یک دانشکده دندانپزشکی که در ایالات متحده دولت یا کانادا تحصیل کرده اند

$ 300

 

مهاجرت پرستاران به آمریکا

این مقاله را از دست ندهید: مهاجرت پرستاران به آمریکا

در این مقاله ما جوانب مهاجرت پرستاران به آمریکا را به شما خواهیم آموخت.

شرایط تایید اعتبار مدرک توسط CODA برای مهاجرت دندانپزشک به آمریکا

مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا برای افرادی است که تمایل به کار و حتی ادامه تحصیل در کشور آمریکا دارند. این افراد بایستی در ابتدا مدارک خود را معادل سازی نمایند. پیش از انجام معادل سازی بایستی شرایط تایید اعتبار مدرک توسط CODA برای مهاجرت دندانپزشک به آمریکا مورد بررسی قرار گیرد. اعتبارسنجی مدرک دندانپزشکی در ایالات متحده شامل سیستم ارزیابی کیفیت ارادی است که شامل یک پروسه استاندارد و فرآیند بازبینی به منظور افزایش کیفیت در آموزش دندانپزشکی است. کمیته دائمی CODA برای اعتباربخشی بین المللی تعاریفی را برای مشاوره، اعتباربخشی و برنامه آموزش بین المللی دندانپزشکی ارائه کرده است. از جمله این مراحل می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • پاسخگویی: مسئولیت پذیری الزامی است که هنگام انجام یک فعالیت، به صراحت به نگرانی ها، الزامات یا دیدگاه های دیگران رسیدگی شود.
 • اعتبارسنجی: یک فرآیند ارزیابی انطباق که در آن یک مرکز مانند CODA در اعتبارسنجی دندانپزشکی، از متخصصان در یک رشته مورد علاقه یا رشته خاص برای تعریف استانداردهای عملیات یا عملکرد قابل قبول برای یک دانشگاه یا دوره تحصیلی استفاده می‌کند. این سازمان به دانشگاه یا دوره تحصیلی که استانداردهای از پیش تعیین شده را برآورده کرده است کمک می کند تا در به رسمیت شناختن مدرک تحصیلی اعتبارات لازم را کسب نماید.
 • ارزیابی یادگیری متقاضیان: شامل فرآیند ارزیابی میزان دانش، درک و توانایی‌های شرکت‌کنندگان در آموزش است.
 • ارزیابی تدریس و یادگیری: فرآیند ارزیابی کیفیت و تناسب فرآیند یادگیری از جمله عملکرد معلم و رویکرد آموزشی است.
 • شایستگی: عبارت است از کسب دانش مهارت ها و توانایی ها در سطحی از تخصص کافی برای انجام کار در یک محیط کاری مناسب (در داخل یا خارج از دانشگاه).
 • مشاوره: فرآیند بحث در مورد چیزی با کارشناسان یا شرکت کنندگان و درخواست نظر یا مشاوره
 • هم ارزی: این مورد نشان می دهد که یک مدرک بین المللی (نظیر مدرک دندان پزشکی دانشگاه های ایران) اساساً همان برنامه ای در ایالات متحده یا کانادا است یا خیر. برای برنامه های آموزش دندانپزشکی در خارج از ایالات متحده یا کانادا، معادل سازی فقط برای استانداردهای آموزش دندانپزشکی که مؤسسه حامی را ملزم می کند توسط یک موسسه اعتباربخشی منطقه ای معتبر باشد، اعطا می شود. در کشورهایی که هیچ سیستم اعتباربخشی ملی یا منطقه‌ای موسسات وجود ندارد، معادل با نیاز به شواهد اضافی از سیاست‌ها و رویه‌های سازمانی که با استانداردهای اعتباربخشی منطقه‌ای ایالات متحده همسو هستند، تعیین می‌شود.
 • حکمرانی: در آموزش عالی به شیوه ای اطلاق می شود که مؤسسات در آن سازماندهی و به صورت داخلی فعالیت می کنند. حاکمیت همچنین شامل روابط یک مؤسسه با افراد خارج از سازمان است، به ویژه در مورد چگونگی انجام مأموریت مؤسسه در زمینه های آموزشی، پژوهشی و خدماتی.

موقعیت های شغلی دندانپزشکان در آمریکا

در سالی که گذشت میزان تقاضا برای مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا بسیار زیاد بود. با یک نگاه کوتاه به مشاغل مورد نیاز آمریکا می توان علت را یافت. دلیل این موضوع این است که شغل دندانپزشکی جزء صد شغل برتر در ایالات متحده آمریکا است و درآمد بسیار مناسبی انتظار فارغ التحصیلان این رشته را می کشد. افرادی که در این رشته تحصیل می کنند همچنین تنوع بسیار زیادی در عناوین شغلی خود دارند و می توانند بسته به گرایش مورد علاقه خود در یکی از هزار موقعیت شغلی موجود در این کشور مشغول به کار شوند. در ادامه به برخی از برترین عناوین شغلی در رشته دندانپزشکی در ایالات متحده اشاره خواهیم نمود.

عناوین شغلی رشته دندانپزشکی در آمریکا

دندانپزشک عمومی

دندانپزشک کودکان

متخصص بهداشت و دهان

مدیریت کلینیک

دستیار دندانپزشکی

متخصص پروتز و ایمپلنت

دندانپزشک خانواده

تکنسین آزمایشگاه دهان و دندان

دندانپزشک بی مرز

هماهنگ کننده بیماران دندانپزشکی

دانشیار دندانپزشکی

دستیار جراح دهان و دندان

متخصص جراحی دهان و دندان

اندودنتیست

ارتودنتیست

تخصص درمان ریشه

تخصص درمان بیماری ها و جراحی های لثه

تخصص دندانپزشکی ترمیمی/زیبایی

تخصص مواد دندانی

آسیب شناسی دهان و فک و صورت

رادیولوژی دندانپزشکی

درامد دندانپزشکی در امریکا

در مسیر مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا یکی از مواردی که بیشتر مد نظر فارغ التحصیلان این رشته است شرایط کار، درآمد و هزینه زندگی در آمریکا برای این افراد است. همانطور که پیشتر ذکر نمودیم این رشته جزء صد رشته و مشاغال برتر با حقوق مکفی در آمریکا به شمار می رود. حداقل حقوق یک دندانپزشک در ایالات متحده آمریکا تقریباً 240.000 دلار در سال است. حقوق این شغل از 117000 تا 350.000 دلار در سال متغیر است. میانگین دستمزد دندانپزشک بسته به تجربه، مهارت و منطقه و ایالت محل سکونت وی بسیار متفاوت است.

درامد دندانپزشکی در امریکا

ایالت

میانگین دستمزد ساعتی

میانگین دستمزد سالیانه

آریزونا

84.15

175030

کالیفرنیا

79.78

165950

کلرادو

67.05

139,460

فلوریدا

79.02

164,370

هاوایی

85.49

177820

ایلینوی

65.83

136930

لوئیزیانا

71.18

148060

اوکلاهوما

79.51

165380

تگزاس

72.15

150060

واشنگتن دی سی

87.52

182050

شرایط اخذ گرین کارت آمریکا از طریق مهاجرت دندانپزشک

برخلاف ویزای دندانپزشکی TN و ویزای H-1B برای دندانپزشکان که در بالا طبقه بندی کردیم و ویزای غیر مهاجرتی است که به دندانپزشکان خارجی اجازه می دهد به طور موقت در ایالات متحده زندگی و کار کنند؛ گرین کارت آمریکا یا همان اقامت دائم قانونی به دندانپزشک خارجی اجازه می دهد تا کار و اقامت دائمی در ایالات متحده را داشته باشند. بر اساس قانون مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا، گرین کارت ها یا ویزای مهاجرت مبتنی بر اشتغال به 5 دسته ترجیحی تقسیم می شوند. در میان این 5 دسته، بیشتر دندانپزشکان در دسته دوم اولویت مبتنی بر استخدام قرار می گیرند در حالی که تعداد کمی ممکن است در رده سوم اولویت مبتنی بر اشتغال قرار گیرند. شرایط اخذ گرین کارت آمریکا از طریق مهاجرت دندانپزشک از مسیر EB-2 امکان پذیر است. این دسته برای متخصصان خارجی دارای مدرک پیشرفته مانند DDS (به طور کلی به معنای مدرکی فراتر از لیسانس یا مدرک لیسانس چهار ساله + پنج سال تجربه) یا افراد دارای توانایی استثنایی در هنر، علوم یا تجارت است.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول

✅ آیا امکان مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا برای فارغ التحصیلان ایرانی در رشته دندانپزشکی وجود دارد؟

بله. البته ویزای مستقیمی برای دندانپزشکان وجود ندارد اما این افراد می توانند در نهایت در صورت دریافت ویزا فرآیند معادل سازی مدرک خود را در خاک آمریکا تکمیل نمایند.

✅ آیا مهاجرت دندانپزشکی در آمریکا امکان پذیر است؟

خیر. تنها افرادی که تحصیلات آن ها در رشته دندانپزشکی به اتمام رسیده امکان اقدام برای مهاجرت دارند.

✅ مراحل مهاجرت دندانپزشک به آمریکا به چه صورت است؟

 فارغ التحصیلان در این رشته می بایست ابتدا مدارک خود را برای سازمان های ارزیابی ارسال کرده و سپس با دریافت ویزای این کشور مراحل معادل سازی، دادن آزمون و گذراندن دوره های تحصیلی و کارآموزی را در خاک آمریکا بگذرانند.

✅ حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت فارغ التحصیلان در رشته دندانپزشکی چه نمره ای است؟

برای شروع فرآیند معادل سازی آیلتس 7 یا تافل 100 "حداقل" امتیاز مورد نیاز برای اثبات داشتن سطح قابل قبول در زبان انگلیسی می باشد.

سخن پایانی

در نوشتار پیش رو در خصوص شرایط مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا و فرآیند معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آمریکا اطلاعات مرتبط و معتبر را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. در نظر داشته باشید با توجه به سختگیری سفارت آمریکا در خصوص ویزای اتباع ایرانی و عدم داشتن ویزای مستقیم برای معادل سازی مدرک تحصیلی کادر درمان به صورت کلی پروسه مهاجرت دندانپزشکی در آمریکا با ریسک های خاص خود مواجه است. در عین حال بسیاری از کالج های دندانپزشکی فقط درخواست های دانشجویانی را می پذیرد که در حال حاضر در ایالات متحده زندگی می کنند و دارای وضعیت ویزای معتبر هستند. فارغ از این که ممکن است پروسه مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا و معادل سازی مدارک آن ها در خاک ایالات متحده بالای 3-4 سال زمان بر باشد همانطور که می دانید این کشور یکی از کشورهای پیشرو در زمینه دندان و تجهیزات دندانپزشکی نیز می باشد و شرایط کار مناسبی را برای فارغ التحصیلان خود فراهم آورده است. شما می توانید سوالات خود را در خصوص روال مهاجرت دندانپزشکان به آمریکا در انتهای مقاله و بخش دیدگاه ها با کارشناسان ما در میان بگذارید و یا در خصوص شرایط مهاجرت خود به عنوان دندانپزشک و آشنایی با مسیرهای مهاجرتی مناسب با شرایط خود با خطوط موسسه ارتباط گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان کارشناسان مجرب ما بهره مند گردید.

امتیاز 5 از 5 ( 2 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان