کشور ایتالیا به علت هزینه های تحصیلی پایین و بورسیه های تحصیلی همواره مورد توجه دانشجویان سراسر جهان می باشد. شرکت نمودن در آزمون IMAT برای ورود در دوره های پزشکی ایتالیا الزامی می باشد. آزمون IMAT (The International Medical Admissions Test) آزمونی به زبان انگلیسی می باشد که برای افراد مایل به تحصیل پزشکی کشور ایتالیا و توسط Cambridge Assessment طراحی گردیده است. دوره پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی و برای افراد در سراسر جهان ارائه می گردد. در این مقاله نمونه آزمون imat آورده شده و به بررسی کامل آزمون پزشکی ایتالیا پرداخته می شود. اطلاعات این مقاله در زمینه IMAT ایتالیا ضمن تحقیق در سایت های معتبر و مشورت با وکلای محلی تهیه گردیده است و صرف ارائه نمودن این اطلاعات در زمینه این آزمون به معنی ارائه نمودن خدمات در این زمینه نمی باشد. سوالات خود در زمینه آزمون آیمت را می توانید با برقراری تماس با موسسه mie به طور رایگان مطرح نموده و پاسخ رایگان به آن را دریافت نمایید.

تماس با ماآزمون IMAT ایتالیا

آزمون IMAT چیست؟

آزمون ورودی ارزیابی کمبریج با همکاری وزارت آموزش، دانشگاه ها و تحقیق ایتالیا (MIUR) در جهت توسعه و ارائه نمودن آزمون ورودی بین المللی پزشکی (IMAT) کار می کنند. حال سوال این است که آزمون IMAT چیست؟ این آزمون به زبان انگلیسی و در 100 دقیقه جهت ورود به دوره هایی چون پزشکی، دندانپزشکی و جراحی طراحی گردیده است. این دوره ها به زبان انگلیسی و برای هر دوی دانشجویان بومی و بین المللی آموزش داده می شود. 16 دانشگاه دولتی در ایتالیا که مدرک پزشکی (MD) به زبان انگلیسی ارائه می نمایند، برای تحصیل در ایتالیا به imat نیاز دارند. آزمون IMAT ایتالیا در مراکز مجاز در سراسر دنیا برگزار می گردد و هر مرکز آزمون نیز مشخصات خاص مربوط به خود را دارد مثل زمان حضور در جلسه امتحان. نحوه محاسبه آزمون پزشکی ایتالیا به این صورت می باشد: 1.5 امتیاز برای هر پاسخ درست، 0.4- امتیاز جهت هر پاسخ اشتباه و صفر امتیاز برای هر پاسخ داده نشده. نمره کلی و نمره هر بخش جداگانه گزارش شده و مینیمم نمره برای هر بخش 20 می باشد.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم


فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم

سرفصل های آزمون آیمت

آزمون آی مت یک آزمون کتبی با استفاده از کاغذ و قلم می باشد که از چهار بخش مختلف تشکیل شده است. چهار سرفصل آزمون آیمت شامل موارد زیر می باشد:

 • دانش عمومی و استدلال منطقی (General Knowledge & Logical Reasoning)،
 • شیمی (Scientific Knowledge: Chemistry)،
 • زیست شناسی (SCIENTIFIC KNOWLEDGE: BIOLOGY)،
 • و فیزیک و ریاضیات (SCIENTIFIC KNOWLEDGE: MATHEMATICS & PHYSICS).

در زیر به بررسی این چهار بخش آزمون IMAT ایتالیا و تعداد سوالات آزمون ایمت در هر بخش پرداخته می شود.

استدلال منطقی و دانش عمومی (Logical Reasoning and General Knowledge)

قسمت مربوط به استدلال منطقی و دانش عمومی (Logical Reasoning and General Knowledge) در IMAT از 22 سوال چند گزینه ایی تشکیل شده است که 12 سوال مربوط به دانش عمومی و 10 سوال مربوط به استدلال منطقی می باشد. در بخش مرتبط با استدلال منطقی و دانش عمومی آزمون IMAT به بررسی نمودن مهارت های عمومی در حل نمودن مسئله، دانش عمومی، تجزیه و تحلیل داده و استدلال منطقی پرداخته می شود.

دانش علمی (Scientific Knowledge)

بخش دانش علمی (Scientific Knowledge) آزمون IMAT ایتالیا از سه بخش تشکیل شده است. این سه بخش شامل زیست، شیمی و فیزیک و ریاضیات می باشد. در جدول زیر در مورد این سه بخش مربوط به بخش دانش علمی آزمون آیمت ایتالیا پرداخته می شود و توضیحات مختصری نیز ارائه گردیده است.

بخش دانش علمی

تعداد سوالات

زیست

این بخش شامل 18 سوال چند گزینه ایی جهت بررسی توانایی استفاده از دانش علمی از علوم و زیست شناسی مدرسه می باشد.

شیمی

شامل 12 سوال چند گزینه ایی بوده که توانایی استفاده از دانش علمی از علوم و شیمی مدرسه را می سنجد.

ریاضیات و فیزیک

این بخش شامل 8 سوال چند گزینه ایی است که توانایی استفاده از دانش علمی از علوم مدرسه و ریاضی و فیزیک را می سنجد.

 

شرایط شرکت در آزمون IMAT و مدارک مورد نیاز

دانشجویان غیر اروپایی ابتدا بایستی به عنوان افراد خارج از اتحادیه اروپا ثبت نام نموده و سپس پیش ثبت نام آزمون IMAT را انجام دهند. مدارک مورد نیاز از کشوری به کشور دیگر متفاوت بوده و سفارت مدارک مورد نیاز را اعلام می نماید که برخی از آنها به اینصورت می باشد.

 • مدرک دیپلم 12 ساله که نشان می دهد که فرد واجد شرایط جهت ارسال درخواست به یکی از دانشگاه های ایتالیا می باشد.
 • دریافت فرم A که به همراه نام دانشگاه اول انتخابی فرد و امضا شده توسط وی می باشد.
 • عکس پرسنلی
 • کپی گذر نامه

برای دانشگاه نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی و ایتالیایی نمی باشد اما ممکن است که برای سفارت نیاز به آن باشد. سپس شخص باید در سایت یونیورسیتالی ثبت نام نموده و در آزمون ثبت نام نموده و هزینه آزمون آیمت را پرداخت نماید. فرد مکان آزمون را مشخص نموده و سپس دو ایمیل دریافت می نماید که باید آن را در روز آزمون به همراه داشته باشد به علاوه فرم عکس شناسایی و خودکار سیاه.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

در این مقاله ما تمام جوانب تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی را به شما خواهیم آموخت.

مراحل ثبت نام آزمون IMAT و شرکت در آن

در حالی که یکی از بزرگترین دغدغه های دانشجویان اروپایی این می باشد که مهلت ثبت نام نمودن در آزمون آیمت ایتالیا را از دست ندهند، دانشجویان غیر اروپایی بایستی که مراحل ثبت نام نمودن اولیه را نیز در نظر بگیرند. مشخصات آزمون آیمت ایتالیا همچون برنامه درسی، زمان و تاریخ ثبت نام در ماه آپریل مشخص می گردد و از اوایل تا اواخر جولای مهلت ثبت نام در آزمون IMAT ایتالیا می باشد. پس از باز شدن ثبت نام در سایت، دستورالعمل شرکت در این آزمون برای دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی یکسان می باشد. برای دانشجویان غیر اروپایی مراحل ثبت نام و شرکت در آزمون IMAT به صورت زیر می باشد.

 • ثبت نام به عنوان دانشجوی خارج از اتحادیه اروپا: به این منظور باید به سفارت ایتالیا در کشور خود مراجعه نمود.
 • پیش ثبت نام نمودن در سایت Universitaly
 • شرکت در آزمون
 • دریافت جواب و ثبت نام و دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

سیستم نمره دهی آزمون آیمت ایتالیا

سیستم نمره دهی آزمون آیمت ایتالیا به این صورت می باشد که به ازای هر پاسخ صحیح 1.5 امتیاز، به ازای هر پاسخ اشتباه 0.4- امتیاز و به ازای هر پاسخ داده نشده صفر امتیاز در نظر گرفته می شود. بالاترین امتیاز آزمون IMAT ایتالیا و به ازای پاسخ صحیح به تمام سوالات نمره 90 می باشد. امتیاز آزمون IMAT به ازای پاسخ دهی به 60 سوال 5 گزینه ایی و در 100 دقیقه زمان این آزمون محاسبه می گردد. سوالات این آزمون در زمینه استدلال منطقی، دانش عمومی، شیمی، زیست، ریاضیات و فیزیک می باشد.

نمره قبولی در آزمون IMAT چند است؟

نمره قبولی در آزمون IMAT چند است؟ حداقل نمره جهت قبولی در آزمون IMAT وجود نداشته و همه چیز وابسته به تعداد شرکت کنندگان آزمون آیمت، ظرفیت دانشگاه ها و عملکرد افراد شرکت کننده در کنکور پزشکی ایتالیا دارد ولی تنها بهترین ها از لحاظ نمره شانس تحصیل پزشکی در ایتالیا را خواهند داشت. بالاترین امتیاز ممکن برای آزمون آیمت ایتالیا نمره 90 می باشد به این علت که این آزمون شامل 60 سوال می باشد که امتیاز پاسخ درست به هر سوال 1.5 می باشد. در حالت کلی کسب نمره 45 به بالا برای این آزمون خوب می باشد و فرد به این طریق می تواند در دانشگاه مورد نظر خود تحصیل نماید. در جدول زیر حداقل نمره دانشگاه های دارای IMAT در سال های 2018 تا 2021 به طور تقریبی آورده شده است.

دانشگاه های دارای IMAT

حداقل نمره خارج از اتحادیه اروپا

حداقل نمره داخل اتحادیه اروپا

دانشگاه Pavia Harvey

41.8

46.3

دانشگاه IMS Milan

45.7

51.5

دانشگاه Rome Sapienza

42.3

47.4

دانشگاه Rome Tor Vergata

30.8

45.2

دانشگاه Napoli Federico II

30.8

46.2

دانشگاهNapoli SUN/ Campania LV

18.7

43.8

دانشگاه Bari

27.8

43.3

دانشگاه Turin

31.3

45.6

دانشگاه Bologna

43.3

48.6

دانشگاه Bergamo (Bicocca)

13

50.3

دانشگاه Messina

30

30

دانشگاه Padua

9

48

دانشگاه Parma (Piacenza)

40

60

دانشگاه Siena (dentistry)

9

26

منابع آزمون imat

در این قسمت برخی از منابع آزمون imat که برخی از آنها رایگان می باشند پرداخته می شود. لیست برخی از بهترین کتاب های منابع آزمون imat در زیر ذکر گردیده است. نمونه سوالات آزمون imat نیز در این کتاب ها آورده شده است.

 • کتاب Thinking Skills Coursebook (by Marc Dawes)
 • کتاب زیست Biology: For the IB Diploma
 • کتاب زیست Pearson Biology: A Global Approach, Global Edition
 • کتاب شیمی CGP New Level Chemistry
 • کتاب شیمی IB Chemistry Study Guide
 • کتاب فیزیک CGP A-Level Physics for AQA
 • کتاب فیزیک A-Level Physics for AQA: Year 2 Student Book

برخی از منابع آزمون imat که رایگان می باشند عبارتند از:

لیست دانشگاه های ایتالیا با شرط پذیرش آزمون IMAT

جهت شرکت در دوره های پزشکی در ایتالیا نیاز به شرکت در آزمون IMAT می باشد. دانشگاه های ایتالیا که شرط پذیرش آزمون آیمت دارند در زیر آورده شده اند.

 • دانشگاه Bari
 • دانشگاه Bologna
 • دانشگاه CAMPANIA “LUIGI VANVITELLI
 • دانشگاه Messina
 • دانشگاه Milan
 • دانشگاه Milan-Bicocca
 • دانشگاه Naples Federico II
 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه روم Sapienza-
 • دانشگاه روم- Tor Vergata
 • دانشگاه Siena
 • دانشگاه Turin
 • دانشگاه پادورا
 • دانشگاه پارما
 • دانشگاه آنکونا
 • دانشگاه ساپینزا رم (Dentistry)

برای اطلاع از بهترین دانشگاه های ایتالیا این مقاله را مطالعه کنید.

ددلاین زمان ثبت نام آزمون آیمت

ددلاین زمان ثبت نام آزمون آیمت ایتالیا سه هفته اول ماه جولای می باشد و متقاضیان حتما بایستی ثبت نام خود را در این بازه تکمیل نمایند. رزرو آزمون پزشکی ایتالیا در سایت UniversItaly صورت می گیرد و می توان در آزمون آیمت ایتالیا در هر یک از مراکز مجاز در سراسر دنیا شرکت نمود. هر یک از مراکز آزمون آیمت ایتالیا شرایط خاص به خود را دارند که باید در زمان ثبت نام در آزمون IMAT ایتالیا حتما در نظر گرفته شود از جمله ساعت و مکان شرکت در آزمون.

هزینه آزمون IMAT ایتالیا

جهت شرکت در آزمون آیمت که جهت ورود به دوره های پزشکی نیاز می باشد نیاز به پرداخت هزینه این آزمون می باشد. هزینه آزمون IMAT ایتالیا حدود 164 دلار آمریکا و یا 130 یورو در نظر گرفته شده است. افراد در زمان ثبت نام در این آزمون در سایت یونیورسیتالی بایستی که هزینه آزمون آیمت را بپردازند تا بتوانند ثبت نام خود را تکمیل نمایند.

محل برگزاری امتحان IMAT ایتالیا

آزمون IMAT در کشور ایتالیا و کشور های دیگر در سراسر دنیا برگزار می شود. در جدول زیر لیست محل برگزاری امتحان IMAT ایتالیا در سراسر جهان آورده شده است.

کشور و شهر برگزار کننده آزمون

نام مرکز برگزاری آزمون

آذربایجان در شهر باکو

British Council

برزیل در شهر سائوپائولو

Winner Idiomas

کانادا در شهر تورنتو

Centre of English Studies - Toronto

چین در شهر پکن

British Council Beijing

قبرس در شهر نیکوزیا

British Council Cyprus

فرانسه در شهر پاریس

The British School of Paris

آلمان در شهر فرانکفورت

Provadis

آلمان در شهر مونیخ

Münchner Volkshochschule

یونان در شهر آتن

British Council Athens

هنگ کنگ در شهر هنگ کنگ

ITS Education Asia

هندوستان در شهر دهلی

BC Education India Private Limited

ایتالیا در شهر باری

Università degli Studi di Bari

ایتالیا در شهر میلان

Università degli Studi di Milano

ایتالیا در شهر میلان

Università degli Studi Milano - Bicocca

ایتالیا در شهر رم

Università degli Studi di Roma "La Sapienza"

ایتالیا در شهر رم

Università degli Studi di Roma "Tor Vergata"

ایتالیا در شهر ناپل

Università degli Studi della Campania “Luigi Vanvitelli”

ایتالیا در شهر ناپل

Università di Napoli Federico II

ایتالیا در شهر بولونیا

Università di Bologna

ایتالیا در شهر تورین

Università degli Studi di Torino

ایتالیا در شهر پاویا

Università degli Studi di Pavia

ایتالیا در شهر پارما

Università degli Studi di PARMA

ایتالیا در شهر سیه نا

Università degli Studi di Siena

ایتالیا در شهر مسینا

Università degli Studi di Messina

ایتالیا در شهر پادوا

Università degli Studi di Padova

ایتالیا در شهر آنکونا

Università Politecnica delle Marche

پاکستان در شهر لاهور

British Council Lahore

لهستان در شهر ورشو

Lang LTC

عربستان سعودی در شهر جده

British Council Jeddah

آفریقای جنوبی در شهر ژوهانسبورگ

British Council Johannesburg

اسپانیا در شهر مادرید

British Council Madrid

سوئیس در شهر زوریخ

Zurich Flying Teachers

ترکیه در شهر آنکارا

British Council Ankara

ترکیه در شهر استانبول

British Side

امارات متحده عربی در شهر دبی

British Council, Dubai

انگلستان در شهر لندن

Mobile Testing Solutions

آمریکا در شهر نیویورک

OHC New York

تاریخ اعلام نتایج آزمون پزشکی ایتالیا

برگه سوالات و پاسخ به سوالات آزمون قبل از اعلام جواب آزمون در وبسایت MIUR منتشر می شود. نتایج آزمون معمولا چهار هفته پس از آزمون منتشر می گردد. برای مشاهده نتایج آزمون IMAT فرد باید به سایت MIUR به نشانی http://accessoprogrammato.miur.it مراجعه نماید. تاریخ اعلام نتایج آزمون پزشکی ایتالیا همانگونه که ذکر گردید یک ماه پس از آزمون اعلام می گردد و دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند جواب را در سایت Universitaly ملاحظه نمایند و دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نیز می توانند رتبه خود را از طریق دانشگاه انتخابی خود دریافت نمایند.

شرایط دوره های آمادگی آزمون IMAT

شرایط دوره های آمادگی آزمون IMAT بسته به نوع دوره انتخابی فرد متفاوت بوده و فرد می تواند هم در دوره های آموزشی حضوری و هم آنلاین شرکت نماید. هزینه دوره ها در کشور ها و موسسات مختلف متفاوت می باشد. این دوره ها به فرد کمک می کند که پیش از آزمون آیمت به شناخت خوبی از سطح آمادگی خود برسند و در صورت لزوم میزان تلاش خود را پیش از آزمون اصلی افزایش داده و نمونه سوالات آزمون imat را بیشتر مطالعه نمایند. پس از واریز وجه ثبت نام فرد وارد این دوره ها شده و می تواند به ارتقا و یا سنجش دانش خود در زمینه این آزمون می پردازد.

شرایط شرکت در آزمون آزمایشی IMAT

شرایط شرکت در آزمون آزمایشی IMAT کاملا به انتخاب موسسه بستگی داشته ولی به طور معمول با داشتن آمادگی نسبی و ثبت نام در آزمون IMAT و پرداخت هزینه آزمون، فرد می تواند در آزمون مورد نظر خود شرکت نماید و به این ترتیب با آمادگی بیشتری وارد جلسه آزمون اصلی گردد. آزمون های آزمایشی با شبیه سازی از آزمون اصلی به افراد متقاضی کمک زیادی برای شرکت در آزمون اصلی می نماید.

هزینه آزمون آزمایشی IMAT

برای سنجیدن سطح دانش خود پیش از آزمون آیمت، فرد می تواند در آزمون آزمایشی شرکت نماید. آزمون های آزمایشی متفاوتی به صورت حضوری و آنلاین برگزار می گردند. یکی از این دوره ها در سایت آزمون آزمایشی آیمت برگزار می گردد. در این سایت شرکت در تست نمونه آنلاین رایگان می باشد و فرد با ثبت نام رایگان در سایت می تواند در این آزمون شرکت نماید. آزمون تمرینی آنلاین آیمت شامل 8 آزمون آزمایشی با پرسش و پاسخ تشریحی به سوالات می باشد. هزینه آزمون آزمایشی IMAT نیز تقریبا 100 یورو می باشد. این روشی آسان و ارزان جهت آمادگی پیش از کنکور پزشکی ایتالیا می باشد.

سایت آزمون آزمایشی آیمت

برای آمادگی پیش از آزمون آیمت شرکت در آزمون های آزمایشی آزمون IMAT بسیار سودمند و کمک کننده بوده و به فرد دید بهتری نسبت به سختی و یا آسانی آزمون آی مت می دهد. فرد با شرکت در این آزمون می تواند به بررسی دانش و مهارت خود پرداخته و به بهبود ضعف های خود بپردازد. لینک سایت آزمون آزمایشی آیمت به صورت زیر می باشد.

https://eschool.imat-online.com/login

نمونه سوالات آزمون imat

در آزمون آی مت سوالات در زمینه های مختلف مطرح می گردد. 4 نمونه سوالات آزمون imat در زیر آورده شده است.

 • کدام کشور از سال 1996 تا 2001 توسط رژیم تئوکراتیک طالبان اداره می شود؟
 1. افغانستان
 2. ایران
 3. عراق
 4. عربستان سعودی
 5. سوریه
 • در زیر چهار جمله در مورد انرژی گرمایی و حرارتی آورده شده است.
 1. ماده می تواند بدون کاهش دما، انرژی گرمایی از دست دهد.
 2. امکان عبور انرژی گرمایی از خلاء وجود دارد.
 3. بخار در دمای 100 درجه سانتی گراد، انرژی گرمایی بیشتری نسبت به همان میزان آب جوش در دمای 100 درجه سانتی گراد دارد.
 4. زمانیکه ظرف آب در نزدیکی بالا خنک گردد، جریان همرفتی در آن برقرار می گردد
 • یک اکسید آهن دارای فرمول Fe3O4 بوده و دارای یون های Fe2+ و Fe3+ می باشد. کدام یک از موارد زیر کسری از یون های آهن است که در Fe2+ وجود دارد؟
 1. 4/1
 2. 3/1
 3. 2/1
 4. 3/2
 5. 4/3
 • من قصد دارم که سطح دیوار به عرض 120 سانتی متر و ارتفاع 100 سانتی متر را کاشی کنم. مساحت کاشی ها 20 سانتی متر مربع بوده و در نتیجه 30 (5*6)کاشی مورد نیاز است.کدام یک از موارد زیر از روش محاسبه فوق استفاده نموده است؟
 1. راه پله ایی که دارای 3 متر ارتفاع بوده و هر پله 0.25 متر بالا می رود. بنابراین دوازده مرحله وجود دارد.
 2. ابعاد یک اتاق 4.2 متر در 2.0 متر می باشد. قیمت فرش به ازای هر متر مربع 10.000 یورو می باشد. بنابراین هزینه فرش کردن اتاق 84.00 یورو خواهد بود.
 3. جعبه ایی شامل حبه های قند به ابعاد 10 cm*10 cm*5 cm می باشد. یک حبه قند از تمام جهات 1 سانتی متر می باشد. در نتیجه جعبه حاوی 500 مکعب می باشد.
 4. با استفاده نمودن از میز های مربعی به ابعاد 1.5 متر از هر جهت، باید یک میز کنفراس 3*6 متر درست نمایم. در نتیجه من به 8 میز نیاز دارم.
 5. من 40 ساعت در هفته کار کرده و ساعتی 5.00 یورو درآمد دارم. در نتیجه در 4 هفته من 800.00 یورو درآمد خواهم داشت.

نکات تکمیلی در ارتباط با آزمون پزشکی ایتالیا

آزمون آیمت ایتالیا چیست و آزمون در کجا و چه زمانی برگزار می گردد؟ نیاز به همراه داشتن چه مواردی در روز آزمون IMAT می باشد؟ چه نکاتی را در شروع و پایان آزمون باید در نظر بگیریم؟ در زیر به پاسخ به این قبیل سوالات و بررسی نکات تکمیلی در ارتباط با آزمون پزشکی ایتالیا پرداخته شده است تا به این ترتیب ابهامات شخص در این زمینه کاملا برطرف گردد.

در روز آزمون چه چیزی باید همراه داشت؟

در روز آزمون چه چیزی باید همراه داشت؟ شخص باید موارد زیر را در روز آزمون آیمت به همراه خود داشته باشد:

 • دو ایمیل دریافتی در زمان ثبت نام و پرداخت وجه.
 • فرم عکسی از تعیین هویت-این سند باید اصلی بوده و با جزئیات وارد شده در UniversItaly مطابقت داشته باشد.
 • به همراه داشتن مدرک تایید از جانب دانشگاه انتخابی اولویت اول شما بر این مبنا که که دسترسی مورد نیاز توسط آنها تائید گردیده باشد (این مورد صرفا برای افرادی می باشد که دسترسی را درخواست داده باشند.).
 • به همراه داشتن خودکار سیاه در خارج از ایتالیا-در داخل ایتالیا خودکار در اختیار شما قرار داده می شود.

شناسنامه، وسایل الکترونیک مانند تلفن همراه، دوربین، ماشین حساب، ساعت هوشمند و ... نباید در روز آزمون آورده شوند، در غیر اینصورت فرد رد صلاحیت می گردد.

آزمون IMAT ایتالیا

در روز آزمون کجا و چه زمانی باید شرکت کرد؟

در روز آزمون کجا و چه زمانی باید شرکت کرد؟ جهت شرکت در آزمون IMAT در خارج از ایتالیا، مرکز آزمون در ماه آگوست با فرد تماس گرفته و آدرس مکان برگزاری آزمون و زمان ورود شخص را در اختیار وی قرار می دهد. در صورتی که در ایتالیا فرد در آزمون شرکت کرده باشد، جزئیات مربوط به محل برگزاری در یک سپتامبر در دانشگاه و سایت دانشگاه منتشر می شود.

نکات لازم برای شروع و پایان آزمون آیمت

نکات لازم برای شروع و پایان آزمون آیمت در زیر بیان می گردد.

در زمان شروع آزمون IMAT فرد یک پاکت سفید دریافت نموده که در صورت دستور ناظر جلسه می تواند پاکت را باز نماید که شامل موارد زیر می باشد:

 • یک دفترچه سوال که نباید آن را باز کرد، برگه با بارکد و نام دانشگاه، برگه اطلاعات داوطلب و برگه پاسخنامه.
 • اگر چیزی کم است و یا اطلاعاتی نادرست وارد شده باشد باید به ناظر اطلاع داده شود.
 • بر روی جلد برگه و برگه پاسخنامه یک بارکد و در جلوی برگه سوال نیز یک عدد درج گردیده است، که باید بررسی گردد که یکسان باشند، در غیر اینصورت باید به ناظر آزمون اطلاع داده شود. بر روی برگه اطلاعات بارکد وجود ندارد.
 • در صورت اعلام ناظر آزمون بایستی که برگه را تکمیل نموده ولی امضا نباید کرد.
 • در صورت اعلام دفترچه سوال را بایستی باز نموده و در 100 دقیقه زمان آزمون به سوالات آن پاسخ داد. 30 دقیقه و 10 دقیقه قبل اتمام آزمون به فرد اطلاع رسانی می گردد.
 • در طی آزمون به جز موارد اضطراری به فرد اجازه خروج داده نمی شود.

در پایان آزمون پزشکی ایتالیا نیز باید موارد زیر را رعایت نمود.

 • برگه پاسخ نامه و برگه داده بدون امضا را در کنار میز باید قرار داد.
 • برگه سوال، برگه جلد و برگه دستور العمل کاندیدا را باید در پاکت سفید قرار داده و روی میز قرار گیرد تا ناظر آزمون آن را جمع آوری نماید.
 • زمانی که اعلام گردید بایستی فرد با برگه داده بدون امضا و برگه پاسخ نامه به سمت میز مورد نظر برود.
 • در میز تعیین شده بایستی که یک جفت برچسب بارکد مطابق با هم انتخاب نمود و یکی را در برگه اطلاعات و دیگری را در برگه پاسخ نامه در کادر های مربوطه چسبانید.
 • در نهایت اظهار نامه را در برگه داده امضا نموده و برگه را در ظرف موجود قرار دهید. نتایج آزمون در سایت UniversItaly اعلام خواهد گردید.

 شانس قبولی در آزمون imat

شانس قبولی در آزمون imat به مواردی چون عملکرد افراد در آزمون، ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و تعداد افراد شرکت کننده در آزمون بستگی داشته و بنابراین هیچ حداقل شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا و نمره خاصی برای قبولی در آزمون IMAT در نظر گرفته نمی شود. شانس قبولی در هر دانشگاه سال به سال متفاوت می باشد و نمی توان حداقل نمره قبولی IMAT برای دانشگاه خاصی اشاره نمود. بنابراین پاسخ به این سوال که ایا ازمون imat سخت است کاملا نسبی می باشد و دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر جهت تحصیل پزشکی تا حد زیادی به شرایط آزمون بستگی دارد.

شرایط کلی تحصیل در ایتالیا بعد از قبولی آزمون پزشکی

در این قسمت به بررسی شرایط کلی تحصیل در ایتالیا بعد از قبولی آزمون پزشکی پرداخته می شود. پس از قبولی در آزمون IMAT نیاز به ارائه برخی از مدارک جهت اقامت در ایتالیا می باشد و بایستی این مدارک به ترتیب درخواست داده شوند زیرا دریافت این مدارک جهت دریافت نمودن مدارک بعدی ضروری می باشد. از جمله مدارک می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 • کد مالیاتی
 • بیمه سلامت
 • مجوز اقامت برای شهروندان غیر از اتحادیه اروپا و اقامت برای شهروندان اتحادیه اروپا

افراد با پیش زمینه های مالی متوسط یا ضعیف که وارد ایتالیا می شوند می توانند از گزینه های مختلفی جهت تامین نمودن هزینه تحصیل در ایتالیا خود استفاده نمایند. میزان شهریه دوره های پزشکی از 400 الی 4000 یورو در یک سال بسته به دانشگاه متغیر بوده و 500 الی 1200 یورو در ماه نیز هزینه زندگی در این کشور در نظر گرفته می شود.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر و ورود به سایت آزمون IMAT ایتالیا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

✅ چه زمانی از سال زمان ثبت نام آزمون آیمت ایتالیا است؟

ماه جولای هر سال زمان ثبت نام آزمون IMAT ایتالیا می باشد.

✅ در ایران آزمون imat برگزار می گردد؟

در ایران آزمون آیمت برگزار نمی شود.

✅ بودجه بندی ایمت ایتالیا به چه صورتی است؟

تعداد 20 سوال در بخش دانش عمومی و استدلال منطقی، 15 سوال در بخش زیست شناسی، 15 سوال در بخش شیمی و تعداد ده سوال در بخش ریاضی و فیزیک آزمون آیمت ایتالیا آورده می شود.

✅ هزینه آزمون آیمت ایتالیا چه میزان است؟

130 یورو و یا 164 دلار آمریکا جهت هزینه آزمون پزشکی ایتالیا در نظر گرفته شده است.

سخن پایانی

کشور ایتالیا مقصدی محبوب جهت مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان بین المللی می باشد و این به علت هزینه های پایین تحصیل و زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی و به زبان انگلیسی بودن برخی دوره های تحصیلی می باشد. برای شرکت نمودن در دوره های پزشکی در کشور ایتالیا بایستی که در آزمون IMAT شرکت نمود. آزمون پزشکی ایتالیا در کشور های مختلی برگزار می گردد. فرد با کسب نمره بالا در آزمون آیمت ایتالیا شانس بالاتری جهت پذیرش در دوره های پزشکی دارد و آزمون آیمت ایتالیا کاملا رقابتی می باشد. در این مقاله به بررسی این سوال که ایا ازمون imat سخت است پرداخته شد و سعی گردید که دید جامعی نسبت به آزمون IMAT برای افراد خواهان شرکت در دوره های پزشکی ایتالیا ارائه گردد. در صورت داشتن سوال در زمینه آزمون پزشکی ایتالیا می توانید با موسسه mie تماس گرفته و از مشاوره رایگان اولیه بهره مند گردید.

امتیاز 3 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان