مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک

بدون نظر

شرایط اخذ اقامت ترکیه با اجاره ملک به عنوان قانون "اقامت مالکیت مستقل" یا "ملک اقامتی" معروف است و به شما اجازه می‌دهد تا مدت معینی در ترکیه اقامت داشته باشید. در زیر شرایط و مراحل اخذ اقامت ترکیه با اجاره ملک آورده شده است:

 • اجاره ملک: ابتدا باید یک ملک در ترکیه اجاره کنید. این ملک می‌تواند آپارتمان، خانه یا واحد مسکونی دیگری باشد. مقدار حداقل اجاره برای اهداف اخذ اقامت متغیر است و به توجه به شهر و منطقه مختلف متغیر می‌شود.و حدودا بین 2000 الی 5000 دلار است.
 • اخذ اجازه اقامت (İkamet Tezkere): پس از اجاره ملک، باید به مقامات مهاجرتی در ترکیه مراجعه کرده و اقامت "İkamet Tezkere" (کارت اقامت) را درخواست کنید. برای این منظور باید مدارک شخصی و مدارک مربوطه به اجاره ملک را را تقدیم کنید. این مدارک شامل پاسپورت، تصاویر شخصیتی، مدرک اجاره ملک و.... است.
 • پرداخت هزینه‌های اخذ اقامت: باید هزینه‌ های مربوط به اخذ اقامت را پرداخت کنید. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های مربوط به اخذ اقامت، هزینه های اداری و هزینه‌های پرداخت شده به مالک ملک به عنوان اجاره وثیقه می‌ باشد.
 • مصاحبه: ممکن است شما را به مصاحبه دعوت کنند تا اطمینان حاصل کنند که شما واقعاً اجاره ملک کرده‌اید و منظم به ترکیه سفر می‌کنید.
 • اخذ اقامت: پس از تایید درخواست شما، اقامت مالکیت مستقل به شما صادر می‌شود. این اقامت معمولاً به مدت 1 سال صادر می‌شود و قابل تمدید است.

در این مقاله شما را با روش مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک آشنا خواهیم کرد، تا بتوانید با داشتن اطلاعات درست، انتخاب درستی نیز داشته باشید. لازم به ذکر است این اطلاعات در خصوص مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک به همراهی و کمک وکلای محلی و با تحقیق در سایت های رسمی کشور ترکیه به دست آمده اند اما به معنی ارائه خدملت در این زمینه نمی باشد و شما عزیزان می توانید با موسسه ملک پور تماس رایگان داشته و از مشاوره کارشناسان خبره برای بررسی شرایط و انتخاب کشور و مسیر درست استفاده نمائید.

ویدیو موسسه MIE در مورد اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید باید این نکات را بدانید


مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک

یکی از اولین و مهم ترین سوالات مربوطه، این می باشد که شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک یا اقامت توریستی ترکیه چیست؟ برای پاسخ به این پرسش باید گفت که فرد می تواند با ویزای توریستی ترکیه به مدت 90 روز در این کشور باشد و قبل از به اتمام رسیدن اقامت توریستی، اقامت در ترکیه با اجاره خانه را یکی از روش هایی که قابل انجام می باشد، در نظر داشته باشد. مهاجرت از طریق اجاره ملک، به گونه ای است که با ورود به خاک ترکیه همان طور که پیش تر ذکر شد، با اقامت توریستی خود و تمدید آن، در ادامه با کار یا تحصیل تکمیل خواهد شد. این روند به طور طبیعی مجموعه ای از شرایط و مدارک را دارا خواهد بود که در ادامه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

قوانین مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک

برای اقدام برای هر کشوری و با هر روشی، هر کشور یک سری قوانین و الزامات مخصوص به خود را دارد که در بیشتر مواقع مدارک خواسته شده یکسان بوده و در چند مورد جزئی با یکدیگر متفاوت هستند. این ریسک کلی برای اخذ نمودن ویزا و یا تمدید دوباره آن وجود دارد و علاوه بر آن، اقامت ترکیه با اجاره خانه جزء روش هایی است که منجر به دریافت اقامت دائم  یا دریافت پاسپورت ترکیه به متقاضی نمی شود. این موارد یک سری قوانین مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک می باشند:

 • پرداخت هزینه ای برای دریافت کارت کیملیک (کارتی دارای اقامت یک ساله می باشد.)
 • عکس مورد تایید اداره مهاجرت
 • ارائه اجاره نامه تنطیم شده
 • ارائه بیمه خدمات درمانی
 • دریافت کد برای پرداخت نمودن مالیات و فیش و رسید پرداخت حق ملک

مراحل اخذ اقامت ترکیه با اجاره خانه

دریافت اقامت ترکیه با اجاره خانه، از دیگر روش ها برای اخذ اقامت در کشور ترکیه می باشد که برای تمدید کردن این اقامت، متقاضی این روش هر ساله باید قرار داد اجاره به تعداد اعضای خانواده تنظیم کند، به این مفهوم که تعداد اعضای خانواده می بایست در مفاد قرارداد قید شود که در ابتدای اقدام برای دریافت اقامت ترکیه با اجاره خانه، برای تنظیم قرارداد اجاره نامه باید فرم راندوو را تکمیل کنند. پس از آن با مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک برخی مراحل اخذ اقامت ترکیه با اجاره خانه وجود دارد که این موارد در ادامه ذکر شده است:

 • تکمیل فرم های مربوطه
 • ارائه نمودن پاسپورت و مدارک هویتی که از شما درخواست شده است.
 • دلیل اجاره ملک خود را ذکر کنید.
 • اجاره نامه را در محضرنامه تنظیم یا تمدید کنید.
 • پرداخت نمودن مالیات و عوارض سالیانه
 • پرداخت قبوض

مدارک لازم برای اخذ اقامت ترکیه با اجاره خانه

با مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک، چند مورد مدارک مورد نیاز برای شروع کار از فرد اقدام کننده درخواست می شود تا درخواست وی برای ویزای ترکیه با اجاره خانه، بررسی گردد و در نهایت قرارداد بسته شود. ابتدا فرد با یک اقامت توریستی که به مدت 90 روز است، وارد ترکیه می شود و سپس از چند روش ممکن مانند کار، تحصیل یا خرید و اجاره ملک قبل از به پایان رسیدن زمان اقامت توریستی خود، اقامت خود را تغییر می دهد. همان  طور که اشاره شد در این مرحله چندین مدارک از شما درخواست می شود که به شرح زیر می باشند:

مدارک لازم برای اخذ اقامت ترکیه با اجاره خانه

ارائه پاسپورت و مدارک شخصی

چهار قطعه عکس

پرداخت هزینه برای دریافت کارت کیملیک

تهیه نمودن فرم راندوو

بیمه خدمات درمانی

اجاره نامه محضری

دریافت نمودن کد مالیاتی

ارائه فیش و رسید حق زمین

بررسی هزینه اقامت ترکیه با اجاره خانه

با مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک، برای بررسی هزینه اقامت ترکیه با اجاره خانه، باید اشاره نمود که نمی توان رقم خاصی را برای هزینه زندگی در ترکیه به نسبت کل کشور به کار برد و باید از این منظر هر کدام از استان ها و شهرها را به صورت جداگانه در نظر گرفت. به دلیل اینکه موارد زیادی بر تعیین نمودن هزینه خانه تاثیر می گذارند. برای مثال اقامت ترکیه با اجاره خانه در سواحل دریای اژه و مدیترانه، برای یک آپارتمان دو خوابه حدودا بین 4000 تا 6000 لیر در ماه می شود. زندگی در استانبول در یک آپارتمان استودیویی ساده در حومه شهر ممکن است تا 3.500 لیر برای شما هزینه داشته باشد و قیمت ها به طور طبیعی برای خانه های نزدیک به مرکز شهر افزایش پیدا می کند و اجاره نمودن آپارتمان در مناطقی همچون تکسیم یا سایر مناطق مهم می تواند تا 100.000 لیر در ماه برای متقاضی هزینه داشته باشد.

آپارتمان

قیمت

یک خوابه، بیرون از مرکز شهر

158.57 دلار (2.939,70 لیر)

سه خوابه، مرکز شهر

444.42 دلار(8.269,04 لیر)

یک خوابه، مرکز شهر

255.19 دلار(4.748,16 لیر)

هزینه های جانبی اقامت ترکیه با اجاره خانه

در این قسمت هزینه های جانبی اقامت ترکیه با اجاره خانه را بررسی می کنیم. برای شروع باید گفت که مالیات بر املاک در ترکیه برای اتباع خارجی مانند شهروندان ترکیه اعمال می شود. این یعنی خریداران و مالکان خارجی ملک در ترکیه مالیات اضافی تر نسبت به شهروندان ترکیه پرداخت نمی کنند. نکته دوم این است که به دلیل ارزان بودن قبض های خانوار، هزینه های بالای اجاره، جبران می شود. ای هزینه های ماهانه شامل بسته های برق، آب، تلفن، اینترنت، گاز و ماهواره است. افرادی که در ساختمان‌های آپارتمانی با بیشتر از شش واحد زندگی می‌کنند باید هزینه هایی در خصوص خدمات عمومی ساختمان خود پرداخت کنند. این مبلغ می تواند بین 400 تا 1500 لیر در ماه در نظر گرفته شود که استخدام در ترکیه می تواند در هزینه ها یاری برساند.

 این را در نظر داشته باشید که برخی از اقامتگاه ها دارای "عوارض" هستند که هزینه نگهداری ماهانه ساختمان است. این مبالغ ممکن است بسیار زیاد باشد، به ویژه برای آپارتمان هایی که دارای امکانات بالایی هستند. بنابراین، قبل از بستن قرارداد اجاره، مبلغ «عوارض» را بررسی کنید.

با مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک، باید این را افزود که بیمه زلزله اجباری است و هزینه این بیمه، بستگی به متراژ ملک شما دارد. این امکان نیز وجود دارد که خانه را از نظر سرقت و آتش نیز پوشش داده هزینه تخمین زده شده آن، سالانه 400 تا 700 لیر برای فردی که اقامت ترکیه با اجاره خانه را انتخاب نموده است، در نظر گرفته میشود. و در آخر اگر آپارتمانی را از طریق مشاور املاک اجاره کنید، باید به مشاور املاک پورسانت بپردازید. این پورسانت می تواند مبالغ متفاوتی را در بر بگیرد و یک مبلغ قطعی و مشخصی ندارد.

شرایط تمدید اقامت یکساله ترکیه با اجاره خانه

افرادی که اقدام نموده اند و قصد تمدید را دارند، نیازمند این هستند که از روش های دیگر اقدام نمایند. برای تمدید  اقامت ترکیه با اجاره خانه، باید یکسری موارد را قدم به قدم پشت سر گذاشت. اولین مرحله این است که فرم ملاقات یا فرم راندوو که در در وبسایت اداره امنیت ترکیه به زبان های فارسی و انگلیسی موجود است، تهیه گردد. پس از تکمیل کردن فرم درخواست (موجود در وبسایت خدمات مهاجرت در ترکیه) باید منتظر دریافت نوبت که 1 تا 3 ماه زمان می برد، باشند. سپس متقاضی باید اجاره نامه خود را در دفترخانه اسناد رسمی تنطیم وتمدید کند. اقامت ترکیه با اجاره خانه علاوه بر ارائه نمودن مدارک هویتی مانند پاسپورت، اجاره نامه و کپی مدارک درخواست شده، باید تعداد اعضای خانواده فرد متقاضی نیز قید شود تا تمام افراد خانواده مشمول دریافت اقامت شوند.

شرایط کار در مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک

برای افرادی که اقامت در ترکیه با اجاره خانه را روشی برای ورود به این کشور انتخاب نموده اند، باید گفت پس از 6 ماه حضور در ترکیه که ابتدا به صورت توریستی بوده است، با خرید ملک یا اقامت ترکیه با اجاره خانه، تا یک سال تمدید کنند. مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک این فرصت را می دهد که پس از تمدید اقامت خود، کارت کیملیک را دریافت کرده و می توانند برای کار در ترکیه اقدام کنند. برای گرفتن این کارت باید توسط یک کارفرما استخدام شده و و بیمه شوید. در انتها کارفرما یک نامه تاییدیه از اداره کار تهیه می نماید تا شما بتوانید این کارت را دریافت و فرم های مربوطه را تکمیل نمایید.

مزایا و معایب اقامت ترکیه با اجاره خانه

هر روشی که برای مهاجرت وجود دارد، دارای یک سری نقاط قوت و یک سری نقاط ضعف هستند. اقامت ترکیه با اجاره خانه نیز شرایطی تقریبا یکسان را دارد و این نکات باید مورد توجه افرادی که قصد اقدام دارند، قرار گیرد. اکنون به طور خلاصه مزایا و معایب اقامت ترکیه با اجاره خانه را اشتراک خواهیم گذاشت:

مزایا

 • انعطاف پذیری بالایی دارد و این بخش در مواردی که شخص قصد نقل مکان در کشور را دارد، موثر می باشد.
 • هزینه کمتری در مقایسه با خرید خانه دارد.
 • صرفه جویی در زمان و هزینه به این معنا که شما با مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک هزینه های مربوط به تعمیرات، بازسازی، رنگ خانه، لوله کشی و ... به عهده صاحب خانه می باشد.
 • اقامت ترکیه با اجاره خانه این امکان را به شما می دهد که هزینه نگهداری و صورت حساب تعمیر را پرداخت نکنید.

معایب

 • برای اقامت در ترکیه با اجاره خانه، نیاز به این می باشد که با مشاوران املاک ترکیه تماس گرفته و شرایط را بررسی نمود که این عمل می تواند بسیار زمان بر باشد.
 • مشاوران املاک و مستغلات بابت اجاره خانه کمیسیون دریافت می کنند .باید به این موضوع توجه داشت که برخی از مشاوران املاک ممکن است با دیدن خارجی بودن شما سعی کنند از شما پول بیشتری بخواهند و بهتر است نسبت به این موضوع توجه بیشتری داشته باشید.
 • امکان تمدید مجدد برای سال های بعد و یا تبدیل آن به اقامت دائم، چندان مشخص نیست.
 • درصد رد شدن ویزای متقاضی بالا می باشد

 


سوالات متداول

✔️ آیا اقامت ترکیه با اجاره خانه زیاد است؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که جواب آن نسبی است. اجاره ملک در ترکیه روشی نسبتا کم هزینه و سریع است، با این حال این به این معنا نیست که این مورد برای تمام ملک ها و شهرها صدق کند. به دلیل اینکه املاک زیادی وجود دارند که به علت وجود برخی فاکتورها از مبلغ بسیار بالایی برخوردار هستند.

✔️ هزینه های جانبی اقامت ترکیه با اجاره خانه چه مواردی می باشند؟

مهاجرت به کشور ترکیه از طریق اجاره ملک یک سری هزینه های جانبی دارد که به طور خلاصه در این موارد ذکر شده اند:

 • پرداخت پورسانت به مشاورین املاک
 • پرداخت عوارض ساختمان در صورت وجود
 • بیمه های مربوط به ملک اجاره شده
 • مالیات بر املاک که ملزم به پرداخت اند.

✔️ معایب اقامت ترکیه با اجاره ملک چیست؟

هر روشی با توجه به شرایط و سختی های راه، معایب خود را خواهد داشت. برای اجاره ملک ترکیه می توان به زمان بر بودن، هزینه هایی که ممکن به دلیل تورم بیشتر پرداخت شود و از همه مهم تر ریسک تمدید مجدد و درصد رد شدن متقاضی، اشاره نمود.

✔️ آیا با اقامت ترکیه با اجاره خانه می توان مشغول به کار شد؟

بله، این امکان وجود دارد که شما با دریافت اقامت یک ساله توسط کارفرما استخدام و بیمه شوید.

سخن پایانی

اقامت ترکیه با اجاره خانه یکی از روش های قابل انجام از بین سه روش اصلی کار، تحصیل و سرمایه گذاری است. در این روش با مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک، فرد به اقامت موقت دست میابد و باید هر ساله آن را تمدید کند. در مقایسه با دیگر روش ها این مسیر سریع تر و کم هزینه تر با مدارک شخصی کمتری است. اما با وجود این تناقض که اجاره ملک در شهر های بزرگ و مهم و همچنین وضعیت بازار و اقتصاد ترکیه که همیشه د رحال نوسان است، نمی توان برای کم هزینه بود ن این روش تضمینی داشت. همچنین اقامت ترکیه با اجاره خانه، موقت است و در این موضوع نیز که آیا اقامت متقاضی برای بار دیگر تمدید بشود نیز اطمینانی حاصل نیست و نشان دهنده ضعف دولت برای پوشش این زمینه می باشد. با این وجود روش دیگری برای رسیدن به اقامت دائم و حتی پاسپورت این کشور می باشد و تنها با خرید ملک در ترکیه که شرایط خود را دارد، می توان به آن دست یافت. در این مقاله مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک را مورد بررسی قرار داده و سعی نمودیم که تا حد امکان اطلاعات کافی را در خصوص مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در صورت وجود هرگونه ابهامی، شما می توانید با مشاوره تلفنی اولیه موسسه ملک پور که رایگان نیز می باشد، پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید. 

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان